PDA

Zobacz pełną wersję : Czy FotoSender wpływa na jakość odbitek ?



Biperek
13-12-2008, 15:32
Dzisiaj odebrałem z labu odbitki wysłane po raz pierwszy online za pomocą FotoSendera. Kiedy składałem zlecenie programik sam spakował mi 20 odbitek do 7 MB (na dysku te fotki zajmowały ponad 30MB). Muszę przyznać, że po raz pierwszy jestem niezadowolony z odbitek. Te same klatki robiłem już w tym laboratorium, ale zanosiłem ja na nośniku osobiście. Zastanawia mnie, czy to zasługa kompresji w FotoSenderze, czy tym razem po prostu inny laboludek wywołując zastosował jakieś inne ustawienia.
Jakie są wasze doświadczenia? Unikać wysyłania zdjęć za pomocą takich wynalazków, czy to zwykły zbieg okoliczności?

dgcracker
13-12-2008, 16:29
Witam,
nie wiem czy przypadkiem nie ma roznych wersji fotosendera w zaleznosci od labu z ktorego korzystamy. Ja akurat kilka razy wysylalem zdjecia tym programem do zrobienia i z tego co zaobserwowalem (nie robilem jakis dokladnych badan) to zdjecia byly wysylane w takiej wielkosci w jakiej zapisalem je na dysku i z jakosci bylem bardzo zadowolony.
Ale problem o ktorym piszesz jest dosc powszechny - jakis czas temu poruszalem podobny temat odnosnie programu do wysylania z laboratorium fotonet.info, ktory to wlasnie zmniejszal zdjecia w sobie tylko wiadomy sposob i jakosc odbitek byla w mojej ocenie kiepska.
Pozdrawiam,
D.C.

tataniny
16-12-2008, 18:21
A nie zastanawiało Was, ze zdjęcia ważące kilkanaście MB tak łatwo dają się poprzez ten soft wysyłać? To oczywiste, że program je w odpowiedni sposób "dostosowuje" dla potrzeb labu. Zwykłym, nawet szybkim łączem przesłanie dużych plików (co dopiero tif-ów), musiało by trwać baaaardzo długo. A tak, program je zmniejsza i jest szybko i sprawnie, ale... niestety kosztem jakości. Spróbowałem kiedyś i z tego co zauważyłem, zdjęcia na odbitkach są przede wszystkim mniej ostre, a na gładkich powierzchniach czasem pojawia się pikseloza :sad: Ty się nad swoimi zdjęciami namęczysz, dopieszczasz szczegóły, wyostrzasz, a soft ci to wszystko rozwala :twisted:

Próbę zrobiłem i dałem sobie z tym spokój.

Pozdrawiam - Jacek

dgcracker
17-12-2008, 01:23
A ja powtórzę raz jeszcze - nie wiem czy nie zależy to od wersji fotosendera. Nie dalej jak wczoraj wysłałem kilka plików do pewnego labu i mając w pamięci tą dyskusję dokładnie obserwowałem ile danych program wysyła (zainstalowałem nawet programik do monitorowania łącza). Z pomiarów wyszło, że program wysłał praktycznie tyle, ile pliki zajmowały na dysku (nawet trochę więcej co jest zrozumiałe). Więc wnoszę, że program nie zmniejszał plików, ani nie zmieniał kompresji jpg. A czy czegoś tam nie robił (nie mieszał z profilami itp.) to nie wiem. Zobaczę jak będą wyglądać odbitki.
I jeszcze gwoli ścisłości - przed chwilką odpaliłem fotosendera i zobaczyłem komunikat w stylu "trwa aktualizacja programu...". Być może nowa wersja (która mi się właśnie zainstalowała) coś miesza z rozmiarem plików ale to przetestuję dopiero przy następnej wysyłce.
Pozdrawiam,
D.C.

Biperek
17-12-2008, 01:31
Kiedy ja wysyłałem swoje zdjęcia miałem najpierw komunikat, że pliki są przygotowywane do wysłania. Trwało to kilkanaście sekund dla każdego zdjęcia i sumowało mi ilość danych do wysłania. Po zakończeniu przygotowywania miałem (według FotoSendera) do wysłania 7MB - przypomnę: 20 zdjęć, które na dysku zajmowały ponad 30 MB.

tataniny
17-12-2008, 11:48
Tak na chłopski rozum, to by było zbyt piękne, żeby było prawdziwe :(
Zobacz jednak nowe odbitki. Jeśli będzie ci to odpowiadało, to wysyłaj.

Pozdrawiam - Jacek

PS
Moja uwaga. Zwróć uwagę na ostrość zdjecia (szczegółowość)

dgcracker
17-12-2008, 13:23
Przy najblizszej okazji jeszcze raz sprawdze - tym razem co robi nowa wersja, ktora mi sie zainstalowala wczoraj.
Pozdrawiam,
D.C.