PDA

Zobacz pełną wersję : filmy BW



bebop
19-06-2005, 18:41
dwa to Tri-X, a dwa HP5 chyba.. i dla mnie tajemnica nie jest na czym robie - ale w watku o konkursie mialem na mysli innych ktorzy moga nie chciec podawac takich rzeczy..

wiesz, mnie to akurat ciekawi jaki film etc., bo zajarałem się ostatnim moim nabytkiem czyli Mamiya C330 Pro... mam tylko problem z wywoływaniem, bo niebardzo laby koło mnie przyjmują filmy 120. żeby nie było warszafka - jestem po prostu leniwy - mam Profilab w WolaPark całkiem koło mnie, ale 120-ek nie przyjmują (ciekawe czemu - inne punkty przyjmują, tylko odsyłają dalej do głównego labu). chyba do centrum muszę się kopnąć...

no chyba, że się zmuszę do wywoływania samodzielnie (ponoć dzad-piad'-rokownia), co kusi mnie przede wszystkim terminami. tak żeby było weselej - punkt FotoJoker'a do którego zajrzałem zaoferował się*wywołać mi filmy... w dwa tygodnie.

w każdym razie a propos negatywów cz-b - co sądzisz o ILFORD DELTA?

Auwo
19-06-2005, 18:49
bebop - wstydź się - ja mieszkam 300km od Warszawy i wiem gdzie w Wa-wie dać do wołania b&w hehehe.
Spójrz na tą stronkę - http://www.czarno-biale.pl/sklep
A najlepiej i tak wołać samodzielnie :D
Ilford delta jak dla mnie np. - cool !

adamek
19-06-2005, 18:54
No, Delta jest fajna, ale droga. :/
Ja (tylko że w małym obrazku) używam Apxa Agfy.
A co najważniejsze - chwyć jeden, dwa negatywy, jeden wywoływacz i próbuj na tych kombinacjach. Inaczej nei ma sensu, bo nie wiele się nauczysz co i dlaczego tak działa.

A B&W tylko samemu moim zdaniem. Wtey wiesz jak będzie wyglądać naprawdę. :)

Krzychu
19-06-2005, 19:21
ostatnim moim nabytkiem czyli Mamiya C330 Pro... mam tylko problem z wywoływaniem, bo niebardzo laby koło mnie przyjmują filmy 120. żeby nie było warszafka - jestem po prostu leniwy - mam Profilab w WolaPark całkiem koło mnie, ale 120-ek nie przyjmują (ciekawe czemu - inne punkty przyjmują, tylko odsyłają dalej do głównego labu). chyba do centrum muszę się kopnąć...


Masz na Wolskiej prawdziwy Profilab, następny na Dzikiej... Ja tam wołam szerokie filmy... Z kolei wywołania w procesach czarno-białych (nie C41 / E6) i tak odsyłają na Pl. Mirowski...

Czacha
19-06-2005, 20:25
ja delty nie lubie - IMO HP5 to najlepszy material Ilforda.. a poza tym to ostatnio zachwycam sie Kodakiem TRI-X'em.. bardzo mi odpowiada.. a i cenowo super.

a wywolywac zacznij sobie sam - film z plukaniem, przerywaniem itp wolasz w godzine... to ni etak dlugo, a potrzebujesz tylko koreksu ktory pomiesci ci 120'tke..

bebop
19-06-2005, 20:38
bebop - wstydź się - ja mieszkam 300km od Warszawy i wiem gdzie w Wa-wie dać do wołania b&w hehehe.
Spójrz na tą stronkę - http://www.czarno-biale.pl/sklep
A najlepiej i tak wołać samodzielnie :D
Ilford delta jak dla mnie np. - cool !

ja leń jestem po prostu i tyle. na dzikiej było dzisiaj nieczynne, byłem w dwóch labach, jeden out, drugi nie chciał wziąść, that's warszafka man :-(

właśnie zmierzam ku wołaniu samodzielnie, narazie wołam o pomoc :-) ale mamiya jest czad! narazie tłukę negatywy cz-b, potem będę męczył slajdy.

bebop
19-06-2005, 20:43
Masz na Wolskiej prawdziwy Profilab, następny na Dzikiej... Ja tam wołam szerokie filmy... Z kolei wywołania w procesach czarno-białych (nie C41 / E6) i tak odsyłają na Pl. Mirowski...

Na Dziką się wybieram, ale ciśnienie mnie dopadło i chciałem dzisiaj już oddać. Z tego co piszesz i tak najlepiej na plac Mirowski (14)... Dzięki za wskazówkę...

bebop
19-06-2005, 20:52
ja delty nie lubie - IMO HP5 to najlepszy material Ilforda.. a poza tym to ostatnio zachwycam sie Kodakiem TRI-X'em.. bardzo mi odpowiada.. a i cenowo super.

jestem na etapie obczajania różnic, póki co wypstrykałem DELTE, HP5 PLUS, w kolejce czeka ILFORD PANF, tyle że ISO 50, więc jakiś pseudo statyw (nie mam przejściówki gwintu z Mamiya) i na pola na Lazurowej :-)


a wywolywac zacznij sobie sam - film z plukaniem, przerywaniem itp wolasz w godzine... to ni etak dlugo, a potrzebujesz tylko koreksu ktory pomiesci ci 120'tke..

do tego zmierzam, tym bardziej że dwa miechy temu w PP był (oprócz że tematem numeru była fotografia cz-b) tutorial jak sobie wołać film w domu. a teraz szukam koreksu... nie będzie łatwo z tym rozmiarem na 120tkę.

adamek
19-06-2005, 21:04
Większość koreksów ma możliwość wołania 120-ek. Ja się tylko przypominam, że lepiej pracować na tylko jednym negatywie na początku a nie na różnych... i nauczyć się go rzeczywiście i opanować i wiedzieć jak on działa w jakim wywoływaczu; co się stanie gdy skrócimy czas wołania, a co się stanie gdy będziemy mniej machać koreksem...

bebop
19-06-2005, 21:11
No, Delta jest fajna, ale droga. :/


kupiłem w Stodole po bodajże 12-14 zł (ISO400), inne (HP5, PANF) też mniej więcej tyle. patrzyłem teraz na ceny sklepowe i generalnie pułap leci do 35 zł za rolkę filmu... a na niej mam 12 klatek... zostanę narazie przy ILFORDzie, znajomy polecał, HASELem siecze zawodowo, więc mu zaufałem. z czasem pewnie będę miał własne zdanie. jak możesz polecić coś o tym wywoływaniu (książka, net) to byłbym zobowiązany, bo właśnie będę uzupełniał "mój zestaw" o chemię i menzurki :-)

bebop
19-06-2005, 21:16
Większość koreksów ma możliwość wołania 120-ek. Ja się tylko przypominam, że lepiej pracować na tylko jednym negatywie na początku a nie na różnych... i nauczyć się go rzeczywiście i opanować i wiedzieć jak on działa w jakim wywoływaczu; co się stanie gdy skrócimy czas wołania, a co się stanie gdy będziemy mniej machać koreksem...

widzisz, muszę pójść do sklepu i obadać/opytać. myślę, że narazie to będzie delta, chyba, że HP5 mnie skusi. dlatego chciałem oddać te dwa do labu i zobaczyć jak ktoś to wywoła zanim ja to spaprzę sam :-) no i jakaś lekturka by się przydała dłuższa, bo zachęciliście mnie do wywoływania bez dwóch zdań :p

Czacha
19-06-2005, 21:35
delta jest deczko trudniejsza do naswietlenia i wywolania - w sensie wymagajaca...

bebop
19-06-2005, 22:02
40mm.. i nie prosze o ocene, tylko pokazuje ze sie da .. i nie wygladaja dziwnie :)


to tak na koniec i przykład konsekwentnie z portfolio... Twojego (http://www.altphotos.com/Gallery.aspx?a=Photo&photoid=62949) Czacha :-) dla odmiany nie analog tylko cyfra (10D) i obiektyw 50mm/1.8. dla mnie ok.

adamek
19-06-2005, 22:06
Hmm.
Ja kiedyś gdzieś w archiwum FOTO dorwałem tekst o wywoływaniu filmów. do tego strony www.korex.prv.pl i www.digitaltruth.com/ zby znaćczasy...
archiwum pl.rec.foto (Czarek + Dizel + Vacek + Kamik + eMeL przede wszystkim).
No i fajna baba do sfotografowania, coby przyjemniej się robiło odbitki w ciemni :D.

A Stodoły to Wam zazdroszczę, nie powiem kurka, zazdroszczę.

Auwo
19-06-2005, 22:14
Ile w Stodole kosztuje HP5 ?

bebop
19-06-2005, 23:09
Ile w Stodole kosztuje HP5 ?

36mm? czy 120? 120 circa tyle samo co DELTA - 12-16 zł - nie pamiętam dokładnie. koleś jest z Piaseczna, bywa codziennie w wawie - 606392984, niestety maila czy www nie mam.

vadol
20-06-2005, 12:22
W stodole ostatnio kupowałem hp5 po 13pln, delte 100 po 14pln :razz:

adamek
20-06-2005, 12:42
Jak coś - w Poznaniu Delta 100 jest na Cyryla Ratajskiego po 16. A APX po 13,60. :)

bebop
20-06-2005, 15:44
Jak coś - w Poznaniu Delta 100 jest na Cyryla Ratajskiego po 16. A APX po 13,60. :)

ale mówimy o cenach 120'tki czy 35mm? bo ja o 120'tce cały czas...

minek
20-06-2005, 16:53
a teraz szukam koreksu... nie będzie łatwo z tym rozmiarem na 120tkę.

łatwo, łatwo. Poszukaj w komisach albo na allegro polskiego krokusa 800, ma dwie szpule, regulowane. Możesz wołać na raz albo dwa filmy małoobrazkowe na dwóch szpulach, albo na jednej, rozsuniętej do odpowiedniej szerokości - dwa 120, jeden za drugim. Trzeba pierwszy lekko zaciąć na końcu i durgi na początku i zazębić je, żeby nie wlazł jeden na drugi.
Sprawdź tylko stan uszczelki, czy się nie kruszy.

Pszczola
20-06-2005, 17:00
Minek trafil w sedno - bez problemu powinno dac sie kupic na Allegro. Kilka razy 'przypadkiem' koreksy z regulowanym rozstawem szpuli tam widzialem.

adamek
20-06-2005, 17:37
A ja o 135. Fakt, małoformatowe przyzwyczajenie. :D

Leprekan
20-06-2005, 21:03
ja delty nie lubie - IMO HP5 to najlepszy material Ilforda.. a poza tym to ostatnio zachwycam sie Kodakiem TRI-X'em.. bardzo mi odpowiada.. a i cenowo super.

a wywolywac zacznij sobie sam - film z plukaniem, przerywaniem itp wolasz w godzine... to ni etak dlugo, a potrzebujesz tylko koreksu ktory pomiesci ci 120'tke..

Deltę trzeba umieć wywoływać (nie mówię że ja super umiem) Wiem to od osób, które otrzymują z niej wspaniałe rezultaty, że wystarczy nie utrzymać właściwej temp. lub zmienić czas o parę sekund, a efekty mogą być zupełnie różne.

Patryk_mirek
24-09-2008, 00:13
Witam!
Na dniach (dokładniej to za kilkanaście godzin) planuję się wybrać w kilka opuszczonych miejsc (i nie tylko) i dla odmiany zrobić nieco zdjęć analogiem. Chcę wziąć jakiś dość ziarnisty negatyw aby podkreślić obecny stan tego co fotografuję i potem zamierzam sobie zrobić z tego "we własnym zakresie" odbitki.

Najkrócej:
Jaki czarno-bialy średnioziarnisty negatyw polecicie przy założeniu, że zamierzam (przynajmniej spróbować) zrobić z tego odbitki w formacie 20x30 (lub 30x40 jeśli mi się poszczęści) i chcę by było na nich widoczne ziarno
[chce rowniez zeby zauwazalny byl glowny motyw, a nie samo ziarno:;) ]

[dodatkową jego zaletą byłaby jego dostępność w choćby jednym z wrocławskich sklepów]

MacGyver
24-09-2008, 02:29
Jeśli ma być w widoczny sposób ziarniście to polecam;
- Ilford Pan 400
- Agfa APX 400 (rzeczywista czułość tego filmu to 320 i tak go należy naświetlać)
- MacoPhoto 400 BW (bardzo podobny do APX-a ale można go naświetlać na 400)
- Kodak Trix (stary typ emulsji, dość charakterystyczny efekt)
Wszystkie wymienione do nabycia w sklepie na Kasprowicza
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=423620&postcount=64
Możesz też skonsultować się z właścicielem sklepiku, zna się na analogowych materiałach jak mało kto.

Patryk_mirek
24-09-2008, 11:14
Dzięki za informacje - sklep na kasprowicza (a dokładniej to właściwie Berenta choć budynki i wejście są od Kasprowicza) oraz jego właściciela znam i dość często odwiedzam bo chyba najtaniej w mieście jest.

Chodziło mi o to żeby nie był jakiś nie wiadomo jak trudno dostępny negatyw, który trzeba zamawiac wysyłkowo

MacGyver
24-09-2008, 12:50
Chodziło mi o to żeby nie był jakiś nie wiadomo jak trudno dostępny negatyw, który trzeba zamawiac wysyłkowo
Tam od ręki jest właściwie wszystko, co jest dostępne na rynku. Zdarza się oczywiście że jakiś materiał się skończy ale to są sytuacje przejściowe,

byniu
16-10-2008, 17:41
Wiecie może gdzie w Białymstoku moge zaopatrzyc sie w takie materiały jak Trix'y czy ilfordy hp5 i inne BW?

Gringo997
16-10-2008, 21:33
najbardziej się opłaca allegro uwierz

aligator16
16-10-2008, 22:22
Albo www.fotonegatyw.com.pl - wystawiaja tez na allegro
Byłem tam dzisiaj u nich, klisze trzymane w lodowce (tylko te profi - delty, fuji pro) reszta lezy na polkach (pany, i inne tanie smiecie :P )
No i tam mają chyba wszystko czego zapragniesz - oczywiscie do ciemni :)

MacGyver
17-10-2008, 00:59
Albo www.fotonegatyw.com.pl....
Albo tu:
http://efkafoto.com.pl/filmy.html

siudym
18-03-2009, 18:17
MACOPHOT ORT25c - Moze mi ktos napisac cos wiecej o nim?

TSpoon
24-03-2009, 01:20
Albo tu:
http://efkafoto.com.pl/filmy.html

albo tu:
http://www.fotograf-sklep.pl

bardzo porządna obsługa i ceny bardzo w porządku

PoulN
24-03-2009, 14:20
Ja na wyprawe kupiłem;

3x Neopan B/W 400/ 36
3x Neopan B/W 1600/ 36
1x Neopan B/W 100/ 36

Ciekawe co z tego wyjdzie :)