PDA

Zobacz pełną wersję : używanie flasha...



DariuszM
22-05-2004, 17:54
dzis robiłem pierwsze fotki z 550EX i w sumie średnio jestem zadowolony :) ale fakt, że w sumie lampy jeszcze nie rozpracowałem (instukcja jets zagmatwana torche :)), wyszly dobrze jedynie fotki z lampą centralnie na temat i ETTL
czy jak kieruje lampe do góry na sufit, to musze już przejść w tryb manulany lampy?
ma ktoś jakieś "tipsy" na korzystanie z lampy w różnych warunkach? :)
jak uzyskac kilka silnych błysków z dość długą przerwą w trybie stroboskopowym?

mroczny
22-05-2004, 18:04
dzis robiłem pierwsze fotki z 550EX i w sumie średnio jestem zadowolony
Po pierwsze gratuluję zakupu

czy jak kieruje lampe do góry na sufit, to musze już przejść w tryb manulany lampy?
No radziłbym, gdyż przy trybach auto będziesz miał foty z lekka :twisted: niedoświetlone

ma ktoś jakieś "tipsy" na korzystanie z lampy w różnych warunkach?
Warunki warunkami, a stara dobra zasada mówi ustaw expoze w trybach bliżej auto, potem na lampie trochę pokombinuj i wal w manualu przy ustawieniach z tego "auto" a lamperiąpo suficie czy ścianach na manualu. :wink:

Vitez
23-05-2004, 00:37
Kiedys walilem po suficie... wychodzilo OK bez korekty blysku lampy.
Potem zaczalem walic 45 stopni w gore z odblysnikiem - tu musialem korygowac albo kat nachylenia lampy, albo sile blysku w zaleznosci od zarowno ogniskowej jak i odleglosci od obiektu, czesto rowniez zmniejszac sile blysku przy bardziej otwartej przyslonie i/lub wiekszym ISO.
Potem dodatkowo nauczylem sie jak dziala ETTL i jeszcze bardziej musialem uwazac na co lampa sobie zmierzy sile blysku.
Po tym jak sie przekonalem ze czesto (przy teleobiektywie szczegolnie) potrzebuje blysku bezposredniego a zarazem rozproszonego, gdyz podniesiony palnik dawal troche za slabe swiatlo i za malo rozproszone (odblaski w kocich oczach) - przekonalem sie do softboxu na lampe :)

I tyle z moich doswiadczen, dodam jeszcze tylko ze praktycznie zawsze robie w trybie Av z blyskiem jako fill flash a nie wymuszaniem na 1/200 (Custom function numer 3 bodajze na Auto a nie 1/200) , co w polaczeniu z softboxem daje sliecznie miekki, rozproszone oswietlenie z ladnymi odblaskami w oczach (ludzkich, kocich) a nie "trzepniecie" blyskiem i zaciemnione tlo 8) .
Lampa - 420 EX wiec nie wiem czy ten moj mini felietonik na cos sie tobie przyda ;)

DariuszM
23-05-2004, 10:08
softbox to taka plastikowa nakładka na lampe?

Vitez
23-05-2004, 18:55
Tak...
http://www.raysfoto.pl/lumiqest/images/lq_09.gif