PDA

Zobacz pełną wersję : Czy cośjest nie tak?



uciu
27-05-2004, 23:08
Witam

mam pytanie właśnie do Was:-))) Czy u Was także w G3 (lub G5) w pozycji auto ,
portret itp na wyświetlaczu na środku jest cały czas bieły prostokącik???
Jak się ustawi ostrość to prostokąt staje się zielony. Czy to normalne że
tylko ten prostokąt staje się zielona tzn chodzi mi o to bo np w a60, a70
jak się ustawi ostrość to czasami jest od 1 do 5 takich prostokątów
zielonych a u mnie cały czas tylko jest jeden - nawet w pozycji auto. NIe
wiedziałem jak to prościej napisac:-))))

Pomiar światła jest ustawiony na wielosegmentowy

dzięki

Vitez
28-05-2004, 00:33
A70, czy A75 itp maja kilka punktow lapania ostrosci - tzn aparat w tych kilku punktach pobiera dane o odleglosci, kontrascie itp i sam wybiera w ktorym z tych punktow mierzyc ostrosc... moze to byc nieco mylace bo "a co jesli sie pomyli" - moze zmierzyc ostrosc nie tam gdzie ty bys chcial.
G3/G5 i pare innych modeli (S45 i S50 tez) maja jeden punkt ostrosci ale za to FlexiZone AF - to znaczy ze mozna ten punkt ostrosci przesuwac (klawisz SET i pozniej strzaleczki na okraglym "przycisku) w dowolne miejsce kadru - czyli ustawiac sobie ostrosc na pewno tam gdzie chcesz a nie tam gdzie aparat chce ;) .
Moze sie to wydawac wygodne te przesuwanie ramki ostrosci ale praktyka pokazuje ze o wiele szybsze jest nastawienie ostrosci ramka ustawiona w centrum a nastepnie przesuniecie (fachowo: przekadrowanie) widoku na taki jaki ci odpowiada , np chcesz miec czyjas twarz ostra po prawej stronie zdjecia, blisko aparatu a w tyle jakis widoczek juz mniej ostry np miejska ulica - celujesz centralnym punktem na twarz, lapiesz ostrosc-przycisk do polowy! a potem przesuwasz tak by twarz byla z boku i dociskasz do konca robiac zdjecie.
Natomiast Flexi Zone czyli przesuwanie ramki bardzo przyjemne jest przy uzywaniu statywu.

-= Barton =-
28-05-2004, 02:41
A70, czy A75 itp maja kilka punktow lapania ostrosci - tzn aparat w tych kilku punktach pobiera dane o odleglosci, kontrascie itp i sam wybiera w ktorym z tych punktow mierzyc ostrosc... moze to byc neico mylace bo "a co jesli sie pomyli" - moze zmierzyc ostrosc nie tam gdzie ty bys chcial.
Ale można wyłączyć 5 polowy AiAF w tych (tzn nie tylko w tych, chyba we wszystkich z AiAF) aparatach i kożystać jedynie z pomiaru centralnego.

uciu
28-05-2004, 22:58
Vitez dziękuję za wyczerpującą odpowiedz !!!!

-= Barton =-
30-05-2004, 11:20
G3/G5 i pare innych modeli (S45 i S50 tez) maja jeden punkt ostrosci
Zapomniałem wspomnieć o tym drobnym fakcie. S45 i S50 (a także S60) mają 9-polowy AiAF! Można go oczywiście wyłączyć jak wspomniałem powyżej. Tylko jeden punkt ostrości mają natomiast G3/G5, S1 IS i Pro1.

Vitez
30-05-2004, 19:22
G3/G5 i pare innych modeli (S45 i S50 tez) maja jeden punkt ostrosci
Zapomniałem wspomnieć o tym drobnym fakcie. S45 i S50 (a także S60) mają 9-polowy AiAF! Można go oczywiście wyłączyć jak wspomniałem powyżej. Tylko jeden punkt ostrości mają natomiast G3/G5, S1 IS i Pro1.

Gwoli scislosci...

Auto focus type
Ai AF TTL 5-point ; Ai AF TTL 5-point ; Ai AF TTL 5-point ; TTL, FlexiZone ; Ai AF TTL 9-point ; TTL, FlexiZone ; TTL, FlexiZone

Srednikami oddzielone kolejno: A60 ; A70 ; A75 ; S45 ; S50 ; S1 ; Pro1

Tak wiec w powyzszej wypowiedzi jest taki blad ze S45 nie ma 9 polowego AF... niestety, bo jest to jedno z najlepszych rozwiazan, chociaz FlexiZone tez sie przydaje.

-= Barton =-
31-05-2004, 00:55
Tak wiec w powyzszej wypowiedzi jest taki blad ze S45 nie ma 9 polowego AF
Mylisz się, S45 MA 9 polowy AiAF! Radzę zajrzeć do manuala lub na strony internetowe producenta :roll:

A teraz jeszcze jedno podsumowanie:

A300, A310, A60, A70 - 5 polowy AiAF
A75, A80 - 9 polowy AiAF

S45, S50 - 9 polowy AiAF + 1 polowy AF z FlexiZone
S1 IS - 1 polowy AF z FlexiZone

G3, G5 - 1 polowy AF z FlexiZone

Pro1 - 1 polowy AF z FlexiZone

i zupełnie zapomniałeś w tym podsumowaniu o IXUS'ach:
IXUS 400, IXUS 430, IXUS 500, IXUS IIs - 9 polowy AiAF
IXUS i - 5 polowy AiAF

Zapomniałem o jakimś?

Wszystkie modele z wielopolowym AiAF mają możliwość jego wyłączenia i tym samym zablokowania pomiaru ostrości na punkcie centralnym. Wszystkie modele z jednopolowym AF mają tzw. FlexiZone, czyli możliwość ustawienia pola pomiarowego w dowolnej części kadru (z wyjątkiem samych krawędzi), nie ma więc przymusu punktu centralnego.

to tyle odnośnie nowszych/popularniejszych kompaktów Canona.

Vitez
31-05-2004, 14:11
Tak wiec w powyzszej wypowiedzi jest taki blad ze S45 nie ma 9 polowego AF
Mylisz się, S45 MA 9 polowy AiAF! Radzę zajrzeć do manuala lub na strony internetowe producenta :roll:

Jesli juz ktos sie myli w powyzszym moim zestawieniu to autor strony dpreview, nie ja, ograniczajac sie tylko do FlexiZone przy S45.