PDA

Zobacz pełną wersję : Nauka obsługi Adobe Photoshop 8.0 CS PL



Nemeo
29-06-2005, 15:38
Jaką polecacie książkę do nauki programu Adobe Photoshop 8.0 CS PL ?

Polaco
29-06-2005, 15:46
Jesli o obrobke zdjec chodzi to ksiazka Scott'a Kelby'ego jest najlepsza. A jak ogolnie PS'a chcesz poznac to Biblia PS'a.

Nemeo
29-06-2005, 15:48
Chodzi mi głównie o obróbkę zdjęć.

Polaco
29-06-2005, 17:51
Chodzi mi głównie o obróbkę zdjęć.
To zdecydowanie Scott Kelby "Fotografia Cyfrowa - obrobka zdjec". Za niedlugo (mam nadzieje) pojawi sie 3 edycja ksiazki (dla PS CS2). Jak bardzo Ci sie spieszy to mozesz kupic dla PS 7 albo dla PS CS.

Nemeo
29-06-2005, 20:11
To zdecydowanie Scott Kelby "Fotografia Cyfrowa - obrobka zdjec"

Czy w tej książce, opisywany jest PS w wersji polskiej czy angielskiej ?

Pytam, bo mam polską wersję .

Polaco
29-06-2005, 20:39
Czy w tej książce, opisywany jest PS w wersji polskiej czy angielskiej ?

Pytam, bo mam polską wersję .
Jest jedno i drugie, tzn. jak masz jakies opcje w menu to jest po polsku (w koncu to tlumaczenie) i w nawiasie po angielsku, wiec nie jest wazna jaka wersja jezykowa masz :) Zobacz na www.helion.pl tam jest przykladowy rozdzial tej ksiazki.

asknet
29-06-2005, 23:07
właśnie wczoraj odebrałem ta książeczkę ...sporo bardzo przydatnych informacji ...zwłaszcza że jestem dosyć zielony w obróbce cyfrowej zdjęcia

Vitez
30-06-2005, 02:07
Mam obie - o PS CS po polsku z Heliona i o PS CS2 po angielsku ze zrodla alternatywnego i... szczerze moge polecic obie. Podtsawy gladkiej obslugi PSa, obslugi Bridge/Browsera i masowych przetwarzan w nim oraz wszelkie przydant korekty w stylu 'krok po kroku' .

Polaco
30-06-2005, 06:51
Mam obie - o PS CS po polsku z Heliona i o PS CS2 po angielsku ze zrodla alternatywnego i... szczerze moge polecic obie. Podtsawy gladkiej obslugi PSa, obslugi Bridge/Browsera i masowych przetwarzan w nim oraz wszelkie przydant korekty w stylu 'krok po kroku' .
Zgadzam sie Vitezem, jest doslownie krok po kroku jak cos zrobic, autor prawie za raczke prowadzi czytelnika. Juz nie mowiac ze autor bardzo humorystycznie pisze, mozna sie niezle usmiac z niektorych tekstow :D

asknet
30-06-2005, 09:24
z tego co udalo mi sie doczytac na stronach Heliona ...nowa wersja podrecznika dotyczaca cs2 ma byc w okolicach lipca

McKane
30-06-2005, 13:11
Ja tez sie podpisze pod Kelbym :)

Nemeo
30-06-2005, 19:51
A co powiecie o tej pozycji :

http://helion.pl/ksiazki/pcspod.htm

Vitez
30-06-2005, 23:26
A co powiecie o tej pozycji :

http://helion.pl/ksiazki/pcspod.htm


Podreczniki do PS (w tym ten) charakteryzuja sie tym ze dosc dokladnie opisuja funkcje, algorytmy i mozliwosci roznych narzedzi. Ale... robia to zbyt dokladnie - skupiajac sie na pojedynczym narzedziu a metode na jakis problem traktuja mocno po lebkach.
To samo Scott pisze we wstepniaku do swojej ksiazki - ze podreczniki i biblie do PS sa dokladne ale zbyt dokladne, natomiast na warsztatach czy korespondencyjnie ludzie pytaja sie po prostu "jak to zrobic krok po kroku" a nie "na jakim algorytmie opiera sie dane narzedzie i jaki jest zakres jego mozliwosci" .
Mam nadzieje ze lapiesz roznice? 8)

Nemeo
01-07-2005, 09:52
Łapię, WIELKIE dzięki za pomoc.

sal
02-07-2005, 18:11
z tego co udalo mi sie doczytac na stronach Heliona ...nowa wersja podrecznika dotyczaca cs2 ma byc w okolicach lipca Gdzie to konkretnie wyszperałeś? Bo nie mogę znaleźć nigdzie takiej informacji...

Nemeo
02-07-2005, 21:41
Też to gdzieś czytałem na stronie Heliona.

sal
02-07-2005, 21:45
No to spróbuję napisać do Helionu i zapytać o jakąś konkretniejszą datę. O ile ją znają. Jak nie to kupię to wydanie, które jest teraz...

Alzail
02-07-2005, 21:53
a czy w tej ksiazce jest np. dokladnie napisane jak usunac szum z fotki ? albo wyostrzyc ? bo o cos takiego mi chodzi glownie :D

McKane
02-07-2005, 21:57
Looknij do spisu tresci na stronie Helionu a bedziesz wszystko wiedzial :)

Sa tam rzeczy ktore wymieniles i dziesiatki innych rownie przydatnych. To jest taka ksiazka ze nie ma szans ze bedziesz zalowal wydanej kasy ... no chyba ze jestem zawodowym grafikiem ;)

Aha teraz widze ze masz 14 lat (o ile to prawda) wiec na 100% ta ksiazka Cie nie zawiedzie.

Nemeo
02-07-2005, 23:25
Kup sobie ją w EMPIK-u, jest tam teraz taka akcja "bezpieczny zakup" czy coś takiego, kupujesz książkę i jak ci się nie spodoba, to możesz ją zwrócić do 30 dni.

asknet
02-07-2005, 23:39
Gdzie to konkretnie wyszperałeś? Bo nie mogę znaleźć nigdzie takiej informacji...
http://helion.pl/search.cgi?szukaj=fotografia+cyfrowa
9 pozycja od góry "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie III wrzesień 2005" czyli chyba już się data wydania przesunęła :-(

sal
03-07-2005, 00:01
http://helion.pl/search.cgi?szukaj=fotografia+cyfrowa
9 pozycja od góry "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie III wrzesień 2005" czyli chyba już się data wydania przesunęła :-( A. No to nie ma co czekać, tylko trzeba zamawiać.... :)

Alzail
03-07-2005, 11:43
no mam :P 15 :> czytalem juz jeden podrecznik do photoshopa i drugi zaczalem ale to jakies dziwne bylo :P wiecej o pisaniu do czego sluzy lasso niz np. jak usunac szum ..... pewnie zaraz polece do ksiegarni ;]

Vitez
03-07-2005, 17:30
czytalem juz jeden podrecznik do photoshopa i drugi zaczalem ale to jakies dziwne bylo :P wiecej o pisaniu do czego sluzy lasso niz np. jak usunac szum ..... pewnie zaraz polece do ksiegarni ;]

Dokladnie o tym pisalem na poprzedniej stronie... na szczescie te ksiazki kelbiego sa inne niz podreczniki 8)

JackC
03-07-2005, 22:16
Nie polecam książki "Po prostu Photoshop CS" - E. Wienmann, P. Lourekas wyd. Helion
Czarno - białe niewyraźne ilustracje i ciężki styl pisania.
Aż dziwne, że wydał to Helion.

mirhon
04-07-2005, 09:41
Polecam:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/rw-cr.shtml
(jest już 2 wydanie dot. cs2)
Mam to pierwsze.
Książkę można ściągnąć np. przez:
http://www.co-liber.com.pl/zagranica.htm
Koszt to około 150 zł. Ale warto, dzięki lekturze wiem co tak naprawdę robią poszczególne "suwaki" w Camera Raw w Photoshopie.
To nie jest książka o korekcji zdjęć w Photoshopie! Książka jest dla tych co chcą maksymalnie dużo wycisnąć z RAW.

ewa eoska
04-07-2005, 14:15
A jak się ma Photoshopa 6.0, to jest sens kupować "Kelbiego", skoro ten jest do najnowszej wersji PS?

Vitez
04-07-2005, 20:57
A jak się ma Photoshopa 6.0, to jest sens kupować "Kelbiego", skoro ten jest do najnowszej wersji PS?

Byc moze najstarsze wydanie: http://helion.pl/ksiazki/obrcyf.htm
Problem jest taki ze sporo porad moze byc przydatnych ale np z drugiego tyle nie skorzystasz gdyz nie bedziesz miala odpowiedniego narzedzia (np spot healing brush czy shadow/highlight ).
Upgrade z (oryginalnego oczywiscie) PS 6.0 do PS CS2 kosztuje ok 900zl - szczerze polecam 8)

Polaco
05-07-2005, 06:48
A jak się ma Photoshopa 6.0, to jest sens kupować "Kelbiego", skoro ten jest do najnowszej wersji PS?
Mysle ze tak, niektore rzeczy jakie opisuje sa bardzo podstawowe, na pewno skorzystasz...

userman
05-07-2005, 12:11
Po internecie (czyli programy P2P) krąży też Adobe Photoshop 7.0PL podręcznik uzytkownika w formacie PDF. Waga pliku to około 13MB po spakowaniu pewnie dużo mniej.
Książka składa się z 596 stron w języku Polskim i zawiera sporo ciekawych informacji. Jeżeli komuś brak gotówki to na pczątek jest całkiem niezła (można się sporo dowiedzieć)

Alzail
05-07-2005, 12:18
a czy photoshop CS czyli 8.0 ma wbudowana obsluge RAW ? takie male pytanko OT :P

mirhon
05-07-2005, 12:30
Ma do tego osobny moduł "Camera Raw". Odpalany gdy wybierzesz RAW'a.

ewa eoska
03-08-2005, 13:17
Poproszę wskazać linka na tego "Adobe Photoshop 7.0PL podręcznik uzytkownika"... :)

Nemeo
03-08-2005, 14:24
Poproszę wskazać linka na tego "Adobe Photoshop 7.0PL podręcznik uzytkownika"...

Jak chcesz to ci go puszczę e-mailem.

ewa eoska
03-08-2005, 17:06
mailem: podręcznik?! 13 MB?! czy linka na mój mail?

woyd
03-08-2005, 21:45
mogę też prosić ?? woyd@USUNtlen.pl

Vitez
04-08-2005, 08:38
mailem: podręcznik?! 13 MB?! czy linka na mój mail?

A co za problem? Chcesz zaproszenie na gmaila? Limit wiadomosci bodajze 50MB a pojemnosc 1GB :roll: .

thorin
04-08-2005, 08:45
chetnie skorzystam vitez :) co musze zrobic zeby takie zaproszenie dostac ?

Vitez
04-08-2005, 09:09
chetnie skorzystam vitez :) co musze zrobic zeby takie zaproszenie dostac ?

Wyslac mi na PM swoj dotychczasowy adres emaila i poczekac do poniedzialku wieczor/wtorku az wroce z wyjazdu bo dopiero wtedy bede mial dostep do gmaila (w pracy zablokowany :? ).
Mam tego z setke do rozdania jeszcze wiec chetni moga sie zglaszac :)

thorin
04-08-2005, 09:15
Wyslac mi na PM swoj dotychczasowy adres emaila i poczekac do poniedzialku wieczor/wtorku az wroce z wyjazdu bo dopiero wtedy bede mial dostep do gmaila (w pracy zablokowany :? ).
Mam tego z setke do rozdania jeszcze wiec chetni moga sie zglaszac :)


poszlo... slyszalem troche o tym calym gmailu, Ci z allegro jak zwykle chca na tym zarobic :)

ewa eoska
05-08-2005, 08:01
Nic nie rozumiem... :-? Jaki gmail? Z czym to się je? :shock: I co Vitez rozdaje :?:

thorin
05-08-2005, 08:49
eksperymentalne konta mailowe na google, prawie bez ograniczen, zeby je miec musisz dostac zaproszenie od kogos kto je juz ma...

miro
05-08-2005, 23:09
Limit wiadomości na gmailu to chyba jednak 10MB, za to pojemność dużo większa - zdaje się teraz ok. 2.5 GB i ciągle rośnie :-) jeśli ktoś zainteresowany to ja też mogę pozapraszać - wiadomości na priv. z adresem email proszę i już :-)

CiChY44
07-08-2005, 16:52
Dostep do gmail... klikajcie
www.bytetest.com

Vitez
09-08-2005, 03:11
Limit wiadomości na gmailu to chyba jednak 10MB

Niby tak ale jak pisza w Helpie - "roznie to bywa". I tak np otrzymalem i wysylalem instrukcje do Pro1 (12MB) bez zadnych problemow :roll: .

anhelli
16-08-2005, 10:00
Widzę, że dyskusja na temat obróbki zdjęć w PS nieco rozgorzała. Ja w ostatnim czasie przeczytałem mnóstwo książek na ten temat i z przykrością muszę stwierdzić, że nie jestem dzięki nim mądrzejszy ani ciut, ciut... Pogmerałem też w sieci i znalazłem kilka stron z rzekomymi kursami Photoshopa i... tutaj także zawiodłem się, gdyż autorzy podchodzą do sprawy albo zbyt wnikliwie (męcząc np. temat używania funckji blur) albo zbyt pobieżnie, traktując czytelnika jako "starego wyjadacza". :neutral:
Co w rezultacie? Zamierzam sie na kupno podręczników na CD-ROMie, które są szeroko oferowane na allegro. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z czymś takim:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60146449

A może niedokładnie szukałem w sieci, a jakieś kursy są tam jednak dostępne?

Nie chodzi mi o nic specjalnego, tylko o pierwsze kroki w PS. Jak polepszyć jakość fotek. Jak rozjaśnić lub dobrze zmieniać kontrast. Użycie funkcji : Levels, Curves, Saturation, Layers, etc.
Czy używać ustawień automatycznych: AutoColor. Jak wyostrzać itp. VChodzi mi o same podstawy i raczej nie o kompletny kurs PS ale o to co najważniejsze, czyli podstawowa obróbka zdjęcia. Z doświadczenia wiem, że jak się wskaże komuś właściwą drogę postępowania, to później już siłą rozpędu, człowiek się sam będzie uczył.

Gdybyście mieli jakieś linki, to bardzo proszę, jaq moge podesłać te, które już przejrzałem.

Dzięki i pozdrawiam! :wink:

Alzail
16-08-2005, 10:27
"fotografia cyfrowa edycja zdjec" ksiazka Scotta Kelbiego :) rewelacja tyle mozna powiedziec, wszyscy tutaj ja chwala a i ja ja nie dawno kupilem;] jezeli masz ps cs to wez edycje 2 a jak cs2 to czekaj na 3 ;]

Vitez
16-08-2005, 10:47
a jak cs2 to czekaj na 3 ;]

To ja po cichu powiem ze juz ja mam ale po angielsku 8)

anhelli
16-08-2005, 11:50
...o kurcze premiera ksiązki dopiero w październiku! :sad: ..a we mnie tak duch się wichrzy, bo wróciłem z babiej góry i fotek prawie 500 MB :mrgreen:

...a może ktoś z was mógłby mi tak dosłownie w kilku punktach (jestem dosyc kumaty) streścić te kilka podstawowych opcji w PS CS (lub elements). Vitez czytałem twój post, co robisz od momentu zgrania z czytnika i dosyć mi to rozjaśniło sytuacje, ale moze dałoby się to jakoś ukonkretnić do samego PS. Bo nie wiem, jak się zabrać do obróbki, kombinuję z ustawieniami automatycznymi AutoLevels, AutoColor i czasami (rzadko) daje to dobre efekty, zwłaszcza przy zdjeciach robionych w górach, gdzie słonko sobie świeci raz tak, a raz tak i balans bieli nie zawsze uda sie ustawic właściwy. To co czytałem do tej pory mówiło, aby zabrac się najpierw w PS od Levels, potem Curves i tu juz wiedza zaczyna mi się gmatwać. Wiele moich zdjęc wymaga rozjaśnienia lub dodania kontrastu. Zwykle niebo za jasne lub łączka za ciemna. Nie wiem, czy zaczynac od tworzenia warstw (Layers) czy duplikowania tła... :-? No ciemniak ze mnie!

Za wszelkie przejawy ludzkości wobec mojego infantylnego sposobu pojmowania, serdecznie dziekuję :mrgreen:

PS. Jakby ktoś z was miał coś w pdfie (nawet inglisz) to będę szczerze zobowiązany... Vitez moze ty cos masz :mrgreen:

DoMiNiQuE
16-08-2005, 12:07
PS. Jakby ktoś z was miał coś w pdfie (nawet inglisz) to będę szczerze zobowiązany...

a moze byc podrecznik do PS 7.0 PL (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/Adobe_Photoshop_7_PL.pdf)?

anhelli
16-08-2005, 13:43
']a moze byc podrecznik do PS 7.0 PL (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/Adobe_Photoshop_7_PL.pdf)?

:D Jasne! Dzięki wielkie! :D

Vitez
16-08-2005, 20:07
Vitez czytałem twój post, co robisz od momentu zgrania z czytnika i dosyć mi to rozjaśniło sytuacje, ale moze dałoby się to jakoś ukonkretnić do samego PS.

A jaka date mial ten post? Bo od czasu jak mam PS CS2 to troszke sie zmienila procedura i obecnie zamiast 4, w podskokach 5 programow uzywam jednego :roll: .

anhelli
17-08-2005, 10:15
A jaka date mial ten post? Bo od czasu jak mam PS CS2 to troszke sie zmienila procedura i obecnie zamiast 4, w podskokach 5 programow uzywam jednego :roll: .

Twój post pochodzi z dnia 27-10-2004, 18:02
Tutaj link do niego:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=1207

PS. Już mam Kelby'ego dla cs2 w english, a ja głównie gawarit pa russki, ech... :-(

Vitez
17-08-2005, 17:30
Twój post pochodzi z dnia 27-10-2004, 18:02
Tutaj link do niego:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=1207


A to sie troszke pozmienialo od tamtego czasu ale glownie to ze wszystko w jednym programie robie i nieco inaczej parametry wywolywania z RAW ustawiam.
Nie chce mi sie teraz rozpisywac no i nie tenw atek.

anhelli
18-08-2005, 08:17
A to sie troszke pozmienialo od tamtego czasu ale glownie to ze wszystko w jednym programie robie i nieco inaczej parametry wywolywania z RAW ustawiam.
Nie chce mi sie teraz rozpisywac no i nie tenw atek.

Nie no daj spokój, nie ma sensu się tak rozpisywać.

Poza tym wgłębiam się w tajniki Kelby'ego (dla CS2) i powiem, że książka jest świetna. Krok po kroku wszystko opisane. A gdyby ktoś miał problem (bo na razie wszystko w j. ang), to można porównać z rozdz. dla CS, który jest na stronie wyd. Helion w pdfie.
O tutaj:
ftp://ftp.helion.pl/online/obrcy2/obrcy2-5.pdf

labo
18-08-2005, 20:45
A to sie troszke pozmienialo od tamtego czasu ale glownie to ze wszystko w jednym programie robie i nieco inaczej parametry wywolywania z RAW ustawiam.
Nie chce mi sie teraz rozpisywac no i nie ten watek.
Gdybys sie tak troche rozpisal, to moze bysmy sie cos nauczyli. :)
Moze byc w tamtym watku.

Vitez
19-08-2005, 00:46
Gdybys sie tak troche rozpisal, to moze bysmy sie cos nauczyli. :)
Moze byc w tamtym watku.

Tutaj lepszy spec od obrobki rozpisal sie krok po kroku 8) :
http://canon-board.info/showthread.php?t=3640&page=1