PDA

Zobacz pełną wersję : Różne obiektywy, a filtry



Nightwing99
21-09-2008, 23:35
Witam
Szukałem ale nie znalazłem, więc zadaje pytanie.
Mam dwa obiektywy, które mają różne średnice gwintów na filtry ( 52 i 58), czy jest może jakaś przejściówka która do mniejszego obiektywu pozwalała zamocować filtry z większego:?: Jeśli tak czy wpływa to jakoś negatywnie na jakoś zdjęć:?:

Wiem, że jest system Cokin ale niestety jest on kosztowny i nie stać mnie na niego, ale chciałbym się dowiedzieć jakby wyglądała taka sytuacja z tym systemem:?:
Dzięki za odpowiedź

FlatEric
21-09-2008, 23:44
Oczywiście, są takie redukcje filtrowe, w ofercie wielu firm (na przykład: http://www.fotokurier.beep.pl/sklep/index.php?cat_id=67 ) - sam używam przejściówki z obiektywu M52 na filtr M58 i z M49 na M52.
Nie powinno to wpłynąć na jakość zdjęć, z jednym zastrzeżeniem - może się zdarzyć, że przy filtrze wkręconym przez przejściówkę obiektyw będzie winietował (jeśli to zoom, to tylko na szerokim końcu) - filtr znajduje się wtedy bowiem o grubość przejściówki dalej od obudowy obiektywu niż powinien, a przy obiektywach nawet umiarkowanie szerokokątnych jego większa średnica może nie wystarczyć do uniknięcia winietowania. Trzeba sprawdzić organoleptycznie.

Pzdr

Grzesiu

talarczyk
21-09-2008, 23:44
http://allegro.pl/item440471920_redukcja_52_na_58_mm_nowa_japonia.ht ml

15zł, na jakość zdjęć mz nie ma to wpływu :)

edit:
FlatEric, był szybszy :D

Kubak82
22-09-2008, 06:19
Nie powinno to wpłynąć na jakość zdjęć, z jednym zastrzeżeniem

z dwoma - przy stosowaniu redukcji z wiekszego filtra na mniejszy gwint moze byc/na pewno bedzie problem z zalozeniem oslony przeciwslonecznej.. i wtedy kontrast lezy i kwiczy a flary maja sie swietnie :wink:

FlatEric
22-09-2008, 09:48
z dwoma - przy stosowaniu redukcji z wiekszego filtra na mniejszy gwint moze byc/na pewno bedzie problem z zalozeniem oslony przeciwslonecznej
Fakt, nie pomyślałem o tym, ja akurat używam z filtrami mocowanymi przez redukcje osłony zakładane/wkręcane na filtr. :oops:


FlatEric, był szybszy
Sądząc po czasie wysłania postów, to mamy remis. ;)

Pzdr

Grzesiu

Nightwing99
25-09-2008, 22:19
z dwoma - przy stosowaniu redukcji z wiekszego filtra na mniejszy gwint moze byc/na pewno bedzie problem z zalozeniem oslony przeciwslonecznej.. i wtedy kontrast lezy i kwiczy a flary maja sie swietnie :wink:

A jest możliwość założenia większej osłony żeby pasowała na filtr?

Flary mi się osobiście podobają, choć nie zawsze sa pożądane.

comatus
25-09-2008, 22:25
A jest możliwość założenia większej osłony żeby pasowała na filtr?
To jest raczej bez sensu, bo osłony są robione do konkretnych modeli obiektywów.