PDA

Zobacz pełną wersję : ostrość w manualu



nowyxxx
09-11-2008, 22:44
mam pytanie do szanownej braci fotografów, a mianowicie jak wygląda ustawianie przesłony, ostrości w obiektywach bez AF?
śledząc forum wywnioskowałem że gdy obiektyw na na korpusie literkę "A" to wartością przesłony można sterować z poziomu body, a jak nie, to rozumiem że przesłonę ustawiam ręcznie na obiektywie- w zależności od tego jaki efekt chcę uzyskać, a aparat sam dobierze czas ?, czy aparat mi podpowie jaką wartość przesłony wybrać i taką będę musiał ustawić na pierścieniu?
sorry jeśli pytania są infantylne, ale jestem początkującym a chciałbym spróbować swoich sił na czymś innym niż kit
z góry dziękuję...

plyszczarz86
09-11-2008, 22:57
W szkłąch m42 ustawienie przysłony odbywa się na obiektywie. Aparat ustawiasz na M lub AV, przysłone wybierasz na obiektywie a czas w body albo automatyka ci go dobierze. Wskaźnik przysłony w wizjerze bedzie pokazywał 00, ale tym sie nie nalezy przejmować. Co do ostrości to ostrzysz dokłądnie tak jakbyś obiektyw EF przełączył w tryb manualnego ustawiania ostrości. Jeśli masz przejściówke m42->EOS bez potwierdzenia ostrości to ostrzysz wyłącznie "na oko", jesli natomiast masz przejściówke z ukłądem potwierdzającym ostrość to przy odpowiednim ustawieniu ostrości (nadal ręcznie) zaświeci ci sie lampka sygnalizująca ze dany punkt ma poprawnie ustawioną ostrość.
Pozatym radze przeszukać forum przed zadaniem pytania bo na temat szkieł m42 i ich obsługi było wiele tematów.
Pozdrawiam
Paweł

airhead
09-11-2008, 23:02
ciężko znaleźć ludzi używających szkieł FD...

Szczur88
09-11-2008, 23:18
za to M42 już całkiem sporo...

airhead
09-11-2008, 23:42
za to M42 już całkiem sporo...tylko że to koledze nie pomoże, bo on mówi o FD (po co inaczej by wspominał o automacie przysłony?)

Szczur88
09-11-2008, 23:55
Z FD główny problem jest ten sam, co z M42 u nikosia, czyli konieczność używania soczewki, co może nieźle popsuć zdjęcie, sad but true...

nowyxxx
10-11-2008, 12:30
czyli- reasumując, nawet posiadając przejściówkę m 42/eos bez potawierdzenia ostrości, jeśli przesłonę ustawię na obiektywie to czas dobierze samo body, tak?
ta konfiguracja (przesłona z obiektywu/czas naświetlania z body) pozwoli na zrobienie poprawnego zdjęcia?

fret
10-11-2008, 12:54
Tak, w trybie Av

Wini
10-11-2008, 15:58
czyli- reasumując, nawet posiadając przejściówkę m 42/eos bez potawierdzenia ostrości, jeśli przesłonę ustawię na obiektywie to czas dobierze samo body, tak?
ta konfiguracja (przesłona z obiektywu/czas naświetlania z body) pozwoli na zrobienie poprawnego zdjęcia?
... po wprowadzeniu pewnej korekty zależnej od modelu EOSa, użytej przesłony...
Niedawno było na forum - wątek "pomiar światła EOS" lub jakoś tak podobnie

plyszczarz86
10-11-2008, 17:27
tylko że to koledze nie pomoże, bo on mówi o FD (po co inaczej by wspominał o automacie przysłony?)
przecież niektóre m42 też miały przełącznik A/M, automatyka polegała domykaniu ustawionej przysłony bolcem (A) lub domykanie przysłony tylko pierścieniem.

Szczur88
10-11-2008, 18:16
Ale bolec jest automatycznie wciśnięty przez redukcję, więc mogą sobie mieć A/M...

airhead
10-11-2008, 18:39
no właśnie - czyli jest a nie działa

Szczur88
10-11-2008, 21:04
Co jest dość wkurzające, za każdym razem przy ustawianiu ostrości trzeba otwierać, ustawiać, przymykać... (dlatego ciągle pracuję na pełnej)

nowyxxx
13-11-2008, 02:21
no i w ten oto prosty sposób z początkującego amatora stałem się prawie profi...:mrgreen:
- budowa obiektywów w małym paluszku (....bolec wciśnięty....:-D)
- najlepszy kompozytor ekspozycji (........otwierać....:lol:)
w każdym razie bardzo dziękuje za pomoc i zainteresowanie wątkiem - wniosek jest tylko jeden - szkło z AF i duuuuuuuuuuuuużo pracy przede mną.
pozdrawiam;-)

MaciekH
13-11-2008, 16:07
"prawie" robi wielką różnice8)