PDA

Zobacz pełną wersję : ef/ef-s czy jest jakas strategia Canona?



yasin
22-06-2005, 15:41
Tak sobie mysle nad wyborem szkiel, i doszedlem do wniosku, ze czlowiek za biedny zeby kupowac dwa razy wiec lepiej kupic raz a dobrze. Wniosek taki, ze najlepiej zaopatrzyc sie w 24-70 2.8L i 70-200 2.8L, ale momentalnie nasuwa sie refleksja i pytanie czy zakup takiego szkla za niemala sumke ma sens :| Bo co jesli Canon nastepna puszke wypusci pod inne mocowanie :confused: Wtedy albo trzeba pozostac ze starym sprzetem raz na zawsze albo znowu ich dorabiac. Czy w takim razie jest jakas przemyslana strategia Canona, to znaczy czy my, zwykli zjadacze chleba mozemy sie oprzec na informacjach od nich, lub jakims planie, i czy wiadomo mniej wiecej jak dlugo jeszcze beda ciagnac ef/ef-s?

Polaco
22-06-2005, 15:47
Jakby nie bylo to tych EF-S nie ma az tak duzo na rynku. Profi tez one nie sa, wiec sila rzeczy trzeba zostac przy EF (Boze zebym ja sie nie mylil) :)

yasin
22-06-2005, 16:01
No nie ma wiele tych szkielek, ale ostatnio pojawil sie tu na forum watek o jakiejs nowym body Canona i spekulacje na temat zmiany mocowania. Takie rozne glosy nie nastrajaja bardzo optymistycznie do wykladania kasy na szkla ef-s, ale z drugiej strony to przeciez nie mozna czekac w nieskonczonosc, cos trzeba kupic i robic te zdjecia :) Ale czy tak wiele by ich to kosztowalo, gdyby powiedzieli, ze beda ciagnac ef-s jeszcze przez 3 lata, potem wejdzie nowy standard i jeszcze przez rok bede wspierac oba, a potem koniec ef-s. Mysle, ze ludzie o wiele chetniej kupowaliby topowe szkielka ef-s, maja taka gwarancje Canona. A moze juz cos takiego powiedzieli tylko ja nie wiem :)

KuchateK
22-06-2005, 17:02
Moga zmienic... Czemu nie... Nowy standard zaprojektowany pod cyfraki napewno nie bedzie zly... Ale problem ze zmiana mocowania bedzie taki:
- Czy zostana przy protokole i zmiana bedzie czysto mechaniczna... Pewnie nie oplaci sie im zmieniac calego protokolu i elektrycznie szkla moga byc zgodne...
- Jesli zmienia tylko dziure na wieksza, zawsze bedzie mozna sie poratowac jakas przejsciowka...
- Jesli zwieksza dziure i zwieksza odleglosc do matrycy to jestesmy w plecy ostrzenie na nieskonczonosc... Tutaj juz odpadnie uzywanie starych szkiel.

Ale mozna tez inaczej kalkulowac...
Puszek EF jest od cholery... Szkiel jeszcze wiecej. Canon raczej nie zrobi innego mocowania dla mas... Masy sa zadowolone z cropow 1.6 i ef-s'ow... Jesli w takim razie nawet zrobia nowe mocowanie dla pro to bedzie to od cholery kosztowac. Szanse zakupu w krotkim okresie czasu male...

LFB
22-06-2005, 17:44
Inna sprawa czy do amatorskich zastosowań będziesz potrzebował zmiany tej swojej puszki? Pewnie nie przez najbliższe pare lat. To co można kupić teraz jest już na tyle dopracowane że komfortowo można robić zdjęcia, a nawet jeśli wyjdzie za rok 30D z 10Mpix to w żaden sposób nie zmieni to komfortu użytkowania obecnie posiadanego aparatu. :D

yasin
22-06-2005, 20:12
Hmmm, argumenty calkiem calkiem, narazie jade na trabancie XT, wiec w sumie nawet jak zmienia za rok na inne mocowanie, to zawsze mozna bedzie przejsc na 1ds mk II :) w jakiejs tam odleglej przyszlosci. Ale mysle, ze sprzedaliby wiecej szkiel gdyby polityka firmy byla jasno nakreslona, chyba, ze boja sie wyjawic szczegoly :)

Kubaman
22-06-2005, 22:48
Jakby nie bylo to tych EF-S nie ma az tak duzo na rynku. Profi tez one nie sa, wiec sila rzeczy trzeba zostac przy EF (Boze zebym ja sie nie mylil) :)
no to chyba nie do końca prawda. 60/2.8 macro zbiera świetne recenzje, porównywany jest do 100/2.8. A że nie ma L, to chyba nie znaczy, że nie jest profi. Bo niby jak - do macro uszczelniany obiektyw :rolleyes:

tak samo 10-22 uważany jest za wielu za klase profesjonalną.

Arkan
22-06-2005, 23:05
....tak samo 10-22 uważany jest za wielu za klase profesjonalną.
Tiaa, chyba na zasadzie "na bezrybiu i rak ryba". A tak na marginesie to, do którego to profesjonalnego body te szkła klasy profesjonalnej są podpinane? Jedyne co IMO mają profesjonalnego, to profesjonalna cena :mad:

KMV10
22-06-2005, 23:13
Tiaa, chyba na zasadzie "na bezrybiu i rak ryba". A tak na marginesie to, do którego to profesjonalnego body te szkła klasy profesjonalnej są podpinane? Jedyne co IMO mają profesjonalnego, to profesjonalna cena :mad:

Czy ktoś zadał sobie trud zastanowienie się na sensem sformułowania, że "coś jest profesjonalne"? To może oznaczać, że dany obiekt jest wykorzystywany w profesji czy też zawodze, który wiąże się z uzyskiwaniem środków finansowych. W takim układzie fotograf robiący zdjęcia np. 300D i sprzedający je do agencji czy czasopism posługuje się profesjonalnie 300D. Dla niego 300D może być uważany za profesjonalny aparat :)

No chyba, że przyjmie się linię Canona, która oczywiście kategoryzuje sprzęt wedle ich ceny. Dla mnie to lipa. Nie dajmy się zwariować, wiele profesjonalnych zdjęć powstało niekoniecznie i niezawsze przy użyciu koszmarnie drogiego sprzętu.

yasin
22-06-2005, 23:20
Zgadzam sie, profi nie musi byc drogie. Przegladajac oferte szkiel Canona na EF, to jednak mimo wszystko jest bieda, a cenowo to kosmos :| gdyby nie Sigma czy Tamron, to zeby kupic jasne szklo to tylko za mocno czterocyfrowe sumy.

Arkan
22-06-2005, 23:34
Czy ktoś zadał sobie trud zastanowienie się na sensem sformułowania, że "coś jest profesjonalne"? ....
Tak, Canon. Zapoznaj się z wymogami CPS (http://www.cps.canon-europe.com/membership/CPSRequirements.jsp) i nie mieszaj pojęć. Jest zasadnicza różnica pomiędzy "profesjonalnym sprzętem" a "profesjonalnym wykorzystywaniem sprzętu"

yasin
23-06-2005, 00:02
No zarabiscie, dwa body i 3 Lki i juz jestem profi, moge nawet nie umiec cyknac fotki :) Canon ewidentnie potrafi zarabiac :|

KMV10
23-06-2005, 00:08
Tak, Canon. Zapoznaj się z wymogami CPS (http://www.cps.canon-europe.com/membership/CPSRequirements.jsp) i nie mieszaj pojęć. Jest zasadnicza różnica pomiędzy "profesjonalnym sprzętem" a "profesjonalnym wykorzystywaniem sprzętu"
Cóż, na wyznawców marketingu nie poradze.
Over and out.

KMV10
23-06-2005, 00:10
No zarabiscie, dwa body i 3 Lki i juz jestem profi, moge nawet nie umiec cyknac fotki :) Canon ewidentnie potrafi zarabiac :|
Oczywiście! A jeszcze w CV można sobie dopisać :)
Albo w - ulubionej na tym p-forum - stopce.

Grunt to robić ludziom wodę z mózgu. Wtedy wydają pieniądze, a przecież o to marketingowcom chodzi. Więc - warto myśleć :)

adamek
23-06-2005, 00:15
Hihi.
jedno profi szkło już mam.
50/1.8 II
:D
(jest wymienione na stronie :) )

Arkan
23-06-2005, 00:28
Oczywiście! A jeszcze w CV można sobie dopisać :)
Albo w - ulubionej na tym p-forum - stopce.

Grunt to robić ludziom wodę z mózgu. Wtedy wydają pieniądze, a przecież o to marketingowcom chodzi. Więc - warto myśleć :)
He, he, he - nie wysilaj się chłopie. Najpierw piszesz bzdurną dywagacje na temat co jest sprzętem profi, a potem z braku argumentów zaczynasz się bawić w filozofa i to z bardzo mizernym efektem :lol: :mrgreen: W większości dziedzin technicznych znajdziesz sprzęt dla zawodowców i dla amatorów. Kto jak z niego potrafi korzystać i czy go naprawdę potrzebuje jest sprawą wtórną. Tematem naszej rozmowy był sprzęt profi/non-profi, a nie woda w mózgu i zawartość stopki. Jeśli chcesz to oczywiście i o tym możemy porozmawiać, ale tylko wtedy, kiedy będziesz pewien, że masz na ten temat coś sensownego do powiedzenia.

yasin
23-06-2005, 01:20
W fotografii, wszystko rozbija sie o swiatlo. Wiec bez jasnego szkla bardzo czesto sie dobrej fotki nie zrobi i nie ma sie co czarowac, ze mozna fotografowac kazdym sprzetem, bo mozna ale nie zawsze :) nie w kazdych warunakach oswietleniowych. Ale to co wyczytalem na stronce u Canona wywolalo usmiech na mojej twarzy :]

froolk
23-06-2005, 02:21
No zarabiscie, dwa body i 3 Lki i juz jestem profi, moge nawet nie umiec cyknac fotki :) Canon ewidentnie potrafi zarabiac :|

No nie zupełnie :) Jak sobie kupisz bolid formuły 1 to odrazu Michael'em Schumacher'em nie zostaniesz ;)

Sorry za OT ale tak mi się nasunęło :)

Polaco
23-06-2005, 06:37
No nie ma wiele tych szkielek, ale ostatnio pojawil sie tu na forum watek o jakiejs nowym body Canona i spekulacje na temat zmiany mocowania.
Ze sie tu pojawil taki watek jeszcze nie oznacza ze to sa przeciezki Canona ;)


Takie rozne glosy nie nastrajaja bardzo optymistycznie do wykladania kasy na szkla ef-s, ale z drugiej strony to przeciez nie mozna czekac w nieskonczonosc, cos trzeba kupic i robic te zdjecia :)
No wlasnie, kupic, kupic, ale czy bylby sens wydawania (niemalej przeciez) kasy zeby za pare miesiecy okazalo sie ze tego szkla juz nie przypniesz jak bedziesz chcial zmienic body ?


Ale czy tak wiele by ich to kosztowalo, gdyby powiedzieli, ze beda ciagnac ef-s jeszcze przez 3 lata, potem wejdzie nowy standard i jeszcze przez rok bede wspierac oba, a potem koniec ef-s. Mysle, ze ludzie o wiele chetniej kupowaliby topowe szkielka ef-s, maja taka gwarancje Canona. A moze juz cos takiego powiedzieli tylko ja nie wiem :)
IMVHO powinni sie przestac wyglupiac i pozostac przy EF/EF-S, co im szkodzi ? TAki uklad jest zdrowy dla wszystkich, amatorzy maja EF-S (i moga rozniez kupic cos EF), a profi maja L'ki na mocowaniu EF. Po co teraz cokolwiek zmieniac ? Mysle ze Canon wie ze jak cos takiego zrobi to jest szansa ze bardzo duzo ludzi przejdzie do Nikona...

Kurcze, zalozenia DSLR'ow mialy byc takie ze zmieniamy puszki a szkla zostaja, a nie ze producent wpada na "genialny" pomysl zmienienia mocowania i cala masa ludzi zostaje na lodzie.

KMV10
23-06-2005, 08:58
He, he, he - nie wysilaj się chłopie. Najpierw piszesz bzdurną dywagacje na temat co jest sprzętem profi, a potem z braku argumentów zaczynasz się bawić w filozofa i to z bardzo mizernym efektem :lol: :mrgreen: W większości dziedzin technicznych znajdziesz sprzęt dla zawodowców i dla amatorów. Kto jak z niego potrafi korzystać i czy go naprawdę potrzebuje jest sprawą wtórną. Tematem naszej rozmowy był sprzęt profi/non-profi, a nie woda w mózgu i zawartość stopki. Jeśli chcesz to oczywiście i o tym możemy porozmawiać, ale tylko wtedy, kiedy będziesz pewien, że masz na ten temat coś sensownego do powiedzenia.

No tak - zwijam ogon pod siebie i uciekam gdzie pieprz rośnie ;)

A tak bardziej serio:
Przepraszam - odpuść sobie wycieczki osobiste.
Wiesz, nie znoszę chwalenia się, ale wiedz, że moje zdjęcia ukazywały się w dziennikach i wydawnictwach ogólnopolskich, więc proszę Cię uprzejmie nie ucz mnie i pozostaw mi oraz innym miejsce do dyskutowania tudzież wyrażania poglądów.
Już za stary jestem na takie gierki. :)

Oczywiście, zdaje sobie sprawę, że to dla Ciebie żadne argumenty. Ale naprawdę - ja wyciągam przyjacielską dłoń. Staram się nie pisać uszczypliwości bo to chyba nie o to chodzi, prawda? Pokój. :)

tpop
23-06-2005, 09:32
Grunt to robić ludziom wodę z mózgu. Wtedy wydają pieniądze,

Canon ewidentnie potrafi zarabiac :|
Przecież własnie o to tutaj chodzi. Canon to nie jest instytucja charytatywna tylko firma skierowana na jak najwiekszy zysk.

A wracajac do tematu. Nie wydaje mi sie zeby Canon tak po prostu zmienil mocowanie w taki sposob ze kupisz 70-200 L i za chwile nie podepniesz do nowego body. Srzeliliby sobie w stope. I tu nie chodzi juz tylko o strate klienta tylko o ryzyko pozyskania tych klientow przez konkurencje.

LFB
23-06-2005, 09:48
Tak, Canon. Zapoznaj się z wymogami CPS (http://www.cps.canon-europe.com/membership/CPSRequirements.jsp) i nie mieszaj pojęć. Jest zasadnicza różnica pomiędzy "profesjonalnym sprzętem" a "profesjonalnym wykorzystywaniem sprzętu"

A ja bardzo wszystkich proszę o nie mylenie pojęć :). Posiadanie dwóch profi (profi według klasyfikacji canona) body i 3 L-ek pozwala wstąpić do klubu Canona, który to klub mieni się klubem Profesjonalnych Użytkowników Canona, i którego to rolą jest wspieranie jego członków i pomoc w uzyskiwaniu informacji przydatnych w wykonywaniu ich pracy.

Dokładnie tyle i nic więcej.

Ja mogę założyć klub w którym będe zrzeszał ludzi posiadających jedno body profi, jedno z plastiku, cztery L-ki i koniecznie ! to najważniejsze ! 10 statywów. Członkowie mojego klubu będą się mienić Naprawde i Niezmiernie Profesjonalnymi Użytkownikami Lustrzanek Cyfrowych, ale zarówno to pierwsze jak i drugie tak naprawdę nic nie znaczy - to tylko nazwa.
Canon założył sobie stowarzyszenie którego cel jak i nazwa jest oczywista - marketing. Równie dobrze członkowie tego stowarzyszenia mogli by się nazwyać Canon Expensive Tools Buyers zamiast Canon Professional Users. A klub zamiast CPS (Canon Professional Services) mógłby się nazywać: Kiszony Ogórek Lovers :D. Chodzi mi o to że nazwa sama z siebie nic nie znaczy, znaczenia danej instytucji nadają osiągnięcia zrzeszonych w niej ludzi, a takich wymagań Canon w swoim klubie nie stawia, wystarczy poprostu wydać trochę zielonych na ich produkty i już.
Reasumując nie dajcie się omamić ładnie brzmiącym hasłom, które tak naprawdę nic nie znaczą, jak wiecie obecnie zaczyna się w Polsce kampania wyborcza i taka podatność na puste frazesy może się dla tego kraju bardzo źle skończyć :cool:

KuchateK
23-06-2005, 10:05
Mysle ze zmiana bagnetu przez Canon'a nie ma sensu... Juz napewno nie rewolucyjna.

Ale nawet stawiajac na najbardziej pesymistyczny wariant totalnego zarzucenia wszystkiego i rewolucje juz teraz, to nadal sprzetu klasy elek 2.8 da sie dlugo uzywac... Przeciez ta puszka za rok sie nie rozleci... Ludzie d30 uzywaja i jest ok... A to przeciez praktycznie antyk ;)

A potem? A cholera wie co bedziemy targac za soba.. Predzej czy pozniej bedzie zmiana... Zmienic moga wszystko... Pewnie bedzie bez luster, bez ef'a, bez cf'a i kupy innych elementow... Ale tak to mozna czekac do konca tysiac-lecia, nie tylko wieku... Ciagle jest cos nowego i lepszego (przynajmniej w teorii :mrgreen: ).

Tyle ze troche inaczej czekac na lepsze praktycznie w petli bez wyjscia, a troche inaczej miec najlepsze i uzywac juz teraz :)

Jac
23-06-2005, 10:23
Zmiana z FD na EF byla rewolucyjna bo doszedl AF a w przybadku kolejnej takiej zmiany rewolucji raczej nie bedzie :-( tak jak z telefonami pomiedzy telefonem stacjonarnym a komorka jest przepasc ale pomiedzy super komorka a UMTS zmiana jest delikatna... mówiąc lekko asekuracyjnie: nie wiezrze w udaną zmiane bagnetu :-)

Polaco
23-06-2005, 11:21
Zmiana z FD na EF byla rewolucyjna bo doszedl AF a w przybadku kolejnej takiej zmiany rewolucji raczej nie bedzie :-( tak jak z telefonami pomiedzy telefonem stacjonarnym a komorka jest przepasc ale pomiedzy super komorka a UMTS zmiana jest delikatna... mówiąc lekko asekuracyjnie: nie wiezrze w udaną zmiane bagnetu :-)
Tez za bardzo w to nie wierze (i nie chce uwierzyc). Nie byloby przeciez powodu do zmiany. Ale zastanawiajace jest to ze coraz wiecej o tym sie slyszy (na dpreview tez o tym gadaja), a przeciez "w kazdej plotce troche prawdy jest" (czy jakos tak to szlo).

yasin
23-06-2005, 12:40
Czyli nie wiemy nic i nie bedziemy wiedziec do momentu kiedy Canon zaszczyci nas zmiana :| No coz pozostaja dwie opcje, ulec marketingowi i zmieniac sprzet tak jak Canon by sobie tego zyczyl, albo kupic i zapomniec o serwisach typu dprievew, nie czytac o nowosciach i cieszyc sie tym co sie ma :) No chyba, ze faktycznie zmiana bedzie rewolucyjna na miare fd -> ef

Polaco
23-06-2005, 13:40
Czyli nie wiemy nic i nie bedziemy wiedziec do momentu kiedy Canon zaszczyci nas zmiana :| No coz pozostaja dwie opcje, ulec marketingowi i zmieniac sprzet tak jak Canon by sobie tego zyczyl, albo kupic i zapomniec o serwisach typu dprievew, nie czytac o nowosciach i cieszyc sie tym co sie ma :)
I to jest chyba najzdrowsze :) W sumie to tylko domysly...


No chyba, ze faktycznie zmiana bedzie rewolucyjna na miare fd -> ef
A czy ktos moglby powiedziec co brakuje w protokole EF ? Bo jak dla mnie to wszystko co jest to wystarcza...

yasin
23-06-2005, 14:06
A czy ktos moglby powiedziec co brakuje w protokole EF ? Bo jak dla mnie to wszystko co jest to wystarcza...

Az takim znawca tematu nie jestem :) ale jak sie sprzet przestanie sprzedawac to marketingowcy zapewne cos wymysla razem z inzynierami zebysmy doszli do wniosku, ze to co mamy jest przestarzale i trzeba sie zaopatrzyc w nowa technologie.

Arkan
23-06-2005, 19:45
..... Posiadanie dwóch profi (profi według klasyfikacji canona) body i 3 L-ek pozwala ....
Jak przeczytasz uważnie wątek, to zauważysz, że właśnie poparłeś moją opinię. Pytanie brzmiało
"Czy ktoś zadał sobie trud zastanowienie się na sensem sformułowania, że "coś jest profesjonalne"?
Moja odpowiedź brzmiała:
"Tak, Canon"

Silent Planet
29-06-2005, 11:58
A czy ktos moglby powiedziec co brakuje w protokole EF ? Bo jak dla mnie to wszystko co jest to wystarcza...
Też mi się tak wydaje.
Protokół pozwala na wymianę praktycznie dowolnego typu informacji pomiędzu puszką a korpusem.
"Dziura" jest także wystarczająca do skonstruowania szkła o jasności f/1.

Więc nie wiem co może chcieć zmieniać...
Może elektronicznie sterowane zwolnienie obiektywu? :mrgreen:
Wciskasz guzik i pach! - szkło leci do torby ( lub obok ) :mrgreen:
Albo - WIEM - należy dołożyć dwa dodatkowe styki w bagnecie - żeby mógł swobodnie płynąć prąd do podświetlanej literki "L" w nazwie i paska wogół... :wink:
( wybaczcie OT, mam coś zbyt dobry humor... )

Polaco
29-06-2005, 12:39
Może elektronicznie sterowane zwolnienie obiektywu? :mrgreen:
Wciskasz guzik i pach! - szkło leci do torby ( lub obok ) :mrgreen:
Albo - WIEM - należy dołożyć dwa dodatkowe styki w bagnecie - żeby mógł swobodnie płynąć prąd do podświetlanej literki "L" w nazwie i paska wogół... :wink:
:lol: :lol: :lol:

DoMiNiQuE
29-06-2005, 12:41
wybaczcie OT, mam coś zbyt dobry humor...

o tej godznie? wczesnie :mrgreen: :lol: :mrgreen:

Venio
29-06-2005, 20:14
widocznie jeszcze mu zostało z poprzedniego dnia :D:D

LemonR
05-07-2005, 17:30
A ja jestem za tym żeby pojawił się nowy standard mocowania(nie nie udeżyłem się w głowę). Bo oznaczało by to spadek cen obiektywów EF (może nie do poziomu FD ale napewno sporo) po zakupie których mógłbym zostać z nimi do końca życia.
pozdrawiam

Polaco
05-07-2005, 19:34
Tylko ze korpus nie bedzie dzialac do konca zycia, chyba ze takie krotki zywot planujesz :roll:

kavoo
05-07-2005, 19:39
A ja jestem za tym żeby pojawił się nowy standard mocowania(nie nie udeżyłem się w głowę). Bo oznaczało by to spadek cen obiektywów EF (może nie do poziomu FD ale napewno sporo) po zakupie których mógłbym zostać z nimi do końca życia.
A ile twoim zdaniem wytrzyma twoja 350tka? 3 lata? 6 lat? Jakby w miedzyczasie Canon zmienil bagnet to ile da sie jeszcze pociagnac na innych, uzywanych puszkach (bo nowe beda juz z nowym bagnetem)? Niech bedzie jeszcze kolejne 6 lat na uzywkach.
W sumie da to powiedzmy 12... no dobra, niech bedzie 15 lat.

Tak krotko planujesz pozyc? Nie spotkalem jeszcze nigdy nikogo z takim podejsciem do zycia, stad moje zaciekawienie ;-)

LemonR
14-07-2005, 16:22
A ile twoim zdaniem wytrzyma twoja 350tka? 3 lata? 6 lat? Jakby w miedzyczasie Canon zmienil bagnet to ile da sie jeszcze pociagnac na innych, uzywanych puszkach (bo nowe beda juz z nowym bagnetem)? Niech bedzie jeszcze kolejne 6 lat na uzywkach.
W sumie da to powiedzmy 12... no dobra, niech bedzie 15 lat.

Tak krotko planujesz pozyc? Nie spotkalem jeszcze nigdy nikogo z takim podejsciem do zycia, stad moje zaciekawienie ;-)

Za 15 lat to mogę zacząć od nowa kolekcjonować system. Puszka to i pewnie się sypnie ale serwis też musi zarobić. Czy dzisiaj już serwis nie naprawia starszych aparatów? Pozatym jakoś jestem przekonany że to nie będzie tak że nagle stanie produkcja wszystkiego co jest EF. A co z przejściówkami nowe>EF?
pozdrawiam