PDA

Zobacz pełną wersję : [froolk] Skansen



froolk
21-06-2005, 10:15
Witam!
Wreszcie się na to zdobyłem aby założyć własną galerię WWW.
Wygrzebałem z netu prosty skrypt (na więcej w temacie stron WWW mnie nie stać :( ).

Na początek wrzuciłem najnowsze zdjęcia, zrobione w tą niedzielę (19 czerwca).
Nie ma tam żadnych rewelacji, ot niedzielny wypad. Nawet godziny do luftu, słońce wysoko.

Dzieciakom się nudziło więc strasznie mnie poganiały ;) Mi się podobało.

W miarę możliwości będę dorzucał swoje starsze zdjęcia i za pośrednictwem tego wątku zapraszał do obejrzenia.

Osobom mającym ustawioną rozdz. ekranu na 1024x768 polecam włączenie "pełnego ekranu".

Oczywiście proszę o uwagi i rady.
Nie bądzcie zbyt ostrzy ;)

A zdjęcia są tu. (http://www.eosuser.republika.pl/index.html)

Pozdrawiam
Adam

akustyk
21-06-2005, 12:36
ogolnie ciekawe ujecia, choc wiele mi nie lezy kompozycyjnie. natomiast dobrze sie oglada w serii. moze tylko chcialoby sie wiecej zdjec detali w takim zestawieniu

froolk
21-06-2005, 13:03
ogolnie ciekawe ujecia, choc wiele mi nie lezy kompozycyjnie. natomiast dobrze sie oglada w serii. moze tylko chcialoby sie wiecej zdjec detali w takim zestawieniu

Dzięki za wyrażenie opinii :)

Mam więcej zdjęć detali, mało tego - jeszcze rano były dołączone do tej serii ale usunąłem bo wydawało mi się, że jest zbyt dużo zdjęć i znudzą oglądajacego zanim dotrze do końca :) Układ na stronie był taki: widoczek,detal....i tak na zmianę.
Niestety najwięcej zdjęć z tego wypadu mam typu: " tato, tato zrób mi tuuuutaj zdjęcie ......"


Akustyk bardzo podobają mi sie Twoje pejzaże, napisz proszę na których fotkach jest kompozycja do bani, ok?
Na swoją obronę napiszę tylko, że czasami kadr "wymuszały" lampy (jakiś idiota rozmieścił wszędzie w tym skansenie lampy uliczne), sprzęt pożarniczy no i zwiedzający :(

akustyk
21-06-2005, 13:54
Mam więcej zdjęć detali, mało tego - jeszcze rano były dołączone do tej serii ale usunąłem bo wydawało mi się, że jest zbyt dużo zdjęć i znudzą oglądajacego zanim dotrze do końca :)

no widzisz... ;-) ja zawsze moja zone zaprzegam do wybierania. inne oko (mniej fotograficzne, a bardziej ogladajace) zawsze inaczej patrzy




Akustyk bardzo podobają mi sie Twoje pejzaże, napisz proszę na których fotkach jest kompozycja do bani, ok?

dzieki za opinie!

a co do Twoich kompozycji - do bani to nie... ale cos tam chyba mozna by podszlifowac. napisze jak mi sie to widzi, nie upierajac sie, ze mam racie:
01. komponowanie dwoch elementow zawsze sprawia problemy (nieparzyste ilosci sa naturalniejsze dla ludzkiego zmyslu harmonii). w tej kompozycji duzy wiatrak jest blisko zlotego punktu. i gdyby byl sam to byloby OK, ale majac drugi po lewej sciagnales kompozycje na bok. chmurki czesciowo rownowaza, ale gdyby to wziac minimalnie bardziej z lewej (albo ciasniej kadr, jesli nie bylo jak) to kompozycja by MSZ zyskala klarownosci
02. tu jest OK. moze minimalnie za duzo prawej, ale to kwestia gustu. swoja droga, to tnac zaraz za koncem czerwonej framugi dostalbys czystsze zdjecie. chyba ciut lepsze
03. a tutaj bym kucnal do poziomu klosow i zrobil kadr na pole rozpedzajace wzrok ku chatce. czyli: wiecej pierszego planu i czystsze niebo. nie jestem tez przekonany do pochylenia
04. brak rownowagi dla studni. co mi tez doskwiera to tez fakt, ze w tym oswietleniu zdjecie stracilo trojwymiarowosc. studnia sprawia wrazenie jakby byla naklejona na tlo. nie byl to przypadkiem jakis waski kat na przymknietej dziurce?
05. a tu mi sie podoba. zwierzatka robia z tego "sielanke" jak z poezji sentymentalnej, ale niezle to tutaj gra ;-) pokombinowalbym ze zmieszczeniem plata wiatraka miedzy koronami drzew. i moze minimalnie wiecej dolu bymtu widzial, zeby zrownowazyc plaszczyzne nieba u gory
07. lewa strona nie gra. nie wnosi nic do kadru. moze cos szerzej tutaj by sprobowac, choc nie znajac miejsca moge sobie gdybac...
09. tu jest bardzo OK. ew. krok do tylu i lekko kucnac, zeby zalapac wiecej ramki a przy tym "odkleic" czubek wiatraka od obramowania. robiac z nizszej perspektywy uzyskalbys tez wiecej nieba kosztem trawy, co wydaje sie dobrym pomyslem
10. jest bardzo dobrze. w takich zdjeciach sie nie kombinuje. piony maja byc pionowe, poziomy poziome, a faktury wyraznie. wszystko gra
11. do LD nie jestem przekonany. wypelnia kompozycje, dajac przeciwwage do "akcji" rozgrywajacej sie w PG, ale na moje oko komplikuje kadr. nie jest to bledne, ale uproscilbym zdjecie podchodzac blizej i skupiajac kadr na plotku prowadzacym wzrok do drzwi. ale to jest propozycja. zdjecie w obecnej postaci tez jest OK
13. prawa strona! po co? dom schowany po lewej wymusza na wzroku szukanie przeciwwagi po prawej. a tej brak. dobry pomysl z wykorzystaniem pola jako pierwszego planu prowadzacego wzrok. w pionowym kadrze mialbys jeszcze mocniejsze prowadzenie.
w obecnej postaci zdjecie wydaje mi sie do odratowania poprzez przyciecie 2cm z prawej i 1,5cm od gory. takie kadrowanie mocniej wyciaga wiatraki w kompozycji i "ustabilnia" kadr, MSZ.
15. lekko mi PD rogu brakuje. a na pewno dolu. ciekawie zapowiada sie ta furtka, ale za bardzo ja wcisnales w dol i umyka wzrokowi w pierwszym ogladaniu. a szkoda, bo fajnie moglaby sie sprawdzic w roli punktu spoczynku wzroku
17. rozsadnie poukladane - widac starannosc. dla mnie jest git. ewentualnie odrobine wolnej przestrzeni z kazdej ze stron, zeby uklad elementow komozycji dawal wieksze wrazenie spokoju, zamiast lekko "rozsadzac" kadr. wrazenie nie jest silne, ale mogloby go w ogole nie byc ;-)
18. dobry, klasyczny kadr, bez zbednych udziwnien. fajnie wykorzystane te "latki" w PD. nie mam zastrzezen, nawet przy wzmozonej czepliwosci :)
19. za malo spektakularne niebo, zeby go az tyle dawac. a w tej sytuacji kadr "klapnal" na dole. widzialbym to do bolu klasycznie w trojpodziale i obiektywem ciut w dol. moze ew. odrobina wiecej lewej strony...
20. widze co chciales pokazac, ale widze tez duzo rzeczy, ktore w tym przeszkadzaja. szukalbym kadru z mocno zadartym obiektywem, spod wiezyczki, na lewo od miejsca gdzie stales i blizej (bo jesli dobrze widze slonce bylo z lewej). tak, zeby tego koguta bardziej na tle nieba wyciagnac, bez wkladania sobie drzew w kadr. psuja czystosc kompozycji
21. drzewka nic nie dodaja do opowiadanej historii, za to zabraly lewa strone kadru. inna kwestia, ze przy zdecydowanym skosie w dolnym rogu kadru bardzo trudno ustabilizowac kompozycje, bo sama "zjezdza" poza kadr. szczerze mowiac, to ja unikam takich skosow jak moge ;-) tutaj probowalbym pionowego kadru na droge i chatke. jakby duzo tej drogi wlozyc w kadr, to bylaby szansa ulozyc stabilny kadr.


uff... sie rozpisalem ;-) mam nadzieje, ze cokolwiek jest zrozumiale.

oczywiscie, to sa subiektywne opinie i staraj sie za duzo do nich wagi nie przykladac. to jest opis jak ja bym widzial zdjecia w tych sytuacjach, a jak wiadomo kazdy robi inaczej. w trosce o wlasna indywidualnosc nie sugeruj sie za bardzo ;-)

pozdr

froolk
21-06-2005, 14:36
oczywiscie, to sa subiektywne opinie i staraj sie za duzo do nich wagi nie przykladac. to jest opis jak ja bym widzial zdjecia w tych sytuacjach, a jak wiadomo kazdy robi inaczej. w trosce o wlasna indywidualnosc nie sugeruj sie za bardzo ;-)

pozdr

Przede wszystkim dzięki, że Ci się chciało :)
Uwagi naprawdę pomocne.
Niektóre Twoje uwagi trafiają do mnie bo jak je czytam to naprawdę mają sens.

Mógłbym oczywiscie napisać tysiąc powodów, przy poszczególnych zdjęciach, dlaczego tak a nie inaczej ;) ograniczę się do:

-trafiłeś w dziesiątkę, zdjęcia były robione obiektywem 28-75 plus crop - (mój 17-40 jest w naprawie :( ) na małej dziurze (8-11 poza detalami jak dzwonek), trudno to nazwać szerokim kątem co często ograniczało sposób kadrowania (99% to kadry prosto z aparatu),

froolk
23-06-2005, 01:21
Dołożyłem kilka zdjęć moich Milusińskich. Miłego oglądania.
Uwagi mile widziane :)

Zdjęcia tutaj (http://www.eosuser.republika.pl/Dzieciaki/index.html)

akustyk
23-06-2005, 01:24
hehe... darmozjadki fajniejsze ;-)

05 fantastyczne!

froolk
23-06-2005, 01:42
Dzięki :)
Nie wiem dlaczego ale też bardzo lubię to zdjęcie.


Co do skansenu postanowiłem nie dokładać zdjęć a wręcz przeciwnie usunąłem kilka moim zdaniem słabszych. Niektóre postaram się w wolnej chwili lepiej skadrować (niestety już w kompie).

Pozdrawiam późnym wieczorem :)

gawryl
23-06-2005, 11:18
mi najbardziej spodobala sie fotka #1.
masz moze wiecej z tej serii?

froolk
23-06-2005, 11:37
Chodzi Ci o zdjecia zrobione w tym samym miejscu i czasie? Czyli w ogrodzie za domem he, he, he :)
Mam, ale sa to zdjęcia bardzo mocno kadrowane (właśnie odebrałem 70-200 i musiałem wypróbować, a córa się nawinęła (wróciła z przedszkola) więc odpuściłem psu ;)
Sprawdzałem wtedy raczej szkło, ale może jeszcze ze dwóch nie wstydziłbym się pokazać :)

gawryl
23-06-2005, 12:01
wiec smialo dawaj - podobaja mi sie kolorystyka i naturalnosc dziecka pochlonietego zabawa. na marginesie: ze kadrowane to juz gorsze? IMO: to nie ma znaczenia.

froolk
23-06-2005, 12:04
Teraz jestem w pracy, wieczorem jeszcze zerknę, jak będą przyzwoite to dołączę :)
Pozdrawiam i dzięki za odwiedziny :)