PDA

Zobacz pełną wersję : Co to za kółka ???



LFB
14-06-2005, 13:51
Robiłem ostatnio kilka zdjęć i na kilku pojawiły się takie jasne koliste plamy, co to może być ? Zdjęcia były robione kompaktem z włączoną lampą błyskową. Plamy te nie są brudem bo pojawiają się w różnych miejsach i są różnej wielkości.
Poniżej wycinek zdjecia:

tomi
14-06-2005, 14:32
Moim zdaniem to kurz podświetlony flashem.

KuchateK
14-06-2005, 15:15
Jaki kurz :) To sa zjawiska paranormalne... Orbsy... czy jakos tak... Tajemnicze i niezbadane :) Nie sluchaj go. On pewnie pracuje dla tajnej agencji i chce nas uciszyc :)
http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=206
http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=213
http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=238

:mrgreen:
A na serio to jak powyzej napisal tomi... To jest jeden z minusow stosunkowo duzej GO na malych sensorach. Jak masz ostgre prawie wszystko od metra w kosmos to nawet drobne pylki beda wylazic na zdjeciach...

Polaco
14-06-2005, 15:15
Moim zdaniem to kurz podświetlony flashem.
UFO !! ;) A tak na serio to ta, jest to podswietlony kurz, w takich warunkach staraj sie robic zdjecia bez lampy albo z zewnetrzna lampa.

LFB
14-06-2005, 18:13
hmm kurz na obiektywie ? No to czemu qurka jego mać :D na każdej fotce jest inaczej. Ja raczej bym stawiał na refleksy świetlne. W tym pokoju na suficie były silne jarzeniówki w srebrnych kloszach może coś mi zaczeło się odbijać w obiektywie.
Chodzi mi o to że zdjęć robionych tym aparatem z lampą mam setki, a zjawisko to wystąpiło tylko przy fotografowaniu w kilku miejscach.

tomi
14-06-2005, 18:30
hmm kurz na obiektywie ?
Nikt nie pisał, że na obiektywie. W powietrzu. Ten kurz. Na obiektywie flash by kurzu nie podświetlił, no bo i jak ;-)

mganko
14-06-2005, 18:38
To znalazłem na oficjalnej stronie w dziale FAQ serwisu na Żytniej:

Po wykonaniu zdjęcia aparatem cyfrowym i przywołaniu go na wyświetlaczu, zauważyłem okrągłe plamki usytuowane w obrębie całego zdjęcia. Co może być przyczyną takiego zjawiska?

Przyczyna tego zjawiska jest typowa dla wielu aparatów cyfrowych, nie tylko marki Canon, wyposażonych w mały przetwornik. Aparaty tego typu mają większą głębię ostrości w porównaniu z aparatami formatu 35mm, z powodu ich mniejszej długości ogniskowej. Jest to widoczne w większym stopniu przy szerokim kącie widzenia obiektywu aparatu. Ze względu na powyższe właściwości, mikroskopijne drobinki kurzu , krople wody, itp. dryfujące w powietrzu w bliskiej odległości od aparatu i nie będące widoczne dla aparatu formatu 35mm są zauważalne przez aparat cyfrowy. W normalnych warunkach fotografowania nie jest to dużym problemem ze względu na niewielkie rozmiary tych pyłków. Dopiero przy użyciu lampy błyskowej widoczne stają się luminacje światła odbitego od drobinek kurzu czy kropel wody i zauważyć je można na zdjęciach. Zjawisko to jest spotęgowane faktem, że lampa błyskowa umieszczona jest przy obiektywie. Można je ograniczać poprzez wyłączenie lampy w warunkach gdzie możliwe jest występowanie tego typu drobinek, zwiększanie wartości ISO lub używanie lampy zewnętrznej w oddaleniu od aparatu.

tomi
14-06-2005, 19:53
Najbardziej mnie rozbawiło w pierwszym linku podanym przez KuchatKa (nie wiem jak odmieniać), jak serwis wymienił całą optykę ;-)
Na Żytniej widać nie jest tak najgorzej - w UFO nie wierzą ;-)