PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy ps CS4



marekb
19-09-2008, 19:38
jak w temacie, czy ktos wie kiedy sie pojawi w sprzedaży i dodatkowo czy ktos testował bete...?? czy jesli przeznaczony na viste 64 to czy będzie chodzić na XP 32. No i co nowego sie pojawi...??

Janusz Body
19-09-2008, 19:44
jak w temacie, czy ktos wie kiedy sie pojawi w sprzedaży i dodatkowo czy ktos testował bete...?? czy jesli przeznaczony na viste 64 to czy będzie chodzić na XP 32. No i co nowego sie pojawi...??


http://www.photoshopsupport.com/photoshop-cs4/photoshop-11-cs4.html

marekb
19-09-2008, 20:11
Wiedziałem że jeśli jestes to się odezwiesz...:) Janusz a testowałeś Bete...?? bardzo fajnie opisałeś zmiany w CS3 więc pytanie chyba specjalnie do ciebie...:)

Janusz Body
19-09-2008, 20:54
Wiedziałem że jeśli jestes to się odezwiesz...:) Janusz a testowałeś Bete...?? bardzo fajnie opisałeś zmiany w CS3 więc pytanie chyba specjalnie do ciebie...:)

23 września 2008 tj. za parę dni.

Można oglądąć samemu -> http://adobe.istreamplanet.com/

i filmik zassać też można - trochę duży pliczek - http://creativesuitepodcast.com/index.php?post_id=375336

wojkij
19-09-2008, 23:24
Tak tylko jako ciekawostke powiem ze beta cs4 w sieci krazy w roznych wersjach juz od stycznia - a w Polsce dopiero podreczniki do cs3 wyszly :mrgreen:

brzoza
23-09-2008, 01:37
Tak tylko jako ciekawostke powiem ze beta cs4 w sieci krazy w roznych wersjach juz od stycznia

Beta CS4 była już od dłuższego czasu legalnie do pobrania. Pierwszy był - o ile pamiętam - PS. Wszystko z http://labs.abobe.com

A premiera istotnie - dzisiaj ;-)

Pozdr.

aptur
23-09-2008, 07:32
Tak tylko jako ciekawostke powiem ze beta cs4 w sieci krazy w roznych wersjach juz od stycznia - a w Polsce dopiero podreczniki do cs3 wyszly :mrgreen:

Ale nie wszystkie :) Taki Real World PS3 to dopiero w zapowiedziach w helionie wisi.

Janusz Body
23-09-2008, 11:09
No i jest :)

http://www.adobe.com/products/photoshop/family/?promoid=BPDEK

Co nowego?

http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/features/?view=topnew


EDIT: Availability 15 October 2008 upgrade za 240 euro

Max_im
23-09-2008, 11:47
Witam

Nie wiecie czy CS4 jest 64bit ?

Janusz Body
23-09-2008, 11:52
Witam

Nie wiecie czy CS4 jest 64bit ?

Jest na windows na maca nie ma i na razie nie bedzie.

Max_im
23-09-2008, 13:05
Dzięki Janusz za szybką odpowiedź

A czy każda wersja na windows to 64 bit czy są dwie wersje?

TriPolis
23-09-2008, 13:32
Co nowego?

http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/features/?view=topnew


Content-Aware Scaling- fajne:-) Ciekawe tylko, czy w rzeczywistości będzie działać tak bezproblemowo, jak w zaprezentowanym przykładzie.

Janusz Body
23-09-2008, 13:37
Dzięki Janusz za szybką odpowiedź

A czy każda wersja na windows to 64 bit czy są dwie wersje?

Pojęcia nie mam. Chyba, ale podkreślam chyba, jedna wersja na 64-bit działająca też na 32 bit. Tego w sumie jeszcze nie ma. Availability 15 Oct a finalna wersja zawsze dość mocno się różni od tych wszystkich beta. Beta też jest kilka wersji i nie wszystkie są spójne. Podejrzewam, że beta testerzy dostają wersje różniące się między sobą po to żeby łatwiej zlokalizować źródło przecieku - łatwo dojść, która wersja krąży w necie więc wiadomo kto ją upublicznił i... ten ktoś następnym razem se potestuje... ;)




Content-Aware Scaling- fajne:-) Ciekawe tylko, czy w rzeczywistości będzie działać tak bezproblemowo, jak w zaprezentowanym przykładzie.

To akurat działa super. Algorytm jest ciekawy ale kółko jest kółko i maluch zrobiony z autobusu dalej ma okrągłe koła. :)

Kolaj
23-09-2008, 13:40
A czy każda wersja na windows to 64 bit czy są dwie wersje?Na systemach 32-bitowych bedzie chodzić. Wymagania na OS:

Microsoft® Windows® XP with Service Pack 2 (Service Pack 3 recommended) or Windows Vista® Home Premium, Business, Ultimate, or Enterprise with Service Pack 1 (certified for 32-bit Windows XP and 32-bit and 64-bit Windows Vista)

źródło: http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/systemreqs/?promoid=DRHXB

adalbert
23-09-2008, 14:53
... (certified for 32-bit Windows XP and 32-bit and 64-bit Windows Vista)
[/URL]
no ładnie... czyli używając wersji CS3 dla XP 64bit - nie mam możliwości upgrade'u? :(

gzak
23-09-2008, 17:02
no ładnie... czyli używając wersji CS3 dla XP 64bit - nie mam możliwości upgrade'u? :(

Z tego co wiem, CS3 nie był supportowany na XP x64... (ani na Vista x64). Oficjalnie tylko 32 bity.

Bahrd
23-09-2008, 17:41
CS3 Extended chodzi mi na Windows Server 2008 x64. Jak burza.

wojkij
23-09-2008, 17:54
Chodzic bedzie - tylko czy skorzysta z wiekszej ilosc ramu niz na 32bit?

piotrek72t
23-09-2008, 18:12
Na viscie 64 z 8 GB ramu, w preferencjach CS3 maksymalną rozmiar użytkowanej pamięci mogę ustawić na 3255 mb, co do faktycznego wykorzystania to wydaje mi się , że przy wielu otwartych zdjęciach przekracza tą granicę.

Kubaman
23-09-2008, 18:35
Widzę, ze wspominają w nowościach o ACR 5
Czyżby znowu się miało okazać, że nowe aparaty w stylu 50D, 5D, A900 itp miały wymagać kolejnej aktualizacji całego PSa?

Zbieżność publikacji i dostępności nowych puszek wydaje się mało przypadkowa (?)

czornyj
23-09-2008, 18:45
Niestety - jest boski. Aż mi karty kredytowe jęknęły w portfelu z rozpaczy:

http://www.photoshopuser.com/cs4/index.html

Janusz Body
23-09-2008, 19:18
....
Zbieżność publikacji i dostępności nowych puszek wydaje się mało przypadkowa (?)

No proste, Photokina :)

Zrobili sporo tricków a ACR powoli staje się pełnowartościowym edytorem z kontrolą lokalną - zobacz movie... ups... film instruktażowy :)

http://www.photoshopuser.com/?page=cs4/videos&video=scott_cradjustment


Powoli umiejętność fotografii staje się zbędna ;) w szopce wszystko można a teraz z nowym maskowaniem to jeszcze szybciej.

sniper88
23-09-2008, 19:26
To maskowanie to bedzie bajka, szkoda tylko ze nie mozna po wyedytowaniu jakiegos miejsca i przejsciu do kolejnego wrocic z powrotem do poprzedniego:) Ale i tak wyglada to pieknie:D

piotrek72t
23-09-2008, 19:29
Coś muszą zostawić na kolejne wersje....

Zaicev
24-09-2008, 05:27
Hm a nie wiecie jak będzie z ceną nowego Photoshopa? Obecnie polską (niestety) wersję można kupić już za 2200zl, cena angielskiej utrzymuje się na poziomie powyżej 2700. Powoli zbierałem się do zakupu polskiej (jednak 500zł piechotą nie chodzi) kiedy ukazała się informacja o premierze CS4. Miesiąc mogę poczekać z zakupem, jednak obawiam się że cena będzie dużo wyższa niż obecnie CS3 (na stronie Adobe wersja angielska wisi za coś ponad 800 ojro, wersje w innych językach, co dziwne, są droższe - około 1000 ojro).
Ponadto może ktoś ma informację czy będzie wreszcie w naszym pięknym kraju dostępna wersja upgrade z Photoshopa Elements?

brzoza
24-09-2008, 08:48
Miesiąc mogę poczekać z zakupem, jednak obawiam się że cena będzie dużo wyższa niż obecnie CS3

Wybadaj sprawę odnośnie darmowego upgrade z CS3 do CS4.

Gdy kupowałem pakiet CS3, a działo się to tuż po premierze i w Wimalu dostępny był jeszcze tylko CS2, dostaliśmy CS-dwójkę z informacją o możliwości darmowego upgrade do najnowszej wersji. W skrócie - trzeba kupić nową wersję jak jeszcze nie będzie jej w sklepach, po czym dystrybutor (gdy ją fizycznie otrzyma) daje Ci nową wersję.

Szczegółów już nie pamiętam, ale wydaje mi się, że teraz powinno być podobnie.

Pozdr.

Janusz Body
24-09-2008, 08:55
Wybadaj sprawę odnośnie darmowego upgrade z CS3 do CS4.

Gdy kupowałem pakiet CS3, a działo się to tuż po premierze i w Wimalu dostępny był jeszcze tylko CS2, dostaliśmy CS-dwójkę z informacją o możliwości darmowego upgrade do najnowszej wersji. W skrócie - trzeba kupić nową wersję jak jeszcze nie będzie jej w sklepach, po czym dystrybutor (gdy ją fizycznie otrzyma) daje Ci nową wersję.

Szczegółów już nie pamiętam, ale wydaje mi się, że teraz powinno być podobnie.

Pozdr.


Jest podobnie. Na stronach Adobe się reklamują, że kupując teraz CS3 upgrade do CS4 jest darmowy. Don't wait, buy now. :) Zresztą to logiczne po ogłoszeniu nowej wersji mało kto kupi starocie :)

Zadzwoń do Wimalu.

MaciejW
24-09-2008, 10:01
Dosc interesujaco prezentuja sie narzedzia w nowym Camera Raw 4 :D

wojkij
24-09-2008, 10:04
Nic nowego - w Lightroomie chyba wszystkie nowosci acr juz byly;)

marekb
24-09-2008, 10:12
tylko się tam dodzwoń...:(

Zaicev
24-09-2008, 10:15
Jest podobnie. Na stronach Adobe się reklamują, że kupując teraz CS3 upgrade do CS4 jest darmowy. Don't wait, buy now. :) Zresztą to logiczne po ogłoszeniu nowej wersji mało kto kupi starocie :)

Zadzwoń do Wimalu.

A czy Wimal jest tylko dystrybutorem czy prowadzi tez sprzedaz detaliczna? Na stronie wimalu sklepu brak ale moze ktos madry wie :)

Janusz Body
24-09-2008, 10:32
A czy Wimal jest tylko dystrybutorem czy prowadzi tez sprzedaz detaliczna? Na stronie wimalu sklepu brak ale moze ktos madry wie :)


Detal to głównie Cortland i kontrahenci z którymi Cortland ma umowę.

marekb
24-09-2008, 11:27
no wiec dowiedziałem się że jest taka możliwośc tylko na upgrade PL trza bedzie poczekac ok 2-3miesiecy. Więc nie wiem...?? Kupuje CS3 PL za ok 2300 muszę się męczyć w nim (bo przecież nie da się na nim już pracować jak i robić zdjęcia starą piątką:mrgreen:), wypełniam formularz i czekam a powinni dać na ten czas CS4 EN... czyż nie dobrze rozumuję...??

brzoza
24-09-2008, 11:37
czyż nie dobrze rozumuję...??

Dostajesz CS3, rejestrujesz się, czekasz cierpliwie, po czym przysyłają Ci najnowszą wersję.
Ja na swoje CS3 czekałem właśnie dwa lub trzy miesiące (ciężko mi teraz przypomnieć sobie ile dokładnie).

Pozdr.

rysiaczek
24-09-2008, 13:46
Jest podobnie. Na stronach Adobe się reklamują, że kupując teraz CS3 upgrade do CS4 jest darmowy. Don't wait, buy now. :) Zresztą to logiczne po ogłoszeniu nowej wersji mało kto kupi starocie :)

Zadzwoń do Wimalu.

Janusz a mógłbym prosić o linka do tej informacji? Chciałbym kupić z USA i nie ukrywam, że byłoby to dla mnie wygodne:rolleyes: Ciekawe czy tyczy się to tylko wersji pudełkowych, czy też 'download' również.

beachcomber
24-09-2008, 18:06
hmmmm z tego co widze (czytam opis nowosci ps cs4, nie testowalem) to raczej za wiele nowosci nie ma, zadnej rewolucyjnej zmiany. ale zawsze sie moge mylic i taka mam nadzieje ;)

Janusz Body
24-09-2008, 18:58
Janusz a mógłbym prosić o linka do tej informacji? Chciałbym kupić z USA i nie ukrywam, że byłoby to dla mnie wygodne:rolleyes: Ciekawe czy tyczy się to tylko wersji pudełkowych, czy też 'download' również.

Z USA to się tego nie sprowadza z powodu ograniczeń licencyjnych.

http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=900489&postcount=42

Telefon do wimalu za 2-3 dni albo do Cortlandu to wszystko powiedzą :)

miszaqq
24-09-2008, 19:10
Z USA to się tego nie sprowadza z powodu ograniczeń licencyjnych.

tzn jakich konkretnie ? powiedzmy ze bedac w usa kupuje takiego CS4 na wlasny uzytek, instaluje na laptopie i zabieram do EU (czy to PL czy tez UK) i wowczas ? po przekroczeniu granicy mam nielegalny soft ? mozna wiedziec cos wiecej na ten temat ? z gory dzieki

Janusz Body
24-09-2008, 19:26
tzn jakich konkretnie ? powiedzmy ze bedac w usa kupuje takiego CS4 na wlasny uzytek, instaluje na laptopie i zabieram do EU (czy to PL czy tez UK) i wowczas ? po przekroczeniu granicy mam nielegalny soft ? mozna wiedziec cos wiecej na ten temat ? z gory dzieki


Jeśli kupiłeś dla siebie i wykorzystujesz do hobbystycznych celów to pewnie nie problem chociaż podejrzewam, że powinieneś zapłacić cło unijne bo to powyżej 100 Euro. Jeśli do celów komercyjnych to masz problem z izbą skarbową.

dziala
24-09-2008, 19:56
A propos Photoshopa, macie może jakieś wiadomości na temat nowego lightrooma? Myślę, że wcześniej niż na wiosnę nic nowego się nie pojawi, ale co ja tam mogę wiedzieć ;)

czornyj
24-09-2008, 19:58
hmmmm z tego co widze (czytam opis nowosci ps cs4, nie testowalem) to raczej za wiele nowosci nie ma, zadnej rewolucyjnej zmiany. ale zawsze sie moge mylic i taka mam nadzieje ;)

PS jest trochę jak Porsche 911 - rewolucja jest w jego wypadku niewskazana. Już dawno-dawno aplikacja ta została doprowadzona do takiego stanu perfekcji, że dało się w niej sprawnie zrobić praktycznie wszystko.

Natomiast wprowadzenie usprawnień przyspieszających obieg pracy i poprawiających jej efekty - czemu nie... I tego w nowej wersji jest niestety całkiem sporo. Choćby taka głupotka jak podgląd działania narzędzi retuszerskich, udoskonalone wyświetlanie, poprawienie działania dodge/burn tooli, czy lokalne korekcje w RAW - to wszystko poprawi wygodę pracy i przyspieszy jej proces...

Janusz Body
24-09-2008, 20:24
A propos Photoshopa, macie może jakieś wiadomości na temat nowego lightrooma? Myślę, że wcześniej niż na wiosnę nic nowego się nie pojawi, ale co ja tam mogę wiedzieć ;)

Ostatnio polityka Adobe byłe taka, że engine PS ACR i LR był ten sam. Pewnie zaimplementują te ficzery z ACR 5 do LR jako upgrade enginu. Coś i tak bedą musieli wypuścić bo są nowe aparaty i muszą wypuścić profile do nich dla ACR i LR.

To tylko spekulacje ale scjentyczne ;) :)



..... Choćby taka głupotka jak podgląd działania narzędzi retuszerskich, udoskonalone wyświetlanie, poprawienie działania dodge/burn tooli, czy lokalne korekcje w RAW - to wszystko poprawi wygodę pracy i przyspieszy jej proces...


Dodał bym, że jeśli ktoś spędza na robieniu masek po parę godzin dziennie a nowe narzędzie skróci to o 20-30% to... to jest warte każdej ceny. Obracanie, przesuwanie, optymalizacja pamięci to ogromnie dużo. Teraz z CS3 są momenty jak jest dużo pootwieranych warstw, że mam wrażenie, że się windoza wykrzaczyła bo wszystko stoi a trzy HD kręcą się jak zwariowane. Tego nie ma w CS4.

Lokalne korekcje w RAW podchodzę z umiarkowanym optymizmem ale to absolutna rewelka. Niedestrukcyjny sposób lokalnej korekcji ekspozycji. Taki HDR bez zabawy w wielokrotne wołanie, składanie i międlenie na dysku bez realnej wiedzy co wyjdzie na końcu.

Dużo tych nowości i to wszystko w naprawdę dobrym kierunku.

rysiaczek
24-09-2008, 20:48
Z USA to się tego nie sprowadza z powodu ograniczeń licencyjnych.

http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=900489&postcount=42

Telefon do wimalu za 2-3 dni albo do Cortlandu to wszystko powiedzą :)

Hmmm no właśnie kwestia ograniczeń licencyjnych mnie interesuje. Do jakiego zapisu nawiązujesz? Czytałem licencję i nie udało mi się znaleźć zapisu dyskwalifikującego użycie w Polsce. Czego nie dotyczałem?

EDIT: Cały czas piszę o użyciu komercyjnym, żeby nie wprowadzać nieścisłości.

Elmarqo
25-09-2008, 15:49
Jak nie oglądaliście, to obejrzyjcie! W końcu z szybkością nie powinno być problemów. Mnie najbardziej rozwalił filmik z GO. http://www.fkn.pl/1,460,1831752,1,wiadomosc.html

-MM-
25-09-2008, 16:17
Z nowości CS4 które mnie również b. cieszą to to, że wykorzystuje natywną obsługę procesorów graficznych NVIDIA.
http://www.fkn.pl/1,460,1831752,1,wiadomosc.html

(natywny to taki, który działa bez konieczności emulacji procesora innej maszyny i/lub stosowania wrapperów)

Bahrd
25-09-2008, 16:50
(natywny to taki, który działa bez konieczności emulacji procesora innej maszyny i/lub stosowania wrapperów)

To oczywiście bardzo dobra wiadomość - choć inni czekają na wersję z implementacją dla ATi FireStream.

michal_sokolowski
25-09-2008, 16:57
a ja bym chciał możliwość przypisania warstwy korekcyjnej do folderu z warstwami.

czyli folder pełen warstw a nad nim warstwa korekcyjna działająca na wszystkie warstwy w folderze.

Janusz Body
25-09-2008, 17:41
a ja bym chciał możliwość przypisania warstwy korekcyjnej do folderu z warstwami.

czyli folder pełen warstw a nad nim warstwa korekcyjna działająca na wszystkie warstwy w folderze.

A jaki to problem? To ma nawet CS3. Zaznaczasz warstwy, które chcesz (trzymając cntrl) i potem cntrl + g - robisz grupę i na grupę możesz robić warstwy korekcyjne.

-MM-
25-09-2008, 18:06
W Photoshopie CS4 układy graficzne mogą na razie obsługiwać tylko nową funkcję obracania powierzchni roboczej (Canvas Rotation), a także skalowanie i przesuwanie, antyaliasing oraz niektóre efekty trójwymiarowe. Aby móc korzystać z pomocy GPU, potrzebna jest w miarę nowa karta graficzna z co najmniej 128 MB pamięci.

Z kolei według informacji Nvidii program do cięcia klipów wideo (w tym HD) Premiere Pro CS4 powinien wykorzystywać mechanizmy oferowane przez karty z serii Quadro do szybszego wykonywania funkcji ruchu, efektów przenikania i deformacji obrazu. Ponadto karty takie mają gwarantować płynniejsze przetwarzanie kilku strumieni wideo HD – firma nie podała jednak konkretnych danych na ten temat, wspomniała tylko o zapowiedzianym już akceleratorze RapiHD produkcji Elemental Technologies (EIT). Ten transkoder HD może być używany w układach Quadro, począwszy od modelu G80, za pośrednictwem mechanizmu CUDA. Nie wiadomo na razie, jakie dokładnie opcje ustawień i poziomy jakości będzie oferował RapiHD. Do tej pory EIT wspomina jedynie o dwóch profilach H.264, jednym profilu głównym dla dysków Blu-ray lub klipów we Flashu, a także o profilu Baseline dla urządzeń przenośnych.

Dla "filmowców" jednak mimo wszystko wciąż potrzebne są wydajne procesory główne w komputerach: dla przetwarzania klipów HD w programie Premiere Pro CS4 Adobe wymaga zastosowania dwurdzeniowego procesora z częstotliwością taktowania co najmniej 2,8 GHz i obsługą poleceń SSE2.

Elmarqo
25-09-2008, 18:17
OT: Janusz czy ma znaczenie jeśli RAW wywołam do TIF, a następnie po korekcji zapiszę go w PSD (~80MB) a nie w TIF(~180MB)? Oczywiście oprócz wielkości. Czy różnica w wielkości przekłada się na zawarte w nim informacje? EOT.

michal_sokolowski
25-09-2008, 18:59
A jaki to problem? To ma nawet CS3. Zaznaczasz warstwy, które chcesz (trzymając cntrl) i potem cntrl + g - robisz grupę i na grupę możesz robić warstwy korekcyjne.

ja mam CS2 i tego nie ma... przed chwilą sprawdzałem.

u kolegi też sprawdzałem - ma CS3 - też tego nie ma.

może niejasno się wyraziłem.
chodzi mi o to, żeby w jeden folder wrzucić warstwy, potem zrobić nad tym folderem warstwę korekcyjną, - i tak jak się z altem klika między korekcyjną a warstwę którą chcemy korygować to ja chcę to samo tylko że zamiast tej warstwy cały katalog z warstwami w środku.

Janusz Body
25-09-2008, 19:24
ja mam CS2 i tego nie ma... przed chwilą sprawdzałem.

u kolegi też sprawdzałem - ma CS3 - też tego nie ma.

może niejasno się wyraziłem.
chodzi mi o to, żeby w jeden folder wrzucić warstwy, potem zrobić nad tym folderem warstwę korekcyjną, - i tak jak się z altem klika między korekcyjną a warstwę którą chcemy korygować to ja chcę to samo tylko że zamiast tej warstwy cały katalog z warstwami w środku.

Dalej nie bardzo rozumiem. Poniżej obrazek.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
[/URL]


To co Ty nazywasz "folderem" to chyba grupa właśnie. Potem chcesz, żeby nowa warstwa korekcyjna była "ożeniona" (miała taką strzałeczką jak środkowa warstwa na w/w obrazku) tylko z grupą, czyli oddziaływała tylko na grupę a nie na warstwy poniżej. Czy Tak? Nie bardzo widzę sens takiego "małżeństwa" :)





OT: Janusz czy ma znaczenie jeśli RAW wywołam do TIF, a następnie po korekcji zapiszę go w PSD (~80MB) a nie w TIF(~180MB)? Oczywiście oprócz wielkości. Czy różnica w wielkości przekłada się na zawarte w nim informacje? EOT.

Nie powinno mieć znaczenia choć nie do końca rozumiem problem. Jak wołasz RAWa w ACR do PSa to on w zasadzie nie jest w żadnym formacie - określasz tylko czy ma być 8 czy 16 bit. Dopiero przy zapisie na dysk określasz format zapisu. Jak wołasz zewnętrznym konwerterem to albo do TIFFa albo "do PSa" - zdaje się niektóre konwertery dają takie możliwości. Zdaje się - nie mam pewności a ostatnio to ja tylko ACR uprawiam :)

Elmarqo
25-09-2008, 20:14
Chodziło mi właśnie o zapis na dysk z ACR. Wczoraj obrabiałem plik zapisany w TIF(16bit) w którym utworzyłem kilka warstw korekcyjnych. Następnie plik po obróbce zapisałem w 2 formatach, TIF i PSD. Pierwszy miał 180MB a drugi 80MB. Zastanowiła mnie tylko duża różnica w wielkości pliku zawierającego to samo(?).

Janusz Body
25-09-2008, 21:02
Chodziło mi właśnie o zapis na dysk z ACR. Wczoraj obrabiałem plik zapisany w TIF(16bit) w którym utworzyłem kilka warstw korekcyjnych. Następnie plik po obróbce zapisałem w 2 formatach, TIF i PSD. Pierwszy miał 180MB a drugi 80MB. Zastanowiła mnie tylko duża różnica w wielkości pliku zawierającego to samo(?).

TIFF z warstwami to... szaleństwo. Warstwy dodają, wręcz mnożą wielkość pliku. PSD to "patent" Adobe - warstwy to ich produkt i najwyraźniej wiedzą jak je zapisać efektywnie. Zdecydowanie zapisywać w PSD i wyłączyć kompatybilność (to jest kompatybilność "wstecz" a już mało kto uzywa PSa 6.0). Kompatybilność zżera dodatkowe bajty. :)

Elmarqo
25-09-2008, 22:17
Dzięki za jak zwykle rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam

ppawcio
25-09-2008, 23:14
a ja mam pytanie w sprawie tej darmowej aktualizacji z CS3 na CS4:

otóż mam CS2 i zamierzałem kupić upgrade do CS3. W związku z tym, że wychodzi CS4 decyzja się skomplikowała. Czy kupując upgrade do CS3 też mi będzie przysługiwał darmowy upgrade do CS4, czy muszę poczekać na wyjście upgrade'u do CS4 i to kupić?

rysiaczek
25-09-2008, 23:58
Jest podobnie. Na stronach Adobe się reklamują, że kupując teraz CS3 upgrade do CS4 jest darmowy. Don't wait, buy now. :) Zresztą to logiczne po ogłoszeniu nowej wersji mało kto kupi starocie :)

Zadzwoń do Wimalu.

Może ktoś zna odpowiedź na forum - bo dodzwonić się do Wimalu graniczy z cudem, a ich odpowiedzi w tym temacie też nie do końca ufam - czy darmowy upgrade z cs3->cs4 tyczy się tylko ps-a kupionego u autoryzowanego dystrybutora czy też kupując na allegro (z f.vat.) również mam do tego prawo?

Po przeliczeniu ceny ps-a wg kursu celnego, który będzie od 1 października, doliczeniu vat-u - cena wychodzi taka, jak na allegro.

Pytanie tylko - na ile legalna jest sprzedaż ps-a przez nie-dystrybutora (czyli całe all).

michal_sokolowski
26-09-2008, 10:58
Dalej nie bardzo rozumiem. Poniżej obrazek.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
[/URL]


To co Ty nazywasz "folderem" to chyba grupa właśnie. Potem chcesz, żeby nowa warstwa korekcyjna była "ożeniona" (miała taką strzałeczką jak środkowa warstwa na w/w obrazku) tylko z grupą, czyli oddziaływała tylko na grupę a nie na warstwy poniżej. Czy Tak? Nie bardzo widzę sens takiego "małżeństwa" :)



właśnie o to mi chodzi i wiem, że to bardzo by mi ułatwiło pracę.
to - jak to nazywasz "ożenienie" wielokrotnie by mi się przydało.
wyobraź sobie że w obrazku jest 100 warstw - a gdzieś na górze tego stosu jest folder w którym jest powiedzmy 10 warstw - i ja chcę mieć warstwę korekcyjną która działa TYLKO na ten folder - i okazuje się, że to niemożliwe - że jak zrobię warstwę nad folderem/grupą to nie mogę jej ożenić z tymże folderem, a jak wrzucę warstwę korekcyjną do środka folderu/grupy to ona owszem działa na te 10 warstw, ale także na to, co jest pod spodem.
To jest według mnie ewidentny błąd/niedopatrzenie w PS.

Rozwiązaniem jest przypisywanie warstw korekcyjnych do każdej warstwy którą chcę zmienić - ale mi o to chodzi, aby tego uniknąć - aby zmienić hurtowo cały katalog/grupę warstw.

Janusz Body
26-09-2008, 11:32
to - jak to nazywasz "ożenienie"

Ano jak się wciśnie alt to się pokazują takie dwa kółeczka - "cóś" jak ikonka małżeństwa :)




wyobraź sobie że w obrazku jest 100 warstw - a gdzieś na górze tego stosu jest folder w którym jest powiedzmy 10 warstw - i ja chcę mieć warstwę korekcyjną która działa TYLKO na ten folder - i okazuje się, że to niemożliwe - że jak zrobię warstwę nad folderem/grupą to nie mogę jej ożenić z tymże folderem, a jak wrzucę warstwę korekcyjną do środka folderu/grupy to ona owszem działa na te 10 warstw, ale także na to, co jest pod spodem.
To jest według mnie ewidentny błąd/niedopatrzenie w PS. ....

No niezupełnie - grupa ma własność przenikania ustawioną na Pass Through jako domyślne. Przecież wystarczy zmienić na np. Normal i masz co chciałeś. :)

Photoshop duuuuuuuuuużo może :)

Tylko zapakuj tą warstwę wewnątrz nowej grupy (tak jak na obrazku) :) i zmieniaj własność przenikania dla grupy.

To się grupa nazywa a nie "folder" chociaż ma ikonkę folderu :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

michal_sokolowski
26-09-2008, 12:05
Ano jak się wciśnie alt to się pokazują takie dwa kółeczka - "cóś" jak ikonka małżeństwa :)




No niezupełnie - grupa ma własność przenikania ustawioną na Pass Through jako domyślne. Przecież wystarczy zmienić na np. Normal i masz co chciałeś. :)

Photoshop duuuuuuuuuużo może :)

Tylko zapakuj tą warstwę wewnątrz nowej grupy (tak jak na obrazku) :) i zmieniaj własność przenikania dla grupy.

To się grupa nazywa a nie "folder" chociaż ma ikonkę folderu :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

to z tym altem (odcinanie) to znam.

ale rzeczywiście - po zmianie przenikania z pass through na normal działa - mogę zmieniać tylko zawartość danej grupy. Pomyślałem o wszystkim ale nie o przenikaniu. Dzięki Szacuneczek.

ps. sławna biblia PS - niestety nie znalazłem tam tego. no comments.

rysiaczek
26-09-2008, 13:39
Może ktoś zna odpowiedź na forum - bo dodzwonić się do Wimalu graniczy z cudem, a ich odpowiedzi w tym temacie też nie do końca ufam - czy darmowy upgrade z cs3->cs4 tyczy się tylko ps-a kupionego u autoryzowanego dystrybutora czy też kupując na allegro (z f.vat.) również mam do tego prawo?

Po przeliczeniu ceny ps-a wg kursu celnego, który będzie od 1 października, doliczeniu vat-u - cena wychodzi taka, jak na allegro.

Pytanie tylko - na ile legalna jest sprzedaż ps-a przez nie-dystrybutora (czyli całe all).

Się dodzwoniłem. Tak więc darmowy upgrade niby jest, ale jakoś tak z nieśmiałością o nim w wimalu handlowcy mówią. Że zasady niejasne, że prawdopodobnie trzeba będzie przedstawić fakturę, ważny będzie termin rejestracji oprogramowania. A sam upgrade faktycznie ma być darmowy, ale wysyłka z Irlandii już nie. Tak ogólnie - coś jest na rzeczy, ale nic nam nie wiadomo na 100%.

Oczywiście jeśli chodzi o temat handlarzy ps-em z allegro handlowcy w wimalu są na nie, ale nie usłyszałem żadnego konkretnego powodu ani zapisu licencyjnego. No konkurencja Panie:rolleyes:

EDIT: Czyli dalej żadnego konkretnego potwierdzenia lub zaprzeczenia - ma ktoś może jakiekolwiek namiary na przedstawiciela adobe zajmującego się kwestią licencji i legalności oprogramowania?

czornyj
26-09-2008, 15:30
Się dodzwoniłem. Tak więc darmowy upgrade niby jest, ale jakoś tak z nieśmiałością o nim w wimalu handlowcy mówią. Że zasady niejasne, że prawdopodobnie trzeba będzie przedstawić fakturę, ważny będzie termin rejestracji oprogramowania. A sam upgrade faktycznie ma być darmowy, ale wysyłka z Irlandii już nie. Tak ogólnie - coś jest na rzeczy, ale nic nam nie wiadomo na 100%.

Oczywiście jeśli chodzi o temat handlarzy ps-em z allegro handlowcy w wimalu są na nie, ale nie usłyszałem żadnego konkretnego powodu ani zapisu licencyjnego. No konkurencja Panie:rolleyes:

EDIT: Czyli dalej żadnego konkretnego potwierdzenia lub zaprzeczenia - ma ktoś może jakiekolwiek namiary na przedstawiciela adobe zajmującego się kwestią licencji i legalności oprogramowania?

W Wimalu mają straszne wydatki, więc musisz mieć dla nich nieco wyrozumiałości (jest tych zdjęć znacznie więcej :D ):


https://canon-board.info/imgimported/2008/09/20070831195206-2.jpg
źródło (http://f4.sfd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2007/20070831195206.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2008/09/20070831195426-2.jpg
źródło (http://f4.sfd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2007/20070831195426.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2008/09/20070831195449-2.jpg
źródło (http://f4.sfd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2007/20070831195449.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2008/09/20070831195410-2.jpg
źródło (http://f4.sfd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2007/20070831195410.jpg)

miklo
26-09-2008, 15:35
Same znaki zapytania mi się Czornyj pokazały, ale pewnie dałeś Ferrari i resztę fajnych samochodów tak? :-)

sniper88
26-09-2008, 15:40
Tak:) Mnie sie dobrze wyswietla;)

miklo
26-09-2008, 16:34
Ok. Dzięki. Sprawdziłem. To w Operze jest coś nie tak. IE wyświetla fotki.

wojkij
26-09-2008, 17:42
W ff same znaki zapytania ale wiadomo o co chodzi;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_graf/113114535646258040.jpg)

Wie ktos w efekcie jak to jest z tymi zapisami w licencji? Podobno w wersji US jest jasno napisane ze programu mozna uzywac tylko na terenie Ameryki Polnocnej. Teraz pytanie - czy taka licencja jest zgodna z prawem i trzeba to respektowac czy to tylko blogie marzenia dystrybutorow?

Zielony
26-09-2008, 18:31
OT: TUTAJ (http://www.youtube.com/watch?v=TrJzaG8lmns) też widać przez chwile samochód WIMALU :mrgreen:

sniper88
26-09-2008, 19:38
Chyba sie zglosze do nich do pracy:D
A zeby nie bylo zupelnie nie na temat:
macie jakies info dot. adobe dla studenta i CS4? Bo polska strona stoi w miejscu od kilku miesiecy...

rysiaczek
26-09-2008, 19:39
Wie ktos w efekcie jak to jest z tymi zapisami w licencji? Podobno w wersji US jest jasno napisane ze programu mozna uzywac tylko na terenie Ameryki Polnocnej. Teraz pytanie - czy taka licencja jest zgodna z prawem i trzeba to respektowac czy to tylko blogie marzenia dystrybutorow?

Po co rozpowszechniasz "podobno"? Pisanie dla pisania? Licencja jest ogólnie dostępna, jeżeli masz problem z wyszukaniem, proszę: licencja (http://www.adobe.com/products/eulas/pdfs/Gen_WWCombined-CS3-20060817_1651.pdf)
Przeczytaj, wyciągnij wnioski.

Mam inne pytanie - do osób, które nie teoretyzują: czy możliwy jest upgrade z CS3 PL na CS4 EN?
Ewentualnie - czy jest możliwość przełączenia się na anglojęzyczny interfejs w wersji PL?

czornyj
26-09-2008, 20:36
Mam inne pytanie - do osób, które nie teoretyzują: czy możliwy jest upgrade z CS3 PL na CS4 EN?
Ewentualnie - czy jest możliwość przełączenia się na anglojęzyczny interfejs w wersji PL?

Wersje PL to zupełnie inne aplikacje, niż wersje EN i nie ma możliwości przełączenia czegokolwiek.

Upgrade jak sądzę jest możliwy, ale nie dam sobie za to głowy uciąć, bo Ferrari, Porschaki, Mesie drogo kosztują i dlatego wszystko jest możliwe. Najlepiej zadać tego typu tendencyjne pytania dealerom - im zależy żeby sprzedać, to się dowiedzą. Ostatnio kupowałem soft w ITmedia, wcześniej w Cortlandzie.

rysiaczek
26-09-2008, 20:56
Upgrade jak sądzę jest możliwy, ale nie dam sobie za to głowy uciąć, bo Ferrari, Porschaki, Mesie drogo kosztują i dlatego wszystko jest możliwe. Najlepiej zadać tego typu tendencyjne pytania dealerom - im zależy żeby sprzedać, to się dowiedzą. Ostatnio kupowałem soft w ITmedia, wcześniej w Cortlandzie.

Ano właśnie. Rozmawiałem z Cortlandem - nikt w niczym mnie nie zapewni, odsyłają do pomocy technicznej Wimalu. A tam - informacja handlowa zawsze do Twoich usług, a pomoc techniczna (wewn. 16) - no tak z 8 razy próbowałem dziś:rolleyes:

czornyj
26-09-2008, 21:04
Ano właśnie. Rozmawiałem z Cortlandem - nikt w niczym mnie nie zapewni, odsyłają do pomocy technicznej Wimalu. A tam - informacja handlowa zawsze do Twoich usług, a pomoc techniczna (wewn. 16) - no tak z 8 razy próbowałem dziś:rolleyes:

Znaczy pewnie sami nie wiedzą. Spróbuj ew. w ITmediach, starają się być bardzo pomocni.

rysiaczek
29-09-2008, 11:41
No i po wielu bojach udało mi się uzyskać kontakt do osoby zajmującej się kwestiami licencyjnymi w polskiej komórce Adobe.
Rozmowa długa i interesująca, wnioski z rozmowy takie:
1) nie można zrobić cross-a przy darmowym upgrade - czyli nie można przejść z CS3 PL na CS4 IE
2) jeżeli uda mi się kupić wersję "download" od Adobe USA, to oczywiście po ocleniu - będę legalnym użytkownikiem. Pan zapierał się, że się nie uda, że będzie to bug na stronie, a co się z tym wiąże mogą być późniejsze kłopoty z upgradem do cs4.

I bądź tu mądry... chyba się "polskiego" w photoshopie będę musiał "naumieć";)

Vitez
29-09-2008, 16:33
1) nie można zrobić cross-a przy darmowym upgrade - czyli nie można przejść z CS3 PL na CS4 IE (...)

I bądź tu mądry... chyba się "polskiego" w photoshopie będę musiał "naumieć";)

A dlaczego darmowy upgrade?
Może kupisz CS3 IE i wtedy darmowy upgrade będzie na CS4 IE ?
Ewentualnie jak już masz (w co wątpię) CS3 i planujesz upgrade to wtedy niedarmowy powinien być możliwy na IE.
Ja tam od wersji 6 (która upgrejdowałem na CS2) mam IE i spokój :) .

pan.kolega
07-10-2008, 07:39
Ograniczenia eksportu z USA dotycza technologii szyfrowania (encryption) . Eksport jest nielegalny bez wypelnienia formalnosci:

http://www.adobe.com/support/exportcompliance.html

CIA wylapuje przemytnikow, wywozi do Gitmo i poddaje torturom.