PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 400/2.8L IS



Kiko
13-12-2008, 22:39
Rozgladam się obecnie za tym szkłem Ostatnio otrzymałem ofertę od osoby która podała mi nr seryjny obiektywu "24915" i jego kod produkcji "UT0918".
Czy ktoś z posiadaczy albo lepiej zorientowanych w temacie mógłby potwierdzić czy są to dane prawdziwe/prawdopodobne. Chciałbym zebrać możliwie dużo informacji zanim pojadę kilkaset km testować to szkło. Jestem ciekawy czy ktoś posiada taki sprzęt i może podać czy dany nr seryjny jest kompatybilny z rokiem produkcji.
Jeśli macie taką wiedzę bardzo proszę o pomoc w temacie.

KMV10
13-12-2008, 22:44
Zapoznaj się z tym artykułem (http://www.the-digital-picture.com/canon-lenses/canon-lens-aging.aspx), może troszkę pomoże. Nie wiem czy znajdziesz wprost taką zależność między SN a kodem z bagnetu? Sam jestem ciekaw.

Kiko
13-12-2008, 23:57
Dzięki, te wiadomości posiadam. Nie potrafię jednak potwierdzić czy obiektyw o podanym numerze seryjnym był wyprodukowany w 2005 roku.

KMV10
14-12-2008, 00:15
Jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy - może głupia - to jest profesjonalne drogie szkło, może warto zadzwonić do serwisu Canona, na Żytnią w Warszawie. Może oni posiadają potrzebne informacje?

Kiko
16-12-2008, 02:54
Serwis nie posiada takich informacji. Nikt na forum nie ma takiego szkła? Będę wdzięczny za wiadomość.

wojkij
16-12-2008, 03:20
UT0918

U = Utsunomiya, Japan
T = 2005
09 = Wrzesień
18 = Wewnętrzny kod Canona.

Kody z tego artykułu są sprawdzone od lat i nie wiem nad czym się tu rozwodzić...

KMV10
16-12-2008, 12:43
Gwoli ścisłości.
Wojkij - przeczytaj #1 post - chodzi nie o rozszyfrowanie zapisu kodu produkcyjnego - co bardzo ładnie zrobiłeś (jak to zrobić napisałem w #2 ;) ), lecz o skorelowanie numeru seryjnego _i_ kodu produkcyjnego. A to nie to samo ;)

Chodzi zatem o stwierdzenie prawdziwości zdania: czy wg Canona istniały "SN + KP" dla danego obiektywu.

Krzychu
16-12-2008, 12:46
Gwoli ścisłości.
Wojkij - przeczytaj #1 post - chodzi nie o rozszyfrowanie zapisu kodu produkcyjnego - co bardzo ładnie zrobiłeś (jak to zrobić napisałem w #2 ;) ), lecz o skorelowanie numeru seryjnego _i_ kodu produkcyjnego. A to nie to samo ;)

Chodzi zatem o stwierdzenie prawdziwości zdania: czy wg Canona istniały "SN + KP" dla danego obiektywu.

Sęk tylko po co... Rozumiem że w domyśle jest założenie o potencjalnym przebiciu numerów, co z tego jak powiązanie seryjnego i kodu produkcyjnego nic nie daje ? Paranoja trochę jak dla mnie...

KMV10
16-12-2008, 13:02
Sęk tylko po co... Rozumiem że w domyśle jest założenie o potencjalnym przebiciu numerów, co z tego jak powiązanie seryjnego i kodu produkcyjnego nic nie daje ? Paranoja trochę jak dla mnie...
No to już pytanie nie do mnie.
Aczkolwiek informacji nigdy nie za wiele, zasadnicza sprawa to to co się z nimi robi.

wojkij
16-12-2008, 15:33
Paranoja trochę jak dla mnie...

Dokładnie o to mi chodzilo - przebijanie numerow w obiektywie!? :shock: :lol:

HuleLam
16-12-2008, 16:06
Dokładnie o to mi chodzilo - przebijanie numerow w obiektywie!? :shock: :lol:

Skoro warto w aucie-trupie za 1000zł, to czemu nie w obiektywie za 20000 ?

Troyan
16-12-2008, 16:07
Może cena jest tak atrakcyjna że zachodzi podejrzenie że sprzęt jest kradziony (a wtedy przebicie nr ma sens) ? Co się czepiacie człowieka, stara się być mądry przynajmniej przed szkodą.

wojkij
16-12-2008, 16:41
Skoro warto w aucie-trupie za 1000zł, to czemu nie w obiektywie za 20000 ?

Ale jaki to ma sens? Szkło sprzed dziesięciu lat może być równie dobrze mniej mechanicznie zużyte niż takie wyprodukowane dwa lata temu. Z drugiej strony nie wiem czy można mówić o zużyciu w wypadku tej klasy sprzetu - kiedyś ktoś tutaj sprzedawał chyba dwudziestoletnią, pierwszą wersje tego szkła która wyglądała jakby robiła za osłonę przeciw odłamkom na jakiejś wojnie. A dwa niezależne serwisy stwierdziły ze mechanika jest w stanie idealnym - przypadek?;)

Dobra, nie ciągnę offtopa;)

Krzychu
16-12-2008, 17:29
Skoro warto w aucie-trupie za 1000zł, to czemu nie w obiektywie za 20000 ?

No i ? Sprawdzasz date produkcji obiektywow ktore kupujesz ?

lucas39
17-12-2008, 00:10
mozna tez sporzadzic normalna umowe kupna sprzedazy na obiektyw( niemal identyczna jak do auta) i bedziesz mial papierek "legalnej transakcji" w umowie moze byc napiosane pochodzenie przedmiotu zadklarowane przez osobe sprzedajaca. to moze niby nic wielkiego ale napewno ciebie bedzie stawialo jako czystego