PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop CS4 released



Janusz Body
15-10-2008, 08:51
Od dzisiaj PS CS4 jest w dystrybucji. Chyba po raz pierwszy również w Polsce można go dostać przez download.

845 Mb + 6 Mb downloader.

Na razie tylko w wersji angielskiej

czornyj
15-10-2008, 08:56
Na szczęście przebiegle kupiłem wersję angielską! :D

...ale dalej nie ma triala :(

Janusz Body
15-10-2008, 09:03
Na szczęście przebiegle kupiłem wersję angielską! :D

...ale dalej nie ma triala :(

Jak kupiłeś to powineneś dostac maila z linkiem do downloadu - mój się ssie :)

Merde
15-10-2008, 09:23
Można liczyć na quick review jak się zassie?

czornyj
15-10-2008, 09:26
Jak kupiłeś to powineneś dostac maila z linkiem do downloadu - mój się ssie :)

Nie przysłali mi jeszcze pudełka... :(

Janusz Body
15-10-2008, 09:29
Nie przysłali mi jeszcze pudełka... :(

Na pudełkową wersję to możesz trochę poczekać :( - Z CS3 upgrade na pudełkowy upgrade był mały skandal. Niektórzy czekali po 3 miesiące.

czornyj
15-10-2008, 09:52
Na pudełkową wersję to możesz trochę poczekać :( - Z CS3 upgrade na pudełkowy upgrade był mały skandal. Niektórzy czekali po 3 miesiące.

No fakt, na trójkę sobie trochę poczekałem, już prawie straciłem wtedy nadzieję, że wogóle ją doślą... Choć patrząc na flotę Wimalu, powinni to dostarczać w rekordowym tempie.

No nic, może trial się w końcu ujawni. Strasznie jestem ciekaw ACR-a, ostatni cholernie przyspieszył mi obieg pracy.

bertold
15-10-2008, 10:17
No nic, może trial się w końcu ujawni.

W połowie listopada, według FAQa Adobe.

gietrzy
15-10-2008, 10:35
Strasznie jestem ciekaw ACR-a, ostatni cholernie przyspieszył mi obieg pracy.

Mała zajawka
http://tv.adobe.com/#vi+f1483v1647

Janusz Body
15-10-2008, 16:42
Jedną z ciekawostek jest "Share your screen" umożliwiający podgląd ekranu przez 3 inne osoby przez internet. Wydaje się być doskonałe do nauki i pokazania "jak to zrobić".

Wszyscy userzy muszą mieć legalne PS CS4 i konto (ID) w Adobe.

O innych rzeczach napiszę więcej za 2-3 dni. ACR z lokalnymi filtrami i lokalną korekcją jest rewelacyjny. Wreszcie można zmieniać saturację wybranych barw z poziomu ACR. I wrescie wywalono te kolorowe paski nagłówków od okienek zdjęć i narzędzi - ekran jest prawie jednolicie szary.

Zielony
15-10-2008, 18:37
Mała zajawka
http://tv.adobe.com/#vi+f1483v1647

Mały OT: ta kobieta pracuje na AppleCinemaDisplay, który wedle panującej tutaj opinii ponoć za chvja się do foto nie nadaje :lol: No ale w Adobe się pewnie nie znają.

Merde
15-10-2008, 23:46
Mały OT: ta kobieta pracuje na AppleCinemaDisplay, który wedle panującej tutaj opinii ponoć za chvja się do foto nie nadaje :lol: No ale w Adobe się pewnie nie znają.

A co ma poradzić bidulka, skoro takie siano do iMadeł dają? Podpinać zewnętrzny? ;-)

focus
16-10-2008, 06:30
heeh, dlaczego na apple prezentacja?
z tego samego powodu dlaczego pojawiają się na wielu reklamach zarówno ruchomych jak i zwykłych zdjęciach - ładnie wyglądają, co jak co, ale ten rewelacyjny design trudno czymś lepszym zastąpić

ewg
16-10-2008, 12:27
Ale cedzą te nowości. Tak jakby nie mogli żywcem sklonować rewelacyjnej rotacji rodem z Lightrooma do ACR... Oczywiście musieli zrobić coś pośredniego - wprawdzie obrócone zdjęcie już stoi prosto, ale dopiero po przyklepnięciu. :/

Nie rozumiem też dlaczego ACR nie stosuje tego samego przyciemniania skóry (GUI) co Bridge, czy inne PSy Essential... Robienie tego odgórnie z poziomu windy, zupełnie się nie sprawdza (z winy windy), zwłaszcza gdy komp ma służyć jeszcze do czegoś oprócz...
Właściwie LR mógłby być już w ogóle niepotrzebny do wołania RAWów gdyby nie brak przyciemniania interface'u (interfajansu, międzymordzia) ACR.

Janusz Body
16-10-2008, 12:40
Ale cedzą te nowości....

Jak zrobią tak samo jak z CS3 to nowy ACR 5.x będzie jako upgrade za jakieś 2-3 tygodnie :) coby piratom trochę życie utrudnić :)

Jak narazie z pobieżnej zabawy z CS4 to pełny zachwyt. Szybsze toto, ACR rewelacyjny z tymi pseudo-maskami i lokalnym wołaniem z różną korekcją EV. Miodzio.

czornyj
16-10-2008, 12:46
Jak narazie z pobieżnej zabawy z CS4 to pełny zachwyt. Szybsze toto, ACR rewelacyjny z tymi pseudo-maskami i lokalnym wołaniem z różną korekcją EV. Miodzio.

Też zainstalowałem (na zwykłym C2D 4GB pod XP) Photoshopa CS4 i chodzi jak burza! Nawet samo otwarcie aplikacji trwa 3 sekundy, do tego świetne wyświetlanie ostre niezależnie od procentu powiększenia, o niebo lepszy Bridge (wyobraźcie sobie - jest wygodny i szybki!), dodatkowe narzędzia do lokalnych korekcji w ACR, bardzo poprawione narzędzia retuszerskie, wygodny interfejs z szybkim dostępem do masek i warstw korekcyjnych, a mimo nowych bajerów - aplikacja buja się ZNACZNIE szybciej i reakcje na polecenia są natychmiastowe. Dla mnie re-we-la-cja, nie odpalę już więcej CS3-ki :D

Janusz Body
16-10-2008, 12:54
... i chodzi jak burza! ....

Burza to (podobno) jest dopiero na Win 64-bit :)

Kolaj
16-10-2008, 13:01
A możecie zrobić porównanie prędkości CS3 i CS4 procedurką z tego wątku?
http://canon-board.info/showthread.php?t=6997

czornyj
16-10-2008, 13:02
Burza to (podobno) jest dopiero na Win 64-bit :)

Spodziewałem się właśnie, że na ośmiordzeniowym xeonowcu z 16GB ramu i velociraptorami w stripe'ach CS4 będzie bił wszelkie rekordy i wykonywał polecania, zanim się je zada.

Natomiast bardzo mnie zaskoczyło, że również na całkowicie zwykłym padełku ta aplikacja dostała tak sakramenckiego kopa...

gietrzy
16-10-2008, 13:05
Jak zrobią tak samo jak z CS3 to nowy ACR 5.x będzie jako upgrade za jakieś 2-3 tygodnie :) coby piratom trochę życie utrudnić :)

Podobno CS4 nie otwiera rawów z 50D, trzeba poczekać na update. Zgadnijcie z jakiego aparatu rawami update sobie na 85% poradzi :mrgreen:

mor_feusz
16-10-2008, 13:08
Jak narazie z pobieżnej zabawy z CS4 to pełny zachwyt. Szybsze toto, ACR rewelacyjny z tymi pseudo-maskami i lokalnym wołaniem z różną korekcją EV. Miodzio.
W Lightroom'ie od jakiegos czasu. Rewelacja

Janusz Body
16-10-2008, 15:15
A możecie zrobić porównanie prędkości CS3 i CS4 procedurką z tego wątku?
http://canon-board.info/showthread.php?t=6997

Zgodnie z przewidywaniami jest bez różnicy - sprawdzałem na dwóch różnych kompach. Tego plug-inu nie ruszyli - nie było w nim żadnych zmian, więc liczy się tak samo długo. To niezły test na wydajność procka :)

wojkij
16-10-2008, 15:48
heeh, dlaczego na apple prezentacja?
z tego samego powodu dlaczego pojawiają się na wielu reklamach zarówno ruchomych jak i zwykłych zdjęciach - ładnie wyglądają, co jak co, ale ten rewelacyjny design trudno czymś lepszym zastąpić

"Bezdura" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Product_placement

Zielony
16-10-2008, 16:15
"Bezdura" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Product_placement

Może i tak, ale nie taki perfidny (http://www.canon-board.info/www.wyhacz.pl/Wyhacz/1,88542,5143682.html) do zerzygania :lol:

focus
16-10-2008, 20:53
może tak, ale wtedy to "japko" na LCD'ku powinno być bardziej "oczoje..ne"
no i myszka powinna być z tej samej stajni, a nie jakaś czarna :)


pojawiły się jakieś nowe layout'y dla galerii web ?

gietrzy
17-10-2008, 13:42
http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-9317-9685

Janusz Body
17-10-2008, 14:31
http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-9317-9685


To by się zgadzało z tym co pisałem wcześniej :) (http://www.canon-board.info/showpost.php?p=543447&postcount=15)

Żeby było śmieszniej to ACR w CS4 (ten obecny) wyświetla w okienku ACR 4.3. Plik nosi datę 13 Sierpnia 2008 a niby starszy ACR 4.6 z CS3 plik jest datowany na 07-10-2008 :). Ten obecny "przedstawia się" (jak go zapytać) jako ACR 5.0

Widać polityka się sprawdziła z CS3 więc kontynuują :)

pank
17-10-2008, 16:46
Jakby ktoś chciał poczytać więcej o CS4 to w najnowszym numerze "mojego jabłuszka" jest bardzo szczegółowy opis każdego programu z pakietu. Do pobrania za darmo tu: http://mojejabluszko.pl

renes
17-10-2008, 17:01
Czy jest możliwość upgrejdowania samego ACR 5 do CS3, czy trzeba cały CS4? I ile taka przyjemność kosztuje?

Pozdr.

Janusz Body
17-10-2008, 17:03
Jakby ktoś chciał poczytać więcej o CS4 to w najnowszym numerze "mojego jabłuszka" jest bardzo szczegółowy opis każdego programu z pakietu. Do pobrania za darmo tu: http://mojejabluszko.pl


Widać, że pisał jakiś Macówka :) (Str 62. ...Wielka szkoda, że dopiero następna wersja Photoshopa uzyska obsługę 64 bitów,) - 64 bit pod windoze już są. Nie ma pod Maca i to z winy Apple, który ma kłopoty z OS na 64 bit. Na temat PS'a niewiele - trochę sloganów i bardzo ogólnych "reklamówek" - no ale taka uroda tego pisma.



Czy jest możliwość upgrejdowania samego ACR 5 do CS3, czy trzeba cały CS4? I ile taka przyjemność kosztuje?

Pozdr.

Tylko cały. W downloadzie 240.79 euro

pank
17-10-2008, 17:06
Zdaje się że w teście jest napisane że na windows 64 bitowa wersja jest, zresztą pismo jest o makach i okolicach. Samego tekstu nie oceniam, ale opis nowości wydał mi się kompetentny.

Krzychu
17-10-2008, 17:08
Tylko cały. W downloadzie 240.36 euro

Upgrade ? Zdzierstwo, w US poniżej $200.

Janusz Body
17-10-2008, 17:12
... ale opis nowości wydał mi się kompetentny.

Tak, tylko baaaardzo powierzchowny. Oczywiście trudno pisząc "o wszystkim" w całym pakiecie CS napisać na 100 stronach sensownie dużo o PS i Bridge'u. To naprawę nie oddaje w pełni zakresu zmian w PS/Bridge jakie nastąpiły naprawdę. Rzekłbym zmiany są dużo większe niż by wynikało z artykułów. Stąd moja opinia o "reklamowo-sloganowym" charakterze opisu.



Upgrade ? Zdzierstwo, w US poniżej $200.

:) :) :) - z czegoś EU musi czerpać kasę na budowę dróg w Kaczystanie.

pank
17-10-2008, 17:14
Może być że masz rację, nie testowałem CS4 to nie wiem, uważasz że warto kupić ten upgrade? Sam nie wiem czy jako "makówka" nie poczekać do CS5.

Janusz Body
17-10-2008, 17:17
... uważasz że warto kupić ten upgrade? Sam nie wiem czy jako "makówka" nie poczekać do CS5.

Jako nie-macówka :) nie wiem. Z czekaniem to jest zawsze tak samo. Można czekać do usra&^% śmierci... Ktoś mi niedawno powiedział ...szkoda każdego dnia... :) To jest chyba najrozsądniejsze zdanie jakie słyszałem w tym roku :)

czornyj
17-10-2008, 18:35
Nie ma sensu czekać, bo wcale nie wiadomo, czy CS5 dla maca będzie 64-o bitowy. Apple wyciął wszystkim potworny sabotaż, najpierw zapowiadając opracowanie 64-o bitowej wersji API Carbon, a potem nagle - bez uprzedzenia, mimo całkiem innych obietnic - przechodząc z Carbona na zupełnie nową Cocoę. Efekt był taki, że Adobe znalazło się w totalnej dupie - przy cyklu produkcyjnym CSa nie byli w stanie przepisać na nowo 4-ech milionów linijek kodu, z których składa się ten olbrzymi pakiet. I ponoć nawet nie wiadomo, czy wyrobią się z 5-tką...

Na pocieszenie warto jednak wspomnieć, że Vista 64 śmiga na maczkach jak kot z pęcherzem na ogonie :lol:

Ted
18-10-2008, 09:21
Ja właśnie kupiłem i będę używał CS4 na vista 64 bit, ciekawe czy odczuje roznice, choc musze przyznac ze na CS3 nie narzekałem na predkość pracy, nawet przy 500 mb tif.
Mam pytanie do "znawców" licencji... mając 2 laptopy i 1 stacjonarny, czy na dwóch mogę używać CS4 a na 1 dalej CS3? Czy kupując upgrade z CS3 do CS4, mogę używać obu programów tylko na 2 (czyli laptop i stacjonarny). Może ktos wie?

rysiaczek
18-10-2008, 10:38
Ja właśnie kupiłem i będę używał CS4 na vista 64 bit, ciekawe czy odczuje roznice, choc musze przyznac ze na CS3 nie narzekałem na predkość pracy, nawet przy 500 mb tif.
Mam pytanie do "znawców" licencji... mając 2 laptopy i 1 stacjonarny, czy na dwóch mogę używać CS4 a na 1 dalej CS3? Czy kupując upgrade z CS3 do CS4, mogę używać obu programów tylko na 2 (czyli laptop i stacjonarny). Może ktos wie?
Możesz używać tylko na dwóch. I to nie jednocześnie.

EDIT: Gdybyś chciał na 3, to musiałbyś kupić 'nowy' cs4, a nie upgrade.

minek
19-10-2008, 04:03
Burza to (podobno) jest dopiero na Win 64-bit :)

Przyglądałem się na stronie adoba, nawet zacząłem procedurkę upgradu, ale na razie bez kupna i ściągania... szukałem, szperałem i nigdzie nie było opcji do wyboru, 32/64 bit.
Skoro jest 64 i z tego korzysta, to musi być osobna binarka.
Chyba że jest wszystko w jednej paczce... Jest?

Ted
19-10-2008, 09:00
Ściągasz normalna wersje, po instalacji masz do wyboru uruchomienie wersji normalnej i 64 bitowej... śmiga, aż miło.

Triszer
23-10-2008, 01:54
cos mi sie przewidzialo, czy jest jakas promocja na cs3 z makami? wiecie cos o tym?

Janusz Body
23-10-2008, 20:13
No i ukazał się ACR 5.1 - dostępny w update :)

minek
24-10-2008, 01:49
I lr2.1

RafalR
24-10-2008, 10:23
...i nowe profile przedwczoraj, wersja Beta 2. Info tutaj (http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles).

Bahrd
26-10-2008, 10:25
Ograniczenia eksportu z USA dotycza technologii szyfrowania (encryption) . Eksport jest nielegalny bez wypelnienia formalnosci:
http://www.adobe.com/support/exportcompliance.html
CIA wylapuje przemytnikow, wywozi do Gitmo i poddaje torturom.

Ale potem dają wizę? ;)
http://www.tgdaily.com/content/view/39433/140/1/1/ - krótki raport PS4 vs. GPGPU. W skrócie: obiecująco i przyszłościowo.
W każdym razie pluginy można pisać pod GPU i do wersji PS3.

Janusz Body
30-10-2008, 13:14
Ja właśnie kupiłem i będę używał CS4 na vista 64 bit, ciekawe czy odczuje roznice,....

Ciekawostką jest, że instalacja na 64 bit jest podwójna. Instaluje się osobno wersja 32 bit i równolegle 64 bit. Podobno po to, żeby w przypadku starszych plug-inów można było korzystać z nich. Tyle, że przełączanie do wersji 32bit jest ehhhh... tego... no.... trochę upierdliwe :)

BelYaal
30-10-2008, 13:49
A wie ktos, skad wywalic te profile? Bo przypadkiem mam teraz dwie wersje tych profili.

Janusz Body
30-10-2008, 14:19
A wie ktos, skad wywalic te profile? Bo przypadkiem mam teraz dwie wersje tych profili.

http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles:FAQ#WhereDeleteBeta1


On Mac OS X:

/Library/Application Support/Adobe/CameraRaw/CameraProfiles

On Windows 2000 / XP:

C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles

On Windows Vista:

C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles

i usunąć odpowiednie foldery

BelYaal
30-10-2008, 14:25
Dziekowac i wstyd mi za lenistwo, ze tam nie zagladlem.

Ted
30-10-2008, 14:26
Ciekawostką jest, że instalacja na 64 bit jest podwójna. Instaluje się osobno wersja 32 bit i równolegle 64 bit. Podobno po to, żeby w przypadku starszych plug-inów można było korzystać z nich. Tyle, że przełączanie do wersji 32bit jest ehhhh... tego... no.... trochę upierdliwe :)
Dokładnie, CS4 instaluje sie w 2 wersjach i mozna uzywac której się chce. Jesli ktos ma pomysł na jakis test to moge porównac różnice w wydajności obu wersji, tylko cos konkretnego a nie test z motylkiem :)

SebaWolf
31-10-2008, 11:31
Tak sobie testuję CS4 i jedna rzecz mi się nie podoba.
Czy jest jakiś sposób na stworzenie wielostronicowego pdf'a tak jak miało to miejsce w CS3 skanowałem 10stron potem AUTOMATE -> PDF PRESENTATION i po wszystkim. Tu jedyny sposób jaki widzę to zapisać każdą stronę jako oddzielny plik, a potem przełączyć się na Bridge'a. A taka operacja trwa 5 razy dłużej niż w CS3, biorąc pod uwagę że czasem przyjdzie mi skanować naprawdę sporo jest to cholernie męczące rozwiązanie.

Janusz Body
31-10-2008, 16:18
Wydaje się warte przeczytania:
http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=kb404439&sliceId=1

Janusz Body
01-11-2008, 10:43
Ukochany Adobe i jego programiści jak zwykle namieszali. W nowym CS4 sporo skrótów klawiszowych zostało zamienionych na "lepsze" - czyli mniej ergonomiczne, za to zmuszające do większej gimnastyki palców i gardła. Gardło mnie boli od krzyków przy kompie - oczywiście z wyzwiskami na pacanów. ;) Oni nawet twierdzą, że teraz jest lepiej i jest "ujednolicone" do całego pakietu CS4. Wrrrrrrrrrrr......

Może sie komuś przyda: http://morris-photographics.com/photoshop/shortcuts/#pscs4


EDIT: Żeby było śmieszniej to link dostałem od faceta z Adobe. :)

laur
01-11-2008, 11:59
A co powiecie na zmiany w stemplu klonowania, pokazuje niby jak będzie wyglądać po kliknieciu ale przez to tak sie robi nieczytelne i męczące że ja osobiście nie daję rady tym narzędziem retuszować...

Alde
01-11-2008, 13:23
Wydaje się warte przeczytania:
http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=kb404439&sliceId=1

"64-bit 64-bit as much RAM as you can fit into your computer."
to ograniczenie najbardziej mi się podoba

Ted
01-11-2008, 20:59
A co powiecie na zmiany w stemplu klonowania, pokazuje niby jak będzie wyglądać po kliknieciu ale przez to tak sie robi nieczytelne i męczące że ja osobiście nie daję rady tym narzędziem retuszować...
Dla mnie rewelacja i duze ułatwienie, ale jak Ci przeszkadza, to sobie to wyłącz :) - w opcjach clone source "show overlay" i po sprawie

laur
02-11-2008, 21:03
Ted wielkie dzięki :-)

Bystry
02-11-2008, 22:16
Ja mam pytanie co do tych profili... Fotki robię 400D i używałem do tej pory lightrooma... Jak importowałem zdjęcia do LR to fotki były jakby niedoświetlone i płaskie... Dopiero ktoś mi podpowiedział, że trzeba importować z wstępnym presetem... I było niby dobrze ale też jakoś inaczej niż np. w DPP...
Czy takie profile są też do camera raw czy program sam wyłapuje jaki aparat i wszystko ustawia tak jak być powinno... ? Podobno wywoływanie w camera raw jest trochę inne (że niby gorzej odwzorowuje kolory) niż w dpp... Czy to poprawiono w najnowszej wersji?

amroz
08-11-2008, 09:57
mam jedno pytanie z obsługi PS4. Dlaczego nie mogę uruchomić tego przycisku do przekręcania zdjęć? to się chyba nazywa "rotate view". Dlaczego ten przycisk może być u mnie nieaktywny? Z góry dzięki za poradę.

Janusz Body
08-11-2008, 10:17
mam jedno pytanie z obsługi PS4. Dlaczego nie mogę uruchomić tego przycisku do przekręcania zdjęć? to się chyba nazywa "rotate view". Dlaczego ten przycisk może być u mnie nieaktywny? Z góry dzięki za poradę.

Spróbuj:

ctrl + a przed użyciem

amroz
08-11-2008, 12:23
Spróbuj:

ctrl + a przed użyciem

niestety nadal nic. zrobiło sie tylko zaznaczenie zdjęcia a kursor na zdjęciu to znów takie samo przekreślone, nieaktywne kółko. Może gdzieś w ustawieniach cos trzeba zaznaczyć?

Milosz
08-11-2008, 13:07
niestety nadal nic. zrobiło sie tylko zaznaczenie zdjęcia a kursor na zdjęciu to znów takie samo przekreślone, nieaktywne kółko. Może gdzieś w ustawieniach cos trzeba zaznaczyć?

Może Twoja karta graficzna nie jest wspierana w ps4. Ta opcja zdaje się wymaga opengl.

amroz
08-11-2008, 13:21
Może Twoja karta graficzna nie jest wspierana w ps4. Ta opcja zdaje się wymaga opengl.
dokładnie cos takiego (openGL) jest wspominane po angielsku jak próbuję wciskać przycisk. dokładnie tak: "Could not complete your request because it only works with openGL enabled documeny windows" Nieznam angielskiego ani też nie jestem super informatykiem więc prosze o wytłumaczenie mi tego.

Milosz
08-11-2008, 13:27
dokładnie cos takiego (openGL) jest wspominane po angielsku jak próbuję wciskać przycisk. dokładnie tak: "Could not complete your request because it only works with openGL enabled documeny windows" Nieznam angielskiego ani też nie jestem super informatykiem więc prosze o wytłumaczenie mi tego.

ogólnie pisze że nie może uaktywnic tej funkcji bo działa ona tylko z oknami otwartymi w trybie opengl. czyli najprawdopodobniej Twoja karta graficzna jest za słaba.

amroz
08-11-2008, 13:39
ogólnie pisze że nie może uaktywnic tej funkcji bo działa ona tylko z oknami otwartymi w trybie opengl. czyli najprawdopodobniej Twoja karta graficzna jest za słaba.
Mamm coś takiego: GeForce 7300 GT

Milosz
08-11-2008, 13:42
zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony nvidii, ale mozliwe że karta ma za mało pamięci.

amroz
08-11-2008, 14:43
zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony nvidii, ale mozliwe że karta ma za mało pamięci.

no i po wgraniu najnowszych sterowników też nie ruszyło. Muszę w przyszłości o nowej karcie pomyśleć. Dzieki za pomoc.

Dżobert
08-11-2008, 18:25
Niestety, te udogodnienia dopiero od serii 8 w górę. (chyba)

Max_im
09-11-2008, 22:43
no i po wgraniu najnowszych sterowników też nie ruszyło. Muszę w przyszłości o nowej karcie pomyśleć. Dzieki za pomoc.

Masz zainstalowane DirectX?

MaciekH
12-11-2008, 16:13
To by było na tyle jesli chodzi o obracanie i nowe-super-extra-funkcje CS4 na moim obecnym laptopie - też mi wywala ten błąd OpenGL'a;)

Wojciech_N
13-11-2008, 00:44
Aby uaktywnić obsługę OpenGL należy zaznaczyć tą opcję w opcjach. Edit > Preferences > Performance > Enable OpenGL Drawing. Oczywiście opcja ta jest dostępna tylko jeżeli wasz karta graficzna wspiera OpenGL 2.0 i Shader Model 3.0.

Portal
13-11-2008, 18:12
moze ktos z Was sie orientuje kiedy bedzie dostepna Polska wersja testowa CS4 ?

amroz
13-11-2008, 21:26
aby uaktywnić obsługę opengl należy zaznaczyć tą opcję w opcjach. edit > preferences > performance > enable opengl drawing. Oczywiście opcja ta jest dostępna tylko jeżeli wasz karta graficzna wspiera opengl 2.0 i shader model 3.0.
działa!!!!dzięki wielkie!!!!!

blum
15-11-2008, 13:12
Aby uaktywnić obsługę OpenGL należy zaznaczyć tą opcję w opcjach. Edit > Preferences > Performance > Enable OpenGL Drawing. Oczywiście opcja ta jest dostępna tylko jeżeli wasz karta graficzna wspiera OpenGL 2.0 i Shader Model 3.0.
no i niestety z moja karta graficzna zbyt dobrze to nie dziala :-?
system vista 64bity i cytat z http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=kb404898#vista64

Display card: ATI Radeon HD 2600 XT
Issue: Images display in chunks and with lines.
Solution: Turn off Enable OpenGL Drawing.

Mellan
15-11-2008, 14:03
O ile zmiany w acr są interesujące (aczkolwiek nie niezbędne), osobiście coś nie przekonują mnie zmiany wprowadzone w cs4 w zakresie ergonomii operacji na plikach...Pomimo zgrubnej personalizacji interfejsu jakoś to wszystko nieporęcznie poustawiane i ciężko zmienić przyzwyczajenia.
Póki co chyba pozostanę wteczniakiem na trójce, z czasem może odkryję coś w cs4 co mnie zachęci do przesiadki.

Vitez
16-11-2008, 11:37
Display card: ATI Radeon HD 2600 XT

Tak to jest jak sie kupuje kartę o której piszą "kastrować każdy może" :roll: - http://pclab.pl/art27194.html

Kup dowolnego Radka 3450 - 130zł to nie wielki majątek.

amroz
16-11-2008, 11:47
mam jeszcze pytanko z obsługi cs4: w jaki sposób uruchomic to narzędzie "inteligentne skalowanie obrazu"? Jak to działa? sorki jeśli pytam o cos dla was oczywistego.

venomer
16-11-2008, 21:00
blum ja nie wiem czy to pomoże ale mam HD 2600 pro i zassałem najnowsze stery i dało rade odpalić ;)

blum
17-11-2008, 00:29
dzieki venomer ale niestety. bede musial zrobic jak Vitez napisal. tez mam hd 2600 pro, zacytowalem xt bo nie bylo wzmianki o pro ;)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.whatyousee.pl/zdjecia_inne_www/cbcs4.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jakby cos to zadzialalo :)
sciagnalem stery 8.11 czyli najnowsze ale te opisane

Display Driver
1 of 2 / 37.3MB / 8.11 / 11/12/2008 / Display Driver Only

Janusz Body
17-11-2008, 02:11
O ile zmiany w acr są interesujące (aczkolwiek nie niezbędne), ....


Nie. Zmiany w ACR są wręcz rewolucyjne. Lokalne, wielopunktowo lokalne, zmiany sposobu wołania RAWa są naprawdę kolosalną zmianą w sposobie podejścia do procesu wywołania RAW.

Bahrd
27-11-2008, 22:36
PNY Quadro CX PCI-Ex16 (http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PNY_Quadro_CX_PCI_Ex16/pelny,id,62717/) - poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy nie byłoby:

dwa razy taniej i
dwa razy szybciej,
gdyby zamiast tego smoka wziąć którekolwiek dwie z tych kart (http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_GTX/GeForce_GTX_280/katalog,kat,12220/)?

wojkij
28-11-2008, 08:05
W zastosowaniach profesjonalnych nie było by - głownie z powodu wyspecjalizowanych sterowników kompatybilnych tylko z tymi kartami. Bo sprzętowo to różnic dużych nie ma pomiędzy topowymi modelami - monopoliści są okropni :mrgreen:

Tyle ze kupowanie jakiejkolwiek wypasionej karty do ps cs4 to lekka przesada - przecież ten program na razie w szczątkowym stopniu korzysta z gpu. Pewnie dopiero za dwie, trzy wersje, gpu będzie miało poważniejsze znaczenie przy ogólnej wydajności.

Max_im
28-11-2008, 09:02
Kiedyś za czasów chyba GeForce4 był w sieci opis jak przerobić taką kartę na kartę quadro (chyba tak to się nazywało)
Przeróbka polegała na przelutowaniu rezystorów w inne miejsce i zainstalowaniu innych sterowników.
Myślę że jak będzie zapotrzebowanie na takie karty to ludzie zaczną dłubać

wain
28-11-2008, 14:08
Kiedyś za czasów chyba GeForce4 był w sieci opis jak przerobić taką kartę na kartę quadro (chyba tak to się nazywało)
Przeróbka polegała na przelutowaniu rezystorów w inne miejsce i zainstalowaniu innych sterowników.
Myślę że jak będzie zapotrzebowanie na takie karty to ludzie zaczną dłubać

bez szans. jeszcze seria GF 9xxx dawala sie podobno przerobic przez zmiane biosu i sterowniki z quadro szly spokojnie ale teraz nv wziela sie na sposob i zadne dlubanie nic nie da.

Podobno redejony maja robic to co plugin od nv dla quadro, z tymwyjatkiem ze za darmo. Tylko nie wiem kiedy to ma sie stac. W kazdym razie nowe zapowiadane na grudzien sterowniki maja miec technologie FireStream + jako zachete darmowy program do obrobki wideo pokazujacy moc radkow (trabia ze za darmo - nv ma takie cos za 30 $).

Max_im
28-11-2008, 18:08
Na w miarę nowym komputerze i tak wąskim gardłem jest dysk

blum
29-11-2008, 08:20
Jesli mowa o kartach graficznych do programow graficznych.. kiedys w sieci znalazlem opis jak ominac problem instalacji Aperture 2 przy slabszej karcie graficznej od wymaganej.. jesli kogos by interesowalo to cos takiego istnieje :]

Na w miarę nowym komputerze i tak wąskim gardłem jest dysk
Mam taki w miare nowy, rozbudowany za grosze. Stoi na nim Vista i tylko na dysku mam ocene 5,9 ;-)

Max_im
29-11-2008, 09:37
Mam taki w miare nowy, rozbudowany za grosze. Stoi na nim Vista i tylko na dysku mam ocene 5,9 ;-)

To są punkty wydajności dla Visty i nijak się mają do wydajności PS.
I nie zmienia to faktu że HDD jest wąskim gardłem.
Dysk tego typu (http://pclab.pl/news31986.html) tewnie miałby indeks 59000 :)

Alde
13-12-2008, 17:47
W CS3 i niżej kliknięcie prawym myszki na barze obrazka powodowało otwarcie menu i np. zmniejszenie obrazka było ... w CS4 nie ma tego, można to gdzieś przestawić bo stary jestem i trudno nawyki zmienić ...

Robert-eu
20-12-2008, 15:28
W CS 3 można było ustawić traktowanie jpg jak Raw. W CS 4 tylko raz przez przypadek mi to wskoczyło i nie wiem dlaczego. Ktoś wie gdzie leży problem?

Kolaj
20-12-2008, 15:41
W CS 3 można było ustawić traktowanie jpg jak Raw. W CS 4 tylko raz przez przypadek mi to wskoczyło i nie wiem dlaczego. Ktoś wie gdzie leży problem?Edit -> Preferences -> Camera Raw:
JPG: Automatically open all supported JPGs.

Robert-eu
25-12-2008, 20:21
Kolaj, serdeczne dzięki. Nareszcie będę mógł wykasować sc3 bo trzymałem oba tylko z tego powodu.

spuki
08-01-2009, 16:43
W PS3 była magiczna opcja
Automate -> PDF Presentation

Czy wie ktoś gdzie to jest w PS4? Szukam wszędzie i nie mogę już doszukać się :(

woyd
11-01-2009, 15:32
Witam

mam mały problem - w Bridge z CS4 nie wyświetlają mi się miniaturki RAWów z 5DmII. Do samego PS'a CS4 najnowszą wersję ACR zciągnąłem, czy muszę jakoś nauczyć Bridge osobno jak ma je widzieć ??

Zastrzegam, że jestem totalnym beginerem jeśli chodzi o obróbkę RAW pod PS. Do tej pory pracowałem na PS 6.0 a RAWy leciałem pod Capture One 4.

Z góry dzięki za pomoc
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Znalazłem rozwiązanie problemu: wrzuciłem najnowszy ACR do katalogu PS'a a trzeba było tu:
C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS4\File Formats

Wrzuciłem i wszystko gra.

Kubaman
18-01-2009, 22:36
Witam

mam irytujący problem, a mianowicie panele, które mam ułożone w trzech poziomach samoczynni zwijają mi się przy starcie cs4 lub przy wczytaniu zdjęcia z ACR. Muszę każdorazowo klikać panele, żeby się rozwinęły, co wyprowadza mnie z równowagi. Zna ktoś przyczynę tego kłopotu?

ErnestPierwszy
23-01-2009, 21:30
Zakupiłem niedawno CS4 (PC) i jak większość użytkowników doświadczyłem problemów z wydajnością nowego systemu obsługi wyświetlania.

CS3 działał jak rakieta (T8300, 3GB, nvidia 9300M - laptop), a CS4 nie bardzo... Ciągle rwał obraz itp.

Ale od wczoraj wszystko śmiga:) Zainstalowałem najnowsze sterowniki nvidia 179 beta, wyłączyłem Vert Sync w ustawieniach GPU, dodatkowo warto odznaczyć Animated Zoom i Flick Panning.

Teraz mój CS4 śmiga! Może komuś się to przyda.

Kubaman
A "window>workspace>save workspace" nie działa?

Kubaman
23-01-2009, 21:59
nie, mam oczywiście zapisane swoje ustawienia, i jak je wgram na nowo, to panele się rozwijają. Na jeden raz, przy następnej focie się zwijają. Krew mnie zalewa. W opcjach paneli jest pozycja "automatycznie zwijaj panele", ale zaznaczanie czy odznaczanie nie pomaga. Używam wersji 64 bit, które z moimi 8gb ramu śmigają fantastycznie (viśta ma wyłączony swap, ps cs4 startuje w max 4 sekundy). Mam jednak czasem zwisy i wydaje mi się, że ta wersja nie jest do końca dopracowana niestety. No ale za to rakieta.

ppawcio
05-02-2009, 18:30
mam takie pytanko:
jak zrobić, żeby miniaturki w Bridge'u CS4 chodziły tak jak w CS2, czyli żeby nie trzeba było czekać te pół-1 sekundę, żeby się załadowały przy przeglądaniu zdjęć tylko były od razu?

Reason
05-02-2009, 19:44
W PS3 była magiczna opcja
Automate -> PDF Presentation

Czy wie ktoś gdzie to jest w PS4? Szukam wszędzie i nie mogę już doszukać się :(

Ja tez tego szukam.

Czy jedynym rozwiązaniem jest zrobienie własnej akcji ?

rysiaczek
06-02-2009, 11:28
Ja tez tego szukam.

Czy jedynym rozwiązaniem jest zrobienie własnej akcji ?

bridge->przestrzeń robocza wyjście->pdf

spoon
10-02-2009, 23:02
mam problem z kursorem od brush'a (pedzel). wyglada on tak, ze po powiekszeniu koncowki pedzla do ok 100pix czesc kursora znika i strasznie utrudnia to jakakalwiek prace. wylaczenie gpu drowing pomaga, ale to taka fajna opcja, ze wolalbym nie rezygnowac z niej.

ps drivery dzisiaj aktualzowalem i nic. karta to nvidia go 7600.

tak to wyglada:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/5034/78717471rl1.jpg)

marekb
10-02-2009, 23:07
ponoć po postawieniu systemu zainstalowanie w pierwszej kolejności psa (oczywiście po wszelkich koniecznych) pomaga. Mam to samo ale nie mam czasu na format

spoon
10-02-2009, 23:40
przeinstalowalem teraz wszystko i nic sie nie zmienilo. a do tego bridge szaleje i do kazdego rawa ustawia mi WB=2850 :/

jutro zrobie reinstalke systemu, cos czuje :(

marekb
11-02-2009, 00:02
spoon, pamietaj że jako pierwszy po antywirach PS i pochwal sie czy pomogło. Ja skończe tylko ostatnie 4 sluby i też stawiam

trampek
11-02-2009, 02:34
przeinstalowalem teraz wszystko i nic sie nie zmienilo. a do tego bridge szaleje i do kazdego rawa ustawia mi WB=2850 :/

jutro zrobie reinstalke systemu, cos czuje :(

moze masz w ACR ustawione na taka temp. i odpowiednia opcje w bridzu

spoon
11-02-2009, 03:58
spoon, pamietaj że jako pierwszy po antywirach PS i pochwal sie czy pomogło. Ja skończe tylko ostatnie 4 sluby i też stawiam

mi nie pomoglo. jutro sprobuje jeszcze raz, ale watpie zeby to cos dalo. :(

co ciekawe wylaczenie gpu drawing nie poprawia kwestii kursora, wbrew temu co mi sie wczesniej wydawalo.


moze masz w ACR ustawione na taka temp. i odpowiednia opcje w bridzu

po kolejnej reinstalce (i postawieniu systemu) bridge sie uspokoil (a wlasciwie to pewnie camera raw).

Vitez
11-02-2009, 04:31
karta to nvidia go 7600.


Uroki obrabiania zdjęć na laptopie :p .

woyd
14-02-2009, 17:22
czołem

mam dziwny problem: klonuje niedoskonalości podłogi, ale efekt klonowania wyskakuje mi w zupełnie innym miejscu zdjęcia, czasami pod innym kątem niż jechałem.

Co to może być ??
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS. Wychodzi na to, że tak ze wszystkim - przesuwam obiekt - on znika - okazuje się, że jest poza obrębem zdjęcia - dobył błyskawiczny skok... Przy zmianie wielkości to samo..

Pracuje na laptopie Intel Core 2 Duo, 4 GM RAM, Vista Premium + EIZO S1932.