PDA

Zobacz pełną wersję : 40D a 5D - histogram RAW w DPP



MaciekP
15-10-2008, 20:26
Witam,
Otwieram RAWy w DPP (3.4.1 i 3.5) i zauważyłem, że w Tool Palette histogramy wyglądaja zgoła inaczej dla tych korpusów.
Tak jak 5D pokazuje histogram RAW'owy prawie zawsze w pełnym dostępnym zakresie, tak ponad 90% zdjęć z 40D kończy dolny zakres w okolicach -5.5, -6.
RAWy 40D nie mają także szarego ogranicznika z lewej strony jak RAWy z 5D.

Ktoś mi wytłumaczy skąd te różnice?

Poniżej zrzut z typowych tool palette z DPP.
40D po lewej, 5D po prawej.
Czy to pokazuje, że 5D ma szerszy zakres dynamiki?
Czy to po prostu pokazuje, że 40D naświetla jaśniej?
...a może jedno i drugie?

http://mparvi.republika.pl/histogramy.JPG

MaciekP
16-10-2008, 09:49
hej,
Czy moje pytanie jest tak głupie czy tak trudne, ze nikt nie napisal nawet zdania komentarza? :neutral::roll:

bertold
16-10-2008, 09:52
A weź zrób to samo zdjęcie raz 40-ką, raz 5-ką i wtedy porównaj histogramy.

MaciekP
16-10-2008, 10:20
wlasnie mowie o takiej sytuacji a nie hipotetycznym porownaniu.

janmar
16-10-2008, 10:24
wlasnie mowie o takiej sytuacji a nie hipotetycznym porownaniu.

Histogram pokazuje to co aparat zrobił.Aparat naswietla tylko w trybie auto.W innych naświetla fotograf.Jest róznica w zdjeciach miedzy 5d a 40d, jest wiecróżnica w histogramach.Jest też w cenie.Czego wiec oczekujesz Błędów softwarowych.Niema tak.Pozdrawiam.

Janusz Body
16-10-2008, 10:37
wlasnie mowie o takiej sytuacji a nie hipotetycznym porownaniu.

Właśnie mówisz o hipotetycznej sytuacji.

Na Twoich przykładach wszystko jest różne - zaczynając od jasności więc co tu porównywać. Inne zdjącie, inny aparat, inne warunki, inne nastawy wywołania. Jedyny punkt wspólny to, że i jedni i drugie jest zdjęciem :)

Janmar Ci napisał. Różne aparaty z różnych półek.

EDIT: Nie bądź taki gorączkowy. Cechą forum jest to, że ludzie wpadają tu "od czasu do czasu" a nikt nie siedzi przy kompie i czeka żeby właśnie Tobie odpowiedzieć. Zwłaszcza jeśli pytanie nie jest najcelniejsze.

MaciekP
16-10-2008, 10:53
ok...dziekuje.
Mowie o sytuacji, w ktorej z kolega robimy zdjecia chodząc razem.
Od ma 5D ja mam 40D.
Robimy kilkaset zdjęc. Dziewięćdziesiat kilka procent jego zdjęc ma histogram konczacy sie na -5.5. Moje sa w pełnym zakresie.
Zmieniamy obiektywy, metody pomiaru swiatła i itp i praktycznie nie wpływa to na obserwacje.

Stad moje moze nieco generalizujace pytanie o wyglad histogramu, bo może jest to pewna sprzetowa prawidłowość.

Janusz Body
16-10-2008, 11:24
...
Mowie o sytuacji, w ktorej z kolega robimy zdjecia chodząc razem.
.....

To ma się nijak do w/w problemu. Histogram to "miernik ilościowy" - liczydło zliczające ilość punktów w danym zakresie. Różne kadry dadzą różne histogramy. Te same kadry różnie naświetlane też dadzą różne histogramy. Te same kadry, tak samo naświetlane ale z różnych aparatów tej samej marki (np. dwa 5D) też zapewne dadzą różne histogramy - nawet jeśli mają identyczne matryce to wystarczy, że są minimalnie inaczej zestrojone (na pewno są).

Żeby cokolwiek porównywać trzeba mieć co najmniej dwa zdjęcia identycznie zrobione a naprawdę to kilkadziesiąt par takowych zdjęć. Te nie są. Na podstawie tego co piszesz można równie dobrze wysnuć wniosek, że Twój kolega nie umie robić zdjęć :) a Ty potrafisz albo na odwrót - jak wolisz. Z tego naprawdę żadnych wniosków wyciągać nie można. :)

ewg
16-10-2008, 11:59
Szarego ogranicznika histogramu z lewej w DPP nie mają EOSy zapisujące RAWy 14-bitowe. 5D to puszka 12-bitowa więc ten ogranicznik w DPP jest widoczny. Pewnie programistom wyszło teoretycznie, że z 14-bitów powinien być szerszy zakres... Tylko dlaczego z lewej? - Jak to ktoś wykaże z wykorzystaniem histogramu w DPP, wyślę mu laurkę.