PDA

Zobacz pełną wersję : Komercyjne/niekomercyjne wykorzystanie wizerunku.



nastier
02-03-2007, 17:59
dla wszystkich majacych zamiar sprzedawac swoje zdjecia:)

prosto z serwisu obiektywni.pl :

http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-406-0.php

mk307
22-06-2008, 14:57
tego mi trzeba było dzięki bardzo nastier

tom170
04-07-2008, 01:09
Mam pytanie czy powinno sie w 2 egzemplarzach spisywać tę umowe czy wystarczy dla fotografa ;)

Mellan
04-07-2008, 01:33
Zawsze w dwóch jednobrzmiących i podpisanych przez oboje (najlepiej troje - ze świadkiem) egzemplarzach. Z umowy wynikają przecież też określone prawa dla modela/modelki (np. ograniczenia w prezentacji przez ciebie, czy kwoty wynikające z gaży za ilość wydrukowanych egzemplarzy z jego/jej wizerunkiem). Myślisz, że z takich zrezygnuje?

tom170
04-07-2008, 01:40
Zawsze w dwóch jednobrzmiących i podpisanych przez oboje (najlepiej troje - ze świadkiem) egzemplarzach. Z umowy wynikają przecież też określone prawa dla modela/modelki (np. ograniczenia w prezentacji przez ciebie, czy kwoty wynikające z gaży za ilość wydrukowanych egzemplarzy z jego/jej wizerunkiem). Myślisz, że z takich zrezygnuje?

Wiem, że zależy jej na zdjęciach. A mi szczerze jest obojetnie czy je sprzeda opublikuje czy co z nimi zrobi. Chcę mieć tylko pewność, że nikt mnie za nic nie będzie ścigał jakbym ja sobie gdzies wystawił oczywiście jeśli zrobię coś godnego uwagi. A z drugiej strony nie chce, żeby sie przestraszyła tej umowy ;)

Mellan
04-07-2008, 01:47
Wiesz, musisz wskazać na jej plusy. Są w niej jasno określone prawa stron. Zabezpiecza ją to przed nieuprawnionym opublikowaniem. Możesz też zawrzeć w niej jakieś obopólnie obowiązujące klauzule bezpieczeństwa. Nikt nie twierdzi, że ta umowa musi brzemieć dokładnie tak. Jest dobra jako przykład. Ta którą zawrzesz może być skromniejsza czy bardziej obostrzona.
To jest deal.
Skąd możesz wiedzieć, czy za pół roku nie poda cię do sądu o odszkodowanie za szkody moralne? Umowa powinna być.

Olszewski
13-07-2008, 13:19
Mam pytanie czy powinno sie w 2 egzemplarzach spisywać tę umowe czy wystarczy dla fotografa ;)

Zawsze powinieneś podpisywać umowę z Modelem i Modelką. Jeśli podpisujesz umowę o dzieło, której przedmiotem jest pozowanie do zdjęć za pieniądze, wtedy domniemana jest zgoda na publikację i już nie musisz podpisywać żadnej zgody z jej strony na publikacje.


Wiem, że zależy jej na zdjęciach. A mi szczerze jest obojetnie czy je sprzeda opublikuje czy co z nimi zrobi. Chcę mieć tylko pewność, że nikt mnie za nic nie będzie ścigał jakbym ja sobie gdzies wystawił oczywiście jeśli zrobię coś godnego uwagi. A z drugiej strony nie chce, żeby sie przestraszyła tej umowy ;)

Skoro jej zależy to niby problemu nie ma. Jednak umowa zawiera zabezpieczenie dla obu stron. Jeśli coś sensownego Ci wyjdzie to publikujesz i ona na piśmie wyraziła na to zgodę. A zabezpieczenie dla niej odnośnie tego, że Ty nie sprzedasz zdjęcia bez jej wiedzy, lub odstąpisz jej jakiś % ze sprzedaży zdjęcia na której widnieje jej wizerunek, chyba że podpisze klauzule że rezygnuje z zysków z ewentualnej sprzedaży utworów fotograficznych, na których widnieje jej wizerunek.


Zawsze w dwóch jednobrzmiących i podpisanych przez oboje (najlepiej troje - ze świadkiem) egzemplarzach. Z umowy wynikają przecież też określone prawa dla modela/modelki (np. ograniczenia w prezentacji przez ciebie, czy kwoty wynikające z gaży za ilość wydrukowanych egzemplarzy z jego/jej wizerunkiem). Myślisz, że z takich zrezygnuje?

Zawsze w dwóch i jednobrzmiących, i faktycznie nie zapomnij, żeby babcia się podpisała, dziadek, wujek, weź trzy osoby z ulicy zaczep jeszcze.
Dokument w którym widnieje PESEL oraz numer dokumentu tożsamości (za dokument tożsamości uważa się: prawo jazdy, dowód osobisty, paszport) jest wystarczający. Czyli Ty podajesz swoje dane, Model/Modelka swoje i po sprawie, żadnych świadków i innych dziwnych akcji. Świadkowie to podpisują dokumenty na ołtarzu, a nie przy sesji.

Odnośnie samej umowy wklejonej tutaj na obiektywni.pl - zawiera ona liczne braki, które w przypadku złożenia ewentualnego powództwa cywilnego przez którąś ze stron, mogą się okazać istotne. Stąd proponuje ją modyfikować do własnych potrzeb wedle uznania i konkretnie precyzować każdą rzecz.


EDIT! Zobacz co następuje, gdy nie podpiszecie umowy. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, inaczej stanowi to naruszenie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tak więc Ty bez podpisanej umowy łamiesz prawo.

Dalej, kwestia, gdy ona nie ma podpisanej umowy - a publikuje zdjęcia:

Wykorzystywanie utworu fotograficznego bez wiedzy i zgody podmiotu uprawnionego za pomocą pisemnej zgody autora stanowi naruszenie autorskich praw majątkowych (art. 17 i art. 79 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Brak oznaczenia osoby autora publikowanego zdjęcia stanowi naruszenie osobistych praw autorskich twórcy (art. 16 i art. 78 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. Ust. Nr 24 poz. 83).

W tym wypadku, lepiej jest podpisać umowę i niech obie strony śpią spokojnie :)

zaitsev
22-10-2008, 15:32
Szukałem, lecz jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem.

W treści dowolnej umowy zawieranej między fotografem X a modelem/modelką Y znajduje się zapis:

Ja, (model/modelka) wyrażam nieodwołalną i wieczystą zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie mojego wizerunku...
oraz

Niniejsza zgoda dotyczy wyłącznie publikacji w celach niekomercyjnych.
I teraz pytanie. Czy wykorzystanie wizerunku Y w portfolio, na którego podstawie fotograf X będzie zdobywał klientów jest wykorzystaniem wizerunku Y do celów komercyjnych czy niekomercyjnych?
Innymi słowy, czy jeżeli w umowie zawarta jest taka linijka to czy mogę wrzucić zdjęcia z tą osobą do portfolio i się nimi reklamować i w wyniku otrzymanych zleceń otrzymywać pieniądze?

robgr85
22-10-2008, 18:08
Niniejsza zgoda dotyczy wyłącznie publikacji w celach niekomercyjnych.


Jak wytniesz powyższy punkt to wszystko będzie ok.

Trochę bez sensu ta Twoja umowa. Może ten punkt jest o tym, co model może zrobić ze zdjęciami?

W większości przypadków do celów niekomercyjnych fotograf może wykorzystać swoje zdjęcie bez względu na to czy osoba ze zdjęcia tego chce czy nie... pozostaje tutaj kwestia etyki ;)

zezwolenie na wykorzystanie wizerunku dotyczy komercyjnego wykorzystywania zdjęć.

zaitsev
22-10-2008, 20:45
Wątpliwości rozwiane, dzięki.
Można zamknąć.

VirusTI
14-12-2008, 21:37
Witam. Na forum jestem juz jakis czas i przeczytałem setki stron, ale teraz dopiero odważyłem się coś napisać za potrzebą;) A mianowicie robiłem ostatnio zdjęcia 6 miesięcznego synka mojej koleżanki. Jutro mam dać jej fotki (robiłem nieodplatnie), ale chciałbym, żeby napisała mi zgodę na wykorzystanie wizerunku dziecka np. w portofolio lub np. w bankach stockowych. Jak to ma wyglądać i czy to ma być w języku polskim czy może w angielskim (ona mieszka na stałe w Anglii i tylko jest w Polsce chwilowo).
Bardzo prosiłbym o wzor takiego pisemka i odpwiedź na powyzsze pytania:) Pozdrawiam

adamek
15-12-2008, 00:40
poszukaj właśnie na bankach stockowych

VirusTI
15-12-2008, 13:12
Dzięki adamek, z racji, ze czas goni polską wersję "zrobiłem" sobie sam, a angielskiej muszę poszukać:)

Kolaj
15-12-2008, 14:56
Po angielsku, jako wzorzec może posłużyć np. ten link.
http://www.nyip.com/ezine/techtips/model-release.html