PDA

Zobacz pełną wersję : DPP jak zapisać bez utraty jakości



coob
29-10-2008, 19:23
Witam,
zaprzyjaźniłem się z programem Digital Photo Professional do obróbki RAWów z 50d. Efekty są oszałamiające jak dla mnie osobiście ale pojawił się problem. Po jakiejkolwiek zmianie zapisu pliku (czy to na jpeg, czy na tiff obojętnie czy 8 czy 16 bitowy) następuje ogromna utrata ostrości zdjęcia. Nie potrafię w żaden sposób tego uratować, a post obróbka jpeg-a nie daje już takiego efektu. Ktoś spotkał się z podobnym problemem?
help plizzz

Janusz Body
29-10-2008, 19:30
Witam,
zaprzyjaźniłem się z programem Digital Photo Professional do obróbki RAWów z 50d. Efekty są oszałamiające jak dla mnie osobiście ale pojawił się problem. Po jakiejkolwiek zmianie zapisu pliku (czy to na jpeg, czy na tiff obojętnie czy 8 czy 16 bitowy) następuje ogromna utrata ostrości zdjęcia. Nie potrafię w żaden sposób tego uratować, a post obróbka jpeg-a nie daje już takiego efektu. Ktoś spotkał się z podobnym problemem?
help plizzz


Czym się objawia ta "utrata ostrości"? W DPP oglądasz zmniejszony obrazek a potem? Co potem oglądasz? 100%?

Obrazek zmniejszony do rozmiarów podglądu z DPP będzie równie ostry albo i ostrzejszy.

coob
29-10-2008, 19:58
Obrazek jest bardziej miękki. Różnica jest dość znaczna i widoczna gołym okiem. Zapisuje w programie (convert and safe) w najwyższej jakości. Potem otwieram podgląd w - corelu, DPP (jako jpeg) lub też normalnie spod windowsa. Obraz robi się.. bardziej miękki. O to czy wzrok mi się nie psuje spytałem 2 postronne osoby i obie potwierdziły moje spostrzeżenia.

fotna
30-10-2008, 00:51
Być może masz włączone odszumianie i ono zmiękcza ci obraz

Tezet-gdynia
30-10-2008, 01:26
Inne algorytmy wyswietlania czy cos w tym stylu, tez tym walczylem, w dpp ostrzysz i widac ta ostrosc a pozniej duzy obrazek zmniejsza windows z jakims syfnym logarytmem i jest lipa. powieksz sobie do 100% w dpp raw'a i do 100% zapisanego jpg w windowsie i porownaj. Musza byc takie same ;) Jesli nie sa, to moze najnowszy dpp pomoze ? Mi pomogl kiedys ;)

coob
30-10-2008, 13:11
ok dzięki za pomoc. powalczyłem z tym wczoraj trochę (ścieżka batch procees/execute, a potem postobróbka jpeg'a i obraz jest zbliżony do uzyskanego w rawie. Nie taki sam ale zbliżony..) W każdym razie dzięki wszystkim :)

heniek
30-10-2008, 13:38
otwórz rawa w dpp i przerób na jpg w najlepszej jakosci bez zmian w ustawieniach, potem otwórz kolejno rawa i jpga w zoom browserze , zdjęcie powinno wygladac tak samo,
inne programy nie zawsze zdjęcia wyswietlają poprawnie w tym przegladarka windowsa.

BelYaal
30-10-2008, 13:47
Jedyne co mi przychodzi do glowy jesli chodzi o utrate jakosci w DPP, to:
- wlaczone odszumianie
- korekta beczki i/lub wkleslosci szkla
Jesli tego nie ma sie wlaczonego, to jakosc masz super... chyba, ze porownijesz obrazek z LCD aparatu i monitora

djcargo
30-10-2008, 14:30
Jotpega otwórz np. w IrfanView - u mnie nie ma żadnej różnicy między podglądem w DPP a w IV

ewg
30-10-2008, 14:37
DPP 3.5 domyślnie odszumia - a więc i "rozmywa" - RAWy z 50D w następujący sposób (pierwsza wartość to szum mono, druga kolorowy, trzecia to iso):

8 - 14 - 12800
7 - 13 - 6400
5 - 12 - 3200
4 - 10 - 1600
3 - 7 - 800
2 - 5 - 400
2 - 4 - 200
1 - 2 - 100

- Nie widać tego dopóki ręcznie nie spowoduje się wyświetlenia efektów odszumiania stosownym przyciskiem lub do momentu przekonwertowania do plików docelowych.

coob
03-11-2008, 00:47
faktycznie ewg.. Jest jakiś sposób by to ominąć?

ewg
03-11-2008, 14:12
- Jest:

menu Tools > Preferences > zakładka Tool palette > Default noise reduction settings > Set as defaults: 0/0.

Jednak posiadając EOSa 50d zostawiłbym domyślne wartości dla tego aparatu (Apply camera settings) i od nich zaczynał ewentualne modyfikacje dla poszczególnych fotek. Matryca tego aparatu (w przeciwieństwie do poprzedników) nie może już żyć bez odszumiania...

coob
03-11-2008, 16:10
Dzięki, ale chyba lepiej odszumić ręcznie konkretną fotę w rawie obrobić i dopiero wywołać nie? Tak czy siak wielkie dzięki.