PDA

Zobacz pełną wersję : 5D Mark II - Filmy



Strony : [1] 2 3 4 5 6

ripek
29-11-2008, 13:38
Wycięte z "5D mark II - pierwsze wrażenia" - http://canon-board.info/showthread.php?t=38479




Na minus:

- ten sam AF

Ja obstawiam dalej że nie ten sam, przynajmniej nie identyczny ;)

Bardziej jestem zawiedziony trybem filmowym.

-jaro-
29-11-2008, 13:42
Bardziej jestem zawiedziony trybem filmowym.

A mozesz rozwinac ten watek? Nie ukrywam, ze dla mnie, jako ze posiadam glownie obiektywy manualne, tryb filmowania jest dosc istotnym ficzerem. Glownie chodzi mi o zabawe glebia ostrosci.
jarek

ripek
29-11-2008, 13:45
A mozesz rozwinac ten watek? Nie ukrywam, ze dla mnie, jako ze posiadam glownie obiektywy manualne, tryb filmowania jest dosc istotnym ficzerem. Glownie chodzi mi o zabawe glebia ostrosci.
jarek

Wrzuce filmik który pokazuje jak w praktyce działa ten tryb. Generalnie nie jest to łatwe.

marekb
29-11-2008, 13:46
A mozesz rozwinac ten watek? Nie ukrywam, ze dla mnie, jako ze posiadam glownie obiektywy manualne, tryb filmowania jest dosc istotnym ficzerem. Glownie chodzi mi o zabawe glebia ostrosci.
jarek

nie mozesz regulowac przysłony, tylko aparat robi to za cię..

-jaro-
29-11-2008, 13:57
A propos trybu filmowego - a jak sobie wyobrażacie, by aparat filmował na 1.2 w słoneczny dzień ? 1/30 nawet na ISO 50 nie da rady przecież, dlatego aparat przymyka przesłonę.

Sa szare filtry jak by co a przyslone to przeciez sam sobie przestawiam na obiektywie (pislalem, ze uzywam glownie starych zeissow)
jarek

Cichy
29-11-2008, 14:01
Sa szare filtry jak by co a przyslone to przeciez sam sobie przestawiam na obiektywie (pislalem, ze uzywam glownie starych zeissow)
jarek

Bym musiał kupować z 5 różnych średnic razy 2 różne stopnie szarości, żeby było profi :)

marekb
29-11-2008, 14:05
Sa szare filtry jak by co a przyslone to przeciez sam sobie przestawiam na obiektywie (pislalem, ze uzywam glownie starych zeissow)
jarek Jeśli chodzi o filtry to owaorzy ci szkło ale dalej nie masz wpływu ustawienia dokładniej GO. Jesli znów ręcznie będziesz ustawial to zaś z naświetleniem klatki będą problemy, jesli w ogóle puszka nie zablokuje trybu.
włączanie i wylączanie trybu nagrywania też tak ficzersko bo przyciskiem set w kółku to robisz. nagrałem raptem 36sek co zajmięło na karcie 171MB więc najgorzej nie jest. Obraz fajny i wykosze wszystkich kamerunów w okolicy...:mrgreen:

MMM
29-11-2008, 14:07
A propos trybu filmowego - a jak sobie wyobrażacie, by aparat filmował na 1.2 w słoneczny dzień ? 1/30 nawet na ISO 50 nie da rady przecież, dlatego aparat przymyka przesłonę.
To nie tak działa. Czas może być krótszy niż 1/30s a aparat wtedy wydłuża czas między rejestracją kolejnych klatek.
Jeśli np. czas naświetlania wynosi 1/30s to odstęp między klatkami jest 0s.
Jeśli czas wynosi 1/100s to odstęp między rejestracją kolejnych klatek wynosi 1/30 - 1/100s ~ 1/40s.
Dlatego spokojnie można filmować na ISO50 z otwartą przysłoną (jeśli aparat zechce tak ustawić), dopóki starczy minimalnego czasu migawki (1/8000s)

Cichy
29-11-2008, 14:16
To nie tak działa.

Po stop klatkach wnioskuję, że nie jest tak, jak piszesz. Jest 1/30 raczej na pewno. Gdybym robił w dzień dynamiczne sceny to bym widział żabie skoki, nawet na 30fps, a tak klatki są płynne.

W ogóle gadżet typu filmy był chyba zrobiony na ostatnią chwilę, bo żadna klawiszologia nie jest oznaczona jako sterująca do filmów a menu filmów jest gdzieś schowane głęboko na szarym końcu.

marekb
29-11-2008, 14:18
MMM, ale nie możesz ustawić ręcznie przysłony, chyba że pan z CP znów czegoś nie wie...??

MMM
29-11-2008, 14:34
Po stop klatkach wnioskuję, że nie jest tak, jak piszesz. Jest 1/30 raczej na pewno. Gdybym robił w dzień dynamiczne sceny to bym widział żabie skoki, nawet na 30fps, a tak klatki są płynne.
Możliwe że 5D2 przy filmowaniu ma priorytet aby ustawiać czas 1/30s jeśli tylko się da. Ale to nie znaczy że nie da się filmować z krótszym czasem.

Cichy
29-11-2008, 14:36
Możliwe że 5D2 przy filmowaniu ma priorytet aby ustawiać czas 1/30s jeśli tylko się da. Ale to nie znaczy że nie da się filmować z krótszym czasem.

Niestety, żadnych opcji do korygowania ustawień nagrywania w puszce nie ma. Tylko rozdziałka, audio i tryb AF (ciągły, na "twarz" i jakiś tam jeszcze).

kicha
29-11-2008, 14:37
Dlatego spokojnie można filmować na ISO50 z otwartą przysłoną (jeśli aparat zechce tak ustawić), dopóki starczy minimalnego czasu migawki (1/8000s)


teori ciekawa niestety nie prawdziwa

gdyby tak było moglibyśmy mieć 30 fot na sekunde z czasem 1/8000 i rozmiarze 1920 pix - czyli wcale nie takim małym. dlaczego stado fotoreporterów nagle nie oszalało ze szczęścia ?

ano dlatego że tak jak napisał Cichy czas naświetlania wynosi 1/30 i każda pojedyńcza klatka jest poruszona. tak jak poruszona byłaby robiąć zdjęcie na 1/30 tej samej sceny
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Możliwe że 5D2 przy filmowaniu ma priorytet aby ustawiać czas 1/30s jeśli tylko się da. Ale to nie znaczy że nie da się filmować z krótszym czasem.


nie ma czegos takiego jak priorytet 1/30

nagrywa 30 k/sek = 1/30 na klatke

oczywiście że się da ale szybszy czas naświetlania nie jest realizowany dłuższym czasem miedzy klatkami

1/2000 sek na klattke to 2000 klatek na sekunde

-jaro-
29-11-2008, 14:45
No nic. Poczekamy na pierwszy filmik z manulanym obiektywem i regulacja przyslony w czasie ujecia.
jarek

Canion
29-11-2008, 15:00
jest coś takiego
http://www.vimeo.com/2351776

MMM
29-11-2008, 15:11
gdyby tak było moglibyśmy mieć 30 fot na sekunde z czasem 1/8000 i rozmiarze 1920 pix - czyli wcale nie takim małym. dlaczego stado fotoreporterów nagle nie oszalało ze szczęścia ?
Dlatego że:
1. Nie można ręcznie ustawić tego czasu, tylko aparat automatycznie to robi i nie ma na to wpływu.
2. Użyteczność pojedynczej klatki 1920pix zapisanej z kompresją jest niewielka, choć możliwe że do jakiejś gazety dałoby się wykorzystać.



oczywiście że się da ale szybszy czas naświetlania nie jest realizowany dłuższym czasem miedzy klatkami

1/2000 sek na klattke to 2000 klatek na sekunde
Nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem i nie masz pojęcia o temacie. Bez względu na to jaka jest liczba fps (w tym przypadku 30), można zarejestrować każdą klatkę z czasem krótszym niż 1/30s. Np. Czas naświetlania 1/60s dla pojedynczej klatki spowoduje że aparat poczeka z zarejestrowaniem kolejnej 1/60s tak aby wyszło 30fps.

kicha
29-11-2008, 15:16
Nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem i nie masz pojęcia o temacie. Bez względu na to jaka jest liczba fps (w tym przypadku 30), można zarejestrować każdą klatkę z czasem krótszym niż 1/30s. Np. Czas naświetlania 1/60s dla pojedynczej klatki spowoduje że aparat poczeka z zarejestrowaniem kolejnej 1/60s tak aby wyszło 30fps.


zrozumiałem i mam troche o tym pojęcia.

jeśli czas rejestracji wynosi 30 kl/sek to jedna klatka naświetla sie z czase 1/30 sek i koniec. innej opcji nie ma.

ja wiem że istnieją kamery rejestrujące 2000 kl / sek. ale nie rozpatrzamy tu takiego przypadku

każda klatka w 5 D to 1/30 sek. i wchodze w każdy zakład że tak jest

sebcio80
29-11-2008, 15:16
1/2000 sek na klattke to 2000 klatek na sekunde


no nie do konca, to tylko i wylacznie kwestia ustawien elektroniki, nic nie stoi na przeszkodzie aby aparat robil zdjecia seria 30fps i kazde ujecie z czasem migawki 1/2000

np taki stary i leciwy Olympus E-100RS potrafil robic 15fps z kazdym dowolnym czasem (rzecz jasna mniejszym niz 1/15s)

no i zapowiadany na canonrumors 1Di ma miec 22 fps, zapewne realizowane przez migawke elektroniczna

kicha
29-11-2008, 15:17
No nic. Poczekamy na pierwszy filmik z manulanym obiektywem i regulacja przyslony w czasie ujecia.
jarek


jak przymkniesz przysłone to aparat ( powinien ! ) podnieść ISO dotąd az mu sie to ISO "skończy" i wtedy obraz będzie coraz ciemniejszy az zobaczysz czarny ekran
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

no nie do konca, to tylko i wylacznie kwestia ustawien elektroniki, nic nie stoi na przeszkodzie aby aparat robil zdjecia seria 30fps i kazde ujecie z czasem migawki 1/2000

np taki stary i leciwy Olympus E-100RS potrafil robic 15fps z kazdym dowolnym czasem (rzecz jasna mniejszym niz 1/15s)

no i zapowiadany na canonrumors 1Di ma miec 22 fps, zapewne realizowane przez migawke elektroniczna


nie zrozumiałeś mnie


skracanie czasu naświetlania danej klatki bez zwiększenia ich ilości w czasie sekundy spowoduje tak jak pisał Cichy utrate płynności ruch

1/30 sek przy 30 kla na sek powoduje poruszenie pojedyńczej klatki i jakby przeniesienie płynności ruchu na kolejną

1/4000 sek przy 30 klatkach zbyt długi czas pomiędzy klatkami i oko to zarejestruje.

tyle

sebcio80
29-11-2008, 15:35
chyba nie masz racji, 30 fps przy czasie 1/2000 kazdego zdjecia do plynny obraz

a dowod? bardzo prosty - gry komputerowe, kazda klatka nie jest poruszona a 30fps daje plynnosc

himi
29-11-2008, 15:37
A tak się wszyscy nabijali z opcji filmowej kilkadziesiąt postów temu. Kpiono, prześmiewano ten ,,zbędny ficzer''. Skąd więc ta gorączka?:)

sebcio80
29-11-2008, 15:40
A tak się wszyscy nabijali z opcji filmowej kilkadziesiąt postów temu. Kpiono, prześmiewano ten ,,zbędny ficzer''. Skąd więc ta gorączka?:)

wedlug mnie to filmowanie to fajna sprawa, 5dmkII raczej nie kupie bo nigdy opcja filmowania nie bedzie dla mnie kryterium podczas zakupu body ale jak bedzie mozliwosc uzywania to czemu nie, w plenery ślubne na 2-3 ujecia idealne rozwiazanie

kicha
29-11-2008, 15:41
chyba nie masz racji, 30 fps przy czasie 1/2000 kazdego zdjecia do plynny obraz

a dowod? bardzo prosty - gry komputerowe, kazda klatka nie jest poruszona a 30fps daje plynnosc

mam. ale nie bedziemy się kłócić

klatka w grze nie jest poruszona bo nie jest zgrywana na zywo tylko rzezbiona przez karte graficzną

a wogóle jak Ty tam widzisz płynność to nie ma sprawy

podsumowująć

EOS 5 D MK II nagrywa filmy z szybkościa 30 kl/ sek i każda klatka naaświetlana jest czasem 1/30 bez wzglądu na warunki oświetleniowe.

innej opcji nie ma

MMM
29-11-2008, 15:45
mam. ale nie bedziemy się kłócić

klatka w grze nie jest poruszona bo nie jest zgrywana na rzywo tylko rzezbiona przez karte graficzną

no właśnie, każda klatka jest idealnie ostra, bez poruszeń, i przy 30fps ruch jest płynny, nie ma żadnych "żabich skoków".



EOS 5 D MK II nagrywa filmy z szybkościa 30 kl/ sek i każda klatka naaświetlana jest czasem 1/30 bez wzglądu na warunki oświetleniowe.
innej opcji nie ma
A skąd masz taką pewność? W instrukcji jest tak napisane?

kicha
29-11-2008, 15:50
A skąd masz taką pewność? W instrukcji jest tak napisane?

kiedyś miałem podobne zdanie do Twojego ale kolego filmowiec mnie z niego "wyleczył

poza tym patrz filmik z budynkiem. dlaczego toak szybko film stał sie biały ? przecierz aparat mógł podnieść czas klatki do 1/8000

a potem zrobił sie ciemny. a to pewnie dlatego że kozystano ze "sztywnegi" iso. przy auto-iso ( jeśli taie istnieje dla filmów ) podniósłby czułość

arra
29-11-2008, 15:57
1/4000 sek przy 30 klatkach zbyt długi czas pomiędzy klatkami i oko to zarejestruje.

tyle

IMHO bzdury piszesz. Jaki zaś długi czas między klatkami? Co sądzisz, że aparat wstawi tam ciemność? Nie pociagnie zawartość klatki zarejestrowanej z 1/2000, tak aby wypełniła czas do 1/30. Efekt: 1/30 miałbyś każdą klatkę poruszoną, czego efektem byłoby smużenie przy szybkim ruchu. Przy 1/2000 "pociągniętej/przytrzymanej" do 1/30 każda klatka będzie ostra tak jak w grze komputerowej. Jak według Ciebie radzą sobie kompakty nagrywające 15fps i mając max przesłone f=8 i min iso=100 przy ostrym słońcu????

Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


poza tym patrz filmik z budynkiem. dlaczego toak szybko film stał sie biały ? przecierz aparat mógł podnieść czas klatki do 1/8000

a potem zrobił sie ciemny. a to pewnie dlatego że kozystano ze "sztywnegi" iso. przy auto-iso ( jeśli taie istnieje dla filmów ) podniósłby czułość

Bo był robiny w trybie full manual!?!?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

kiedyś miałem podobne zdanie do Twojego ale kolego filmowiec mnie z niego "wyleczył

Niech zgadne, robił filmy na kliszy?

Alde
29-11-2008, 16:03
W każdej kamerze cyfrowej jest migawka ale elektroniczna ... niektóre nawet strasznie szybkie to trochę inaczej jest niż migawka w aparacie ... w kamerze elektronika "próbkuje" sensor ... koledzy filmowcy najczęściej nie maja zielonego pojęcia jak działa kamera i super jest jak potrafią ją włączyć co nie przeszkadza im robić wspaniałych ujęć ...

kicha
29-11-2008, 16:03
panowie ale o czym dyskusja

przecierz wystarczy kupić 5 D ( za chwile mozna to będzie zrobić baez problemu ) wyjść z nim przed blok, stanąć przy ruchliwej drodze w dobrą pogode i zaczać kręcić

a potem tylko wyselekcjonować tą super ostra klatke na 1/4000

życze powodzenia


aaaa i ciekawi mnie bardzo jak juz stwierdzicie ze to niemozliwe to ktos tu wróci i napisze "myliłem się , przepraszam"

arra
29-11-2008, 16:06
Laforet blog (Video mode):
you can shoot in Aperture priority - you set the Aperture and the camera chooses between 1/125th of a second or 1/60th of a second - and then it’s main control is the ISO

you can shoot in shutter priority mode- set the shutter speed ( I think only 1′/60th and 1/125th of a second would be option here) and the camera sets the aperture and ISO for you…

Pozdro

kicha
29-11-2008, 16:11
Laforet blog (Video mode):
you can shoot in Aperture priority - you set the Aperture and the camera chooses between 1/125th of a second or 1/60th of a second - and then it’s main control is the ISO

you can shoot in shutter priority mode- set the shutter speed ( I think only 1′/60th and 1/125th of a second would be option here) and the camera sets the aperture and ISO for you…

Pozdro

no fakt. 1/125 zapewni juz super ostrą klatke i naprawde to już całkiem niewiele do 1/4000 o której pisałeś a do 1/8000 o której pisał kolega MMM naprawde niamal po sąsiedzku

sebcio80
29-11-2008, 16:30
no fakt. 1/125 zapewni juz super ostrą klatke i naprawde to już całkiem niewiele do 1/4000 o której pisałeś a do 1/8000 o której pisał kolega MMM naprawde niamal po sąsiedzku

no na statywie i normalnie idacym czlowieku klatki nie beda poruszone, i co? to znaczy ze film bedzie klatkowal? bo taka teorie glosisz

arra
29-11-2008, 16:31
no fakt. 1/125 zapewni juz super ostrą klatke i naprawde to już całkiem niewiele do 1/4000 o której pisałeś a do 1/8000 o której pisał kolega MMM naprawde niamal po sąsiedzku


Słuchaj, to Ty wyjechałeś, że 1/30 i ni cholery więcej. To jak jest to zrobione 5D nie znaczy, że tak jest wszędzie. Więc skoro już Twoja teroria, o którą chciałeś się zakładać upadła, może przestaniesz brnąć w tym temacie?

Przemek Lipski
29-11-2008, 16:38
jskracanie czasu naświetlania danej klatki bez zwiększenia ich ilości w czasie sekundy spowoduje tak jak pisał Cichy utrate płynności ruch

1/30 sek przy 30 kla na sek powoduje poruszenie pojedyńczej klatki i jakby przeniesienie płynności ruchu na kolejną

1/4000 sek przy 30 klatkach zbyt długi czas pomiędzy klatkami i oko to zarejestruje.

tyle

Chyba nie bardzo rozumiesz, to o czym piszesz :)) Zmiana czasu naświetlania bez zmiany fps w kamerach, to jedna z podstawowych funkcji, o ile pamiętam także w kamerach stosujących taśmę filmową :)) To, że klatka jest naświetlana z czasem np. 1/4000s nie przeszkadza w tym by przy wyświetlaniu filmu była pokazywana na ekranie w czasie 1/30s. A 30 takich klatek na sekundę zapewni nam płynność bez względu na to co sobie o tym pomyślisz :)))

konrad
29-11-2008, 16:45
no fakt. 1/125 zapewni juz super ostrą klatke i naprawde to już całkiem niewiele do 1/4000 o której pisałeś a do 1/8000 o której pisał kolega MMM naprawde niamal po sąsiedzku

To kiedy napiszesz, że się myliłeś i przepraszasz?

kicha
29-11-2008, 17:01
To kiedy napiszesz, że się myliłeś i przepraszasz?

tak ja siemyliłem bo nie rejestruje w 1/30 a w 1/60 więc pomyliłem sie o 100 % i to jest błąd nad błędy

natomiast dwóch kloegów głoszących teorie 1/4000 ( błą 6600 % ) oraz kolego z teoria 1/8000 ( pomyłka ponad 13 000 % ) w zasadzie to tak naprawde jeszcze troche i przyznalibyście im racje

a moze tak naprawde mają racje ? tylko canon się myli ? co wy na to ? wszak mają po 2 000 postó, to przecierz nie moga się mylić !!

MMM
29-11-2008, 18:09
natomiast dwóch kloegów głoszących teorie 1/4000 ( błą 6600 % ) oraz kolego z teoria 1/8000 ( pomyłka ponad 13 000 % ) w zasadzie to tak naprawde jeszcze troche i przyznalibyście im racje

a moze tak naprawde mają racje ? tylko canon się myli ? co wy na to ? wszak mają po 2 000 postó, to przecierz nie moga się mylić !!
Czytaj tekst ze zrozumieniem, nigdzie nie napisałem że 5D2 nagrywa filmy z jakimś konkretnym czasem np. 1/8000s. Napisałem że coś takiego jest możliwe i nie ma ograniczenia czasu do 1/fps oraz że klatki naświetlone z krótszym czasem nie przeszkadzają w odtwarzaniu sekwencji 30fps i zachowaniu płynności ruchu.

Kolekcjoner
29-11-2008, 19:14
nie zrozumiałeś mnie


skracanie czasu naświetlania danej klatki bez zwiększenia ich ilości w czasie sekundy spowoduje tak jak pisał Cichy utrate płynności ruch

1/30 sek przy 30 kla na sek powoduje poruszenie pojedyńczej klatki i jakby przeniesienie płynności ruchu na kolejną

1/4000 sek przy 30 klatkach zbyt długi czas pomiędzy klatkami i oko to zarejestruje.

tyle

Kolego bzdury piszesz i tyle. Ja widocznie mam zepsute kamery, bo bez problemu jestem w stanie ustawić w nich czas migawki nawet 1/4000 :lol:.

Cichy te sRawy są zupełnie przyzwoite ja nie widzę takiej tragedii jak piszesz. Nie wiem może ja po prostu nie mam takich wymagań :oops:.

Elmarqo
29-11-2008, 19:31
Sugeruje, żeby osoby zainteresowane wątkiem filmowym dotyczącym 5D II udzielały się tu. Nie trzeba będzie się przebijać przez setki postów w innych wątkach.

Kolekcjoner
29-11-2008, 19:46
To ja dorzucę trochę linków (uwaga wszystkie się dość długo ładują):
http://blog.vincentlaforet.com/2008/11/26/7-days-7-shoots-eos-5d-mkii/
http://www.dpreview.com/previews/canoneos5dmarkII/page15.asp
http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2327&productID=249&articleTypeID=225
http://vimeo.com/Canon5DMark2
http://blog.vincentlaforet.com/2008/10/10/without-further-ado-reverie/

Bahrd
29-11-2008, 20:14
Ten też swoje waży: http://gallery.me.com/knyp#100225

marekb
29-11-2008, 20:28
ripek co z twoimi filmikami...?? moje nie nadaja sie do pokazania...:oops:

ripek
29-11-2008, 20:47
Renderują się - 9minut = 1:14h

ripek
29-11-2008, 23:19
http://www.marcinbittner.com/5d2_video.php mój krótki test trybu video

ripek
29-11-2008, 23:21
Gotowe : http://www.marcinbittner.com/5d2_video.php

myst
29-11-2008, 23:42
http://www.marcinbittner.com/5d2_video.php mój krótki test trybu video

Mnie się nasuwa wniosek nieco odmienny, ale powiązany : albo AF albo dźwięk :-D

Nie wyobrażam sobie nagrywania dźwięku, przy jakimkolwiek obiektywie bez USM/HSM'a, no chyba że chcemy nagrać odgłosy pisku/wiercenia ;)

ripek
29-11-2008, 23:44
Mnie się nasuwa wniosek nieco odmienny, ale powiązany : albo AF albo dźwięk :-D

Nie wyobrażam sobie nagrywania dźwięku, przy jakimkolwiek obiektywie bez USM/HSM'a, no chyba że chcemy nagrać odgłosy pisku/wiercenia ;)

Pewnie wtedy też będziesz miał uchwycony dzwięk .. no cóż - to aparat nie kamera :)

ripek
30-11-2008, 00:01
Jedno stało się chyba jasne, dla wszystkich 'świeżych' filmowców: tak jak piszesz - to aparat nie kamera.
Choć jest jedna zaleta: już nikt nie powie, z dumą, że jego kompakt kręci filmy, czego lustrzanki nie potrafią ;)

Powtarzam co napisałem na końcu filmiku. Ambitna i kreatywna osoba wyciśnie z niego świetne rzeczy - ja po oglądnięciu Reverie zbierałem szczękę z ziemi. Teraz widzę że wszystko tam zrobili na manualu.

Rozwiązania techniczne ograniczają trochę swobodę kręcenia ale nie znaczy to że ten tryb jest tylko jako kolejna pozycja w specyfikacji.

Gdy kupię 5d2 spróbuję coś nakręcić w wolnym czasie.

ArturBonoVox
30-11-2008, 01:34
Rewelka!

adalbert
30-11-2008, 01:37
Mnie się nasuwa wniosek nieco odmienny, ale powiązany : albo AF albo dźwięk :-D

Nie wyobrażam sobie nagrywania dźwięku, przy jakimkolwiek obiektywie bez USM/HSM'a, no chyba że chcemy nagrać odgłosy pisku/wiercenia ;)
..co do obiektywów - zgoda - ale w kwestii AF to nieśmiało przypomnę, że jest coś takiego w MENU jak "BEEP - OFF" :twisted:

ripek
30-11-2008, 01:49
..co do obiektywów - zgoda - ale w kwestii AF to nieśmiało przypomnę, że jest coś takiego w MENU jak "BEEP - OFF" :twisted:

Nie chodzi o BEEP ktory mozna wylaczyc ale o dzwiek pracy silnika w obiektywie. Tego dzwieku nie wyłączysz :)

Na szczęście jest wejście mikrofonowe lub po prostu dzwiek mozna dodać w postprodukcji z innego źródła.

adalbert
30-11-2008, 02:03
Nie chodzi o BEEP ktory mozna wylaczyc ale o dzwiek pracy silnika w obiektywie. Tego dzwieku nie wyłączysz :)
dokładnie to miałem na myśli :-)


Na szczęście jest wejście mikrofonowe lub po prostu dzwiek mozna dodać w postprodukcji z innego źródła.

i to jest chyba jedyne rozwiązanie, które ma rację bytu przy poważniejszych realizacjach.
Dzięki ripek za zamieszczenie materiału - uwagi na temat ostrzenia 85L - bardzo cenne... zaczynam rozumieć, dlaczego pojawia się w sieci sporo filmów z 5D II + manualne szkła (lub choćby pracujące jako w pełni manualne poprzez adaptery do bagnetu EOS'a)

ripek
30-11-2008, 02:08
Bardzo ciekaw jestem jak się sprawi np. 50/1.4 FD w manualu. Pierwszy poważny problem widzę w oporze pierścienia ostrości, którego przesuwanie zapewne poruszy aparat.
Rozwiązaniem jest bardzo obciążony statyw.

arra
30-11-2008, 07:38
Gotowe : http://www.marcinbittner.com/5d2_video.php

Zmiana GO i ekspozycji podczas ostrzenia - porażka!!! :(

Czy w trybie AV, też zmienia przesłone podczas filmowania???

Vitez
30-11-2008, 11:00
Przerzuciłem 45 postów na temat z wątku gdybaniowego o 5D MkII.

ripek
30-11-2008, 12:17
haaa dobre pytanie o ten av. Zasugerowałem sie informacja canona ze nie można zmieniać przesłony że w ciągu tych 15minut nie próbowałem działać na innym trybie lol -trzeba będzie zrobić jakiś doglebny test jak zdobędę puche. Canon przebąkuje o zawiazaniu współpracy z cb i ffs więc może przy następnej puszce dadzą komuś do testów wcześniej.

Zaraz napiszę do Laforeta i spytam jak to jest do końca.

Cichy
30-11-2008, 14:17
Gotowe : http://www.marcinbittner.com/5d2_video.php

Zgłaszam uwagi: za dużo mnie w tym materiale :P:P:P

ripek
30-11-2008, 14:34
Dać czarny prostokąt na oczy ? :D

trampek
30-11-2008, 21:47
u mnie sie film urywa na 1:23 Min.... czemu???

ripek
30-11-2008, 21:49
Nic nie zmieniałem - spróbuj odświeżyć. Na pewno załadował się cały.

trampek
30-11-2008, 21:58
urywa mi tak na FF3 jak i na IE7 (tutaj nawet wczesneij)

Vitez
30-11-2008, 23:40
UWAGA!!!

TEN WĄTEK JEST DEDYKOWANY TYLKO I WYŁĄCZNIE FILMOM W 5DMKII.

WSZELKIE PYTANIA NIE NA TEMAT (o soft, o cenę, o dostępność, o szumy itd) BĘDĄ BEZLITOŚNIE KASOWANE!

(pozdrowienia dla bierhoffa i ergoxa :evil: )

GINN
01-12-2008, 01:37
Vitez fajnie, że ukręciłeś łeb "tasiemcowi".

Marcin, dobra robota - test wideło ;)

Moje odczucie:
Video w 5d2 to półamatorski gadżet. Skupię się na walorach focenia, szkoda mi czasu na montowanie (postprodukcja) filmów i łatanie niedociągnięć - jakie niestety ma tryb video w 5d2.

Może nowy cennik na 2009 Canona powinien wyglądać następująco.

5d2 - 5k.
5d - 3,5k.
50 - 2,5k.

a zaoszczędzone 3k na zakupie 5d2 możemy wydać na fajną kamerkę HD ;)
która nagra wszystko bezproblemowo, i zapomnijmy o worku stałek, po prostu kręćmy...

Życzę wytrwałości w filmowej "zabawie" :)

Kolekcjoner
01-12-2008, 01:47
a zaoszczędzone 3k na zakupie 5d2 możemy wydać na fajną kamerkę HD ;)
która nagra wszystko bezproblemowo, i zapomnijmy o worku stałek, po prostu kręćmy...

Życzę wytrwałości w filmowej "zabawie" :)

Tijja i która szumi jak diabeł już w zwykłym jasnym pomieszczeniu 8-). A jakość obiektywu w takiej kamerce jest taka, że na długim końcu detale są praktycznie zupełnie zjedzone przez aberracje. Dziękuję - postoję 8).
W jednym się zgadzamy - wytrwałość w tej zabawie to podstawa - szczególnie jak mowa o tych tzw. "fajnych kamerkach". Choć nawet te za dużo większe pieniądze potrafią nieźle napsuć krwi.

GINN
01-12-2008, 11:35
A jakość obiektywu w takiej kamerce jest taka, że na długim końcu detale są praktycznie zupełnie zjedzone przez aberracje.

Tu się zgodzę, do tej pory tak było.
Bez testów obecnego sprzętu dostępnego na rynku trudno sondować temat.

Jeszcze inna sprawa.
FULL HD wymaga obróbki dużych plików, które zajmują dużo miejsca.
Skoro chcemy mieć jakość FULL HD to nie warto jej kompresować do jakości choćby DVD. Najlepiej byłoby wypalić materiał na BLUE RAY.
I tak chcąc nie chcąc jesteśmy zmuszeni do kolejnych wydatków (choćby nośniki).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tijja i która szumi jak diabeł już w zwykłym jasnym pomieszczeniu 8-). A jakość obiektywu w takiej kamerce jest taka, że na długim końcu detale są praktycznie zupełnie zjedzone przez aberracje. Dziękuję - postoję 8).
W jednym się zgadzamy - wytrwałość w tej zabawie to podstawa - szczególnie jak mowa o tych tzw. "fajnych kamerkach". Choć nawet te za dużo większe pieniądze potrafią nieźle napsuć krwi.

Ale przyznasz że kilka ujęć obnażyło niedoskonałość ficzera - videło.
Problem z ekspozycją - prześwietlenia klatek, choćby z białym autem - próbą ujęcia na nr rej.

Bardzo fajne efekty dzięki optyce foto podpiętej do aparatu, naprawdę mi się podobają, bokeh - miękie tło, ale obawiam się że to wszystko co można uznać za koronny argument.



Naprawdę nie na tym polega filmowanie w 5d2, żeby ciągle próbować zrobić dobre ujęcie. Planować sceny, najlepiej statyczne, nieporuszone, gdzie cel nie jest w ruchu. Dużo by pisać...

Ja cenię 5d2 za jakość matrycy.
Uważam że lepszej.
Choćby nie przewala czerwieni jak Nikony. Robi ostrzejsze zdjęcia. Nikonowskie foty trzeba obrabiać cześciej w postprodukcji, C. zadowalają i bez.

I to że spróbowano zrobić z tej matrycy rejestrator videło.
Fajnie, ale... worek stałek i zaparcie godne Szpilberga...

Życzę dużo wytrwałości, i sobie też :mrgreen:

bierhoff
01-12-2008, 12:41
pozdrowienia dla bierhoffadziękuję i równiez pozdrawiam :-D
nie wiem o co chodzi, ale pal licho
https://canon-board.info/imgimported/2007/06/etam-1.gif
źródło (http://klubkm.pl/forum/images/smilies/etam.gif) nie ma co OT robić, a i złość piękności szodzi.

pytanie w tamecie - z czystej ciekawości - dało by się zobaczyć efekt kręcenia na jakimś szerokim stabilizowanym szkłe?
dziękuję.

Laminat
01-12-2008, 12:50
A jakie masz niby szeroko stabilizowane szkła :) ?

Dla mnie opcja kamery w 5d jest do obrazów statycznych, unikanie ruszania kamerą itp. Mi się podoba :)

Mam jedno ale, że przejścia z przesłoną są drastyczne, ale taka budowa obiektywów, gdzie przesłona ma być błyskawiczna a nie powolna.

bierhoff
01-12-2008, 13:09
także tego - 24-105 na FF jest wystarczająco szeroki na 24 mm, więc nie rozumiem pytania...
https://canon-board.info/imgimported/2008/11/nie_wiem-1.gif
źródło (http://klubkm.pl/forum/images/smilies/nie_wiem.gif)

ripek
01-12-2008, 13:21
Myślę że w przyszłym tygodniu będę miał nową piątkę. Szykuje się fajna sesja ciążowa. Zobaczymy jak się będzie ten tryb sprawował w zupełnych ciemnościach i zabawą videoświatełkiem.

-jaro-
01-12-2008, 13:40
W czwartek prawdopodobnie bede mial nowa piatke i postaram sie szybko podrzucic kilka sampli video z podpietymi obiektywami manualnymi. Strasznie jestem ciekawy jak to bedzie pracowac, zwlaszcza jesli chodzi o dobieranie czasu do przeslony :)
jarek

ripek
01-12-2008, 13:46
Najwiekszy problem to drgania przy przesuwaniu pierscieni ale jest juz rozwiązanie :)


https://canon-board.info/imgimported/2008/12/redrock_DSLR_3qtr_lg-1.jpg
źródło (http://www.redrockmicro.com/cartpics/redrock_DSLR_3qtr_lg.jpg)

2000$ :P

Kolejną sprawą jest zewnętrzny ekran LCD bo na tym się koszmarnie pracuje pod ostrymi kątami - po prostu nie widać gdzie sie kadruje...

GINN
01-12-2008, 15:37
Kolejną sprawą jest zewnętrzny ekran LCD bo na tym się koszmarnie pracuje pod ostrymi kątami - po prostu nie widać gdzie sie kadruje...

Właśnie, mogli zrobić uchylny.
Też nie pomyśleli, jak zawsze bo i po co, skoro to tylko videło ficzer :mrgreen:

Kolekcjoner
01-12-2008, 16:11
Ale przyznasz że kilka ujęć obnażyło niedoskonałość ficzera - videło.
Problem z ekspozycją - prześwietlenia klatek, choćby z białym autem - próbą ujęcia na nr rej.


No pewnie że tak. Wcale nie twierdzę, że to kamera. Natomiast potencjał jaki tkwi w tym sprzęcie jest bardzo duży. Stwarza nowe możliwości - szczególnie jeśli chodzi o filmowanie w kiepskim świetle i możliwość filmowania przy bardzo małej GO. Dla osób które nie mają dostępu do sprzętu za dziesiątki tysięcy $ jest to bardzo ciekawa alternatywa.

BTW: http://www.digitalrev.com/en/lumiere-a-short-film-made-with-canon-eos-5d-mark-ii-3834-article.html

-jaro-
01-12-2008, 16:15
No pewnie że tak. Wcale nie twierdzę, że to kamera. Natomiast potencjał jaki tkwi w tym sprzęcie jest bardzo duży. Stwarza nowe możliwości - szczególnie jeśli chodzi o filmowanie w kiepskim świetle i możliwość filmowania przy bardzo małej GO. Dla osób które nie mają dostępu do sprzętu za dziesiątki tysięcy $ jest to bardzo ciekawa alternatywa.

BTW: http://www.digitalrev.com/en/lumiere-a-short-film-made-with-canon-eos-5d-mark-ii-3834-article.html

Najwazniejsze, ze daje to zupelnie nowe mozliwosci dokumentowania i zapisywania waznych momentow. Mysle z fajnie bedzie z wakcji przywiezc nie tylko fotki ale ciekawe ujecia video,
jarek

GINN
01-12-2008, 16:30
Najwazniejsze, ze daje to zupelnie nowe mozliwosci dokumentowania i zapisywania waznych momentow. Mysle z fajnie bedzie z wakcji przywiezc nie tylko fotki ale ciekawe ujecia video,
jarek

Jedyny "+" to 2 w jednym, ale "+" drogi body 7,5k + szkło(-a) dają wydatek ponad 10k (+ grip + lampa).
Trzeba pamiętać, że na wakacyjnych wojażach na nasz sprzęt foto (videło) czychają różne niebezpieczeństwa i żywioły: piasek i woda, no i amatorzy cudzej własności, bo z fajnym aparatem to każdy by chciał chodzić, a nie małpą w ręku :mrgreen: jak większość.

Bahrd
01-12-2008, 16:41
Jedyny "+" to 2 w jednym, ale "+" drogi body 7,5k + szkło(-a) dają wydatek ponad 10k (+ grip + lampa).
Powiedz to chłopakom od Nikona, którzy (na całym świecie) liczyli, że D3x nie będzie kosztował tyle co Ds ;)
Z tej perspektywy można przyjąć, że w 5D Mk II płacisz tylko za matrycę - tryb video jest za darmo.

Alde
01-12-2008, 16:58
....
FULL HD wymaga obróbki dużych plików, które zajmują dużo miejsca.
Skoro chcemy mieć jakość FULL HD to nie warto jej kompresować do jakości choćby DVD. Najlepiej byłoby wypalić materiał na BLUE RAY.


1,5 godziny Full HD przy kompresji x264 spokojnie wejdzie na DVD DL- BLUE RAY zupełnie nie jest potrzebny a jak skompresować do 720p to jeszcze lepiej .... na telejojo 42 cale nie widać praktycznie różnicy no chyba że ktoś ogląda na 60 cali z nosem w ekranie ale to wtedy rogów nie widać :).
Z tego co wyczytałem a mam trochę do czynienia z filmami to wiadać cechy profesjonalnego sprzętu do filmowania ... a nie do machania obiektywem na prawo i lewo w takt muzyki weselnej ... statyw, manualne obiektywy i chwila zadumy nad ujęciem na pewno zaowocują wyśmienitymi filmami.

GINN
01-12-2008, 17:53
Powiedz to chłopakom od Nikona, którzy (na całym świecie) liczyli, że D3x nie będzie kosztował tyle co Ds ;)
Z tej perspektywy można przyjąć, że w 5D Mk II płacisz tylko za matrycę - tryb video jest za darmo.

Patrząc na obecne ceny: 5d - 5k, a 5d2 - 7,5k, mogłoby się tak wydawać.
Tyle, że dopłata za model nieznacznie przecież udoskonalony jakim jest 5d2 w stosunku do 5d, a przykładowo - za matrycę, to trochę wychodzi drogo.
Za niezmieniony AF powinni dać karnie gratis stałkę :mrgreen:
3 lata ludzie czekali.
A tu mamy 5d2 i 50d i brak dobrego pozycjonowania obu produktów ze strony marketingowców C.

Żeby było jasne. Absolutnie nie mam nic przeciwko video-filmowaniu. Naprawdę to 5d2 przeciera szlaki...
Mam natomiast pewien niedosyt polityki C. ale to inna sprawa.

Swoją drogą, zastanawiam się na ile można by zmienić firmware aparatu, żeby wykorzystać bardziej opcję videło.

Kolekcjoner
01-12-2008, 18:06
A tu mamy 5d2 i 50d i brak dobrego pozycjonowania obu produktów ze strony marketingowców C.
To oczywiscie żart? Czy chcesz tych ludzi uczyć pozycjonowania produktów ;)8)?


Żeby było jasne. Absolutnie nie mam nic przeciwko video-filmowaniu. Naprawdę to 5d2 przeciera szlaki...
Mam natomiast pewien niedosyt polityki C. ale to inna sprawa.


No jednak wrażenie jest, że chcesz udowodnić, że to be.... . Na prawdę nie ma przymusu kupowania tej puszki. Jest zresztą konkurencja (od dziś nawet większa ;)). A przekonywanie ludzi, że filmiki to "półamatorski gadżet" - nie wiem czemu ma to służyć. Dla jednych żart dla innych, którzy będą umieli wykorzystać potencjał tej puszki - narzędzie pracy.

arra
01-12-2008, 18:07
Z tego co wyczytałem a mam trochę do czynienia z filmami to wiadać cechy profesjonalnego sprzętu do filmowania ... a nie do machania obiektywem na prawo i lewo w takt muzyki weselnej ... statyw, manualne obiektywy i chwila zadumy nad ujęciem na pewno zaowocują wyśmienitymi filmami.

Pięknie napisane/powiedziane :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

możliwość filmowania przy bardzo małej GO. Dla osób które nie mają dostępu do sprzętu za dziesiątki tysięcy $ jest to bardzo ciekawa alternatywa.[/url]

Kurcze tylko, że podobno w dzień to raczej z małą głębią nie porobisz (pewnie dlatego do tej pory 80% filmów jest robionych markiem w nocy ;)

jacek220
01-12-2008, 18:20
Patrząc na obecne ceny: 5d - 5k, a 5d2 - 7,5k, mogłoby się tak wydawać.
Tyle, że dopłata za model nieznacznie przecież udoskonalony jakim jest 5d2 w stosunku do 5d, a przykładowo - za matrycę, to trochę wychodzi drogo.
Za niezmieniony AF powinni dać karnie gratis stałkę :mrgreen:
3 lata ludzie czekali.
A tu mamy 5d2 i 50d i brak dobrego pozycjonowania obu produktów ze strony marketingowców C.

Żeby było jasne. Absolutnie nie mam nic przeciwko video-filmowaniu. Naprawdę to 5d2 przeciera szlaki...
Mam natomiast pewien niedosyt polityki C. ale to inna sprawa.

Swoją drogą, zastanawiam się na ile można by zmienić firmware aparatu, żeby wykorzystać bardziej opcję videło.

Może jakiś piracki soft...?

Laminat
01-12-2008, 21:19
1,5 godziny Full HD przy kompresji x264 spokojnie wejdzie na DVD DL- BLUE RAY zupełnie nie jest potrzebny a jak skompresować do 720p to jeszcze lepiej .... na telejojo 42 cale nie widać praktycznie różnicy no chyba że ktoś ogląda na 60 cali z nosem w ekranie ale to wtedy rogów nie widać :).
Z tego co wyczytałem a mam trochę do czynienia z filmami to wiadać cechy profesjonalnego sprzętu do filmowania ... a nie do machania obiektywem na prawo i lewo w takt muzyki weselnej ... statyw, manualne obiektywy i chwila zadumy nad ujęciem na pewno zaowocują wyśmienitymi filmami.

Zgadzam się w 100% z tobą :) jeśli inni chcą wykorzysta tą kamerę do filmowania na imieninach cioci to niech lepiej nie włączają tego trybu, bo później są komentarze typu prześwietlony samochód nie ostra rejestracja itp.

Dla mnie to rewelacyjna opcja dająca wielkie możlowości. Na taki sprzęt nawet nie liczyłem a tu proszę. Jeżdżąc na urlop robie max 30 min reportażu, gdyż dłuży film i tak nudzi oglądających a takim aparatem-kamerą można zrobi super statyczne ujęcia.

Jedyny problem widzę to zbyt duża objętość danych. Trzeba będzie się zaopatrzyć w duży dysk Databank na wakacje :). Szkoda, że nie ma opcji 720i, bo 1080i jest zbyt obszerny i problematyczna wielkość. Potrzeba już dobrego kompa do odtworzenia. Widzę że przez posiadanie 5dMKII będzie nie nieuniknione zakupienie nagrywarki B-R

Czy ktoś wie czy z nowym oprogramowaniem canon do 5DmkII dołączył jakiś program do obróbki plików wideo ?

GINN
01-12-2008, 22:35
- Pakiet Adobe CS4 Production powinien zadowolić najwybredniejsze gusta.
Chętnie zrobiłbym z niego użytek, ale puchę kupię niestety dopiero w przyszłym roku, więc musi poczekać na przyszłe videło ujęcia.:lol:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Jedyny problem widzę to zbyt duża objętość danych. Trzeba będzie się zaopatrzyć w duży dysk Databank na wakacje :).

- Jako backup najtaniej 3,5" pod usb, w cenie ok 300zł o pojemności powiedzmy 640 GB.
Podkreślam chodzi o backup.
Dane i cena przykładowe.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To oczywiscie żart? Czy chcesz tych ludzi uczyć pozycjonowania produktów ;)8)?



No jednak wrażenie jest, że chcesz udowodnić, że to be.... . Na prawdę nie ma przymusu kupowania tej puszki. Jest zresztą konkurencja (od dziś nawet większa ;)). A przekonywanie ludzi, że filmiki to "półamatorski gadżet" - nie wiem czemu ma to służyć. Dla jednych żart dla innych, którzy będą umieli wykorzystać potencjał tej puszki - narzędzie pracy.


- Na szczęście nie chcę uczyć, bo trzeba by ich wymienić, a nie uczyć.

"No jednak wrażenie jest, że chcesz udowodnić, że to be.... ."

- Zupełnie świadomie napisałem ...be.
(Nie do d... albo inaczej.)
Myślę całkowicie pozytywnie.
"be oznacza niedociągnięcia"
Nie uprawiam polityki własnych przekonań ani onanizmu sprzętowego.
Staram się po prostu racjonalnie oceniać fakty.
Trochę bawią mnie gadżety za 2t.$ pokazujące puszkę w zabudowie wyglądającą jak kamera filmowa.
Ale, skoro znajdą się chętni na takie cuda, to basta.
"jest cacy", teraz lepiej :mrgreen:

skrent
01-12-2008, 23:43
http://www.dailymotion.com/relevance/search/5d/video/x7b3rx_tokyo-reality-canon-eos-5d-mark-ii_travel

jeśli ktos nie widział * to zapraszam :)

GINN
02-12-2008, 00:01
http://www.dailymotion.com/relevance/search/5d/video/x7b3rx_tokyo-reality-canon-eos-5d-mark-ii_travel

jeśli ktos nie widział * to zapraszam :)

Kraj kwitnącej wiśni był w poprzednim wątku, ale miło go przypomnieć.

Subiektywnie: Ja czekam na linki z reżyserią autorów materiału, a nie wyłącznie rejestracją otoczenia (w stylu ulica, metro, taxi, one night in my city...):twisted:

:mrgreen:

Bahrd
02-12-2008, 00:34
Subiektywnie: Ja czekam na linki z reżyserią autorów materiału, a nie wyłącznie rejestracją otoczenia (w stylu ulica, metro, taxi, one night in my city...):twisted:

:mrgreen:
Tutaj gość obiecuje, że ma właśnie taki inny pomysł i jak tylko dostanie aparat, to go zrealizuje i się pochwali: http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1032&thread=30183670

Piast
02-12-2008, 14:10
mam kilka pytań.
czy można zablokować ekspozycje w trybie wideo w trakcie filmowania lub przed?
czy można ustawić konkretne iso w trybie wideo przed filmowaniem ?
czy działa tryb AV , TV w trybie wideo ?
jak działa aparat z manualnymi obiektywami ,czy iso i czas są automatyczne ?

trufel
03-12-2008, 04:34
Filmowanie w HD w MKII jest przecież pod takie portale jak youtube, ficzery są wymyślane żeby umilić i wzbogacić nam życie, a teraz nadchodzi epoka domorosłych filmowców. W przyszłośći blogi będą wyglądały jak małe stacje telewizyjne, zobaczycie.To jest krok do przodu, ewolucja. Chociaż bym wolał tak jak wy lepszy AF chwytający pchłe na biegnącym psie.

Cichy
03-12-2008, 11:57
Jaki proponujecie program do obróbki tych FullHD-owych filmów ? Jakiś prosty typu przyciąć, wstawić napisy, muzyczkę ?

gkmrtoip
03-12-2008, 12:23
cichy sony vegas

Laminat
03-12-2008, 12:25
PS. Przy okazji - jaki proponujecie program do obróbki tych FullHD-owych filmów ? Jakiś prosty typu przyciąć, wstawić napisy, muzyczkę ?

to już raczej nie ten temat - na filmy jest oddzielny temat
http://www.programosy.pl/program,pinnacle-studio.html

obserwator
03-12-2008, 12:56
Ja pierwsze zdjęcia z akcji wrzucę dopiero po świętach, bo do tego czasu nic nie focę a muszę oddać 4 śluby w międzyczasie i nie mam nawet czasu żeby wyjść z zabawką na dwór... :/

PS. Przy okazji - jaki proponujecie program do obróbki tych FullHD-owych filmów ? Jakiś prosty typu przyciąć, wstawić napisy, muzyczkę ?
iMovieHD, a potem iDVD do wypalenia płytki z menu i innymi wodotryskami.
Wszystko gratis z dowolnym komputerem Apple.
Mam, używam od lat.
Polecam

Cichy
03-12-2008, 13:09
czy można zablokować ekspozycje w trybie wideo w trakcie filmowania lub przed?

TAK

czy można ustawić konkretne iso w trybie wideo przed filmowaniem ?

NIE

czy działa tryb AV , TV w trybie wideo ?

NIE

krysiek
03-12-2008, 15:32
czyli da rade ustawic przesłone i czas naświetlania jednej klatki ?
Troche sie obawiam sredniej możliwości operowania głębią ostrości.

Kolekcjoner
03-12-2008, 17:00
Jaki proponujecie program do obróbki tych FullHD-owych filmów ? Jakiś prosty typu przyciąć, wstawić napisy, muzyczkę ?
Movie Maker pod Viśtę ;) nie chwyta??

Ktoś mówił o Vegasie - to może warto zobaczyć najpierw cenę tego softu ;)8).


czy można zablokować ekspozycje w trybie wideo w trakcie filmowania lub przed?

TAK
Zwyczajnie gwiazdką ?


czy można ustawić konkretne iso w trybie wideo przed filmowaniem ?

NIE
A ograniczyć?


czy działa tryb AV , TV w trybie wideo ?

NIE
Czyli nie ma znaczenia co jest ustawione na pokrętle trybów?

Cichy
03-12-2008, 18:04
Dłubię w Ulead Videostudio, ale coś mi się wysypuje, że niby pamięci nie ma (3 GB). Sony Vegas jakoś dla mnie mało intuicyjne, a coś łatwego, najlepiej po polsku ?

Nie wspomnę już o fakcie, że Canon powinien zadbać o jakiś soft do filmów, no ale jak już wcześniej wspomniałem, ten "fiuczer" chyba wymyślili na poczekaniu, bo ewidentnie jest zrobiony "na szybko", byle był..

Piast
03-12-2008, 18:39
ciekawi mnie dlaczego po podłączeniu manualnych obiektywów (np od nikona) nie działa auto iso i czas naświetlania się nie zmienia?
(przykład już wcześniej podawany) http://www.vimeo.com/2351776
czyli jaka wtedy jest czułość i czas naświetlania ?

Piotr Rymer
03-12-2008, 19:52
Dłubię w Ulead Videostudio, ale coś mi się wysypuje, że niby pamięci nie ma (3 GB). Sony Vegas jakoś dla mnie mało intuicyjne, a coś łatwego, najlepiej po polsku ?

Nie wspomnę już o fakcie, że Canon powinien zadbać o jakiś soft do filmów, no ale jak już wcześniej wspomniałem, ten "fiuczer" chyba wymyślili na poczekaniu, bo ewidentnie jest zrobiony "na szybko", byle był..

Ja osobiście polecam Adobe Premiere Pro CS3, lub CS4, jeśli chodzi o efekty to Adobe After Effects CS4, do ściągnięcia są te programy, jeśli komuś przeszkadza pirat, to przez 30 dni może spokojnie to obrabiać.

Sony Vegas jest prosty, kwestia wprawy, dobrze się z kamery HD zrzuca w nim materiał.

Ja mam 8GB + Quad + 64bit system i też nie do końca się HD swobodnie obrabia, ale daje radę.

espe
03-12-2008, 21:39
Czy ktoś wie jak to jest z tą przysłoną podczas filmowania, da się ustawić konkretną i aparat reguluje resztę iso i czasem czy nie? U ripka przysłona byla minimalna podczas ostrzenia potem bach i głebia większa, u laforeta nie było takich skoków. Wielu zapewne szykuje się do prób filmowania z zabawą głebią ostrości, prośba do osob które mają puchę do sprawdzenia czy da się w jakiś sposób sterować przysłoną (chociaż ustawić ją wstepnie na stałe na danej wartości).

gkmrtoip
03-12-2008, 22:22
laforet filmowal w nocy przez to skoki nie byly az tak widoczne. nie ma trybu AV, nie ma AUTO ISO.

http://blog.vincentlaforet.com/2008/11/26/7-days-7-shoots-eos-5d-mkii/#comments

http://vincentlaforet.smugmug.com/gallery/6042742_wZKiA/1/429410814_BLGuz#429410814_BLGuz-A-LB przypatrz sie jak jest ciemno w 0:49, widac ze pomiar zostal usztywniony/zanizony na pozniejsza, o wiele jasniejsza, scene (kadr)

trampek
03-12-2008, 22:24
laforet filmowal w nocy przez to skoki nie byly az tak widoczne. nie ma trybu AV, nie ma AUTO ISO.

http://blog.vincentlaforet.com/2008/11/26/7-days-7-shoots-eos-5d-mkii/#comments

Podobno jescze zakladal filtry szare zeby automat otwieral przyslone

Paweł Grabowski
04-12-2008, 00:52
To wypaśny ten tryb video nie ma co. Nie chce narzekać ale to kolejny bajer ala stary AF , czyli dali cos co żeby działało dobrze to trzeba sie nakombinować. Naprawdę nie kumam o co chodzi w firmie Canon. Fotki za to robi śliczne i MkI i MkII, ale to już OT.

Pozdrowki
Paweł

gkmrtoip
04-12-2008, 00:57
bierzesz takie 14mm ustawiasz przyslone f11, AF off, ustawiasz na hiperfokalna i naprzod - krecisz film.

-jaro-
04-12-2008, 01:06
mysle, ze to kwestai oprogramowania. moze zrobia update i odblokuja te funkcje.
jarek

trampek
04-12-2008, 01:09
mysle, ze to kwestai oprogramowania. moze zrobia update i odblokuja te funkcje.
jarek

Tutaj moge sie zalozyc ze nie ma szans na takie rowiazanie

Kolekcjoner
04-12-2008, 02:52
Tutaj moge sie zalozyc ze nie ma szans na takie rowiazanie

To jest pewne jak w banku. Canon robi tak doskonałe i przemyślane wyroby, że nigdy nie musi nic uzupełniać/poprawiać ;):mrgreen:.
Zapewne w nowej jedynce będzie to wszystko w pełni funkcjonalne z możliwością sporych ingerencji w ustawienia.

espe
04-12-2008, 03:05
To jest pewne jak w banku. Canon robi tak doskonałe i przemyślane wyroby, że nigdy nie musi nic uzupełniać/poprawiać ;):mrgreen:.
Zapewne w nowej jedynce będzie to wszystko w pełni funkcjonalne z możliwością sporych ingerencji w ustawienia.

obawiam się, że trafiłeś w sedno.

przy okazji, z racji deczko wykastrowanej funkcji kusi mnie lezacy w szafie manual ruski 85/1.5, zastanawiam sie tylko nad przejściówką. Ogólnie jest ich wiele ale z grubsza dzielą sie na takie ze stykami (chyba do potwierdzania ostrości) oraz bez. Pytanie do uzytkowników którzy maja bez tych styków: wkręcając takie cudo zwieramy ze sobą styki aparatu (metal) - czy to nie powoduje jakis problemów w działniu puchy? Będę wdzięczny za odpowiedź.

kisman
04-12-2008, 03:19
Nie zwiera niczego - nie robi problemów ;)

Alde
04-12-2008, 13:26
Nie zwiera niczego - nie robi problemów ;)

Nie tylko nie na problemów ale tylko same plusy ... trudno jest ustawiać ostrość na oko a z potwierdzeniem bez problemow

arra
04-12-2008, 15:42
http://aerialpan.blogspot.com/, zaczyna się twórcze kombinowanie z różnymi technikami, i o to chodzi :)

espe
04-12-2008, 21:55
Nie tylko nie na problemów ale tylko same plusy ... trudno jest ustawiać ostrość na oko a z potwierdzeniem bez problemow

Alde, Ty masz chyba na mysli ten ze stykami...

Alde
05-12-2008, 11:12
Alde, Ty masz chyba na mysli ten ze stykami...

Oczywiście ... dendalion mam na myśli a właściwie na obiektywie ... ten normalny bez potwierdzania ostrości nie dotyka styków

marcin_s18
10-12-2008, 14:13
Tokyo Reality (http://www.dailymotion.pl/video/x7b3rx_tokyo-reality-canon-eos-5d-mark-ii_travel) - film o życiu codziennym w Tokio, nagrany 5D MKII.

Le matériel utilisé :
Canon EOS 5D Mark II
14mm f2.8 L
17-40mm f4.0 L
50mm f1.4
90mm f2.8 TS-E
135mm f2.0 L

źródło (http://www.lejapon.fr/blog/index.php?2008/11/05/744-tokyo-reality-premiere-video-hd-non-officielle-faite-avec-le-canon-eos-5d-mark-ii)

Burner
12-12-2008, 13:28
AndreasPhoto 5DMKII rehearsal HD + Stills. 50MM1.2 / 200MM2.8 (http://andreasphoto.blogspot.com/2008/12/5dmkii-rehearsal-hd-stills-50mm12.html)

Przemek_D
15-12-2008, 10:38
włączanie i wylączanie trybu nagrywania też tak ficzersko bo przyciskiem set w kółku to robisz. nagrałem raptem 36sek co zajmięło na karcie 171MB więc najgorzej nie jest. Obraz fajny i wykosze wszystkich kamerunów w okolicy...:mrgreen:

hehehhe 36 sekund i 171 MB ?:) czyli sekunda to 4,75 mb, czyli jak chcialbys nagrac godzinny film to: ok. 17 GB film. Dobrze licze ? Hmm w sumie do zaakceptowania :) to teraz tylko dobre karty CF i jazda z filmem bez ograniczeń :)

Moris
16-12-2008, 00:47
http://www.fusionisnow.com/#/hd-trailer/

Rosemary
16-12-2008, 10:18
Jest mozliwe filmowanie przez komputer? Mozna sterowac aparat kompem podczas filmowania? Chocby START/STOP?

Cichy
17-12-2008, 00:38
To ja coś wrzucę od siebie:

przekonwertowane do 720p.

Nie bić, pierwsze dłuższe obcowanie z puszką (druga zabawa w amatorski montaż), w domu okazało się, że ekspozycja w LiveView była podkręcona, ale na LCD tego nie było widać. :)

http://www.mantykora.net/~kuba/poznan.wmv

:)

adam_k
17-12-2008, 01:16
Cichy jakim programem to zmontowałeś i jak znosił to komp.

drakoo
17-12-2008, 01:21
powiem ci Cichy ze calkiem fajnie ci to wyszlo

Cichy
17-12-2008, 01:21
Ja zaróno z obróbką Rawów jak i filmów sobie radzę dobrze, komp lubi widocznie nowe pliki :) Film montowany w Studio V Pro.

rauf
17-12-2008, 01:29
Nie bić, pierwsze dłuższe obcowanie z puszką

:mrgreen:

Ciemno w tym Poznaniu;)

Dobra, jakie szkła były, mów szybko zanim zaczną rzucać kamieniami:-D Trochę dużo kręcenia rybą, tego raczej nie lubi ta matryca.
1:20 - czemu tak trzęsie?
Najlepsze ujęcie to chyba te szkiełka 1:03 i makro Mikołaj.
Przejścia od razu wyrzuć z folderu, żeby Cię znowu nie korciły:oops:

Generalnie...FUCK, pieprzyć te zdjęcia, ale tą puszkę kupię dla samego trybu video. Muszę to zaraz odszczekać pod stołem...:evil: Cholerny Canon to chyba przewidział...

Nie schodzę ostatnio w wolnych chwilach z http://cinema5d.com/index.php

P.S. pierwsze ujęcie z młodym kowalem...:roll:...elektryzujące...
:mrgreen:

Cichy
17-12-2008, 01:33
:mrgreen:

kręcenia rybą, tego raczej nie lubi ta matryca.
1:20 - czemu tak trzęsie?


Trzęsie, bo pewnie poruszyłem :)

Rybę lubi, tylko jeszcze nie mogę ogarnąć, czemu w komputerze obraz skacze, a na LCD w aparacie jest płynny.

Szkłą 15mm, mikołaj 85L, reszta 135L i statyw lekki, stąd trzęsienia...

sadaman
17-12-2008, 01:36
No trzeba przyznać że ten filmik ma klimat, główną rolę gra Rynek który żyje nocą - nie to co w Tychach ;) - poza tym fajnie dobrana muzyka dodaje jakiejś takiej niepowtarzalności;-)

Ogólnie rzecz ujmując - 5D MK2 ma coś co juz wielu porząda...a takich osób będzie jeszcze więcej. A niepowtarzalności temu zjawisku dodaje fakt że narazie trudno go dostać...nasza Polska dystrybucja bawi nas polowaniem na pojedyńcze sztuki.
Fajny pomysł - całkiem jak od święta :mrgreen: to ich kręci:rolleyes:

arturs
17-12-2008, 01:42
no wypas.. a masz gdzieś w 1080p? Kuba, napisz proszę, jak z regulacją czasu i przesłony w trybie wideo...

Cichy
17-12-2008, 01:47
no wypas.. a masz gdzieś w 1080p? Kuba, napisz proszę, jak z regulacją czasu i przesłony w trybie wideo...

Było wiele razy, automatyka pełna.

rauf
17-12-2008, 01:48
Trzęsie, bo pewnie poruszyłem :)

Rybę lubi, tylko jeszcze nie mogę ogarnąć, czemu w komputerze obraz skacze, a na LCD w aparacie jest płynny.

Szkłą 15mm, mikołaj 85L, reszta 135L i statyw lekki, stąd trzęsienia...

Dlatego jak uważam że do foto /poza pewnymi zastosowaniami/ statyw to wydmuszka, do video to już konieczność. Z jak najlepszą głowicą, do tego slider, flycam...ehh...pomarzyć :cool:

Ryba cycuś, ale na boga, budynki wpadają mi do domu!
To do statycznych chyba lepsze, ew. slider.
Czyli ten bokeh z rynku przy straganie to 135?:rolleyes:

Skacze bo kompresja i musisz polubić jellki :mrgreen:

Z ND już próbowałeś? Jak real life ustawianie ekspozycji itd?

Generalnie, nie jest źle chłopaku, nie jest źle...;-)

rsaw
17-12-2008, 01:50
Czy przy filmowaniu migawka "lata" w tempie 30 razy/sek, czy obraz, w trybie live view obecny przecież chyba stale na matrycy zapisywany jest po prostu 30 razy na sek.?

rauf
17-12-2008, 01:53
No trzeba przyznać że ten filmik ma klimat, główną rolę gra Rynek który żyje nocą - nie to co w Tychach ;) - poza tym fajnie dobrana muzyka dodaje jakiejś takiej niepowtarzalności;-)

Ogólnie rzecz ujmując - 5D MK2 ma coś co juz wielu porząda...a takich osób będzie jeszcze więcej. A niepowtarzalności temu zjawisku dodaje fakt że narazie trudno go dostać...nasza Polska dystrybucja bawi nas polowaniem na pojedyńcze sztuki.
Fajny pomysł - całkiem jak od święta :mrgreen: to ich kręci:rolleyes:

Co Ty chcesz od Tychów? Tam Paprocany żyją o ile pamiętam :mrgreen:

A zjawisko IMO zrobiło się niezłe i wygląda że jeszcze urośnie.
Cała masa ludzi kombinuje jak z tego korzystać mimo ograniczeń. Nie wiem czy Canon tak chciał rzucić tą kulką tylko...czy miała być lawina...Ten durny aparat naprawdę sporo zmienia. Hau, hau...:evil:

arturs
17-12-2008, 02:07
Było wiele razy, automatyka pełna.

czyli jakby mieć jakieś zacne szkiełko typu jakiś zeiss na M42, czy nikkor to pomijając kwestię wprawy byłoby całkiem fajne narzędzie..

tom517
17-12-2008, 10:03
Było wiele razy, automatyka pełna.

Czyli jak narazie to żeby osiągnąć małą GO to trzeba w nocy kręcić, ewentualnie jakieś mocne szare filtry. Teraz wiem dlaczego te fajniejsze filmy w słabym oświetleniu powstały :)

P.S.
Na filmie czuć magię świąt :)

Richie
17-12-2008, 10:44
Kuba....SZACUN.Dojdź jeszcze co tak przycina i będzie si.Fajne kadrowanie.....może na operatora byś się nadał (oczywiście nie koparki :) )

sadaman
17-12-2008, 11:26
Co Ty chcesz od Tychów? Tam Paprocany żyją o ile pamiętam :mrgreen:
...:evil:

W sumie to masz poniekąd rację.
Paprocany żyją...ale nie o tej porze roku - niestety :-|

Koniec OT

arturs
17-12-2008, 17:37
Czyli jak narazie to żeby osiągnąć małą GO to trzeba w nocy kręcić, ewentualnie jakieś mocne szare filtry. Teraz wiem dlaczego te fajniejsze filmy w słabym oświetleniu powstały :)

P.S.
Na filmie czuć magię świąt :)

Albo szkła z ręczną reglacją przysłony

Kolekcjoner
17-12-2008, 17:55
Czyli Canon zrobił niezłą puszkę dla nikoniarzy, którzy chcą kręcić filmy i mają sporo nikonowych szkieł z pierścieniami przysłon 8).

trampek
17-12-2008, 19:36
jest metoda na szkla EF zeby robic na malej GO w dzien !!!!!!

tryb AV
przeslona 1,2 (dla 85, dla wszytskich innych jak sie chce)
czulosc odpowiednia do czasu
nacisnac DOF
odkrecic szklo zeby tracilo stycznosc z korpusem ale bylo na gwincie dajac obraz ostry 1mm wystarczy
i teraz mozna jechac na max GO !!!
Nie odpowiadam za ewentualne zniszczenia :):):)

KMV10
17-12-2008, 19:38
Bardzo przyjemny filmik - Poznań ładnie się prezentuje, całe szczęście moja firma chyba go nie wykończyła robiąc tam COP14 ;)

dr11
17-12-2008, 19:49
jest metoda na szkla EF zeby robic na malej GO w dzien !!!!!!

tryb AV
przeslona 1,2 (dla 85, dla wszytskich innych jak sie chce)
czulosc odpowiednia do czasu
nacisnac DOF
odkrecic szklo zeby tracilo stycznosc z korpusem ale bylo na gwincie dajac obraz ostry 1mm wystarczy
i teraz mozna jechac na max GO !!!
Nie odpowiadam za ewentualne zniszczenia :):):)
Ale coby MF w 85L pozostal to lepiej moze zalepic styki od przeslony. Podobnie jak sie to robi w TC, tylko tutaj nalezy oszukac body, ze f=0. Z drugiej strony lekka paranoja: sa przejsciowki, ktore oszukujac body podaja jakas przeslone, zeby obiektywy manualne mialy potwierdzanie ostrosci, a teraz trzebaby zaczarowac obiektyw tak, aby tego nie robil :)

trampek
18-12-2008, 00:04
To ja coś wrzucę od siebie:

przekonwertowane do 720p.

Nie bić, pierwsze dłuższe obcowanie z puszką (druga zabawa w amatorski montaż), w domu okazało się, że ekspozycja w LiveView była podkręcona, ale na LCD tego nie było widać. :)

http://www.mantykora.net/~kuba/poznan.wmv

:)

wg mnie miejscami film ma przepalenia i nie mowie tu o tym ze swiatla sa w clippingu tylko ogolnie za jasna ekspoycja obnizajaca kontrast

Cichy
18-12-2008, 00:07
wg mnie miejscami film ma przepalenia i nie mowie tu o tym ze swiatla sa w clippingu tylko ogolnie za jasna ekspoycja obnizajaca kontrast

Pisałem, że w domu dopiero zauważyłem, że ekspozycja była +1 w liveview :/

trampek
18-12-2008, 00:10
Pisałem, że w domu dopiero zauważyłem, że ekspozycja była +1 w liveview :/

przepraszam nie doczytalem tego...

ale przyznam ze na jednym filmei z tokio bylo podobnie....

Cichy
18-12-2008, 03:15
Na płycie Utility od Canona znajdują się sterowniki Canon MOV Decoder. Ktoś wie, jak to zainstalować? Walczę z wyeliminowaniem przeskoków obrazu, na LCD w aparacie wszystko jest płynniutko...

senner
19-12-2008, 20:05
oglądałem tokio
genialne jak dla mnie

nareszcie wiem co było nie tak ze wszystkimi poprzednimi mniej lub bardziej amatorskimi video - OPTYKA ;]

ciągnę 'poznań.wmv', i czekam aż zobaczę rybę, ale obawiam się że mój komputer nie lubi filmów HD (mam doświadczenie z poklatkowymi w 2mpx..)

jestem ciekaw jakby wychodziły filmy z np. zenitarem na FF ;]

a właśnie - a jak z audio w 5d?
[jeszce chwila i na cb będą tematy 'jaki mikrofon do 5d?' :]

adam_k
19-12-2008, 20:15
Wcale tak fajnie nie jest i zachwycać się tym filmowaniem nie da bo cwanon nie udostępnia AF podczas filmowania i jeśli mamy w kadrze ruchome obiekty to przydatność filmowania jest zerowa :evil:

Kolekcjoner
20-12-2008, 00:57
Wcale tak fajnie nie jest i zachwycać się tym filmowaniem nie da bo cwanon nie udostępnia AF podczas filmowania i jeśli mamy w kadrze ruchome obiekty to przydatność filmowania jest zerowa :evil:

AF działa w trybie filmowym.

adam_k
20-12-2008, 02:20
AF działa w trybie filmowym.

Jasne że działa ale jak przerwiesz filmowanie i ustawisz AFem ostrość
a mi chodzi i AF który będzie reagował na przesuwające się obiekty.
Przy obrazie ruchomym to chyba podstawowa funkcja AF.
Jak ustawisz ostrość na zbliżający się samochód?

Kolekcjoner
20-12-2008, 02:52
Jasne że działa ale jak przerwiesz filmowanie i ustawisz AFem ostrość
a mi chodzi i AF który będzie reagował na przesuwające się obiekty.
Przy obrazie ruchomym to chyba podstawowa funkcja AF.
Jak ustawisz ostrość na zbliżający się samochód?

To czemu pisałeś, że "nie udostępnia AF" ;)8-)? Jak jest ze śledzeniem w 5D mkII nie wiem, bo jeszcze go nie mam - natomiast w kamerach też zbyt różowo nie jest i potrafią przestrzelić (ratuje sprawę na ogół bardzo duża GO).

-jaro-
20-12-2008, 03:00
Wcale tak fajnie nie jest i zachwycać się tym filmowaniem nie da bo cwanon nie udostępnia AF podczas filmowania i jeśli mamy w kadrze ruchome obiekty to przydatność filmowania jest zerowa :evil:
Zerowa to raczej nie, powiedzial bym wymagajaca. fajnie by bylo zeby obietk byl sledzony przez AF ale nie jest. Mi raczej przeszkadza, albo tez nie potrafie jeszcze z tym sobie poradzic, auto ISO w trybie video. Czasami jak jest ciemno to canon dowala ISO w kosmos i wychodzi szpinak zamiast plastycznych ujec.
jarek

Burner
20-12-2008, 06:52
Engage (http://engagingfilms.com/)

-jaro-
20-12-2008, 12:57
http://www.vimeo.com/2517472# - fajny tutorial. Okazuje sie, ze ustawiajac LV na tryb movie AF dziala w trybie ciaglym jesli trzymamy przycisk *.
jarek

rauf
20-12-2008, 13:55
Na zaręczynach widać jakby motywację czymś co już gdzieś było...helikopter, przemywanie twarzy, city w bokeh...hm...co to było :-D

Generalnie więcej dynamicznych trzęsących się kadrów i jak dla mnie oryginał był jednak lepszy. Pamiętamy, że to studenci zrobili przez noc...po bibie zresztą, nie? :mrgreen:

adam_k
20-12-2008, 14:58
http://www.vimeo.com/2517472# - fajny tutorial. Okazuje sie, ze ustawiajac LV na tryb movie AF dziala w trybie ciaglym jesli trzymamy przycisk *.
jarek

Czyżby canon coś przeoczył:???: możesz rozwinąć ten temat bo u mnie w tych ustawieniach jakoś tryb ciągły nie działa a przycisk * jest nie powiązany z AF ale może coś źle ustawiłem

-jaro-
20-12-2008, 15:03
Zobacz prosze ten tutorial, do ktorego podalem linka. tam jest to pokazane. Dokladnie to dziala w ten sposob, ze przysikasz * lapiesz ostrosc i filmujesz. kiedy przesuwasz obiektyw na nowy obiekt znowu przysiskasz i trzymasz *. AF lapie ostrosc. W dobrym oswieleniu dziala calkiem dobrze chociaz troche wolno, w kiepskim lepiej ostrzyc manualnie.
jarek

Thomason2005
20-12-2008, 15:58
Zobacz prosze ten tutorial, do ktorego podalem linka. tam jest to pokazane. Dokladnie to dziala w ten sposob, ze przysikasz * lapiesz ostrosc i filmujesz. kiedy przesuwasz obiektyw na nowy obiekt znowu przysiskasz i trzymasz *. AF lapie ostrosc. W dobrym oswieleniu dziala calkiem dobrze chociaz troche wolno, w kiepskim lepiej ostrzyc manualnie.
jarek

Ten klawisz ostrości nie zawsze jest pod *. Wszystko zależy od ustawienia. Działa jednak. Mała tylko uwaga. Przed kręceniem filmu, wyłączcie dźwięk łapania ostrości i stabilizację. Dźwięki mogą być dokuczliwe, zwłaszcza ten od uruchomionej stabilizacji.

-jaro-
20-12-2008, 16:54
Dokladnie. Dzwiek USMa nagrany przerz aparat jest straszie glosny. Wyglada na to, ze do filmowania z dzwiekiem potrzebny jest jakis zewnetrzny mikrofon
jarek

trampek
21-12-2008, 03:37
http://www.vimeo.com/2517472# - fajny tutorial. Okazuje sie, ze ustawiajac LV na tryb movie AF dziala w trybie ciaglym jesli trzymamy przycisk *.
jarek

Niezrozumiales chyba tresci...

adam_k
21-12-2008, 14:50
czyli jednak nie ma możliwości ustawienia AF w taki sposób aby cały czas śledził obiekt podczas filmowania

Thomason2005
21-12-2008, 15:04
czyli jednak nie ma możliwości ustawienia AF w taki sposób aby cały czas śledził obiekt podczas filmowania

ja przynajmniej nie zauważyłem tego, ale zawsze można mieć cały czas wciśnięty AF-ON i zwalniać go na chwilkę, gdy cel umknie nam...i ponownie go włączać. Pamiętajmy, że 5D mrkII to nie kamera, tylko aparat. To, że Canon promuje akurat filmy, to nie oznacza, że spisuje się to rewelacyjnie.

adam_k
21-12-2008, 15:31
To tylko funkcja ale irytujące jest to że on nagrywa filmy znacznie lepiej niż wszystkie dostępne na rynku amatorskie kamery HD ale nie możesz tego wykorzystać bo canon z premedytacją nie uaktywnił AF serwo podczas filmowania:evil: ale czego się można spodziewać po firmie która już wcześniej pokazała w starszych modelach że aby ustawić AF w trybie LV trzeba robić to innym guzikiem niż spust:evil: więc dała nam dodatkowy guziczek (AF-ON)

MartineZ.oom
21-12-2008, 23:12
Robimy zrzutę? :mrgreen:
http://canonhack.com/?p=6

--RUMIANY--
22-12-2008, 19:53
Nie wiem czy to bylo:

http://fusionisnow.smugmug.com/gallery/6801464_MwHfo/1/435338266_4zGd8#435338266_4zGd8-A-LB

Czy fotografa w przyszlosci to czeka .... ?

Cichy
22-12-2008, 22:30
Nie wiem czy to bylo:

http://fusionisnow.smugmug.com/gallery/6801464_MwHfo/1/435338266_4zGd8#435338266_4zGd8-A-LB

Czy fotografa w przyszlosci to czeka .... ?


Oczywiście i to w niedalekiej, ja coś takiego robię za tydzień.

Thomason2005
22-12-2008, 22:34
Nie wiem czy to bylo:

http://fusionisnow.smugmug.com/gallery/6801464_MwHfo/1/435338266_4zGd8#435338266_4zGd8-A-LB

Czy fotografa w przyszlosci to czeka .... ?

naprawdę fajnie to wyszło :D.
Ja muszę najpierw w pełni opanować normalne zdjęcia, a potem przyjdzie kolej na filmy ;)

trampek
22-12-2008, 22:38
Oczywiście i to w niedalekiej, ja coś takiego robię za tydzień.

Ostatnio robilem slub 5dmkii. Co prawda cywilny wiec wszytsko szybciej sie dzialo ale jakos sobie nie wyobrazam zeby robic zdjecia i film jednoczesnie. a probowalem.......
Przyznaje ze wprawy mam z 5dmkii nie mam w kwestii filmow..

ripek
22-12-2008, 22:41
Ostatnio robilem slub 5dmkii. Co prawda cywilny wiec wszytsko szybciej sie dzialo ale jakos sobie nie wyobrazam zeby robic zdjecia i film jednoczesnie. a probowalem.......
Przyznaje ze wprawy mam z 5dmkii nie mam w kwestii filmow..

W pojedynkę nawet nie ma co próbować. Ja video wprowadzam powoli jako "wstawki" w top pakiecie ale tam już jest asystent który pomoże w reportażu i w plenerze.

Nie róbmy z siebie 2w1 wash&go - jak chcemy robić foto i video o trzeba rozdzielić zadania na 2 osoby.

trampek
22-12-2008, 22:43
W pojedynkę nawet nie ma co próbować. Ja video wprowadzam powoli jako "wstawki" w top pakiecie ale tam już jest asystent który pomoże w reportażu i w plenerze.

Nie róbmy z siebie 2w1 wash&go - jak chcemy robić foto i video o trzeba rozdzielić zadania na 2 osoby.

tak tez mysle....

ripek
22-12-2008, 22:46
Myślę że jest w tym szansa. Jak wypali to się pomyśli nad systemem RED :]

Cichy
22-12-2008, 23:06
Ripek - dobrze prawisz :) Ja będę robił krótkie sety kiedy tylko będę mógł i mam nadzieję, że potem z tego da się coś sensownego zlepić.

ripek
22-12-2008, 23:09
Tak czy inaczej musisz mieć chociaż zarys scenariusza bo bez tego wyjdzie padaka bez sensu ;)

Najłatwiej pewnie na przygotowaniach (detale, makro twarzy przy makijażu) oraz na weselu - kilka rundek z tańca możesz poświęcić na video.

Najgorzej kościół - tu bym nie ryzykował grzebaniem w trybie wideo przy przysiędze, czy też przy wychodzeniu z kościoła i płatkach/ryżu. Tu właśnie niezbędna jest ta druga osoba.

Cichy
22-12-2008, 23:47
No własnie, najgorzej w kluczowych elementach, kiedy video by się przydało. Druga osoba by była bardzo pomocna. Może przeszkolę swoją lubą :D

ripek
22-12-2008, 23:59
Ja też powoli asystenta szukam .. :)

sv
25-12-2008, 21:19
Wygląda na to, że czekają nas kolejne wydatki:

- Sony Vegas
- statyw z głowicą video
- światło video
- mikrofon zewnętrzny

pewnie nie obejdzie się też bez drugiej 5d mk II

rauf
31-12-2008, 13:31
No to moje pierwsze testy :oops:

http://www.vimeo.com/2678464

Wszystko na otwartej dziurze 50 L i 16-35.
Nagrywanie 5 min /nie wytrzymałem bez rękawić :mrgreen:/, render 5 min na Lenovo T61p do 720p, wrzut jakieś pół godziny po Net24, upload 30 KB/s.

Gdyby nie przygotowania do sylwestra to już wiem czym bym się bawił dzisiaj...:twisted:

Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich!

gietrzy
31-12-2008, 13:47
Wygląda na to, że czekają nas kolejne wydatki:
- statyw z głowicą video
- światło video
- mikrofon zewnętrzny

Daj znać co wybrałeś i gdzie kupiłeś.

Ja ze swojej strony polecam Rode NTG-1. Fajny, ale mimo wszystko i tak słychać co w kamerze piszczy.

Gringo997
31-12-2008, 14:01
No to moje pierwsze testy :oops:

http://www.vimeo.com/2678464


kurcze słyszę muzykę ale na filmie czarno... :/

rauf
31-12-2008, 14:07
kurcze słyszę muzykę ale na filmie czarno... :/

To te słynne obrazowanie pełnej klatki ;)
Też tak miałem, ale jakoś się samo naprawiło...

Jest ok teraz, ew. sprawdź w innej przeglądarce.

Gringo997
31-12-2008, 14:14
pare razy odświeżyłem i też mi sie naprawiło...


kapitalne naprawdę, szczególnie podba mi się ujęcie z kwiatkiem!!!:) miłej zabawy i udanego sylwestra

Rebciu
01-01-2009, 00:15
Nie wiem czy była już taka informacja ale... podłączyłem manualnego Zeissa i wszystkie parametry można sobię ustawiać - czyli czułość, przysłonę i migawkę. Mało tego - po wkręceniu 35L dalej mogę sobię wszystko kontrolować :)

Bahrd
01-01-2009, 17:41
http://exposureroom.com/members/RomyOcon.aspx/assets/932435e5c93145fbb87d7f698c974249/ - Sigma 300-800, x2TC

elvis_biker
01-01-2009, 23:05
Rebciu czyli jednak można ustawić parametry klatki w filmie? poprzedni użytkownicy raczej jednoznacznie mówili, że te wszystkie parametry są full auto.

adam_k
01-01-2009, 23:08
i co z tego jak canon zapomniał że video to obraz ruchomy więc AF śledzącego nie dał :evil:

quail
01-01-2009, 23:44
i co z tego jak canon zapomniał że video to obraz ruchomy więc AF śledzącego nie dał :evil:

na pewno nie zapomniał, bo produkują całkeim niezłe kamery... i chyba nadal chcą je sprzedawać ;)

gkmrtoip
02-01-2009, 00:45
jakby dał AF w trybie wideo to cena by podskoczyła w usa, bo 5d mk2 wg ichnich przepisów stałby się kamerą a tam jest inne opodatkowanie aparatów i kamer, te drugie są obłożone sporo wyższymi podatkami niż aparaty.

justanimage
02-01-2009, 12:01
No to moje pierwsze testy :oops:

http://www.vimeo.com/2678464

Wszystko na otwartej dziurze 50 L i 16-35.
Nagrywanie 5 min /nie wytrzymałem bez rękawić :mrgreen:/, render 5 min na Lenovo T61p do 720p, wrzut jakieś pół godziny po Net24, upload 30 KB/s.

Gdyby nie przygotowania do sylwestra to już wiem czym bym się bawił dzisiaj...:twisted:

Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich!

Jak wyglada jakość obrazu "zwykłych" kamer HD (typu hv30) vs. 5d2?
Domyslam sie ze 5d2 ma wieksza plastyke i lepiej daje rade w ciemnosciach, ale czy w przecietnych warunkach, w jasny dzien bedzie jakas wielka roznica w jakosci obrazu?

Pytam bo mam dylemat czy kupic sobie kamerke hd teraz za 2,5 kola czy szarpac sie wiele miesiecy skladajac kase na 5d2...

HurricanE
02-01-2009, 12:47
Jak wyglada jakość obrazu "zwykłych" kamer HD (typu hv30) vs. 5d2?
Domyslam sie ze 5d2 ma wieksza plastyke i lepiej daje rade w ciemnosciach, ale czy w przecietnych warunkach, w jasny dzien bedzie jakas wielka roznica w jakosci obrazu?

Pytam bo mam dylemat czy kupic sobie kamerke hd teraz za 2,5 kola czy szarpac sie wiele miesiecy skladajac kase na 5d2...


Dobrze się domyślasz. Jednak Zapomnij o nagrywaniu dźwięku. 5dMK2 ma kiepski mikrofon który zbiera wszystko co się dzieje w aparacie w szkle i w ogóle wszystkie niepożądane dźwięki. Obraz jest kapitalny ale takie filmowanie można wykorzystać jedynie w połączeniu z muzyką bądź na jakieś przebitki. Poza tym ważna w kamerze jest stabilizacja która tutaj będzie działać tylko ze szkłami które ją mają. Inaczej filmowanie tylko ze statywu. No i oczywiście autofocus - kamera radzi sobie znacznie lepiej. Jakość z kamer HD które obecnie są na rynku jest naprawdę dobra. Inna sprawa że trzeba mieć sprzęt na to aby materiał obrobić i sprzęt na którym możemy obejrzeć efekt naszej pracy w HD.
Pozdrawiam
Łukasz

Kubaman
02-01-2009, 14:08
Dobrze się domyślasz. Jednak Zapomnij o nagrywaniu dźwięku. 5dMK2 ma kiepski mikrofon który zbiera wszystko co się dzieje w aparacie w szkle i w ogóle wszystkie niepożądane dźwięki. Obraz jest kapitalny ale takie filmowanie można wykorzystać jedynie w połączeniu z muzyką bądź na jakieś przebitki.
Ty za to nie powinieneś zapominać o wejściu stereo w 5d2 dla zewnętrznego mikrofonu.

marek_b
02-01-2009, 14:15
Jeśli chodzi o porównanie HV30 do nowego Marka - to jakość obrazu jest podobna, natomiast sama kwestia "głębi" to rzecz nie do porównania. Możliwość wymiany obiektywów.
Można co prawda kupować jakieś konwertery do HV30, ale szczerze mówiąc (mam HV30) - jeśli chcesz robić coś innego niż filmy rodzinne to tylko MARK II.
Sam zastanawiam się jak jak to jest tym AF w MArku II skoro polscy posiadacze tego sprzętu robią po kilku dniach ładne filmiki (z ruchem) to chyba jest jakiś knif, o którym nie wiem.

nowart
02-01-2009, 14:22
Jeśli chodzi o porównanie HV30 do nowego Marka - to jakość obrazu jest podobna

Albo od ubiegłego miesiąca technika poszła o kilka lat świetlnych do przodu albo ktoś tu ściemnia. Jeśli jakość obrazu sprzętu z pełnoklatkową matrycą jest taka sama jak kamerki za 2500zł z mikro przetworniczkiem to chyba ja jestem ślepy...
Przeglądałem już kilka kamer video do 6000zł i w pokoju oświetlonym lampą z każdej wychodzi sraczka jak z kompakta za 600zł, wyprane kolory, zero kontrastu. Mam zamiar zakupić kamerę aby filmować poczynania dziecka i jeśli któraś za 3000zł daje "podobną jakość obrazu" co 5D to biorę w ciemno.
Chętnie zobaczę - choćby krótkie - porównanie jakości obrazu w trochę choćby gorszych warunkach oświetleniowych aniżeli środek dnia. O półmroku lub pomieszczeniach oświetlonych słabym światłem żarowym nie wspominam...

-jaro-
02-01-2009, 14:23
nie ma knifu :) po prostu manualne ostrzenie tak samo jak w profesjonalnych kamerach filmowych. Myslisz, ze np Niebo nad Berlinem krecili z autofokusem ? :)
jarek

adam_k
02-01-2009, 14:37
robiłem porównanie nowej 5 z kamerą hv30 i hf100 i nie można powiedzieć że jakość jest podobna. 5D2 miażdży jakością te kamerki ale co z tego jak nie możesz z tej jakości korzystać bo nie ma AF

gietrzy
02-01-2009, 14:38
Jeśli chodzi o porównanie HV30 do nowego Marka - to jakość obrazu jest podobna

Żart Roku 2009 na C-B w (niestety) nieistniejącej dyscyplinie dslr-corder.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Inna sprawa że trzeba mieć sprzęt na to aby materiał obrobić

http://eugenia.gnomefiles.org/2007/12/12/proxy-editing-with-sony-vegas/

automat
http://www.vasst.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=102&category_id=2&manufacturer_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=66

HurricanE
02-01-2009, 15:20
Żart Roku 2009 na C-B w (niestety) nieistniejącej dyscyplinie dslr-corder.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


http://eugenia.gnomefiles.org/2007/12/12/proxy-editing-with-sony-vegas/

automat
http://www.vasst.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=102&category_id=2&manufacturer_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=66

Wiesz co innego przerobić filmik z jednego formatu w inny, a co innego montować i obrabiać materiał HD. Przy SD Premiere potrafi zamulić czterordzeniowy procek. Godzina materiał w wysokiej jakości to ponad 30GB - cięcie miksowanie nakładanie efektów - naprawdę trzeba mieć mocny sprzęt. I nerwy. Ujęcia z 5DMK2 na pewno są piękne - z tego względu miedzy innymi zamówiłem nowa piątkę - do kręcenia detali - przyda się na przebitki do filmów. Ale i tak możliwości jakie daje np. Canon XH-A1 są nieporównywalnie lepsze niż obecne możliwości nowej piątki.
Łukasz

ripek
02-01-2009, 15:28
Próbował ktoś już z manualnymi obiektywami? Da się kontrolować przysłonę?

gietrzy
02-01-2009, 15:35
Przy SD Premiere potrafi zamulić czterordzeniowy procek.

Chyba Vii ;)

Q6600 obciążony w CS3 do 60% podczas renderingu. Kumpel odkleił oczy ze ściany jak zobaczył co to daje (w SD).
Obiecałem sobie, że jak kupi AVX200 to mu złożę kompa z QuadroCX na pokładzie.
Czas to pieniądz...

nowart
02-01-2009, 15:43
ale co z tego jak nie możesz z tej jakości korzystać bo nie ma AF

Jak to nie ma AF ??
A jak komuś przeszkadzają odgłosy silniczków AF wyłapywane przez wbudowany mic to wtyka zewnętrzny mic i po kłopocie.

HurricanE - XH-A1 daje większe możliwości, to oczywiste, w końcu to profesjonalna kamera. Ale jak wypada porównanie jakości ? Poza tym dźwiganie kamery wielkości w.w. Canona nie za bardzo mnie nastraja optymizmem... ;)

Bahrd
02-01-2009, 15:50
Poza tym dźwiganie kamery wielkości w.w. Canona nie za bardzo mnie nastraja optymizmem... ;)
He he, faktycznie - jak z takim smokiem (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/63/XH-A1_basicENGpkg.JPG/800px-XH-A1_basicENGpkg.JPG) wejdziesz za dzieckiem do piaskownicy, to po zabawie :lol:

-jaro-
02-01-2009, 15:55
Próbował ktoś już z manualnymi obiektywami? Da się kontrolować przysłonę?

Jasne, od poczatku uzywam manualnych, caly czar ujec w zabawie z przyslona :)
Ale poniewaz poprawne naswietlenie aparat uzyskuje korygujac ISO , to przy duzych zmianach oswietlenia w ciemnych partiach uzyskujemy kaszane na kosmicznym ISO. Ja radze sobie z tym tak:
ustawiam aparat na najjasnieszy kadr zamierzonego ruchu z przyslona ustawiona powyzej minimalnej tak aby mozna bylo potem otwierac dziure, wlaczam nagrywanie, blokuje ekspozycje naciskajac * (wtedy ISO jest najmniejsze - nie trzeba wiele swiatla aby ustawilo sie 100) i trzymajac caly czas * jadac w ciemniejsze fragmenty planu otwieram przyslone aby naswietlenie bylo na stalym poziomie.
Musze doczytac jeszcze w instrukcji bo chyba da sie ustawic * tak zeby nie trzeba bylo caly czas trzymac wcisnietego klawisza.
Metoda dziala swietnie, chociaz brakuje 3 reki do obsluzenia calosci :)
jarek

Kubaman
02-01-2009, 17:49
Jest odniesienie i do 5D2 i kilka słów o AF itp.

http://www.juzaphoto.com/eng/articles/canon_hf10_camcorder_review.htm

krzysiek29
02-01-2009, 18:18
Filmik z Canon 5D2 + Sigma 300-800 DG+ Canon 2x TC
http://exposureroom.com/members/RomyOcon.aspx/assets/932435e5c93145fbb87d7f698c974249/

nowart
02-01-2009, 18:33
Było Krzysiu, było :)

adam_k
02-01-2009, 21:59
Jak to nie ma AF ??
A jak komuś przeszkadzają odgłosy silniczków AF wyłapywane przez wbudowany mic to wtyka zewnętrzny mic i po kłopocie.



ano nie ma AF, jest tylko możliwość jednorazowego ustawienia AF przed ujęciem i koniec. Nie ma śledzenia obiektu :twisted: a video to obraz
ruchomy no chyba że ktoś będzie namiętnie filmował puszkę na stole
to taki AF się sprawdzi. Pokaż mi ujęcie 85/1.4 na pełnej dziurze z minimalną głębią i poruszającymi się ludźmi.

rauf
02-01-2009, 22:02
Jak wyglada jakość obrazu "zwykłych" kamer HD (typu hv30) vs. 5d2?
Domyslam sie ze 5d2 ma wieksza plastyke i lepiej daje rade w ciemnosciach, ale czy w przecietnych warunkach, w jasny dzien bedzie jakas wielka roznica w jakosci obrazu?

Pytam bo mam dylemat czy kupic sobie kamerke hd teraz za 2,5 kola czy szarpac sie wiele miesiecy skladajac kase na 5d2...

Te sprzęty, jak każde chyba, są do różnych zastosowań. I trzeba zdecydować tylko czego oczekujemy.

Jak wypadają w typowym użytkowaniu kredytobiorcy z domów handlowych, np. moim? Jak to działa bez przykładania się, z ręki, w świetle dziennym itd? Proszę:

5D2 na rapidzie (http://rapidshare.com/files/179066151/2009-01_test_5D2_70-200_2.8.mp4)
Pierwsza połowa z niedokręconym obiektywem na f2/8, ISO100 ;) druga już z szumiącym ISem za to z f/16 :evil:

HV30 na odsiebie (http://odsiebie.com/pokaz/1235287---1610.html)
Pierwsza część z IAF na max. dziurze /buja się od f/1.8 do f/3 /, druga z śmiesznym pierduminipokrętełkiem od ostrości...ekspozycja coś +2 w trybie AV.

Celowo oba bez mikrofonu, co jest bez sensu tu i tu...
Trzeba zresztą pokombinować, bo 5D2 nie ma kontroli czułości i Rode strasznie przebija.

Oba tym samym kodekiem h.264 MainConcept na 1920x1080 prawie 30 fps ;) /HV30 upscal z 1440/.

Włochaci modele także celowo wybrani dla liczących pixele.

Dla mnie pytanie o lepszą jakość jest śmieszne, ale oceńcie sami.
Pukając w dno: nim Red zrobi coś porządnego warto iść w adaptery 35 mm i mieć ciągle miniaturową syfiącą matrycę??:wink:

Kolekcjoner
04-01-2009, 13:50
^^^^Czy mógłbyś to przetłumaczyć na język polski :roll:?

rauf
04-01-2009, 13:53
Naturalnie, czemu nie.
Całość, czy wybrane fragmenty :mrgreen:

justanimage
04-01-2009, 22:27
Jak wypadają w typowym użytkowaniu kredytobiorcy z domów handlowych, np. moim? Jak to działa bez przykładania się, z ręki, w świetle dziennym itd? Proszę:



Czesc
Wielkie dzieki za filmiki sa fajne i dają pewne porównanie. Mnie pomogly wyrobic sobie opinie.

PS. Mojej 1,5letniej córeczce tak sie spodobały te filmiki ze kilka razy na dzien przychodzi do mnie i stanowczym głosem mówi "ła-ła kce" ... no i musimy ogladac pieski ;)

PS 2 - rzeczywiscie twoj techno-slang jest nieco niezrozumialy dla zwyklego smiertelnika. "niedokrecony obiektyw", "rode", "adaptery 35mm"
Szto eto takoje?

senner
05-01-2009, 00:02
mam pytanie - na jakim sprzęcie odpalaliście te filmy?

z moim P4 @ 2 GHz + 1 GB ram + nVidia riva TNT 32mb ;)
poszło wyświetlając tylko 1 klatkę
kodeki są raczej ok, bo film ruszył z dźwiękiem, i później dane mi było zobaczyć jakąś kolejną klatkę ale tylko przez chwilę..

1. jakie macie kodeki? (domniemam że jakiś pack)
2. w moim wypadku karta graficzna jest wąskim gardłem?

-jaro-
05-01-2009, 00:22
Procesor. Za wolny do HD. Karta ma tu mniejsze znaczenie.
jarek

senner
05-01-2009, 00:59
Procesor. Za wolny do HD. Karta ma tu mniejsze znaczenie.
jarek


damn.
no trudno, pieniążki zbieram, ale najpierw na jakąś elkę ;]

btw- na laptopie z centrino duo @ 2,4 ghz [niestety nie mój] poszło bez problemów
[no jedynie nie mogłem popatrzeć w 1:1, bo matryca za mała ;]

Tezet-gdynia
05-01-2009, 01:16
Sproboj zainstalowac to http://www.coreavc.com/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=59 ;) Powinno pomoc na przeskoki w odtwarzaniu ;)

rauf
05-01-2009, 02:27
Czesc
Wielkie dzieki za filmiki sa fajne i dają pewne porównanie. Mnie pomogly wyrobic sobie opinie.

PS. Mojej 1,5letniej córeczce tak sie spodobały te filmiki ze kilka razy na dzien przychodzi do mnie i stanowczym głosem mówi "ła-ła kce" ... no i musimy ogladac pieski ;)

PS 2 - rzeczywiscie twoj techno-slang jest nieco niezrozumialy dla zwyklego smiertelnika. "niedokrecony obiektyw", "rode", "adaptery 35mm"
Szto eto takoje?

Chętnie wymienię te kudłacze na 85 1.8, ba nawet za 50 1.8 :mrgreen:

To nie slang, raczej skróty myślowe. Pocieszające, że jak raz ktoś mnie nie zrozumiał a nie na odwrót ;-)

Ad rem, 5D2 oferuje tylko niewielką korekcję ekspozycji w trybie video. Wartości ISO, przesłony oraz migawki są powiązane w schematy /na jakimś forum ktoś to wyszczególniał ładnie/. Żeby móc w świetle dziennym kontrolować w miarę dowolnie przysłonę albo w nocy zejść z ISO 3200 na niższe trzeba więc zastosować pewne tricki. Myślałem że to wiedza powszechna, ale skoro tak mogę opisać.

1- click LiveView
2-sprawdzamy ustawienia automatu click w AF-ON
3a- w dzień bierzemy pomiar światła zasłaniając obiektyw = ustawia min. przysłonę
3b- w nocy kierujemy na źródło światła = zmniejsza ISO
4- blokujemy ekspozycję click * /gwiazdka :rolleyes:/
5- luzujemy obiektyw /tak jak chce się go zdjąć/ o tylko tyle, żeby lustro opadło i zniknęło LiveView
6- clikc LiveView
7- sprawdzamy ustawienia click AF-ON, powinno pokazywać przysłonę 00 /w szkle została ta minimalna/
8- możemy kręcić 8)

Przypomina to trochę przyjemność wsiadania w auta z klatką i pasami szelkowymi. Ale już po pierwszych zakrętach - tutaj kadrach - wiemy, że właściwie tak już może być. Byle by tak żarło :mrgreen:

Łatwiej jest to uzyskać z obiektywami z manualną przysłoną.
No i oczywiście Canon przy następnej okazji wyda też oświadczenie, że przecież nie było na to narzekań, nie? :twisted:

Rode - to popularne a ostatnio nawet tanie mikrofony. 5D2 jak zresztą większość amatorskich kamer rejestrujr więcej trzasków i odgłosów własnych, więc mikrofon to konieczność.

Adaptery DOF 35mm to rzeźba mająca udostępnić małą GO, poprzez podpinany zewnętrzny adapter umożliwiający mocowanie optyki od aparatów. Robi to Letus, Redrock, Twoneil, Brevis...Jest też mnóstwo instrukcji zrób to sam /DIY/. Największą wadą tego po za ceną, jest materiał światłoczuły, czyli te śmiesznie małe sensorki...Przypomina to silnik Silvii w Polonezie :mrgreen:

Najwięcej info znajdziesz tu, polecam:
http://cinema5d.com/index.php

Over and out 8)

gietrzy
05-01-2009, 09:06
http://www.dvinfo.net/conf/cineform-software-showcase/140811-neo-hd-trial-crashes-canon-5d-mk-ii-files.html

http://www.cineform.com/products/NeoHD-Win.htm

i teraz wystarczy cokolwiek =/> C2D 2.5 GHz i jazda.

Uwaga ;) - kodek jest bardziej optymalizowany pod Intela. Po około 4 godzinach non stop jazdy zagotowany proc - by się nie spalić - zawiesił komputer :(
Sam autor przyznaje, że jest zafascynowany core i7 i przyrost moc tam sięga nawet ztcp 150% - to do tych budujących maszynki ;)

Alde
08-01-2009, 10:54
Wczoraj połaziłem trochę wieczorem po mieście parę fotek zrobiłem i trochę filmu takie tam pierdoły ... samochody na ulicy i ludzi łażących używałem Zeiss`owego Biometara 80/2,8 i Takumara 35/2 na m42. filmów nie będę pokazywał bo wiele na sieci jest i mój nic nie wnosi nowego, po powrocie do domu puściłem sobie to wszystko na telewizorze FullHD 55 cali ... jakość poprostu powala przy prawidłowych ostawieniach ( dobrze naświetlone ) niczym !! nie różni się od materiałów z normalnych stacji tv/HD ( oczywiscie nie mowie o ujęciach, temacie itp.) dziecko przyszło do pokoju popatrzyło zapytało się co to za stacja w Koszalinie w HD nadaje ...

mate00sh
09-01-2009, 10:29
Canon będzie miał najprawdopodobniej nowe pole do popisu - Toshiba zaprezentowała prototyp telewizora superHD - 3840x2160 - czterokrotnie większa rozdzielczość od HD:)

gkmrtoip
09-01-2009, 10:49
Canon będzie miał najprawdopodobniej nowe pole do popisu - Toshiba zaprezentowała prototyp telewizora superHD - 3840x2160 - czterokrotnie większa rozdzielczość od HD:)

i ciekawe co będzie zasilać ten telewizor w sygnał, bo fullHD wymaga transferu danych na poziomie nie mniejszym niż 12MB/s a tu jest 4x więcej danych do przesłania czyli min. 50MB/s, że nie wspomnę ile taki materiał będzie zajmował miejsca. A różnicy i tak się nie zobaczy.

mate00sh
09-01-2009, 11:08
Pewnie dlatego zaktualizowali specyfikację HDMI:
http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,96660,6132725,CES_2009__aktualizacja_specyfikacj i_HDMI.html

Z tą różnicą to tak nie do końca - zapewne przygotowują się do obsłużenia rozdzielczości 4K, co jest teraz standardem skanowania klatki filmowej (czyli 'sufitem' w przypadku mimo wszystko nadal najpopularniejszej technologii kręcenia filmów kinowych).

Alde
09-01-2009, 11:56
Canon będzie miał najprawdopodobniej nowe pole do popisu - Toshiba zaprezentowała prototyp telewizora superHD - 3840x2160 - czterokrotnie większa rozdzielczość od HD:)

Tylko po co to komu w 95% domów wystarczy 720p ... FullHD na wyrost jest bo starczy spokojnie do 100 cali przekątnej a to już niezłe okno jest a jeszcze większy trzeba mieć pokój ... jak ktoś ma więcej kasy to salka kinowa w domu i projektor cyfrowy ( taki z prawdziwego zdarzenia nie mowie o takich podłączanych do PC ) bo tu niedługo 3d zapuka do drzwi ... w tej chwili dla TV FullHD to kupa kłopotów i zrealizowanie takiego materiału jest trudne.

gietrzy
09-01-2009, 12:06
Canon będzie miał najprawdopodobniej nowe pole do popisu - Toshiba zaprezentowała prototyp telewizora superHD - 3840x2160 - czterokrotnie większa rozdzielczość od HD:)

W top modelu kamerki segmentu prosumer - HF-S100 - końcowy materiał video jest wynikiem down-resu do 1080p - Talkin' about raw...
Odnośnie tej 4X większej rozdzielczości: w w/w kamerce haderejdi 1080p zastosowano nowy obiektyw o średnicy 58mm, by zwiększyć rozdzielczość do całych... 900 linii.
Do 1080 jeszcze troszeczkę zostało by nie wspomnieć o 1920 czy o odbiorniku TV, który będzie mógł to pokazać.

arra
09-01-2009, 12:24
Tylko po co to komu w 95% domów wystarczy 720p ... FullHD na wyrost jest bo starczy spokojnie do 100 cali przekątnej a to już niezłe okno jest a jeszcze większy trzeba mieć pokój ... jak ktoś ma więcej kasy to salka kinowa w domu i projektor cyfrowy ( taki z prawdziwego zdarzenia nie mowie o takich podłączanych do PC ) bo tu niedługo 3d zapuka do drzwi ... w tej chwili dla TV FullHD to kupa kłopotów i zrealizowanie takiego materiału jest trudne.

Ehhh.
Po co komu 720p, w 99% wystarczy 576p, czyli rozdzielczość obecnych DVD. Po co wogole HD. Rożnica między 576 a 720 to 144 linii, zauważysz to???

Natomiast rożnica między pseudo HD (nie wiem po co wogole ta specyfikacja się pojawiła, teraz tylko przez to są problemy, bo ludzie idą na łatwizne, a znaczek HD jest warty tyle co srajtaśma), czyli 720p a prawdziwym HD to 360 linii, a miedzy zwykłym DVD to prawie 2 x tyle i ty mi mówisz, że FullHD jest na wyrost?
FullHD to "normalne", "prawdziwe" HD, jakie powinno być od samego początku, a nie takie niby HD (720p), które praktycznie niczego nie wnosi w stosunku do DVD.

Pozdrawiam

ripek
09-01-2009, 12:47
Canon będzie miał najprawdopodobniej nowe pole do popisu - Toshiba zaprezentowała prototyp telewizora superHD - 3840x2160 - czterokrotnie większa rozdzielczość od HD:)

Nie Canon tylko RED z ich rozdzielczością 4k czyli 4xHD.

Alde
09-01-2009, 12:59
Ehhh.
Pmiędzy 576 a 720 to 144 linii, zauważysz to???


Tak 144 linie ... ale między 720 a 1280 jest troszkę więcej ... to co mowie jest oparte na własnych doświadczeniach i obserwacjach a nie wyczytanych gdzieś opiniach ... jestem kinomanem i niekiedy w domu ze znajomymi oglądamy filmy - w kupie lepiej :-P ... telewizor 55 cali fullhd pokoj 6.5x6.5 metra kanapa gdzieś 4 metry od tv czy film jest 720 czy 1080 lini nikt nie zauwazy ... bardziej sie liczy jakiść samego filmu ... z DVD widac drastyczną różnice obraz jest mydlany ... dlatego dalej twierdze ze 1080 linii jest zaprojektowanie na wyrost choć miło się ogląda te ponad 2100 linii można efektywnie widziec czy telewizorach tak 150 cali albo lepiej ... HD jest super ale tak naprawde ile ludzi z tego świadomie korzysta, wczoraj 5dmkII kręciłem morze w Uniesciu żona powiedziała że tutaj widać HD aż się zimno robi choć wczesniej często ogłądała HBO HD ale nie zwracała na to uwagi .." no obraz taki ładny" :)

Cichy
09-01-2009, 15:54
Dla mnie zupełnie nielogiczny jest pęd rozdzielczościowy producentów TV, kiedy większość kanałów nadaje w SD, na zachodzie coraz więcej HD a FullHD chyba żadna znana stacja nie nadaje. Moim zdaniem w zupełności wystarczy standard HD, ja mam LCD 40" i filmy w fullHD już są trochę faktycznie na wyrost, bo z dwóch metrów nie odróżniam czy to HD czy FullHD.

Alde
09-01-2009, 16:34
TV nadaje w 1080i podobnie jak kręci 5DmkII pełne 1080p to BR albo HDDVD są fora gdzie dziesiątki stron poświęcają na analize co lepsze bo przy szybkich scenach na 1080i linie się rozsuwąja i to widać jak ktoś ma lupę ... to taki sam onanizm sprzętowy jak gdzie indziej ... najważniejsze to ogladac filmy i mieć z tego przyjemność ... a tak apropo to przypomina mi się scena z "Piratów z Karaibów" z lunetami ...

Jerzy M
09-01-2009, 17:38
Witam,
Nie chcąc zakładać nowego wątku, pozwólcie że podepnę się tutaj z być może naiwnym pytaniem, ale czy nie sądzicie że za sprawą 5DMKII dotychczasowi włściciele business'ów video mogą czuć się zagrożenić;-). Kiedyś na tym forum widziałem fotkę operatora foto-video ( na jednym statywie aparat i jakaś amatorska kamerka ) która to wzbudziała powszechne rozbawienie... no i doczekaliśmy się sprzętu - powiedzmy semi pro, z którego już nie wypada się smiać. Może jeszcze nie ten model, ale kto wie czym nas zaskoczy Canon w nowym 1DsMKIV . Inspiracją do mojego pytania był ten filmik (http://vimeo.com/2704645)

gkmrtoip
09-01-2009, 18:20
Jerzy M, nowa piątka raczej nie stanowi zagrożenia dla kamer wideo, można nią jak na razie jakieś statyczne ujęcia zrobić, że nie wspomnę o komforcie pracy AF, a dokładnie jego braku w aparacie.

Alde
09-01-2009, 18:24
Moja firma zajmuje się miedzy innymi produkcja telewizyjna ... coraz mniej ale jeszcze robiliśmy dla Polsatu głównie turystyka itp. dawniej na Becie potem cyfrówka ... 5dmkII ma cechy wybrakowanej profesjonalnej kamery ... znaczy dobry operator może z niego cuda wycisnąć ale technika pracy zdecydowanie różni się od typowego latania z kamerą po weselu ... bardziej przypomina stara dobrą kamerę na film 35mm gdzie AF składał się z pana z taśmą mierniczą, który świńskim truchtem mierzył od nosa modelki do obiektywu.
Myślę ze nie zagrozi videofilmowaniu ale może pojawić się nowy produkt dla bardziej wymagających klientów. Ja kupiłem 5dmkII ( zastanawiałem się nad 1Ds ) wlasnie ze względu na filmy HD a właściwie prezentacje multimedialne i myśle ze do tego będzie wyśmienity ... jak ktoś chce przyslowiewe imieniny u cioci filmowac to może sie srodze zawiesc.

arturs
09-01-2009, 19:51
Moja firma zajmuje się miedzy innymi produkcja telewizyjna ... coraz mniej ale jeszcze robiliśmy dla Polsatu głównie turystyka itp. dawniej na Becie potem cyfrówka ... 5dmkII ma cechy wybrakowanej profesjonalnej kamery ... znaczy dobry operator może z niego cuda wycisnąć ale technika pracy zdecydowanie różni się od typowego latania z kamerą po weselu ... bardziej przypomina stara dobrą kamerę na film 35mm gdzie AF składał się z pana z taśmą mierniczą, który świńskim truchtem mierzył od nosa modelki do obiektywu.
Myślę ze nie zagrozi videofilmowaniu ale może pojawić się nowy produkt dla bardziej wymagających klientów. Ja kupiłem 5dmkII ( zastanawiałem się nad 1Ds ) wlasnie ze względu na filmy HD a właściwie prezentacje multimedialne i myśle ze do tego będzie wyśmienity ... jak ktoś chce przyslowiewe imieniny u cioci filmowac to może sie srodze zawiesc.

czyli filmy w super jakości ale dla ludzi z pojęciem i wolnym czasem ;) - i ujęcia reżyserowane a nie ad hoc

arra
09-01-2009, 20:22
Moim zdaniem w zupełności wystarczy standard HD, ja mam LCD 40" i filmy w fullHD już są trochę faktycznie na wyrost, bo z dwóch metrów nie odróżniam czy to HD czy FullHD.

Ale Cichy, ten "standard HD" nie wnosi absolutnie żadnej rożnicy w stosunku do dobrego DVD, czy dobrego SD. To co oferuja obecne w Polsce platformy (tfu) cyfrowe, to już inna bajka, bo takiego skompresowanego gówna to nawet na 14 calowym monitorze nieraz nie idzie oglądać. Tak wiec problemem jest wszechobecna komprecha (bo operator musi miec 100 kanałów, wiec pasma szkoda), a nie brak rozdzielczości (ja z 3 metrów na 46tce nie widze różnicy między DVD a 720p, natomiast widze ogromną rożnice na 1080p.)

PS. Te kanały HD, za które wszyscy wołają dodatkowe pieniażki (coby pasmo odpowiednie utrzymać) wyglądały by praktycznie identycznie w SD, gdyby pasmo było odpowiednio duże.

Alde
09-01-2009, 20:23
czyli filmy w super jakości ale dla ludzi z pojęciem i wolnym czasem ;) - i ujęcia reżyserowane a nie ad hoc

Dokładnie ... a latem na plaży aby była odpowiednia GO pewno trzeba będzie używać dwóch polarów liniowych przekręcanych względem siebie i na pewno bardzo solidny statyw bo na obiektywie 200mm "widać" wiatr

Kolekcjoner
09-01-2009, 23:56
czyli filmy w super jakości ale dla ludzi z pojęciem i wolnym czasem ;) - i ujęcia reżyserowane a nie ad hoc

Tak - szczególnie dla ludzi, którzy kręcą najróżniejsze niskobudżetowe filmy z ambicjami (znam trochę takich). Sądzę że dla nich to bardzo interesujące narzędzie. Choć podejrzewam, że nowa jedynka to będzie dopiero TO 8).

rauf
19-01-2009, 01:03
Jak ktoś liczy na ślubny materiał to niestety :twisted:

Raczej impresja z weekendu.

calling london (http://www.vimeo.com/2841321)

Klik HD i włóż słuchawki.

Cichy
19-01-2009, 16:25
Jak ktoś liczy na ślubny materiał to niestety :twisted:

Raczej impresja z weekendu.

Jak dla mnie bez pomysłu i za dużo nieostrości.

t00mcio
19-01-2009, 16:41
Jak dla mnie bez pomysłu i za dużo nieostrości.

no nie wiem ... dla mnie całkiem, całkiem - jest tam trochę klimatu.
Oscara za to nie będzie, ale może służyć jako inspiracja.

Kubaman
19-01-2009, 16:53
mnie się podoba, poza kilkoma wtrąceniami film jest spójny i daje jakieś podstawy aby traktować to jako całość a nie połączone urywki. BTW, to cut jest irregular.

Alde
19-01-2009, 16:54
... - jest tam trochę klimatu.

Da się oglądnąć do końca ... w filmach z mk2 klimat jest bez specjalnego wysiłku teraz tylko czekać aż ktoś zdolny zrobi z tego użytek.

Cichy
19-01-2009, 23:58
Mam pytanie o oprogramowanie do filmów.

Jakiego używacie ?

Ja mam MAGIX Video Deluxe 14 Plus i triala SOny Vegas. W obydwu przy materiale Full HD, gdy całość składanki przekroczy 4 minuty zaczyna się krzaczyć i wyskakują informacje o braku RAM-u. :shock:

System mam Vista HP, 3 GB Ram, T8300 2.4 Ghz.

-jaro-
20-01-2009, 01:14
Ja mam Pinnacla 12 i pomimo szybkiego quada obrobka trwa okropnie dlugo. Znakomicie natomiast radzi sobie z HD Adobe Premiere CS4
jarek

preinwher
20-01-2009, 02:59
no nie wiem ... dla mnie całkiem, całkiem - jest tam trochę klimatu.

Z tą muzyczką fajnie współgra.

Alde
20-01-2009, 10:55
Znakomicie natomiast radzi sobie z HD Adobe Premiere CS4
jarek

Premiere zawsze sobie super radził ze wszystkim ale tylko cena trochę nie ta ... ja mam Ulead VideoStudio 11 i wystarcza na razie bez prodlemów, a chyba ze 200 zeta kosztuje brutto .

Cichy
20-01-2009, 12:17
Sony Vegas nie chciało wyeksportować :/

Musiałem przekonwerować mov to avi i wtedy od biedy Magix złożył.

wygląda to tak:

http://www.vimeo.com/2890046

hasło marek2

Dodam, że video robiłem na razie testowo, klienci za to nie płacili :)

Hubert01
20-01-2009, 12:24
U mnie w pracy mają MACa z Final Cut Pro i Pinnacle 7 i jeszcze starszego Premiera. Ci, co montują stwiedzili, że FCP jest najlepszy, zaraz za nim Adobe (moze niedługo będziemy mieli cs4) a Pinnacle to jedna wielka pomyłka:) Czemu tak twierdzą? Ogólnie mówią, że na FCP się super pracuje, sporo templatów mozna do niego znalesc, nie wykrzacza się wcale. Z pozostałymi dwoma jest troche gorzej, z naciskiem na Pinnacla, który w ciągu dnia wyłącza się pare razy, nawet zmiana kompa nie pomogła:/
Ale te programy troche kosztują, niestety:/ Zostaje Pinnacle Utlimate 12 z pakietem Vitascene.

Kolekcjoner
20-01-2009, 13:11
To jest w dużym stopniu kwestia porzyzwyczajeń. Na niektórych forach są wręcz regularne wojny pomiędzy użytkownikami FCP, Premiera czy Vegasa. Zupełnie przypomina to utarczki Canon-Nikon ;)8). Tak na prawdę każdy z tych programów ma jakieś zalety czy wady i od indywidualnych potrzeb zależy, który jest najlepszy. Przykład: dla osób, dla których ważnym składnikiem jest dźwięk zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem może być Vegas, bo ma bardzo zaawansowany moduł do obróbki dźwięku (praktycznie porównywalny z profesjonalnymi edytorami dźwięku). Są zresztą akustycy, którzy używają właśnie tego programu do obróbki dźwięku.

Kubaman
20-01-2009, 14:02
Sony Vegas nie chciało wyeksportować :/

Musiałem przekonwerować mov to avi i wtedy od biedy Magix złożył.

wygląda to tak:

http://www.vimeo.com/2890046

hasło marek2

Dodam, że video robiłem na razie testowo, klienci za to nie płacili :)

bardzo sympatyczne (poza mlaskaniem na samym końcu)
przy panoramowaniu przycina tak jakoś niefajnie

Cichy
20-01-2009, 14:19
bardzo sympatyczne (poza mlaskaniem na samym końcu)
przy panoramowaniu przycina tak jakoś niefajnie

Przycinanie to już wina vimeło. U mnie w oryginale jest płynnie.

Kubaman
20-01-2009, 14:51
nie, nie chodzi mi o transmisję, tylko klatki przy panoramowaniu obiektywem. Dobrze to widać na rybim oczku, dobrze widać na potrawach. Idzie płynnie i nagle jakby jednej klatki brakowało - myk, mały skoczek.

kisman
20-01-2009, 14:59
Myślę że Cichemu nie chodzi o transmisje, a o nadąrzanie wyświetlania kolejnych klatek przez 'odtwarzacz vimeo'

Cichy
20-01-2009, 15:25
nie, nie chodzi mi o transmisję, tylko klatki przy panoramowaniu obiektywem. Dobrze to widać na rybim oczku, dobrze widać na potrawach. Idzie płynnie i nagle jakby jednej klatki brakowało - myk, mały skoczek.

Walczyłem z tym dość długo. Zauważ, że nie ma przeskoków jak oglądasz video w aparacie na LCD. I jak odpowiednio wyeksportujesz to też nie będzie. Zajrzyj na FFŚ i ściągnij wersję fullHD, zobaczysz, że przeskoków nie ma.

-jaro-
21-01-2009, 01:01
To i ja dorzuce pierwszy filmik z puszki
http://www.vimeo.com/2895742
taka zabawa :)
jarek

marek_b
21-01-2009, 13:56
Cichy: filmik b. ładny - myślę że parze się bardzo spodoba.
Jakich obiektywów używałeś do nakręcenia filmiku?

Pozdrawiam

Cichy
21-01-2009, 13:57
16-35 i 85 L.

FILM
21-01-2009, 22:11
01
Chcę podsumować sprzęt i sprawdzić, czy spełnia moje wymagania do Filmu.
Czy są jakieś wady?:confused:

- AF : chcę sam decydować, więc będę używał MF.
- Tryby B/M/Av/Tv/P : producent podaje, że jest możliwość filmowania we wszystkich trybach.
- ISO : 100<12800 - automatycznie, według instrukcji obsługi. Korekcja za pomocą przesłony i migawki.
- Przegrzanie : Nie będę stosował stabilizacji, AF, Live-View.
- Balans Bieli : auto i manual, (przypuszczam).
- Migawka : Czy ulega przegrzewaniu się ???
- dzwięk : Znalazłem tani, chyba dobry mikrofon stereo z osłoną wietrzną, dynamiczny. Dobra sprawa. Na taką możliwość liczyłem, ale jednak nie mogę znaleźć droższych, niż 700zł. Mam nadzieję, że automat poprawnie będzie rejestrował.
- Statyw : TAK
- Ręcznie : jak coś, to będę prubował wykożystać stabilizację w Adobe Premiere 7.
- Zapis : Stosowanie CF 266x class 2 po 16-32GB.
- Obiektyw : Na początku kompromisem EF 1,8. (brak funduszy)

Listę danych będę korygował (edytował), jeśli będą nie poprawne.

Kinski
21-01-2009, 22:38
http://www.vimeo.com/2890046
Filmik ma tę zaletę, że jest krótki i jest dużo bokehu. Fajne, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę dłużyzny fachowców (bez urazy, ale 3 i pół godziny to dla mnie zbyt długo...) i brak bokehu właśnie (zakładając standard, choć i one są różne).

Możesz napisać ile materiału wejściowego nagrałeś? Zauważyłem, że w samym filmie, który trwa ok. 4 i pół minuty, samego filmu jest chyba nawet mniej niż połowa, a zdecydowanie więcej jest samych zdjęć (+ wiadomo - efekty przejścia itp.). Może proporcje są nawet większe - 3/4 zdjęć, 1/3 filmu...
Korzystałeś ze statywu? Bo wahania aparatu widać tylko na końcu przy tańcach. I co z potencjalnym używaniem mikrofonu - ujęcie w postaci rozmowy pani młodej byłoby fajne (+ wyciszenie muzyki).
Kilka spostrzeżeń - na początku są 3 czy nawet 4 motywy z ujęciami w postaci zmiany GO/bokehu. Trochę dużo. Przy tańcach na końcu widać charakterystyczne rozmycie, jeśli osoby zbyt szybko tańczą, ale i tak jest nieźle, zważywszy, że widziałem większe, a kręcone jakimiś półprofesjonalnymi panasami... Czcionka Barme ([albo Segoe], której widzę, że używasz często i gęsto) to szczegół, ale mnie razi, bo jakoś za specjalnie nie pasuje mi do takich filmików/prezentacji. Sorry za czepialstwo...

Możesz napisać coś więcej o potencjalnym wykorzystywaniu 5DMK2 do wykorzystania go do filmów? Qrde, sprawa oczywista... Tzn. chodzi mi o to, jak daleko chcesz pójść i np. czy zamierzasz robić dłuższe filmiki z dźwiękiem (czyli zewnętrzny mikrofon, statyw, a i warto chyba za jakimś asystentem się rozejrzeć, bo czas to pieniądz).
Bo chyba warto się pobawić bardziej poważnie, szczególnie mając stałki - widać, że nawet te dynamiczne ujęcia wychodzą całkiem nieźle. Dla nagrania kilku ciekawych momentów czy smaczków i wplecenie ich w końcową prezentację - good idea.

Aha i jeszcze jedno - jak jest z przełączaniem z trybu wideo na foto? Pytam, bo nie mam pojęcia, a ciekaw jestem jak to wygląda na placu boju.