PDA

Zobacz pełną wersję : cyfra dla amatora z ambicjami :)



yasin
24-05-2004, 02:02
tak sobie czytam te recencje i opinie i coraz bardziej glupieje, juz nie wiem totalnie co wybrac, nawet sie zaczalem zastanawiac nad S1, bylem zdecydowany na G5, ale ostatnio znowu mi sie zaczelo mieszac i juz nie wiem, prosze o jakies rady, a moze cos z innego obozu (olympus, nikon) cena max 3000 pln za aparat, dodatki tez beda (karta 1gb, jakas torba dobra), poradzcie cos

mroczny
24-05-2004, 11:36
Ja tam się na innych niż Canon nie znam, ale jeżeli masz ambicje, to raczej zapomnij o S1, choć wiem , że Image Stabilaizer zachęca, ale duży nacisk przy konstrukcji kladziony był na opcje kręcenia filmów :shock: , co do G5, to myślę, że wypowiedzi na innych wątkach dosyć wyraźnie sugerują, że należy ten model pominąć na korzyść starszego brata G3, chyba że musi być faktura, wtedy gorzej :twisted: , ale przy G3 zostanie ci z tej kwoty ponad 1000 PLN na inne graty. Wybór jak zwykle należy do ciebie :wink:

DrFreak
24-05-2004, 16:51
Ja tam się na innych niż Canon nie znam, ale jeżeli masz ambicje, to raczej zapomnij o S1, choć wiem , że Image Stabilaizer zachęca, ale duży nacisk przy konstrukcji kladziony był na opcje kręcenia filmów :shock: , co do G5, to myślę, że wypowiedzi na innych wątkach dosyć wyraźnie sugerują, że należy ten model pominąć na korzyść starszego brata G3, chyba że musi być faktura, wtedy gorzej :twisted: , ale przy G3 zostanie ci z tej kwoty ponad 1000 PLN na inne graty. Wybór jak zwykle należy do ciebie :wink:

Konkretna odpowiedz :) i ja równiez sie pod tym podpisuje
moze G3 + lampa + adapter + filtry ? - chyba powinno starczyc :)

z tymi ultrazoom'ami to lepiej uwazaj :) ostatnio znjamomy kupil Minolte Z-2 i uznalismy wspolnie ze z wczesniejszego Ricocha podobne zdjecia :/ szok !! (plusy to zoom i manual)
faktycznie w S1 postawili chyba na filmy, widzialem to wiem co pisze :), naprawde miod !!!, przydatna zabawka !
z ultrazoom' ow chyba jeden z najlepszych, ale ta cena !! koszmar... brrr
z innych polecam Olympus'a 5060 za jakosc i szybkosc, oraz Sony 717 (tutaj 1 GB Mircodrive nie wsadzisz bo ma ograniczenia: inna drosza pamiec i tylko do 128 MB) rowniez za szybkosc (najszybszy) i jakosc.
ale... ostanie slowo nalezy do Ciebie :)

POZDRAWIAM

yasin
26-05-2004, 01:29
te 3k pln chcialbym przeznaczyc na aparat, z tego co czytalem to filtry mozna sobie odpuscic, lampa mi nie jest potrzebna (az takich ambicji nie mam), lampa na imprezie raczej bedzie przeszkadzac, z tego co czytalem to te 3k to za duzo zeby kupic g*wno ale za malo zeby kupic cos naprawde dobrego, liczy sie dla mnie tez wielkosc aparatu, nie ma dla mnie znaczenia wyglad (s7000 - dslr like), wlasciwie to wada, im mniejszy tym lepszy, ale malpki nie chce

Vitez
26-05-2004, 08:22
G3 to naprawde dobry, solidny kompakt dla amatora z ambicjami - daje sporo mozliwosci o ile sie przyzwyczaisz do wolnego lapania ostroci ;) .
Za 3 tys mozesz miec G3 (z nowym ciezko ale uzywane sa znosne, allegro, ebay) + 1GB Microdrive (allegro, ebay) + tulejka (lensmateonline) + filtr UV Hoya HMC + dodatkowa bateria alternatywnych producentow (ja mam ROWI i jest strasznie dobra, sa tansze ale nie wiem jak z trzymaniem pradu w nich)+ cztynik kart pamieci.

Tyle ci na razie starczy na oswojenie sie ze sprzetem a zarazem skuteczne i bezpieczne (tulejka i filtr) jego uzywanie. Nie zapomnij o plynie do czyszczenia optyki (jak cos kapnie na filtr) - zestaw czyszczacy Hama z Allegro bedzie w sam raz tylko bibulek nie uzywaj bo rysuja :( - lepiej uzyc wacikow (tych do uszu/nosa na patyczkach) i/lub sciereczki mikrofazowej (ja rowniez na sucho mozna i nalezy przecierac obiektyw/filtr).

Nastepne etapy to w zaleznosci od potrzeb sam bedzie ewentualnie dokupywal: filtr polaryzacyjny (poprawia kontrasty, likwiduje odblaski np od wody czy odbicia od szyb, pomaga na przypalone niebo), telekonwerter (Kenko albo Raynox - 2x) , soczewka makro Hama (+4 dioptrie najbardziej uniwersalna i wystarczy), makrokonwerter (zmniejsza odleglosc ostrzenia do ok 3 cm), wide konwerter (tu chyba najlepszy Raynox 0.6x czy cos kolo ego), statyw (Velbon CX440 i te okolice bedzie w zupelnosci wystarczajacy), lampa blyskowa (380EX lub 420EX choc slyszalem glosy ze gabarytami najbardziej pasuje 220EX ale nie ma ona w ogole opcji obrotu palnika), databank (jak spodobaja ci sie RAWY i z jednej wiekszej okazji przestana sie miescic na 1 GB microdrive).

yasin
26-05-2004, 15:24
dzieki za rady, i jeszcze pytanko, czy G5 szybciej lapie ostrosc ?

PS. a jak jest z szybkoscia ostrzenia w S1 w porownaniu do G3 i do G5 ?

Vitez
26-05-2004, 17:14
dzieki za rady, i jeszcze pytanko, czy G5 szybciej lapie ostrosc ?

PS. a jak jest z szybkoscia ostrzenia w S1 w porownaniu do G3 i do G5 ?
G3 jest o milisekundy szybszy... chyba niezauwazalne... zauwazalna roznica w lapaniu szybkosci jest tylko miedzy kompaktami a lustrzankami cyfrowymi, bo tak to wszystkie kompakty lapia znosnie szyko przy dobrych warunkach oswietleniowych i nieznosnie wolno przy slabszych.

yasin
27-05-2004, 00:03
czyli do zdjec nocnych to S1 bylby lepszy bo ma stabilizator :/ i badz tu madry i cos kup :roll: najlepszy bylby G3/G5 ze stabilizacja, zadecyduje jak wezme do reki, jak pisalem liczy sie tez wielkosc, im mniejszy tym lepszy, wezme najmniejszego :]

update: Panowie radzicie G3 bo jakosc ta sama, a nawet lepsza, a cena nizsza, znalazlem taka stronke (http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/CDISPLAY.HTM) na ktorej mozna porownywac zdjecia z roznych aparatow, i porownalem sobie G3 i G5, wybralem taki domek z drzewami i zielona trawka, i imho to te zdjecie wskazuje ze jednak G5 jest lepszy, kolory identyczne, a zwroccie uwage na cegly na domku i na taki zielony kwiat przed domem, widac ze zdjecie z G5 jest ostrzejsze, wiem ze sie czepiam, ale jak mam kupic to nie chce kasy w bloto wywalic :| na innej fotce (taka babeczka z kwiatem) widac ze chyba jednak G3 ma troche lepszy balans bieli (jezeli to te same kobiety, bo juz nie wiem)

Vitez
27-05-2004, 04:05
czyli do zdjec nocnych to S1 bylby lepszy bo ma stabilizator :/ i badz tu madry i cos kup :roll: najlepszy bylby G3/G5 ze stabilizacja

Zamiast stabilizacji G3/G5 ma jasniejszy obiektyw i to mniej wiecej wyrownuje mozliwosci pod tym wzgledem. IS w S1 jest przydatniejszy do utrzymania nieporuszonego zdjecia przy dluzszej ogniskowej (wiekszym zoomie :> ) niz przy zdjeciach nocnych.
A do zdjec nocnych to niewazne czy masz IS czy nie i tak statyw proponuje bo zaden IS nie pomoze na czasy rzedu 1-10 sek.


wiem ze sie czepiam

Czepiasz sie... i to na podstawie az jednego zdjecia. Gratuluje rozsadku ;)

Przejrzyj sobie www.pbase.com pod wzgledem uzytego sprzetu. Mozesz rowniez przejrzec www.photosig.com ale tam by obejrzec wieksze niz miniaturki zdjecia trzeba sie zarejestrowac (da sie za darmo), i poza tym nie ma zdjec w pelnym rozmiarze.

mroczny
27-05-2004, 07:11
Cytat:
wiem ze sie czepiam


Czepiasz sie... i to na podstawie az jednego zdjecia. Gratuluje rozsadku
Kolega widzę uparł się jak przysłowiowy szczerbaty na suchary na tego G5, choć zdrowy rozsądek <kwestia finansowa> oraz rady ludzi w tym obeznanych sugerują inny wybór. Można trochę to przysłowie unowocześnić <jak talib na kurs pilotażu :D >, ale nadal sugeruję G3 i masę bajerów ON jest po prostu lepszy.

MaJak
27-05-2004, 10:34
[quote=mroczny]
z innych polecam Olympus'a 5060 za jakosc i szybkosc, oraz Sony 717 (tutaj 1 GB Mircodrive nie wsadzisz bo ma ograniczenia: inna drosza pamiec i tylko do 128 MB) rowniez za szybkosc (najszybszy) i jakosc.

sony 717 obsługuje także memoryStickiPro czyli limitem jest 1GB

po mojemu to G3 i G5 w gruncie rzeczy są baardzo podobne, a jeśli kolega szuka dla nich alternatyw to sugerowałbym jeszcze
- olka 5060: sporo szybszy AF (chyba hybrydowy), szeroki kąt (28mm), metalowa obudowa, ale ciemniejszy obiektyw i LCD "mniej obrotowy" niż w G
- sony V1: szybki focus, laserowy asystent AF, znacznie mniej szumów niż G5, małe rozmiary (!), niska cena (na agito koło 2.1 więc starszy na sticki, telejkę konwerter filterek itp)
jakby troszkę dozbierać ponad 3k zł to minolta A1 (w sklepach internetowych ok. 3.8, na allegro pewno jeszcze mniej) jest b. ciekawa ewentualnie wspomniane 717

Pozdro,
Marcin
G3+UV,Pol (King)

Vitez
27-05-2004, 23:32
- olka 5060: sporo szybszy AF (chyba hybrydowy), szeroki kąt (28mm), metalowa obudowa, ale ciemniejszy obiektyw i LCD "mniej obrotowy" niż w G
Z AF to nieprawda - moze w pomiarach miec te milisekundy krocej ale "organoleptyczne" uzywanie wskazuje ze sa rowne, szeroki kat - czasem przydatne... tyle ze szerokie katy to jakies 24 mm i mniej a wiec rozwiazanie 28 mm zamiast 24 mm to raczej polsrodek i chwyt marketingowy; metalowa obudowa - prawda, przydatne; ciemniejszy obiektyw - no wlasnie... 8) (jakosc gorsza tez nieco wg opinii i fotek).


- sony V1: szybki focus, laserowy asystent AF, znacznie mniej szumów niż G5, małe rozmiary (!), niska cena (na agito koło 2.1 więc starszy na sticki, telejkę konwerter filterek itp)
AF - prawda, tu akurat podobno zauwazalnie szybszy (nie mialem go w rekach), szumy - tez prawda, ale znowu jakosc gorsza, koszty memory stickow wieksze... dodatkowo G3/G5 miesci ok 12-14 zdjec w serii (JPG nie RAW), Sony "az" 3 ;) (subiektywnie dla mnie to wazna cecha bo kotom czesto seriami robie).


jakby troszkę dozbierać ponad 3k zł to minolta A1 (w sklepach internetowych ok. 3.8, na allegro pewno jeszcze mniej)

Uzywany lub nowy G3 to okolice 2 tys zl... Nowy G5 to okolice 2500zl. Minolta A1 to okolice 3300zl.
Nie nazwalbym dozbieranie przynajmniej 800zl jako "troszke" 8)

A1 to klasa wyzej (bardzo dobra jak na swoja cene lustrzanka hybrydowa) niz seria G , Sony 717 czy seria Oly 50xx , stad ta cena.
Ale jesli bedziecie kontynuowac o innych aparatach niz Canonach to przeniesiemy watke do "sprzet foto inny" 8) .

MaJak
31-05-2004, 10:39
[quote=MaJak]
- olka 5060: sporo szybszy AF (chyba hybrydowy), szeroki kąt (28mm), metalowa obudowa, ale ciemniejszy obiektyw i LCD "mniej obrotowy" niż w G
Z AF to nieprawda - moze w pomiarach miec te milisekundy krocej ale "organoleptyczne" uzywanie wskazuje ze sa rowne, szeroki kat - czasem przydatne... tyle ze szerokie katy to jakies 24 mm i mniej a wiec rozwiazanie 28 mm zamiast 24 mm to raczej polsrodek i chwyt marketingowy; metalowa obudowa - prawda, przydatne; ciemniejszy obiektyw - no wlasnie... 8) (jakosc gorsza tez nieco wg opinii i fotek).
akurat w weekend bawiłem się tym Olkiem u kumpla - może w stosunku do 24 to 28 nie zasługuje na miano szerokiego, ale w tym wątku puktem odniesienia jest 35mm oferowane przez G3/5 - różnica jest ogromna




Ale jesli bedziecie kontynuowac o innych aparatach niz Canonach to przeniesiemy watke do "sprzet foto inny" 8) .
dobrze że dodałeś tego emotikona, bo jeśli panowałłBY tu taki "terror" to trzebaby wracać do http://photography-on-the.net/forum :lol: ;)

Pozdro,
Marcin
G3

Vitez
31-05-2004, 14:22
Ale jesli bedziecie kontynuowac o innych aparatach niz Canonach to przeniesiemy watke do "sprzet foto inny" 8) .
dobrze że dodałeś tego emotikona, bo jeśli panowałłBY tu taki "terror" to trzebaby wracać do http://photography-on-the.net/forum :lol: ;)


http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?t=5

Punkt 6 polecam :P

Nie terror a unikanie balaganu. O aparatach marki innej niz Canon rozmawiamy w tym podforum: http://canon.hazan.ys.pl/viewforum.php?f=20 zgodnie z jego opisaem "Dyskusje ogolne o aparatach i sprzecie innych producentow" , dlatego uprzedzam ze jesli dyskusja wychodzi poza obreb danego podforum to moze byc przeniesiona/wydzielona do wlasciwego podforum.
Jesli porzadki nazywasz terrorem to sobie wracaj na inne forum, nikt cie kajdanami nie przykul tutaj :P

yasin
14-06-2004, 17:02
zakupilem S1 :) dzieki za rady, aparacik fajny ale wolny :| reszta mi sie podoba, jak uzbieram kiedys kase i mnie najdzie to sobie dokupie lustrzanke cyfrowa i bedzie komplet :> narazie do zabawy wystarczy S1 :]

Vitez
14-06-2004, 18:51
zakupilem S1 :) dzieki za rady, aparacik fajny ale wolny :| reszta mi sie podoba, jak uzbieram kiedys kase i mnie najdzie to sobie dokupie lustrzanke cyfrowa i bedzie komplet :> narazie do zabawy wystarczy S1 :]

A ja na odwrot... moze sobie kiedys kupie S1 do zabawy, a wlasciwie na zabawy :) . Mialem juz kilka fajnych imprez bezzdjeciowych gdzie przydalby sie jakis podreczny kompakt do gniocikow pamiatkowych.

yasin
14-06-2004, 19:11
dokladnie o tym samym mysle, tyle, ze ja zaczynam od gniota S1 :) do imprezek jest wypas, taka zabawka, maly, poreczny, mozna zrobic film, i jak nawet ktos zaleje albo rozbije to tylko 2200 pln w plecy, dlatego teraz juz mysle o zbieraniu kasy na lustrzanke, bo faktycznie czuc, ze to zabawka, a ja dopiero foce cyfrakiem od 2 dni :)