PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 300 podgląd głębi ostrości



TOKIN
15-06-2005, 14:27
Witam wszytskich.
Wczoraj kupiłam używanego EOSa 300. Sprzęt zadbany w idealnym stanie właściwie jak ze sklepowej półki. Wszystko śmiga jak należy ale jedna sprawa mnie zastanawia. Ten model ma funkcję podglądu głębi ostrości. Słuzy do tego przycisk z boku korpusu przy obiektywie. Nie wiem czy robię coś źle ale u mnie po wciśnieciu tego guziczka zupełnie nie zauważam żadnego podglądu na GO w wizjerze. Oczywiście aparat ustawiony na tryb manualny albo AV. Może ktoś ma jakies doświadczenia w tym względzie i może się podzielić? A może trzeba założyć, że akurat ta fukcja jest zepsuta w moim egzemplarzu? A może to taki tylko bajer który faktycznie niewiele pokazuje?
Na koniec dodam, że próby były robione "na sucho" tzn bez kliszy w aparacie. Czy to może być powodem takiego "niedziałania" tej funkcji?
Z góry dziekuję za opinie i porady.

rysiaczek
15-06-2005, 14:31
Tokin(ko?) aby zauważyć działanie poglądu GO ostrości zrób sobie tak:
1. wejdź w tryb AV
2. Ustaw przesłonę na np 11-13
3. Naciśnij guziczek podglądu GO
Jeżeli guziczek działa, to w celowniku zrobi się ciemniej,a ciemniej dlatego, że aparat w tym momencie przymyka przysłonę do ustawionej wcześniej wartości.
A o efektach i na co patrzeć podczas podglądu GO był niedawno wątek... szukaj:)

tpop
15-06-2005, 14:40
Jeżeli guziczek działa, to w celowniku zrobi się ciemniej,a ciemniej mozesz tez wcisnac guzik i spojzec w obiektyw. Powinienes zobaczyc jak ladnie przymyka sie przslona

TOKIN
15-06-2005, 14:42
No dzięki rysiaczku! Sprawdziłam działa dokładnie tak jak opisałeś. Poprzedni wątek przeszukam i zgłębię na pewno tę głębię:)
Ale teraz właśnie zauważyłam jeszce jedną rzecz, która mnie sczerze mówiąc bardziej zaniepokoiła - patzrąc przez wizjer widze jakiś paproszek - na obiektywie jest filtr - czysty, szkło obiektywu też. Więc gdzie szukac zarazy i co z nią począć??? Wolałabym sie jej pozbyc przed założeniem kliszy...

tpop
15-06-2005, 14:56
paproch jest pewnie na matowce albo lusterku. Dmuchnij.

temol
15-06-2005, 15:11
A nawet jesli nie dmuchniesz to te paproszki nie maja wplywu na zdjecia. Sa widoczne tylko w wizjerze. Wg mnie smialo mozesz zakladac film. Czesto mam paprochy i zupelnie sie nimi nie przejmuje.

TOKIN
15-06-2005, 17:00
OK trochę mnie uspokoiliście. Zakładam pierwszą kliszę i wyruszam w pierwszy plener. Fotki chcę wywołać jak najszybciej żeby te paprochy mnie przestały denerwować. Mam nadzieję, że jest tak jak mówicie i nie będzie to miało wpływu na zdjęcia. Przeczytałam wątek o podglądzie głębi ale niestety dalej nie do końca wiem jak wykorzystać tę możliwość aparatu - choć teraz mam pewność (po teście jaki radziliście), że działa OK w moim aparacie.

Pszczola
15-06-2005, 19:01
Przy wlaczonym podgladzie GO powinno w wizjerze widac 'mniej wiecej' co bedzie ostre na finalnym zdjeciu z ustawiona przez Ciebie wielkoscia przyslony.

thorin
16-06-2005, 00:13
zastanawiam sie, czy sa tu jeszcze nieporuszone tematy, ktore mozna spokojnie poruszyc nie bojac sie o to ze ktos Cie zruga i spsioczy bo przeciez o tym jest juz pincet watkow na forum : ) choc fakt faktem, rzeczywiscie pierwsza zasada forumowicza jest zlota zasada, sprawdz czy nie bylo na forum a pozniej pytaj... tak tylko sobie sle dywagacje : )

tomi
16-06-2005, 09:44
zastanawiam sie, czy sa tu jeszcze nieporuszone tematy, ktore mozna spokojnie poruszyc nie bojac sie o to ze ktos Cie zruga
Też mam takie obawy. Przecież prawie na każde pytanie można znaleźć odpowiedź w googlu, a nie bez sensu zawracać ludziom głowę na forum dyskusyjnym ;-). Ale to tylko niektórzy na szczęście są uczuleni na to. Oczywiście inna sprawa to przeszukanie forum, na którym się zadaje pytanie. Choć też bywa, że pytanie było zadane wiele razy, ale z odpowiedziami było gorzej.
Podsumowując. Prośba o nieodsyłanie do googli itp., bo ktoś zadając pytanie na forum jest ciekaw opinii osób z tego forum, liczy na ciekawą dyskusję i chce w niej uczestniczyć, a nie przekopywać archiwa (gdzie często znajduje, co prawda, to samo pytanie, ale w odpowiedziach np. tylko odesłanie do googli!). Tak to widzę.

A żeby nie było do końca OT. Na początku byłem mylnie przekonany, że podgląd GO to ma pokazać co będzie rozmyte, a nie co ostre. Po wciśnięciu robiło się ciemniej i nic się bardziej nie rozmywało. Stwierdziłem, że kiepski wynalazek, bo nie działa i nie używałem ;-). Teraz wiem trochę więcej, ale zapomniłem o istnieniu tego guziczka. Muszę poeksperymentować ;-)

rysiaczek
16-06-2005, 10:09
ad Tomi & Thorin - popatrzcie na to panowie z drugiej strony (np posty BF/FF) - OBOWIĄZKIEM użytkownika zanim zada pytanie na forum jest przeszukanie tegoż forum i dopiero, jeżeli nie uzyska satysfakcjonujących go odpowiedzi napisanie nowego wątku.

Tokin'a otrzymała odpowiedź na pytanie a także została poinformowana (bez złośliwości, wręcz przeciwnie), że niedawno miała miejsce podobna dyskusja, na której wyjaśniono ten problem. Oczywiście można w tym wątku przepisać dokładnie to samo, co było w wątku poprzednim ale.... po co?!?

Ad. Tokin'ka - tips - w czasie korzystania z podglądu GO (mając wciśnięty guziczek) możesz jednocześnie regulować przysłonę pokrętłem przy spuście - spróbuj to porobić w trybie AV patrząc w wizjer i zwracając uwagę na przedmioty w kadrze - jak z nieostrych coraz bardziej stają się ostre wraz ze zwiększaniem przysłony:) Efekt najlepiej widoczny, jeżeli ustawisz sobie np. płyty w rzędzie, w kierunku 'od Ciebie' i popatrzysz na nie nieco z boku (byle nie prostopadle).

tomi
16-06-2005, 10:23
ad Tomi & Thorin - popatrzcie na to panowie z drugiej strony (np posty BF/FF) - OBOWIĄZKIEM użytkownika zanim zada pytanie na forum jest przeszukanie tegoż forum i dopiero, jeżeli nie uzyska satysfakcjonujących go odpowiedzi napisanie nowego wątku.
Ależ nie neguję tego. Też to napisałem, że trzeba przeszukać forum na którym się zadaje pytanie, czy nie znajdzie się satysfakcjonującej odpowiedzi.
Czepiam się odpowiedzi typu: 'co, googla Ci wykasowali?', 'Przed chwila sprawdzalem i google wiedza co i jak.' itp. Bo to jest też zaśmiecanie i później w archiwum się takie odpowiedzi znajduje. Przy takim podejściu to fora dyskusyjne trochę tracą sens i zostają dyskusje na temat np. jaki kto chce kolor koszulki, bo tego w googlach się nie znajdzie ;-)
Wpiszcie 'google' w wyszukiwarce - ponad 100 wyników, nie licząc odmian - popularny temat ;-)

rysiaczek
16-06-2005, 10:44
Czepiam się odpowiedzi typu: 'co, googla Ci wykasowali?', 'Przed chwila sprawdzalem i google wiedza co i jak.' itp.
Takie odpowiedzi też są czasem potrzebne, ale to ostateczność:)


Bo to jest też zaśmiecanie i później w archiwum się takie odpowiedzi znajduje.

Dokładnie, dlatego wyznaję zasadę, że lepiej takich 'ignorantów ewidentnych' zignorować i nic nie pisać (co świetnie uczy obsługi googla', niż po raz setny klepać ''google Twoim przyjacielem..'

Obra, zgadaliśmy się, EO(sub)T bo OT na całego;)

TOKIN
16-06-2005, 12:32
Witam wszystkich ponownie.

Widzę, że wątek nadal tętni życiem więc dodam moją kolejna wypowiedź bez zaśmiecania forum.
Otóż ja uważam, że zostałam tutaj potraktowana OK a nawet życzliwie. Odpowiedź na moje pytanie pojawiła się natychmiast i była rzeczowa. Co do czytania wcześniejszych postów - zgadzam się jest to niepisana zasada internetowych forów. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie zawsze czytanie poprzednich wątków daje odpowiedź na nurtujace nas pytanie - albo ja nie umiem szukać??? Uważam, że jeśli ktos nie ma czasu ani ochoty na udzielenie odpowiedzi to nie ma takiego obowiązku ale oburzanie się na kogokolwiek, że pyta o coś jest lekko nie na miejscu. Co do zaśmiecania,...hmm gdyby ktos tutaj pytał o działanie telefonu komórkowego to byłoby to zaśmiecanie. Jeśłi natomiast pyta o zagadnienie z dziedziny foto to chyba nie zaśmieca?

Teraz w temacie GO. Posprawdzałam na opisane tutaj sposoby no i niby jest OK, bo przyciemnia wraz z zamykaniem otworu przysłony jednak w praktyce dalej nie jestem do końca przekonana co do wiarygodności tej funkcji. Wydaje mi się, że przy f3,5 GO powinna byc mniejsza niż to co widze w wizjerze (tak bym oczekiwała przynajmniej na odbitkach...). Stąd moja wątpliwość czy nie jest to jedna z funkcji typu tryby tematyczne, które są jakims tam rozwiązaniem jednak nie sądzę, by ktokolwiek mający choćby tylko podstawowe pojęcie o foto, był z nich zadowolony i traktował je jako 100% wiarygodne. Może się mylę? A może nie?

A tak na koniec uwaga zupełnie ogólna. Ponieważ oprócz EOS300 mam też cyfrowego Olympusa C8080, bywam na forum OLY na dpreview. Piszą tam ludzie z całego świata, pytania się powtarzają ale jeszcze nigdy nie czytałam, żeby kogokolwiek odsyłano go np googli, bo skoro tam pyta to tam uważa że dostanie najlepszą odpowiedź. Mam wrażenie, że polskie fora internetowe odznaczaja się dużo większą nieprzychylnością wobec innych uczestników, czasem graniczy to z agresją. Proszę nie traktować tej mojej wypowiedzi jako osobistej wycieczki do któregokolwiek z uczestników tej dyskusji pod moim pytaniem, bo jak zaznaczyłam na początku uważam że dostałam rzeczową odpowiedź i bez zbędnego krytykanctwa. Ot taka moja konkluzja na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji forów w Polsce i na świecie.

Oj boję się, że wsadziłam kij w mrowisko....ale z drugiej strony wolałabym się nie bac zadać tutaj jakieś pytanie w przyszłości.

PS Plener zaliczony klisza w wywołaniu:)

Pozdrawiam wszystkich

Macios
16-06-2005, 12:40
Masz całkowitą racje w tym co piszesz - po to sa fora, by pomagaćsobie wzajemnie. Na szczescie, są tu zyczliwi ludzie, chetnie udzielajacy pomocnych odpowiedzi - i dzieki Wam za to. malkontenci - lepiej darujcie sobie uwagi o googlowaniu - nie szkoda Wam czasu na takie bezproduktywne posty??
Pozdrawiam:-)
Maciej

rysiaczek
16-06-2005, 13:14
Witam wszystkich ponownie.
Otóż ja uważam, że zostałam tutaj potraktowana OK a nawet życzliwie.

Cieszymy się bardzo :)


Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie zawsze czytanie poprzednich wątków daje odpowiedź na nurtujace nas pytanie
Dokładnie, i wtedy zakładamy nowy wątek:)


Co do zaśmiecania,...hmm gdyby ktos tutaj pytał o działanie telefonu komórkowego to byłoby to zaśmiecanie. Jeśłi natomiast pyta o zagadnienie z dziedziny foto to chyba nie zaśmieca?
Abstrahując od Twojego pytania w wątku (nie odnoś tego do tego wątku) - wbrew pozorm wiele wątków stricte 'foto' zaśmieca czy to fora czy to grupę - doskonale to widać na np pl.rec.foto (.cyfrowa) gdzie zaczynają królować posty 'jaki do 1500zł'
Generalnie uważam iż żeby wątek nie zaśmiecał powinien wnieść coś nowego... albo np spojrzeć na problem z innej strony etc


Teraz w temacie GO.
No nareszcie... ;)


Posprawdzałam na opisane tutaj sposoby no i niby jest OK, bo przyciemnia wraz z zamykaniem otworu przysłony jednak w praktyce dalej nie jestem do końca przekonana co do wiarygodności tej funkcji. Wydaje mi się, że przy f3,5 GO powinna byc mniejsza niż to co widze w wizjerze (tak bym oczekiwała przynajmniej na odbitkach...). Stąd moja wątpliwość czy nie jest to jedna z funkcji typu tryby tematyczne, które są jakims tam rozwiązaniem jednak nie sądzę, by ktokolwiek mający choćby tylko podstawowe pojęcie o foto, był z nich zadowolony i traktował je jako 100% wiarygodne. Może się mylę? A może nie?
No to po kolei:
Normalnie patrząc w wizjer widzisz obraz z minimalną przysłoną, jaką jest w stanie dać obiektyw przy danym kącie (oprócz szkieł z manualną przesłoną). Oznacza to że widzisz z najmniejszą możliwą głębią ostrości.

Teraz, naciskając przycisk podglądu GO mówisz aparatowi - pokaż jak wygląda kadr przy przesłonie, jakiej sobie życzę przy robieniu zdjęcia (czyli takiej, jaką ustawiłaś pokrętełkiem) - w zależności od tego, co ustawiłaś obraz w wizjerze zacznie się ściemniać (może też pozostać taki sam, jeżeli ustawioną masz min przysłonę)

Wniosek z tego trucia taki, że nie jest możliwe 'zobaczenie' w wizjerze mniejszej GO niż podczas patrzenia przez wizjer bez wciśniętego przycisku podglądu GO.

Mam nadzieję, że cokolwiek udało mi się rozjaśnić:)



Oj boję się, że wsadziłam kij w mrowisko....ale z drugiej strony wolałabym się nie bac zadać tutaj jakieś pytanie w przyszłości.
Oj wsadziłaś... ale wiesz co - za tydzień napisz w jakimś wątku - jesteście cudowni, na innych forach było bee, a wy mi od razu pomogliście... i będzie ok :rolleyes:
;)

]PS Plener zaliczony klisza w wywołaniu:)
I o to właśnie w tym wszystkim chodzi:)

P.S. Pochwal się zdjęciami koniecznie!

tomi
16-06-2005, 13:22
Widzę TOKIN, że odczucia mamy podobne ;-). Także co do przydatności funkcji podglądu GO. Choć to może mój brak doświadczenia, lub zbyt szumnie nazwana funkcjonalność. Gdyby to się nazywało po prostu 'podgląd przymknięcia przysłony', nie budziłoby pewnie wątpliwości ;-).
Komuś przydaje się ta funkcja i w jakich przykładowych sytuacjach?

PS. Jak już wywołasz to pochwal się tymi zdjęciami. Ja na razie niestety nie bardzo mam czym ;-)

CYNIG
16-06-2005, 13:51
Komuś przydaje się ta funkcja i w jakich przykładowych sytuacjach?


Mi sie przydaje, powiem wiecej korpus nie posiadajacy tej funkcji z gory jest w moich ocenach skazany na dyskwalifikacje. A zastosowanie - stosuje wszedzie gdzie GO ma do spelnienia jakas role w kadrze - poczynajac od makro czy portretow a na krajobrazach konczac

tomi
16-06-2005, 13:54
Mi sie przydaje, powiem wiecej korpus nie posiadajacy tej funkcji z gory jest w moich ocenach skazany na dyskwalifikacje.
No proszę, a ja ignorowałem ten guzik do tej pory. To nie mogę się doczekać powrotu z pracy, żeby sobie potestować ;-)

TOKIN
16-06-2005, 14:30
Rysiaczku,
Jesteś(cie) cudowni!!!
Tyle podlizywania się. Twoje tłumaczenia najbardziej do mnie trafiają i zarazem najbardziej pasuja do tego co się dzieje w moim aparacie ale jestem dociekliwa więc drążę dalej zwłaszcza, że jak mnie tutaj przekonujecie ten guziczek to nie jest jakiś zbędny bajer dodany dla szpanu do korpusu.

Jest dokładnie tak jak Rysiaczek tłumaczy - wszystko się zgadza ale skoro w wizjerze po naciśnięciu TEGO magicznego guziczka widzę przyciemnienie obrazu (lub ewentualnie żadnej zmiany jak mam ustawioną najmniejszą wartość f), to dla mnie nie jest to podgląd głębi a coś w rodzaju ... no nie wiem. Szczerze mówiąc trudno mi orzec gdzie kończy się ostrość w sytuacji, gdy przysłona przymknieta jest do 11, 13 lub więcej, bo w wizjerze robi się zbyt ciemno:((

Sorry, że Wam tak truję, ale takiej funkcji nigdy nie miałam w aparacie i mnie to szczerze fascynuje. :(

Jeśli to co napisałam nie trzyma się kupy to juz sie czerwienię :oops:

A na koniec nie wiem czy Wam już mówiłam jacy jesteście wspaniali!? :mrgreen:

TOKIN(ka)

Yooreck
16-06-2005, 15:39
Musi się zrobić ciemniej w wizjerze bo przymykasz przysłonę, tym nie mniej jednak obrazy w tle stają się ostrzejsze. Aby się o tym w pełni przekonać wyjdź na pełne słońce wyostrz sobie na jakąś lampę lub kwiatki majac w tle budynek lub jakiś wyraźny obiekt. I wówczas bawiąc się GO zobaczysz różnicę. W mieszkaniu jest to trudne, gdyz właśnie jest za ciemno.

Funkcja przydaje sie własnie wtedy gdy chcemy uzyskac rozmycie tła jednak nie na tyle duże żeby zaciemniło całkowicie kształty, np. przy portretacch dwóch osób z tą drugą w tle. Wtedy korzystając z tego przycisku można ocenić stopień rozmycia postaci w tle.

rysiaczek
16-06-2005, 15:48
Rysiaczku,
Jesteś(cie) cudowni!!!

Noooo Tokink'a idziesz w dobrym kierunku... ;) ;) ;)


w wizjerze po naciśnięciu TEGO magicznego guziczka widzę przyciemnienie obrazu ... Szczerze mówiąc trudno mi orzec gdzie kończy się ostrość w sytuacji, gdy przysłona przymknieta jest do 11, 13 lub więcej, bo w wizjerze robi się zbyt ciemno:((
Dokładnie tak się dzieje, ale niestety coś za coś... Dobrze Yooreck radzi - wyjdź na ostre słoneczko - to naprawdę duuuużżo jaśniej niż w domu i złap dwa przedmioty - jeden 2 metry od Ciebie, drugi 20 - powinnaś zauważyć różnicę w GO zmieniając przesłonę (a może będzie jaśniej;))
I fakt, często jest zbyt ciemno w wizjerze aby ocenić GO - tutaj nic nie pomoże - czysta fizyka - mniejsza dziurka=mniej światła:)

Sorry, że Wam tak truję
Od tego jest to forum...:)


A na koniec nie wiem czy Wam już mówiłam jacy jesteście wspaniali!?
..w bardzo dobrym kierunku...;)

TOKIN
16-06-2005, 16:38
No dzięki za poradę - faktycznie wszelkie próby z zaczarowanym guziczkiem (nie pierniczkiem) były robione w domu więc nie mogło wyjśc dobrze.
Myśle że nie tylko ja skorzystałam- może jest tu paru nieśmiałych i tez sie czegoś dowiedzieli:)
Jesteście super wspaniali i dlatego zapytam o coś w innym wątku. Mogę?

snow
16-06-2005, 16:39
Jesteście super wspaniali i dlatego zapytam o coś w innym wątku. Mogę?

Z nami zawsze i wszędzie :mrgreen:

tomi
16-06-2005, 22:34
No to na prawdę działa! I to dużo lepiej niż mi się wydawało. Tylko tak jak pisałem, odwrotnie niż sądziłem, jako że przesiadając się na DSLR'a podniecałem się małą głębią ostrości a nie dużą ;-). Nie mniej jak napisał/napisała TOKIN, skorzystałem (całkiem przypadkowo) i czegoś nowego się nauczyłem.

Jurek Plieth
16-06-2005, 22:37
Tylko tak jak pisałem, odwrotnie niż sądziłem, jako że przesiadając się na DSLR'a podniecałem się małą głębią ostrości a nie dużą ;-)
Jak chcesz mieć naprawdę małą głębię ostrości to musisz przesiąść się na wielki format. Tam często przy ostrzeniu na rzęsach nos już jest nieostry pomimo otworu przysłony 22 i lepiej. DOF Master się kłania :D

tomi
16-06-2005, 22:42
DOF Master się kłania :D
Tak, bawiłem się takim kalkulatorem trochę. Teorii to już w głowie mam sporo, tylko z praktyką trochę gorzej jeszcze ;-)

thorin
17-06-2005, 00:31
a ja wcale nie chcialem rozpetywac burzy ani slac posty bedace w opozycji do Tokinki, wybacz upraszczanie i pisanie Twojego nicku w ktorejstam osobie liczby pojedzynczej : ) musze sie uderzyc w piers bo dzieki temu postowi zwrocilem uwage na guziczek w moim 300D ktorego mam juz kope lat, bo az od dwoch dni, brakuje mi tu paru funkcji z eos-a 100 ale nie myslalem ze inzynierowie canona wrzucili tu podglad GO, pozdrawiam Tokinka, jak beda zdjecia z plenerow chetnie obejrze...