PDA

Zobacz pełną wersję : Sprawdzanie licznika w 20D



Opa_Apo
26-12-2008, 16:08
Witam. To mój pierwszy post tutaj, więc postaram się żeby był jak najlepszy :]

Surfowałem sobie po internecie czytając o fotografii itp. aż tu nagle trafiłem na taki temat: "What is your Shutter Actuation Count?" na link (http://digital-photography-school.com/forum/showthread.php?t=196). Na tym forum znalazłem tylko o licznikach w 40D 50D i 350D, więc chyba tematu nie dubluję.
Zaciekawiło mnie to niesamowicie, gdyż mój aparat kupiłem jako używany i zawsze chciałem się dowiedzieć czy gościu na allegro mnie nie oszukał. Podobno sposób ten działa z Canonem 20D i 30D. Ja mam 20D więc skorzystałem. Jak to zrobić?

Potrzebujemy:
ostatniego RAW'a z naszego aparatu
jakiegoś Hex Editora (w tutorialu preferowany jest XVI32 do ściągnięcia np. tutaj link (http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm#download))


Jak już rozpakujemy programik to:

uruchamiamy go XD
z listy Tools wybieramy->Options->Data Inspector (zakładka)
zaznaczamy przy "big-endian (Motorola)"
klikamy "OK"
z listy File wybieramy->Open i otwieramy ostatniego RAW'a
z listy Address wybieramy->Goto
zaznaczamy przy "Hexadecimal" i wpisujemy "95D" w okienko poniżej
klikamy "OK"
z listy Tools wybieramy->Decode Numbers
to co się wyświetli w 2 linijce po "XX XX as word:" to liczba kłapnięć Twojej lustrzanki (XX XX to wartości z pól 95D i 95 E)


U mnie to wygląda tak:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img518.imageshack.us/my.php?image=kapnipk6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img518/kapnipk6.jpg/1/)

Wartości w polach 95D i 95E to E7 i 62.
Zdekodowane są równe 59234 kłapnięciom.

Tyle do metody. Teraz moje pytanie związane z tą metodą. Czy może ktoś to sprawdzić i potwierdzić jej wiarygodność, gdyż ja (jak już napisałem) nie posiadam swojego aparatu od nowości, więc nie wiem czy on naprawdę zrobił prawie 60 tysięcy zdjęć (chociaż to niestety możliwe :( ). Pozdrawiam.

sadaman
26-12-2008, 17:00
Było już o tym w tym wątku W jaki sposób sprawdzić ilość wykonanych zdjęć w dSLR? (http://canon-board.info/showthread.php?t=4792&highlight=licznika) sposób na sprawdzenie przebiegu jakby nie działa :neutral:

Opa_Apo
26-12-2008, 18:33
Przepraszam w takim razie za powielanie.
Teraz jak sprawdziłem to rzeczywiście nie działa. Kolejno 58976 59233 i 59234.
Dzięki za odpowiedź.

axk
27-12-2008, 01:36
Teraz jak sprawdziłem to rzeczywiście nie działa.

Niestety jedyny sposób na poznanie faktycznego przebiegu 20D to wizyta w serwisie Canon-a.

Opa_Apo
27-12-2008, 14:01
Niestety :| Dzięki za odpowiedzi.

fotomih
21-04-2010, 19:54
Odgrzebuję ale przed chwilą sprawdziłem i działa. Zgadza się z przewidywaną wartością i potwierdziło kilka kolejnych klatek.

tomot
29-06-2010, 17:45
A ja potwierdzam, że nie działa... przy testach proponuję sprawdzać na większym rozrzucie niż kilka kolejnych zdjęć ,bo na kilku kolejnych rzeczywiście może wydawać się ,że to działa. U mnie na zdjęciach 57xx- rzeczywiście wygląda jakby było ok, po czym skoczyłem do zdjęć 3xxx i okazało się ,że nagle mam więcej kliknięć i nie ma zgodności z kolejnymi zdjęciami. A w jeszcze innej serii zdjęć w tym polu miałem w każdym zdjęciu tą samą wartość. Zatem reasumując, ktoś trafił tak jak ja z tą serią 57xx i na tej podstawie stwierdził że działa, a prawda jest niezmienna, tylko serwis.