PDA

Zobacz pełną wersję : blokada ekspozycji i użycie lampy z korekcją



regi
03-11-2008, 23:14
Cześć wszystkim,
posiadam speedlite 580 ex II i eos 40D.
mam taki problem, otóż,
1. chcę w plenerze zrobic pomiar światła z tła i zablokować ten pomiar
2. następnie użyć lampy np z korekcją -2 EV by doświetlić twarz na pierwszym planie
3. NIE DAM RADY TEGO UCZYNIC bo nie da sie zablokowac pomiaru ze światła zastanego :/

normalnie korpus bez lampy operuje pierwszym przyciskiem od lewej strony pod prawym kciukiem i działa blokada ekspozycji, jednak po założeniu lampy ten pomiar nie działa.
Wyświetli sie na chwilke tylko "FEL" i to wszystko.

Może ktoś mi wyjaśnic co mam zrobić ??

piast9
03-11-2008, 23:23
Pewnie najprościej ekspozycję ustawić w trybie manualnym. Zwłaszcza w 40D, gdzie są dwa kółka.

MaciekH
04-11-2008, 01:03
Też jestem za manualem, bedziesz miał wieksza mozliwosci korygowania tego co sie dzieje w tle.

poszukiwacz2006
05-11-2008, 22:46
Niedawno było to opisane w jakimś wątku. Po jego przeczytaniu i skorzystaniu z rad bardziej doświadczonych ja robię to w ten sposób : pomiar światła (ustalenie ekspozycji ) w trybie manual na tło, przekadrowanie na obiekt ( postać ) i wciśnięcie przycisku FEL ( lampa włączona ), ustalana jest dla ustawionego w trybie M czasu i przesłony siła błysku, potrzebna na doświetlenie osoby, wyostrzenie pierwszego planu (powtórne wciśnięcie spustu do połowy ), po ustawieniu ostrości ostateczne przekadrowanie i strzał. Z tego co pamiętam, to Vitez w tym wątku pisał o zapamiętaniu ustawień z trybu M i przejście na tryb AV, ale szczegółów nie pamiętam. Aha, korekcja lampy raczej na -.