PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze pierwszej lustrzanki.



Pyros
07-12-2008, 22:06
Witam

Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym się przywitać i przeprosić jeżeli powtarzam temat.

Od 2 czy 3 lat interesuję sie fotografią, ale wiadomo, że aparatem z marketu za 200zł wiele nie uda mi się zdziałać. Więc postanowiłem zakupić swoją pierwszą lustrzankę. Niestety budżet mam mocno ograniczony, 900zł to jest maksimum co mogę dać na dzień dzisiejszy. Są to pieniądze które odkładałem przez dłuższy czas i wątpie abym mógł coś jeszcze wyskrobać, ponieważ sytuacja na to nie pozwala.

Teraz przejdźmy do sedna sprawy. Wybór padł na Canona to jest pewne. Ale nie do końca wiem jaki model mogę za te pieniądze kupić. Póki co najbardziej zainsteresowany jestem modelem 350D, na allegro znalazłem kilka ciewych aukcji , mianowcie Klik 1 (http://allegro.pl/item501167559_canon_eos_300d_grip_bg_e1_18_55mm.ht ml) , Klik 2 (http://allegro.pl/item497369701_btfoto_komis_canon_300d_grip_bg_e1_1 8_55mm.html). tutaj pojawiają się pytania. Co sądzicie na temak przedstawionych aparatów, oraz czy model 300D będzie dobrą lustrzanką dla początkującego ? Może polecacie inne modele ? Jestem otwarty na propozycję.

Pozdrawiam

levybike
09-12-2008, 16:27
Wstrzymaj się chwilkę i kup 400D. Za 1000 zł w tej chwili jest do kupienia na allegro. Warto poczekać, ponieważ dostajesz lepszy AF niż w 350D i kilka innych usprawnień. 300D na te czasy to trochę już dziadek, taka jest moja opinia.

czarny1978
09-12-2008, 18:35
Witaj,moim zdaniem to zależy do jakiego focenia ma ci ona służyć ja 300D używam do dziś a już parę ładnych latek ją posiadam na początku to tylko śluby i chrzty i to na standardowym KIT-owym szkiełku,uważaj bo optyka to cholernie drogi gips jak masz 900 zł to kup model wyżej lub 300 z jakimś lepszym obiektywem bo po pewnym czasie stwierdzisz że ten KIT-owy obiektyw nie spełnia twoich oczekiwań a optyka to już tyś zł kosztuje .
Pozdrawiam .

Tezet-gdynia
09-12-2008, 18:43
Ja tez 300D uzywam juz kawalek czasu, to co moze denerwowac to zapychanie sie buforu przy duzej ilosci raw'ow jesli robi sie duzo zdjec, ale do normalnego uzytku jest jak najbardziej dobrze :) Na poczatek to i tak o wiele lepiej niz jakikolwiek kompakt ;)

rafori
09-12-2008, 19:26
Pyros, mowisz ze finansowo nie bedziesz mogl uzbierac wiecej. Czy te wspomniane 900zl chcesz przeznaczyc na body czy na body i obiektyw?

canis_lupus
09-12-2008, 19:43
Mnie w 300D wkurzają tylko szumy. Ale jako amatorska lustrzanka jest całkowicie wystarczająca. Polecam.

axk
09-12-2008, 22:20
Jeżeli już rozmawiamy o 300D i jego poważniejszych "przypadłościach", to należało by także wspomnieć o jego mało precyzyjnych (żeby nie powiedzieć iż beznadziejnych) bocznych punktach AF.

Niestety budżet mam mocno ograniczony, 900zł to jest maksimum ...

Dokładając ok 100 zł można nabyć EOS-a 20D który to o klasę przewyższa 300D. Moim zdaniem w sytuacji kiedy do dyspozycji jest w/w kwota i może być ona w całości przeznaczona na korpus, zakup 300D jest pomysłem chybionym, że o późniejszej ewentualnej odsprzedaży nie wspomnę.

barman_pl
09-12-2008, 22:43
Zgadzam się w 100%... Ewentualnie jeszcze taniej bo w granicach kosztów 300d można kupić 10D, i jak dla mnie również jest nieporównywalnie lepszy od 300D.

Pozdr.

patric89
09-12-2008, 22:55
Raczej odradzałbym 300d
moim zdaniem dużo lepszy jest model 350d lub 400d. Tyle że ten ostatni wykracza poza budżet.
Życze powodzenia i wytrwałości na początku Twojej przygody z foto

axk
09-12-2008, 23:10
Ewentualnie jeszcze taniej bo w granicach kosztów 300d można kupić 10D

Zakup Canona 10D stanowczo odradzam. Jest to konstrukcja naprawdę "mocno leciwa", oczywiście starsza a niżeli konstrukcja 300D. Jedną z jego największych wad w stosunku do 300D jest brak wsparcia dla obiektywów posiadających mocowanie typu EF-S.

barman_pl
09-12-2008, 23:33
Możliwe, że wsparcie EFs jest jakąś wadą, ale ja jej nie dostrzegam. 18-55mm można przerobić, a cała reszta dobrych obiektywów jest z bagnetem EF. Poza kilkoma, które jak dla mnie nie mają większego znaczenia... Poza tym nie należy zapominać, że jest to używka, a migawka 300D jest obliczona na około 50k klapnięć. W 10D na 100k. Poza tym 10D ma dużo więcej użytecznych funkcji, jest wygodniejszy w obsłudze itd. Dużo by można było wymieniać o jakości wykonania nie wspominając. Pstrykałem kiedyś trochę 300D i w życiu nie zamienił bym mojej 10D na 300... Oczywiscie to moje osobiste zdanie... ;)

Pozdr

sylwester Samluk
09-12-2008, 23:42
Witam

Bierz 400D lub 350D ale pamietaj kitowe szkło moze nie dac ci tego co dobry Olympus 510 SP UZ oczywiscie jesli chodzi o szumy na 350 sie nie zawiedziesz jest super i wysokie iso jest uzyteczne.

400D troszke gorzej wiesz wiecej pikseli ale i tak jest bardzo dobrze! pamietaj kitowe szkło tylko w zakresie 18mm do 30mm moze Cię zadowolic powyzej będzie juz słabo w razie co kup obiektyw 50mm f/ 1.8 bije na głowe kita jakością i plastyką! a kosztuje nowy coś około 350zł za tem bierz 350d + to szkło i rób fotki:)

pozdrawiam

Sylwek

Skipper
09-12-2008, 23:43
pytanie czy przy tak ograniczonym budrzecie lustrzanka to jest to co cos co kupowac powinienes... moze jakis zaawansowany kompakt z odzysku... seria G Canona to byly bardzo udane aparaty dajace duze pole do popisu bo mialy pratycznie funkcje jakie posiada lustrzanka, pelny manual zdjecia w formacie RAW chyba poza G7 co pozwoli Ci sie pobawic fotografia na dosc wysokim jak dla poczatkujacego poziomie, nauczyc sporo i przekonc czy fotografia to jest to cos w co naprawde chcesz sie bawic i inwestowac... bo przyznam ze z budzetem na poziomie tysiaca zl to nie nawalczysz sie a mozesz skutecznie zniechecic..

tu masz cos co moze powinno Cie zainteresowac

http://allegro.pl/item499933213_e_oko_canon_powershot_g7_gwarancja_1 2_m_cy_w_wa.html

http://allegro.pl/item502077573_canon_power_shot_g9_z_dwuletnia_gwar ancja.html

axk
09-12-2008, 23:46
Poza tym nie należy zapominać, że jest to używka, a migawka 300D jest obliczona na około 50k klapnięć.

A skąd taka wartość? Czy mógłbyś przytoczyć jej źródło, chętnie poczytam? Osobiście nie spotkałem się z oficjalną specyfikacją Canona w której jasno określona była by żywotność migawki 300D na poziomie 50000 cykli. Przebieg migawki mojego 300D dochodzi powoli do 85000, tak więc dawno już przekroczyła swoją rzekomą żywotność i powinna ulec uszkodzeniu.



Poza tym 10D ma dużo więcej użytecznych funkcji ...

Na przykład jakich? Specyfikacje 300D i 10D są bardzo podobne.

barman_pl
09-12-2008, 23:55
Na przykład jakich? Specyfikacje 300D i 10D są bardzo podobne.Tu masz porównanie 10D i 300D... Myślę, że jak tyle czasu masz canona to zdążyłeś już się zapoznac z tą stroną, ale mimo wszystko podaję link ;):
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos300d/

giltoniel
09-12-2008, 23:55
Zdecydowanie wybór między 300D a 350D wskazuje na ten drugi aparat. Sam niedawno sprzedałem takie body w bardzo dobrym stanie za 600 zł, więc można kupić go tanio. Jak już wspomnieli przedmówcy, pod górkę zaczyna się robić jeżeli chodzi o szkła. Za 900 zł ledwo starczy Ci na zestaw z kitem. I również prawdą jest, że ograniczenie się do tego zakresu i tego szkła raczej może zniechęcić niż rozpalić zapał. Czyli możesz kupić np. 350D + 18-55 i uzbierać drugie tyle na w miarę sesnowne szkło, albo rzeczywiście warto rozważyć zakup kompaktu z serii G. Wszystko tak naprawdę zależy, co i jak chcesz fotografować i to pytanie trzeba postawić sobie na wstępie. W pewnych sytuacjach kompakt odpada, w innych szkło 18-55.

axk
10-12-2008, 00:06
Tu masz porównanie 10D i 300D... Myślę, że jak tyle czasu masz canona to zdążyłeś już się zapoznac z tą stroną ...

A i owszem, zdążyłem. Przez pewien czas dosyć intensywnie korzystałem z 10D i poza lepszą ergonomią większych różnic w porównaniu do 300D nie zauważyłem. Podsumowując nasze rozważania w kwestii 300D vs. 10D, uważam iż obecnie nie warto nabywać żadnego z nich.

vanish
10-12-2008, 00:06
Ja na twoim miejscu poszukał bym 20d na allegro jak zapolujesz można go wyrwać za ok 800 zł za 100 bez problemu dokupisz kitowy obiektyw 18-55 pewnie pojawią się głosy że obiektyw słaby itd uwierz można nim zrobić świetne zdjęcia co do aparatu gdybym miał do wyboru 350d, 400d lub 20 d to bez wachania wybrał bym ten 3 w zasadzie model jest praktycznie taki sam jak 30d a jednak tańszy co do różnic między 10d a 20d są jednak one już wyraźne jeśli chcesz sobie je dokładnie porównać zajrzyj na optyczne.pl
a jak już kupisz to rób zdjęcia jak najwięcej ucz się nie ważne jakim sprzętem pamiętaj że każda cyfrówka a w szczególności lustrzanki pozwalają na naprawdę szybka naukę

mamiski
10-12-2008, 00:26
Nie miej oporów i śmiało sięgaj po 300D bądź 350D; wyboru dokonaj sam, a nim poznasz wszystkie tajniki i możliwości swej lustrzanki, na pewno nazbierasz forsy na nowy obiektyw albo korpus. Najważniejsza jest praktyka i własne doświadczenie. Każdy z tych modeli to kawał dobrej elektroniki, co nie znaczy, że bez wad, ale koledzy z forum przypinają łatki również modelom z wyższych półek - dobre zawsze wrogiem lepszego. Na pewno warto znać opinie innych, ale one powinny jedynie inspirować do podejmowania suwerennych decyzji.

czarny1978
10-12-2008, 00:44
to co wy tu wypisujecie na temat 300D po części jest prawdą że to już przestarzała konstrukcja lecz dla amatora który zaczyna przygodę z lustrzanką to dobry materiał ponieważ za te kasę to on nie dostanie body + coś lepszego od kita .

patric89
10-12-2008, 12:20
na allegro za 900zł bez problemu można znaleźć 350d + kit.
Myśle że to najlepszy wybór biorąc pod uwage ograniczeie budżetowe.
potem można odłożyć na 50mm f1,8(300zł) i kolega bedzie miał świetną jakość
Myśle że złym pomysłem jest polecanie dobrego kompaktu. Chce lustrzanke interesuje sie fotografią więc nie zabierajmy mu możliwości oraz przyjemności korzystania z DSLR

czarny1978
10-12-2008, 21:22
350 + kit jest to jakieś rozwiązanie lecz ten KIT ,wiadomo że 350 to klasa wyżej ale za 900 zł na Allegro to dostanie 300 + 28-105 f3,5-4,5 tylko trza poczekać nie napalać się i jeszcze mu na piwo zostanie.

axk
10-12-2008, 22:36
... wiadomo że 350 to klasa wyżej ...

Ale klasa wyżej niż co?

Vitez
11-12-2008, 02:03
Ale klasa wyżej niż co?

Niż 300D wspomniany w poście #20

Shaw
11-12-2008, 23:12
Po pierwsze: witam, jestem tu nowy.
Po drugie, wybaczcie, że wcinam się w temat, ale nie chciałem zakładać nowego.

Chciałem zapytać czy możecie polecić jakiś uniwersalny (tzn. wiadomo, nie połączysz zooma z szerokokątnym, ale taki hm... do niemal wszystkiego, oprócz makro i zoomowania xP) obiektyw do 450d.
Nie wiem czy brać zestaw, czy obiektyw kupić oddzielnie.

axk
12-12-2008, 00:30
... ale taki hm... do niemal wszystkiego, oprócz makro i zoomowania xP) obiektyw do 450d.

Przykładem takiego obiektywu może być EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS jednakże szkoda funduszy na tego typu wynalazki.

Shaw
12-12-2008, 11:32
Więc lepiej zainwestować w dobry szerokokątny, a po uzbieraniu kolejnych funduszy - dokupywać kolejne szkła. To chyba najlepsze rozwiązanie..
W takim razie, mógłby ktoś polecić dobry obiektyw szerokokątny do canona450 tak w granicach 1500zł?

vanish
12-12-2008, 15:14
W tej kwocie to raczej jakiś Tamron np 17-50 2.8 za ok 1200 kupisz na allegro nową sztukę i jeszcze zostanie np na filtr w zasadzie nie ma kupować innych wynalazków typu 18-200 choć nie przecze że tym obiektywem też można zrobić niezłe zdjęcie

czarny1978
12-12-2008, 23:12
Przykładem takiego obiektywu może być EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS jednakże szkoda funduszy na tego typu wynalazki.

Jeżeli potrzebujesz opini na temat tego obiektywu to zajrzyj do czasopisma FOTO VIDEO grudniowe wydanie koszt 15,90 jeszcze jest w kioskach ruchu tam masz cały opis na jego temat.

axk
12-12-2008, 23:30
Jeżeli potrzebujesz opini na temat tego obiektywu to zajrzyj do czasopisma FOTO VIDEO grudniowe wydanie koszt 15,90 jeszcze jest w kioskach ruchu tam masz cały opis na jego temat.

Nie potrzebuję opinii na temat tego obiektywu, posiadam swoją. Swego czasu pożyczyłem w/w obiektyw do przetestowania i po dwóch dniach zniesmaczony oddałem go właścicielowi. Do jego największych wad mógłbym zaliczyć : brak napędu USM, nie najlepszy kontrast oraz znaczne CA dla wyższych ogniskowych (od mniej więcej 130 mm). Dla mnie osobiście obiektyw ten absolutnie nie jest wart swojej ceny. W jego przypadku idealnie sprawdziło się powiedzenie iż "jeżeli coś jest do wszystkiego, jest do niczego". Zaznaczam iż jest to moja opinia i zapewne znajdą się osoby dla których jakość odwzorowania jaką prezentuje ten obiektyw będzie wystarczająca.

Pyros
14-12-2008, 01:25
Przedewszystkim dziękuję wszytkim za odpowiedź i zainstersowanie sie tym tematem. Po dokładnym przeczytniu wszytkich postów. Postanowiłem, że uzbroję sie w cierpliwość i poczekam trochę i bedę na allegro polować na 350d/400d. W tym czasie moze uda mi sie jeszcze trochę gotówki dozbierać, mam nadzieję że coś się trafi.

Pozdrawiam.

lukaszstysiu
23-02-2009, 23:52
Mam takie pytanie, nie wiem czy dobrze trafiłem bo każdy zostaje zawsze przy swoim canioniarze przy canonach i nikoniarze przy nikonach sekta 4/3 przy Olkach, ale nie o to chodzi. Wracając do pytanie mam naskładane 2,5 tys zł i chęć pozbycia się małpki nikona na lepsza zabawek i tu dylemat. Czy na lustro czy na zaawansowany kompakt, kiedyś miałem znaczy bawiłem się lustrem analogowym canona i co nie co wiem o zabawie manualnej preselekcjach to nie znaczy ze jestem mistrzem ale swoje z teorii wiem a z praktyki stawiam się na 45 %, tu pada pytanie do was co warto zakupić lustro czy kompakt , na pytanie czy czuje sie na siłach na lustro tak czuje sie lecz potrzebuje parę zdań otuchy od posiadaczy i pozytywnego kopniaka ze warto lustro kupić a kompakt zostawić w XX wieku.


Miałem na oku nikona d 60 ale jakoś mnie już nie przekonuje Olka e 520 ale odstrasza mnie ta sekta promująca najlepsza matryce live mos. Proszę o w miarę miła i konkretna odpowiedz co do modelu canon Eos 450 d. chodzi o to czy ma silnik auto focusa w body czy jak nikon w obiektywie , to ze ma IS to znam ten skrót ale chodzi o ten napęd a jak nie ma to jakie ma określenie w obiektywie czy jest wart swej ceny i czy jako amator mogę na razie uczyć się na kicie focic, jaka jest relatywna jakość cena bo chodzą plotki ze nikon ma lepsze fotki a canon aparaty i ze canon nie daje tak dobrych kitów jak nikon. Ale największa rzeczą jak mnie kieruje wobec canona to matryca Cmos a odstrasza to ze canon robi drukarki ksera skanery, faksy i kamery czy warto sie zaprzyjaźnić z canonem jako przyjacielem w fotografii proszę o wyrozumiała odpowiedz.

gwozdzt
24-02-2009, 08:56
Mam takie pytanie, nie wiem czy dobrze trafiłem bo każdy zostaje zawsze przy swoim canioniarze przy canonach i nikoniarze przy nikonach sekta 4/3 przy Olkach...
to normalne, że każdy chwali swoje, ale poniżej link do w miarę obiektywnego i bezstronnego porównania:
http://www.cyberfoto.pl/jaka-cyfrowka/91229-wybor-lustrzanki-nie-kasowac.htm


Wracając do pytanie mam naskładane 2,5 tys zł i chęć pozbycia się małpki nikona na lepsza zabawek i tu dylemat. Czy na lustro czy na zaawansowany kompakt,
http://www.fotografuj.pl/Article/Jak_wybrac_aparat_dopasowany_do_potrzeb_uzytkownik a/id/11
http://www.fotografuj.pl/Article/Aparat_na_wakacje_kompakt_czy_lustrzanka/id/88

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5124
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6671
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8177

ewentualnie można przyjrzeć się i zastanowić nad aparatem Panasonic G1, który ma łączyć zalety lustrzanek i kompaktów:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8154


Proszę o w miarę miła i konkretna odpowiedz co do modelu canon Eos 450 d. chodzi o to czy ma silnik auto focusa w body czy jak nikon w obiektywie ,
od 1987 roku wszystkie korpusy Canon EOS (analogowe i cyfrowe) nie posiadają silnika AF w body i silnik ten znajduje się w obiektywach EF/EF-S.


a odstrasza to ze canon robi drukarki ksera skanery, faksy i kamery...
bzdury.

C80
24-02-2009, 09:12
Mam takie pytanie

Ja też mam pytanie. Dlaczego kolega o to samo pyta w 4 różnych tematach? Identyczne posty znalazły się w temacie o uniwersalnych obiektywach, w temacie o kartach CF i w temacie o G-10. Jeden nie wystarczy?

gwozdzt
24-02-2009, 09:20
Dlaczego kolega o to samo pyta w 4 różnych tematach? Identyczne posty znalazły się w temacie o uniwersalnych obiektywach, w temacie o kartach CF i w temacie o G-10. Jeden nie wystarczy?
bez wątpienia wystarczy. Duplikaty zostały usunięte.
Na przyszłość proszę raportować zdublowane posty przyciskiem
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://canon-board.info/vb3bluesaint/buttons/report.gif) abyśmy nie musieli 'śmiecić' na forum ;-)

lukaszstysiu
24-02-2009, 21:28
Przepraszam z góry i proszę o wyrozumiałość, jestem nowy na forum.


Potrzebuje pilnej pomocy przeszukałem kazde internetowy serwis o fotografii od fotopolis po swiatobrazu, Pytanie brzmi czy kazda puszka canona ta cyfrowa oczywiście ma śrubokręt do autofocus w body czy w obiektywie chodzi mi dokładnie o canona Eos 450 d. Proszę mi tez wytłumaczyć

ten skrót Canon 18-200 mm f/3.5-5.6 EF-S IS EF to rodzaj bagnetu canona od 1987 roku to wiem ale co oznacza to "S" po płazie.

Janusz Body
24-02-2009, 21:30
ten skrót Canon 18-200 mm f/3.5-5.6 EF-S IS EF to rodzaj bagnetu canona od 1987 roku to wiem ale co oznacza to "S" po płazie.


Śrubokręt? O co ci chodzi? Śrubokręt to albo narzędzie proste albo popularna nazwa obiektywu z rzężącymi silnikami.

S = short czyli krótki. Mocowanie z cofniętym obiektywem do wnętrza aparatu. Nie nadaje się do FF

lukaszstysiu
24-02-2009, 21:36
Śrubokręt tzw napęd AF czy canon ma go w body czy w obiektywie a jak w obiektywie to proszę mi podać jakie ma inicjały żebym wiedział jaki kiedy kupić jak zjem zęby na nauce na kicie

lukaszstysiu
24-02-2009, 22:46
To tak na koniec bo nie chce przynudzać, każdy obiektyw canona pod bagnet EF nawet w najtańszej wersji ma silnik w obiektywie i nie muszę się martwic ze jak kupie szkło canona to bez silnika, czyli eos to inaczej Electro Optical System. A czym się rożni obiekty kitowy canona z samym EF od tego Ef-s bo w sklepach zauważyłem ze obiektywy z EF bez S to te lepsze już z ultra soniciem, na koniec czy każdy obiektyw Ef i ten Ef-s będę mógł podłączyć pod canona eos-a 450d i czy każdy model canona eos czyli nie ten z pełnowymiarowym lustrem (FF full fare) bedzie działał obiektyw EF i EF-s
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Czym się rożni pełnowymiarowe lustro od korpusów pełnoklatkowych

gwozdzt
25-02-2009, 09:09
Przepraszam z góry i proszę o wyrozumiałość, jestem nowy na forum.
co nie znaczy, że masz prawo ignorować wszelkie zasady, dublować posty i pisać w wątkach kompletnie na inny temat!

tu jest regulamin, zapoznaj się z nim i stosuj:
http://canon-board.info/announcement.php?a=3


Proszę mi tez wytłumaczyć ten skrót Canon 18-200 mm f/3.5-5.6 EF-S IS
18-200mm to zakres ogniskowych:
http://www.fotografuj.pl/Article/Ogniskowa/id/67
http://www.fotografuj.pl/Article/Pole_kat_widzenia_obiektywu_aparatu/id/69

f/3,5-5,6 to otwór względny/przysłona
http://www.fotografuj.pl/Article/Przyslona_irysowa_otwor_wzgledny_liczba_wartosc_pr zyslony/id/78

EF-S IS USM itd. to dodatkowe oznaczenia obiektywu:
http://www.fotografuj.pl/Article/Oznaczenia_obiektywow_dla_systemu_Canon_EOS/id/85


Czym się rożni pełnowymiarowe lustro od korpusów pełnoklatkowych
tym samym, czym zwykłe lustro od garderoby lub koło od samochodu :-)

"pełnowymiarowe lustro" jest częścią/elementem "korpusów pełnoklatkowych"; na tej samej zasadzie jak lustro zwykłe jest częścią garderoby, a koło elementem samochodu...

BP, NMSP :mrgreen:

lukaszstysiu
25-02-2009, 09:37
Dziękuję bardzo za odpowiedz

JaBlam
27-02-2009, 02:36
350 + kit jest to jakieś rozwiązanie lecz ten KIT ,wiadomo że 350 to klasa wyżej ale za 900 zł na Allegro to dostanie 300 + 28-105 f3,5-4,5 tylko trza poczekać nie napalać się i jeszcze mu na piwo zostanie.

Wlasnie obiektyw 28-105 pojawil sie w dziale sprzedazy wiec moze to wlasnie ta okazja którą moze wykorzystac autor wątku i zamiast KITA zakupic własnie to szklo.