PDA

Zobacz pełną wersję : fotografia koncertowa



cabretti
10-09-2005, 10:25
Witam własciwie tylko jeden wątek czyli WB ? jaka temperatura ?
to tego typu światła Waszym zdaniem? :rolleyes:

Jurek Plieth
10-09-2005, 10:33
Witam własciwie tylko jeden wątek czyli WB ? jaka temperatura ?
to tego typu światła Waszym zdaniem? :rolleyes:
Na koncertach (a przynajmniej na tych, na których ja bywam) światło jest tak wariackie, że zapomnij o indywidualnych ustawieniach WB.

Domini-Q
10-09-2005, 10:43
oooooo, i ten wątek też będe śledził, podobny temat (a może taki sam??)

ripek
10-09-2005, 10:52
Ja zawsze używam światła żarówkowego. Zdjęcia gdy bije światło żółte i czerwone mnie zawsze wychodziły jakoś nijak (czerwień to w ogole jakiś smieszny kolor - próbował ktoś robić płatki róży w jasnym swietle ?).

Tomasz Golinski
10-09-2005, 11:58
Ja robilem na auto, a potem bawilem sie troche levelami.

dfilip
10-09-2005, 14:09
AWB lub RAW i rowniez AWB

Azius
26-08-2007, 23:30
Witam wszystkich serdecznie! Jak do tej pory to szczegolnie sie przysluchiwalem rozmowa, nigdy jeszcze nie zabieralem glosu, ale czas nadszedl.

Pod koniec tygodnia jade na fajne koncerty, udalo sie zdobyc przepustke na scene i zamierzam zrobic cos na ksztalt reportazu od kuchni. Mam prosbe o wskazowki, moze jakis podpowiedzi co do ogniskowych, swiatla, jak rozmawiac z artystami i jak ich zachecac do pozowania :smile: .

Robilem juz cos podobnego, ale na miejsza skale, jeden wystep i na scenie w centrum kultury. Tam jak sie okazalo, uzywalem tylko 28 i 50, 80 zalozylem raz i to tylko na portret. Teraz jestem bogatszy jeszcze o 35 i mysle, ze glownie z tego obiektywu bede korzystal.

Z gory dziekkuja za podpowiedzi i mam nadzieje na cieple przyjecie na forum.

Pozdrawiam

777
26-08-2007, 23:38
co do lensow to polecam jasne stalki czyli 35 50 85 czasem moze sie przydac cos dluzszego ale to nie wiem czy masz
lampka moze sie przydac ale raczej jak mozesz to jej nie stosuj bo splaszcza obrazek
przeslony kolo 2,8 iso wiadomo ze jak najmniejsze -rozsadny wybor to kolo 800-1250 czas kolo 1/200 raw
to takie propozycja wiadomo ze moze byc roznie

co do rozmawiania z artystami to z tym roznie jest-czasem moga byc bardzo komunikatywni i chetni do wspolpracy a czasem moze byc masakra
raczej to 2:D

franker
27-08-2007, 00:21
ostatnio właśnie fotografowałem 2 koncerty: od kuchni. Najlepiej przyjść z 2h wcześniej na próbę, bo można zrobić zdjęcia artystom na spokojnie, ja raczej nie używałem szerokich tylko koło 50-80(stałka 50 1.8) i zbliżenia. Fajnie też zdjęcia wychodzą zza stołów, btw. zobacz, zdjęcia robiłem dla firmy od dźwięku i świateł: http://picasaweb.google.pl/franek.mularzuk/MedeskiScofield
http://picasaweb.google.pl/franek.mularzuk/Urbanator28062007r

najważniejsze zeby nie przeszkadzać dźwiękowcom i tym którzy grają na scenie, o lampie zapomnij:)

Azius
27-08-2007, 09:20
franker swiatna robota.

kilka pomyslow to sobie podejrzalem i przerobie na wlasny styl, ale dzieki, pokazales mi ze czasami mozna podjesc troche inaczej i zabawa z go rewelacyjna. Czy miales sytuacje, ze jednak brakowalo swiatla? Zastanawialem sie jak sobie poradzi aparat gdybym robil -2EV i ciagnal na komputerze. Zdjecia maja potem byc wywolane w wielkim formacie i szykowane na mala wystawe.

Wats0n
27-08-2007, 09:43
Zastanawialem sie jak sobie poradzi aparat gdybym robil -2EV i ciagnal na komputerze. Zdjecia maja potem byc wywolane w wielkim formacie i szykowane na mala wystawe.

Wyciąganie o 2EV? Jeżeli chcesz uzyskać "szlachetne ziarno" i "duszę", to proszę bardzo.
Zdefiniuj jeszcze wielki format, bo każdy rozumie to nieco inaczej.

franker
27-08-2007, 12:10
franker swiatna robota.

kilka pomyslow to sobie podejrzalem i przerobie na wlasny styl, ale dzieki, pokazales mi ze czasami mozna podjesc troche inaczej i zabawa z go rewelacyjna. Czy miales sytuacje, ze jednak brakowalo swiatla? Zastanawialem sie jak sobie poradzi aparat gdybym robil -2EV i ciagnal na komputerze. Zdjecia maja potem byc wywolane w wielkim formacie i szykowane na mala wystawe.

z tym światłem to różnie bywa, jak jest w zamkniętym budynku(u mnie to był Torwar), to tam tylko 50 1,8, miałem jeszcze tamrona(17-50 2,8) ale praktycznie go nie używałem-za ciemny;|. Zależy jeszcze jakie światła zrobią na scenie, może zrobić ktoś takie efektowny "mrygawki" jak na dyskotece albo takie delikatne przejścia. Jak było trochę jaśniej- amfiteatr w parku to dało się robić czym chciałeś- chodzi mi obiektyw.
Ja na kompie nie podciągałem, albo tyle co "nic". Zrób -1EV i to Ci spokojnie wystarczy, ISO daj chyba 800- takie optimum. (ja mam 400D, więc nie wiem jak u Ciebie)

Azius
27-08-2007, 20:04
Format A3 lub A2. Z tym EV to sie pytalem, bo juz robilem podobne rzeczy, ale byly one przygotowywane do pokazu multimedialnego, a nie na papier. Tez myslalem, ze niestety odpada az takie forsowanie. Robilem A3 z ISO 1600 i musze przyznac, ze efekty byly OK, wszystkim sie podobalo.
Robie 5D plus obiektywy o jasnosci od 2.0 do 1.4.

franker
27-08-2007, 21:20
aaa to bez problemu.

Sadchild
04-11-2008, 12:51
Witam wszystkich serdecznie,

Udalo mi sie zdobyc Photopass(przypadkowo) na koncert.
Szczerze mowiac nigdy nie focilem na koncercie.
Czy macie jakies sugestie, porady? Tipsy i tricky? :))

Dziekuje za pomoc.

gunia1990
04-11-2008, 13:35
jaki to koncert? ilu bedzie ludzi? jakie oświetlenie, wiesz coś na ten temat?

Sadchild
04-11-2008, 13:57
koncert - muzyka elektroniczna
oswietlenie typowo koncertowe, spodziewam sie dynamiczej zmiany oswietlenia, nie jest to koncert kameralny, itp.
ilosc ludzi - nie wiem mysle ze ok. 800-1000

pucha d40 + 2 obiektywy (kit, hmmm :) i EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM.

MM-architekci
04-11-2008, 14:43
ciemne szkla bedzie ciezko cos popstrykac

Wats0n
04-11-2008, 15:17
Z taką szklarnią nie spodziewałbym się cudów.

Poza tym nie ma czegoś takiego jak standardowe oświetlenie koncertowe. Ostatnio miałem wątpliwą przyjemność robić zdjęcia pewnym muzycznym abominacjom z kraju Canona - w ramach budowania mrocznej atmosfery dali tak mało światła, że dwie żarówki 40W dałyby znaczącą poprawę (ISO3200, f/1,8, zdjęcia na wdechu (1/80) i to tylko w momentach, w których wokalista/wokalistka (do tej pory nie mam pewności) zastygał/a na chwilę w bezruchu). Mimo tych zabiegów wyszedł shit monstrualny - primo, i tak było za ciemno, secundo - dwa mierne pary, którymi oświetlona była scena, świeciły na czerwono. A co czerwone światło robi z ludzką facjatą - fotografom chyba tego mówić nie trzeba.

Z kolei dobrze oświetlony koncert - cóż, przy Twojej konfiguracji i tak może być za ciemno.

Jak wrócę do domu podlinkuję przykładowe zdjęcia z obu rodzajów koncertów :)

Sadchild
04-11-2008, 15:37
No niestety, zdaje sobie z prawe ze obiektywy sa ciemne jak noc listopadowa.
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na cuda nie licze.:)

samson_miodek
04-11-2008, 15:59
Ja też się przygotowuję do koncertu w klubie - będzie grała Coma. Kupiłem stałkę 50/1.8 i mam nadzieję że wystarczy. Wcześniej na koncercie Gdańsk Dźwiga Muzę fotografowałem z tłumu Pentaconem 200/4 i nie wyszło tak tragicznie (choć miałem problemy z ostrością). To może być też rozwiązanie dla Ciebie - po prostu kup jakieś manualne jasne szkło i biegaj z nim na koncercie. Jak czytałem to świetne porady znajdziesz na cyberfoto.pl tam jest świetny poradnik właśnie poświęcony fotografii koncertowej - warto się z nim zapoznać w ramach przygotowań, pooglądaj galerie poświęcone koncertom itd.
Pozdrawiam.

Vitez
04-11-2008, 16:03
pucha d40 + 2 obiektywy (kit, hmmm :) i EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM.

A jak podpiąłeś szkło EF do Nikona D40? :roll: :twisted:

Sadchild
04-11-2008, 16:07
Wlasnie przegladalem stalki - moge sobie na takie szkielko pozwolic. :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Vitez. Przepraszam moj blad. Oczywiscie mialem na mysli 40D. :twisted:

gunia1990
04-11-2008, 18:29
ej no nie przesadzajcie.. ja wszystkie koncerty obleciałam z ciemnymi szkłami i jakoś efekty nie były tragiczne.. fakt, ciężko jest coś zrobić, ale można.
A najgorzej z czerwonym światłem.. nie dość, że twarz jak u Indianina, to w dodatku af się gubi...

samson_miodek
05-11-2008, 15:18
ej no nie przesadzajcie.. ja wszystkie koncerty obleciałam z ciemnymi szkłami i jakoś efekty nie były tragiczne.. fakt, ciężko jest coś zrobić, ale można.
A najgorzej z czerwonym światłem.. nie dość, że twarz jak u Indianina, to w dodatku af się gubi...

Zawsze można zaszaleć i iść na MF :P

A zdjęcia w czerwieni zawsze można na BW przerobić i jakoś uratować ;)

Wats0n
05-11-2008, 17:04
Zawsze można zaszaleć i iść na MF :P

A zdjęcia w czerwieni zawsze można na BW przerobić i jakoś uratować ;)

Dyskusyjne.
W czerwonym świetle twarz ludzka przepoczwarza się w odrażający, pozbawiony wszelkich detali naleśnik. I to jest nie do odratowania. W każdym razie nie u rasy kaukaskiej.

timo
19-11-2008, 02:15
Dyskusyjne.
W czerwonym świetle twarz ludzka przepoczwarza się w odrażający, pozbawiony wszelkich detali naleśnik. I to jest nie do odratowania. W każdym razie nie u rasy kaukaskiej.

dokladnie. niestety jest kilka zespolow (m.in. kult, hey), ktore notorycznie uzywaja prawie wylacznie 2 kolorow: czerwieni i bardzo zimnego blekitu. efekt? praktycznie brak mozliwosci zrobienia dobrego zdjecia.

Szymański Adam
18-12-2008, 18:54
Czytam wątek "fotografia koncertowa". A tu same szarpidruty, portrety muzyków, solistów etc. A gdzie miejsce na prawdziwy (ja to tak rozumiem) koncert zespołu tanecznego, ludowego czy baletowego czyli tam gdzie coś POZA DŹWIĘKIEM się dzieje. Mam potrzebę focić w Sali Kongresowej w W-wie występy zespołu SGGW "Promni". Światło jest tam zależne od sytuacji co w danym momencie przedstawia zespół. Ogólne na scenie żarowe reflektory gdy tańczy zespół np. przedstawiający kulturę Podhala, Mazowsza, czy z regionu całej Polski.
Inne oświetlenie punktowe często kolorowe nastrojowe gdy śpiewa solistka. Cały plan to scena z pewnej wysokości - połowa sali lub nawet z końca sali robiona długim tele ze statywu, a czy np. zdjęcia tuż przy scenie z żabiej perspektywy szerokim kątem pozwolą pokazać "ruch" kolor pięknych strojów ludowych (problem WB) i dobrze byłoby gdyby jednak zdjęcia były ostre (3200 ISO ?). Jest to pewne wyzwanie, czy ktoś z forumowiczów ma w takiej scenerii jakieś doświadczenie?

gunia1990
18-12-2008, 19:08
wiem, że hofi (hofi66) fotografował balet w Bydgoskim Teatrze Wielkim..
o, tutaj (http://canon-board.info/showthread.php?t=32044) masz jego watek.. Może to cos ci pomoze ;)

Vitez
18-12-2008, 21:53
A gdzie miejsce na prawdziwy (ja to tak rozumiem) koncert zespołu tanecznego, ludowego czy baletowego czyli tam gdzie coś POZA DŹWIĘKIEM się dzieje.

"Prawdziwy" to jak widać pojęcie względne. Dla mnie słowo "koncert" wywołuje od razu obrazy wieloset-tysięcznego tłumu w salach/halach/na stadionach skaczącego w rytm energetyzującej muzyki.

adino
19-12-2008, 01:31
ostatnio foviłem na koncercie gdzie światło było jak z burdelu, czerwień nie do wytrzymania na zdjeciach wyglądało to tragicznie na szczęścia z RAW do się troche wyciągnąć ale w B&W już było bardzo dobrze no ale wiadomo lepiej w kolorze..... ale kilka B&W moze być :)

Troyan
19-12-2008, 11:53
A ja byłem na koncercie Illusion, grali pierwszy raz od 9 lat razem. Załatwiłem sobie akredytację ale warunki do focenia były tak "wyścigowe" ze więcej było przepychanki pod sceną niż robienia zdjęć. Myślałem że sobie troszkę poćwiczę w spokoju a przegonili nas zaraz po pierwszej piosence...masakra. To zdjęcie zrobiłem pod sceną:


https://canon-board.info/imgimported/2008/12/4b163cbdde6b96dfa36af981cffa22eb_7fb-1.jpg
źródło (http://www.fotothing.com/photos/4b1/4b163cbdde6b96dfa36af981cffa22eb_7fb.jpg)

I jak, daje radę taka fotka ?

Później poszedłem na sektor i robiłem zdjęcia canonem 70-300 4-5.6 IS USM i powiem Wam że jestem miło zaskoczony tym obiektywem, nie spodziewałem się takiej klarowności przy ogniskowej ok. 300mm, wrzucę coś z niego jak wrócę do domu.

Malekithan
19-12-2008, 17:03
odszumianie by się przydało ;] ja powiem trochę o koncertach z perspektywy zespołów i obsługi technicznej, mianowicie jest kilka rzeczy które niesamowicie irytują i zwykle kończą się usunięciem przez ochronę. Przykładem takiego zachowania sa zdjęcia backstage zrobione bez wyraźnego pozwolenia za sceną przed lub po występie. Kolejna sprawa to pytanie o robienie zdjęć, od tego jest menager/ road menager a nie artyści. Wiele osób bardzo nie lubi błysku lampy i panuje powszechna zasada że lampy się nie używa. W zależności od zespołu pojawiają się i inne ograniczenia np fotografowanie przez pierwsze 3 utwory, albo póki menager nie powie dość. Absolutnie nie mile widziane jest wchodzenie na scenę na konstrukcję sceny lub layery nagłośnienia (wieże na których wisi cały sprzęt) to takie najważniejsze rzeczy które czasami wcale nie są oczywiste ;] a pracuję przy koncertach od 7 lat więc naoglądałem się tego troszkę...

Troyan
19-12-2008, 17:25
odszumianie by się przydało ;] ja powiem trochę o koncertach z perspektywy zespołów i obsługi technicznej, mianowicie jest kilka rzeczy które niesamowicie irytują i zwykle kończą się usunięciem przez ochronę. Przykładem takiego zachowania sa zdjęcia backstage zrobione bez wyraźnego pozwolenia za sceną przed lub po występie. Kolejna sprawa to pytanie o robienie zdjęć, od tego jest menager/ road menager a nie artyści. Wiele osób bardzo nie lubi błysku lampy i panuje powszechna zasada że lampy się nie używa. W zależności od zespołu pojawiają się i inne ograniczenia np fotografowanie przez pierwsze 3 utwory, albo póki menager nie powie dość. Absolutnie nie mile widziane jest wchodzenie na scenę na konstrukcję sceny lub layery nagłośnienia (wieże na których wisi cały sprzęt) to takie najważniejsze rzeczy które czasami wcale nie są oczywiste ;] a pracuję przy koncertach od 7 lat więc naoglądałem się tego troszkę...

Zdaję sobie z tego sprawę bo też sam pogrywam na basiku, trochę knajpianych występów mam na konice ;) Ale JEDYNY koncert od 9 lat i dosłownie około 6minut zdjęć ? No sory ale Illusion to nie "gwiazda" w stylu rozwydrzonej Łitnej Hjuston ale normalni goście, podejrzewam ze to był poprostu wybryk Pana szefa od ochrony, żeby chłopcom się łatwiej stało pod sceną. Nikt z nas na scenę nie wchodził, na nagłośnienie się nie wdrapywaliśmy, po kablach nie deptaliśmy- ze tak powiem kulturka była. No trudno, fotki jakie zrobiłem takie mam, przynajmniej muzycznie full wypas ;)

ps. Fotka jest juz odszumiona :) Może wyszedł mój brak umiejętności w tym względzie.

Szymański Adam
19-12-2008, 22:42
"Prawdziwy" to jak widać pojęcie względne. Dla mnie słowo "koncert" wywołuje od razu obrazy wieloset-tysięcznego tłumu w salach/halach/na stadionach skaczącego w rytm energetyzującej muzyki. Jak Panu (Vitez) taki odbiór odpowiada to zapewne jak mniemam najlepsze koncerty są na stadionach tudzież meczach piłkarskich z "żyletą na Legii" po których jakiś czas temu policja prostowała takich fanów koncertów przedstawiając im zarzuty... Tam też faktycznie coś się oka dzieje nie tylko dla ucha. Ale robiąc zdjęcia na takich imprezach to raczej reportaż niż "fotografia koncertowa". A w swojej głupocie tylko pytałem innych użytkowników o doświadczenia podczas koncertów w moim rozumieniu, co też podkreśliłem. Dziękuję za linka od "guni1990", choć zdjęcia baletu są świetne i zapewne bardzo pracochłonne to nie jest raczejto samo. Na koncertach w sali kongresowej raczej trudno o swobodę dla fotografa nie mówiąc już o akredytacji.

Troyan
20-12-2008, 00:42
Tu jak mówiłem zdjęcie z 70-300 4-5.6 IS USM:


https://canon-board.info/imgimported/2008/12/54303c3c7abe0fc4fb3aabdf913f388c_b63-1.jpg
źródło (http://www.fotothing.com/photos/543/54303c3c7abe0fc4fb3aabdf913f388c_b63.jpg)

Zmieniony balans bieli i desaturacja, po zmniejszeniu do 800x533 podbiłem ostrość na smart sharpen ok. 20% + noise reduction bo było ISO 1600 na moim poczciwym 400d.

Wrzuciłem tą fotkę bo zaskoczony jestem, że ta lufa strzela takie ostre rzeczy na długim końcu :) W sumie jest 2x droższa od Sigmy ale takiej jakości się nie spodziewałem :D

mate00sh
20-12-2008, 01:09
Jak Panu (Vitez) taki odbiór odpowiada to zapewne jak mniemam najlepsze koncerty są na stadionach tudzież meczach piłkarskich z "żyletą na Legii" po których jakiś czas temu policja prostowała takich fanów koncertów przedstawiając im zarzuty... Tam też faktycznie coś się oka dzieje nie tylko dla ucha.

Cóż za szerokie horyzonty. No bo taki szarpidrut to od razu policja i zarzuty... Szkoda gadać.

Szymański Adam
20-12-2008, 02:58
... i zarzuty... Szkoda gadać.. Jak mam coś do powiedzenia w temacie to piszę, a jak nie - to sam cytat wystarczy

Tomasz Golinski
20-12-2008, 12:29
Czytam wątek "fotografia koncertowa". A tu same szarpidruty, portrety muzyków, solistów etc. A gdzie miejsce na prawdziwy (ja to tak rozumiem) koncert zespołu tanecznego, ludowego czy baletowego czyli tam gdzie coś POZA DŹWIĘKIEM się dzieje.

Jeśli chodzi o taniec to:
http://tomaszg.pl/foto/08kupalle/
http://tomaszg.pl/foto/08euroszanty/carrantuohill/
http://tomaszg.pl/foto/05festyn ;)

A jeśli chodzi, żeby poza dźwiękiem coś się działo, to cała reszta też :P

No i polecam stronę Kubamana: jakubszyma.pl

Szymański Adam
20-12-2008, 17:20
Bardzo dziękuję Panu Tomaszowi Golińskiemu z linki - OK, o to właśnie chodziło. Choć widzę, że raczej regułą jest dłuższy obiektyw z wysokości oczu w każdym razie zdecydowanie perspektywa ptasia. Do tego jasny długi obiektyw i ok 1600 ISO, jest to już pewien wskaźnik.

hofi66
20-12-2008, 17:48
Coś z ostatnich moich prac (oglądać w wersji "original", exify pod zdjęciami):

http://www.pbase.com/hofi/pendragon


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img237.imageshack.us/img237/6936/img8948homeqq1.jpg)

http://www.pbase.com/hofi/drumstwo (10 dni festiwalu)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/407/grzes2mr6.jpg)

Pozdrowienia

Vitez
20-12-2008, 23:34
Jak Panu (Vitez) taki odbiór odpowiada to zapewne jak mniemam najlepsze koncerty są na stadionach tudzież meczach piłkarskich z "żyletą na Legii" po których jakiś czas temu policja prostowała takich fanów koncertów przedstawiając im zarzuty... Tam też faktycznie coś się oka dzieje nie tylko dla ucha.

Zaczepka trochę poniżej poziomu kulturalnego na jaki się Pan nastawia preferując balety, tańce ludowe.
Porównywanie czyichś gustów i preferencji co do energiczności i odczuć przy słuchaniu muzyki z zadymą stadionową?
Gratuluję specyficznego porównania, może to z jakichś niemiłych doświadczeń z przeszłości takie porównanie pochodzi? Czy może ze stereotypów kreowanych faktami medialnymi?
Ale odradzam kontynuowanie w takim stylu wojenek podjazdowych, gdy się czyjś gust nie podoba. Ani to miłe, ani kulturalne.
A na stadiony nie chodzę i kiboli nie toleruję.

Tomasz Golinski
20-12-2008, 23:37
Jesteś nietolerancyjny :P

Vitez
21-12-2008, 00:06
Jesteś nietolerancyjny :P

Ale bardzo wybiórczo nietolerancyjny :p .

Szymański Adam
21-12-2008, 00:17
Nie chciałem Pana (Vitez) urazić - jeśli tak to przepraszam, ale sprowokował mnie Pana sarkazm. Każdy odbiera zewnętrzne wrażenia w inny sposób i zapewne na koncertach rockowych, które ze względu na ogromne zainteresowania odbywają się na stadionach na których niestety nie bywam można znaleźć wiele ciekawych tematów do reportażu. Dla mnie jednak jak zapewne Pan zauważył w moim poście przedstawiłem, że subiektywnie ja to tak, a nie inaczej odbieram. Być może nie wyraziłem się dość jasno. Kilku forumowiczów na swoich stronach przedstawia naprawdę wspaniałe zdjęcia, tylko pozazdrościć. Oczekiwałem na informację o parametrach ekspozycji, szkle jakim się posługują oraz umiejscowienia aparatu w stosunku do sceny.

timo
22-12-2008, 01:05
Troyan, ktory to Ty? tez tam bylem :) ale po sprzecie Cie nie kojarze...

co do warunkow focenia - faktycznie, tragedia. chyba jeszcze nigdy nie bylem tak niezadowolony z warunkowe pracy na imprezie (nota bene cala organizacja imprezy, pod roznymi wzgledami, stala na totalnie amatorskim i bardzo zenujacym poziomie). usuniecie nas spod sceny po pierwszym utworze illusion bylo wybrykiem ochrony - zacytuje moj dialog z szefem ochrony: "ale o co chodzi, mialy byc dwa utwory!" "ch*j mnie to obchodzi, wypie*dalac" - no comment :| najgorsza ochrona na koncercie, jaka kiedykolwiek widzialem (a mam na koncie 8 lat w branzy koncertowej - jako organizator, technik sceniczny, fotograf i pare innych funkcji, wiec znam to z kazdej strony...)

jednym slowem to co sie tam dzialo: WSTYD

Troyan
22-12-2008, 01:12
Byłeś na konferencji ? To ja dawałem im do podpisania książeczkę z 1999 roku ;)

Dawaj fotki do pokazania :D

timo
23-12-2008, 01:51
na konferencji nie bylem. fotki bede przegladal i obrabial w swieta, na razie brak czasu.

nadal nie wiem, ktory to Ty ;) ja tam bylem jedyny z dreadami :P wiec pewnie kojarzysz ;)

obserwator
23-12-2008, 02:16
Wszyscy piszą o jakimś świetle, jego kolorach, jego braku, żę ciężko i takie tam bzdety... A ja uważam, że ważne, a może nawet ważniejsze są ujęcia... kadry... Światło kto szuka, ten znajdzie. Do dzieła panowie - a nie marudznie ;)

Vitez
23-12-2008, 03:54
Nie chciałem Pana (Vitez) urazić - jeśli tak to przepraszam, ale sprowokował mnie Pana sarkazm.

Problem w tym że ja pisałem serio, nie sarkastycznie. Po prostu podałem swoje preferencje koncertowe, jaki zakres muzyki czy okoliczności przychodzą mi na myśl gdy ktoś powie te dwa słowa "fotografia koncertowa" . Bez żadnej nutki sarkazmu, tak więc nie ma co się jej doszukiwać na siłę - zwykła wymiana poglądów.
Niestety taki już urok komunikacji internetowej (i jest już sporo mądrych artykułów i książek na ten temat) że człowiek, nie widząc mowy ciała drugiej osoby, automatycznie się "stroszy" gdy coś tylko czyta. Automatycznie przestawia się na negatywny odbiór, bo bez przekazu intencji gestami, woli odbierać wszystko negatywnie by się potem nie przejechać...

baran
30-12-2008, 21:01
Ostatnio miałem okacje być na koncercie grupy Efterklang, wybrałem automatyczny balans + RAW i chyba nie wyszło najgorzej.
http://blog.bartekszewczyk.com/2008/11/24/koncert-efterklang-rialto-katowice/

glasseye
10-01-2009, 13:50
a ja ostatnio fociłem koncert Believe. To mój pierwszy koncert, więc wiem, że popełniłem masę błędów, ale za sugetie będę wdzięczny foty tu: http://www.flickr.com/photos/tajny-prezydent-usa/sets/72157612332162508/

basti78
18-01-2009, 15:31
udało mi się wczoraj pofocić mój pierwszy koncert i naprawdę takiej radochy z robienia zdjęć nie miałem już dawno

bez jasnych szkieł można zapomnieć ja w zasadzie uzywałem 2:
- Tamron 70-200 2,8 - z racji zakresu ogniskowych był idealny
- Sigma 50 1,4 - to szkło to po prostu mistrzostwo

przyszła ochotka na dokupienie krótkiej stałki 1,4 no i może coś z okolic 100;)))

moje spostrzeżenia:
czasy - od 1/80 do 1/250
światło - max
iso - czasem i 800, ale udawało mi się i na 200 robic czasami. optymalnie, najwiecej czasu, na 400

stałem przy samiusieńkiej scenie, niestety tylko w jednym miejscu, ale radocha dla mnie niesamowita ;)))

p.s. gdyyyyyyby ktoś miał możliwość po klubowemu załatwienia wstepu na koncert w Wawie do obfocenia (bez komercyjnego wykorzystywania oczywiscie) bede cholernie zobligowany

Scream
19-01-2009, 00:27
moje spostrzeżenia:
czasy - od 1/80 do 1/250
iso - czasem i 800, ale udawało mi się i na 200 robic czasami. optymalnie,

To miałeś idealne warunki. Z reguły na iso 1600 mam 1/30 lub 1/60. Zależy to oczywiście od klubu i oświetlenia.

Pokaż co z tego wyszło.

basti78
21-01-2009, 19:19
chętnie uwagi

LINK (http://www.8--8.eu/1/index.htm)


S

crazy
21-01-2009, 19:40
Ostrowska i Oddział Zamknięty

http://crazycrisfoto.blogspot.com/2007_07_01_archive.html

z reguły tak jak napisał Scream czasy 1/50 1/60 czasami troszkę szybsza migawka ISO 800 do góry przesłona F/2,8-4-5,6

glasseye
21-01-2009, 19:41
basti, jak na moje oko laika, to większość fot masz albo poruszonych, albo nie trafionych z ostrością. Kilka kadrów jednak naprawdę ciekawych (mimo dziwnej maniery kadrowania bardzo z boku).

basti78
21-01-2009, 19:58
wiesz co zapewne masz i racje

ale przy robieniu tej galerii acdsee tez swoją drogą bardzo te zdjecia upiękrzył....

co do ostrosci - w pelni zgoda - pierwszy w zyciu koncert, abitnie podchodząc wyłączyłem równiez AF ;) ale za to ile wiecej tego szkla poznałem ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a "maniera" wynikała z tego ze inaczej zdjecie byłoby nedzne jesli chodzi o kadr

stałem tylko w jednym miejscu ale za to przez cały koncert a nie 3 kawałki ;)

wiec nie mogłem lapac z roznych stron

crazy
21-01-2009, 20:23
wiesz co zapewne masz i racje

ale przy robieniu tej galerii acdsee tez swoją drogą bardzo te zdjecia upiękrzył....

co do ostrosci - w pelni zgoda - pierwszy w zyciu koncert, abitnie podchodząc wyłączyłem równiez AF ;) ale za to ile wiecej tego szkla poznałem ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a "maniera" wynikała z tego ze inaczej zdjecie byłoby nedzne jesli chodzi o kadr

stałem tylko w jednym miejscu ale za to przez cały koncert a nie 3 kawałki ;)

wiec nie mogłem lapac z roznych stron

Sam używam AcdSee i nie zauważyłem aby jakos sam upiększał zdjęcia :P

basti78
21-01-2009, 21:14
"upiększył" - kolejna kompresja, kompresji, kompresji nie pomogła i jeszcze resize na koniec

crazy
21-01-2009, 21:44
napierw robisz zmiane rozmiaru a dopiero potem ustawiasz wartość kompresji !!

basti78
22-01-2009, 09:18
wiem wiem - po prostu robiłem to na szybko, a w pracy nie miałem źródłowych tylko juz poredukowane

Vitez
22-01-2009, 12:33
wiem wiem - po prostu robiłem to na szybko, a w pracy nie miałem źródłowych tylko juz poredukowane

A po co się spieszyć? Stanie się coś jak dzień czy dwa później je pokażesz?

glasseye
22-01-2009, 12:58
nie sprzedadzą się :P

basti78
22-01-2009, 14:25
nic by się nie stało ;P

po prostu tak wyszło jak wyszło - co tu teorie dorabiać

sprzedac? co miałem zyskać na zdjeciach to juz zyskałem ;P

MM-architekci
22-01-2009, 14:30
Przejrzalem foto , czesc strasznie pocieta ( rece itp ) , coz trzeba pocykac koncerty zeby nabrac wprawy bo to nie latwe ;]

basti78
22-01-2009, 15:11
również sie zgadzam ;P

tyle ze stałem w jednym miejscu, tak czasem wymuszało kadrowanie

szukam teraz nastepnych okazji, ale nie jest to proste niestety ;(
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a pozostałe jak? te niepocięte?

Scream
24-01-2009, 04:19
a pozostałe jak? te niepocięte?

Każdy miał trudne początki z koncertowymi, ale nie każdy wstawia tu swoje pierwsze prace. Zdjęcia kiepskie, na moje oko większość nieostra i bardzo dziwnie kadrujesz. Próbuj dalej, nie zniechęcaj się, Koncertówki wymagają już pewnego doświadczenia.

badi
24-01-2009, 11:08
bez jasnych szkieł można zapomnieć

mit. koncerty, szczegolnie ciezkie brzmienia, sa b. dynamicznymi planami. zycze powodzenia w lapaniu kogos w glebie ostrosci przy f rownym 1.2-1.6. :mrgreen:

poza tym oswietlenie w wiekszosci pl klubow jest raczej mizerne, wiec i tak trzeba dopalac.


ja w zasadzie uzywałem 2:
- Tamron 70-200 2,8 - z racji zakresu ogniskowych był idealny
- Sigma 50 1,4 - to szkło to po prostu mistrzostwo



70-200 nadaje sie na duze koncerty. sale jak spodek czy pelenerowki.

50tka mi nie lezy, ale to kwesita indywidualna. wole 24-35 mm.

MM-architekci
24-01-2009, 12:18
mit ? ciekawe...

ta glebia moze na papierze w cyferkach jest nie duza , ale jakos nie przeklada to sie na same zdjecia , chyba ze ktos z nosem w monitorze szuka granicy tej glebi na zdjeciu , to ja mu wspolczuje...

owszem , koncerty gdzie duzo sie dzieje itd sa trudniejsze sila rzeczy

badi
24-01-2009, 12:54
mit ? ciekawe...

ta glebia moze na papierze w cyferkach jest nie duza , ale jakos nie przeklada to sie na same zdjecia , chyba ze ktos z nosem w monitorze szuka granicy tej glebi na zdjeciu , to ja mu wspolczuje...

owszem , koncerty gdzie duzo sie dzieje itd sa trudniejsze sila rzeczy

tak, uwazam ze to mit.

oczywiscie, ze lepiej miec jasne szkla i przymykac. mowie tu o zastosowaniach klubowych, a nie duzych scenach. czesto w malym klubie ma sie 1-2 lampki do tego jeszcze czerwone i zamiast sie wyglupiac lepiej pomyslec o odbijaniu swiatla.

sam bardzo dlugo nalezelm do zakonu przeciwnikow lampy na koncertach, ale z perspektywy czasu wiedz, ze byla to tylko wymowka od ruszenia **** i nadrobienia warsztatu w temacie.

MM-architekci
24-01-2009, 14:19
a co innego jesli mozna korzystac z lampy , bo ja z gory zakladam ze tego sie nie uzywam , do tej pory jednak na 90% koncertow byl zakac uzywania lamp , a ja sam wychodze z zalozenia ze lepsze efekty w wiekszosci uzyskuje sie bez lampy

chyba ze jest mozliwosc odbicia swiatla i tak wykorzystania lampy , co sie jeszcze rzadziej zdarza , walenie na wprost daje slabe efekty

badi
24-01-2009, 14:28
a co innego jesli mozna korzystac z lampy , bo ja z gory zakladam ze tego sie nie uzywam , do tej pory jednak na 90% koncertow byl zakac uzywania lamp , a ja sam wychodze z zalozenia ze lepsze efekty w wiekszosci uzyskuje sie bez lampy

dla mnie kwestia indywidualna. zwykle przed gigiem pytam zespol co moge co nie, pokazuje przyklady. zwykle slysze rob co chcesz.

na wiekszych imprezach zwykle sa zakazy, ale tam tez jest inne oswietlenie. jak jest jeszcze tv, to juz w ogole malina.


chyba ze jest mozliwosc odbicia swiatla i tak wykorzystania lampy , co sie jeszcze rzadziej zdarza , walenie na wprost daje slabe efekty

zalezy jaki efekt chcesz uzyskac. na dlugich czasach i przy umiejetnej obrobce daje, to rade. ja akurat preferuje odbijanie. inna sprawa, to wziecie 2-3 lampek i odplanie radiowo, tez daje rade.

MM-architekci
24-01-2009, 15:01
nie no szalejemy jesli mamy zabierac lampki dodatkowe ;] , ja bardziej patrze na foto koncertowe pod wzgledem reportazu dla gazety np. wiec ciezko rozstawiac wlasny sprzet i blyskac , chyba ze wlasnie zespol mowi ok i robi sie taka "sesje" , 2 w 1 ;]

musze dokupic kabelek do lampy i probowac odbijac swiatlo nie tylko od sufitu ciekawe jestem jak to wypada

pablobb
24-01-2009, 15:25
Ogolnie moje spostrzezenia sa podobne do tego co napisal Badi.

W klubach kapele leja na to czy z lampa czy bez. Dla samego ich komfortu lepiej nie walic na wprost,to troche denerwuje z tego co zaslyszalem od tych po 2 stronie, co graja ;)

Swiatlo odbite lampy nie jest zle i nie oznacza wyprania oswietlenia scenicznego,moge kilka przykladow zapodac z ostatniego konceru w malym,ciasnym klubie. Fakt,pare lamp tam bylo,ale bez lampy,nie byloby szans.

Ghent
24-01-2009, 15:33
W sumie juz sie nie bawie w taką fotografie ale podrzuce kilka moich prac - w raczej nie uzywam lampy chyba ze desperacja mi kaze ale na koncertach raczeh nie.

A foty robione róznymi szkłami, ale zawsze 2.8 i mniej, ciezkie warukni nie jest łatwo na koncertach :)

http://www.mnowicki.e12.pl/index.php?kat=KONCERTY&pic=1

hofi66
24-01-2009, 17:00
inna sprawa, to wziecie 2-3 lampek i odplanie radiowo, tez daje rade.
Chyba na mini koncercie dla znajomych, może na zabawie ślubnej w ramach zlecenia. Na koncercie z prawdziwego zdarzenia raz że nikt na to nie pozwoli, dwa - psuje to samą ideę fotografii koncertowej, gdzie rejestrujemy grę świateł, oddajemy klimat i atmosferę. Zasada nie używania lamp nie wynika z jakiś uprzedzeń czy braku warsztatu ... To nie fotografia studyjna.

Dla mnie najbardziej załamujące jest to, że gro ludzi idzie ze swoim sprzętem fotografować akcję na scenie i często nie wiedzą nawet kogo fotografują. A bo strasznie chcą spróbować, a bo taki czy siaki ma na stronie coś z koncertu i ja też chciałbym mieć takie "wypasione" fotki. Nie zapomnę, jak, fotografując kiedyś koncert słynnego trębacza Eddie Hendersona z Leszkiem Kułakowskim, podszedł do mnie jeden z userów tego forum i wezwał na tzw. bitwę - kto zrobi lepsze zdjęcie i potem zmieścimy to tu na grupie. W przerwie, na pytanie, czy lubi taką muzykę, odpowiedział, że nie lubi muzyki i nie wie za bardzo kto gra na scenie. Nie skomentowałem tego i nie przyjąłem "rękawicy". Nic dodać, nic ująć ...

Nie neguję całkowicie samego fotografowania, ale mz, żeby dobrze zrobić taki czy inny koncert trzeba poznać sam temat fotografii - muzykę, artystów itp. Wiedzieć jaki kadr najlepiej odda osobowość, charakter artysty. Takie zdjęcia przetrwają wiele lat i mają w sobie to coś, głębie. Inaczej zdjęcia będą bardzo przypadkowe, których nikt nie będzie pamiętał. Młodym adeptom fotografii koncertowej zamiast onanizowania się sprzętem polecam najnowszy album Marka Karewicza "This is jazz", chyba najlepszego w tym kraju, fotografa koncertowego.


https://canon-board.info/imgimported/2009/01/3244691078059-2.jpg
źródło (http://grafik.rp.pl/grafika_zw/324469,107805,9.jpg)

badi
24-01-2009, 17:21
Chyba na mini koncercie dla znajomych, może na zabawie ślubnej w ramach zlecenia.

oj nie. wszystko zalezy od umiejetnosci, sprzetu i ukladu z zespolem-organizatorem. znam pare osob, ktore stosuja ten manewr w klubach (na 300-400 os.) i sprawdza sie swietnie.


psuje to samą ideę fotografii koncertowej, gdzie rejestrujemy grę świateł, oddajemy klimat i atmosferę.

oczywiscie, jesli ktos o to zadba. czesto ten aspekt przy kalkulacjach koncertu jest odstrzeliwany. znam zespoly, ktore dowiedzialy sie o tym, ze maja przyniesc swoja rozpiske swiatel na 2-4 h przed rejestracja dvd w sporych studiach tv.

hofi66
24-01-2009, 17:49
oj nie. wszystko zalezy od umiejetnosci, sprzetu
Umiejętności czego? Sprzętu, jakiego? Moim zdaniem nie tędy droga. Zamiast skupić na wyzwalaniu lamp bardziej przyda się trening wyobraźni i szukanie dobrego światła, kadru. Podobnie napisał też Obserwator, kilka stron wcześniej, którego zresztą fotografia koncertowa bardzo mi dopowiada.

badi
24-01-2009, 18:13
Umiejętności czego?

korzystania z tego czym sie dysponuje. podchodzenia do tematu swiadomie. czucie swiatla czy szukanie ciekawych, innych kadrow tez jest dla mnie umiejetnoscia, ktorzy jedni maja, a inni nie.


Sprzętu, jakiego?

pozwalajacego na wykonaniego tego co sie zamierza. lubie perspektywe rybiego oka, musze miec rybie oko (nie licze prob osiagania zblizonego efektu w ps). chce lekko dopalic swiatlem katowym musze miec radiowke.


Podobnie napisał też Obserwator, kilka stron wcześniej, którego zresztą fotografia koncertowa bardzo mi dopowiada.

w zadnym razie tego nie neguje. szczerze mowiac zyczylbym sobie pieknych, bajecznych swiatel zawsze.

btw: w wolnej chwili polecam rzucic okiem na prace stephen'a jensen'a czy ross'a halfin'a.

hofi66
24-01-2009, 18:40
Bardzo dobrze, że Cię ten temat fascynuje i chcesz się rozwijać, świetnie. Ale za bardzo podkreślasz stosowanie sprzętu (flash, radiówka itp.). To Ci niewiele pomoże, kiedy znajdziesz się na "poważnej" imprezie, koncercie, gdzie występować będzie naprawdę ktoś znany. Zapomnij o takich "gadżetach" j.w. Wtedy liczy się nie to, że ktoś Tobie przygotuje światło, tylko Twoje zdolności szukania go i pokazania na fotografii. Jestem z wykształcenia także muzykiem i miałem okazję fotografować od małego, nieznanego nikomu klubu, przez studio w radiu, filharmonię (koncerty rockowe, jazzowe, inne), operę, teatry, sale sportowe czy koncerty 50-tysięczne .... typu open air. I wydaje mi się, że wiem, o co w tym biega i stąd też wynika to, co napisałem wyżej.
Pozdrawiam

P.S. ;)
Siedzę sobie teraz i oglądam na dvd jeden z najważniejszych koncertów w moim życiu - David Gilmour w Gdańsku, na którym byłem i zrobiłem kilka fotek. Niestety tylko kompaktem - Canonem G2 (max iso 400). I pomimo, że dziś dysponuję niezłym sprzętem (zrobiłbym to lepiej zapewne), to tamte fotografie są i będą dla mnie jedne z najważniejszych w życiu ... To były magiczne chwile! A za kilka dni mamy w Polsce Australian Pink Floyd Show i znów wspomnienia odżyją ... oj będzie się działo :)

badi
24-01-2009, 18:51
mam wrazenie, ze od jakiegos czasu obaj mowimy o tym samym na rozne sposoby.

zauwaz, ze moja wypowiedz odnosnie zastosowania flasha odnosi sie do koncertow klubowych.

robilem juz zdjecia i na duzych kilkutysiecznych koncertach i na parudniowych openerach, w salach prob czy w studiu (tu akurat domowym) tez spedzilem troche czasu.

hofi66
24-01-2009, 18:58
zauwaz, ze moja wypowiedz odnosnie zastosowania flasha odnosi sie do koncertow klubowych.

Ok, rozumiem i z tym się mogę zgodzić :) choć nie lubię tak naświetlonych zdjęć.

basti78
24-01-2009, 20:45
mam wrazenie, ze od jakiegos czasu obaj mowimy o tym samym na rozne sposoby.

zauwaz, ze moja wypowiedz odnosnie zastosowania flasha odnosi sie do koncertow klubowych.

robilem juz zdjecia i na duzych kilkutysiecznych koncertach i na parudniowych openerach, w salach prob czy w studiu (tu akurat domowym) tez spedzilem troche czasu.


Badi wrzuć cuś swojego, bo prezentujesz (jak na mój sposób rozumienia fotografii koncertowej) poglądy dość ciekawe, chciałbym to porównać z fotkami

badi
24-01-2009, 21:17
Badi wrzuć cuś swojego

zaden problem. cos z ostatnich koncertow w rude boy'u (bielsko). ani najlepsze, ani nagorsze ujecia, srodek. zespoly al sirat i massemord. z premedytacja wybralem cos z lampa.

01.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://michalbadura.host247.pl/czasowe/_MG_6976.jpg)

02.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://michalbadura.host247.pl/czasowe/_MG_6907.jpg)

03.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://michalbadura.host247.pl/czasowe/_MG_62493.jpg)

warunki oswietleniowe byly takie -> al sirat - ask yourself (http://pl.youtube.com/watch?v=thKSrbMX3EU)

hofi66
24-01-2009, 22:45
Ja bym nie chciał iść koncert, gdzie ktoś z aparatem stoi przed muzykiem, zasłania mi go i wali lampą :)

Adam Nowak z "Raz dwa trzy":


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img178.imageshack.us/img178/8229/adamig2.jpg)

badi
24-01-2009, 23:09
Ja bym nie chciał iść koncert, gdzie ktoś z aparatem stoi przed muzykiem, zasłania mi go i wali lampą :)

ja tym lysym kolega z yt nie jestem.

zdjecie bardzo dobre. jakis koncert z okazji rocznicy smierci gc?

hofi66
24-01-2009, 23:16
Nie wiem czy Ciebie widziałem na tym filmie z koncertu czy kogoś innego, nie mniej zamieszanie tam spore, czego strasznie nie lubię jako fotografujący również.
Zdjęcie z koncertu w ramach cyklu "Pejzaż bez Ciebie", który emitowany jest zawsze w TVP2 w dniu 1 listopada (retransmisja). Tym razem poświęcony Grzegorzowi C.
Inne ujęcie tego artysty ...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img255.imageshack.us/img255/1571/adam3nd4.jpg)


Poniżej 2 zdjęcia dla tych, którym się wydaje, że jak już się nie ma 5D MKII czy D700 to tylko z lampą lub lepiej nie robić zdjęć na koncercie ... Foty z 2006r. Stocznia Gdańska - David Gilmour - robione kompaktem Canon G2 (iso 200, bo 400 to masakra), w tłumie z wyciągniętą reką, na palcach :) To był koncert, czysta magia!


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img401.imageshack.us/img401/3214/davidph5.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img401.imageshack.us/img401/6200/david2he4.jpg)

basti78
25-01-2009, 01:16
szanuje to co robi Badi - kazdy ma swoją szkołę, jesli fotografowanemu to nie przeszkadza to czemu nie

ale zdecydowanie to co mnie kreci to swiatlo zastane, szukanie wlasnie tych myczków i chwil...

teraz tylko zdobyc nastepna okazje - Panowie doradźcie, jak skutecznie dostawac sie na takie koncerty? nie chodzi mi o komercyjne wykorzystanie, robie to dla siebie jak na razie
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
[QUOTE=hofi66;593983]
Poniżej 2 zdjęcia dla tych, którym się wydaje, że jak już się nie ma 5D MKII czy D700 to tylko z lampą lub lepiej nie robić zdjęć na koncercie ... Foty z 2006r. Stocznia Gdańska - David Gilmour - robione kompaktem Canon G2 (iso 200, bo 400 to masakra), w tłumie z wyciągniętą reką, na palcach :) To był koncert, czysta magia!
QUOTE]




dowód na to, że oko wazniejsze nie sprzet........

hofi66
25-01-2009, 02:05
jak skutecznie dostawac sie na takie koncerty? nie chodzi mi o komercyjne wykorzystanie, robie to dla siebie jak na razie

Dużo rozmawiać z ludźmi w klubach i organizatorami, proponować, że zrobiony materiał będą mogli wykorzystać u siebie na stronie itp. Tak niestety trzeba sobie zapracować, by potem, za jakiś czas, raz po raz na tym zarobić ... Cierpliwość i pasja :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Z przymrużeniem oka na dobranoc ...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img185.imageshack.us/img185/5964/rafalyd4.jpg)

Rafał Gorzycki, czołowy polski perkusista w czasie gry.

Troyan
24-09-2009, 13:54
Odświeżę może troszkę temat. Kwestią koncertów zająłem się dość niedawno, może 2 m-ce temu. Mam 5d i 24-105 f/4L i lampę 580EX. Z moich rozglądań i infop od Badiego wynika że nie wszystkie kluby pozwalają używać lampy, więc z tego powodu szykuje mi się zmiana 24-105 na 24-70 - to jest że tak powiem kwestia zdecydowana i nieunikniona (a szkoda bo 24-105 mi naprawdę pasi.

O co chcę zapytać ? Chciałbym dokupić jeden z tych obiektywów:

sigma/canon 50 1.4
canon 85 1.8
canon 135 2.8

Która ogniskowa jest najbardziej optymalna (na FF) do fosy (ok. 2-5m od grajków), który AF jest najbardziej pewny w warunkach świateł na koncertach no i jak się te obiektywy zachwują jeśli chodzi o bliki i inne błyski.

Ostatni koncert robiony 24-105 i 580 (nie wszystkie fotki) chyba na ISO 1200/3600

http://marcinbogusz.fotohasiok.pl/archives/650

Może wymiana na 24-70 nie jest aż tak konieczna ? Prosze o jakieś sugestje bo czas leci a ja nie umiem się zdecydować :(

Tomasz Golinski
24-09-2009, 15:05
Optymalność jest pojęciem względnym. Ja dużo używam 135/2 nawet na cropie, sporo też 85/1.8, najmniej 50/1.4. Myślę, że na FF 135 będzie idealna.

Najlepiej jednak, jak pooglądasz galerie, popatrzysz na exify i ocenisz sam, jakie zdjęcia chcesz robić.

wojkij
24-09-2009, 16:51
canon 135 2.8

Soft focus? Fuj.

85 1.8/135 2.0

ARN
24-09-2009, 22:30
Odświeżę może troszkę temat. Kwestią koncertów zająłem się dość niedawno, może 2 m-ce temu. Mam 5d i 24-105 f/4L i lampę 580EX. Z moich rozglądań i infop od Badiego wynika że nie wszystkie kluby pozwalają używać lampy, więc z tego powodu szykuje mi się zmiana 24-105 na 24-70 - to jest że tak powiem kwestia zdecydowana i nieunikniona (a szkoda bo 24-105 mi naprawdę pasi.

O co chcę zapytać ? Chciałbym dokupić jeden z tych obiektywów:

sigma/canon 50 1.4
canon 85 1.8
canon 135 2.8

Która ogniskowa jest najbardziej optymalna (na FF) do fosy (ok. 2-5m od grajków), który AF jest najbardziej pewny w warunkach świateł na koncertach no i jak się te obiektywy zachwują jeśli chodzi o bliki i inne błyski.

Ostatni koncert robiony 24-105 i 580 (nie wszystkie fotki) chyba na ISO 1200/3600

http://marcinbogusz.fotohasiok.pl/archives/650

Może wymiana na 24-70 nie jest aż tak konieczna ? Prosze o jakieś sugestje bo czas leci a ja nie umiem się zdecydować :(

Wiesz - to wszystko, jak pisali koledzy, kwestia tego co focisz. Ja robiłem sporo koncertów i chorowałem (mając 40D) na jasne zoomy, czyli 24-70 - 70-200 2.8. Później, kiedy kupiłem sobie 5D, większość koncertów robiłem obiektywem 70-200 f/4 IS i 85 f/1.8, na ISO 800. I nie brakowało mi światła.
Teraz, kiedy mam 5D mkII, wyciągam spokojnie 24-105 i powyższego zooma. Absolutnie wystarcza.
85 i 35 L zakładam dla obrazka, ale nie dla światła. Oczywiście - są czasem koncerty nastrojowe, kameralne..."świecowe" ;)... Wtedy 85/135 będą ratunkiem...
Moim zdaniem - zostaw sobie 24-105; i dokup 85 oraz zooma 70-200 lub 135L. Powinno ci wystarczyć.
Btw - odnoszę wrażenie, że niektóre z twoich fotek z linka są niepotrzebnie forsowane na tak wysokim ISO
pozdrawiam

Troyan
24-09-2009, 22:43
Btw - odnoszę wrażenie, że niektóre z twoich fotek z linka są niepotrzebnie forsowane na tak wysokim ISO
pozdrawiam
Możliwe, nie mam doświadczenia tyle na takie foto :)

ARN
24-09-2009, 22:56
Możliwe, nie mam doświadczenia tyle na takie foto :)

I jeszcze w kwestii twojego pytania zacytuję kolegów, którzy robią śluby (ja do nich nie należę - robię landszafty i koncerty :-D ), bo to ważna uwaga: jeżeli brakuje światła, to przysłona 2.8 nie pomoże.
IMHO przy 5D naprawdę nie musisz wymieniać 24-105 na 24-70. Lepiej wspomóż się stałką/stałakmi i/lub drugim, dłuższym zoomem...

MM-architekci
28-09-2009, 11:01
tylko ze majac jasne szkielko , windujesz iso w dol nie w gore - a to robi roznice jednak pod wzgledem jakosci/detali wiec imho dobra pucha ok , ale z argumentem ze f4 wystarczy bym jednak polemizowal

ARN
28-09-2009, 13:04
Dlatego napisałem koledze "kwestia tego co focisz".
Czasem jest tyle światła , że można sobie niemal dowolnie ustawiać parametry...
Z kolei ostatnio, na jazzowym koncercie, przy czterech lampeczkach, musiałem, przy przysłonie 2.0, ciągnąć ISO do 3200...
Na szczęście w nowej piątce jest to jeszcze użyteczna jakość.

Sławek
28-09-2009, 13:26
Często f2 to już ciemnica. Jak robisz bez lampy to czasy musisz mieć krótkie .
to masz f2,2 iso 2500
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img188.imageshack.us/img188/6508/img4146kq.jpg)

carlsson
10-10-2009, 12:42
Zakup sobie monopod jak będziesz jechał na dłuższych obiektywach w pomieszczeniach. Trochę dziwnie to niekiedy wygląda ale cholernie pomaga :) A wracając do oświetlenia na koncertach to jak każdy wie jest do pupy szczególnie w pomieszczeniach - jedno światełko (na dodatek czerwone) skierowane na twarz muzyka - to się nazywają warunki do pracy hehe. Oczywiste jest, że im koncert prestiżowy tym warunki lepsze choć czasu mniej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Często f2 to już ciemnica. Jak robisz bez lampy to czasy musisz mieć krótkie .
to masz f2,2 iso 2500
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img188.imageshack.us/img188/6508/img4146kq.jpg)

Ale odrazu widać, że warunki oświetleniowe też miałeś nie najgorsze :D

katharsis
11-12-2009, 11:26
Panowie i Panie, teraz ja pozwolę sobie odświeżyć watek z moim problemem: parę dni temu fotografowałam koncert Jacka Kleyffa z warszawskim basenie artystycznym. Z ujęć jestem nawet zadowolona, gorzej z kolorami-światłem. Generalnie układ był taki, że z przodu zespół był oświetlony żółto-pomarańczowymi reflektorami, z tyłu zmienne, zielone i niebieskie. Zdjęcia robione 5d mkII, w puszce ustawienia własne: podciągnięte wyostrzenie, kontrast na O, nasycenie na -2. W kolorach w ogóle nie mieszałam, lekko wyostrzone i odszumione w Lightroomie, szkło EF 70-200 L.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/4560/kcc09120890.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/img37/9199/kcc09121048.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/img37/3557/kcc09121080.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/3945/kcc09121088.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/8650/kcc09121115.jpg)

czy można jeszcze coś poprawić w tych kolorach?

Sławek
11-12-2009, 11:39
Można, można. Rób w raw`ach .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

https://canon-board.info/imgimported/2009/12/st_20l_050-1.jpg
źródło (http://www.stokrotki.czest.pl/galeria/20_lat/normal/st_20l_050.jpg)

katharsis
11-12-2009, 12:00
Można, można. Rób w raw`ach .

Robię w rawach. Tylko co dalej - jak obrabiałeś swoje zdjęcia? zdejmowałeś nasycenie? grzebałeś w saturacji poszczególnych kolorów?

ARN
11-12-2009, 12:17
katharsis
Przede wszystkim pogrzeb w WB.
Ponadto - czemu miałaś takie długie czasy? Jacek Kleyff nie należy do wykonawców, którym trzeba "podbijać" dynamikę i ekspresję :wink:

katharsis
11-12-2009, 12:38
katharsis
Przede wszystkim pogrzeb w WB.
Ponadto - czemu miałaś takie długie czasy? Jacek Kleyff nie należy do wykonawców, którym trzeba "podbijać" dynamikę i ekspresję :wink:

Czasy? Bawiłam się z różnymi. Generalnie robiłam na 1/60 do 1/100, chwilami schodziłam do 1/30, żeby mieć "duszki" - ot, dla zabawy. Wypstrykałam tam całe mnóstwo klatek, miałam czas, żeby się bawić. Z drugiej strony zależało mi na tym, żeby zdjęcia były poprawnie naświetlone, bo Lightroom strasznie zaszumia przy wyciąganiu niedoświetlonych zdjęć. A już poza wszystkim - po prostu brakuje mi jeszcze doświadczenia w fotografii koncertowej i to chyba jest najlesze wyjaśnienie.

W WB spróbuję pogrzebać.

Pikczer
11-12-2009, 12:51
Zamiast duszkow otrzymalas wszystkie twarze poruszone - zero ostrosci - oglada sie to fatalnie.
Z rawow jestes w stanie zjechac zarowno z nasyceniem jak i z zabarwieniem bez najmniejszych problemow. Nie ma co Ci podawac, ktorymi suwakami co, bo i tak dostosowuje sie je do kazdego zdjecia inaczej. Po prostu sie pobaw - to nie jest wogole trudne.

ps
wiem, ze to nie o kolorach ale popracuj troszke nad kadrami - zacznij od unikania centralnych :idea: Wg mnie kolory w Twoich zdjeciach sa i tak najlepsze.

mieszko_1vp
11-12-2009, 13:18
W sumie juz sie nie bawie w taką fotografie ale podrzuce kilka moich prac - w raczej nie uzywam lampy chyba ze desperacja mi kaze ale na koncertach raczeh nie.

A foty robione róznymi szkłami, ale zawsze 2.8 i mniej, ciezkie warukni nie jest łatwo na koncertach :)

http://www.mnowicki.e12.pl/index.php?kat=KONCERTY&pic=1

Dawno nie widziałem tak dobrych prac
aż dziwne że większość ludzi podnieca się porozmazywanymi glutami-uważając że są bardziej artystyczne

Pikczer
11-12-2009, 13:28
Dawno nie widziałem tak dobrych prac
To musisz chyba bardziej sie postarac :roll:

katharsis
11-12-2009, 13:37
Zamiast duszkow otrzymalas wszystkie twarze poruszone - zero ostrosci - oglada sie to fatalnie.
Z rawow jestes w stanie zjechac zarowno z nasyceniem jak i z zabarwieniem bez najmniejszych problemow. Nie ma co Ci podawac, ktorymi suwakami co, bo i tak dostosowuje sie je do kazdego zdjecia inaczej. Po prostu sie pobaw - to nie jest wogole trudne.

ps
wiem, ze to nie o kolorach ale popracuj troszke nad kadrami - zacznij od unikania centralnych :idea: Wg mnie kolory w Twoich zdjeciach sa i tak najlepsze.

auć... cóż, zabolało, ale przynajmniej wiem, czego nie umiem.

Pikczer
11-12-2009, 13:50
auć... cóż, zabolało, ale przynajmniej wiem, czego nie umiem.
Mysle, ze powinnas zaczac od podstaw - zloty podzial etc.
Tu masz przyklad tylko i wylacznie przekadrowania Twojego zdjecia:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img130.imageshack.us/img130/7793/aaakd.jpg)

a tu przyklad rownie trudnych kolorow i nie przekolorowania/przesycenia/przepalenia calosci po obrobce rawa:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img697.imageshack.us/img697/9440/img2917.jpg)

kolory to naprawde swietna rzecz na koncertach ;-)

mieszko_1vp
11-12-2009, 13:58
kolory zawsze mozna podrasować-np pomazać na masce>nakładka>krycie

Pikczer
11-12-2009, 14:19
kolory zawsze mozna podrasować-np pomazać na masce>nakładka>krycie
Ale z tego co ja rozumiem ten watek, to rozmawiamy w nim o fotografii i technice robienia zdjec na koncertach a nie umiejetnosciach graficznych/photoshopowych :-|

Sławek
11-12-2009, 14:46
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img200.imageshack.us/i/img4183c.jpg/)
Tutaj też nie było za ciekawie z kolorkami.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img200.imageshack.us/img200/5560/img4183c.jpg)

Pikczer
11-12-2009, 14:52
No ciekawie ale czym tak popsules ta fotke? :shock:

Sławek
11-12-2009, 14:58
ninją i kompresją

Pikczer
11-12-2009, 15:09
Przedostatnie zdjecie jakie pokazales bylo blade, mdłe i mydlane po calosci. To jest przekontrastowione, przeostrzone do bolu i z przepalonymi palcami, czolem i wlosami... - jakby dwie rozne osoby obrabialy :roll:

Sławek
11-12-2009, 15:14
A tu taka niespodzianka:lol:

katharsis
13-12-2009, 19:23
Mysle, ze powinnas zaczac od podstaw - zloty podzial etc.

Pikczer, może jednak nie jest aż tak źle, żeby od razy odsyłać mnie do piaskownicy? :rolleyes: Poprzednia wrzuta zawierała zdjęcia, z których ewidentnie nie byłam zadowolona, nie pokazałam ich tu po to, żeby się chwalić. Ale ad rem: wczoraj fociłam kolejną imprezę koncertopodobną, tzn. spektakl z piosenkami Brela. Korzystając w Waszych wcześniejszych rad spróbowałam zabrać ze sobą zamiast 24-70 i 70-200 dwie stałki 50/1,4 i 85/1,8 a do tego 16-35. Dzięki stałkom głównie udało mi się wyciągać przyjemne czasy rzędu 1/125-1/250. Co jednak mnie niepokoi: przy fotografowaniu w takiej ciemnicy, jaką jest sala teatralna, mam spory problem z AF - nie trafia idealnie. Co gorsza, w moje 5-tce mk II boję się używać innego punktu niż centralnego, bo ryzyko chybienia jest duże. Zdjęcia przekadrowuję w komputerze, trudno. Zastanawiam się nawet, czy by nie pozbyć się 24-70 i nie kupić 35/1,4, dla światła właśnie. Tak, wiem, że nie podejmiecie za mnie decyzji, ale przynajmniej trochę pomyślę głośno. Moim głównym celem jest fotografia teatralna/koncertowa i reportaż, pod takie zastosowania kompletuję sprzęt (koniec dygresji).

Kończąc zatem ten przydługi wywód: wrzucam kilka ujęć i bardzo proszę o kolejne uwagi. Aha, materiał obrabiam w LR, także odszumianie i lekkie podostrzenie. Zastanawiam się - porównując moje ujęcia z zaprezentowanymi tu wcześniej - czy nie wyostrzam za mało.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img52.imageshack.us/img52/3180/kcclesoir1595.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img710.imageshack.us/img710/3499/kcclesoir1613.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img46.imageshack.us/img46/6627/kcclesoir1719.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/img209/7990/kcclesoir1766.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img18.imageshack.us/img18/8754/kcclesoir1772.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img710.imageshack.us/img710/3113/kcclesoir1823.jpg)

Troyan
14-12-2009, 00:03
50/1,4 i 85/1,8 a do tego 16-35. Dzięki stałkom głównie udało mi się wyciągać przyjemne czasy rzędu 1/125-1/250. Co jednak mnie niepokoi: przy fotografowaniu w takiej ciemnicy, jaką jest sala teatralna, mam spory problem z AF - nie trafia idealnie. Co gorsza, w moje 5-tce mk II boję się używać innego punktu niż centralnego, bo ryzyko chybienia jest duże. Zdjęcia przekadrowuję w komputerze, trudno. Zastanawiam się nawet, czy by nie pozbyć się 24-70 i nie kupić 35/1,4, dla światła właśnie. Tak, wiem, że nie podejmiecie za mnie decyzji, ale przynajmniej trochę pomyślę głośno. Moim głównym celem jest fotografia teatralna/koncertowa i reportaż, pod takie zastosowania kompletuję sprzęt (koniec dygresji).



Ja przez ostatni m-c używalem 5d z 85mm f/1,4, dawałem radę nawet przekadrowując podczas koncertu, oczywiście AF nie łapie za każdym razem ale to raczej przedemonizowany problem i ja strasznego dyskomfrtu nie czuję, bardziej mi przeszkadza że 5d MkI z 3200ISO nie za ładnie wygląda ale cóż...

Jutro jak wrócę do kraju to odbieram 35L choć do końcertów wolałbym 24L niestety kasy brak. Jakoś sobie to fisheyem wynagrodzę w przyszłym roku na wiosnę ;)

W moim temacie http://canon-board.info/showthread.php?t=52004 koncert od Rawy Blues jest robiony 85mm ale na 50d. Kolejne już 5d+85mm. Na moim blogu jest duzo więcej koncertowych :)

W każdym razie reasumując- ja tego 35mm na koncertach nie jestem pewnien jeszcze, zobaczę 18-go na Heyu jak mi to gra. Wziąlem go głównie do reporterki, jestem skażony Salgado ;)

Sławek
14-12-2009, 00:11
Ja przez ostatni m-c używalem 5d z 85mm f/1,4,

:shock::shock::shock:
A co to za szkło ?


Katharsis- Jest znacznie lepiej jeśli chodzi o ekspozycje , Kolorki...no cóż kwestia gustu. Nad kadrami musisz jeszcze popracować . Szczególnie unikaj cięcia w stawach. Tzn. w ramieniu , w kostkach. Na drugiej fotce można by zrobić kadr amerykański. No i obróbka. Plany zakupowe chyba sensowne ale drogie. I najważniejsze niezniechęcaj się.

Troyan
14-12-2009, 00:15
No pomyliłem się, 85mm f/1,8 :) Poprostu od tygodnia po głowie mi chodzi 1,4 ale z 35mm ;)

Sławek
14-12-2009, 00:27
No pomyliłem się, 85mm f/1,8 :) Poprostu od tygodnia po głowie mi chodzi 1,4 ale z 35mm ;)
Mnie to szkło chodzi po głowie znacznie dłużej ;-)

katharsis
14-12-2009, 00:51
:shock::shock::shock:
A co to za szkło ?

A ja myślałam, że Troyan jest takim hardcorowcem, że używa Samyanga 85/1,4 :lol: :lol: :lol:


Katharsis- Jest znacznie lepiej jeśli chodzi o ekspozycje , Kolorki...no cóż kwestia gustu. Nad kadrami musisz jeszcze popracować . Szczególnie unikaj cięcia w stawach. Tzn. w ramieniu , w kostkach. Na drugiej fotce można by zrobić kadr amerykański. No i obróbka. Plany zakupowe chyba sensowne ale drogie. I najważniejsze niezniechęcaj się.

Biorąc pod uwagę, że zdjęcia ocenione na fatalne zrobiłam we wtorek, a w sobotę kolejne, ocenione jako "znacznie lepsze" pod względem ekspozycji, to bynajmniej nie zamierzam się zniechęcać :lol: A poważnie: po prostu staram sie wyciągać wnioski z tego co robię, ale i z tego co czytam.

Jeśli chodzi o roszady obiektywowe - decyzję właściwie już podjęłam. Trzy zoomy poszły już na giełdę, jeśli tam nie znajdzie się chętny, zostaną obfocone i pchnięte na Allegro. Na 35-tkę na pewno starczy, reszta będzie czekać na jakiś większy przypływ gotówki lub też stanie się zaczynkiem drobnociułactwa na inne stałki, które mi sie marzą (24/1,4 i 135/2,0).

Dzięki za opinię.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja przez ostatni m-c używalem 5d z 85mm f/1,4, dawałem radę nawet przekadrowując podczas koncertu, oczywiście AF nie łapie za każdym razem ale to raczej przedemonizowany problem i ja strasznego dyskomfrtu nie czuję, bardziej mi przeszkadza że 5d MkI z 3200ISO nie za ładnie wygląda ale cóż...

Troyan, ależ ja nie chcę demonizować czy też podsycać mitologii słabego AF w 5-tce - po prostu mówię jakie są moje odczucia. Gdyby każdy z punktów AF działał jak środowy, byłabym happy, ale takie rzeczy tylko w Erze :lol:


Jutro jak wrócę do kraju to odbieram 35L choć do końcertów wolałbym 24L niestety kasy brak. Jakoś sobie to fisheyem wynagrodzę w przyszłym roku na wiosnę ;)

W moim temacie http://canon-board.info/showthread.php?t=52004 koncert od Rawy Blues jest robiony 85mm ale na 50d. Kolejne już 5d+85mm. Na moim blogu jest duzo więcej koncertowych :)

W każdym razie reasumując- ja tego 35mm na koncertach nie jestem pewnien jeszcze, zobaczę 18-go na Heyu jak mi to gra. Wziąlem go głównie do reporterki, jestem skażony Salgado ;)

Dzięki za namiary na bloga - trochę pooglądałam dziś, reszta jutro w pracy, jak będzie chwila. Ciekawam bardzo, jak ocenisz 35-tkę :)

Sławek
14-12-2009, 01:18
A decyzję właściwie już podjęłam. Trzy zoomy poszły już na giełdę, jeśli tam nie znajdzie się chętny, zostaną obfocone i pchnięte na Allegro. Na 35-tkę na pewno starczy, reszta będzie czekać na jakiś większy przypływ gotówki lub też stanie się zaczynkiem drobnociułactwa na inne stałki, które mi sie marzą (24/1,4 i 135/2,0).


Żadna kobieta nie podejmuje tak szybko tak radykalnych decyzji.:lol:

katharsis
14-12-2009, 01:26
Żadna kobieta nie podejmuje tak szybko tak radykalnych decyzji.:lol:

nie daj się zwieść stereotypom :twisted:

Sławek
14-12-2009, 15:31
nie daj się zwieść stereotypom :twisted:

No tak... La donna è mobile.
A tak przy okazji AF i ekspozycji. Ja w 5D mark II ustawiłem sobie tak body że po ustawieniu AF wciskam AFon i zwalniam pomiar. W tym momencie ostrość mam już ustawioną tam gdzie chcę , przekadrowuje tak jak mi pasuje i wyzwalam kiedy mi pasuje nie zważając czy zmieniło mi się światło czy nie. Zauważyłem że na koncertach światło się częściej zmienia niż ludzie poruszają.

Pikczer
14-12-2009, 16:34
Pikczer, może jednak nie jest aż tak źle, żeby od razy odsyłać mnie do piaskownicy? :rolleyes: Poprzednia wrzuta zawierała zdjęcia, z których ewidentnie nie byłam zadowolona, nie pokazałam ich tu po to, żeby się chwalić.
Po pierwsze, to jesli wrzucasz wiecej niz 2 zdjecia, to numeruj je - latwiej sie odnosic ;-)

Po drugie - ja nikogo nie odsylam do piaskownicy ale skoro zamieszczasz swoje zdjecia w dziale "technika koncertowa" pytajac o kolory a ja widze, ze z kolorami nie jest kiepsko tylko wlasnie z technika, to o tym pisze. Poza tym, zdjecia Twojej drugiej serii faktycznie sa o niebo ciekawsze, jednak co do kadrow i ostrosci podkresle - jak dla mnie - znowu kiepsko.
I tak zeby nie byc goloslownym:
1. kadr ok choc ja bym gore przycial. Ostrosc na wlosach a nie oczach :roll:
2. pomylka... centalny kadr, nieostre, kupa gory i obciete nogi = smietnik :-|
3. Jak dla mnie najlepsze. Po co tylko tyle pustej przestrzeni z prawej? :roll:
4. klasyka - dla mnie ok, tylko tu mozna byloby zdjac tego koloru czerwonego bo wyglada zle na garniturze (ale sie nie czepiam bo o kolor niedawno pytalas i jak rozumiem cwiczysz).
5. Mdłe, za czerwono, kadr...
6. j.w.

katharsis - nie uwazam sie bron Boze za jakiegos guru fotografii koncertowej i nie chce abys tak to odebrala. Sam sie ciagle ucze i chcialbym osiagnac jeszcze wyzszy poziom. Pozwolilem sobie na komentowanie i doradzanie tylko dlatego, ze... sam nie wiem dlaczego... :mrgreen:

pozdrawiam serdecznie
pikczer

ps
jak chcesz, to moge zamilknac - daj tylko znac 8-)

katharsis
14-12-2009, 22:11
No tak... La donna è mobile.
A tak przy okazji AF i ekspozycji. Ja w 5D mark II ustawiłem sobie tak body że po ustawieniu AF wciskam AFon i zwalniam pomiar. W tym momencie ostrość mam już ustawioną tam gdzie chcę , przekadrowuje tak jak mi pasuje i wyzwalam kiedy mi pasuje nie zważając czy zmieniło mi się światło czy nie. Zauważyłem że na koncertach światło się częściej zmienia niż ludzie poruszają.

O żesz Ty orzeszku!!! Toć to przecież genialne w swojej prostocie. W czwartek fotografuję co prawda teatralnie, ale warunki też trudne, więc poćwiczę. Dziękować :)


katharsis - nie uwazam sie bron Boze za jakiegos guru fotografii koncertowej i nie chce abys tak to odebrala. Sam sie ciagle ucze i chcialbym osiagnac jeszcze wyzszy poziom. Pozwolilem sobie na komentowanie i doradzanie tylko dlatego, ze... sam nie wiem dlaczego...

Guru nei guru, ważne że oglądasz te zdjęcia krytycznym okiem i zauważasz więcej niż ich autorka. Nie będę się usprawiedliwiać tym, że jestem poczatkująca, bo - cholera - jestem! Pierwszy raz weszłam do sali teratralnej z aparatem w czerwcu, kolejny raz w październiku i od tego czasu już dość regularnie. Jak chcesz się pośmiać to zajrzyj tutaj (http://www.teatrigraszka.pl/gal.html), acz bądź litościwy i NIE komentuj tych zdjęć :mrgreen: A że ubzdurałam sobie, że chcę fotografować koncertowo i teatralnie? Tak i chcę to robić jak najlepiej. Dlatego wrzucam zdjęcia i czekam na komentarze. Dlatego dziękuję za krytykę i prosze o więcej, jak coś jeszcze podrzucę.

Aha, co do kolorów - mam chyba jakiś problem z ustawieniem monitora mojego laptopa, na ktorym obrabiam materiały. Czy jest jakiś sposób na weryfikację ustawień?


ps
jak chcesz, to moge zamilknac - daj tylko znac 8-)

nawet nie próbuj :)

darnok
14-12-2009, 23:12
5D mk II + 50/1,4 -

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://digart.img.digart.pl/data/img/vol1/11/24/download/4678138.jpg)

tak na potwierdzenie ze bocznymi AF tez mozna cos trafic ;)

blum
15-12-2009, 02:05
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://hm-studio.com/blog/upload/20091113/IMG_2191.jpg)
Tak na potwierdzenie, że 400D i Sigmą 30/1.4 tez można coś trafić ;-)

Sławek
15-12-2009, 14:43
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img22.imageshack.us/img22/5449/img3055gx.jpg)

katharsis
15-12-2009, 14:46
ale fajne :) to jakieś jasełka?

paatryk77
15-12-2009, 14:47
ps
wiem, ze to nie o kolorach ale popracuj troszke nad kadrami - zacznij od unikania centralnych :idea: Wg mnie kolory w Twoich zdjeciach sa i tak najlepsze.

tia... kolorami sie nie przejmuj. bardziej kadrami ;-(

Sławek
15-12-2009, 15:11
ale fajne :) to jakieś jasełka?
Nie .To taki happening A Szarka.

Troyan
19-12-2009, 15:45
Dzięki za namiary na bloga - trochę pooglądałam dziś, reszta jutro w pracy, jak będzie chwila. Ciekawam bardzo, jak ocenisz 35-tkę :)

Zrobiłem koncert Heya, żąglowałem 35 i 85 na przemian na 5d i na 50d. Ale przykleiłem się do piątki jak maiłą założone 35mm ;) Generalnie to widać w mojej koncertowej galerii którą wkleiłem.

Tutaj tylko jedna fotka, akutrat ta nie była kadrowana bo większość z tych zdjęć zrobionych 35mm coś tak wycinałem z kadru:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://marcinbogusz.fotohasiok.pl/files/2009/12/hatifnats-5.jpg)

katharsis
20-12-2009, 03:19
Zrobiłem koncert Heya, żąglowałem 35 i 85 na przemian na 5d i na 50d. Ale przykleiłem się do piątki jak maiłą założone 35mm ;) Generalnie to widać w mojej koncertowej galerii którą wkleiłem.


byłam na blogu i tam się wypowiedziawszy. Do szczęścia brakuje mi tylko exifów w Twoich zdjęciach :razz:

JaBlam
20-12-2009, 04:57
TO w temacie koncertowych ja dodam kilka moich (w konce nie Dzem!). Zespol Jacka Krolika, ktory mialem przyjemnosc dokumentowac w Lizardzie Krakowskim 10 grudnia 2009.

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/5763/37190535.jpg)
2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/1324/115ax.jpg)
3.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/5044/101lm.jpg)
4.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/9832/46647114.jpg)
5.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/2772/55409381.jpg)
6.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/2554/52254313.jpg)
7.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/6259/11061760.jpg)
8.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img96.imageshack.us/img96/6418/74529572.jpg)
9.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/4420/82049355.jpg)
10.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/8728/86738389.jpg)
11.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img96.imageshack.us/img96/6008/77474467.jpg)

katharsis
27-12-2009, 23:45
no, Panowie, czekam na kolejną porcję miażdżącej krytyki :razz:
Koncert De mono przy mrozie rzędu -13, tzw. wigilia warszawska.

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/1880/kcc0512.jpg)
2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img682.imageshack.us/img682/6601/kcc0538.jpg)
3.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img194.imageshack.us/img194/1796/kcc0574.jpg)
4.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/254/kcc0592.jpg)
5.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/4962/kcc0634.jpg)

Feelip
28-12-2009, 01:42
A co tam też się poddam krytyce, raz się żyje... ładujcie...
Koncert: przedbiegi zespoły Banau oraz H5N1, kulminacja KULT

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22509.3.jpg)

2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22510.3.jpg)

3.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22518.3.jpg)

4.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22524.3.jpg)

5.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22561.3.jpg)

7.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22538.3.jpg)

8.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mmbydgoszcz.pl/rep/newsph/4542/22508.3.jpg)

gunia1990
28-12-2009, 13:59
na 7. trochę wiecej lewej i byloby lepeij, bo tak to wypada z kadru
niemniej, fajnie kolrystycznie i kadrowo też cąłkiem ok

kanarek
28-12-2009, 16:02
To cos z moich wypocin. Na poczatek Bardzo statycznie.

https://canon-board.info/imgimported/2009/12/4027626742_c700f57f42_o-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2598/4027626742_c700f57f42_o.jpg)

Troyan
30-12-2009, 20:39
TO w temacie koncertowych ja dodam kilka moich (w konce nie Dzem!). Zespol Jacka Krolika, ktory mialem przyjemnosc dokumentowac w Lizardzie Krakowskim 10 grudnia 2009.

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/5763/37190535.jpg)


JaBlam, ta jedynka jest niesamowita, mój kadr marzenie :) Byłem parę razy na jazzie ale nigdy nie miałem takiego światła, szczęściarz i pogratulować, piękne zdjęcie.

Tomasz Golinski
31-12-2009, 00:28
Jedynka bardzo konserwatywna, elegancka. Osobiście wolę trójkę - muszę kiedyś się do Jablama zapisać na kurs używania szerokiego kąta na koncertach ;-)

A tak dla miłośników klawiszy:
http://tomaszg.pl/foto/08poznan/ro20/img_5831.html
http://tomaszg.pl/foto/08poznan/ro20/img_5821.html

Moje jazzowe próby są na razie bardzo nieliczne. Jeśli ktoś ma ochotę to można spojrzeć tu: http://tomaszg.pl/foto/09newbone/ i (poniekąd) http://tomaszg.pl/foto/09trilok_gurtu/

mieszko_
07-01-2010, 20:02
U mnie troche zabawy ze światlem i dlugim naświetlaniem :)
1:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mieszkochmielarski.com/wp-content/uploads/2009/12/89789789.jpg)
2:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mieszkochmielarski.com/wp-content/uploads/2009/12/29113050.jpg)
3:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mieszkochmielarski.com/wp-content/uploads/2009/12/24242.jpg)
4:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mieszkochmielarski.com/wp-content/uploads/2009/12/18821720.jpg)

MatusP
07-01-2010, 20:09
mieszko_ - jak dlamnie rewelacja! allxages robi podobne klimaty, ale te zdjęcia są lepsze od tamtych pod każdym względem. Możesz powiedzieć conieco o technice? Jaki czas, jak błyskane? Światło wygląda na dość miękkie - parasolka lub inny wynalazek, czy to z gołej lampy?

mieszko_
07-01-2010, 20:21
na zdjeciu 1,2
-lampa bez dyfuzora skierowana w góre
-nie pamietam juz na jakim czasie zmieniam go podczas robienia zdjec al z ego co pameitam to od 1/5 do 0,4 sek
zdjecie 3
- lampa na kablu i takie same ustawienia czasu jak poprzednio
zdjecie 4
- canon 70-200 f4.0 bez lamp blyskowych

JaBlam
09-01-2010, 00:54
JaBlam, ta jedynka jest niesamowita, mój kadr marzenie :) Byłem parę razy na jazzie ale nigdy nie miałem takiego światła, szczęściarz i pogratulować, piękne zdjęcie.

No wiesz... Jacek Krolik powiedzial mi tak: Jarku - scena jest twoja a oswietleniowiec do twojej pelnej dyspozycji.... now wiec, mialem takie swiatlo jak ustawilem pana od swiatelek :) Jak powiedzialem panu ze chce dymki, to byly dymki. Jak chcialem bez czerwonego swiatla, to tak bylo. Uwierz mi, ze robia c fotki z Dzemem, to tak wybornie to nie mam i czesto jest ciemnica.

Dlatego tak wazne jest wspolpracowanie z kapela i ustalanie pewnych dzialan.
Jesli dogadasz sie z kapela, artysta itd, to musisz powiedziec, ze w przypadku gdy chca fotografie, Ty ze swojej strony musisz miec pomoc w postaci dobrego oswietlenia sceny. TO naprawde jest do dogadania!
W przypadku plenerow gdzie jestes jednym z wielu z aparatem to ustawianie troche trudniejsze. Ale to nie znaczym ze sie nie da. Tylko ludzie sie zwykle boja i wstydza pojsc i powiedziec panu od swiatelek, kory niekoniecznie musi sie znac na fotografii, czy moglby doswietlic to, czy to.

Jak mialem 2 lata temu koncert z Dzemem w Rotundzie, i pan swietlik pol koncertu rzucal tylko czerwone reflektory, to poszedlem na gore i powiedzialem ze chcialbym zrobic dla kapeli dobre zdjecia a na razie mam wrazenie ze jestem w ciemni fotograficznej. Pan sie zapytal co sugeruje, i udalo sie.

Jak swiecil po swojemu, to klimat byl taki:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img44.imageshack.us/img44/4262/86198785.jpg)

po moich sugestiach, klimat zrobil sie taki:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img710.imageshack.us/img710/5461/80227152.jpg)

katharsis
09-01-2010, 01:47
po moich sugestiach, klimat zrobil sie taki:
http://img710.imageshack.us/img710/5461/80227152.jpg

To się nazywa oświetlenie. Nic tylko gratulować siły sugestii i - co tu dużo ukrywać - doświadczenia, wiedzy i wyczucia.

swiernal
09-01-2010, 02:35
wracając do oświetlenia ,pewnie spotkaliście się czasem z problemem kiedy koncert odbywa się w porze dziennej,a więc jest jakieś światło naturalne,jednak dodatkowo,tradycyjnie , swój popis muszą dać panowie od oświetlenia. Nie wiem na jaką opcję się wtedy decydujecie,ja wybieram światło żarówkowe i wygląda to tak:

https://canon-board.info/imgimported/2010/01/113-1.jpg
źródło (http://i583.photobucket.com/albums/ss279/swiernal/1-13.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2010/01/91-1.jpg
źródło (http://i583.photobucket.com/albums/ss279/swiernal/9-1.jpg)
czekam na sugestie,pozdrawiam.

preinwher
09-01-2010, 11:04
czekam na sugestie,pozdrawiam.

Pierwsza to że za duże wkleiłeś, tu można max 800 pikseli na dłuższym boku.

rog
09-01-2010, 12:51
No i są za zimne moim zdaniem.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.wojciech.kobylanski.pl/2009-12-25_rockowe_oplateczki/22.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.wojciech.kobylanski.pl/2009-12-25_rockowe_oplateczki/14.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.wojciech.kobylanski.pl/2009-12-25_rockowe_oplateczki/18.jpg)

sebol1204
31-10-2010, 11:30
No właśnie jak Wy radzicie sobie z oświetleniem estradowym gdy do dyspozycji macie tylko lampe systemową. U mnie problem jest taki że jak błysne lampą to wszystkie kolory tamtych świateł dosłownie zanikają a mi pozostaje takie "nudne" zdjęcie. Bawiłem się i próbowałem na różnych ustawieniach ele efekt ten sam. Natomiast kumpel który pracuje na alfie tego problemu nie ma. Wiem że w canonie na pewno też tak się da tylko nie za bardzo wiem co trzeba zrobić żeby uzyskać takie efekty. Z góry dzięki wszystkim za pomoc ;)

Kanghoy
31-10-2010, 11:41
Duża część po prostu nie używa lampy- wysokie iso+jasne obiektywy i kolorki zostaną. Cudów nie ma - jeżeli błysk jest głównym światłem to tam gdzie dotrze kolorki wyparowują.

Świetne fotki z użyciem lampy robi forumowicz allxages.
http://www.allxages.com/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tj trochę oczywiście uprościłem sprawę - im mniej flasha potrzeba do tego doświetlenia klatki tym więcej kolorów generalnie zostaje.

sebol1204
31-10-2010, 11:54
No właśnie też próbowałem robić bez lampy (na max iso czyli 1600) a obiektywy mam z światłem od 3,5 do 5,6 i od 4 do 5,6 więc zdjęcia na czasach rzędu 1/50 1/80 czasami były rozmyte ale trafiły się i ostre a byłyby fajne gdyby znowu kolor skóry u występujących byłby normalny a nie np fioletowy bo z tym też mam "lekkie" problemy ;/



Świetne fotki z użyciem lampy robi forumowicz allxages.
http://www.allxages.com

Fakt, niezłe są a jak robił z lampą to na pewno się da :P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tj trochę oczywiście uprościłem sprawę - im mniej flasha potrzeba do tego doświetlenia klatki tym więcej kolorów generalnie zostaje.

Też na to wpadłem ale jak zmniejszałem moc lampy to były mocno niedoświetlone.

Kanghoy
31-10-2010, 12:02
A próbowałeś na tym iso 1600 dopalić lampą? WB możesz skorygować w postprodukcji, tak żeby skóra była ok, chyba że tam lampa ze sceny rzucała na postać fiolet, to przecież nie będziesz z niej robił normalnego odcienia na siłę.

Patryk_mirek
01-11-2010, 17:27
Na koncertach się nie używa lampy błyskowej. Mówią o tym napisy "zakaz fotografowania" oraz informacje od organizatorów "tylko 2 utwory, bez lampy"
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zajrzyj sobie na moją stronę. Pomijając jedno zdjęcie cała reszta jest robiona bez lampy.
Postprodukcja? Czasem poprawić balans bieli, może przyciąć i tyle.

sebol1204
02-11-2010, 23:03
Na koncertach się nie używa lampy błyskowej. Mówią o tym napisy "zakaz fotografowania" oraz informacje od organizatorów "tylko 2 utwory, bez lampy"

Wiem że istnieje coś takiego jak ograniczenia (zawsze przed koncertami mamy rozmowe z managerem więc wiem na jakiej zasadzie to wszystko mniej więcej dziala ;) )

W sumie mam ciemne obiektywy (nie każdy zaczyna fotografowanie z szkami z "wyższej pólki") ale później robiem bez lampy i po obróbce mam nawet zadowalający mnie efekt. Chyba jednak faktycznie robienie zdjęć bez lampy jest lepszym rozwiązaniem :)

kris200
02-11-2010, 23:17
Na koncertach się nie używa lampy błyskowej.


Poczekajmy jak przybędzie tu allxages :)
Już raz z nim w taką dyskusje wszedłem.

Generalnie bzdurą jest nie używanie lampy. Wszystko zależy od tego co chce się uzyskać.

a że na większych imprezach zabraniają używania lampy - takie ich prawo. Ale wtedy rzeczywiście jest co pokazać (profesjonalne oświetlenie sceniczne).

Wybierz się na koncert do małej knajpy, gdzie scena jest miniaturowa, oświetlenie tylko ze świeczek, a zespół bardziej żywiołowy niż kwartet smyczkowy i rób tylko na zastanym świetle :)

arturs
02-11-2010, 23:31
Wybierz się na koncert do małej knajpy, gdzie scena jest miniaturowa, oświetlenie tylko ze świeczek, a zespół bardziej żywiołowy niż kwartet smyczkowy i rób tylko na zastanym świetle :)

a co za problem robić na zastanym? ISO 6400 i f1.2 da radę bez problemu..
a w takich warunkach jak opisałeś to trzeba być zwykłym burakiem żeby w klimatycznym oświetleniu walić lampą wszystkim po oczach..

Handelson
02-11-2010, 23:35
Wybierz się na koncert do małej knajpy, gdzie scena jest miniaturowa, oświetlenie tylko ze świeczek, a zespół bardziej żywiołowy niż kwartet smyczkowy i rób tylko na zastanym świetle :)

Tak się składa, że robię w takich warunkach zdjęcia. I da się - zapewniam.
Resztę napisał Arturs.

kris200
02-11-2010, 23:47
Artus i Hendelson.
Pewnie, że się da.
Koncert smyczkowy w takich warunkach i przy takim oświetleniu też bym robił przy zastanym i na takich parametrach o których piszecie. Opisałem to jako typową skrajność.

Ale koncert bardziej "żywiołowy" dopalałbym lampą (tak też robię dość często). Moim zdaniem, można samemu równie dobrze kreować oświetlenie sceniczne przy użyciu lamp własnych :)

sebcio80
03-11-2010, 04:02
lampą to i można sobie dopalać, ale na pewno nie założoną a body,

glasseye
03-11-2010, 16:43
Lampa na koncercie - zdecydowanie tak, ALE pod warunkiem, że to koncert hardcorowy (albo coś w tym stylu) i pod warunkiem, że to lampa zewnętrzna, najlepiej zsynchronizowana na drugą kurtynę.
Na większości koncertów zresztą nie można używać lampy. Widziałem już niejedną sytuację, jak po błyśnięciu przez jakiegoś ziutka, ochrona wyprowadziła z fosy wszystkich foto. I bardzo dobrze, bo napierdzielanie spawarą muzykom po oczach jest imho wyrazem braku szacunku. Poza tym, jak już zostało napisane, lampa zabija klimat koncertu.

C4M
03-11-2010, 19:26
1.4 + iso 3200 zalatwia problem w warunkach koncertowych tylko trzeba sie w odpowiedniej chwili wstrzelic zeby uchwycic swiatla

cHeli
03-11-2010, 21:33
Strzelanie na pierwszą kurtynę też polecam wszystkim się pobawić. Ciągle używałem doświetlenia na 2 kurtynkę póki nie spróbowałem inaczej. Jeśli chodzi o efekty to było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Niestety trzeba też się wprawić i uważać by smugi świateł nie przysłoniły nam postaci... łatwo można popsuć sobie zdjęcia.

Jedne z moich pierwszych prób na pierwszą kurtynkę http://www.bymyside.pl/2010/06/25/wakethedead-x/

zaletą tej metody jest wypełnianie pustych kadrów smugami świateł. Poniżej inny przykład
http://www.bymyside.pl/2010/07/02/1125-idol-falls/

to wszystko to oczywiście do koncertów HC przy innych nie polecam używania lamp


PS: to że lampa zabija klimat koncertu to już sprawa dyskusyjna, zależy o jakim koncercie jest mowa.

fleder
03-11-2010, 22:14
Witam, mam pytanie. Jako że w weekend będę na koncercie Perfectu, chciałbym się dowiedzieć czy będę mógł legalnie wejść ze sprzętem i zrobić sobie 'kilka' zdjęć do kolekcji i dla wprawek. Czy nie potrzebuję specjalnego pozwolenia czy akredytacji od organizatora koncertu? Będzie odbywał się w miejskiej hali sportowej. Przypuszczam że statyw odpada?
Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

PS. Bilet oczywiście już zakupiłem :D

poszukiwacz2006
03-11-2010, 22:18
Zapoznaj się w pierwszej kolejności z regulaminem organizatora. Co do sprzętu to przydałaby się jakaś jasna stałka. Z tym co masz w stopce to szału nie będzie, o ile wniesiesz sprzęt na koncert.

iso
03-11-2010, 22:38
zwykle żeby wejść na fosę potrzebna jest akredytacja - a ta przeważnie przyznawana jest tylko fotografom z legitymacją prasową. jeśli chodzi o normalne wejście z aparatem, to jeżeli idziesz z kobietą to możesz użyć bezdennej kobiecej torebki :D

Pikczer
03-11-2010, 22:51
Z mojego doswiadczenia, to nie moga Ci zabronic wniesienia sprzetu, tylko zakazac go uzywac :idea: Ale to, oglaszaja najczesciej przed koncertem.
Po drugie - nie spotkalem sie (poza dwoma przypadkami), ze nie wolno bylo "normalnym" ludziom wogole robic zdjec. Mowia po prostu kiedy i jak dlugo mozna robic fotki (najczesciej pierwsze 5 minut lub jeden utwor) i tyle.

Ja raz przestraszony niesamowitymi obwarowaniami i zakazami opisanymi na bilecie, pod groźbą nie wpuszczenia na koncert, nie wnioslem sprzetu i... zaluje, bo ludzie wnosili normalnie a i podczas koncertu cykali jak leci :twisted:
Dlatego, na przyszlosc ZAWSZE bede wnosic a jak ochrona bedzie "szczekac", to prawo jest prawem - jesli nie napisali, ze nie mozna wniesc, to nie moga zabronic a potem sie zobaczy/uslyszy ;-)

4kwiatek
03-11-2010, 23:41
Hi...

zwykle żeby wejść na fosę potrzebna jest akredytacja - a ta przeważnie przyznawana jest tylko fotografom z legitymacją prasową. jeśli chodzi o normalne wejście z aparatem, to jeżeli idziesz z kobietą to możesz użyć bezdennej kobiecej torebki :D

Jako posiadacz legitymacji dziennikarskiej muszę przyznać że najbardziej przydaje się przy np kupowaniu nowego samochodu. O akredytację występuje redakcja dla której pracujesz.

Pozdrawiam...

xite
03-11-2010, 23:49
Dość często na większych koncertach (np. Deep Purple, U2) jest zakaz wnoszenia aparatów z wymienną optyką.

A tak naprawdę i tak wszystko da się wnieść, wystarczy dobrze pochować sprzęt i przejść przez bramki na których prawie nie trzepią, później można już paradować z aparatem na szyi i nikt z ochrony się nie uczepi. :mrgreen:

iso
04-11-2010, 00:19
Hi...


Jako posiadacz legitymacji dziennikarskiej muszę przyznać że najbardziej przydaje się przy np kupowaniu nowego samochodu. O akredytację występuje redakcja dla której pracujesz.

Pozdrawiam...

jasne, jasne to było dosyć spore uproszczenie, ale w większości regulaminów i tak wymagana jest ważna legitymacja (czyli de facto, praca w agencji/redakcji)

sebol1204
04-11-2010, 21:15
Zdjęcia na koncertach hmm... no jako posiadacz legitki prasowej mogę powiedzieć że zazwyczaj przed koncertem jest rozmowa z managerem i jest mówione np że zdjęcia z lampą można robić powiedzmy przez 3 pierwsze utwory a potem to już zależy - jak sie uda dogadać to można robić przez cały koncert bez lampy a czasami nie - po prostu nie chcą aby ktoś się ciągle kręcił tuż przed sceną (bo normalnie możemy wchodzić za barierki ;) )

fleder o ile się nie myle to bez żadnych konsekwencji możesz robić zdjęcia bez lampy jeśli stoisz przed barierkami (jeśli są), a z lampą to myślę że jeśli nie będziesz błyskał jakoś natarczywie to też nie powinno się nic stać. Tak czy siak - lepiej zapytać organizatorów lub managera by mieć tą pewność ;)

Cluer
04-11-2010, 22:20
Zobaczcie tutaj:
http://www.aniawyszkoni.pl/galeria/dzial:koncertowe/id:4c8ff507c88b3

Wszystkie robione od f=2.2 do 3.5
czasy 1/80 - 1/125
ISO - moje ulubione 1250 :)
Więcej zdjęć na stronie w mojej stopce. www.twojafotografia.com.pl zakładka inne galerie

Crop + szkła 16-35,50,80 (ale 90% to 50mm). Chociaż przyznaję - stojąc 1,5 metra od wokalistki naprawdę brakuje FF+jakiś 24 albo 35mm :(
Na zadnym nie bylo używanej lampy - zreszta takie było założenie.
Nie walic lampa,i nie rozpraszać i nie włazić na scenę ...

Koledzy ! nie demonizujcie tych koncertow...
jakby wszyscy grali w knajpkach przy swieczkach to ludzie 5 metrow od zespolu nic by nie widzieli.
Iso powyżej 1000, szkło 1.8 lub lepsze i naprawdę da się w wiekszości robić zdjęcia bez flasha :) Oczywiście spod sceny :twisted:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS co do jakości fotek - krytyka mile widziana. Niech się koledzy wypowiedzą.
To było pierwsze zlecenie w stylu "fotoreportaż dla organizatora koncertu"

Kanghoy
04-11-2010, 22:27
http://www.aniawyszkoni.pl/galeria/dzial:koncertowe/id:4c8ff507c88b3# ;) "nie walić lampą"?

Bez jaj wszystko jest dla ludzi. Fanatycy wyznają jedyną i słuszną drogę, ja twierdzę, że wszystko zależy od zamysłu fotografa i trzeba korzystać z tego co się ma(w tym z lampy).

Pikczer
04-11-2010, 22:27
No właśnie jak Wy radzicie sobie z oświetleniem estradowym gdy do dyspozycji macie tylko lampe systemową. U mnie problem jest taki że jak błysne lampą to wszystkie kolory tamtych świateł dosłownie zanikają a mi pozostaje takie "nudne" zdjęcie. Bawiłem się i próbowałem na różnych ustawieniach ele efekt ten sam. Natomiast kumpel który pracuje na alfie tego problemu nie ma. Wiem że w canonie na pewno też tak się da tylko nie za bardzo wiem co trzeba zrobić żeby uzyskać takie efekty. Z góry dzięki wszystkim za pomoc ;)
Oj... z ta alfą to pojechales... :mrgreen:
A wracajac do tematu - lampa blyskowa "spłaszcza" zdjecia. Tylko konkretne zabiegi i umiejetnosci fotografa pozwalaja uzyskac ciekawe efekty z lampa ale na 100% nie z wbudowana :idea:
Cala zabawa w fotografie koncertowa, to oddanie tego co zastalismy na scenie (swiatlo, dym, atmosfera etc.) a na to pozwoli nam tylko jak najjasniesze szklo i wysokie iso ;-) No i oczywiscie program "M" (tylko nie jak milosc :lol:)

sebol1204
05-11-2010, 00:41
No i oczywiscie program "M" (tylko nie jak milosc :lol:)

Albo Av i Tv :D

Może jutro wrzucę coś od siebie do oceny... jeśli się zbiore w sobie :D

Kr4nkEd
05-11-2010, 02:06
U mnie to jest tak:
Zależnie od warunków M/Av najczęściej, Tv od święta jak chcemy coś poruszyć.
90% jednak M bo to co się dzieje ze światłami na koncertach potrafi sprawić sporą niespodziankę.

Co do lampy to raz, że spłaszcza a inna sprawa to fakt, że ciągłe błyskanie mocniejsze od oświetlenia scenicznego jest wysoce irytujące dla wykonawców.
Dla oglądających zresztą również...
...nie wspominając o filmowaniu.

Z reguły jeśli oświetleniowiec wie co robi to można spokojnie poradzić sobie bez lampy...a jak nie wie to i lampa nie pomoże w uzyskaniu ciekawych zdjęć :)
Tu oczywiście są wyjątki typu ciasne kluby i szeroki kąt...i najlepiej coś żywego na scenie lub poza nią. Na jazzowym/bluesowym koncercie psucie atmosfery flashem to jednak spore pafą ;)

Szklarnia - na pewno coś szerokiego <20mm się przydaje.
Reszta to już zależnie od miejsca 35/50/85/135/200/400 - różnie bywa.
200 w mniejszych klubach w zasadzie tak samo zbędne jak 35 na stadionach :)

A na fotografie zapraszam pod adresy w stopce...


https://canon-board.info/imgimported/2010/11/lv_kss-2.jpg
źródło (http://jedrysik.com/photos/lv_kss.jpg)

4kwiatek
05-11-2010, 10:33
Hi...

jasne, jasne to było dosyć spore uproszczenie, ale w większości regulaminów i tak wymagana jest ważna legitymacja (czyli de facto, praca w agencji/redakcji)

Legitymację dziennikarską mam od ponad 10 lat ;) Nawet już nie pamiętam od ilu :). Naprawdę - NIGDY nie przydała mi się do celów stricte dziennikarskich. Zwróć uwagę - to wbrew pozorom nie jest ogromne środowisko - Zawsze ktoś zna kogoś z Twoich znajomych. A akredytacje to obecnie po prostu źródło dochodu. W Jarocinie akredytacja była droższa niż karnet na cały festiwal ;).

Aha - gwoli wyjaśnienia - nie byłem nigdy dziennikarzem prasowym. Ot - radio, telewizja ;).

Pozdrawiam...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A i jeszcze jedno - nikt tego nie poruszył, ale dla początkujących - warto wiedzieć - ściana z "piecami" zakłóca działanie IS'a ;).

Pozdrawiam...

Zbyszko666
15-11-2010, 20:13
W sobotę zrobiłem koncercik głownie z 50 f1.8 ,przymknięty do 2.2 z iso 800 ,i też dało radę się fotografować. Koncert był gatunku Metalcore, Nu, itp.. Oświetleniowiec się spisał i było bardzo dużo przestrzeni świetlnej ,także nic tylko chciało się pstrykać . Tamron użyty sporadycznie tylko do szerszych kadrów.

fleder
15-11-2010, 20:41
Opowiem jak było. Zadzwoniłem parę dni wcześniej do organizatora koncertu - Impresariatu XXXXX, szefo powiedział mi, że absolutnie aparatów nie wolno wnosić i że od czasu do czasu mogę zrobić zdjęcie komórką i może ochroniarze się nie przyczepią. O ludziach z akredytacją nic mu było nie wiadomo (na 2 dni przed występem). Grzecznie podziękowałem i... i tak zrobiłem swoje. Wniosłem pod kurtką 40d z podczepionym 55-250 IS (tak wiem, szkło jasnością nie miażdży, ale to moje jedyne tele). Na miejscu było sporo ochroniarzy typu 'wąsaty wujek Józek', którzy na nic nie zwracali uwago. Gdy się zaczęło ludzie powyciągali małpki, komórki, parę luster i pstrykali, kręcili do woli. Żaden ochroniarz słowem ani gestem nikogo nie upomniał.
Parę zdjęć zamieściłem w galerii, w dziale reportaże. Zapraszam do oglądnięcia i komentowania!!
Pozdrawiam!