PDA

Zobacz pełną wersję : Test Canon EF 85mm f/1.8 USM



skrzat
21-06-2005, 21:29
Pojawił się dziś test tego zacnego szkła :)
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_85_18/index.htm

Nastepne będą:
Canon EF 50mm f/1.8 II
Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS
Tokina AF 12-24mm f/4 AT-X Pro
Sigma AF 70-200mm f/2.8 EX APO HSM

minek
21-06-2005, 23:07
Jak można testować obiektyw aparatem, który wykorzystuje tylko fragment kadru?

Pszczola
21-06-2005, 23:15
Jak można testować obiektyw aparatem, który wykorzystuje tylko fragment kadru?

1. Mozna ("jak nie, jak tak")
2. Posiadacze dslrow w duzej mierze zapewne sa z tego rodzajow testow bardziej zadowoleni, niz gdyby mogli czytac tylko testy tego rodzaju szkiel we wspolpracy z analogami.

KMV10
21-06-2005, 23:30
Jak można testować obiektyw aparatem, który wykorzystuje tylko fragment kadru?

Można, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że - jeśli nie jest to oczywiście szkło dedykowane do dSLR - dobrze spisujący się obiektyw we współpracy z dSRL będzie równie dobrze spisywać się z SLR. :)

adamek
21-06-2005, 23:59
Aczkolwiek, jeśli będzie tragiczny po bokach, to nie będzie to z tego testu wynikało.

Pszczola
22-06-2005, 09:46
Fakt, ale moze np. wynikac, ze z dslrami jest ok.

Dolek
22-06-2005, 11:31
Jak to czytam to :mrgreen:. Masło maślane czy jakoś tak to wygląda? :)

minek
22-06-2005, 11:59
Ok, podam przykład. Mam 28-105 3.5-4.5.
Okropnie flaruje. I to tak raczej nietypowo - pojawia taki gruby łuk kolorowego światła z brzegu kadru, kiedy słońce jest lekko z przodu, ale z boku (nie mierzyłem dokładnie kąta). Bez osłony ani rusz.
A mój kolega ma taki sam obiektyw ale z 10d go uzywa i jedyne co zarejestrował to zwykła flara z kółeczek w jednek linii. Na to też osłona pomaga.
U niego po prostu ta paskudna flara jest poza kadrem.

Druga rzecz - przy cropniętym obrazku rzadko kiedy pojawi się winieta, a jeśli juz - to minimalna.
Mniejsza (o ile w ogóle) będzie dystorsja na brzegach. Jak wyżej - w moim obiektywie na długim końcu krzywizny na brzegach są widoczne już w wizjerze (wystarczy przypasować pionowy lub poziomy kawałek architektury w brzeg kadru) W dslr - nie.

Akurat 85 1.8, o którym mowa w wątku nie jest oznaczony jako obiektyw do cyfranek z cropem, zatem powinni go przetestować albo na matrycy pełnowymiarowej albo na filmie.
Chociaż z tego co wiem, to matryca duża też kłamie - jest bardzo czuła na kąt padania światła itp, ale to podobno - nie testowałem osobiście, nie mogę nic powiedzieć (-:

A co do obiektywów dedykowanych do dslr - to chyba jest tak, że jak nie uda się zrobić szkła, które nie winietuje i jest nieostre na brzegach - to dają mu nazwę: optymalizowany do dslr ((((-: