PDA

Zobacz pełną wersję : Kłopoty z nastawieniem ostrości przez AF w 350 D



ms714033
27-06-2005, 16:41
Witam!

Jestem od niedawna posiadaczem 350-tki + KIT. :grin: Wcześniej bawiłem się w Minoltę - 505 SI i Z1.

Wydaje mi się, że mam kłopot z AF ponieważ kilka razy zauważyłem, że nie zawsze łapie ostrość ... wiem ... wiem ... doświadczeni powiedzą walnij se setkę to ci przestanie ręka drżeć. I tu jest problem ( przynajmniej dla mnie :mrgreen: ): dzisiaj postawiłem aparat na statywie i wykonałem kilka zdjęć. Przy ogniskowej 18 mm ostrości za grosz, przy 35 da się przeżyć i dopiero przy 55 mm dobra. Czy ktoś z bardziej światłych ode mnie mógłby mi to wytłumaczyć łopatologicznie ???

Z góry dziękuję.

KuchateK
27-06-2005, 16:44
A moze oczekujesz ostrosci jak z przeostrzonych kompaktow z dslr'a? Moze nie chodzi o brak ostrosci a ogolna miekkosc zdjecia?

ms714033
27-06-2005, 16:52
A moze oczekujesz ostrosci jak z przeostrzonych kompaktow z dslr'a? Moze nie chodzi o brak ostrosci a ogolna miekkosc zdjecia?

Generalnie to było tak:

- poczytałem forum,
- znalazłem temat o kłopotach z 350 tką,
- ściągnąłem i wydrukowałem test z netu
- zrobiłem zdjęcia i ...

narodził mi się problem.

Problem ten wynikł z porównania na ekranie komputera wszystkich trzech fotek wykonanych w teście.

Aha ... nie tylko ten test był podstawą do opisania tego na forum. Wczoraj robiłem portrety i pomimo tego, że beep-nął po nastawieniu ostrości, to zdjęcie jest baaaardzo "miękkie".

Dzięki za szybką reakcję, proszę o więcej.

snow
27-06-2005, 17:06
1. Jak robiłeś na centralnym punkcie to sprobuj na innym moze pomoże

2. Pokaż te zdjęcia bo może się okazać że za dużo się spodziewasz po aparacie a zdjęcia jakie mają wyjść takie wyjdą

3. Na jakich nastawach robisz zdjęcia? Obiektywy zazwyczaj nie są ostre od pełnej dziury

4. Weź inny obiektyw, może ten twój jest jakiś wadliwy.

ms714033
27-06-2005, 17:13
snow

Ad.1 Rzeczywiście robiłem na centralnym punkcie, sprawdzę inne to dam znać

Ad. 2 Niestety nie mam gdzie tego włożyć.

Ad. 3 ISO 100, Av, f 5.6, 1/4000.

Ad. 4 Spróbuję i tego.

Pozdrawiam.

snow
27-06-2005, 17:16
Ad. 3 ISO 100, Av, f 5.6, 1/4000.


Spróbuj na f8 - f11, powinno być ok, bo kit zazwyczaj najbardziej ostry jest właśnie w tym przedziale.

DoMiNiQuE
27-06-2005, 17:16
Ad. 3 ISO 100, Av, f 5.6, 1/4000
fotografowales slonce? :mrgreen:

jak nie masz gdzie wrzucic fotek to mozesz mi podeslac na maila (w profilu) to Ci je wystawie.

ms714033
27-06-2005, 17:29
']fotografowales slonce? :mrgreen:

jak nie masz gdzie wrzucic fotek to mozesz mi podeslac na maila (w profilu) to Ci je wystawie.


Ad. 1 Nie, ale białe kartki testowe w dość ostrym świetle słonecznym

Ad. 2 Właśnie fotki poszły.

IMG 0373 w mojej ocenie jest dość miękkie, ale w IMG 0377 niestety ostrość uciekła. No chyba, że moje soczewki szfankują :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

DoMiNiQuE
27-06-2005, 17:41
FOTO1 (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/IMG_0373.jpg) - moim zdaniem fotka jest po prostu miekka (f/5.6), nie jest nieostra
FOTO2 (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/IMG_0377.jpg) - to zdjecie jest mocno poruszone - 1/15 sek

snow
27-06-2005, 17:57
Jak dla mnie OK. Tak jak [DoMiNiQuE] pisze Foto1 przy zbyt małej przysłonie i nie ostre a drugie poruszone.

Napewno przymknięcie przysłony pomoże. AF raczej dobre.

McKane
27-06-2005, 18:18
Tez uwazam ze wszystko jest ok. Zbyt niska przyslona spowodowala iz jest miekkie na 100% powiekszeniu ale kadr ogladany w calosci jest calkiem zacny. Drugie jest totalnie poruszone wiec nie ma o czym mowic.

ms714033
27-06-2005, 18:44
']FOTO1 (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/IMG_0373.jpg) - moim zdaniem fotka jest po prostu miekka (f/5.6), nie jest nieostra
FOTO2 (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/IMG_0377.jpg) - to zdjecie jest mocno poruszone - 1/15 sek


Tak jak pisałem wyżej 1 fotka jest rzeczywiście miękka i to moje oczęta stwierdziły, a co do drugiej to jestem zaskoczony Waszą oceną, chociaż zgadzam się, że i tak mogło być.

Dla zupełnego przekonania samego siebie mógłbym przesłać Ci jeszcze te trzy fotki z "testu" do oceny??? Plizzzzzzzzz

snow
27-06-2005, 19:03
a co do drugiej to jestem zaskoczony Waszą oceną, chociaż zgadzam się, że i tak mogło być.

Dlaczego? Przecież widać że wyraźnie poruszone :roll:

McKane
27-06-2005, 19:04
Tak jak pisałem wyżej 1 fotka jest rzeczywiście miękka i to moje oczęta stwierdziły, a co do drugiej to jestem zaskoczony Waszą oceną, chociaż zgadzam się, że i tak mogło być.


No nie zartuj przeciez ta druga jest poruszona masakrycznie. Popatrz na krawedzie na ktorych ewidentnie widac ruch ... to samo wlosy.

ms714033
27-06-2005, 19:20
Broń Boże z Wami nie dyskutuję, tyle tylko, że myślałem o wadzie obiektywu.


Hmm .... jakby ktoś mógł ocenić te testowe zdjęcia ze statywu to w zależności od oceny: od następnego razu, przed fotografowaniem łykam 100-tkę, albo jutro cuś robię z tym KIT-em.

snow
27-06-2005, 19:25
No chyba 100 to łykać nie musisz:) Pilnuj się zasady czas=1/ogniskowa i powinno być ok z reki. Przesłony w kicie ustawiaj tak jak mowilem f8-f11 i też będzie ok. Jak ci będzie krzyczał że za ciemno to podbijaj ISO :) Poćwicz w lepszym świetle a nie w cieniach.

A co do zdjęć to możesz je umieścić naprzykład na http://fotogalerie.pl i nie będziesz musiał nikogo prosić o pomoc :) Ewentualnie http://www.imageshack.us .

ms714033
27-06-2005, 19:53
"Wklejam" zdjęcia z testu:

http://img143.echo.cx/my.php?image=img041210ns.jpg - 18 mm

http://img143.echo.cx/my.php?image=img041318dc.jpg - 35 mm

http://img143.echo.cx/my.php?image=img041414sr.jpg - 55 mm

nie wiem czy da się coś z tego wyciągnąć ( przeskalowane GIMP-em 2.2 ), ale jeżeli tak to powiedzcie w czym siedzi problem, że wyostrzone jest ( wg mnie ) jedynie 55 mm.

McKane
27-06-2005, 19:57
Hehe sorry ale nie wiem jak zobaczyc cokolwiek na 18 mm skoro kartka jest tak daleko :) Musisz test zrobic z najmniejszej mozliwej odleglosci przy kazdej ogniskowej

ms714033
27-06-2005, 20:06
Hehe sorry ale nie wiem jak zobaczyc cokolwiek na 18 mm skoro kartka jest tak daleko :) Musisz test zrobic z najmniejszej mozliwej odleglosci przy kazdej ogniskowej

Ad.1 Wiem, wiem, ja to sobie otworzyłem z dysku i powiększyłem i dlatego jestem taki mądry. 18 wcale nie złapała ostrości, 35 ledwo, ledwo i dopiero 55-tka ok.

Ad. 2 Kurza stopa, ja już nie wiem. Dzisiaj czytałem topic o kłopotach z 350-tką i tam wypowiadano się, że w teście musi być zachowana najniższa odgległość ostrzenia obiektywu, a Ty każesz mi ją zmniejszać w zależności od ogniskowej. Ja zrozumiałem tamten temat, że trzeba zachować jedną odległość i zmieniać ogniskową, czy tak?

froolk
27-06-2005, 20:20
Dobry jeteś :)
Naprawdę :LOL:

Daj spokój z tymi testami, aparat jest ok, na zdjęciu tej Pani ostrość jest tam gdzie miała być, a wszystko jest troche nieostre bo otwarty KIT tak ma. Kropka.

ms714033
27-06-2005, 20:31
Dobry jeteś :)
Naprawdę :LOL:

Daj spokój z tymi testami, aparat jest ok, na zdjęciu tej Pani ostrość jest tam gdzie miała być, a wszystko jest troche nieostre bo otwarty KIT tak ma. Kropka.


Te testy to wynik złej jakości drugiego zdjęcia "tej Pani" ( i nie tylko ) i przeczytania tematu w którym zażarcie prowadziłeś wojnę z jednym gościem o pytania i testy z tej samej półki co moje . Cóż, taki to już Wasz smutny los z laikami jak ja.

Ja nie jestem takim maniakiem jak ten gość, ale też chciałbym uspokoić siebie, że całe szczęście wszystko jest ok.

Dziękuję za opinię.

McKane
27-06-2005, 21:12
Bylo wiele razy ale powiem jeszcze raz. Jesli juz naprawde chcesz robic te testy to trzeba to zrobic z glowa.

Najpierw ustaw kartke pod katem 45 stopni a aparat na statywie badz innej podporce. Na 18 mm im dalej stoisz tym drastycznie rosnie glebia ostrosci (polecam zapoznac sie teoria na temat zaleznosci GO od odleglosci). Zeby test cokolwiek pokazal musisz byc przede wszystkim pewien ze celujesz dobrze (a ja przy poprzednich fotach wcale nie jestem tego pewien).
Zeby te pewnosc uzyskac zbliz sie do kartki na jak najmniejsza odleglosc i ustaw jak najmniejsza przyslone. Dzieki temu GO bedzie tak mala ze wyjda kazde niedokladnosci AF.
Podobnie zrob dla kazdej ogniskowej ktora Cie interesuje i wcale nie musisz zachowywac tej samej odleglosci ostrzenia. Wazne zeby podstawowa zasada byla spelniona czyli stosunkowo niewielka GO zeby dalo sie cokolwiek analizowac.
I rob testy przy dziennym dobrym swietle a nie przy jakiejs 40W zarowce jak coponiektorzy.

ms714033
27-06-2005, 21:22
... musisz byc przede wszystkim pewien ze celujesz dobrze (a ja przy poprzednich fotach wcale nie jestem tego pewien)...


Jeżeli mówisz o "teście" to nie masz racji, jestem pewien - nie mam street-a w oczach.

Co do Twoich rad to bardzo dziękuję i jutro coś napiszę o wynikach.


Pozdrawiam.

snow
27-06-2005, 21:27
Daj spokój testom :) Nie szkoda ci migawki na testy? Jak zdjęcia wychodzą OK to skup się na zdjęciach a nie na testach ;-) Chyba że robisz sobie album ze zdjęciami kart testowych :-D

McKane
27-06-2005, 21:32
Jeżeli mówisz o "teście" to nie masz racji, jestem pewien - nie mam street-a w oczach.
Pozdrawiam.

Nie masz racji absolutnie. Z takiej odleglosci nawet jak centralny punkt idealnie celowal w srodkowa linie na kartce i tak nie mozesz miec pewnosci ze AF dobrze zinterpretowal to co ma zrobic. W jego zasiegu bylo bowiem pewnie kilka innych linii i mogl sobie wybrac ktoras z nich bo mu lepiej przypasowala pod wzgledem kontrastu.

ms714033
27-06-2005, 21:41
Ryba ... masz mieć w d... praragrafy .... Mogę???

Ja chyba postąpie tak samo z testami wg Waszych rad.

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

The End.