PDA

Zobacz pełną wersję : Bokeh



zuczek
20-11-2008, 20:20
Na co komu obiektywy za tysiące złotych, nie lepiej kupić sobie nowe oprogramowanie - http://optyczne.pl/1412-nowo%C5%9B%C4%87-Bokeh_od_Alien_Skin_Software_.html

:D;)

Kolekcjoner
21-11-2008, 05:38
Ciekawa sprawa. Na co komu 85 L :lol:.

blackninja
21-11-2008, 08:27
Tego typu bokeh da się uzyskać i bez nowego oprogramowania w ps. Żaden program nie zastąpi natomiast jasnego obiektywu w trudnych warunkach oświetleniowych. Moim zdaniem program BOKEH, to niezły programik do specyficznych zastosowań i tylko tyle. Dobra optyka zawsze będzie miła przewagę ze względu na swoją uniwersalność.

zuczek
21-11-2008, 09:50
Eee wydaje Ci się ;), zobacz nowy 5DII już kręci filmy, kolejna wersja będzie tylko z kitowym obiektywem a resztę wyklikasz sobie w peesie :]

2marekm
21-11-2008, 10:08
Eee wydaje Ci się ;), zobacz nowy 5DII już kręci filmy, kolejna wersja będzie tylko z kitowym obiektywem a resztę wyklikasz sobie w peesie :]

Firmy fotograficzne do tego nie dopuszczą. Dużą kasę zarabiają na obiektywach. O ile puszki mają godziwe ceny, to ceny niektórych obiektywów "wołają o pomstę do nieba" :-D

akustyk
21-11-2008, 10:10
Eee wydaje Ci się ;), zobacz nowy 5DII już kręci filmy, kolejna wersja będzie tylko z kitowym obiektywem a resztę wyklikasz sobie w peesie :]
zycze powodzenia tym, ktorzy dziennie miela chocby 50 zdjec z sesji...

poza tym nieodmiennie podziwiam osoby, ktorych umiejetnosci "fotograficzne" zaczynaja sie po otwarciu zdjecia w szopce. za upartosc i nadmiar czasu na
przyslowiowe "rzezbienie w go...", ktorego mozna uniknac starannie robiac zdjecia i wybierajac wlasciwy sprzet :mrgreen:

radmro
21-11-2008, 10:39
Ale pomysł z symulacją romycia tła z rzeczywistych obiektywów jest sam w sobie dość ciekawy. Dla amatorów bardzo fajna rzecz, ale rzeczywiście nie wyobrażam sobie obrabiania w ten sposób kilkudziesięciu zdjęć z sesji - nocy by nie starczyło na taką zabawę :-)

wpj
21-11-2008, 11:29
Eee wydaje Ci się ;), zobacz nowy 5DII już kręci filmy, kolejna wersja będzie tylko z kitowym obiektywem a resztę wyklikasz sobie w peesie :]
Firmy fotograficzne do tego nie dopuszczą. Dużą kasę zarabiają na obiektywach. O ile puszki mają godziwe ceny, to ceny niektórych obiektywów "wołają o pomstę do nieba" :-D
Tyle ze firmy fotograficzne nie maja wplywu na tych co tworza nowe algorytmy i oprogramowanie.
Dla mnie - jak nie widac roznicy, to po co przeplacac.

Kolaj
21-11-2008, 12:09
Dla mnie - jak nie widac roznicy, to po co przeplacac.Chciałbym jednak ocenić, czy jest różnica nie na podstawie filmiku marketingowego a rzetelnego testu. Przydałaby się jakaś wersja demo, dająca np. wynikowy obraz ze znakiem wodnym.

wpj
21-11-2008, 12:31
Producent na stronie umiescil dema swoich innych produktow, a o tym programie jest napisane, ze ma zostac wydany w grudniu, moze wtedy pojawi sie i demo.

MMM
21-11-2008, 13:28
Zawsze bawią mnie ludzie, którzy nie potrafią robić zdjęć i równocześnie wierzą że kluczem do sukcesu jest "obróbka". Najlepiej taka przy pomocy jakiegoś gotowego pluginu, który po kliknięciu uartyzmuje gniota że wyjdzie wspaniała fotografia.
Efekty działania programu do robienia bokehu są tylko namiastką tego co można uzyskać prawdziwym jasnym obiektywem. W pewnych, prostych sytuacjach da się osiągnąć ciekawy efekt, ale gdy perspektywa i ilość elementów sceny są duże i skomplikowane typu pojedyncze włosy, zarośla itp. to nawet ręczne stworzenie mapy głębi ostrości pomocnej dla programu staje się niemożliwe.

Widać po samplach z tego programu że ograniczają się one do najbardziej prymitywnego przypadku obiektu leżącego w całości w GO i dalekiego tła. Pisanie że to ma cokolwiek wspólnego z efektem uzyskiwanym przez 85L to śmiech na sali :mrgreen:

Kolaj
21-11-2008, 13:32
Zawsze bawią mnie ludzie, którzy nie potrafią robić zdjęć i równocześnie wierzą że kluczem do sukcesu jest "obróbka".Obróbka to jeden z etapów robienia zdjęcia. Występuje zawsze, choć czasem w bardzo szczątkowej formie. Nie ma co jej ani wychwalać ani deprecjonować. Warto jest mieć dobry warsztat na każdym etapie robienia zdjęcia.

airhead
21-11-2008, 13:41
.
Dla mnie - jak nie widac roznicy, to po co przeplacac.niestety ją widać - tło wygląda jak wydrukowane, jeżeli GO na pierwszym planie jest większa, niż dająca naturalnie taki bokeh
jak dla mnie to po prostu sposób na wyciągnięcie kasy od amatorów z kompaktami, bo tylko oni (też tylko na początku) nie zobaczą różnicy

wpj
21-11-2008, 14:23
Z ta 'roznica' to napisalem nie w kontekscie tego konkretnego programu, bo filmiku jeszcze nie widzialem, a przede wszsytkim nie mialem okazji uzywac tego oprogramowania, tylko bardziej ogolnie odnosnie coraz to nowszego oprogramowania i pomyslow.

A powiedzmy sobie szczerze sa ludzie ktorzy z wspomnianym 85L beda miec gorsze efekty niz kompakt + oprogramowanie, sa tacy ktorzy beda mieli efekty porownywalne a sa tacy dla ktorych ten soft, tak jak napisales, to tylko wyciaganie pieniedzy i nawet na niego nie spojrza.

MMM
21-11-2008, 14:33
A powiedzmy sobie szczerze sa ludzie ktorzy z wspomnianym 85L beda miec gorsze efekty niz kompakt + oprogramowanie, sa tacy ktorzy beda mieli efekty porownywalne a sa tacy dla ktorych ten soft, tak jak napisales, to tylko wyciaganie pieniedzy i nawet na niego nie spojrza.
Kierując się takim rozumowaniem można też powiedzieć że niektórzy 350D z kitem zrobią lepsze zdjęcia niż 5D+85L. To prawda, tylko co z tego wynika?

wpj
21-11-2008, 14:48
To co napisal Kolaj 3 posty wyzej.

Kolekcjoner
21-11-2008, 16:35
Widzę, że niektórzy (jak zwykle zresztą) stwierdzili, że ten program jest do d...... nie mając z nim jeszcze do czynienia :lol:. Może dajmy choć szansę tym "nieudacznikom" co będą chcieli go jednak przetestować.
Nie wiem jakie możliwości daje ten soft ale może będzie przydatny szczególnie w sytuacjach ratunkowych kiedy zależy nam na jakimś zdjęciu, a chcemy się pozbyć czegoś z tła.
Przy czym zgadzam się z Akustykiem, że rzeźbienie dużej ilości zdjęć w ten sposób to raczej masochizm (choć też nie wiemy do jakiego stopnia można to zautomatyzować).

lempl
21-11-2008, 19:13
Pewnie, że ten program nie zastąpi super jasnej elki, ale dla amatora który nie ma zamiaru wydawać tysięcy na szkła, czy zawodowca który potrzebuje wygodnego narzędzia do poprawy nie do końca udanych zdjęć wydaje się rewelacyjnym rozwiązaniem. Dla mnie bomba, chociaż mogli by obniżyć cenę... o jakieś 150$;)

MMM
21-11-2008, 21:06
Pewnie, że ten program nie zastąpi super jasnej elki, ale dla amatora który nie ma zamiaru wydawać tysięcy na szkła, czy zawodowca który potrzebuje wygodnego narzędzia do poprawy nie do końca udanych zdjęć wydaje się rewelacyjnym rozwiązaniem. Dla mnie bomba, chociaż mogli by obniżyć cenę... o jakieś 150$;)
To można zrobić w CS2, który jest przecież wymagany do użycia tego pluginu. No, może bez takich pięknych serduszek :lol:

arturs
21-11-2008, 21:33
poza tym w PSie i bez tego pluginu można zgrabnie rozmyć tło..

comatus
21-11-2008, 21:41
a sam PS też trochę kosztuje ;)

lempl
21-11-2008, 22:42
Do PSE też pasuje. Pewnie, że to samo można zrobić bez nakładki, ale jak się domyślam różnica będzie w łatwości i szybkości obsługi. O serduszkach nawet nie wspominam;)
Trzeba poczekać na demo i zobaczyć z czym to się je. Ja i tak tego nie kupię, no chyba że za 50$:) ale dla niektórych to może być narzędzie bardzo ułatwiające pracę i poprawiające jej efekty.

Portal
22-11-2008, 11:01
czy mozna skaś sciagnac ten plugin w wersji testowej ?

KrzysK
22-11-2008, 12:47
No i można spróbować jeszcze tego. Nie mam, nie bawiłem się, więc nie mogę nic Wam o tym programie opowiedzieć

http://www.dofpro.com/info.htm

airhead
22-11-2008, 20:46
Widzę, że niektórzy (jak zwykle zresztą) stwierdzili, że ten program jest do d...... nie mając z nim jeszcze do czynienia :lol:. Może dajmy choć szansę tym "nieudacznikom" co będą chcieli go jednak przetestować.
no jeżeli daje on marne efekty nawet w filmiku reklamowym, to nie ma szans, że coś z tego będzie
moim zdaniem to tylko wyrzucanie pinędzy i nie ma sensu się tym przejmować

MMM
22-11-2008, 21:20
No i można spróbować jeszcze tego. Nie mam, nie bawiłem się, więc nie mogę nic Wam o tym programie opowiedzieć

http://www.dofpro.com/info.htm

Ten jest dużo lepszy bo można stworzyć własną mapę głębi i na tej podstawie wygenerować zdjęcie z płaszczyzna ostrości ustawioną w dowolnym miejscu.
Tylko właśnie się o to tutaj cały problem rozbija, że na zdjęciu które dostajemy z aparatu nie ma żadnej informacji w jakiej odległości znajduje się każdy piksel a to jest niezbędne do uzyskania dobrego efektu. Na niektórych zdjęciach można sprawę uprościć i wyciągnąć z tła jakiś obiekt a resztę rozmyć, w przypadku bardziej złożonych elementów zrobienie dobrej mapy może wymagać wielu godzin ręcznego dłubania na sporym powiększeniu.
Niech ktoś dla przykładu spróbuje zrobić mapę dla takiego zdjęcia jak niżej załóżmy że wszystkie plany są ostre :lol:
www.digart.pl/zoom/2806351

kucza21
22-11-2008, 21:38
Nie powiem wygląda to świetnie ! Tak świetnie, ale jak zostało napisane tylko na płaszyznach znajdujących się w oddali. Widać na ostatnim zdjęciu, jak robi ten bokeh na skomplikowanym tle znajdującym się na różnych płaszczyznach(twarz, nogi, sofe etc) już jest totalny kicz.

Chciałbym również powiedzieć, że wszystkie zdjęcia są robione eLkami i najlepszymi obiektywami, ale na wyższych przesłonach. Nie wyobrażam sobie kolorystyki, tonacji i rysowania które daje kit i bokeh z eLki będzie to wyglądało conajmniej zabawnie.

Jedyne dobre zastosowanie które widzę w tym wszystkim to świecenie lampami w plenerze np czsy 1/200 i f-11 . No, ale zamiast tego można kupić filtry szare.
I tak jak wspominaliście nie wyobrażam sobie obrabianie kilkudziesięciu zdjęć tym sposobem.

Ja już mam Portrait Profesional za takie programy z góry dziękuje :/

Bahrd
22-11-2008, 22:16
Niech ktoś dla przykładu spróbuje zrobić mapę dla takiego zdjęcia jak niżej załóżmy że wszystkie plany są ostre :lol:
www.digart.pl/zoom/2806351
Szybciej będzie zasiać, poczekac aż urośnie i pożyczyć jasną elkę ;)

justanimage
03-12-2008, 11:10
Na co komu obiektywy za tysiące złotych, nie lepiej kupić sobie nowe oprogramowanie - http://optyczne.pl/1412-nowo%C5%9B%C4%87-Bokeh_od_Alien_Skin_Software_.html

:D;)

wersja demo jest już dostepna. Pobawilem sie chwilke i nawet mi sie podobaja efekty:

PRZED

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

PO (symulacja 85L na 1.2)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

airhead
03-12-2008, 11:28
no, tu już wygląda lepiej niż na tym filmiku twórców

lok
03-12-2008, 11:35
Wygląda może trochę lepiej. Ale włosy dziecka są wymazane. Wygląda to trochę nienaturalnie tak jak by dziecko zostało wklejone.

justanimage
03-12-2008, 11:52
Wygląda może trochę lepiej. Ale włosy dziecka są wymazane. Wygląda to trochę nienaturalnie tak jak by dziecko zostało wklejone.

Włosy/krawędzie może wyglądają troche nienaturalnie, ale to dlatego ze "na szybko" ręcznie zaznaczalem pierwszy plan. W 5 minut, bez poprawek tyle mozna osiagnąć, poza tym nie jestem specjalista w PSie .
Mysle za dla speców moze to być całkiem fajne narzedzie