PDA

Zobacz pełną wersję : jak ocenić swój obiektyw



brunerduschweine
19-10-2008, 13:09
4 miesiące temu kupiłem 24-105L Canona i powiem że jakość zdjęć nie zawsze mnie zadowala.Ostrość rzadko jest żyleta, ma skłonność do prześwietlania, właściwie ciągla muszę ustawiać korekcję ekspozycji w dół.
Nie wiem cz to wina obiektywu, braku umiejętności czy korpusu-450D.Jak mogę ocenić czy obiektyw jest nie teges czy może ja słabo nim władam?

gwozdzt
19-10-2008, 13:16
100% wina użytkownika, brak umiejętności i podstawowej wiedzy.

Skąd ta pewność? Z tych słów: "ma skłonność do prześwietlania, właściwie ciągla muszę ustawiać korekcję ekspozycji w dół."

brunerduschweine
19-10-2008, 13:24
mocne, może i racja
Ale nadal nie wiem jak ocenić obiektw

Slider
19-10-2008, 13:31
mocne, może i racja
Ale nadal nie wiem jak ocenić obiektw

To raczej nie obiektyw trzeba tutaj oceniać. Jak zaczną wychodzić Ci dobre zdjecia, wtedy mozna ponarzekac na obiektywy ( o ile to bedzie faktycznie ich wina) ale Canon 24-105L jest tak swietny, ze nie ma o czym mowić:wink:

PS: Tutaj masz test tego szkła http://www.optyczne.pl/84.1-Test_obiektywu-Canon_EF_24-105_mm_f_4L_IS_USM.html

Janusz Body
19-10-2008, 13:40
mocne, może i racja
Ale nadal nie wiem jak ocenić obiektw

Z tego co piszesz to wynika tylko to co gwozdzt juz napisal. To Ciebie trzeba by oceniać nie obiektyw. :)

mamiski
19-10-2008, 13:58
Jakość obiektywu powinieneś przyjąć jako pewnik i pomyśleć, co zrobić, żeby osiągnąć zamierzone efekty. Skoro, jak napisałeś "bywa, jak żyleta", to z pewnością kiedyś prawie zawsze obraz będzie jak żyleta. Wiele przed Tobą...

irekaro
19-10-2008, 13:58
porównaj z innym obiektywem, ja na swój 17-55 też narzekałem dopuki nie porównałem z pewną eLką. teraz wiem że jest najlepszy pod kropa

gwozdzt
19-10-2008, 14:25
mocne, może i racja
Ale nadal nie wiem jak ocenić obiektw
Obiektyw najlepiej ocenić poprzez porownanie otrzymywanych obrazów z innymi egzemplarzami

Ale jestem przekonany, że Twojemu obiektywu;-) nic technicznie nie dolega; zaś resume podobnych problemów znajdziesz tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=18987

Natomiast jak działa uklad pomiaru światła, od czego zależy prawidłowe naświetlenie i skąd wynika potrzeba korekty ekspozycji, dowiesz się tutaj:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632

brunerduschweine
19-10-2008, 14:42
No dzięki wszystkim za odpowiedz,może z wyjątkiem Janusza Body, którego odpowiedź nic nie wnosi i jest nieuprzejma.
W co do pomiaru światła to jako początkujący najczęściej korzystam z trybu priorytetu przysłony a czasem nawet bawię się na M i powiem że jak zakładam kita czy strasznie mydlący stary 28-90 to do aparatu wpada tyle światła ile trzeba, tylko ze wspomnianą elką miewam kłopoty.

stratus
19-10-2008, 14:51
pomiar światła to nie to samo co tryb fotografowania :) a jest bardzo istotny w sytuacjach o których piszesz w pierwszym poście. Skoro nie wiesz jak aparat mierzy światło, znaczy sie jaką metodą to zrobienie zdjęcia bedzie zawsze wielką niewiadomą

Janusz Body
19-10-2008, 14:56
No dzięki wszystkim za odpowiedz,może z wyjątkiem Janusza Body, którego odpowiedź nic nie wnosi i jest nieuprzejma.



A co w niej jest nieuprzejmego? Bo nie wiem. Naprawdę. Właściwie to powinienem był napisać dużo dosadniej ale to wówczas byłoby nieuprzejme.

"...100% wina użytkownika, brak umiejętności i podstawowej wiedzy...

To wytłuszczone dość dokładnie oddaje Twój problem i to nie ja pisałem :)


...
W co do pomiaru światła to jako początkujący najczęściej korzystam z trybu priorytetu przysłony a czasem nawet bawię się na M i powiem że jak zakładam kita czy strasznie mydlący stary 28-90 to do aparatu wpada tyle światła ile trzeba, tylko ze wspomnianą elką miewam kłopoty.

Fanzolisz. Jako brunerduschweine śląską gwarę powinienieś rozumieć. Jedyne co mi przychodzi do głowy to popsuta przysłona, która być może się nie domyka w trakcie robienia zdjęcia i zawsze robisz na pełnej dziurze ale to tak mało prawdopodobne, że aż niemożliwe. Przymknij przysłonę do f-22 i zrób sobie zdjęcie w lustrze. Na zdjęciu powinieneś widzieć zamknięte listki przysłony - jeśli ich nie ma to jw.

brunerduschweine
19-10-2008, 15:06
Pomiare światła to sobie ustawiam w zależności od potrzeby, z punktowego też czasem korzystam ale nie o to chodzi.Chodzi mi o wrażenie że przy wspólpracy z jednym obiektywem zdjęcia są jakby trochę prześwietlone

Kolaj
19-10-2008, 15:08
Pomiare światła to sobie ustawiam w zależności od potrzeby, z punktowego też czasem korzystam ale nie o to chodzi.Chodzi mi o wrażenie że przy wspólpracy z jednym obiektywem zdjęcia są jakby trochę prześwietloneTo, może pokaż jakieś przykładowe zdjęcie. Nie wywalaj exifu. Bo, póki co, to nie ma o czym dyskutować.

ABJ
19-10-2008, 15:17
No dzięki wszystkim za odpowiedz,może z wyjątkiem Janusza Body, którego odpowiedź nic nie wnosi i jest nieuprzejma


Pana Janusza ;) pobedziesz tu troche to zrozumiesz :)
bez urazy

gwozdzt
19-10-2008, 15:48
Jedyne co mi przychodzi do głowy to popsuta przysłona,
choćby i popsuta, to nic nie zmienia. Przecież z manualami korpus też poprawnie mierzy swiatlo, a nie ma bladego pojęcia jaka jest przysłona. Po prostu mierzy ile światła wpadło i tyle.
Dlatego zostawmy juz sprawe ekspozycji, pytajacy po prostu dał ciała w tym miejscu...

natomiast przypomniala mi się jedna sprawa - były chyba jakieś wadliwe egzemplarze 24-105 na samym poczatku, pierwsza seria czy coś takiego?

Zatem w temacie ostrości moje przekonanie co do winy uzytkownika spada do 99% dopóki nie wyjaśnimy kwestii tej pierwszej serii 24-105. :-)

Janusz Body
19-10-2008, 16:00
choćby i popsuta, to nic nie zmienia. Przecież z manualami korpus też poprawnie mierzy swiatlo, a nie ma bladego pojęcia jaka jest przysłona. Po prostu mierzy ile światła wpadło i tyle.....

Hmmmm... korpus mierzy światło na w pełni otwartej przysłonie i zakłada, że w momencie zdjęcia przysłona zostanie przymknięta do ustawionej np. w Av wartości. Jak pstryknę na ustawieniu przysłony 5.6 a pomiar i zdjęcie zostanie wykonane na przysłonie f=4.0 bo się listki nie "przymkły" ;) to zdjęcie będzie prześwietlone o 1 EV :)

Przysłonę (listki) ładnie widać w lustrze jak się zrobi zdjęcie obiektywu :)

EDIT: Przysłona się przymyka dopiero w momencie podniesienia lustra. W starych aparatach typu Praktica to było wręcz mechaniczne rozwiązanie.

Loome
19-10-2008, 16:14
powiedz czy wyskoczyl Ci keidykolwiek Err 99 ? (mam nadzieje ze nie pomylilem numeru). Moj pierwszy obiektyw mial blad, przyslona sie nie nie domykala, wszystko bylo przeswietlone.. kazdy sie smial ze mnie - kupil sobie lustrzanke, trzeba bylo kompakt.. tylko ze przy f/ 16 i czasy powyzej 1/100 mialem przeswietlone w cieniu:).
Sprobuj wymusic zrobienie zbyt ciemnego zdjecia. Jesli bedzie przepalone to jak (Pan) Janusz pisał moze to byc przyslona.

Jesli nie.. to byc moze obiektyw jest bardziej czuly na Twoje bledy.. kupiles nowke czy uzywany?

szandor
19-10-2008, 16:16
Panowie, muszę wam przypomnieć, że zabraliście głos w dziale dla początkujących i brunerduschweine jako jedną z przyczyn podał brak umiejętności. Nie widzę tu informacji konstruktywnych, tylko bicie piany.

PS To co napisałem dotyczy postów z pierwszej strony.

Janusz Body
19-10-2008, 16:21
... Nie widzę tu informacji konstruktywnych, tylko bicie piany.

Sorry ale coś nie rozumiem. Co jest tą pianą? Czyje wypowiedzi? Jak do tej pory dość rzeczowe posty są.

Slider
19-10-2008, 17:15
Sorry ale coś nie rozumiem. Co jest tą pianą? Czyje wypowiedzi? Jak do tej pory dość rzeczowe posty są.

Szandor chciał powiedzieć, że problemy z prześwietleniami wynikają z braku umiejętnosci posługiwania się sprzętem przez zakładajacego wątek i to od tego trzeba zacząc a nie od sprawdzania czy przysłona się nie domyka.

Moim zdaniem jeśli przeswietlenia wychodzą tylko przy użyciu tego szkła, to taki sprawdzian byłby wskazany.

Krzychu
19-10-2008, 17:50
Hmmmm... korpus mierzy światło na w pełni otwartej przysłonie i zakłada, że w momencie zdjęcia przysłona zostanie przymknięta do ustawionej np. w Av wartości. Jak pstryknę na ustawieniu przysłony 5.6 a pomiar i zdjęcie zostanie wykonane na przysłonie f=4.0 bo się listki nie "przymkły" ;) to zdjęcie będzie prześwietlone o 1 EV :)


Dokładnie. Jak dla mnie działanie przysłony najłatwiej zdiagnozować używając podglądu głębi ostrości i zaglądając od przodu w obiektyw - to tak przy okazji....

Janusz Body
19-10-2008, 18:13
Dokładnie. Jak dla mnie działanie przysłony najłatwiej zdiagnozować używając podglądu głębi ostrości i zaglądając od przodu w obiektyw - to tak przy okazji....


No niebardzo. "Mechaniczny" przycisk podglądu przysłony może działać ale "elekstryka" od przymykania przysłony już niekoniecznie :)

EDIT: Sygnał przymknięcia wychodzi z komputerka więc nie jest to to samo źródło co w przypadku przycisku :) Najpewniejsze jest jednak zdjęcie w lustrze :)

Pirx
19-10-2008, 19:47
4 miesiące temu kupiłem 24-105L Canona i ... ma skłonność do prześwietlania, właściwie ciągla muszę ustawiać korekcję ekspozycji w dół.
Wprawdzie zdanie to brzmi niedorzecznie i na 99% przyczyną problemu założyciela wątku jest on sam, ale kiedy przypinam Tokinę 12-24, to z automatu wrzucam korektę ekspozycji +2/3EV, bo na tym obiektywie, przy pomiarze matrycowym mam niedoświetlenie.

Skąd się to bierze ? - Nie wiem. Może współpraca body z "obcym" szkłem szwankuje ? W zasadzie nie zaprzątałem sobie tym głowy do tej pory.

PS. Spóźniona rada dla brunerduschweine - u Towersa trza było kupować :-)

tomek1906
19-10-2008, 19:56
nie wiem jak z twoim 24-105 ale z wypowiadaniem jakiejś opinii na 100% to byłbym ostrożny...
kupiłem swój egzemplarz w marcu i na początku po przesiadce z 24-85 byłem zachwycony,z czasem oglądając sample na necie czy właśnie na tym forum stwierdziłem że już tak różowo nie jest, obiektyw wylądował na żytniej i już po drugiej poprawce stwierdziłem że teraz to mam zajafajne szkiełko :)

brunerduschweine
19-10-2008, 20:07
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=autor&rid=31926)
Mam nadzieję, że udało mi się wkleić link.Zdjęcie dachu z kompensają a tężnia bez.
Nie twierdzę że mam umiejętności ale mam obawy czy żółtodziobowi nie wcisnęli "nieudanego" egzemplarza.
A z innej beczki poczytałem podany w jednej odpowiedzi artykuł Janusza Body o światłomierzu i mierzeniu światła na histogram itd.-to jeszcze nie mój poziom
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=autor&rid=31926
to jeszcza raz

Janusz Body
19-10-2008, 20:14
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=autor&rid=31926)
Mam nadzieję, że udało mi się wkleić link.Zdjęcie dachu z kompensają a tężnia bez.
Nie twierdzę że mam umiejętności ale mam obawy czy żółtodziobowi nie wcisnęli "nieudanego" egzemplarza....

A co Ty masz z rodzajem pomiaru. EXIF nie podaje żadnego. Jaki rodzaj pomiaru światła miałeś ustawiony w aparacie?

brunerduschweine
19-10-2008, 20:30
Evaluative metering czyli po mojemu wielosegmentowy

Janusz Body
19-10-2008, 20:46
Evaluative metering czyli po mojemu wielosegmentowy


Matrycowy. Ale dlaczego nie zapisał się w EXIFie? Może masz coś z aparatem.

Przy jasnym niebie i ciemnym dole kadru plus to "weathered wood" jako motyw główny pomiar matrycowy nie jest dobry. Na dachu też nie bo refleksy od dachówki zafałszowują pomiar.

Waldek24
19-10-2008, 20:50
http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=autor&rid=31926
to jeszcza raz
Skopiowałem i sprawdziłem histogram.
Niebo całkowicie prześwietlone, (kolor prześcieradła) po skadrowaniu, pominięciu nieba, (o dziwo są tam chmurki - próbowałem) histogram znośny.

Dopatrywałbym się jednak problemu umiejętności.

Spokojnie, nie przejmuj się pytaj i eksperymentuj - zobaczysz potęgę tego szkła.:)

gwozdzt
19-10-2008, 20:51
Hmmmm... korpus mierzy światło na w pełni otwartej przysłonie i zakłada, że w momencie zdjęcia przysłona zostanie przymknięta do ustawionej np. w Av wartości. Jak pstryknę na ustawieniu przysłony 5.6 a pomiar i zdjęcie zostanie wykonane na przysłonie f=4.0 bo się listki nie "przymkły" ;) to zdjęcie będzie prześwietlone o 1 EV :)

Hmmmm ;-) to teraz wytłumacz mi jakim cudem w przypadku przejsciówki EOS/M42 z chipem (tzw. dandelionem) wychodzą prawidłowo naświetlone zdjecia?

Z tego co mi wiadomo, chip podaje do body 55mm f/1.4
wiadomo też, że przeważającej większości przypadków roboczy otwór przysłony jest o wiele mniejszy, a jednak naświetla prawidłowo. Cuda, czy ja czegoś nie rozumiem?

Maroos
19-10-2008, 20:53
Też jestem w zasadzie początkujący, ale z pewnością mogę stwierdzić, że:
1. trzeba poznać puszkę
2. trzeba poznać obiektyw
3. trzeba ćwiczyć ćwiczyć i ćwiczyć
4. pożegnać trzeba tryby auto i najlepiej jpegi
Mam ten obiektyw do 400D i jest świetny. Jeśli mam jakieś zastrzeżenia to tylko do swoich umiejętności. Wiedzy i praktyki sprzęt nie zastąpi a co najwyżej zatuszuje na czas jakiś.
A i tak przy okazji nie spadła ci puszka na glebę? U koleżanki po takim przypadku zaczęły się kłopoty z ostrzeniem.

Janusz Body
19-10-2008, 20:56
Hmmmm ;-) to teraz wytłumacz mi jakim cudem w przypadku przejsciówki EOS/M42 z chipem (tzw. dandelionem) wychodzą prawidłowo naświetlone zdjecia?

Z tego co mi wiadomo, chip podaje do body 55mm f/1.4
wiadomo też, że przeważającej większości przypadków roboczy otwór przysłony jest o wiele mniejszy, a jednak naświetla prawidłowo. Cuda, czy ja czegoś nie rozumiem?

A co tu ma dandelion "do rzeczy"? Przecież aparat nie przymyka przysłony bo ona jest przymknięta w obiektywie i nie wylicza o ile ją przymknąć. Ma przysłonę w manualu :)

EDIT: Zobacz co masz na displayu w aparacie - '00' - co oznacza "nie przymykaj przysłony" :)

Pirx
19-10-2008, 21:07
Hmmmm ;-) to teraz wytłumacz mi jakim cudem w przypadku przejsciówki EOS/M42 z chipem (tzw. dandelionem) wychodzą prawidłowo naświetlone zdjecia?

A wychodzą ? Np. na f/11 ?

gwozdzt
19-10-2008, 21:09
A co tu ma dandelion "do rzeczy"?
no to, że body ma inna informację od elektroniki (czyli f/1.4) a inną rzeczywistą przysłonę. Wg mnie analogiczna sytuacja, jak w przypadku, który sugerujesz, że od elektroniki ma info f/5.6 a w rzeczywistości się "nie przymkła"...

BTW, nie wiem czy nie zapędzamy się za daleko w tych dywagacjach :-)
Przecież wszyscy doskonale wiemy, że skutkiem nieprawidłowej pracy przysłony w obiektywie jest komunikat 'ERR99' a nie prześwietlone zdjęcia...

Janusz Body
19-10-2008, 21:16
no to, że body ma inna informację od elektroniki (czyli f/1.4) a inną rzeczywistą przysłonę. Wg mnie analogiczna sytuacja, jak w przypadku, który sugerujesz, że od elektroniki ma info f/5.6 a w rzeczywistości się "nie przymkła"... .

Nie no zobacz - dla światłomierza (komputerka liczacego) informacja o tym jaka jest przysłona jest nieistotna - ma info "nie przymykamy" (to '00' na displayu) to mierzy światło do aktualnej i na tej podstawie dobiera czas. I tyle.

W przypadku o którym piszę na displayu masz 5.6 czyli aparat ma info "przymykamy do 5.6" no to wylicza adekwatnie :) a jak się fizycznie nie przymknie to... prześwietlone :)

pan.kolega
19-10-2008, 21:19
Hmmmm ;-) to teraz wytłumacz mi jakim cudem w przypadku przejsciówki EOS/M42 z chipem (tzw. dandelionem) wychodzą prawidłowo naświetlone zdjecia?

Z tego co mi wiadomo, chip podaje do body 55mm f/1.4
wiadomo też, że przeważającej większości przypadków roboczy otwór przysłony jest o wiele mniejszy, a jednak naświetla prawidłowo. Cuda, czy ja czegoś nie rozumiem?

Panowie......?:shock:

Dobrze , ze ten watek jest w dziale dla poczatkujacych. Od razu disclaimer -- uwazam , ze kazdy ma prawo zadawac hmm.. proste pytania i na ogol (nie tylko w tym przypadku) odpowiedzi na tym forum jako zbyt hmmm. szorstkie, chocby nawet sluszne.

1. Oczywiscie , ze z M42 sie naswietli prawidlowo, bo oczywiscie body nie jest w stanie zmienic przyslony. Wiec mierzy przy tym samym otworze co robi zdjecie. Gdzie problem?

2. Guzik GO dziala elektronicznie. Nie ma mozliwosci mechanicznego manipulowania przyslona w obiektywach EF.

3. Brunera problem jest najprawdopodobniej taki, ze nie umie ocenic co to jest niedoswietlenie i jest niedoswiadczony w problemach kontrastow na zdjeciu. Gdyby zrobil to samo zdjecie dwoma obiektywami dopiero mozna by bylo ocenic, czy ktorys przeswietla.

brunerduschweine
12-11-2008, 01:11
http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=poczekalnia&ak=pokaz&id=61843
Mam nadzieję że dobrze wkleiłem link
czy ktoś mądry wie dlaczego ostrośc na tym a także na 20 innych zrobionych dzisiaj jest tak marana
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
znaczy się "marna"

brunerduschweine
12-11-2008, 10:39
I czerwień chyba za mocna

gwozdzt
12-11-2008, 10:42
http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=poczekalnia&ak=pokaz&id=61843

czy ktoś mądry wie dlaczego ostrośc na tym a także na 20 innych zrobionych dzisiaj jest tak marna
opisz krok po kroku w jaki sposób przeprowadziłeś przeskalowanie zdjęcia?

Preskaler
12-11-2008, 11:34
Zastanów się! Czy odpowiedzi na Twoje pytanie mają być uprzejme czy szczere? Szczerość czasami bywa bolesna ale jest najlepszym lekarstwem na bolączki. Nie napisałeś nic o Twoich doświadczeniach z cyfrowymi lustrzankami, zakładm, że są to Twoje początki. Nie ma się więc co dziwić, że zdjęcia "nie wychodzą"! Bardzo pomocna tutaj może się okazać literatura (a szczególnie posty na tym "Forum"). Janusz Body to świetny fachowiec i polecam przeczytanie jego postów! Szczególnie tych, które mówią o sposobie pomiarów światła i fałszywości ich wskazań przez wszelkie światłomierze. Aparat cyfrowy jest w stanie zapisać tylko bardzo mały wycinek światłocieni z ogromnej ich rozpiętości spotykanej w rzeczywisości. Cała trudność to wpasowanie tego co chcemy zarejestrować w pamięci aparatu i dokonać tego na podstawie fałszowych wskazań światłomierza.

airhead
12-11-2008, 12:01
najlepszym sposobem na ocenę obiektywu jest używanie go w najróżniejszych warunkach i - w ramach możliwości - porównanie z innymi