PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup Canona 450D - prośba o poradę :)



Arashi
12-10-2008, 03:26
Potrzebuję waszej pomocy w wyborze zakupionego zestawu fotograficznego, nie chcę się naciąć, a w aparatach jestem laikiem więc pytam mądrzejszych i mam nadzieję że naprowadzicie mnie na to co warte jest kupienia.
Do rzeczy: w chwili obecnej posiadam canona S5 IS chcę wymienić go na pierwszą w życiu lustrzankę wybór padł na Canona 450D i tutaj zaczynają się schody, wiem że w zestawie jest taniej, lecz wiem także że tanio dość często znaczy gorzej, także wyłapałam trzy aukcje allegro które mnie zainteresowały :

1. http://www.allegro.pl/item450345330_canon_eos_450d_ob_18_55_mm_is_55_250 _mm_is.html

2. http://www.allegro.pl/item452539584_canon_450d_18_55_75_300_4gb_fut_filt r_akces_fvat.html

3. http://www.allegro.pl/item453715545_nowy_canon_eos_rebel_xsi_450d_digita l_slr_5obiekty.html

Bardzo proszę o radę czy nie są to żadne ściemy, a sprzęt /obiektywy/ warte są zakupu, i który z was zestaw jest na prawdę wart zainteresowania.

Pozdrawiam
I z góry dziękuję.
Justyna

Vter
12-10-2008, 06:57
Na pewno unikaj ostatniego zestawu - tej amerykańskiej składanki

Po pierwsze aparat z USA (gwarancja itd.), po drugie brak szerokiego kąta. A ten konwerter szerokokątny to już jakieś kuriozum.

My Nick
12-10-2008, 08:50
Jeśli koniecznie z tych zestawów to chyba pierwszy. Ale może lepiej body i jakis jeden lepsiejszy obiektyw, albo taki którym potestujesz co chcesz.

Portal
12-10-2008, 13:58
ja nie dawno wlasnie spzredalem tez hybryde i kupilem 450d.
Z tych zestawow poelcam pierwszy - dosc dobre obiektywy i ze stabilizacja. Ale cos ta cena taka niska :)
Uwazaj na zakupy na allegro - bo beda problemy z gwarancja , kombinuja ze sprowadzaniem itp.
Za podobna cene kupisz w normalnych sklepach (fotojoker , e-cyfrowe, cyfrowe itp) poszukaj na ceno lub skapiec

Arashi
12-10-2008, 21:07
Portal & Vter bardzo dziękuję za rady :)


Jeśli koniecznie z tych zestawów to chyba pierwszy. Ale może lepiej body i jakis jeden lepsiejszy obiektyw, albo taki którym potestujesz co chcesz.

My Nick właściwie to z początku myślałam podobnie, że kupię body i ewentualnie jakieś lepsiejszy obiektyw - ale po lekturze internetowej doszłam do wniosku że kiedyś jeszcze może mi zabraknąć tego "kitowego" i to w najmniej pożądanym czasie, więc wolałabym go mieć w zestawie mimo wszystko aby był tak w zapasie :D a do niego w zestawie wziąć coś fajnego i właściwie myślę cały czas nad tym pierwszym zestawem jednak to są obiektywy canona i stabilizacja więc nie będzie niespodzianek, z tego co czytałam tamron także jest bardzo dobrym obiektywem, więc w sumie waham się między pierwszym a drugim zestawem. Co wy na to ? Jeszcze jakieś wskazówki może ?

Pozdrawiam bardzo serdecznie
Justyna

gwozdzt
13-10-2008, 08:42
w sumie waham się między pierwszym a drugim zestawem. Co wy na to ?
pierwszy.


Jeszcze jakieś wskazówki może ?
Wady drugiego zestawu:
- brak stabilizacji w teleobiektywie (a właśnie tu jest najbardziej przydatna),
- uwierz, zielona UV'ka Hoyi naprawdę nie jest Ci do niczego potrzebna,
- ta torba niekoniecznie musi Ci się podobać (mnie się nie podoba :-)).

sylwester Samluk
13-10-2008, 09:55
Witam

Na Twoim miwjscu wybrałbym body a do niego na początek Tamron 17-50 F/2.8 lub stałeczkę 85mm F/ 1.8 do portrecików.


Pozdrawiam

Sylwek

Slider
13-10-2008, 16:58
wiem że w zestawie jest taniej, lecz wiem także że tanio dość często znaczy gorzej

To chyba sprawdza się w trochę innych przypadkach. Tanie zestawy sa dobre, bo sa dobre i tanie:wink: Co innego przy sprzecie używanym itp..


Bardzo proszę o radę czy nie są to żadne ściemy, a sprzęt /obiektywy/ warte są zakupu, i który z was zestaw jest na prawdę wart zainteresowania.


Jesli mielibysmy wybierać sposrod tych trzech zestawów, to najlepszym wyborem jest ten pierwszy, głównie za sprawą stabilizacji w teleobiektywie.
Tak jak pisał Portal; uwazaj z zakupami na Allegro. I to chyba tyle:wink:


My Nick właściwie to z początku myślałam podobnie, że kupię body i ewentualnie jakieś lepsiejszy obiektyw - ale po lekturze internetowej doszłam do wniosku że kiedyś jeszcze może mi zabraknąć tego "kitowego" i to w najmniej pożądanym czasie, więc wolałabym go mieć w zestawie mimo wszystko aby był tak w zapasie :grin:

Ale tego to już nie zrozumiałem:wink: Jesli ktoś sugeruje Ci kupno lepszego obiektywu, to zazwyczaj chodzi mu o "zamiennik" tj ten zam (lub podobny) zakres ogniskowych, ale z lepszym wykonaniem, światłem, pracą AF i lepiej korygowanymi wadami optycznymi. Np wspomniany Tamron 17-50 mm f/2.8. Jesli bys go miała w torbie razem z kitem, sądzę, że w 95% przypadków używałabyś tego pierwszego (Tamrona):wink:

Arashi
13-10-2008, 17:14
pierwszy.

Wady drugiego zestawu:
- brak stabilizacji w teleobiektywie (a właśnie tu jest najbardziej przydatna),
- uwierz, zielona UV'ka Hoyi naprawdę nie jest Ci do niczego potrzebna,
- ta torba niekoniecznie musi Ci się podobać (mnie się nie podoba :-)).

Dziękuję :)
Fakt torba nie zachwyca a na allegro można już kupić sobie od 50zł bardzo sympatyczne torby - no i jeśli chodzi o aparat to zdecydowanie wolę plecak :mrgreen:


Witam
Na Twoim miwjscu wybrałbym body a do niego na początek Tamron 17-50 F/2.8 lub stałeczkę 85mm F/ 1.8 do portrecików.

Pozdrawiam
Sylwek

Sam obiektyw Tamron 17-50 to koszt 1300zł, a w zestawie Canon body +18-55 IS to koszt 1800zł, więc nie wiem czy mi się opłaca, czy jest duża różnica między Tamronem 17-50, a Canonem 18-55 /tzw.kitem?/
Nie mam pojęcia co to jest stałeczka 85mm do portretów /przepraszam :oops: /.


To chyba sprawdza się w trochę innych przypadkach. Tanie zestawy sa dobre, bo sa dobre i tanie:wink: Co innego przy sprzecie używanym itp..

W sumie w tej sytuacji masz zdecydowanie rację :mrgreen:



Jesli mielibysmy wybierać sposrod tych trzech zestawów, to najlepszym wyborem jest ten pierwszy, głównie za sprawą stabilizacji w teleobiektywie.
Tak jak pisał Portal; uwazaj z zakupami na Allegro. I to chyba tyle:wink:

Ok tak też zrobię - pierwszy zestaw.
Co do zakupów na allegro mam wybór dlatego że zestaw ten nie jest jakąś powalającą cenowo nowością /w sklepach też się już takie pokazały/ :
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-eos-450d-i-18-55-is-i-55-250-is.html
:D



Ale tego to już nie zrozumiałem:wink: Jesli ktoś sugeruje Ci kupno lepszego obiektywu, to zazwyczaj chodzi mu o "zamiennik" tj ten zam (lub podobny) zakres ogniskowych, ale z lepszym wykonaniem, światłem, pracą AF i lepiej korygowanymi wadami optycznymi. Np wspomniany Tamron 17-50 mm f/2.8. Jesli bys go miała w torbie razem z kitem, sądzę, że w 95% przypadków używałabyś tego pierwszego (Tamrona):wink:

Oczywiście to zrozumiałam, tylko że w mojej ocenie dokupienie do samego body obiektywu często jest nie opłacalne dla takiego laika fotograficznego jak JA, jeśli kupuję już i tak wydający mi się drogi aparat, to chcę kupić dobrze, ale także i tanio, bo po co mi super wypasiony obiektyw jeśli tak naprawdę nie będę go używać ? Myślę że w tej sytuacji kitowy + jakiś tam nadprogramowy gratis, będzie ok, przede mną długa droga uczenia się najpierw by fotografować dobrze, by poznać także sam aparat.
Co do drugiej części wypowiedzi, dość często na forum'ach czytając o aparatach fotografujący stwierdzają że szkoda że nie mieli tego kitu bo : i tu przypadki losowe proszę wpisać, a tak sobie "kit" zakupiony w zestawie, w szufladce leży, i jeść nie woła :lol:

slawbab
13-10-2008, 18:02
Arashi niedawno miałem ten sam dylemat co ty. szukałem porady na wielu forach. im człowiek wiecej czyta o sprzecie tym bardziej zakrecony. z zalem musze przyznac ze porady forumowiczów nijak miały sie do moich pytan ( nie znałem jeszcze tego forum wiec nie bierzcie niczego do siebie ) dodatkowo gdy zadałem pytanie bardzo konkretnie, do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi, watek sie urwał! postanowiłem wiec pozostac przy kicie 17-55 is i dokupic 50/1,8. potrzebuje teleobiektywu lecz jego zakup odłozyłem na pozniej nie przekonany jakoscia plastykowych obiektywów. jak na razie wydaje mi sie ze zrobiłem słusznie. mam czas na decyzje do wiosny. moze wydam wiecej pieniedzy, moze mniej ale moj zakup bedzie bardziej przemyslany i bedzie wynikał z mojego doswiadczenia i potrzeb. lepsze to niz nietrafiony zakup i zle wydane pieniadz. 50 jest dosc niedrogim obiektywem ( zapłaciłem 300 zł ) wiec nawet jesli w 1 dniu po zakonczeniu sie gwarancji, rozpadnie sie, nie bedzie mi zal a z jakosci zdjec na razie jestem zadowolony. mam na czym cwiczyc i mam czas na zbieranie kasiorki.

Slider
13-10-2008, 18:06
Sam obiektyw Tamron 17-50 to koszt 1300zł, a w zestawie Canon body +18-55 IS to koszt 1800zł,

Tak, wiem. To był tylko przykład, jako zamiennik zamiast kita. Oczywiście jesli zaczynasz, to dopiero po czasie zauważysz (z doswiadczenia) czego Ci brakuje i czego potrzebujesz:wink:


czy jest duża różnica między Tamronem 17-50, a Canonem 18-55 /tzw.kitem?/

Tak, jest. Głównie wyższośc Tamrona wynika z optyki (to co pisalem w poprzednim poście) ale także, skoro lepsza półka, to i lepsze wykonanie. Z czasem w kicie bedzie zapewne doskwierać Ci jego "plastikowośc":wink:


Nie mam pojęcia co to jest stałeczka 85mm do portretów /przepraszam :oops: /.

Nie przepraszaj, kto pyta, nie błądzi:wink: "stałeczka portretowa" w tym wypadku 85mm/1.8 jest to obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej równej 85mm z minimalna wartoscią przysłony f/1.8. Portretowa dlatego, że najlepiej się do tego nadaje. Obiektywy stałoogniskowe charakteryzuja sie lepszą ostrością od zoomów, a przez niskie wartości przysłony lepiej rozmywają tło:wink:


dość często na forum'ach czytając o aparatach fotografujący stwierdzają że szkoda że nie mieli tego kitu bo :

bo się Tamron zepsuł:grin:

djcargo
13-10-2008, 18:06
Takie jest również moje zdanie - body + kit + mnóstwo zabawy tym zestawem. Potem zauważysz czego Ci brakuje (szerokości/długości, ostrości, szybkości).
Na razie jesteś amatorką, ale z czasem... :]

goresh
13-10-2008, 20:32
Witam

od siebie dodam, że polecam zestaw pierwszy z prostej przyczyny :) sam go używam tyle, że z inną puszką i jestem w pełni zadowolony.

Głównie fotografuje makro + krajobraz + czasami portret no i standardowo "u cioci na imieninach".

Dzięki dobremu pokryciu ogniskowych 18-250 masz sporo możliwości wydobycia u siebie tego elementu, który Cię będzie najbardziej interesował.

Co do stałki 85 to nie wiem czy nie lepsza 50tka bo po przeliczeniu daje "realną" ogniskową 80 i całkiem fajnie będzie się sprawować do portretu.

W zestawie drugim, pomiędzy tymi obiektywami jest po prostu jak dla mnie zbyt duża "dziura" w ogniskowych, które często się przydają.

Obiektyw kit-owy jest dla mnie wystarczający w większości sytuacji, w których trzeba szybko zrobić fotkę. Jeżeli będę robił architekturę, gdzie może być widoczna "beczka" z tego obiektywu to zrobię w rawie i przerobie w oprogramowaniu canona :)

Co do tele to muszę przyznać, że ma niesamowitą rozdzielczość. Sprawdzone doświadczalnie - kolorowe pudełko w odległości 2m od obiektywu + "trójkąt budowalny" dla kąta 45st + miarka położona na trójkącie. Punkt ostrzenia na pudełku, przysłona otwarta na maks. Skala była wyostrzona w idealnym miejscu, które stykało się z pudełkiem. Dodatkowo musiałem wziąść lupę by zweryfikować to co pokazał mi obiektyw, bo okiem z 10cm nie mogłem dostrzec "faktury" koloru i powierzchni pudełka (chodzi mi o te małe kropki co tworzą kolor na pudełkach). Ja tego nie widziałem "normalnie" a obiektyw z 2m to widział :) Jeżeli L-ki są o tyle lepsze o ile mówią to już dla mnie po prostu "odlot" :).

Oba obiektywy ostrzą mi bardzo ładnie, nie mylą się i dają bardzo ładny obraz, dla początkującego w pełni wystarczy a dodatkowo pozwoli na przyszłość określić się czego dokładnie się potrzebuje, ew. wymieni się je tylko na modele bardziej zaawansowane jeśli będzie taka potrzeba - ja na razie nie odczuwam :).

Mam nadzieję, że pomogłem. Postaram się dać chociaż po jednej fotce z obu obiektywów byś mogła ocenić sama czy trzeba czegoś więcej :)

pozdrowionka 8-)

krzy
13-10-2008, 22:06
Witaj Arashi
Ja też przyłączę się do porad. Nie jestem specem od fotografii, ale trochę sprzętu już miałem ;)
Krótko mówiąc: zdecydowanie szukaj body i tzw "kitowy" 18-55 IS i... i koniec zestawu !
Nie kupuj na zapas ciemnych marnych obiektywów i jeszcze bezużytecznych filtrów lub jakichś pseudokonwerterów.
Dlaczego: kitowy w zestawie jest tani więc niewiele dołożysz, całkiem niezły obiektyw, zobacz na fomum jakie zdjęcia tym szkiełkiem potrafią robić ludzie :shock:
Po jakims czasie, po doświadczeniach z 450D zdecydujesz czy chcesz jasnych elek, perfekcyjnych stałek, czy uniwersalnych zoomów np 18-200. Wtedy z zakupów będziesz zadowolona.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Może to:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=454513560
dobry sklep, kupowałem u nich (dopytaj telefonicznie czy instrukcja po polsku bo nie napisali w aukcji)

Arashi
14-10-2008, 01:13
Tak, wiem. To był tylko przykład, jako zamiennik zamiast kita. Oczywiście jesli zaczynasz, to dopiero po czasie zauważysz (z doswiadczenia) czego Ci brakuje i czego potrzebujesz:wink:

Tak, jest. Głównie wyższośc Tamrona wynika z optyki (to co pisalem w poprzednim poście) ale także, skoro lepsza półka, to i lepsze wykonanie. Z czasem w kicie bedzie zapewne doskwierać Ci jego "plastikowośc":wink:

S5 IS zaczął mnie "drażnić" po roku użytkowania - oby lustrzanka+kit potrwała w swej "zaskakującej możliwości" o wiele dłużej :mrgreen:



Nie przepraszaj, kto pyta, nie błądzi:wink: "stałeczka portretowa" w tym wypadku 85mm/1.8 jest to obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej równej 85mm z minimalna wartoscią przysłony f/1.8. Portretowa dlatego, że najlepiej się do tego nadaje. Obiektywy stałoogniskowe charakteryzuja sie lepszą ostrością od zoomów, a przez niskie wartości przysłony lepiej rozmywają tło:wink:

No właściwie potretówka by mi się przydała, dość dużo portretów robię :)
Czy mogłabym prosić o dokładny model takiej portretówki, bo /85mm/1.8/ na prawdę mi nic nie mówi ... czy to tzw. stałka ?
W Canonie S5 IS dość fajnie portrety wychodziły, nie chciałabym się zniechęcić jak się okaże że na lustrzance wychodzą gorzej :lol:



.. bo się Tamron zepsuł:grin:

A to one się psują ? he he he :lol: :mrgreen:


Takie jest również moje zdanie - body + kit + mnóstwo zabawy tym zestawem. Potem zauważysz czego Ci brakuje (szerokości/długości, ostrości, szybkości).
Na razie jesteś amatorką, ale z czasem... :]

Z czasem to przez to wszystko mi się w głowie pomiesza :lol:
Już nie mogę spamiętać tego wszystkiego :mrgreen:
Wiem czego mi brakuje w S5 IS i myślę że to już jest jakiś wyznacznik tego co potrzebuję, mianowicie brakuje mi : ostrości, wyrazistości koloru, i faktury, za mała możliwość robienia dobrych portretówek z rozmytym tłem to mnie nakłoniło do decyzji o lustrzance.


..../ciach/....
Mam nadzieję, że pomogłem. Postaram się dać chociaż po jednej fotce z obu obiektywów byś mogła ocenić sama czy trzeba czegoś więcej :)

pozdrowionka 8-)

Pomogłeś - dziękuję ! , ale z chęcią obejrzę obiecane zdjęcia to na pewno umocni mnie w wyborze.

Arashi
14-10-2008, 01:18
Arashi niedawno miałem ten sam dylemat co ty. szukałem porady na wielu forach. im człowiek wiecej czyta o sprzecie tym bardziej zakrecony. z zalem musze przyznac ze porady forumowiczów nijak miały sie do moich pytan ( nie znałem jeszcze tego forum wiec nie bierzcie niczego do siebie ) dodatkowo gdy zadałem pytanie bardzo konkretnie, do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi, watek sie urwał! ../ciach/....

Współczuję nieciekawego "startu" z forum'ami - Ja muszę przyznać że jestem mile zaskoczona chęcią pomocy kolegów z tego forum i na pewno zostanę tu na dłużej by się uczyć i oglądać fajne foty. ;-)
Dziękuje za podpowiedzi :)




Witaj Arashi
Ja też przyłączę się do porad. Nie jestem specem od fotografii, ale trochę sprzętu już miałem ;)
Krótko mówiąc: zdecydowanie szukaj body i tzw "kitowy" 18-55 IS i... i koniec zestawu ! ...

Dzięki za rady :)


Ale czy kitowym będę robić dobre portrety ?
Chodzi mi o porównanie możliwości S5 IS a kitowego obiektywu Canona ...
Czy 18-250 nie nadaje się do portretówek ?
Oprócz "u cioci na imieninach" robię dużo tak jak pisałam portretów oraz dużo zdjęć w ruchu /np.wystawy psów/ czy obiektyw 18-250 nie będzie właśnie takim obiektywem który da mi dobre możliwości by te fotografie były wyraźne, ostre i kolorowe bo najbardziej o to mi chodzi :)

Pozdrawiam
I jestem wam bardzo wdzięczna za pomoc i naukę.
Justyna

Slider
14-10-2008, 09:43
S5 IS zaczął mnie "drażnić" po roku użytkowania - oby lustrzanka+kit potrwała w swej "zaskakującej możliwości" o wiele dłużej :mrgreen:

Raczej potrwa. lustrzanki robi się z jakiegoś powodu, ale nawewno nie po to, żeby drażniły swoich użytkowników. Co innego kompakty, ktore mają to robić tak skutecznie, żeby owy uzytkownik nastepnego dnia poszedł do sklepu i kupil lustro:grin:


Czy mogłabym prosić o dokładny model takiej portretówki, bo /85mm/1.8/ na prawdę mi nic nie mówi ... czy to tzw. stałka ?


Tu masz kilka przykladów typowych "stałek portretowych"

Canon:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-50-mm-f/18-ef-ii.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-50-mm-f/14-ef-usm.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-85-mm-f/18-ef-usm.html

Sigma:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-30-mm-f/14-dc-ex-hsm.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-50mm-f14-ex-dg-hsm-.html

jak łatwo zauważyć wszystkie charakteryzuja się stałą ogniskową: jedne mają 50mm, inne 85mm, 30mm itp. dla przykładu dajmy model:

Canon 50 mm f/1.4 EF USM (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-50-mm-f/14-ef-usm.html)

Canon - Chyba nie trzeba tłumaczyć:wink:

50 mm - Obiektyw o stałej ogniskowej rownej 50mm (nie można "przybliżać" obrazu) Dla Twojej lustrzanki będzie to ogniskowa 80mm, ale nie chce Ci namieszać w głowie;)

f/1.4 - Najmniejsza wartość przysłony (narazie powinnac wiedzieć, że jest to baardzo jasne szkło:wink:) np: obiektyw o minimalnej wartosci przysłony rownej f/1.4 jest jaśniejszy od f/1.8, a ten z kolei ustępuje jasnością f/2.0 itp. Im mniejsza wartość przysłony, tym da się użyskac mniejszą GO (głębię ostrości) czyli tego, czego potrzebujemy w portretach:wink:

EF - (ang. Electro Focus) Rodzaj mocowania wprowadzonej przez Canona.
Wymiana informacji między nim a lustrzanką przebiega wyłącznie na drodze elektronicznej. Dotyczy to - między innymi - sterowania Autofocusem (AF) oraz elektromagnetyczną przysłoną (EMD)

USM - (ang. Ultrasonic Motor) - Silnik ultradźwiekowy. Stosowany do napędu autofocusa, pozwala na wyjatkowo szybkie, ciche i precyzyjne automatyczne nastawianie ostrosci.


W Canonie S5 IS dość fajnie portrety wychodziły, nie chciałabym się zniechęcić jak się okaże że na lustrzance wychodzą gorzej :lol:


Impossible8-)


A to one się psują ? he he he :mrgreen:

same z siebie sie nie psują, ale jesli kiedyś będziesz miała okazje pracować do czasopisma National Geographic i wyślą Cię na bardzo ważną sesją w okolice Urugwaju, a Ty dopiero po skonczonej sesji zauważysz, że masz zachlapana przednią soczewkę i wyszly Ci przez to dziadowskie zdjęcia, istnieje możliwość (co jest zrozumiałe), że w przypływach gniewu (Boże, nie dopuść) rzucisz nim o scianę:wink:


Wiem czego mi brakuje w S5 IS i myślę że to już jest jakiś wyznacznik tego co potrzebuję, mianowicie brakuje mi : ostrości, wyrazistości koloru, i faktury,

Ja osobiscie na to nie narzekam w moim S3 IS. Co do ostrości - nie wiem. musialbym zobaczyć przykładowe zdjęcia, jesli chce mieć wyraźne barwy to w opcjach kolorów ustawiam "żywe kolory". A w jakim trybie robisz zdjęcia? bo jesli na "Auto" to tego nie da się ustawić:wink:


Chodzi mi o porównanie możliwości S5 IS a kitowego obiektywu Canona ...

Będzie brakowac Ci zoomu. Canon S5 IS ma 12-krotny zoom, podczas gdy kitowy obiektyw 18-55mm (jak łatwo można sprawdzić) 55/18 daje nam ten zoom zaledwie 3-krotny.


czy obiektyw 18-250 nie będzie właśnie takim obiektywem który da mi dobre możliwości by te fotografie były wyraźne, ostre i kolorowe bo najbardziej o to mi chodzi


To jest przykład tzw. "zoomu uniwersalnego" Możesz nim robić krajobrazy (szeroki kąt) wnętrza, zwierzęta, portrety, praktycznie wszystko. Problem polega na tym, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. żartowalem:wink: Takie szkła są w pelni funkcjonalne, maja tą zaletę, że zamiast całej torby obiektywow wystarczy Ci jeden, ale trzeba pogodzic się z ich wadami i bedzie dobrze. Jeśli będziesz miała ochote kupić taki zoom, pamiętaj żeby brać ze stabilizacją. Pamiętasz ile razy stabilizacja w S5 IS uratowała Cie przed poruszonymi zdjęciami?:wink: co do ostrości w takich szklach, bywa róznie, napewno nie bedzie to "żyleta" tak jak w stałkach portretowych.

No, teraz to napewno namieszalem Ci w głowie i zupełnie nic nie zapamiętasz:twisted: Jeśli tak się stalo, to wybacz, odpowiadalem tylko na Twoje pytania. Starałem się to wytłumaczyć dośc dokladnie, żebys zrozumiała (albo wiesz już o wszystkim co Ci tu pisalem) Jesli jednak czegoś nie zrozumialas to pytaj, bedziemy drążyć temat dalej, bardziej szczegółowo8-)

zuczek
14-10-2008, 10:21
Cześć

Ja osobiście polecił bym Ci taki zestaw

1. EOS 450D

2. Tamron 17-50 f/2.8 - bo lubisz ostre zdjęcia i jasność obiektywu zagwarantuje Ci swobode pstrykania przez 2gie pół roku kiedy brakuje słoneczka. koszt 1200zl wawa sklep ( skapiec.pl )

3. CANON EF 50 f/1.8 - do portretów na próbe koszt ok 300zl.


p.s. dołączam się do przedmówców że nie ma co kupować na siłe ciemnych obiektywów .. jak tak zrobiłem - sigma 18-200 i tylko w sloneczne dni jest oki bo zeby miec w miarę ostre fotki trzeba przymknąć do f8 a przy tym świetle 3.5-6.3 przy słabych warunkach pogodowych robi sie nie ciekawie :(.
Po drugie nie kupuj przez internet !!! - zaufaj doświadczeniu:)

pozdrawiam i życzę udanego zakupu Hej.

PRIMAR
14-10-2008, 12:29
Może ja, mimo, że poczatkujący dorzucę swoje 3 grosze :-)
Przed kupnem 450D miałem podobny dylemat, ale wobec niewielkiej różnicy w cenie aparatu z kitem i bez - kupiłem z kitem. Porobiłem trochę zdjęć, mniej lub bardziej udanych i wobec perspektywy wyjazdu na wakacje kupiłem używany Canon 28-135 IS USM. Nie jest zbyt jasny, ale optycznie niezły, bo dużo szkła (filtr 72 mm). Trochę ciężki, ale mi to nie przeszkadza. Do tej chwili (parę miesięcy) jest to mój podstawowy obiektyw. Kita zakładam tylko wtedy, gdy potrzebuję szerszego kąta.
Powoli dojrzewam jednak do wymiany kita na coś lepszego. W perspektywie Tamron 17-50 f/2,8 lub Canon 17-55 f/2,8 IS USM (lubię stabilizację - uzależnia).
Może Twoja droga będzie podobna? Życzę udanego wyboru.

noeee
14-10-2008, 22:02
Witaj.

Kup na początek 450D z kitem i nic więcej ...
poczytaj troszkę forum ogólnie o robieniu fotek lustrzanką ... bo troszkę inne podejście niż standardowym automatem ....

a potem (po miesiącu ... dwóch) zadecydujesz co Ci najbardziej leży ...

Ja ze swojego doświadczenia ... poleciłbym Ci stalkę canon'a 50mm f/1.4 -
na cropie z 450D daje około 80mm - idealne do portretów i nie tylko ....

dodam jeszcze, że podobnie jak Ty fociełm wcześniej około 3 lat S2'ką (to generalnie to samo co S5 ...)

Arashi
15-10-2008, 00:15
/ciach/ stałka /ciach/

Co do opisu stałek muszę jeszcze parę razy to przeczytać, niby rozumiem ale nie do końca, jak na kobietę przystało "muszę to przemyśleć" :mrgreen:
Dzięki stokrotne !



Ja osobiscie na to nie narzekam w moim S3 IS. Co do ostrości - nie wiem. musialbym zobaczyć przykładowe zdjęcia, jesli chce mieć wyraźne barwy to w opcjach kolorów ustawiam "żywe kolory". A w jakim trybie robisz zdjęcia? bo jesli na "Auto" to tego nie da się ustawić:wink:


To wszystko znam :D Kwestia jest taka ze porównując zdjęcia koleżanki posiadającej 450D i moje z S5 IS to ostrość i barwy nie mają "tego czegoś" nie mówię o całym zdjęciu bo aparat fotografem nie czyni porównuję pod kontem wyglądu nie możliwości czy stylu fotografowania :lol:



Będzie brakowac Ci zoomu. Canon S5 IS ma 12-krotny zoom, podczas gdy kitowy obiektyw 18-55mm (jak łatwo można sprawdzić) 55/18 daje nam ten zoom zaledwie 3-krotny.

Tego się boję !



To jest przykład tzw. "zoomu uniwersalnego" Możesz nim robić krajobrazy (szeroki kąt) wnętrza, zwierzęta, portrety, praktycznie wszystko. Problem polega na tym, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. żartowalem:wink: Takie szkła są w pelni funkcjonalne, maja tą zaletę, że zamiast całej torby obiektywow wystarczy Ci jeden, ale trzeba pogodzic się z ich wadami i bedzie dobrze. Jeśli będziesz miała ochote kupić taki zoom, pamiętaj żeby brać ze stabilizacją. Pamiętasz ile razy stabilizacja w S5 IS uratowała Cie przed poruszonymi zdjęciami?:wink: co do ostrości w takich szklach, bywa róznie, napewno nie bedzie to "żyleta" tak jak w stałkach portretowych.

O właśnie - dochodzimy do konkretów - jestem w stanie pogodzić się z niedogodnościami, jakie szkło uważasz za właśnie takie do wszystkiego i całkiem nie najgorsze ?



No, teraz to napewno namieszalem Ci w głowie i zupełnie nic nie zapamiętasz:twisted: Jeśli tak się stalo, to wybacz, odpowiadalem tylko na Twoje pytania. Starałem się to wytłumaczyć dośc dokladnie, żebys zrozumiała (albo wiesz już o wszystkim co Ci tu pisalem) Jesli jednak czegoś nie zrozumialas to pytaj, bedziemy drążyć temat dalej, bardziej szczegółowo8-)

Nie tak źle nie jest :mrgreen: w sumie zaczynam "kumać" o co chodzi w tych dziwacznych literkach i cyferkach, jednak nadal mam za mało wiedzy by wybrać świadomie.


Bardzo dziękuję że mi pomagasz.
Pozdrawiam
Justyna



Cześć

Ja osobiście polecił bym Ci taki zestaw

1. EOS 450D

2. Tamron 17-50 f/2.8 - bo lubisz ostre zdjęcia i jasność obiektywu zagwarantuje Ci swobode pstrykania przez 2gie pół roku kiedy brakuje słoneczka. koszt 1200zl wawa sklep ( skapiec.pl )

3. CANON EF 50 f/1.8 - do portretów na próbe koszt ok 300zl.
/ciach.../
Po drugie nie kupuj przez internet !!! - zaufaj doświadczeniu:)

pozdrawiam i życzę udanego zakupu Hej.

Tamron 17-50 nie ma stabilizacji /?/ czy mi laikowi nie będzie ciężko się fotografowało z ręki - mam statyw /odziedziczyłam/ ale powiem szczerze jeszcze nie umiem się nim posługiwać a druga sprawa czy najpierw nie powinnam się nauczyć robić zdjęcia w ręku ?
Nie mam złych skojarzeń z allegro, sprzedaję - kupuję tam parę lat i jak na razie miałam to szczęście by nie trafić na oszustów..

Dzięki za rady :-D
Pozdrawiam

Arashi
15-10-2008, 00:28
/ciach/
Może Twoja droga będzie podobna? Życzę udanego wyboru.

Canon 28-135 IS USM - cena jeszcze mnie - poraża 1500zł sam obiektyw :)
Być może będzie podobna. Nie dziękuję żeby nie zapeszyć ;-)


Witaj.
Kup na początek 450D z kitem i nic więcej ...
poczytaj troszkę forum ogólnie o robieniu fotek lustrzanką ... bo troszkę inne podejście niż standardowym automatem ....


Ok, tylko że kalkulując :
cena : body+kit = 1900zł
cena : body+kit+dodatkowy = 2650zł
Czy mimo wszystko nie opłaca mi się zaryzykować i kupić ten np : 55-250 mm IS w zestawie ?? Za 750 zł tego obiektywu nie dostanę jeśli się okaże że to on mi jest jednak potrzebny ... :lol:

Czytam :) Cały czas :grin:

Pozdrawiam
Justyna

zuczek
15-10-2008, 07:34
z kitem bywa różnie .. moj brat kupił jakies 3miesiące temu bo było tanio i w zestawie.. obecnie obiektyw cały lata .. napewno będą ludzie którzy napiszą że oni maja i ma się dobrze i pewnie prawda, ale opisany przypadek trzeba wziąść pod uwage.

Jeżeli jesteś początkująca to pewnie robisz na trybach automatycznych wiec aparat sam bedzie sterował iso od 100-400 wiec spokojnie f/2.8 starczy na focenie z ręki cały rok.

Poza tym jasne obiektywy to jest coś do czego będziesz dążyć :) prędzej czy później.. tak jak większość tych którzy kupili cropa(..,400D,450D) do pełnej klatki.

Więc nasuwa się pytanie czy nie lepiej od razu zrobić większy kroczek za niewielką różnicę w cenie ?:)

gwozdzt
15-10-2008, 08:16
Czy mimo wszystko nie opłaca mi się zaryzykować i kupić ten np : 55-250 mm IS w zestawie ??
Nie widzę jakiegoś specjalnego ryzyka w tym zakupie :-) i wg mnie na początek warto wziąć 55-250 w zestawie, ponieważ po przesiadce z S5 na sam 18-55 zdecydowanie brakowałoby Ci długich ogniskowych ("zooma").

Ponadto teleobiektyw pozwoli Ci także łatwiej uzyskac rozmyte tło przy portretach, zas wybór zestawu 18-55mm + 55-250mm zamiast jakiegoś 18-200 spowoduje, że posiadając dwa obiektywy zaczniesz powoli nabierać nawyku doboru obiektywu do określonych potrzeb.

Na "jasne portretowe stałki" przyjdzie jeszcze czas, natomiast jeśli już masz ochotę tego spróbować to tanim kosztem mozesz nabyć EF 50/1,8 II, którego używane egzemplarze w forumowej 'Giełdzie' zaczynają się od 200zł.

Z Tamronami/Sigmami dałbym sobie spokój, bo to są wszystko tylko półśrodki. Sam miałem jeden taki obiektyw (S 18-50/2.8 ) i wiecej nie chcę.
Wychwalany Tamron 17-50/2.8 to właśnie tylko tańszy "zamiennik" Canona 17-55/2.8 IS w odniesieniu do którego Tamron pozbawiony jest stabilizacji oraz posiada głośny, wolny i niezbyt dokładny napęd autofokusa.

Zreszta tenże Canon 17-55/2.8 IS w połączeniu z aparatem 450D/40D też jest tylko "tańszym zamiennikiem" sprzętu pełnoklatkowego z obiektywem 24-70/2.8 więc jak widać łatwo można się tu zapędzić dość daleko :-)
co jednak wcale nie znaczy, że każdy musi się tak rozpędzac i Tobie do robienia pięknych zdjęć z powodzeniem moze wystarczyć zestaw 450D z obiektywem podstawowym (18-55) oraz teleobiektywem 55-250.

Slider
15-10-2008, 15:40
ostrość i barwy nie mają "tego czegoś"

"tego czegoś":roll: Sorry, jestem tylko facetem, nie rozumiem:grin:

Ale skoro napisałaś, że:


Kwestia jest taka ze porównując zdjęcia koleżanki posiadającej 450D i moje z S5 IS..

to mysle, że kolezanka może byc dobrym źródłem informacji i wiedzy:wink: Skoro już ma ten aparacik, spytaj się czy dobrze się jej go uzywa, czym foci (pewnie kitem), weź go do ręki i popstrykaj. Sama po czasie, a własciwie szybciej niż myslisz zauważysz, że (jak napisał noeee) do lustra jest nieco inne podejscie niż do kompakta.


Będzie brakowac Ci zoomu. Canon S5 IS ma 12-krotny zoom, podczas gdy kitowy obiektyw 18-55mm (jak łatwo można sprawdzić) 55/18 daje nam ten zoom zaledwie 3-krotny.

Tego się boję !

Dlatego własnie propozycja z mojej strony i gwozdzta, żebyś dokupiła jakiś telezoom (najlepiej wspomniany Canon 55-250mm IS) w zestawie.


O właśnie - dochodzimy do konkretów - jestem w stanie pogodzić się z niedogodnościami, jakie szkło uważasz za właśnie takie do wszystkiego i całkiem nie najgorsze ?

Nie ekscytuj się tak:wink: Może to zabrzmi paradoksalnie, ale problemem w takim zoomie, jest jego.. zoom. Chodzi o to, że im wieksza krotnośc zoomu tym trudniej jest zrobić szklo dobre optycznie, trzymajace poziom na calym zakresie. Oczywiście, że fajnie jest czytac o moblinosci takich obiektywów, że nie trzeba nosić calej torby ze sprzetem itp, ale jest to okupione kiepską optyką.
Zauwaz proszę, że gdyby te uniwersalne zoomy, jak i nawet zwykłe zoomy byly takie dobre, to obiektywy stałoogniskowe straciłyby prawo bytu, a tak nie jest, są dalej na rynku, a na dodatek mają się całkiem dobrze:wink:

Dla udowodnienia mojej tezy posłużę się cytatem:mrgreen::


p.s. dołączam się do przedmówców że nie ma co kupować na siłe ciemnych obiektywów .. jak tak zrobiłem - sigma 18-200 i tylko w sloneczne dni jest oki bo zeby miec w miarę ostre fotki trzeba przymknąć do f8 a przy tym świetle 3.5-6.3 przy słabych warunkach pogodowych robi sie nie ciekawie :(.

I niejstety jest w tym sporo prawdy.


Tamron 17-50 nie ma stabilizacji /?/

nie ma


czy mi laikowi nie będzie ciężko się fotografowało z ręki - mam statyw /odziedziczyłam/ ale powiem szczerze jeszcze nie umiem się nim posługiwać a druga sprawa czy najpierw nie powinnam się nauczyć robić zdjęcia w ręku ?

jesli laik bedzie mial 30 lat, a profesjonalista 92, myslisz, że komu bedzie łatwiej zrobic zdjęcie z reki?:grin:
z reki zdjęcia robilas przez caly czas użytkowania S5 IS, chyba wystarczy tej nauki
Powód do użycia statywu jest bardzo prosty: jesli czas naswietlania zdjęcia jest zbyt długi, bys mogla zrobic zdjecie z reki, uzywasz statywu. Proste. Nie maja znaczenia Twoje umiejętnosci, doświadczenie itp. Statyw jest dla wygody (zazwyczaj:grin:).

Arashi
15-10-2008, 15:46
z kitem bywa różnie .. moj brat kupił jakies 3miesiące temu bo było tanio i w zestawie.. obecnie obiektyw cały lata .. napewno będą ludzie którzy napiszą że oni maja i ma się dobrze i pewnie prawda, ale opisany przypadek trzeba wziąść pod uwage.
/ciach../
Więc nasuwa się pytanie czy nie lepiej od razu zrobić większy kroczek za niewielką różnicę w cenie ?:)

Wezmę to pod uwagę - choć dostałam odpowiedź od sprzedawcy że "luz" podlega gwarancji.
Owszem - tylko trzeba mierzyć się także z własnymi możliwościami a nie tylko zachciankami :)




/ciach...../
Zreszta tenże Canon 17-55/2.8 IS w połączeniu z aparatem 450D/40D też jest tylko "tańszym zamiennikiem" sprzętu pełnoklatkowego z obiektywem 24-70/2.8 więc jak widać łatwo można się tu zapędzić dość daleko :-)
co jednak wcale nie znaczy, że każdy musi się tak rozpędzac i Tobie do robienia pięknych zdjęć z powodzeniem moze wystarczyć zestaw 450D z obiektywem podstawowym (18-55) oraz teleobiektywem 55-250.

I tak myślę że zrobię - kupuję zestaw z dodatkowym obiektywem by się najpierw nauczyć dopasowywania i ogólnie samego aparatu.
Bardzo dziękuję.



"tego czegoś":roll: Sorry, jestem tylko facetem, nie rozumiem:grin:

Ciężko tłumaczy się "to coś" :mrgreen: :lol:



to mysle, że kolezanka może byc dobrym źródłem informacji i wiedzy:wink: .../ciach/

Gdyby koleżanka mieszkała koło mnie to już dawno pożyczyłabym sobie i wojowała z tym modelem - niestety ujmę to inaczej "koleżanka internetowa" choć mieszka w mieście i foci te same miejsca które jeszcze dwa lata temu ja fociłam :)



Nie ekscytuj się tak:wink: Może to zabrzmi paradoksalnie, ale problemem w takim zoomie, jest jego.. zoom. Chodzi o to, że im wieksza krotnośc zoomu tym trudniej jest zrobić szklo dobre optycznie, trzymajace poziom na calym zakresie. Oczywiście, że fajnie jest czytac o moblinosci takich obiektywów, że nie trzeba nosić calej torby ze sprzetem itp, ale jest to okupione kiepską optyką.
Zauwaz proszę, że gdyby te uniwersalne zoomy, jak i nawet zwykłe zoomy byly takie dobre, to obiektywy stałoogniskowe straciłyby prawo bytu, a tak nie jest, są dalej na rynku, a na dodatek mają się całkiem dobrze:wink:

Czyli wnioskując i tak czeka mnie długa droga i to co jest dobre dla kogoś nie zawsze może się okazać przydatne dla mnie :lol:



jesli laik bedzie mial 30 lat, a profesjonalista 92, myslisz, że komu bedzie łatwiej zrobic zdjęcie z reki?:grin:
z reki zdjęcia robilas przez caly czas użytkowania S5 IS, chyba wystarczy tej nauki
Powód do użycia statywu jest bardzo prosty: jesli czas naswietlania zdjęcia jest zbyt długi, bys mogla zrobic zdjecie z reki, uzywasz statywu. Proste. Nie maja znaczenia Twoje umiejętnosci, doświadczenie itp. Statyw jest dla wygody (zazwyczaj:grin:).

Nie tylko z reki, uczyłam się także pracy ze statywem ale wychodziło mi to marnie pomimo ze ma on być tylko dla wygody :D Waga aparatu - tutaj tez jest różnica, i tego ze obiektyw "ciągnie" w dol wiec jest to dla mnie nauka od początku.


Pozdrawiam
Justyna

zuczek
15-10-2008, 17:20
Czyli wnioskując i tak czeka mnie długa droga..

OT
Nie ma się co łamać i zniechęcac ;) ... na szczęście że możemy ją przebyć.
/OT


p.s. Dużo zależy od twoich ambicji fotograficznych, czy będzie parcie do doskonałości ;) i czy fotografia jest jedną z twoich pasji które chcesz rozwijać.

obiektywy z tego co się zdążyłem zorientować czytając forum różnią się poza ceną:
- ogniskową .. wiadomo blizej dalej
- ostrością .. różnie na różnych body
- plastyką .. czyli oddawaniem kolorów
- szybkością i trafnością ustawiania ostrości
- winietowaniem .. po rogach zdjęcia widać czarny okrąg
- aberacją chromatyczną .. na krawędziach obiektów różowa obwotka

i to wszystko mało ;)

ale nie łam się :) wyważ wszystkie wypowiedzi i w droge do sklepu bo czas ucieka, a każda chwila jest dobra na fotografowanie.

Slider
15-10-2008, 18:04
Ciężko tłumaczy się "to coś" :mrgreen: :lol:

Teoretycznie wiem o co Ci chodzi, ale definiowac potrafie tylko własnosci matematyczne;)


niestety ujmę to inaczej "koleżanka internetowa" choć mieszka w mieście i foci te same miejsca które jeszcze dwa lata temu ja fociłam :smile:


To i tak dobrze:wink: ja u siebie w okolicy do tej pory nie znam nikogo, kto by podzielał moje pasje. Co innego, że roi się takich jak mrówek:grin: ale jednak nie znam.


Czyli wnioskując i tak czeka mnie długa droga i to co jest dobre dla kogoś nie zawsze może się okazać przydatne dla mnie :lol:

To prawda, choc nie to akurat chcialem przez to powiedzieć:wink: Ważna jest własna swiadomość w tym co się robi i żadne polecanki i sugestie nie beda tak dobre jak własny świadomy wybór. O tym akurat jest sporo i można sie doszukac w czasopismach, książkach, stronach internetowych róznych informacji o fotografii, wyborze sprzetu (co i jak jest zrobione), technik fotografowania. Naprawde jest tego mnostwo i wraz z rozrastaniem sie twojego systemu sięgaj po coraz więcej literatury. przy czym ilosci tej drugiej powinny rosnąć wprost proporcjonalnie do kwadratu ilości posiadanych obiektywów:grin:


Waga aparatu - tutaj tez jest różnica, i tego ze obiektyw "ciągnie" w dol wiec jest to dla mnie nauka od początku.

Widać, że gdzieś wyczytałas jakies mądrości z internetu (albo sama wydedukowałaś), ale do tego sa potrzebne naprawdę duże, białe lufy Canona z czerwona obwódką i literką "L" na dodatek bez łącznika statywowego:wink: ale do rzeczy:
- Standardowe obiektywy sa na tyle krotkie i na tyle lekkie, że nie ma obaw o takie zjawisko.
- obiektywy z ogniskową z zakresu 70-300mm i wyżej, fakt, są dłuższe i cięższe, jednak w wiekszosci z nich dodaje się tzw "łącznik statywowy" czyli obręcz, stanowiąca punkt pdparcia obiektywu bliżej jego srodka ciężkosci (dla wywazenia zestawu). W niektorych, tanszych przypadkach nie dodaje się go, jednak są to na tyle lekkie obiektywy, że po dobrym dokreceniu śrub statywu nie ma obaw, że cos bedzie ciągnąć w dół:wink:


- winietowaniem .. po rogach zdjęcia widać czarny okrąg

Nie strasz ludzi:wink: ten "czarny okrąg" to w zasadzie (zazwyczaj) lekkie przyciemnienie obrazu w rogach kadru.


wyważ wszystkie wypowiedzi i w droge do sklepu bo czas ucieka, a każda chwila jest dobra na fotografowanie.

To myslisz zupelnie inaczej niż ja, bo ja czekam juz drugi miesiąc i patrze tylko jak ceny spadają:twisted:

Arashi
15-10-2008, 18:44
OT
Nie ma się co łamać i zniechęcac ;) ... na szczęście że możemy ją przebyć.
/OT

Ja bym dodała : na szczęście ze możemy ja przebyć :RAZEM /bez podtekstów/ :mrgreen:



p.s. Dużo zależy od twoich ambicji fotograficznych, czy będzie parcie do doskonałości ;) i czy fotografia jest jedną z twoich pasji które chcesz rozwijać.


Zapewniam cię że jest moją pasją :)


obiektywy z tego co się zdążyłem zorientować czytając forum różnią się poza ceną:
- ogniskową .. wiadomo blizej dalej
- ostrością .. różnie na różnych body
- plastyką .. czyli oddawaniem kolorów
- szybkością i trafnością ustawiania ostrości
- winietowaniem .. po rogach zdjęcia widać czarny okrąg
- aberacją chromatyczną .. na krawędziach obiektów różowa obwotka

To już jest coś - dziękuje za taki słowniczek wszystko mi się przyda :mrgreen:



To i tak dobrze:wink: ja u siebie w okolicy do tej pory nie znam nikogo, kto by podzielał moje pasje. Co innego, że roi się takich jak mrówek:grin: ale jednak nie znam.

Slider ja jestem Gdańszczanką :-D
Potem mieszkałam przez rok w Bydgoszczy /stąd jest koleżanka/
A teraz jestem od roku w Niemczech :)



Widać, że gdzieś wyczytałas jakies mądrości z internetu (albo sama wydedukowałaś)...

I jedno i drugie :)
Wyczytuję wciąż nowe informacje.
Prócz tego byłam w sklepach by się "przymierzyć" do "puszki" z początku wahałam się przed wyborem nikona-canona wiec musiałam także ocenić co bardziej mi się podoba i co bardziej pasuje "w rękę" :lol:



To myslisz zupelnie inaczej niż ja, bo ja czekam juz drugi miesiąc i patrze tylko jak ceny spadają:twisted:

W zasadzie ja też czekałam, "szkło" miało być u mnie już w tamtym roku ale z powodu gotówki zdecydowałam się na S5 i w sumie nie żałuje to była fajna przygoda :)

Dostałam jeszcze jedna propozycje zakupu : body+kit+ Tamron AF 70-300 co oznaczają te literki AF ?


Pozdrawiam
Justyna

PS. dodałam parę zdjęć byście mogli mniej-więcej ocenić co i jak fotografuję :
http://canon-board.info/showthread.php?p=543070#post543070

Slider
15-10-2008, 19:25
Slider ja jestem Gdańszczanką :-D
Potem mieszkałam przez rok w Bydgoszczy /stąd jest koleżanka/
A teraz jestem od roku w Niemczech :)

No, jak milo, już się ktoś znalazł:wink: Skąd takie zmiany miejsca zakwaterowania (jeśli wolno spytac)? Sam bym gdzies na zachód się wybrał..


Prócz tego byłam w sklepach by się "przymierzyć" do "puszki" z początku wahałam się przed wyborem nikona-canona wiec musiałam także ocenić co bardziej mi się podoba i co bardziej pasuje "w rękę" :lol:


A to ciekawe. w segmencie amatorskim Nikon o wiele bardziej dba o ergonomię i dobre wpasowanie aparatu, więc z tego wynika, że musisz miec dość małe dłonie:wink:


W sumie dostałam jeszcze jedna propozycje zakupu : body+kit+ Tamron AF 70-300 co oznaczają te literki AF ?

Czy ja jestem tak dobrym słownikiem?:grin:
AF oznacza z angielskiego "Autofocus" czyli po naszemu; automatyczne ustawianie ostrości.
Skąd wzięłaś tego Tamrona? bo z tego co się domyslam chodzi Ci o TEGO Tamrona http://www.cyfrowe.pl/aparaty/tamron-70-300-mm-f/40-f/56-di-ld-macro.html ale żadnych literek AF tam nie dostrzegłem (może to jakis z wlasnym wbudowanym silniczkiem:wink:

Jesliby porównywac tego Tamrona ze wspomnianym Canonem to sprawa ma sie nastepujaco:

Canon:

Zalety:
+niska waga i kompaktowe rozmiary,
+dobra jakość obrazu zarówno w środku jak i na brzegu kadru,
+nieuciążliwa aberracja chromatyczna,
+dobrze kontrolowana koma,
+dobra praca pod ostre światło,
+rozsądna praca autofokusa
+obecność stabilizacji,
+przystępna cena.

Wady:
-lekkie przesunięcie płaszczyzny ogniskowej objawiające się małymi acz mierzalnymi różnicami w poziomie aberracji i rozdzielczości pomiędzy dwiema stronami kadru,
-zauważalny astygmatyzm,
-wyraźne winietowanie dla wszystkich ogniskowych,
-za dużo plastiku w obudowie.

Tamron:

Zalety:
+dobra ostrość obrazu w zakresie ogniskowych od 70 do 200 mm,
+dobre światło f/4.5 trzymane aż do ogniskowej 200 mm,
+bardzo małe winietowanie,
+mała dystorsja,
+dość dobrze korygowana koma,
+bardzo dobry stosunek jakości do ceny,
+metalowy bagnet w tej klasie cenowej to rzadkość.

Wady:
-słaba jakość obrazu dla 300 mm,
-nietypowa powierzchnia ostrego obrazu w środku zakresu ogniskowych,
-zbyt duża aberracja chromatyczna dla 300 mm,
-bardzo słaba praca pod ostre światło,
-wolny, głośny i zawodny autofokus.

Wszystko to i wiele innych znajdziesz na: http://www.optyczne.pl/ Miłego czytania:wink:

zuczek
15-10-2008, 20:07
hmmm

Zeby nie było, że jestem fanem Tamronów powiem tak, że znane mi dobre modele to T 17-50 f/2.8 | T 28-75 f/2.8 | 70-200 f/2.8 .

i znowu brat ;) kupił 70-300 f/4.0-5.6 ( ten z powyższej wypowiedzi ) i powiem ze w porównaniu do T 28-75 którego mam i jest naprawde solidny i zwarty w swojej konstrukcji, ten był do przesady plastikowy i luzny :(

Slider
15-10-2008, 20:22
i znowu brat :wink: kupił 70-300 f/4.0-5.6 i powiem ze w porównaniu do T 28-75 którego mam i jest naprawde solidny i zwarty w swojej konstrukcji, ten był do przesady plastikowy i luzny :(

Co sie dziwisz?:wink: Zobacz jaka różnica w cenie. I tak ten tańszy Tamron jest o tyle lepszy od Canona, że ma przynajmniej metalowy bagnet. Co nie przeszkadza pozostawiac optyce wiele do zyczenia8-)

krzy
15-10-2008, 20:49
....
PS. dodałam parę zdjęć byście mogli mniej-więcej ocenić co i jak fotografuję :
http://canon-board.info/showthread.php?p=543070#post543070
Fajne zdjęcia !!! szczególnie "różyczka" z tym tłem... bardzo miłe, widać wrażliwość...;) i co najważniejsze: wiesz co chcesz pokazać na zdjęciu!

Oj, obawiam się, że dla Ciebie to któraś "piątka" to byłby odpowiedni sprzęt! Sama napisałaś, że zależy Ci na ostrości, kolorach, rozmytym tle... Więc napewno nie myśl o super-zoomach 18-200 itp. Jeśli nie przekonuje Cię podstawowy zestaw z jednym kitem to weź jeszcze EF 50 f/1.8 - do portretów i takich zdjęć ja "różyczka". Wolno ustawia ostrość, silniczek troche warczy, ale jasność - f1,8 pozwala rozmyć tło, a trochę przymknięty jest ostry.
Wiem z przykrego doświadczenia :( że zmiany typu Tamron 75-300 na Canon 20-200, Canon 17-18 na Canon 17-55 itp kosztują i ciągle czegoś brakuje...

PRIMAR
15-10-2008, 23:40
Canon 28-135 IS USM - cena jeszcze mnie - poraża 1500zł sam obiektyw :)
Być może będzie podobna. Nie dziękuję żeby nie zapeszyć ;-)

Obiektyw kupiłem używany, po dokładnym sprawdzeniu, za 670 zł. Jeżeli zmienię zdanie, to sprzedam z niewielką stratą, a Maroko i parę innych miejsc obfotografowane :-)
Tamrona 17-50/2,8 bez stabilizacji bym sie nie bał - krótkie ogniskowe i jasny obiektyw w całym ich zakresie. Ale to chyba trochę później - na razie kit da radę.
Pięknych zdjęć! :mrgreen:

zuczek
16-10-2008, 07:27
Tamrona 17-50/2,8 bez stabilizacji bym sie nie bał - krótkie ogniskowe i jasny obiektyw w całym ich zakresie.

czy jasny obiektyw w całym zakresie to źle :?:

shadowman25
16-10-2008, 09:44
czy jasny obiektyw w całym zakresie to źle :?:


No własnie takie obiektywy są najlepsze tyle ze są droższe. W fotografii ważne jest światło

zuczek
16-10-2008, 18:34
ja to wiem :)

talarczyk
16-10-2008, 19:00
czy jasny obiektyw w całym zakresie to źle :?:


Obiektyw kupiłem używany, po dokładnym sprawdzeniu, za 670 zł. Jeżeli zmienię zdanie, to sprzedam z niewielką stratą, a Maroko i parę innych miejsc obfotografowane :-)
Tamrona 17-50/2,8 bez stabilizacji bym sie nie bał - krótkie ogniskowe i jasny obiektyw w całym ich zakresie. Ale to chyba trochę później - na razie kit da radę.
Pięknych zdjęć! :mrgreen:


Ale co oznacza "krótkie ogniskowanie" i dlaczego jest to zaletą to nie wiem ;)

Amok
16-10-2008, 19:01
ja bym polecił 350D/400D i jakiś dużo lepszy obiektyw... bo obiektyw w aparacie jest najważniejszy...

Slider
16-10-2008, 19:18
Ale co oznacza "krótkie ogniskowanie"

Szybkie nastawianie ostrości.

talarczyk
16-10-2008, 19:40
Szybkie nastawianie ostrości.

Nie za bardzo mi szybki AF pasował do Tamrona, przeczytałem jeszcze raz post PRIMARa i... pardon, chodziło o "krótkie ogniskowe":oops:

Slider
16-10-2008, 20:04
i... pardon, chodziło o "krótkie ogniskowe":oops:

A jednak doczytałeś;) A dlaczego jest to zaletą to pewnie sam wiesz.. im krotsze ogniskowe, tym łatwiej jest się obyć bez IS'a. Pzdr:wink:

Arashi
16-10-2008, 20:51
No, jak milo, już się ktoś znalazł:wink: Skąd takie zmiany miejsca zakwaterowania (jeśli wolno spytac)? Sam bym gdzies na zachód się wybrał..

Slider - pogoń za karierą - a dokładnie za "chlebem" :lol: :mrgreen:



A to ciekawe. w segmencie amatorskim Nikon o wiele bardziej dba o ergonomię i dobre wpasowanie aparatu, więc z tego wynika, że musisz miec dość małe dłonie:wink:

Dłoni nie mam mega małych, ogólnie jestem dużą dziewczynką :lol:
Ale nie lubię tez jak "nie czuje" sprzętu w reku :lol: /bez podtekstów proszę/ :mrgreen: a takie wrażenie miałam przy nikonie, canon jednak bardziej mi się podobał a przeważyło szale to ze canon ma tańsze obiektywy mimo wszystko.




Wszystko to i wiele innych znajdziesz na: http://www.optyczne.pl/ Miłego czytania:wink:

Dzięki :)



Fajne zdjęcia !!! szczególnie "różyczka" z tym tłem... bardzo miłe, widać wrażliwość...;) i co najważniejsze: wiesz co chcesz pokazać na zdjęciu!

To bardzo miłe - stokrotne dzięki :mrgreen:


PRIMAR cały czas się waham miedzy tym tamronem a canonem ze stabilizacja ...

:mrgreen:

Slider
16-10-2008, 21:28
Slider - pogoń za karierą - a dokładnie za "chlebem" :lol: :mrgreen:

Wiem, pieczywo Schulstad jest bardzo dobre, ale produkują je także w Polsce, więc nie musialas wyjezdżać:grin:


Dłoni nie mam mega małych,

To taki oksymoron?:wink:


nie lubię tez jak "nie czuje" sprzętu w reku :lol: /bez podtekstów proszę/ :mrgreen:

Nie wiem jak Ty, ale ja tu żadnej dwuznacznosci nie widzę8-)


canon jednak bardziej mi się podobał a przeważyło szale to ze canon ma tańsze obiektywy mimo wszystko.


Ja z kolei wiem, że Canon ma jedne z najdrozszych obiektywów, w porownaniu do innych systemów (Nikona także) ale nie chcę Cie budzic z tak wspaniałego snu..:wink:


cały czas się waham miedzy tym tamronem a canonem ze stabilizacja ...

Bierz Canona. Zdecydowanie lepsza optyka, ostrość, stabilizacja i szybszy AF, ponadto jesli kupisz w zestawie to wyjdzie taniej, niż gdybyś kupowała osobno. U Tamrona dodatkowe 50mm ogniskowej często Ci się nie przyda, chyba, że lubisz "obiektywy miękkorysujące":lol: Ostatecznie można poczytac testy. Pzdr:wink:

zuczek
17-10-2008, 11:05
na puszkach xxxD Tamron rysuje raczej ostrzej niz Canon...

Slider
17-10-2008, 20:37
na puszkach xxxD Tamron rysuje raczej ostrzej niz Canon...

A na puszkach xxD miałoby być odwrotnie? Nie wiem co puszka ma do ostrości obiektywów, jeśli podpina się je rownolegle do tego samego korpusu. Rożnica w ostrości może byc lepsza u Tamrona dla danych kombinacji; ogniskowa/przysłona, ale jestem ciekaw gdzie wyczytałeś ta fraze o puszkach8-)

goresh
18-10-2008, 13:00
obiecane fotki :)

obiektyw kit - 18-55 IS

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/SpacerPoKrakowie#5258436692916575234

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/KwiatkiPajCzkiITePe#5258440172334539058

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/KwiatkiPajCzkiITePe#5258436735901359586

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Saab#5258437499895057282

obiektyw 55-250 IS

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Zwierzki20#5258433243607810306

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Zwierzki20#5258432191843589106

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258439116054742114

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258440129968998098

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258441057214028546

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258441886643059442

mam nadzieję, że te fotki będzie widać, bo po raz pierwszy dodaje tu zdjęcia :)

edit:
fotek nie widać, tak więc wrzucam linki :)

wiem, że picasa to nie najlepsze miejsce no ale obecnie dla mnie najprostsze by wrzucić te fotki :)

pozdrowionka

zuczek
18-10-2008, 13:30
puszki xxD maja wieksza matryce (aps-h) i ze wzgledu na ich budowe owocuje to lepsza ostrością ...

MagdaS
18-10-2008, 13:54
Hej nie wiedziałam gdzie napisac wiecpisze w tym temacie, najpierw o Canonie 450d powiem rtym ktorzy sie nad nim zasrtanawiają żeby przemysleli porzadnie ta decyzje. Ja dlugo bylam nan zdecydowana ale gdy ostatnio robilam caly weekend zdjecia na zawodach jezdzieckich i musialam biegac z tym aparacikiem sporo a potem poszlam do sklepu i potrzymalam w rece 40 d stwierdzilam ze czekam tzn dozbieram kase i kupie 40d... jednak ergonomia niezastąpiona a wydawalo mi sie ze 450 jest wygodny (tez mam wieksze dlonie) ale jedak jak sie pozna wiekszego brata z seri xxD to sie nie chce z nim rozstawac a i szybkosc tez zacheca;)

To tyle ale wlasnie chcialam sie zapytyac jaki jest ekran LCD w Canonie 450d.. tzn chodzi mi o to ze w 40d slyszalam ze marny, ze slaba jakosc za duzy a z tego c patrze na parametry w 450d jest taki sam i chcialam wobec tego zapytac czy to rzeczywiscie ten sam ekranik o podobnej jakosci? I czy rzeczyweiscie jest kiepski i warto sie tym martwic przy kupnie ?

Janusz Body
18-10-2008, 14:40
puszki xxD maja wieksza matryce (aps-h) i ze wzgledu na ich budowe owocuje to lepsza ostrością ...

xxxD i xxD mają APS-C (crop 1.6)

tylko 1D ma APS-H (crop 1.3)

5D, 1Ds ma FF

talarczyk
18-10-2008, 14:42
a EF-s APS-H nie pokryje...? Gdyby tak 10-22 do jedynki zapiąć :twisted:

Slider
18-10-2008, 17:50
puszki xxD maja wieksza matryce (aps-h) i ze wzgledu na ich budowe owocuje to lepsza ostrością ...

Tak myslałem, że coś kombinujesz z ta APS-H, ale Janusz ma racje. Tylko 1D, 1DMk II i 1DMkIII maja APS-H


a EF-s APS-H nie pokryje...? Gdyby tak 10-22 do jedynki zapiąć :twisted:

Co tam, ze nie pokryje.. Nie podepniesz nawet. do FF i APS-H mozna podpinać tylko szkła z mocewaniem EF

zuczek
19-10-2008, 16:22
Tak myslałem, że coś kombinujesz z ta APS-H, ale Janusz ma racje. Tylko 1D, 1DMk II i 1DMkIII maja APS-H



Święta racja, gorąco przepraszam za wprowadzenie w błąd. Kiedyś przeglądałem skapiec_a.pl i tam była taka klasyfikacja i przy xxD bylo aps-h :/ .. i tak zapamiętałem. Ostatnio było już samo aps przy xxxD i xxD ale nie dociekałem dlaczego się zmieniło.

sorry..


p.s. Apropo dużych rąk i puszki .. zawsze można dokupić gripa .. podobno to pomaga :)

ToSemJa
19-10-2008, 16:48
Potrzebuję waszej pomocy w wyborze zakupionego zestawu fotograficznego, nie chcę się naciąć, a w aparatach jestem laikiem więc pytam mądrzejszych i mam nadzieję że naprowadzicie mnie na to co warte jest kupienia.
Do rzeczy: w chwili obecnej posiadam canona S5 IS chcę wymienić go na pierwszą w życiu lustrzankę wybór padł na Canona 450D i tutaj zaczynają się schody, wiem że w zestawie jest taniej, lecz wiem także że tanio dość często znaczy gorzej, także wyłapałam trzy aukcje allegro które mnie zainteresowały :

1. http://www.allegro.pl/item450345330_canon_eos_450d_ob_18_55_mm_is_55_250 _mm_is.html

2. http://www.allegro.pl/item452539584_canon_450d_18_55_75_300_4gb_fut_filt r_akces_fvat.html

3. http://www.allegro.pl/item453715545_nowy_canon_eos_rebel_xsi_450d_digita l_slr_5obiekty.html

Bardzo proszę o radę czy nie są to żadne ściemy, a sprzęt /obiektywy/ warte są zakupu, i który z was zestaw jest na prawdę wart zainteresowania.

Pozdrawiam
I z góry dziękuję.
Justyna

Gośćz ostatniej aukcji nawet nie wie co sprzedaje... 5 obeiktywów? od kiedy konwertery i soczewki zaliczane są do obiektywów? :) Ostatniego napewno nie kupuj, poza body reszta nadaje się na śmietnik... poza tym brak gwarancji...
ja bym proponował taki zestaw: http://www.allegro.pl/item454617394_lustrzanka_canon_eos_450d_18_55_is_4 50_d_raty.html + grip i cała reszta osobno...

mamut9
20-10-2008, 17:46
...ja bym proponował taki zestaw: http://www.allegro./item454617394_lustrzanka_canon_eos_450d_18_55_is_4 50_d_raty.html + grip i cała reszta osobno...

i to jest zdecydowanie najrozsądniejszy wybór.
Potem dokupisz obiektyw o takich parametrach i takiej firmy jak ci bedzie potrzebny.
Ja kupiłem w takim zestawie .. potem przejściówkę z m42 na Canon - i wybór dobrej jakości obiektywów za niewielkie pieniadze - spory. Popytaj znajomych często w szafach maja aparaty Zenit z roznymi obiektywami - ja tak znalazłem Jupitera 200mm F4 /szkło - a jak rysuje....:rolleyes:

Arashi
21-10-2008, 17:55
Witam wszystkich po przerwie.
Aparat już kupiłam byliśmy w odwiedzinach w Polsce i wybrałam się do cyfrowe.pl zakupiłam zestaw body+ 18-55is + 55-250is na razie nie podzielę się spostrzeżeniami bo najzwyczajniej w świecie technika mnie przerasta :D i uczę się nim posługiwać :)

Bardzo dziękuje za wszelka pomoc i rady :)

Pozdrawiam
Justyna
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

obiecane fotki :)

obiektyw kit - 18-55 IS

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/SpacerPoKrakowie#5258436692916575234

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/KwiatkiPajCzkiITePe#5258440172334539058

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/KwiatkiPajCzkiITePe#5258436735901359586

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Saab#5258437499895057282

obiektyw 55-250 IS

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Zwierzki20#5258433243607810306

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Zwierzki20#5258432191843589106

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258439116054742114

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258440129968998098

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258441057214028546

http://picasaweb.google.pl/GoreshSalzberger/Szwecja#5258441886643059442

mam nadzieję, że te fotki będzie widać, bo po raz pierwszy dodaje tu zdjęcia :)

edit:
fotek nie widać, tak więc wrzucam linki :)

wiem, że picasa to nie najlepsze miejsce no ale obecnie dla mnie najprostsze by wrzucić te fotki :)

pozdrowionka


Thanx :)
Widzę że kotki i pieski w standardzie jak u mnie :mrgreen:
Co to za kocie szczęście ?
Bo berneńczyka poznaję :)

goresh
22-10-2008, 17:08
wrednota - znaczy kocurek to pers znajomych :D uwielbia jak ktoś jej robi fotki ;p jak to każdy pers uwielbia być w centrum uwagi :)

berneńczyk to z rodzinki :) straaaaasnie fajne to psiko :) i uwielbia długo leżeć więc nie ma problemu z fotkami typu "wielki nos" :D

ot kotów i psiaków preferuję kwiatki/pajączki/ciekawe faktury powierzchni, ale to było wg mnie najszybsze do pokazania obrazów z tych obiektywów, że w cale tak źle z tym światłem nie jest jeśli da się szczeniaka w ruchu złapać spokojnie :)

pozdrowionka

PRIMAR
24-10-2008, 13:57
... zakupiłam zestaw body+ 18-55is + 55-250is na razie nie podzielę się spostrzeżeniami bo najzwyczajniej w świecie technika mnie przerasta :D i uczę się nim posługiwać :)
Arashi, gratuluję zakupu - na pewno będziesz zadowolona. Pochwal się kiedyś zdjęciami.:mrgreen:

Arashi
25-10-2008, 22:20
Arashi, gratuluję zakupu - na pewno będziesz zadowolona. Pochwal się kiedyś zdjęciami.:mrgreen:

Dzięki :)
Jak na razie jestem zadowolona :mrgreen:
Nowe zdjęcia mam - ale żadne w sumie nie nadają się do "pokazywania" znalazłam jednak dwa które mam nadzieję że nie ściągną na moją głowę wszystkich gromów tego forum :mrgreen:
Zapraszam : Gucio fotkowany nowym "sprzętem" :) (http://canon-board.info/showthread.php?p=547942#post547942)

Pozdrawiam
Justyna

PRIMAR
26-10-2008, 01:30
Dzięki :)
Jak na razie jestem zadowolona :mrgreen:
Nowe zdjęcia mam - ale żadne w sumie nie nadają się do "pokazywania" znalazłam jednak dwa które mam nadzieję że nie ściągną na moją głowę wszystkich gromów tego forum :mrgreen:
Zapraszam : Gucio fotkowany nowym "sprzętem" :) (http://canon-board.info/showthread.php?p=547942#post547942)

Pozdrawiam
Justyna

Gucio fajny - pomysł z odbiciem też. Mój kot nie jest taki miły - nie chce pozować. :(
Z nowości - wczoraj po raz pierwszy używałem lampy 430 II - rocznica śubu szwagra. Różnica miedzy wbudowaną, a zewnętrzną KOLOSALNA.
Serdeczności
KM

Arashi
26-10-2008, 18:27
...
ot kotów i psiaków preferuję kwiatki/pajączki/ciekawe faktury powierzchni, ale to było wg mnie najszybsze do pokazania obrazów z tych obiektywów, że w cale tak źle z tym światłem nie jest jeśli da się szczeniaka w ruchu złapać spokojnie :)

Pajączki to mnie przerażają więc raczej na moje zainteresowanie nie mogę liczyć - nawet z dwu metrowym zoomem :lol: :mrgreen:


Gucio fajny - pomysł z odbiciem też. Mój kot nie jest taki miły - nie chce pozować. :(
Z nowości - wczoraj po raz pierwszy używałem lampy 430 II - rocznica śubu szwagra. Różnica miedzy wbudowaną, a zewnętrzną KOLOSALNA.
Serdeczności
KM

Dzięki za uznanie - mi się też podoba ale ja jestem nieobiektywna bo to moje fotki i mój kot :mrgreen: Gucio nie lubi pozować trzeba się nachodzić, i na stękać żeby w końcu go gdzieś uchwycić - wtedy miałam szczęście bo liście za oknem tańczyły z wiatrem, co Gucia zainspirowało do /po/modelowania :lol:
Primar można to gdzieś obejrzeć > - znaczy się twoja walka z nową lampą i jej efekty ? :-)