PDA

Zobacz pełną wersję : Tagownie - pytań kilka do bardziej doświadczonych



sid
30-11-2008, 14:39
Chciałem się poradzić w kwestii tagowania fotografii.
Zdjęcia mam uporządkowane w katalogach według lat, miesięcy i dni, ale czasem potrzebuje znaleźć wszystkie zdjęcia z danym obiektem lub miejscem na nich występującym, bez względu na datę.

Najważniejszą kwestią jest dla mnie trwałość takiego tagowania. Dość często mam wątpliwą przyjemność formatować dysk. Ponieważ tagowanie wszystkich fotek, to pracochłonne zadanie chciałbym uniknąć robienia tego co 2 miesiące. A więc przechodząc do konkretów:

1. Czy tagowanie fotek jest do odtworzenia po formacie dysku systemowego?

2. Czy tagowanie fotek jest do odtworzenia po zmianie systemu, w ramach systemów z
rodziny Windows (z Visty na XP i odwrotnie)?

3. Czy tagowanie fotek zostaje naruszone w jakiś sposób, jeśli zmienię lokalizację fotek? (przekopiuję do innego folderu, innego dysku)?

4. Czy tagi są zapisywane w każdym pliku zdjęcia, czy w pliku danego programu do tagowania?

5. Czym różnią się profesjonalne programy do tagowania, od tych darmowych, ale tylko w obrębie samego tagowania, drukowanie, obróbka itd. mam załatwione w już posiadanych.

6. Który program do tagowania polecacie, zarówno w kategorii "najlepszy bez względu na cenę" oraz w kategorii "darmowy lub podłączony do oprogramowania zwykle posiadanego przy okazji robienia zdjęć" czyli: Adobe Bridge CS3; oprogramowanie od Canona dostarczone z aparatem itd.

Każda wskazówka pomoże mi się lepiej przygotować do tego, nie małego bądź co bądź, przedsięwzięcia.

Pozdrawiam
SiD

arturs
30-11-2008, 15:28
Chciałem się poradzić w kwestii tagowania fotografii.
Zdjęcia mam uporządkowane w katalogach według lat, miesięcy i dni, ale czasem potrzebuje znaleźć wszystkie zdjęcia z danym obiektem lub miejscem na nich występującym, bez względu na datę.

No i słusznie ;) - też tak robię..
Po pierwsze poszukaj haseł EXIF i IPTC - w tych dwóch formatach opisywane są najczęściej zdjęcia



Najważniejszą kwestią jest dla mnie trwałość takiego tagowania. Dość często mam wątpliwą przyjemność formatować dysk. Ponieważ tagowanie wszystkich fotek, to pracochłonne zadanie chciałbym uniknąć robienia tego co 2 miesiące. A więc przechodząc do konkretów:

1. Czy tagowanie fotek jest do odtworzenia po formacie dysku systemowego?

Więc po pierwsze czy chcesz opisywać pliki jpg czy RAWy też..
Jeśli będzie opisane w pliku jpg to najczęściej będzie przenośne, RAWy też ale nie we wszystkim.. nie wiem jak opisy które wprowadza się bezpośrednio w systemie.. W każdym razie u mnie bez problemu taguję jpgi i też, choć nie we wszystkim są opisy czytane - RAWy



2. Czy tagowanie fotek jest do odtworzenia po zmianie systemu, w ramach systemów z
rodziny Windows (z Visty na XP i odwrotnie)?

jak wyżej, jesli będzie to w formacie iptc czy exif to tak, łącznie z tym że niektóre galerie www umożliwiają odczyt takich opisów przez PHP.:

http://www.starz.pl/GALERIAPHP/main.php?cmd=imageview&var1=35L%2F01.jpg




3. Czy tagowanie fotek zostaje naruszone w jakiś sposób, jeśli zmienię lokalizację fotek? (przekopiuję do innego folderu, innego dysku)?

nie, ale jw.




4. Czy tagi są zapisywane w każdym pliku zdjęcia, czy w pliku danego programu do tagowania?

jw.. zależy od porgramu..




5. Czym różnią się profesjonalne programy do tagowania, od tych darmowych, ale tylko w obrębie samego tagowania, drukowanie, obróbka itd. mam załatwione w już posiadanych.


dodatkowymi funkcjami, szybkością przeszukiwania itp. - te profesjonalne programy to raczej całe systemy katalogowania zdjęć




6. Który program do tagowania polecacie, zarówno w kategorii "najlepszy bez względu na cenę" oraz w kategorii "darmowy lub podłączony do oprogramowania zwykle posiadanego przy okazji robienia zdjęć" czyli: Adobe Bridge CS3; oprogramowanie od Canona dostarczone z aparatem itd.

Każda wskazówka pomoże mi się lepiej przygotować do tego, nie małego bądź co bądź, przedsięwzięcia.


Co do programów to widziałem parę - począwszy od exiftoola (obsługiwany z linii poleceń) Exifer, ExifAuto_22 ale żaden mi nie podpasował to sobie napisałem własny (korzystam z paru bibliotek, ale też z exiftoola) - tyle że jest pod moje potrzeby ale może się nada - jest u mnie na stronie,
IPTCCore - to chyba o ile pamiętam wtyczka do fotoszopa..
a potem do katalogowania to WhereIsIt na przykład - o ile pamiętam odczytuje opisy..

arturs
30-11-2008, 17:02
tu:
http://www.starz.pl/forum_cb/opisywacz/przyklad
wrzuciłem parę plików opisanych tymi formatami.. parę jpgów i jeden RAW..
jpgi duże i małe - po zmniejszeniu opisy zostają oczywiście..
Zerknij sobie czy o to Ci chodzi

sid
30-11-2008, 17:06
Częściowo się przejaśniło, ale ciągle jeszcze mam wątpliwości, więc skonkretyzuję co bym chciał ;)

Tagować pliki .jpg ale również RAW (na tyle na ile to jest możliwe) najchętniej przy pomocy programu który już posiadam (wśród komercyjnych) lub który można pobrać za darmo, ewentualnie wskazanie programu komercyjnego który rozwiąże moje problemy.
Koniecznie:
- tagowanie musi być trwałe i łatwe do wykorzystania po formacie, przeniesieniu zdjęć w inne miejsce
- łatwe w wyszukiwaniu, kiedy będę chciał znaleźć dany typ zdjęcia

Pogramy którymi dysponuję:
- Adobe Design Premium CS3 (w tym Adobe Bridge CS3 i Photoshop CS3)
- ZoomBrowser EX
- Digital Photo Professional (nie wiem czy potrafi tagować)
- XnView
- Fast Stone Viewer

Wszystkie te programy potrafią tagować (nie wiem jak DPP), ale:
- czy tagowanie w nich spełnia wyżej postawione warunki?
- czy któryś z nich potrafi tagować RAW-y tak aby tagowanie spełniało postawione warunki?
- czy da się później według tych tagów wyszukiwać, również przy użyciu innych programów
- albo czy trzeba skopiować jakiś plik ustawień programu przed formatem, aby później z tych tagów korzystać, po ponownym zainstalowaniu systemu i danego programu użytego do tagowania?

Wiem, że część pytań już była, tylko teraz pytam w odniesieniu do konkretnych programów.

WhereIsIt zapowiada się obiecująco, ale ma dwa minusy, większy i mniejszy:
- jest płatny, wersja darmowa ma jak dla mnie zbyt duże ograniczenia
- działa tylko z 32 bitowymi wersjami Windows

Dziękuję za już okazane zainteresowanie i proszę o odrobinę cierpliwości, jeśli chodzi o moje pytania ;)

arturs
30-11-2008, 17:10
No dobrze... tagowanie tagowaniem ale teraz jeszcze napisz jak byś chciał wyszukiwać zdjęcia..

sid
30-11-2008, 17:17
tu:
http://www.starz.pl/forum_cb/opisywacz/przyklad
wrzuciłem parę plików opisanych tymi formatami.. parę jpgów i jeden RAW..
jpgi duże i małe - po zmniejszeniu opisy zostają oczywiście..
Zerknij sobie czy o to Ci chodzi

W sumie to dokładnie o to mi chodzi, tylko nie wiem jak później wyszukać takie zdjęcie z opisem, czy tylko tym programem WherIsIt? Jak sprawić, by wyszukać dane słowo wśród wszystkich zdjęć i ich opisów?

Czy któryś z programów który wymieniłem potrafi tak opisywać, jak zaprezentowałeś i wyszukiwać wśród tych opisów?


No dobrze... tagowanie tagowaniem ale teraz jeszcze napisz jak byś chciał wyszukiwać zdjęcia..
No właśnie nie wiem ;)

BTW, gratulacje pięknej małżonki!

arturs
30-11-2008, 17:28
W sumie to dokładnie o to mi chodzi

No to już połowa sukcesu... ;) - tagowanie prawie załatwione..
exiftool jest darmowy, nakładki na exiftoola też.. więc jak o to dokładnie Ci chodziło to zrobiłem to na szybko w moim "opisywaczu" ale zrobisz to czymkolwiek.. - otwórz tego RAWa odemnie w fotoszopie i zobacz jakie opisy przeszły i co widzi - pownien widzieć tyle samo ile w jpgach..


W sumie to dokładnie o to mi chodzi, tylko nie wiem jak później wyszukać takie zdjęcie z opisem, czy tylko tym programem WherIsIt? Jak sprawić, by wyszukać dane słowo wśród wszystkich zdjęć i ich opisów?

Czy któryś z programów który wymieniłem potrafi tak opisywać, jak zaprezentowałeś i wyszukiwać wśród tych opisów?



hmm.. podejrzewam że z Adoba to Lightroom potrafi
XnView i Fast Stone to przeglądarki, photoshop nie wiem bo nie mam..
Do tego celu własnie służą programy do katalogowania.. i tu zaczynają się "schody" - bo są różne - fotobus polski, whereisit aż po fotostation pro który kosztuje krocie.. bo tu już wchodzi kwestia katalogowania płyt, dysków z opisami, miniaturki, podgląd itp..
musisz określić co dokładnie chcesz

sid
30-11-2008, 17:45
W pełni wystarczy mi znalezienie i wyświetlenie w postaci listy, plików które zawierają w opisie umieszczonym w Exif dane słowo, czy inny tekst.

Czyli: interesuje mnie zdjęcie na którym jestem na żaglach i na zdjęciu będzie pływający z nami na łódce kot, wiem, że podczas tagowania wpisałem "żagle, jezioro mamry, łódka, kot Szkwał". Wybieram więc katalog zawierający wszystkie zdjęcia, lub, jeżeli wiem, w którym to było roku wybieram "..zdjecia\raw\2006" i wpisuję frazę do wyszukania "kot Szkwał" albo lepiej "żagle kot Szkwał". Jeśli odpowiedzią na moje zapytanie będzie lista plików, które zawierają w swoim opisie zarówno "żagle" jak i "kot Szkwał" i będę mógł je otworzyć w wybranym programie (przeglądarce lub Photoshopie)lub np. skopiować, będę w 100% usatysfakcjonowany.

Rozumiem, że WhereIsIt spełnia te założenia? A jest jeszcze jakiś inny program który to potrafi?

arturs
30-11-2008, 17:59
Czyli: interesuje mnie zdjęcie na którym jestem na żaglach i na zdjęciu będzie pływający z nami na łódce kot, wiem, że podczas tagowania wpisałem "żagle, jezioro mamry, łódka, kot Szkwał". Wybieram więc katalog zawierający wszystkie zdjęcia, lub, jeżeli wiem, w którym to było roku wybieram "..zdjecia\raw\2006" i wpisuję frazę do wyszukania "kot Szkwał" albo lepiej "żagle kot Szkwał". Jeśli odpowiedzią na moje zapytanie będzie lista plików, które zawierają w swoim opisie zarówno "żagle" jak i "kot Szkwał" i będę mógł je otworzyć w wybranym programie (przeglądarce lub Photoshopie)lub np. skopiować, będę w 100% usatysfakcjonowany.

Rozumiem, że WhereIsIt spełnia te założenia? A jest jeszcze jakiś inny program który to potrafi?

no.. i tu dochodzimy do sedna.. a co będzie jeśli dysk ci się zapełni i skopiujesz ten 2006 rok na parę płyt czy na dysk zewnętrzny..

oprócz whereisit jeszcze znalazłem takie nazwy programów jak Zoner oraz IMatch i Exif Harvester ale nie próbowałem.. ale jeszcze bym się przyjrzał Adobe Lightromowi - o ile pamiętam też tworzy się tam katalogi, miniatury itp.
i jeszcze http://www.fotofoter.org/index1_p.html

sid
30-11-2008, 23:14
no.. i tu dochodzimy do sedna.. a co będzie jeśli dysk ci się zapełni i skopiujesz ten 2006 rok na parę płyt czy na dysk zewnętrzny..

Takich problemów nie przewiduję, może się to wydawać krótkowzroczne, ale z moich kalkulacji tak wynika. Dziś dysk 500GB kosztuje 210 zł (kupowałem w sobotę). Daje to blisko 32 tysiące RAWów, zakładając, że jeden taki RAW zajmuje 15 MB (a statystycznie u mnie zajmuje mniej). Takich dysków mogę mieć w komputerze maksymalnie 6 odjąć jeden na system i inne bzdety, daje to 5 dysków po 32 tysiące zdjęć razem 160 tysięcy. A to jeszcze nie wszystko, przecież już są dyski 1 a nawet 1,5 TB itd.

Co do backupów, też wole dyski. Płyty to mają do siebie, że nigdy nie wiadomo kiedy przetną się czytać, wiele płyt już mi się nie czyta, a dysk w przeciągu całej mojej pamięci, w całej rodzinie padł jeden. Do tego jak dysk padnie, to zwykle wcześnie są tego jakieś symptomy.
jednym słowem, nawet jeżeli będę nagrywał na DVD, to i tak będę miał wszystko na dyskach twardych, zarówno w kompie jak i dyskach zewnętrznych.

Wracając do meritum sprawy:
Wzbogacony o nową wiedzę z tego wątku, postanowiłem bliżej przyjrzeć się moim programom.
W XnView znalazłem coś takiego:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Po kliknięciu rozwija się następujące okno:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Tak więc możliwe jest edytowanie danych zarówno z Exif jak i IPTC i trwały zapis nowych danych.

Możliwe jest też wyszukanie tych danych na bazie takiego okna z następującymi opcjami:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

oraz


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Moje uwagi pozytywne:
XnView wciąż zaskakuje mnie swoimi możliwościami, jest darmowy i bardzo praktyczny

Negatywne:
- przydała by się możliwość wcześniejszego ustalenia kategorii i następnie dodawanie ich przy pomocy stawiania "ptaszków" jak to się odbywa przy zwykłym, "nietrwałym" tagowaniu. Ręczne wpisywanie fraz przy wyszukiwani może spowodować, że literówka, czy zapomnienie (jest takie słowo?) jakie kategorie nadaliśmy, skutecznie uniemożliwi wyszukanie interesujących nas zdjęć
- największy jednak problem to fakt, że owo wyszukiwanie działa tylko w danym, wskazanym folderze(...)
Edit:
Przeoczyłem opcję przeszukuj podfoldery, ale ze mnie gapa ;)
W takim razie mam namiastkę tego, czego szukałem, ale będę szukał dalej.

Tak czy siak wiem już czego szukać i będę testował kolejne rozwiązania.

Dziękuję Arturs za poświęcony czas i wskazanie mi właściwego kierunku, jeśli jeszcze coś znajdę na ten temat, nie omieszkam podzielić się z forumowiczami.
SiD
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Patrzyłem teraz jak działa tagowanie w dodawanym wraz z aparatem ZoomBrowser EX i muszę przyznać, że wygląda to całkiem przyjemnie.

Opcje wyszukiwania są zarówno rozbudowane jak i łatwe w użyciu, można zdefiniować, że obraz spełniający jakiekolwiek kryteria ze wszystkich (daty wykonania, modyfikacji, komentarz, tagi i inne) ma być akceptowany w wyszukiwani, jak również, że wszystkie kryteria zaznaczone "ptaszkiem" muszą być spełnione.
Przeszukuje podfoldery, działa szybko i co więcej, przeniesienie zdjęć na inne miejsce (folder, podfolder, dysk) nie wpływa na skuteczność wyszukiwania, wygląda więc na to, że przynajmniej część danych jest zapisywana w obrazie, ewentualnie program tworzy sobie plik który ma odniesienie do innych, niepowtarzalnych cech obrazu.

Jedyny minus, nawet jeżeli dane otagowanie przetrwa format, to wybór tagów do postawienia "ptaszka" w opcjach wyszukiwania, zostanie zredukowany do podstawowego zestawu, co znaczy, ze nawet jeżeli wiemy, że nadaliśmy tag: góry, to nie będzie opcji wyszukania w tagach "góry" po formacie.

Gdyby jednak znaleźć plik, w którym te dane są zapisywane, można by go backup-ować, jak zapamiętane zakładki w przeglądarce przed formatem, nie umiem jednak tego pliku zlokalizować. Przeglądałem ukryte pliki aplikacji i nie znalazłem żadnego, którego nazwa by się z tym kojarzyła.

Jeśli ktoś wie, jak sprawić, by otagowanie w Zoom Browserze było trwałe i chętny jest podzielić się swoją wiedzą, będę bardzo wdzięczny.
Tym bardziej, że chyba każdy kto zakupił Canona, dostaje to oprogramowanie wraz z aparatem.

Pozdrawiam
SiD

mistasz
23-03-2011, 20:45
Przypadł mi do gustu sposób tagowania w XnView. Szybko, łatwo i przyjemnie ale niestety oprócz RAW-ów.
Tutaj już szlaban, bo nie można tagować formatu RAW, a coraz więcej tego formatu używam.
W tym wątku forumowicz "arturs" pokazał swój program "Opisywacz" który dobrze sobie radzi z opisywaniem RAW-ów.
Czy jest jakaś sposób na opisywanie RAW hurtowo? Mam tu na myśli najlepiej coś darmowego.

jeju
24-03-2011, 15:19
Proponuję ACDSee Pro w wersji 4 (jest bezpłatny do wypuszczenia wersji finalnej). Po zaimportowaniu zdjęć trzeba odznaczyć w zakładce View --> Database opcję Tagged by wpisać plik do bazy danych (przed 5 minutami to testowałem, pewnie jest lepszy sposób).

mistasz
24-03-2011, 20:13
ACDSee Pro sam w sobie jest już dużo lepszy do tagowania / katalogowania niż XnView. Pobawiłem się nim i faktycznie opisuje RAW-y hurtowo. Póki co, nie mogę sobie pozwolić na zakup ACDSee.
Mnie chodzi o coś darmowego co opisze RAW-y dla XnView, najlepiej hurtowo, lub coś innego do tagowania / katalogowania JPG-ów i RAW-ów

savage67
24-03-2011, 21:52
A moze TAKI (http://www.fotofoter.org/) ?

mistasz
26-03-2011, 10:31
A moze TAKI (http://www.fotofoter.org/) ?
Dzięki za podpowiedź ale nie spełnia moich oczekiwań.
Póki co to nic nowego - darmowego nie znalazłem co by nie było opisane w tym wątku.
XnView a do tego program "Opisywacz" kol. artus który opisuje RAW-y, są narazie dla mnie najlepszą opcją. Opisywacz ma tą zaletę że dużo innych programów odczytuje jego wpisy.
Pytanie do kol. artus:
Czy nie masz nic przeciwko do wykorzystywania Twojego Opisywacza do celów prywatywnych? (w każdym pliku zostawia adres Twojej www). Czy jest możliwe zmodyfikować go aby opisywał hurtowo?

arturs
26-03-2011, 21:27
nie mam żadnego problemu, wykorzystuj jak chcesz ;)
ja używam (a w zasadzie używałem go głównie do automatyzacji opisów składów drużyn piłkarskich przy wysyłaniu fot do agencji..)
a co to znaczy hurtowo? przecież jest opcja zmiany wszystkich plików w katalogu (chyba że masz starszą wersję ale to było praktycznie od początku)

mistasz
27-03-2011, 11:36
a co to znaczy hurtowo? przecież jest opcja zmiany wszystkich plików w katalogu
Ups.....:oops: Nie doszedłem sam do czego ten guzik. Dzięki za podpowiedź, jednak opisuje za jednym kliknięciem cały folder.
To w takim razie mam wszystko jak potrzebuję. Twój program załatwia mi sprawę całkowicie. Dzięki

arturs
28-03-2011, 20:53
Ups.....:oops: Nie doszedłem sam do czego ten guzik. Dzięki za podpowiedź, jednak opisuje za jednym kliknięciem cały folder.
To w takim razie mam wszystko jak potrzebuję. Twój program załatwia mi sprawę całkowicie. Dzięki

no to super że jeszcze ktoś skorzysta..