PDA

Zobacz pełną wersję : obiektyw M42+adapter z potwierdzeniem ostrości



Hamtaro
07-10-2008, 17:40
Witam.

Ostatnio chodzi mi po glowie pomysl zakupu jakiejs dluzszej stalki(ok 135mm) na M42. I w zwiazku z tym mam pare pytań:

1. Czy warto wyposażyć sie w adapter z potwierdzeniem AF?
2. Jaki obiektyw polecacie?(ok 300zl.) glównym kryterium jest interesujacy bokeh, jasność nie jest tak wazna?
Za wszystkie podpowiedzi bede wdzieczny:)

canis_lupus
07-10-2008, 17:43
Interesujący bokeh? MTO/rubinar. Ale to 500mm lub 1000mm. :D

mushi
07-10-2008, 17:53
Ostatnio zakupiliśmy adapter m42, jakiś jeden z tańszych na Allegro w wersji z kluczykiem do dokręcania, nie ma potwierdzenia AF i sprawuje się całkiem nieźle...testowany na obiektywie Carla Zeissa 200mm i na kilku produkcji radzieckiej od starego Zenita.

GhostRider
07-10-2008, 17:57
1. Czy warto wyposażyć sie w adapter z potwierdzeniem AF
Wg mnie warto

2. Jaki obiektyw polecacie?(ok 300zl.) glównym kryterium jest interesujacy bokeh, jasność nie jest tak wazna?
Obiektywów 135/2.8 jest dużo - najlepiej napisz do sprzedającego o zdjęcia na 2.8 i sam zobaczysz. Ale i tak kupisz obiektyw z AF. Na początek kup sobie taniego heliosa 50/2.0 i popróbuj sił z MF - takie jest moje zdanie.

Radus
07-10-2008, 19:07
Bedziesz stosował czesto m42 - warto, sporadycznie - nie koniecznie

chmuras
07-10-2008, 19:52
Obecnie używam Sonnara 135/3.5 - podobno jeden z najlepszych obiektywów na M42.
Z własnego doświadczenia mogę to potwierdzić - jakość nieosiągalna dla wielu współczesnych szkieł.
Nawet przy wywoływaniu RAW'ów jest dużo mniej roboty (głównie chodzi o kolorystykę i późniejsze ostrzenie) niż np. ze zdjęciami robionymi Tamronem 17-50.
Co do cen to za 250-300zł spokojnie kupisz egzemplarz w bardzo dobrym stanie.
Swojego używam z 400d i po pierwszych próbach z ręcznym ostrzeniem przy kiepskim wizjerze tego aparatu dałem sobie spokój i kupiłem porządny adapter z potwierdzeniem ostrości od jednego z forumowych kolegów, w 40d dzięki lepszemu wzienikowi manualne ostrzenie na pewno nie jest tak irytujące.
Niestety aktualnie muszę się pożegnać z Sonnarem - kupiłem C70-200/4L, ale tylko dlatego, że potrzebowałem teleobiektywu z szybkim AF do bardziej "dynamicznych" zdjęć.
Napisz na PW to wyślę Ci parę fotek zrobionych Sonnar'em.

Hamtaro
07-10-2008, 19:58
narazie chcialem sie troche pobawic GO, podoba mi sie bokeh taki jakby to ująć "zenithowy" czy "analogowy" dlatego pomyslalem o jakims M42. pewnie pod konec roku beda fundusze to sie zaopatrze w szkla z AF ale jezeli manuale sa wzglednie tanie to mozna tez by sie tym troche pobawic... wniosek narazie nasowa mi sie jeden- brac adapter z potwierdzeniem, najwyzej jak sie nie wkrece w manuala to sie sprzeda:)

mate00sh
07-10-2008, 20:44
Trochę sprzętu M42 przeszło mi przez łapy, więc mogę polecić:
- CZJ Sonnar 3.5/135 (bardzo ostry obiektyw, ładny bokeh)
- Pentacon 2.8/135 (mniej ostry od Sonnara, bokeh natomiast MZ ładniejszy)
- Pentacon 4/200 (j.w.)
- CZJ Sonnar 2.8/180(200) (klasa sama w sobie, ale drogi)
- CZJ Biometar 2.8/80 (bardzo przyjemny bokeh)
a z krótszych
- CZJ Tessar 2.8/50 (j.w.)
- CZJ Pancolar 1.8/50 (tu bokeh specyficzny, nie każdemu się może podobać)

anzelm-74
07-10-2008, 21:06
Elo.
Warto się wyposażyć w dendalion z potwierdzeniem, jeżeli posiadasz aparat gorszy niż 40D , o czym napisał już Chmuras. Posiadam sonnara 135/3.5 i powiem tylko, że jest ostry jak brzytwa. Polecam.

troll
07-10-2008, 21:24
1. Czy warto wyposażyć sie w adapter z potwierdzeniem AF?


Witam - tak warto.

Ja używam "dandeliona" wraz z układem "Archi'ego" i mieszkiem - rosyjskim (eeee radzieckim) na 40d. Na pierścień "potwierdzenia" nakręcam Rodenstocka z dorobionym gwintem M42. Działa jak złoto. Bez "dandeliona" nie wyobrażam sobie robienia "makrołków".

Pozdrawiam.

josif
07-10-2008, 21:52
a ktoś testował w ten sposób jupitera 400 1:4 zenithowego????

Selena
07-10-2008, 22:42
Jupitera 400 nie, ale Soligora 300/5,5 testowałam i problemów nie było. Oczywiście potwierdzenie działa tylko do f/8 ...
Adapter z dandelionem naprawdę warto kupić, oczywiście jeśli ktoś lubi szkła manualne. U mnie w 400d sprawdza się to naprawdę dobrze.
Mam adaptery EOS/M42 i EOS/Leica-R z dandelionem i bez, różnica w użytkowaniu naprawdę duża. Pierścienie pośrednie też 'wyposażyłam' w chip ;)...

Pentacon 200/4 rzeczywiście jest tak dobry jak twierdzi mate00sh, też go mam i wyjątkowo podoba mi się bokeh tego szkła. Parę innych M42 też mam, ale jakościowo już takie sobie...
Leica jest jeszcze lepsza (ale to już nie M42:wink:) : Elmarit-R 90/2,8 świetny, a Summicron-R 50/2 to dla mnie absolutnie genialne szkło ...

josif
08-10-2008, 16:09
no i pożyczyłem adapter eos-m42
przypiąłem jupitera
i dupsko
jakiś ten adapter nieprecyzyjny
łapię za obiektyw aparat gaśnie wyłącza się
coś zwiera?
niedopasowana przejściówka?

mieliście coś takiego?
chcę kupić tylko gdzie znajdę porządną?

andrzej3k
08-10-2008, 16:50
no i pożyczyłem adapter eos-m42
przypiąłem jupitera
i dupsko
jakiś ten adapter nieprecyzyjny
łapię za obiektyw aparat gaśnie wyłącza się
coś zwiera?
niedopasowana przejściówka?

mieliście coś takiego?
chcę kupić tylko gdzie znajdę porządną?
Ja używam adapter Tago Tech. Z 450-tka działa 100/100, z 5-tką nieco gorzej. Mam na myśli procent trafionych nastaw.
Objawy o których piszesz wskazują moim zdaniem na nieprawidłowo zatrzaśnięty obiektyw z adapterem. Ustaw sobie aparat w tryb AV. Po właczeniu adapter powinien zameldować się na wyświetlaczu z przesłoną 2.
Jeśli jest inaczej to znaczy, że jest źle zatrzaśnięty.
Ponadto zanim zatrzaśniesz obiektyw zobacz czy w pozycji czerwonej kropki, przy ruchach lewo-prawo o ok. 2-3 mm obiektyw chodzi bez żadnych oporów, bardzo płynnie i lekko. Zobacz też z profilu czy płaszczyzna adaptera i gniazda pasują do siebie idealnie.
Piszę na podstawie własnego doświadczenia bo po kupnie chciałem go reklamować. Teraz wiem jak mocowac go w aparatach nawet po ciemku i już się nie mylę.

Selena
08-10-2008, 17:07
andrzej3k niekoniecznie musi być 2 ;) . Z moich adapterów jeden rzeczywiście w Exif-ie zapisuje 50/2, natomiast drugi 50/1,4 . Czyli jeśli w trybie AV pojawi się się przysłona 1,4 też wszystko będzie OK., zależy to od wersji chipu. Być może są też inne wersje..., ważne by przysłona była większa od 0.
Jak znajdę dane sprzedawcy (Allegro) u którego kupiłam to dam znać.

remol71
08-10-2008, 17:18
Witam.

Ostatnio chodzi mi po glowie pomysl zakupu jakiejs dluzszej stalki(ok 135mm) na M42. I w zwiazku z tym mam pare pytań:

1. Czy warto wyposażyć sie w adapter z potwierdzeniem AF?
2. Jaki obiektyw polecacie?(ok 300zl.) glównym kryterium jest interesujacy bokeh, jasność nie jest tak wazna?
Za wszystkie podpowiedzi bede wdzieczny:)

Polecam Telezenitar MC135/2.8APO. Bardzo dobre szkło.

andrzej3k
08-10-2008, 17:19
andrzej3k niekoniecznie musi być 2 ;) . Z moich adapterów jeden rzeczywiście w Exif-ie zapisuje 50/2, natomiast drugi 50/1,4 . Czyli jeśli w trybie AV pojawi się się przysłona 1,4 też wszystko będzie OK., zależy to od wersji chipu. Być może są też inne wersje..., ważne by przysłona była większa od 0.
Jak znajdę dane sprzedawcy (Allegro) u którego kupiłam to dam znać.

Fakt. Najważniejsze aby zgłaszana przysłona była > 0.
Dziękuję za poprawkę i kobiecą czujność :)

@ josif Ja kupiłem taki model (http://www.allegro.pl/item455383399_adapter_canon_eos_m42_potwierdzenie_ af.html). Tani nie jest ale jestem z niego bardzo zadowolony.

GhostRider
08-10-2008, 17:39
@ josif Ja kupiłem taki model (http://www.allegro.pl/item455383399_adapter_canon_eos_m42_potwierdzenie_ af.html). Tani nie jest ale jestem z niego bardzo zadowolony.
I to wg mnie był błąd. Przepłaciłeś. Wszystkie adaptery są praktycznie takie same. Mogą się różnić tym, iż w exif'ie masz np 2.0 lub 1.4. Ale to i tak nie ma znaczenia.

lukaszczecin
08-10-2008, 17:59
a jaki polecasz?

GhostRider
08-10-2008, 18:27
a jaki polecasz?
Byle jaki - to nie ma znaczenia. Miałem kilka i nie było różnicy. Znaczy obecnie nie ma różnicy, gdyż jeszcze jakiś czas temu niektóre adaptery nie potwierdzały ostrości na bocznych punktach. Teraz nie ma z tym problemów. Zapytaj sprzedającego o to przed zakupem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I zapytaj się czy ostrzą na nieskończoność.

Silwe
08-10-2008, 18:50
Generalnie można rozróżnić dwa rodzaje dandelionów 1. Chińskie 2. Rosyjskie. 90% dandelionów z Allegro to chińszczyzna. Rosyjskie sprzedawałem ja i Enter oraz AdamJaku. Chińskie miały przeważnie info w exifie jako f.2.0 a rosyjskie f1.4. Redukcje też są różne. Te które sprzedawałem były Polskiej produkcji, specjalnie przystosowane pod układ elektroniczny ( wyfrezowane wyżłobienie w redukcji) natomiast chińskie są po prostu naklejane na adapter na płaską powierzchnię. Swojego czasu na forum m42 pojawiły się informacje że chińskie dandeliony powodowały uszkodzenie body, zdaje się że były 2 takie przypadki na forum, oraz były problemy z BF. Pierwszy problem był zdaje się związany ze złym przyklejeniem układu i powodował zwarcie w body ( możliwe że były to tylko incydentalne przypadki chińskiego producenta). Ja swoich Dandelionów ( Rosyjskich) używam od 2 lat, i cały czas bardzo dobrze się spisują. Gdyby ktoś z was poszukiwał takowych to posiadam jeszcze 6 sztuk - Adapter + dandelion, nowych z czasów jak je wystawiałem na Allegro. W razie co zapraszam na priva.

Co do samego sensu używania takiego układu, to ułatwia on ostrzenie w bardzo dużym stopniu przy bardzo jasnych szkłach 1.2 1.4 1.5 1.8 .2.0 gdzie GO jest bardzo mało. Jeżeli ktoś ma zamiar rzadko używać manualnego obiektywu to nie ma sensu kupować redukcji z dandelionem, jeżeli ma zamiar pobawić się dłużej manualną optyką, a w szczególności jakimiś dobrymi okazami na m42 to jest sens dokupić nawet kilka redukcji do poszczególnych obiektywów.

Polecam zakup takich szkieł:

1. MC Zenitar 2.8/16mm - sens tylko do pełnej klatki i nie warto do niego zakładać redukcji z danelionem
2. Carl Zeiss Flektogon 2.4/35mm - jedno z najlepszych szkieł na m42 ( warto używać z danelionem)
3. Carl Zeiss Pancolar 1.8/50mm - bardzo dobra ostrość od 1.8
4. Jupiter 9 2/85mm - świetna portretówką, koniecznie z redukcją z dandelionem
5. Carl Zeiss Sonnar 3.5/135mm - super obiektyw, chyba najlepsza 135mm na m42
6. Jupiter 21m - 4/200mm - ostry tak samo jak Canon 70-200
7. Tair 3S 4.5/300mm Fotosniper - najlepsze manualne 300mm.

Selena
08-10-2008, 23:08
Fakt. Najważniejsze aby zgłaszana przysłona była > 0.
Dziękuję za poprawkę i kobiecą czujność :)

Nie ma za co :)

Ja kupowałam coś takiego (http://www.allegro.pl/item450238505_adapter_eos_m42_potwierdzenie_af_nie _przeplacaj.html), tyle, że ten jest z kolejną wersją Exif-u czyli 55/1.8 ;)

Rzadko piszę, ale akurat ten temat jest dla mnie bardzo interesujący, więc pozwolę sobie na kilka pytań (blisko tematu zasadniczego;)) :
Jak spisują się szkła manualne na FF ?
Może ktoś porównywał te same szkła na cropie typu xd, xxd i np. 5d i ma jakieś ciekawe spostrzeżenia ?

josif
09-10-2008, 00:18
jak tylko będę miał dobry adapter to powiem jak na 5D
ale na pewno lepiej choćby ze względu na wizjer

andrzej3k
11-10-2008, 18:31
I to wg mnie był błąd. Przepłaciłeś. Wszystkie adaptery są praktycznie takie same. Mogą się różnić tym, iż w exif'ie masz np 2.0 lub 1.4. Ale to i tak nie ma znaczenia.
Przepłaciłem ? he he... przepłacił to poprzedni własciciel 5-tki, który kupił samoróbkę od jednego z tych przemądrzałych gówniarzy/ekspertów z forum m42. Taniutko oczywiście. Skutek był taki, że do kupowanego 24-105L dostałem 5-tkę w prezencie za cenę złomu, czyli jak dla mnie korzystnie (chyba korzystnie ?).
Aparat rozłożył już Zytnią, obecnie próbują cos z nim zrobić w Berlinie. I nie chodzi o elektronikę. Posypał się po ok. roku klej, część plastiku dandeliona weszła chyba w reakcję z klejem bo kruszeje. W aparacie pełno syfu, lustro raz działa raz nie.
Zysk na adapterze mógł wynieść powiedzmy stówę. 5-tka kosztowała na pocz. roku chyba coś koło 7000. Nie chce mi się liczyć za ile promili ceny facet załatwił sobie porządny aparat.

Ale kazdy ma prawo do własnej interpretacji korzystnej ceny zakupu.

Kamilone
12-10-2008, 13:41
Ja używam adaptera z potwierdzeniem ostrości na 400d, a obiektyw M42 który mam i moge polecić to Tair 300mm/4,5. Mój egzemplarz, kupiony na allegro jakiś czas temu spisuje się wyśmienicie, zdjęcia wychodzą naprawdę ostre. Poza tym używam też Pentacona 135mm/2,8 i również jestem zadowolony.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zapomniałem dodać że warto poszukać Taira 300mm z uchwytem pistoletowym, co niezmiernie ułatwia pracę i daje dodatkową stabilizację.