PDA

Zobacz pełną wersję : [350D] 250V na stopce?



mxw
24-06-2005, 13:26
ten post kiedyś był pytaniem. teraz to już raczej stwierdzenie faktu.

czy ktoś jest w stanie potwierdzić (dokumentem albo doświadczeniem), że stopka 350D jest w stanie przyjąć napięcia wyższe niż 6V, a wręcz do 250V? :roll:

wg mnie sprawa jest dość istotna, bo większość lamp studyjnych ma napięcie na styku stopki około 30V (np. Elfo) nie wspominając o niektórych nawet firmowych (nie C.) automatach, które osiągają ponad 200V :twisted:

mowa o napięciu na stopce 350D była tutaj:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=67792

cytowano wątek z 11 kwietnia 2005 na DP:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1031&message=13042207

pozwolę sobie w wolnym tłumaczeniu i skrócie:
*****
Informacja od Chucka Westfalla, szefa PR Canon USA, na temat układu wyzwalania błysku w EOS Digital Rebel XT (EOS 350D):
*****
EOS 350D wykorzystuje zmodyfikowany zespół migawki EOSa 20D. W związku z tym akceptowane napięcie na stopce obu aparatów jest takie samo i wynosi 250 V. Poza EOS'em 300D, wszystkie obecne EOSy cyfrowe (1Ds MkII, 1D MkII, 20D i 350D) wyzwalają lampę błyskową (X-sync) elektronicznie, a nie mechanicznie. Z tego właśnie powodu mogą akceptować wyższe napięcie niż modele wcześniejsze, jak D30, D60, 10D and original 300D. Starsze modele nie będą już modyfikowane w celu zwiększenia bezpiecznego napięcia na stopce, gdyż taka modyfikacja wymagałaby zmiany mechanizmu migawki i całkowitego przeprojektowania związanych z nią układów.
*****

wg mnie brzmi rozsądnie. wynika z tego, że do tej pory w EOSach (jak i w innych aparatach) błysk był wyzwalany mechanicznie przez migawkę i zbyt wysokie napięcie po prostu wypalało (spawało) styki i okoliczne ścieżki... teraz wsadzili (najwyższy czas!) po prostu elektronikę (zapewne jakiś triak sterowany przez procesor) tuż przy stopce i zaczyna ich walić, ile kto tam kV podłączy ;-)

natomiast pozostaje wewnętrzne przekonanie, że EOS 350D toleruje tylko 6V - właśnie, tylko skąd to przekonanie się bierze??

amerykańce na forum wspominali o 6V w White Paper EOSa 350D, ale tam tego nie ma (sprawdzałem). był zapis na stronie boba atkinsona wymieniającego cechy 20D przewyższejące cechy 350D (wymienił m.in. właśnie tę różnicę: 250V kontra 6V), tutaj:
http://www.bobatkins.com/photography/digital/eos_digital_rebel_xt_vs_20d.html#better
(jeszcze z miesiąc temu to tam wisiało)

ale właśnie tam zajrzałem i - he, he - jest sprostowanko: ;)
*****
The EOS 20D maximum flash sync voltage is 250v (for both the hotshoe and PC terminal), the Digital Rebel XT maximum sync voltage is also 250v, not 6v as I had earlier reported. Canon have recently stated that the Digital Rebel XT does in fact share the 250v sync voltage with the 20D and other high end Canon EOS bodies. Sorry for any confusion on this point.
*****

co wy na to?

kto to wypróbuje/wypróbował? :twisted:

Trolu
30-06-2005, 13:46
Ja! :) Niedawno wiedziony zaufaniem do informacji ktore podales (chociaz posiadalem je wczesniej) wypróbowałem i zamontowalem do Canona 350D stara lampe Bauera ktora uzywam czasem z OM-1. Zmierzylem napiecie na stopce lampy multimetrem i jego najwieksza wartosc wynosi 50V. Jak narazie aparat zrobil z ta lampa okolo 20 zdjec i nadal żyje, wiec to chyba prawda.

KuchateK
30-06-2005, 16:44
Tez wlasnie o tym niedawno czytalem...

Przekonanie do 6V napewno wzielo sie "z przyzwyczajenia"... Ta sama klasa wiec musi byc 6V jak do tej pory :) Ale wychodzi ze juz nie ;)