PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrać i dlaczego tak: 30D,50D czy 5D??



michas1975
19-11-2008, 02:53
Witam serdecznie użytkowników tego forum.Jestem posiadaczem Pentaxa i kilku szkiełek ale jak najbardziej toleruje wszystkich ganów foto.Doceniam różne elementy w różnych systemach foto chociaż jeszcze nie jestem na tyle dobry choćby czytając i oglądając zdjęcia pokazywane na forum przez użytkowaników Canona.Mam Pentaxa i jestem z niego zadowolony ale na pewno nie z szybkości AF-z celnością to już kwestia obiektywu zresztą podobnie jak i w canonie.Ale zastanawiam się czy by nie zakupić właśnie systemu Canona i to naprawdę poważnie podchodzę do tematu. Po wielu analizach stwierdzam że kolorki,kontrasty i inne elementy są naprawdę fajne a odbiór mój robionych zdjęć przez markę canon naprawdę mi odpowiada.Teraz tak śledząc już od dłuższego czasu pewne modele,obiektywy doceniam model 30D, który uważam że był jednym z najbardziej udanych modeli wśród serii ..D.Ale patrząc do przodu co wypuścił canon wyszły modele jeszcze 50D-nie biorę pod uwagę 40D oraz wcześniejsze model pełnoklatkowy 5D.I moje pyatnie brzmi co wybrać czy 30D i powoli zbierać szkiełka typu L czy może 50D i też zbierać szkliekła typu L przed zakupem pełnej klatki w przyszłości czy też kupić jeszcze 5D+jakiś jeden obiektyw może na początek 50/1.8 lub tamronika 28-75 na początek i cieszyć się możliwościami i super plastyką jakże udanego modelu 5D.??
Liczę na wasze cenne wskazówki drodzy canonowcy z wielkimi działami:)

aptur
19-11-2008, 08:07
.I moje pyatnie brzmi co wybrać czy 30D i powoli zbierać szkiełka typu L czy może 50D i też zbierać szkliekła typu L przed zakupem pełnej klatki w przyszłości czy też kupić jeszcze 5D+jakiś jeden obiektyw może na początek 50/1.8 lub tamronika 28-75 na początek i cieszyć się możliwościami i super plastyką jakże udanego modelu 5D.??
Liczę na wasze cenne wskazówki drodzy canonowcy z wielkimi działami:)

Napisz jaka fotografia Ciebie intersuje to będzie łatwiej doradzić.

jarekb17
19-11-2008, 08:36
Witam.
Ja jestem "uciekinierem" z systemu Pentaxa, dokładnie z powodów jaki podałeś, czyli marnego AF-a. Jak widać w mojej stopce,wybrałem 50D chociaż też bardzo mocno się zastanawiałem nad 5D lub 40D. Na korzyść 50D przeważyło to że fotki robię głównie w "terenie", czyli jakieś widoczki, wycieczki rowerkiem połączone z fotografowaniem. Do tych celów jednak lepszy wyda mi się wybór 50-ki ze względu na sprawniejszy AF oraz jeden mały dodatek,wbudowaną lampę. Po prostu nie zawsze mam chęć targać z sobą dodatkowe "słoneczko" które tylko czasami może sie przydać do doświetlenia scenki..ponadto dodatkowy kłopot z podłączaniem...nie,to nie dla mnie :). Adlaczego 50D a nie 40D?...Chyba tylko dla świetnego wyświetlacza LCD....oj nie tylko,przepraszam...jest jeszcze kalibracja ff/bf z poziomu menu, a to jest coś czego bardzo brakowało mi w K10D Pentaxa.
A teraz zbieram szkiełka....Te niestety dużooo drozsze niż w starym systemie :).
Mam nadzieję że coś pomogłem..Pozdrawiam

caveman
19-11-2008, 10:28
michas1975, 30D jest "spoko" no i za śmieszną cenę teraz chodzi. Ale jak masz kase to bierz 5D i zbieraj na szkła.

michas1975
19-11-2008, 10:41
Napisz jaka fotografia Ciebie intersuje to będzie łatwiej doradzić.
Otóż intereuje mnie cału krąg zdarzeń-czyli można powiedzieć że całkowity zakres fotografii-jestem fanem jestem może i maniakiem jak pewnie większość z Was ale szukam ideałów jeżeli chodzi o system, który będzie mnie wkońcu zadowalał i nie będę musiał myśleć nad jego zmianą.Fotografuję wszystko co mnie fascynuje tak więc możesz śmiało odpowiadać na pyatnie a akżda odpowiedź będzie cenna dla mnie przy przyszłościowym wyborze.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A jak z procentem poruszonych zdjęć-bo jednak mimo słabości autofokusa i jego wolnego szukania to zdjęć poruszonych ale przy włączonej stabilizacji z Body miałem małow-wręcz rzadkość.Jak to jest z Canonem-czy duża różnica jest pomiędzy zwykłym szkłem a szkłem z IS,czy naprawdę super działa AF w 50-jak oddaje kolorki-jak możesz to powiedź coś o tym a pozatym możesz mi podać linka do sowich zdjatek to będę mógł popatrzeć jak działa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Witam.
Ja jestem "uciekinierem" z systemu Pentaxa, dokładnie z powodów jaki podałeś, czyli marnego AF-a. Jak widać w mojej stopce,wybrałem 50D chociaż też bardzo mocno się zastanawiałem nad 5D lub 40D. Na korzyść 50D przeważyło to że fotki robię głównie w "terenie", czyli jakieś widoczki, wycieczki rowerkiem połączone z fotografowaniem. Do tych celów jednak lepszy wyda mi się wybór 50-ki ze względu na sprawniejszy AF oraz jeden mały dodatek,wbudowaną lampę. Po prostu nie zawsze mam chęć targać z sobą dodatkowe "słoneczko" które tylko czasami może sie przydać do doświetlenia scenki..ponadto dodatkowy kłopot z podłączaniem...nie,to nie dla mnie :). Adlaczego 50D a nie 40D?...Chyba tylko dla świetnego wyświetlacza LCD....oj nie tylko,przepraszam...jest jeszcze kalibracja ff/bf z poziomu menu, a to jest coś czego bardzo brakowało mi w K10D Pentaxa.
A teraz zbieram szkiełka....Te niestety dużooo drozsze niż w starym systemie :).
Mam nadzieję że coś pomogłem..Pozdrawiam
A jak z procentem poruszonych zdjęć-bo jednak mimo słabości autofokusa i jego wolnego szukania to zdjęć poruszonych ale przy włączonej stabilizacji z Body miałem małow-wręcz rzadkość.Jak to jest z Canonem-czy duża różnica jest pomiędzy zwykłym szkłem a szkłem z IS,czy naprawdę super działa AF w 50-jak oddaje kolorki-jak możesz to powiedź coś o tym a pozatym możesz mi podać linka do sowich zdjatek to będę mógł popatrzeć jak działa.

aptur
19-11-2008, 11:34
Otóż intereuje mnie cału krąg zdarzeń-czyli można powiedzieć że całkowity zakres fotografii-jestem fanem jestem może i maniakiem jak pewnie większość z Was ale szukam ideałów jeżeli chodzi o system, który będzie mnie wkońcu zadowalał i nie będę musiał myśleć nad jego zmianą.Fotografuję wszystko co mnie fascynuje tak więc możesz śmiało odpowiadać na pyatnie a akżda odpowiedź będzie cenna dla mnie przy przyszłościowym wyborze.


Wersja budżetowa - 30D/40D i tamron 17-50

wersja droższa - 5D plus tamron 28-75

Oczywiście jeśli chcesz więcej wydać to są różne Lki i inne cuda.
30D to bardzo dobry aparat. Używałem go ponad 2 lata i nigdy mnie nie zawiódł.
Szkła które zaproponowałem to uniwersalne spacerzoomy w dobrej cenie i o dobrej jakości obrazowania.

jarekb17
19-11-2008, 11:39
Podaj maila to podeślę kilka takich prosto z puszki w jpg oraz raw,ocenisz jak to wygląda.
Rawy są te mniejsze, czyli sraw a jpg też te średnie ale w najwyższej jakości.
Jeśli potrzeba to mogę dodać do każdej fotki podstawowe dane czyli wielkość przysłony,iso itp...chyba że masz program który pokaże to wszystko.
A jesli chodzi o sprawność is-a w obiektywie to nie mogę narzekać mimo ze mam dość leciwy a więc i nie tak wydajny jak nowe konstrukcje,o L-kach nie wspomnę. 70-200 nie ma niestety stabilizacji ale za to szkło miód-marzenie w stosunku do Sigmy 70-300 co miałem z K10D...szybko,cicho,idealnie w cel i superostro!
A AF jest o niebo lepszy niż w kadyszce,nie wiem jak sobie radzi K20D, ale nie sądzę żeby miał jakiekolwiek szanse w starciu z 50D.
No i ta dwa razy wieksza szybkość zdjęć też sie bardzo przydaje jak focisz sport lub coś co się szybko porusza...

januszP.
19-11-2008, 13:10
Ja wybrał bym N. D700. jak przeczytacie wszystkie posty o tych puszkach to dowiecie się, ze jest to ostatni chłam nie warty swojej ceny! N D700 jest oceniany wyżej nić C. A cena w stosunku do C. znacznie lepsza!
Pół żartem- pół serio pisał to właściciel 2-ch puszek C. i żadnej N. (jeszcze):mrgreen:

aptur
19-11-2008, 13:13
Ja wybrał bym N. D700. jak przeczytacie wszystkie posty o tych puszkach to dowiecie się, ze jest to ostatni chłam nie warty swojej ceny! N D700 jest oceniany wyżej nić C. A cena w stosunku do C. znacznie lepsza!


Tego że D700 to lepszy sprzęt od 5D to ja nie kwestionuję. Tylko nie o tym jest ten wątek. :)

galekeg
19-11-2008, 13:31
A może inaczej ,zawartość i cena zestawu spacer i wakacje ,zestawu sport ,zestawu zwierzątka itd piszcie co polecacie do konkretu , bo chyba nie ma nic uniwersalnego w żadnym systemie.

aptur
19-11-2008, 13:47
A może inaczej ,zawartość i cena zestawu spacer i wakacje ,zestawu sport ,zestawu zwierzątka itd piszcie co polecacie do konkretu , bo chyba nie ma nic uniwersalnego w żadnym systemie.

Napisz w jakiej kwocie się obracamy to będzie łatwiej.

dj_zibi
20-11-2008, 00:30
30/40D(1500zł/2300zł) + Tamron 17-50(1300zł) załatwia Ci na początek zestaw spacer i wakacje.
30/40D + Tamron 17-50 + 70-200 4/2,8L(1900zł/3500zł) załatwia Ci zestaw spacer, wakacje i sport.

Zwierzątka to zależy od pieniędzy etc. mozna 100-400L IS cena 4-4,5kzł mozna 300L IS/400L 3,5-4kzł.

Można kupić Sigme 70-300 za 600-800zł i tez robić "sport" i zwierzątka. Podobnie z zakresem spacerowym można kupić Kita z ISem za ~300zł i robić dobre zdjęcia. Wszystko zalezy od pieniędzy.

Osobiście jak masz pieniądze i nie robisz sportu i ptaków brałbym 5D z Tamronem 28-75.

michas1975
20-11-2008, 01:33
rozumiem że 5D jednak jest za słabyu na szybie fotki typu poruszające się obiekty i gubi się.Tzn.jeżeli masz doświadczenia z 5D to właśnie w czym problem z robieniem zwierzaków i sportu??czy faktycznie będzie robił fotki rozmyte w większości ??-wiadomo że to również kwestia światła.

Thunder
20-11-2008, 01:42
Środkowy punkt w 5D jest bardzo precyzyjny. Według mnie w 40D bylo lepiej ale jakiejs ogromnej roznicy nie widze. W 5D chodzi przede wszystkim o to ze tylko srodkowy punkt jest tak precyzyjnym natomaist pozostale (co moze sie przydac przy sledzniu ptakow) sa duzo slabsze. Szybkosc niestety tez nie jest mocna strona 5D. Ja jednak z przesiadki jestem ogromnie zadowolony. Szkielka po prostu ozyly na tym korpusie :)

dj_zibi
20-11-2008, 11:09
Mi raczej chodzi o zasięg, w ptakach mm nigdy nie za wiele. A w sporcie mimo wszystko 6,5kl/s ułatwia w stosunku do 3.

r2d2
21-11-2008, 01:26
30D spoko puszka, przeszedlem z Minolty i jestem zadowolony. AF szybki, 5kl/sek wystarcza, dobry pomiar swiatla, co do samego systemu, jak ktos juz napisal, szkla nieco drozsze, choc dostajemy za te pieniadze wiecej niz w systemie na N. Jedyny minus to FF/BF ktory jednak sie zdaza, wiec polecam kupowanie sprzetu ktory jest jeszcze na gwarancji, pozdrawiam

PrzemQs
21-11-2008, 02:12
Kupując 5 d trzeba mieć na mysli kupno wysokiej klasy szkiel bo jak ktos wczesniej podał propozycje (chyba sam autor) 5d+1.8 50mm -to szczerze chyba większej zbrodni nie znam :D

Blindseeker
21-11-2008, 14:53
Kupując 5 d trzeba mieć na mysli kupno wysokiej klasy szkiel bo jak ktos wczesniej podał propozycje (chyba sam autor) 5d+1.8 50mm -to szczerze chyba większej zbrodni nie znam :D

Są zdecydowanie gorsze szkiełka, które można podpiąć do 5d, np zoomy typu 28-90 itd. Ta 50 nie jest taka zła.

herber
21-11-2008, 15:06
Osobiście jak masz pieniądze i nie robisz sportu i ptaków brałbym 5D z Tamronem 28-75.

Tamron to EF-S, z 5D sobie nie poszalejesz.

Ostatnio też stałem nad wyborem.. choć delikatnie innym.. 50d/5d/5dmk2 (przesiadka z 30d). Wybór padł na 5d po tym jak poczytałem recenzje 50d na dpreview.com.

Rjan
21-11-2008, 15:14
[QUOTE=herber;562029]Tamron to EF-S, z 5D sobie nie poszalejesz./QUOTE]

Ten Tamron (28-75) z całą pewnością nie jest EF-S. Bardzo dobrze sprawdza się z 5D.

herber
21-11-2008, 15:27
Ten Tamron (28-75) z całą pewnością nie jest EF-S. Bardzo dobrze sprawdza się z 5D.

Faktycznie, zwracam honor. Heh.. używałem go 1.5roku w niewiedzy :]

dj_zibi
21-11-2008, 20:30
herber dodatkowo tylko Canon robi szkła EF-S inni producenci robia szkła z mocowaniem EF które można podpiąć do FF jednak nie kryją one pełnej klatkinp. Tamron 17-50 Sigmy z oznaczeniami DC...

Bardzo ładnie opisał to nasz moderator w tym poście:

http://www.canon-board.info/showpost.php?p=561540&postcount=60