PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 450D małe kłopoty.



kaka32
17-12-2008, 23:39
Zakupiony wymarzony canon i od razu małe problemy.Nie mam za bardzo okazji na większe próby bo to prezent pod choinkę i muszę się ukrywać.Ale czasami wyskakuje osławiony error 99 zauważyłem że njczęściej przy foceniu z lampą po ciemku.Czasami też wyskakuje komunikat wymień baterię,po wylączeniu i włączeniu stan baterii jest na full.Mam się niepokoić??Firmware jest najnowszy 1.09

dream catcher
18-12-2008, 02:50
Jak często wyskakuje ten błąd? Odkąd go zacząłeś używać ile razy ci się to przytrafiło?

sirgerwazy
18-12-2008, 09:53
Tak wiec jeżeli aparat jest nowy to nie ma mowy o zabrudzeniu styków...
Z tego co piszesz error 99 występował dość często ponieważ zauważyłeś regule jego występowania tak wiec raczej tylko serwis. Ewentualnie jak masz możliwość podepnij inny obiektyw do 450d i sprawdź czy błąd nadal występuje.

krzysztofr
18-12-2008, 15:18
A "przy foceniu z lampą po ciemku" komunikat wyskakuje po otwarciu lampy? Czy może lampa nie chce się otworzyć?

kaka32
18-12-2008, 19:21
Lampa się otwiera i błyska i wtedy wyskakuje komunikat.

Shaw
25-12-2008, 11:38
Podepnę się, bo również pytanie dotyczy 450d.

W "Ekspozycji bez tajemnic" autor pisze o światłomierzu, który podpowiada np czas migawki czy wartość przysłony, gdy zmierzymy światło przy ustawionym którymś z tych czynników. Pisze o tym jak o czymś oczywistym.
W 450d jest światłomierz, to jasne. Wyzwalany, jak wszędzie chyba, wciśnięciem do połowy spustu migawki. I teraz problem: nigdzie nie wyświetlają się wartości, które powinienem ustawić. Aparat nic mi nie podpowiada. Na lcd i w wizjerze widzę te wartości, które sam ustawiłem. Za każdym razem gdy mierzę światło w przeróżnych punktach wszystkie wartości pozostają niezmienne.
Tak się dziwie, bo nie tylko w tej książce jest napisane, że światłomierz "podpowiada" wartość jaką powinno się ustawić... a ja tego nie widzę.

kicha
25-12-2008, 11:52
Bo masz na trybie "M"

daj na AV lub TV to powinna zmieniać się jedna z wartości

jak masz na M to goni ci "pałeczka" ekspo tylko jej nie zauwazasz

Shaw
25-12-2008, 12:02
No, ale właśnie. Wartość się zmienia automatycznie. Zmieni się przed zrobieniem zdjęcia sama. Ale co, jeśli chcę zrobić zdjęcie jakiegoś obiektu, ale światło chcę zmierzyć np na niebie, które jest tłem? Kieruję na tło, migawka do połowy i ok. No ale potem muszę przecież skierować na obiekt, tak? Więc automatycznie znów zrobi się pomiar światła na obiekcie.

kicha
25-12-2008, 12:10
na M trzyma ci parametry a "podpowiada" ci pałeczką w takiej skali na środku

tylko tam masz mały zakres. od -2 do +2 EV

jak ci nie starcza zakresu to juz tylko światłomierz

Shaw
25-12-2008, 12:44
Czyli, że nie podpowiada konkretnych współczynników?
Autor pisze, że zmierzył światło na niebie nad mostem i aparat podpowiedział mu przysłonę f/ileśtam.
Pałeczka miga mi przy -2 - jak się ma do tego, jaki czas czy przysłonę mam ustawić oO

mhm, jestem taaki zielony .

djcargo
25-12-2008, 13:46
Po pierwsze polecam lekturę instrukcji aparatu. To naprawdę wartościowa rzecz. Piszę to wcale nie złośliwie.


Ale co, jeśli chcę zrobić zdjęcie jakiegoś obiektu, ale światło chcę zmierzyć np na niebie, które jest tłem? Kieruję na tło, migawka do połowy i ok. No ale potem muszę przecież skierować na obiekt, tak? Więc automatycznie znów zrobi się pomiar światła na obiekcie.

Taka sytuacja nie jest możliwa. Jeśli trzymasz wciśnięty spust do połowy, to nastawy aparatu już się nie zmienią.
Jeśli masz aparat w trybie M - sam dobierasz czas i przysłonę i światłomierz tylko podpowiada Ci na "drabince" czy zdjęcie będzie poprawnie naświetlone.

W trybie Tv sam ustawiasz czas, w trybie Av sam ustawiasz przysłonę - aparat dobiera sam drugi parametr.

W trybie P czy Auto aparat sam dobiera Ci parametry.

Ale za każdym razem gdy przytrzymasz spust wciśnięty - parametry zostaną zapamiętane by można było przekadrować.

Jeśli chcesz zmierzyć światło na jakimś konkretnym obiekcie pamiętaj włączyć pomiar punktowy albo skupiony.

kicha
25-12-2008, 13:48
Pałeczka miga mi przy -2 - jak się ma do tego, jaki czas czy przysłonę mam ustawić oO

.


taką aby wróciła na zero

Shaw
25-12-2008, 16:56
djcargo - dziękuję bardzo, bo oświeciłeś mnie. Sam się teraz zastanawiam, jak mogłem być taki głupi. Przecież np jak robię pomiar na niebie, to potem kadruję obiekt z przyciśniętą migawką... no tak xP To pewnie przez podekscytowanie faktem, że w końcu mam wymarzony aparat ;]

Ale co do instrukcji -tam jest tylko o dostępnych trybach pomiaru, nic więcej.
Więc nadal nie mam pojęcia gdzie wyświetlane są (w trybie M) współczynniki które wg światłomierza powinienem dobrać. Tzn wiem gdzie powinny być - w wizjerze i na lcd zapewne. Ale tam widzę tylko to, co ustawiłem, a nie to, co powinienem, by ekspozycja była poprawna..

kicha
25-12-2008, 18:02
Więc nadal nie mam pojęcia gdzie wyświetlane są (w trybie M) współczynniki które wg światłomierza powinienem dobrać. ..


niestety nigdzie.

a to dlatego że rozrzut kombinacji przysłony i czasu jest bardzoo duzy.
aparat nie wie czy chcesz f2.0 i 1/4000 a moze tak 2.8 i 1/2000 ? a dlaczego nie f5.6 i 1/500 ?
W trybie M ty decydujesz o wszystkim. jak daleko jesteś od ideału pokazuje ci właśnie pałeczka na drabince EV. jak jeden z parametrów będzie bardzo daleko od zera to kilka skoków nie poruszy się nic. dopiero od -2 lub +2 mącenie parametrami daje na bieżąco ruch lagi.

Shaw
25-12-2008, 19:36
Hm. Pobawiłem się.
I - powiedzcie, że mam rację - ta kreseczka latająca od -2 do +2 w trybie M przesuwa się razem ze zmianą przysłony i czasu. Więc drogi przedmówco, miałeś rację. Wszystko wskazuje magiczna pałeczka. Dzięki za cierpliwość xP
Po prostu zmyliła mnie ta książka, w której autor pisze, że zmierzył światło nad obiektem i światłomierz wskazał mu jaka wartość przysłony będzie odpowiednia. Czyli po prostu zmierzył światło, a potem kierował się tą właśnie drabinką EV ustawiając przysłonę ! O jezu, jestem genialny... w końcu.
Dzięki raz jeszcze.

kicha
25-12-2008, 19:56
zmierzył światło nad obiektem i światłomierz wskazał mu jaka wartość przysłony będzie odpowiednia. .


a mógł tak zrobić. ja tak często robie. korzystam z TV i powiedzmy ustalam że 1/100 będzie dla mnie ok. mierze na niebo i światłomierz właśnie wtedy pokazuje mi wartosć przysłony. potem przechodze na M i "wklepuje" dane odczytane na trybie TV



Dzięki raz jeszcze.

spoko :p

sal
26-12-2008, 17:32
Taka sytuacja nie jest możliwa. Jeśli trzymasz wciśnięty spust do połowy, to nastawy aparatu już się nie zmienią.
Ze jak, przepraszam?
Oczywiscie, ze sie zmienia, chyba ze zablokujesz ekspozycje *

SlaVa
29-12-2008, 01:47
Ze jak, przepraszam?
Oczywiscie, ze sie zmienia, chyba ze zablokujesz ekspozycje *

Chyba właśnie o to mu chodziło, aby zablokować ekspozycję, ale żeby mógł przesunąć się ze zmianą ostrości :confused::confused: albo ze zmianą ogniskowej.