PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można wywolywać filmy w pomieszczeniu w którym jest otwarty ogień



McKane
26-06-2005, 20:36
Witam

Interesuje mnie kwestia zrobienia ciemni w pomieszczeniu, w ktorym sa dwa piece (CO i woda). W obydwu jak wiadomo non stop pali sie maly ogieniek, ktory czasami przeradza sie w ogieniek wiekszy.

Pytanie brzmi czy sa jakies przeciwskazania zeby w takim pomieszczniu wywolywac filmy ? Czy jest mozliwosc ze po pewnym czasie zgromadza sie opary ktore moga sie zapalic ?

Z gory dzieki za odpowiedz

Pozdrawiam

snow
26-06-2005, 20:37
Mi się wydaje że takie pomieszczenia powinny mieć dobrą wentylacje, wiec nie wiem w czym problem :)

McKane
26-06-2005, 20:40
Mi się wydaje że takie pomieszczenia powinny mieć dobrą wentylacje, wiec nie wiem w czym problem :)

Wydaje Ci sie :)

adamek
26-06-2005, 20:44
Kłopot może być z temperaturą..
Standardowa temperatura dla procesów carno-białych (tak generalnie rzecz biorąc) to 20stopni celsjusza...
Jeśli masz tam więcej, to będziesz musiał chłodzić koreks i chemię. A jeśli mniej to np dolewać wrzątku/ciepłej wody (jako i ja czynię). Ogólnie z za małą temperaturą jest chyba łatwiej niż z za dużą.
No i fajnie byb było, gdyby ta temperatura była stała.

McKane
26-06-2005, 20:50
Kłopot może być z temperaturą..
Standardowa temperatura dla procesów carno-białych (tak generalnie rzecz biorąc) to 20stopni celsjusza...
Jeśli masz tam więcej, to będziesz musiał chłodzić koreks i chemię. A jeśli mniej to np dolewać wrzątku/ciepłej wody (jako i ja czynię). Ogólnie z za małą temperaturą jest chyba łatwiej niż z za dużą.
No i fajnie byb było, gdyby ta temperatura była stała.

Da sie to rozwiazac. Zamontuje system czujnikow ktory bedzie podawal temperature koreksu i otoczenia.

Najwazniejszy dla mnie jest fakt latwopalnosci z reszta dam sobie rade.

adamek
26-06-2005, 21:14
Nie no, zakladajac ze nie bedziesz dolewal chemii do ognia, tudziez suszyl negatywow nad ogniem jak na grillu ( ;) ) to nie będzie kłopotu chyba. :)

Aha, jeszcze jedno. Jestes swiadom, ze ten ogien (jesli jest widoczny) to swieci i takze jego bedziesz musial przykryc???
(zwlaszcza do negatywow - tammusi byc ekstremalnie ciemno. do pozytywow wystarczy jak przewazac bedzie barwa czerwona w pomieszczeniu).

McKane
26-06-2005, 21:28
Aha, jeszcze jedno. Jestes swiadom, ze ten ogien (jesli jest widoczny) to swieci i takze jego bedziesz musial przykryc???
(zwlaszcza do negatywow - tammusi byc ekstremalnie ciemno. do pozytywow wystarczy jak przewazac bedzie barwa czerwona w pomieszczeniu).

Tak tak zaslonie calkowicie. Troche calosc staje sie klopotliwa ale to jedyne pomieszczenie ze zlewem gdzie bez problemow moge sie zajac taka dzialalnoscia.

snow
26-06-2005, 21:29
Klimatyzacje sobie tam załóż :wink:

McKane
26-06-2005, 21:41
Klimatyzacje sobie tam załóż :wink:

Moglbym ale cena parownika, skraplacza, kompresora, filtrow, kapilary (nie mowiac o AZR czy czyms podobnym), palnika z tlenem, lutow srebrnych, stacji manometrow, butli z freonem daje calkiem pokazna kwote nawet gdyby kupic wszystko uzywane ;) A i tak byloby to taniej niz nowy klimatyzator najnizszej klasy.

Za taka kase mozna kupic Tamrona 28-75 albo fajne analogowe body wiec chyba jednak sie wstrzymam chociaz jak widac pomysl byl brany pod uwage :)

zabol
26-06-2005, 23:29
z doświadczenia wiem ze chemikalia nie są łatwopalne wiec nie masz sie o co bać (chemikalia do foto b&w oczywiście)

McKane
26-06-2005, 23:46
z doświadczenia wiem ze chemikalia nie są łatwopalne wiec nie masz sie o co bać (chemikalia do foto b&w oczywiście)

No to gites :)

Jesli jednak przestane sie odzywac przez dluzszy czas znaczy to ze musicie zweryfikowac swoja wiedze ;)

zabol
26-06-2005, 23:59
Jesli jednak przestane sie odzywac przez dluzszy czas znaczy to ze musicie zweryfikowac swoja wiedze ;)
:lol: :lol: :lol:

chemikalia do foto B&W są rozrabiane z wodą, nie powinno być problemu. Ale jak coś wybuchnie to daj znac :mrgreen:
I pamiętaj zeby uważac z tymi płomykami ognia jak bedziesz wywoływał negatyw, zeby sie nic nie naświetliło.

KuchateK
27-06-2005, 00:50
Masz tam okno? Jak nie to wywietrz wczesniej pomieszczenie jakas inna droga i przyblokuj piec aby Ci nie zgrzal za szybko. Mialem kiedys w domu ciemnie w takim pomieszczeniu i nie bylo problemow... Regulacja temperatury odbywala sie oknem :)

O zaplon chemii raczej sie nie masz co martwic... Musial bys gigantyczna ilosc tego odparowac.

Kubek
27-06-2005, 08:13
A nie prościej zrobić sobie raz na jakiś czas wycieczkę nad Wisłę?
Zbierasz negatywy, wybierasz termin, kiedy księżyc jest w nowiu,
jedziesz wówczas nad naszą piękną rzekę
i maczasz w niej materiał światłoczuły!
Tylko pamiętaj wcześniej sprawdzić ręką zawartość chemii we wodzie
bo jak akurat spuszczą z pobliskiej fabryki biochemiczne odpady,
to Ci się negatywy mogą rozpuścić...
Ale jak wsadzisz łapę w nurt i pieczenie jest na tyle znośne,
że utrzymasz palcymy pod wodą dłużej niż 30 sekund,
to spokojnie możesz wołać!
;)

McKane
27-06-2005, 10:28
Masz tam okno? Jak nie to wywietrz wczesniej pomieszczenie jakas inna droga i przyblokuj piec aby Ci nie zgrzal za szybko. Mialem kiedys w domu ciemnie w takim pomieszczeniu i nie bylo problemow... Regulacja temperatury odbywala sie oknem :)

O zaplon chemii raczej sie nie masz co martwic... Musial bys gigantyczna ilosc tego odparowac.

No niestety okna brak, ale latem piec CO sie nie wlacza, do wody raz na jakis czas kiedy ktos akurat uzywa cieplej (mozna zakazac na czas wywolywania mycia sie i zmywania). Poza tym nawet jak pracuja nie podnosza temperatury wiecej niz o 1-2 C (co daje 20-21 C w pomieszczeniu latem, kwestia ile sie podniesie dodatkowo przez dwie osoby biorace udzial w procesie)

minek
27-06-2005, 12:31
Palić ani wybuchać to w ciemni nie bardzo ma co.
Ale taki piec, płomyk przecież światło daje, prawda? A to jest w ciemni nieporządane.
Choć do samego wywoływania filmów ciemnia (no, może być ciemny pokój wspomagany kocykiem) potrzebna jest tylko na kilka minut, do nawinięcia filmów do koreksu.

McKane
27-06-2005, 12:52
Palić ani wybuchać to w ciemni nie bardzo ma co.
Ale taki piec, płomyk przecież światło daje, prawda? A to jest w ciemni nieporządane.
Choć do samego wywoływania filmów ciemnia (no, może być ciemny pokój wspomagany kocykiem) potrzebna jest tylko na kilka minut, do nawinięcia filmów do koreksu.

Pisalem wczesniej ze wszystkie zrodla swiatla zostana zasloniete inaczej przeciez nie mialoby to zadnego sensu :)

adamek
27-06-2005, 22:55
Dwie osoby po pewnym czaasie podniosą nieźle temperatrę...
Pokombinuj nad jakimś sposobem jej obniżenia.