PDA

Zobacz pełną wersję : problem z profilem



Roby
17-12-2008, 22:50
Witam. Mam taki oto problem. Skalibrowałem swój monitor programem Adobe Gamma i utworzyłem nowy profil. Nazwałem go "m1" Potem w Photoshopie wyskakiwała informacja czy przekonwertować na ten profill bo wcześniej w Capture One wywołałem RAW do starego profilu. Teraz obrabiałem nowe Rawy do jpg i ustawiłem w C1 profil "m1" Teraz w PS mimo tego, że w Color settings; working spaces mam ustawione "m1" zdjęcie jest jaśniejsze. Gdy zapisuje w PS zdjecie i nadaje mu profil m1 zdjecie jest ciemniejsze. Nie rozumiem tego i już się w tym pogubiłem. Kolejne pytanie dotyczy inf o zdjęciu. Gdy tak zapisze zdjęcie w informacji o odwzorowaniu kolorów widnieje napis: nieskalibrowany. Proszę Kochani o pomoc. Czy muszę skalibrować monitor pod jakąś inną domyślną nazwą profilu. Już sam nie wiem.

tantal
21-12-2008, 05:25
Ale naplątałeś...
Skalibrowałeś wzrokowo monitor,OK. Mam nadzieję że ten swój "m1" ustawiłeś jako domyślny profil monitora we właściwościach (ekran/ ustawienia/ zaawansowane/zarządzanie kolorami).Nigdzie w w C1 i w PS profilu monitora nie ustawiasz.
Nie bo nie...albo inaczej: biorą sobie systemowy domyślny.
W C1 ustawiasz profil wyjściowy w zakładce Output/Process Recipe. Jeśli wołasz do JPG ustawiasz sRGB, jeśli dalej męczysz obrazek w PS to ustaw najlepiej ProPhoto i to samo w PS jako working space.Jeśli PS ma wypluć JPG (np.do netu albo labu) to ostatnią czynnościa przed zapisaniem jest konwersja do sRGB. Jeśli obróbkę obrazka w PS zamierzasz kontynuować w przyszłości, zapisz tiffa czy psd, ustawień koloru nie ruszaj.
I to tyle...