PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki profil barwny jest osadzony w zdjeciu



ekuznar
27-12-2008, 18:11
Ktory program do podgladu/obrobki zdjec jest w stanie pokazac "na dzien dobry" jaki profil barwny jest osadzony w zdjeciu ? Najlepiej gdyby byl to program free.

EK

Kolaj
27-12-2008, 18:23
Taka informacja jest dostępna nawet z poziomu eksploratora Windows, a z przeglądarek to choćby IrfanView.

ekuznar
27-12-2008, 18:51
To dlaczego w przypadku zdjecia w ktorym osadzilem w PS CS4 profil *wsRGB i z takim profilem zapisalem jpg'a, zarowno IE jak i IrfanView pokazuja "Uncalibrated" dla parametru Color Space (IV) i Odwzorowanie kolorow (IE)

airhead
27-12-2008, 19:02
co to jest do cholery wsRGB? wide gamut RGB?

ekuznar
27-12-2008, 19:03
Pomylka: nie IE ale Windows Explorer mialo byc

Kolaj
27-12-2008, 19:06
co to jest [...] wsRGB?Też jestem ciekaw co to jest i dlaczego zdecydowałeś się akurat z takiego profilu korzystać.

ekuznar
27-12-2008, 19:12
Do celow testowych taki sobie wybralem w operacji Assign profile w PS CS4, zeby potem go sobie podejrzec w windows exploratorze lub w IrfanView (jak sugerowal "przedpisca"), ale zamiast osadzonego profilu oba ww programy pisza "uncalibrated" dla color space. Zaznaczam ze otwierany z takim profilem jpg jest rozpoznawany przez PS CS4 i pyta sie czy osadzony (wlasnie *wsRGB) profil zmienic na roboczy (w moim przypadku Adobe RGB 1998)

Kolaj
27-12-2008, 19:15
ok, ale jak zapiszesz z AdobeRGB lub sRGB to irfan i windows widzą dobrze?

EDIT: Skoro juz masz CS4 to Adobe Bridge prawidlowo rozpoznaje ten profil, cokolwiek on oznacza.

ekuznar
27-12-2008, 19:22
Tak.
Tylko dlaczego te dwa programy (a moze pozostale tez nie ) nie potrafia zidentyfikowac moze troche "egzotycznych" ale przeciez profili, ktore oferuje PS CS4 ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A tak niejako przy okazji. Windows explorer w szczegolach wlasciwosci zdjecia (jpg) dla parametru "Glebia w bitach" pokazuje 24. O co chodzi ? JPEG'i sa raczej 8-bitowe.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ok, ale jak zapiszesz z AdobeRGB lub sRGB to irfan i windows widzą dobrze?

EDIT: Skoro juz masz CS4 to Adobe Bridge prawidlowo rozpoznaje ten profil, cokolwiek on oznacza.


Tak, bridge pokazuje poprawnie czyli Color Profile = *wsRGB i poprawnie pokazuje "Bit Depth" dla tego jpg'a jako 8 a nie 24 (glebia w bitach) jak windows explorator, ktory polecales

MaciekH
27-12-2008, 22:34
Irfan, pokazuje mi "na dzien dobry" jaki profil jest przy jpg'u, nawet jesli jest jakis niestandardowy, mam wersje 4.1.

piast9
27-12-2008, 22:56
Windows explorer w szczegolach wlasciwosci zdjecia (jpg) dla parametru "Glebia w bitach" pokazuje 24. O co chodzi ? JPEG'i sa raczej 8-bitowe.

3*8=24. Winda pokazuje bity na pixel.

airhead
28-12-2008, 00:40
no dobra, a co to w końcu jest ten wsRGB?

MaciekH
28-12-2008, 00:49
A jakie to ma znaczenie??? Kazdemu mozesz nazwe zmienic...

werek
28-12-2008, 01:18
kolega patrzy prawdopodobnie w EXIF a w momencie powstawania specyfikacja wyszczegolniala tylko sRGB (wartosc bitowa 0) i AdobeRGB (wartosc bitowa 1) jako znane przestrzenie kolorow, ale jednoczesnie jest przewidziana mozliwosc ustalenia innego profilu. Jednak w takim wypadku ustalana jest wartosc Uncalibrated (wartosc bitowa 2) co powinno powiadomic program o potrzebie wyciagniecia dodatkowych informacji o profilu.

problem w tym ze IE nie posiada zarzadzania kolorami, problem juz byl walkowany kilka razy na forum. to samo sie tyczy IrfanView. w momencie kiedy zapiszesz zdjecie z profilem innym niz standardowy sRGB (de facto podstawowy i jedyny profil na ktorym dziala windows i irfanview) barwy ze zdjecia zostana potraktowane jak z puli sRGB poniewaz ani Windows ani IE nie znaja tego profilu (nawet jezeli osadzisz profil w zdjeciu)

ps. dla kazdego nieskalibrowanego monitora windows zawsze przyjmie ze potrafi wyswietlic tylko sRGB, instalacja profili z plyty dolaczonej do monitora a nastepnie kalibracja pozwala dopiero w pelni wykorzystac potencjal monitora

MaciekH
28-12-2008, 01:21
werek, autorowi nie chodzi o wyswietlenie obsadzonego w zdjeciu profilu, tylko o informacje o tym jaki to profil. I winda faktycznie potrafi pokazac tylko adobe rgb i sRGB, niezaleznie od tego co jest w exifie.

ekuznar
28-12-2008, 12:46
Irfan, pokazuje mi "na dzien dobry" jaki profil jest przy jpg'u, nawet jesli jest jakis niestandardowy, mam wersje 4.1.

Ja w swoim (wersja 4.2) po wybraniu Image-->information-->exif info widze przy parametrze Color Space - "Uncalibrated (-1)" dla zdjecia z osadzonym w PS profilem "*wsRGB". Taki profil pokazuje tez Bridge.

Moze źle patrzę ? Popraw mnie jesli sie mylę.

Krzychu
28-12-2008, 13:44
Ja w swoim (wersja 4.2) po wybraniu Image-->information-->exif info widze przy parametrze Color Space - "Uncalibrated (-1)" dla zdjecia z osadzonym w PS profilem "*wsRGB". Taki profil pokazuje tez Bridge.

Moze źle patrzę ? Popraw mnie jesli sie mylę.

Przecież to aparat wstawia do exifa i nic później już tego nie rusza. Z faktycznie osadzonym profilem nie ma zupełnie nic wspólnego...

MaciekH
29-12-2008, 01:40
Moze źle patrzę ? Popraw mnie jesli sie mylę.

A po co tak kombinujesz? Nie mozna bylo najpierw zapoznac sie z trescia okienka "Informacje"?

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/profil.jpg)

ekuznar
29-12-2008, 12:49
A po co tak kombinujesz? Nie mozna bylo najpierw zapoznac sie z trescia okienka "Informacje"?

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/profil.jpg)

A co wspolnego ma kompresja z profilem barwnym zdjecia ?
W jaki sposob osadziles ten swoj smrodliwy profil w tym jpg'u (jakim programem ?)