PDA

Zobacz pełną wersję : Canon PowerShot SX10 IS i PowerShot SX1 IS



Strony : [1] 2 3 4

MacGyver
17-09-2008, 19:52
W oczekiwaniu na 5D Mk II wszyscy zapomnieli o "mniejszych braciach", a ta premiera też wygląda całkiem ciekawie:
http://fotopolis.pl/index.php?n=7845

Bahrd
17-09-2008, 21:55
Oj tam wszyscy! ;)
Ja próbowałem SX1 IS (jak to czytać? "esiksłan"? Może "seksi iz"?) wcisnąć kuchennymi drzwiami (http://canon-board.info/showpost.php?p=529022&postcount=235) do wątku o 5D Mk II... ;)

zonk
17-09-2008, 22:42
Teraz trzeba czekać na jakieś testy ;-)

gwozdzt
18-09-2008, 12:32
cieszy, że wreszcie w tych aparatach dół zooma zaczyna sie od evq.28mm.

Przy okazji:
http://www.dpreview.com/news/0809/08091703canon_sx1is_sx10is.asp

Vitez
18-09-2008, 14:47
Cieszy CMOS, odchylany LCD ale martwi brak RAW... zarezerwowany dla serii G :roll: .
No cóż, może CHDK się spisze ;) .

GregoryT
19-09-2008, 18:52
Cieszy CMOS, odchylany LCD ale martwi brak RAW... zarezerwowany dla serii G :roll: .
No cóż, może CHDK się spisze ;) .

Tylko czy obecny obsłuży procesor DIG!C IV? A jesli nie, to ile będzie się czekało na nowe oprogramowanie? :)

Ktoś wie, kiedy w Polsce?

Jeszcze A75, któremu padła matryca, ale już z oczekiwaniem na SX1 :)
O mało co, a wczoraj kupiłbym S5. Na szczęście znajomy powiedział, żebym się wstrzymał bo słyszał o następcy :)

Slider
23-09-2008, 17:27
Cieszy CMOS, odchylany LCD ale martwi brak RAW...

Znowu! Z tego co pamiętam, to walka o RAW w serii S canona zaczęła się od S3, potem uzytkownicy robili dym, że nie ma tego w S5. Nadeszła kolejna premiera i znowu to samo.. a moglo byc tak fajnie; zostaje tylko wgrac soft. swoją droga zastanawiam się nad jego zakupem, bo aparacik calkiem fajnie sie zapowiada;)

Suowianin
24-09-2008, 00:39
Są już pierwsze ceny w polskich sklepach.

SX 1 IS - 1599

a

SX 10 IS - 1099

CMOS dużo kosztuje :>

Slider
24-09-2008, 16:03
CMOS dużo kosztuje :>

..a czegos się spodziewał?:wink: Canon doskonale zna swoją wartość, a tym bardziej swoich matryc. poza tym jak klienci zobaczą CMOS'a w kompakcie (nie wliczam tych, którym nic to nie mowi) w połączeniu z 10Mpix i 20x zoomem, nie wspominając już o zdjęciach seryjnych, to sprzedawalność tego modelu moze być nawet spora8-)

mlody911
24-09-2008, 16:31
Zainteresowanie może być duże, ale trzeba poczekać do pierwszych testów.
Szczególnie na te, na wyższych ISO. A i brak RAWów też nie jest bez znaczenia. Choć dla "domowych" fotografów kąsek to jest WIELKI ;)

Slider
24-09-2008, 16:42
trzeba poczekać do pierwszych testów.
Szczególnie na te, na wyższych ISO. A i brak RAWów też nie jest bez znaczenia ;)

teoretycznie nie, ale RAW'y zawsze można sobie wgrać softem, tak jak to było za czasów S3 i S5. co do testów, to rewelacji sie nie spodziewaj; CMOS co prawda trochę pomoże w stosunku do poprzedników, ale na jakość obrazu przy wysokich ISO nadal kluczowe znaczenie ma wielkość matrycy, a nie technologia w ktorej została zbudowana;)

Suowianin
24-09-2008, 20:17
Slider ja i tak jestem pozytywnie zaskoczony cenami. Jeszcze rok temu podobny sprzet jak SX 10 wchodził z cenami 2 k :) A tu 1099 zł. CMOS to nie jest jedyna róznica pomiedzy tymi modelami wieksze LCD i takie tam tez swoje musiało kosztować. Tak jak napisaliscie - czekamy na testy :)

Slider
24-09-2008, 20:40
Jeszcze rok temu podobny sprzet jak SX 10 wchodził z cenami 2 k :)

Rok temu takich sprzętów nawet nie było:D nie, no zartuje oczywiście, bo obrażam tym mojego wysłużonego S3:wink: ktory de facto kosztował wtedy koło 1500 zł. Nawet jesli aparat jest nowy na rynku to producent (tutaj Canon) nie mógł wyskoczyc z taką ceną, bo przykladu tego skutków nie trzeba daleko szukać: Np Fujifilm S100 coś tam. ten "najwiekszy z najmniejszych" w przecietnym sklepie RTV kosztuje blisko 2000zł i... obrasta mchem.

zonk
25-09-2008, 19:01
http://web.canon.jp/imaging/dcp/pssx1is/samples.html
są sampelki z tego CMOS`a ale... no własnie ;-) na ISO 80

Slider
25-09-2008, 21:37
są sampelki z tego CMOS`a ale... no własnie ;-) na ISO 80

Powtórzyli dowcip z G10:-) co do zdjęć mam mieszane uczucia. ostrość w sumie w porządku (patrz modelka) mozna dostrzec niedoskonalości cery i zamknięte pory, ale z włosami juz miał problemy i je zlał w jednolite pasma nie oddając szczegółów. w plenerze jeszcze lepiej widać, że ostrość ma dobrą (ale tylko w centrum kadru) na brzegach już mydli. zniekształceń specjalnych nie widać, ale to wyjdzie w testach. Co do aberracji chromatycznej.. ałła..:?

michalsdsd
25-09-2008, 22:16
Witam,

Jeśli chodzi o daty wprowadzenia na rynek polski to tak się to kształtuje :)
PowerShot SX10 IS - koniec października - cena ok 1300pln
PowerShot SX1 IS - koniec listopada - cena ok 1700pln

A dowiedziałem się to od przedstawiciela CANON, czekam na wymianę S5 na nowy model bo posiadał wadę fabryczną, ale zaczekam i wymienię na SX10 + dopłata :D

Pozdrawiam

Suowianin
25-09-2008, 23:11
Michalsdsd popatrz na skąpcu. Te aparaty mozna juz zamowic duzo taniej.

michalsdsd
26-09-2008, 21:51
Widzę, że modele Ci się pomyliły :D

Canon PowerShot SX 100 IS

Slider
26-09-2008, 22:38
Widzę, że modele Ci się pomyliły :D

Canon PowerShot SX 100 IS

Nie rozumiem o co sie rozchodzi?:roll: Suowianin dobrze powiedział, że mozna je kupić taniej niż mówisz: SX1 IS - 1599zł, SX10 IS 1099zł i to nie tylko na skąpcu.. tak więc S5 możesz wymienic na SX10 bez dopłaty (chyba, że to oni mają Ci dopłacać:wink:)

Blizzard997
19-10-2008, 12:08
myślicie że warto kupić SX10 IS zamiast prostej lustrzanki?

na myśl pierwsza nasuwa się lustrzanka, ale gdy nie mam zamiaru potem inwestować w drogie obiektywy, chciałbym tez go wziąć na zawody w kolarstwie górskim, co prawda żaden z tych aparatów się do kieszeni nie zmieści, chciałbym pobawić się w fotografię makro, krajobrazy, zamontować filtry. zależy mi na uniwersalności... nie ukrywam tez ze chciałbym nagrywać filmy, a do tego chciałbym sprzęt kupić tanio

czy lepiej kupić drogi kompakt niż tanie lustro...?
myślę że wraz ze wzrostem ceny rośnie jakość wykonania wiec teoretycznie drogi kompakt wypadnie lepiej od taniej lustrzanki....

Juriko
19-10-2008, 12:44
myślicie że warto kupić SX10 IS zamiast prostej lustrzanki?

na myśl pierwsza nasuwa się lustrzanka, ale gdy nie mam zamiaru potem inwestować w drogie obiektywy, chciałbym tez go wziąć na zawody w kolarstwie górskim, co prawda żaden z tych aparatów się do kieszeni nie zmieści, chciałbym pobawić się w fotografię makro, krajobrazy, zamontować filtry. zależy mi na uniwersalności... nie ukrywam tez ze chciałbym nagrywać filmy, a do tego chciałbym sprzęt kupić tanio

czy lepiej kupić drogi kompakt niż tanie lustro...?
myślę że wraz ze wzrostem ceny rośnie jakość wykonania wiec teoretycznie drogi kompakt wypadnie lepiej od taniej lustrzanki....
Temat rzeka, dlatego krótko. Dzisiejszy drogi kompakt, jutro będzie taniutkim kompakcikiem. To tak do przemyślenia. ;)

Blizzard997
19-10-2008, 12:49
odkąd wyszedł S5 IS czyli coś kolo maja 2007 to jeszcze 1000zl trzeba zapłacić za niego wiec tak szybko nie tanieją:)

Lech
21-10-2008, 18:29
Temat rzeka, dlatego krótko. Dzisiejszy drogi kompakt, jutro będzie taniutkim kompakcikiem. To tak do przemyślenia. ;)

Nie zgadzam się z Tobą. Powiedzmy za SX10 dasz 1000zł, po roku niech będzie wart 500zł. W między czasie zrobisz dużo udanych zdjęć makro, portret, tele i nakręcisz jakiś filmik.
Strata po roku 500zł.

Rok temu na wiosnę 400D Kit kosztował 3000zł - stałeś się profi, mam lustro.
Ponieważ nie miałeś kasy na szkła, więc mogłeś pomarzyć tylko o zdjęciach makro czy tele.
Wystawiasz swój sprzęt na Allegro - udało się poszedł za 1200zł
Strata po roku - 1800zł

Chodzi mi o to, że wszystko idzie w dół, ale kupisz nowy zaawansowany komakt, będziesz miał dużo radości z robienia zdjęć i wbrew pozorom aż tak dużo na nim nie stracisz.

ferito
21-10-2008, 20:52
no ja tez mam problem z wyborem .... kolega ma s5 is ale cięzko jest go dostać i własnie z tej okazji mam zamiar kupić sx10 is lub sx1 is i teraz nie wiadomo który jestem typ amatora ale podobno jest to bardzo wciagające i niewiadomo czy za pół roku nie bedzie to dla mnie za mało :) też czekam na jakieś testy bo na fajnej stronce " optyczne" nie ma jeszcze testów .. pzdr ..

Juriko
22-10-2008, 00:02
Za dużo matematyki Lechu. :) Rzecz w tym, że nie warto kierować się taką oto przesłanką:

myślę że wraz ze wzrostem ceny rośnie jakość wykonania wiec teoretycznie drogi kompakt wypadnie lepiej od taniej lustrzanki....
a poza tym, kompakty są równoprawnymi maszynkami do robienia zdjęć, ot co. Każdemu wg potrzeb, kto to powiedział? ;)

Lech
24-10-2008, 08:55
Ciekawe opinie, testy o SX10:
http://www.digitalcamera-hq.com/digital-cameras/canon-powershot-sx10is_product-review.html?reviewId=8829512
Kilkunastostronicowy:
http://www.digitalcamerainfo.com/content/Canon-PowerShot-SX10-IS-Digital-Camera-First-Impressions-Review-19143.htm

Lech
26-10-2008, 09:20
Kolejne opinie:
http://www.amazon.com/review/product/B001G5ZTZO/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?_encoding=UTF8&showViewpoints=1

Suowianin
27-10-2008, 20:21
Szkoda ze przy zadnej z opinii nie ma przykladowej galerii :/ Aparat na rynku a ciezko komus zrobic zdjecia i je gdzies wrzucic :>

Blizzard997
28-10-2008, 01:02
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx10_is

REX
28-10-2008, 12:56
Hmm nic dobrego to nie wróży! Canon dał na swojej stronie sample. Ale patrząc na fotki (nocne) powyżej można sie rozczarować. Bardzo czekałem na ten aparat a teraz.

http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/image_samples/samples_powershot_SX10_IS.asp

http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/image_samples/samples_powershot_SX1_IS.asp

Nic tylko poczekać na porządny obiektywny test! Nawiasem mówiąc czekam na sx1 od czasu s3. Pomijam S5 bo jego fotki mnie rozbiły i doprowadziły do rozpaczy. Inna opcja do wgranie Raw ale o tym wynalazku i waszym forum dowiedziałem sie niedawno(aż wstyd się przyznać). Tak czy inaczej czekam na sx1 i jego test. Pożyjemy zobaczymy

LeszekTG
28-10-2008, 21:23
Szkoda ze przy zadnej z opinii nie ma przykladowej galerii :/ Aparat na rynku a ciezko komus zrobic zdjecia i je gdzies wrzucic :>

Wrzuciłem 2 fotki zrobione SX10 IS. Nie wiem czy Wam sie do czegos przydadzą bo ze mnie kompletny amator


[img=http://img55.imageshack.us/img55/4200/img0126oz2.th.jpg] (http://img55.imageshack.us/my.php?image=img0126oz2.jpg)
[img=http://img372.imageshack.us/img372/8215/img0142wr5.th.jpg] (http://img372.imageshack.us/my.php?image=img0142wr5.jpg)

ferito
28-10-2008, 21:54
tylko ciekawe ile jeszcze trzeba bedzie czekac ..... ja juz mam chec kupic sx1 is tylo kazdy mowi co innego ... spec znowu podpowiada mi zeby za ta cene kupic lustro nikona d40 inny znowu ze nie warto inwestowac w tą lustrzanke ... itd.. urwanie głowy a ja potrzebuje aparat ...

Slider
28-10-2008, 22:12
spec znowu podpowiada mi zeby za ta cene kupic lustro nikona d40 inny znowu ze nie warto inwestowac w tą lustrzanke ..

-Spec (od marketingu) nr 1 namawia Cię na d40, bo wie, że po czasie uznasz, że to słaby aparat i bedziesz chciał wymienić na coś lepszego, rozbudowac system itd..
-Spec (od marketingu) nr 2 mowi, że nie warto w nią inwestowac, bo najlepiej zaproponowalby Ci Nikona d80, albo d300.
Tak czy siak będa chcieli żebys kupil lustro, bo wiąże się to najczęsciej z dodatkowymi kosztami związanymi z powiększaniem systemu.

Sprawa jest prostrza niż może sie wydawać:
-Jeśli zalezy Ci dośc dobrej jakosci zdjęć, chcesz miec aparat w miare poręczny, maly i chcesz go kupować jednorazowo "do wszystkiego" bierzesz SX1 IS
-Jeśli jestes wybredny co do jakości zdjęć, nie zalezy Ci na kompaktowosci i jestes swiadom kosztów, ktore będą się wiązały z tym zakupem, bierzesz lustro. (wtedy się okaże jak bardzo zalezy Ci na jakosci i ile bedziesz w stanie wydac na szkło:wink:)

ferito
28-10-2008, 23:44
generalnie mam 1600 zł na aparat ... i teraz pytanie czy brac sx10 i zaoszczedzic 500 zł czy brac sx1 i miec " spokuj ?? " tu jest problem bo nie wiem który brać a moze jest inny w tej lub innej cenie i dużo lepszy np. kosztem nagrywania w HD ( nie potrzebne mi to jest) jest cos tam lepszego i szybszego .. wlasnie na tym sie nie znam ale z tego co pamietam to canon był od aparatów ( i drukarki) a sony od tv aaa i daewoo od samochodów i na tym moja wiedza sie konczy... a jeszcze 2 tygodnie temu koniecznie chciałem miec canona s5 is .... pzdr

szyna
28-10-2008, 23:48
Z uwagi, że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym przywitać wszystkich szanownych użytkowników. :D

Odnośnie tych aparatów - zastanawia mnie fakt dlaczego mają tak małą wielkość matrycy. Przy takiej ilości Mpixeli mogli by dać coś delikatnie większego.

Orientuje się ktoś czy istnieje możliwość zamocowania jakiś filtrów/tulei? Doczytałem w kilku miejscach, że nie ma takiej możliwości :-| Za to widziałem gdzieś zdjęcie SX 10 z wkręconym jakimś filtrem 52mm. Może wypowie się ktoś kto widział ten aparat na oczy i miał okazję go podotykać.

Czekam z niecierpliwością na porównania obu tych modeli i może G10. Zaczynam myśleć nad zakupem jakiegoś bardziej ambitnego aparatu a mój wysłużony A610 przejąłby rolę maszyny do pracy w warunkach większego prawdopodobieństwa awarii :) Obecnie uszkodziła mi się plastikowa osłona obiektywu i stąd pomysł co do zakupu czegoś robiącego jeszcze ładniejsze zdjęcia. Przyznam, że pomimo swojego wieku a610 potrafi czasem jeszcze mile zaskoczyć ;).

Przede mną dylematy jak nie wiem.
Lustro raczej odpada ze względu na kosztowne obiektywy i przenośność całego tego sprzętu.
G10 jest ładny, mały, poręczny, posiada matrycę 1/1/7" (większą od omawianych w temacie), zapisuje w formacie RAW ale nie ma jakże przydatnego obracalnego wyświetlacza, przesadne14MPix, i tylko 5krotny zoom.
Ciekawi mnie różnica w matrycach CCD i CMOS w przypadku SX 1 i SX 10. Jak to będzie się przekładało na jakość zdjęć i czy warte będzie dołożenia połowy ceny aparatu? Szybsze zdjęcia seryjne są rzeczą przydatną ale nie jest dla mnie priorytetem (szególnie przy tej różnicy w cenie). A filmy w HD - obejdzie się bez tego. Jestem ciekawy jak długi materiał zmieści się na karcie 4GB - zakładam, że kompresji znowu brak w standardowym sofcie canona. Dla przypomnienia 1GB w A610 to jakieś 12min przy rozdzielczości VGA@30Hz :)

Zastanawiam się co będzie jak projektanci SXów faktycznie przespali i zapomnieli dodać możliwość instalacji filtrów/tulejek. To dopiero by było. Wierzyć mi się nie chce ale... dużo się już w życiu widziało.

Pozdrawiam

Blizzard997
29-10-2008, 10:04
jak do sx10 nie można filtru założyć ja tego nie kupuje...

szyna
29-10-2008, 18:00
Tez tego nie kapuje. Wierzyć mi się nie chciało ale nigdzie nie ma jednoznacznej informacji na temat czy je można zainstalować.

Trochę optymizmem nastroiło mnie zdjęcie tego SX10 z wkręconym filtrem - pytanie czy nie był to montaż jakimś domowym sposobem.

Kolega LeszekTG wrzucił jakieś fotki z tego aparatu więc smiem przypuszczać, że posiada ten aparat. Jeśli tak to może mógłbyś sprawdzić czy przy obiektywie jest jakiś gwint na tulejkę albo bezpośrednio na filtry?
No i z chęcią obejrzałbym (wiele)więcej zdjęć z najróżniejszych warunków (noc/dzien/slonce/chmury/miasto/przyroda/portrety/krajobrazy) ;)

Pozdr

Lech
29-10-2008, 19:51
Na stronie Canon USA jest instrukcja do SX10 w pdf:
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=144&modelid=17630#DownloadDetailAct

Chcąc kupić uniwersalny kompakt mamy w tej kategorii Nikona P80, ale chyba SX10 oferuje więcej.

Kupisz lustrzankę, będziesz chciał tele o większej ogniskowej kupisz coś za 1500-2000zł?
Chcesz robić zdjęcia makro kolejny obiektyw jakiś Tamron 90 czy Canon 100 makro za 1300-1800zł?

Każdy z tych obiektywów kosztuje więcej niż kompakt w stylu SX10, więc zależy ile tysięcy chcesz przeznaczyć na zdjęcia z wakacji i ile kilogramów szkieł chcesz nosić w torbie.

Kompakt zapowiada się całkiem przyzwoicie i też planuje jego zakup, zamiast kupować kolejny obiektyw np.: żeby raz na kilka miesięcy zrobić zdjęcie makro.

LeszekTG
31-10-2008, 23:34
Kolega LeszekTG wrzucił jakieś fotki z tego aparatu więc smiem przypuszczać, że posiada ten aparat. Jeśli tak to może mógłbyś sprawdzić czy przy obiektywie jest jakiś gwint na tulejkę albo bezpośrednio na filtry?
No i z chęcią obejrzałbym (wiele)więcej zdjęć z najróżniejszych warunków (noc/dzien/slonce/chmury/miasto/przyroda/portrety/krajobrazy) ;)

Pozdr

Tak mam od jakiegos tygodnia SX10. Na koncu obiektywu jest zatrzask na którym mozna zamontowac tulipana który jest w zestawie z aparatem - byc moze bedzie mozna tam tez montowac filtry. Dosc dobrze to chyba widac na tym zdjeciu http://dc.watch.impress.co.jp/cda/static/image/2008/10/09/sx101_08l.jpg Niestety zupełny brak czasu nie pozwala mi sie dokladnie zapoznac z aparatem ale moze w ten weekend porobie troche zdjec do testów.
Troche zdjec z SX10 mozna tez znalesc tu: http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2008/10/15/9406.html

krzylo
02-11-2008, 00:59
Widać na podanych przez Was fotkach, że ostrość jest kiepska. Dla mnie akurat nie do przyjęcia są takie mało ostre zdjęcia.

Blizzard997
02-11-2008, 10:21
ostrość, zwiększy się nasycenie kolorów i będzie ok. bardziej się martwię abberacją...:(

mlody911
02-11-2008, 20:25
Z tego co widzę na zdjęciu tego aparatu to spokojnie da się zamontować filtry!
Mam taki sam bagnet w swoim Pro1. normalnie zakłada się na niego osłonę tulipanową. Można również założyć ją odwrotnie i wtedy nie przeszkadza w transporcie itp.
I do tego mam jeszcze taką przejściówkę mocowaną również na ten bagnet i do niej wkręcam normalne filtry 58mm.
Jedyna wada tego rozwiązania to to że z filtrem nie możemy zastosować osłony przeciwsłonecznej.

Laminat
03-11-2008, 12:06
Jak widać na zdjęciu obiektyw jest podzielony srebrnym pasem pewnie tam się odkręca pod tuleje.

Lech
04-11-2008, 17:51
Właśnie mi przyszedł SX10, pierwsze wrażenia pozytywne, tylko karta jeszcze nie przyszła, więc z testami muszę poczekać.

szyna
05-11-2008, 01:17
Z tego co widzę na zdjęciu tego aparatu to spokojnie da się zamontować filtry!
Mam taki sam bagnet w swoim Pro1. normalnie zakłada się na niego osłonę tulipanową. Można również założyć ją odwrotnie i wtedy nie przeszkadza w transporcie itp.
I do tego mam jeszcze taką przejściówkę mocowaną również na ten bagnet i do niej wkręcam normalne filtry 58mm.
Jedyna wada tego rozwiązania to to że z filtrem nie możemy zastosować osłony przeciwsłonecznej.

To mnie dopiero uspokoiłeś. Jeśli jeszcze da się zamontować 58mm to w ogóle bajka bo takie mam od starego, wysłużonego a610.

Pora na zmiany. Jest duże prawdopodobieństwo, że skuszę się na SX1 :)

A do tego czasu... Czekam na opinie osób, które są już posiadaczami modelu SX10 :)

Pozdrawiam

Blizzard997
05-11-2008, 08:58
bawilem sie wczoraj sx10 w sklepie i co zauwazyłem (pewnie to wina moich nieumiejetnych ustaiwień): na max zoomie optycznym ostrzy dobrze, jak przejde na maxymalny cyfrowy to sobie nie moge poradzić, w trakcie trzymania spustu widac jak ostrzy, w pewnym momencie ostrzy pieknie, lecz końcowe ustawienie jest wogole nieostre... wtf?

Laminat
05-11-2008, 09:38
bawilem sie wczoraj sx10 w sklepie i co zauwazyłem (pewnie to wina moich nieumiejetnych ustaiwień): na max zoomie optycznym ostrzy dobrze, jak przejde na maxymalny cyfrowy to sobie nie moge poradzić, w trakcie trzymania spustu widac jak ostrzy, w pewnym momencie ostrzy pieknie, lecz końcowe ustawienie jest wogole nieostre... wtf?

ogniskowa 560mm i jeszcze ci mało ? :grin: o cyfrowym zoomie zapomnij najlepiej zrobić na off szczególnie przy tak dużym zoomie to już statyw skazany.

Czy są może już jakieś sample wideo z sx1 ?

REX
05-11-2008, 11:40
bawilem sie wczoraj sx10 w sklepie i co zauwazyłem (pewnie to wina moich nieumiejetnych ustaiwień): na max zoomie optycznym ostrzy dobrze, jak przejde na maxymalny cyfrowy to sobie nie moge poradzić, w trakcie trzymania spustu widac jak ostrzy, w pewnym momencie ostrzy pieknie, lecz końcowe ustawienie jest wogole nieostre... wtf?

W SONY DSC H50 mam tak samo. Poza tym w większości aparatów tak jest. Miej też na uwadze obiekt który fotografujesz (wiadomo jak jest gdy fotografujesz z uzyciem zoomu przez szybe itp) Pozdrawiam

bronson
05-11-2008, 12:29
Witam serdecznie. Też się "czaje" na SX10, już w zasadzie od długiego czasu na aparat pokroju superzoom-a Canona bodajże rozpoczęło się to od S3, poprzez S5 (jednak coś mi wewnętrznie podpowiadało abym poczekał). Co do zoom-u, to przy maksymalnym nie obejdzie się bez statywu chyba, że ma się ciało ze stali i nie wieje wiatr ;-) bardziej martwi mnie czy przy takim obiektywie "beczka" nie będzie się zbytnio rzucać w oczy... :confused: (bo jako taką przełkne). Z niecierpliwością jednak czekam na spostrzeżenia z testów @Lech.

Bardzo też mnie interesuje jak CMOS, będzie się spisywał w SX1 i czy będzie wart swojej ceny... Pozdrawiam.

lb10
06-11-2008, 00:56
Skoro mowa o SX10, mam nastepujace pytanie do uzytkownikow tego aparatu. We wszystkich trybach, w ktorych da sie dokonac korekcji ekspozycji, aparat wyswietla jej wartosc (nawet jeśli jest to ±0). Niestety rowniez wtedy gdy informacje o wszystkich pozostalych ustawieniach sa 'ukryte'. Czyli w pewnych trybach (np. w uzywanym przeze mnie P) na dole wyswietlacza zawsze pokazane jest ±0 i nie da sie (nie umiem?) tego wylaczyc. Czy tak ma byc?

Pozdrawiam


PS. Instrukcje dokladnie przeczytalem - nie zawiera odpowiedzi.

krzylo
06-11-2008, 03:51
Ja bym chętnie zobaczył fotki z SX1/Sx10, szczególnie te robione przy maksymalnym zoomie. Chodzi mi o ostrość obiektywu w tym ustawieniu. Druga sprawa, czy podczas robienia zdjęć np. w uniwersalnym programie P, korekcję ekspozycji można w każdej chwili zmieniać naciskając klawisze kursora, czy też za każdym razem trzeba wchodzić w menu?

Lech
06-11-2008, 07:16
Sam aparacik SX10 jest estetycznie, solidnie wykonany. Nie spada pokrywka obiektywu, jak to wszyscy pisali o S5. W wersji książeczkowej jest instrukcja "pierwsze kroki", pełna instrukcja, instrukcja drukowania i oprogramowania jest na płycie w pdf.
Ostatnie moje doświadczenia, to zdjęcia Canonem 400D z Tamronem 17-50 2.8. Tak porównując to można być ciut rozczarowanym co do zdjęć. Brak mi trochę czasu (praca) i słońca, żeby wyjść gdzieś w plener i po testować.
Jak na kompakt jest dość duże szkło, jest gwint, ale instrukcja nic nie wspomina o stosowaniu filtrów. Dość zdziwił mnie sposób otwierania wbudowanej lampy błyskowej - ręcznie się ją podnosi. Metalowy gwint na statyw, wyprodukowano w Japonii, czytelne menu, ogólnie solidne wykonanie, takie są pierwsze wrażenia.
Jak na kompakt to jest dość ciężki, np.: Fuji S5600 to przy nim jak plastikowa wydmuszka.
Według lustrzanki, jest niewielki, kompaktowy, a właśnie chodziło mi o coś uniwersalnego, niedużego, co można wrzucić w plecak, jak chodzi się po szlakach.

krzylo - korekta ekspozycji, oddzielny przycisk funkcyjny, naciskasz go i pokręcasz kółeczkiem w lewo, prawo, jeszcze raz naciskach i wychodzisz z funkcji.

lb10- instrukcja strona 134 i 281

lb10
06-11-2008, 09:19
Wspomniane strony instrukcji nie zawierają odpowiedzi na moje pytanie. Wiem jak ustawić wartość kompensacji, wiem w których trybach da się to zrobić. Rzecz w tym, że nawet gdy ustawię wartość na zero to cały czas na wyświetlaczu pokazane jest ±0 (już po wyjściu z ustawiania kompensacji). Tak więc w pewnych sytuacjach mam tylko ramkę fokusa i to ±0 na dole po prawej- czy da sie to jakoś ukryć?

szyna
06-11-2008, 10:17
Znalazłem jakieś zdjęcia testowe SX10
http://flickr.com/photos/11362312@N06/sets/72157607856642482/
Szkoda że tak niewielki ich rozmiar - w takiej wersji wyglądają całkiem przyzwoicie :) Ciekawe jak w powiększeniu 100%

krater
06-11-2008, 14:03
Jest szansa zeby ktos wypowiedzial sie o zdjęciach robionych nocą. Jak wtedy zachowuje się stabilizacja obrazu. I czy są znośne te zdjęcia. Mocno zastanawiam sie nad tym aparatem i wybór jest miedzy tym a sony h50. Co wybrac.

REX
06-11-2008, 14:45
Ja akurat posiadam H50. Czekałem na następce s5 i jakoś nie moglem sie doczekać. Więc zobaczyłem H50 i bez chwili namysłu nabyłem. Nie mniej jednak korci mnie teraz Sx1. I kto wie czy go nie kupie. Jak na razie co do zdjęć Sx10 rozczarowuje ale zobaczymy czekam na konkretny test. A najlepiej na weekend z Sx'em do porównania H50.

Blizzard997
12-11-2008, 18:52
a tak dla porownania w ogólnym rozrachunku jak SX10 ma sie do Nikona D40?:roll:

winiarro
12-11-2008, 19:31
Tak jak każdy kompakt - niezbyt dobrze. D40 to mniejsze szumy, lepsza plastyka obrazu, mniejsza głębia ostrości no i możliwość wymiany optyki. Co oczywiście wiąże ze sobą duże koszty. Za to SX10 to sprzęt bardzo uniwersalny, dobry na wycieczki i do rodzinnego użytku.

Slider
12-11-2008, 19:46
a tak dla porownania w ogólnym rozrachunku jak SX10 ma sie do Nikona D40?:roll:

A ja nawet w "ogólnym rozrachunku" nie rozumiem tego porównania. Nijak te aparaty mają się do siebie. SX10 to kompakt, D40 to lustro; koniec. Jeśli w tego drugiego wpakujesz kupe kasy, masz świetny sprzęt, jesli mówisz o samym "Nikonie D40" bez szkla, to nie nadaje się do niczego, bo nie zrobisz nim nawet zdjęcia..

Ogólnie rzecz biorąc; SX10, to aparat "do wszystkiego", a D40 ma wiekszy potencjał. Innego porownania nie widze, chyba, że je bardziej sprecyzujesz..8-)

Laminat
12-11-2008, 20:20
Ale w jakim kontekście te porównanie cenowym, jakościowym ? Nie da się ogólnie tak porównać.
To tak samo ogólnie porównać skuter i motor co lepsze ? Bez sensu.
Sam musisz sobie odpowiedzieć na czym ci zależy na poręczności SX10 duży zakres ogniskowych, możliwość kręcenia filmów czy lustrzanka za większe pieniądze na starcie z mniejszym zakresem ogniskowej (bo pewnie mowa o kitowym zestawie) z większymi gabarytami lecz lepszą jakością obrazu.

Porównanie ogólne sam sobie wydrukuj i zestaw ;)

Sx10 is
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_sx10is.asp

do D40
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/nikon_d40x.asp

bronson
12-11-2008, 20:49
a tak dla porownania w ogólnym rozrachunku jak SX10 ma sie do Nikona D40?:roll:

Zadaj sobie pierwsze podstawowe pytanie, mianowice, czego oczekujesz po aparacie fotograficznym? uniwersalności czy specjalizacji? (pt. "blisko, średnio, daleko"... I wiele, wiele innych wspaniałych szkieł [czyt. niekoniecznie potrzebnych - a te sporo kosztują]). Od siebie samego dodam, że nie "narzędzie" czyni piękno, tylko wyobraźnia... ;) Miałeś do czynienia z aparatami na "taśme", z ciekawości? :)

Blizzard997
12-11-2008, 21:40
analogami starymi (pamiętam Zenita:rolleyes:) i nowymi (canon - modelu nie pamietam) z 5 lat temu się bawiłem. :mrgreen:

siedziałem pól godz. dziś w sklepie i bawiłem się kanonkiem, wszystko ok gdyby nie dziwacznie działanie stabilizacji... na większym zoomie praktycznie wszystko poruszone, wydatek kolejny - statyw.

co do mojego wcześniejszego porównania lustro vs. kompakt to chodziło mi o obiektyw kitowy

zależny mi na jakości zdjęć, obecny mój cyfrak to porażka, niby 4mpix a fotki w gorszych warunkach wychodzą gorzej niż fotki robione telefonem...
od nowego wymagam tego zeby zbytnio do niego nie dopłacać, ewentualnie statyw i filtr uv + polaryzacyjny :mrgreen: bo torebka i karta pamieci obowiązek:razz:

Laminat
13-11-2008, 15:07
siedziałem pól godz. dziś w sklepie i bawiłem się kanonkiem, wszystko ok gdyby nie dziwacznie działanie stabilizacji... na większym zoomie praktycznie wszystko poruszone, wydatek kolejny - statyw.

co do mojego wcześniejszego porównania lustro vs. kompakt to chodziło mi o obiektyw kitowy


Człowieku :) a co ty byś chciał za 1000zł obiektyw ze światłem f/1 stabilizacja i może iso 12800 bez szumu. Takie rzeczy to tylko w erze za 1zł w promocji.

W pomieszczeniu na dużej ogniskowej chcesz robić nie poruszone zdjęcia z ręki :shock:.

Blizzard997
13-11-2008, 15:53
profesionalista nie jestem a za amatora się nawet nie uważam8)

nie chce tylko pieniędzy na badziew wydać...

szymura
14-11-2008, 18:17
jestem szczęśliwym (tak myślę) posiadaczem Canon'a SX10 ale nie znam się jeszcze zbyt dobrze na tych jego wszystkich funkcjach, szukam polskiej instrukcji której (chyba) nigdzie jeszcze nie ma, aparat kupiłem w USA, dałem 400$.
I teraz pytanie gdzie można znaleźć polską instrukcję do tego sprzętu ? lub nawet wyjaśnienia co oznaczają te wszystkie ISO lub f5.2 (wiem ze to przysłona ale do czego to służy ?) albo czemu jak ustawiam sekwencję czasu np. na 1/400 to zdjęcia są ciemne (czarny ekran przy 1/1000)? Jak temu zapobiec ? dodam że lampa włączona, max siła błysku(+2) i do tego ustawiłem jasność zdjęcia tez na max(+5) ale marny efekt (miejsce - hala sportowa).
A najbardziej denerwuje mnie to ze ustawiam tryb sport a zdjęcia wychodzą rozmazane przy jakiejś akcji.

Oto efktu sportu bez lampy:
http://img511.imageshack.us/my.php?image=mini2008043db3.jpg

Grzesiek_PL
14-11-2008, 18:32
Witam
Wiele jeszcze przed tobą nauki.
Zdjęcia wychodzą ci rozmazane ponieważ jest dłuższy czas migawki po to, żeby np rozmazać tło jadącego samochodu.
Na google 2s szukania - http://www.fotografia.kopernet.org/ekspozycja.html
Pozdrawiam

szymura
14-11-2008, 19:15
dzięki za stronę, szukałem właśnie takich ale większość sie nie nadaje lub sa odplatne, ale co do instrukcji to siagnelem instrukcje do canon'a sx100 i tak naprawdę prawie pasuje do sx10 wiec narazie mi wystarczy, a co do twoich zaleceń to rzeczywiście prawda ale zdjęcia wychodzą strasznie ciemno !

a i wie może ktoś czemu w tym sx10 nie działają akumulatorki (moje to energizer) ? przypominam że sprzęt jest ze stanów wiec może to coś z różnicą napięć ? ale nie wydaje mi się bo zwykłe alkaliczne SONY mi chodzą więc nie mam pojęcia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ok, z tego co tu przeczytałem wynika ze muszę ustawić krótki czas migawki i mała przysłonę z wysokim ISO lecz wtedy mam efekt ziarnistego zdjęcia jak temu zapobiec ? kupić lampę ? i czym większe ISO tym bardziej ziarniste zdjęcie ? to jak ustawie ISO 1600 to lipa. Wiec wychodzi na to ze do dobrze naświetlonych ostrych zdjęć sportowych muszę kupić lustro ? a może lampa do SX10 styknie ? a jak tak to jaka, może ktoś doradzi ?

Grzesiek_PL
14-11-2008, 20:18
Staraj się używać jak najniższych. Wszystko zależy od ilości światła, ja w moim kompakcie nigdy nie robię na większym iso niż 80 bo szumi :P

jaropm
14-11-2008, 20:51
Jak by ktoś chciał instrukcje PL w PDF do Canona SX 10 to mogę wysłać na maila :-D

szymura
14-11-2008, 22:22
jaromp możesz mi wysłać, napewno się przyda, oto e-mail: szymura@hotmail.com

Slider
15-11-2008, 00:53
I teraz pytanie gdzie można znaleźć polską instrukcję do tego sprzętu ? lub nawet wyjaśnienia co oznaczają te wszystkie ISO lub f5.2 (wiem ze to przysłona ale do czego to służy ?)


ok, z tego co tu przeczytałem wynika ze muszę ustawić krótki czas migawki i mała przysłonę z wysokim ISO lecz wtedy mam efekt ziarnistego zdjęcia jak temu zapobiec ?

Hmm.. możnaby oczywiscie odpowiedziec po krótce na te pytania, ale są lepsze wyjścia. na takie podstawy to jest tylko jedna recepta: czytać8-)

Tu masz trochę o fotografii cyfrowej od strony technicznej (budowa, zasada działania) z odrobiną fizyki..:
http://www.fotoporadnik.pl/

No i książki o fotografii.. Jest ich mnóstwo, każda mówi o tym samym i porusza także podstawy. Wątek o literaturze:
http://canon-board.info/showthread.php?t=7161

Nietety z instrukcja obsługi, to nie do mnie, ale także warto ja przeczytać.

Pozdrawiam.

Tolo74
16-11-2008, 21:50
jeżeli moge prosic instrukcje do sx10 to badzo prosze i z gory serdeczne dzieki.
axel-9@wp.pl

Na forum bylem pod starym nickiem Tolo ale ktos albo cos zezarlo mi haslo bo nie moge sie zalogowac

krater
17-11-2008, 10:24
A ja nadal prosze o jakies nocne fotki tym aparacikiem. Caly czas sie zastanawiam h50 czy cannon. Moze ktos pomóc?

winiarro
18-11-2008, 17:10
Na cameralabs.com jest już recenzja SX10: http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX10_IS/

gugu
19-11-2008, 10:41
świetnie wreszcie jakieś porządne przedstawienie tego aparatu. mam nadzieje że jako amator będę z niego zadowolony, bo już go zamówiłem

Blizzard997
19-11-2008, 23:02
na stronie:
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx10_is
pojawiło się dużo fotek z canonka (ponad tysiac)

-----
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105241156.PSoqEz9R.RWH75PB_IMG_2232.jpg
na tym foto bez lampy praktycznie prawie w nocy co widac - podejrzewam iContrast

krzylo
20-11-2008, 21:13
na stronie:
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx10_is
pojawiło się dużo fotek z canonka (ponad tysiac)

-----
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105241156.PSoqEz9R.RWH75PB_IMG_2232.jpg
na tym foto bez lampy praktycznie prawie w nocy co widac - podejrzewam iContrast

Większość zdjęć przy ładnej pogodzie, trudno na tej podstawie ocenić aparat. Mnie interesują głównie zdjęcia ludzi przy maksymalnym zbliżeniu i gdy człowiek zajmuje większą część kadru. Jest tam kilka takich zdjęć, niestety nie wiem czy nie są poruszone, bo ostrość jest fatalna. Na dodatek przy ISO 200 mimo pomniejszonych zdjęć jest potężne ziarno. (te odnośniki trzeba wpisać w pasek adresu żeby wyświetliło się zdjęcie):
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105831258.iXHEbnKu.IMG_2995.jpg
http://i.pbase.com/g5/06/728706/2/105228017.0py8mCEu.jpg
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105829414.2Gu6pkY2.IMG_2888.jpg
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105831561.f7j9HcRc.IMG_3381.jpg
http://i.pbase.com/o2/06/728706/1/105829236.GuabZ8ZW.IMG_2542.jpg
-
Gdzie można zobaczyć zdjęcia z tego aparatu w oryginalnej wielkości?

krater
20-11-2008, 23:16
A ja czekam na opinie kogoś, kto ten aparat ma i go sprawdzil w roznych warunkach. Na poczatku paru ludzi pisało ze juz go maja i do tej pory zadnej opini. No nie dobrze.
Niech ktos faktycznie wypisze zalety i wady tego modelu (sx10is) pliss.

mirek190
22-11-2008, 19:44
Hmm wczoraj czyli piatek testowalem sx 10 w sklepie. Odrazu go ustawilem na iso 1600 zeby zobaczyc jak mocno szumi i ........hmm bylem pod mocnym wrazeniem te szumy ....byly male.
Sam mam teraz canona sx 100 i umnie ilosc szumow w porownaniu do sx 10 jest przy iso 1600 jest duzo wieksza. Jak bym mial porownywac to taka ilosc szumow jest gdzies chyba troche ponizej iso 800 moze..... nawet przy iso 400. Czyli 1600 jest juz nawet uzyteczne hmmmm dziwne i w szoku jestem.

Ciekawie mnie jedno maku kiedys mialem a510 3 mpx iso 400 szumialo podobnie jak w sx 100 8 mpx iso 800 a w sx 10 10 mpx szumi podobnie przy 1600 iso.
Wszystkie te aparaty maja matryce 2.5 !
Jaki wnoisek ??

Czy to procesor lepiej sobie radzi z odszumianiem w kazdej nastepnej generacji czy matryce sa udoskonalone.

a510 digic I
sx 100 digic III
sx 10 digic IV

Poniewaz kazdy mowi ze lepiej miec mniej mpx to bedzie mniej szumow. A przeciez :

a 510 3 mpx 2,5 matryca iso 400 straszne szumy
sx 100 8 mpx 2,5 matrycca iso 400 da sie nawet wytrzymac
sx 10 10 mpx 2,5 matryca iso 400 prawie nie widac szumow -- iso 1600 ma podobne szumy jak a 510 przy iso 400

wiec sie pytam, gdzie tu zaleznosc upchniecia wiekszej liczy pixeli i szumow ?

winiarro
22-11-2008, 20:24
Ta zależność istnieje, tylko że w większości za to wrażenie mniejszego szumu odpowiada lepszy procesor i udoskonalone algorytmy odszumiania. Owszem, matryce również są ulepszane, ale co z tego jeśli i tak w kolejnym modelu wcisną 1-2 mpx więcej. ISO 1600 nie jest użyteczne w żadnym kompakcie. Powiem więcej - nawet ISO 200-400 nie jest użyteczne. Chyba nie wierzysz w to, że w ciągu pół roku tak udoskonalili matrycę, że nawet po dodaniu 2 Mpx zdjęcią sa 2x mniej zaszumione od poprzednika. Gdybyś obejrzał je dokładniej to zobaczyłbyś, że za ten mniejszy szum przyszło z całą pewnością zapłacić brakiem szczegółów. Mówiąc inaczej mydłem lub akwarelą.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A ja czekam na opinie kogoś, kto ten aparat ma i go sprawdzil w roznych warunkach. Na poczatku paru ludzi pisało ze juz go maja i do tej pory zadnej opini. No nie dobrze.
Niech ktos faktycznie wypisze zalety i wady tego modelu (sx10is) pliss.

Wady, zalety. Tu nie ma co sprawdzać tylko trzeba kupować. W tym segmencie żaden producent nie ma aparatu idealnego. W żadnym np. użyteczne ISO nie przekracza 400. Jeśli odpowiadają ci jego możliwości, uniwersalność, masa/wymiary to go kup. Co masz na myśli pisząć "w różnych warunkach" - na piaskach Sahary czy w śniegach Grenlandii?;) Jeśli będziesz się ciągle zastanawiał i czytał opinie to nigdy aparatu nie kupisz, bo ciągle nie będzie tego idealnego. A najważniejsze to robić zdjęcia, czyli łapać chwile, które są ulotne.

mirek190
22-11-2008, 20:57
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX10_IS/sample_images.shtml

tu masz z canona sx 10 rozne iso i wycinki


Powiem szczerze ze jast tak jak ja sam na nim robilem 1600 nie jest tak tragicznie a 800 hmmm da sie nawet wytrzymac nie wyglada tak strasznie. Widac ze tu sa szumy 2x mniejze niz na sx 100. Nie widac duzej urtaty szczegolow przy duzych iso. Mam sx 100 i powiem ze jest naprawde duuuzo lepiej pod tym wzgledem.

ps.

tu masz 1600 z sx 100

http://img262.imageshack.us/img262/7306/img3969vt0.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=img3969vt0.jpg)http://img262.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

nie ma roznicy w porownaniu do sx 10 :)

winiarro
22-11-2008, 21:41
W takim razie SX10 to wyjątek od normy. Różnica pomiędzy SX100 a SX10 jest faktycznie spora. Nie dojdziemy do tego jak to osiągnęli - czy przez faktyczne ulepszenie matrycy czy raczej algorytmów odszumiania. Ale w praktyce to nie ma większego znaczenia bo te czułości są bardzo rzadko używane.

szymura
23-11-2008, 10:49
a moze ktoś doradzi jaka lampa do sx10 ?

npadres
23-11-2008, 15:17
Ja zastanawiam sie and zakupem tej lampy do SX 10 http://allegro.pl/item478880949_sunpak_rd2000_lampa_blyskowa_do_cano n_eos_w_wa.html
Mała poręczna i amatorowi wystarczy, natomiast pytanie dla znawców systemu canona, jak obsługa TTL w sx10 i czy będzie to wszystko współpracowało?


I wrzucane jeszcze pliki pokazujące mozliwosci tego zooma

panorama
http://images38.fotosik.pl/33/ffb50b00c7b925cfm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ffb50b00c7b925cf)
10x
http://images30.fotosik.pl/298/f8ca49875e6a1546m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f8ca49875e6a1546)
20x
http://images31.fotosik.pl/405/ec6e920a94bb4606m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ec6e920a94bb4606)

szymura
23-11-2008, 18:15
a co powiecie o lampie Canon 220EX ?

a do tematu dozuce swoje zdjecie:

pełne zdjęcie - http://img517.imageshack.us/my.php?image=img1945sp6.jpg

1. Miniatura

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/my.php?image=papacf5.jpg)
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Slider
23-11-2008, 19:56
I wrzucane jeszcze pliki pokazujące mozliwosci tego zooma

hmm.. na 20-krotnym już wyraźny spadek ostrości, coś na kształt lekkiego zoomu cyfrowego. Ale nie można sie czepiać. Ważne że go ma;)


a co powiecie o lampie Canon 220EX ?

Hmm.. jesli nie potrzebujesz obracanej głowicy, wystarczy Ci taka liczba przewodnia i chcesz, żeby było tanio, to brać.

Qant
23-11-2008, 20:40
Witam, świeżo po rejestracji. ... Także mam zamiar kupić jakiś aparat cyfrowy. Szukałem możliwości dowiedzenia się czegoś więcej o sprzęcie - stąd moja obecność tutaj. Mam nadzieję, że znajdę tu wiele interesujących porad. :)))
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Z tego, co do tej pory wiem, nie zdecyduję się na lustrzankę - za dożo miejsca, duże koszty. Myślę o kompakcie. Tylko ... jakiej firmy? No i który??

npadres
23-11-2008, 22:41
NO dobrze tylko Canon 220EX kosztuje 400zł, a SUNPAK RD 2000 - 200zł
dlatego pytam o współdziałanie tego Sunpaka,

Co do pytania Quanta w tej lidze masz do wyboru jeszcze nowego Pansonica fz28, Nikona P80 lub Sony H50 no chyba ze system Olka.

szymura
23-11-2008, 23:27
wiem ze sx 10 is jest kompatybilna z lampami E-TTL ale czy to to samo co TTL to juz nie wiem, wyczytałem to w instrukcji ale myśle ze w specyfikacji aparatu tez znajdziesz, nie wiem czy to to ale znalazlem to w recenzji:
Autofocus Typ AF - TTL
na tej stronie: http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.1546-canon_powershot_sx10_is.1

mirek190
24-11-2008, 15:00
A ze spadek ostrosci jak ktos tam mowil to pewnie wina odleglosci bo to juz bardzo daleko i powietrze nie jest idealnie przezroczyste :-D

ps. dlaczego we wlasciwosciach obrazka tego z x20 jest Canon PowerShot SX100 IS ??

Grzesiek_PL
24-11-2008, 17:55
Popatrzyłem do Exif'a mi się wydaje że te zdjęcia są z SX100 IS i to trzecie zdjęcie jest wycięte z drugiego popatrz na Exif'a.

mlody911
25-11-2008, 00:46
Co do lampy Sunpaka to bym był ostrożny!
Kiedyś podłączyłem mojego Sunpaka z Eosa 300 do G2 i padł mi jakiś kondensator i dioda na płycie głównej aparatu!
Z Eosem nie było żadnych problemów. Dlatego zalecam Wam ostrożność. Od tamtej pory miałem juz 420EX i 430Ex i wszystko cacy.
Radziłbym trzymać się zaleceń producenta aparatu odnośnie polecanych lamp, choć ktoś jednak musi się odważyć... i oczywiście opisać to na forum :)
Problemem oczywiście może być za duże napięcie na stopce lampy, choć te "nowe" lampy mają już separację.

szymura
25-11-2008, 00:50
mysle jednak ze kupie lampe canona zeby wszystko chodzilo jak nalezy, zdjecia beda robione z odległosci 3/4 m i beda to zdjecia sportowe wiec chyba wystarczy ta 220EX

Laminat
25-11-2008, 12:20
Sunpaka też odradzam podłączyłem kiedyś testowo do EOSa i TTL nie działał za dobrze zdjęcia przepalone.
Co do 220EX ma tylko strzał na wprost hmmm nie wiele ci poprawi w wyglądzie zdjęcia tylko bardziej rozświetlony tylni plan. Jeżeli zdjęcia będziesz robił głównie w pomieszczeniach to lepiej kupić 430EX albo z braku funduszy 420. Światło odbite od sufitu jest o niebo lepsze (bardziej naturalne).

npadres
25-11-2008, 15:17
Ja juz bym go kupił tylko martwią mnie dwie rzeczy, ze on cieżki jest (polowa wagi FZ28 P80 Kodak 1012) no i najważniejsze podobno wolny w zdjęciach seryjnych! mógłby ktoś zdefiniować słowo wolny w tym modelu.

spoon
25-11-2008, 15:42
Ludzie- ale macie problemy!!!!
W analogu przez dziesiątki lat wystarczyło ISO 400, a teraz każdy chce zdjęć przy blasku świec. Po co? Można takie robić, ale nie da się tego oglądać!!!! FOTOGRAFIA to z definicji malowanie ŚWIATŁEM. Brak światła- brak efektów!
Nie dyskutujcie, tylko fotografujcie!

szymura
25-11-2008, 21:12
Sunpaka też odradzam podłączyłem kiedyś testowo do EOSa i TTL nie działał za dobrze zdjęcia przepalone.
Co do 220EX ma tylko strzał na wprost hmmm nie wiele ci poprawi w wyglądzie zdjęcia tylko bardziej rozświetlony tylni plan. Jeżeli zdjęcia będziesz robił głównie w pomieszczeniach to lepiej kupić 430EX albo z braku funduszy 420. Światło odbite od sufitu jest o niebo lepsze (bardziej naturalne).

no tak, tylko zdjęcia które mam zamiar robic bede robione na hali sportowej, wiec sufit jest bardzo wysoko i lampa sie nie odbije, ale mysle ze chyba na przyszłośc kupie cos lepszego.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ludzie- ale macie problemy!!!!
W analogu przez dziesiątki lat wystarczyło ISO 400, a teraz każdy chce zdjęć przy blasku świec. Po co? Można takie robić, ale nie da się tego oglądać!!!! FOTOGRAFIA to z definicji malowanie ŚWIATŁEM. Brak światła- brak efektów!
Nie dyskutujcie, tylko fotografujcie!

no dlatego do dobrego doświetlenia na polskich halach sportowych niezbeda jest lampa, co innego w stanach albo w niemczech tam swiatlo jest swietne, zazdroszcze fotografom sportowym z tamtad.

Grzesiek_PL
25-11-2008, 21:23
Nikt nie zauważył że użytkownik npadres nas oszukał tymi samplami ?



Domyślnie
Ja zastanawiam sie and zakupem tej lampy do SX 10 http://allegro.pl/item478880949_sunp..._eos_w_wa.html
Mała poręczna i amatorowi wystarczy, natomiast pytanie dla znawców systemu canona, jak obsługa TTL w sx10 i czy będzie to wszystko współpracowało?


I wrzucane jeszcze pliki pokazujące mozliwosci tego zooma

panorama

10x

20x

szymura
25-11-2008, 21:24
Ja juz bym go kupił tylko martwią mnie dwie rzeczy, ze on cieżki jest (polowa wagi FZ28 P80 Kodak 1012) no i najważniejsze podobno wolny w zdjęciach seryjnych! mógłby ktoś zdefiniować słowo wolny w tym modelu.

ja słyszałem o 4x/1s, tak jest tez w specyfikacji, moim zdaniem robi szybkie zdjecia, nie ma co narzekac i oczywiscie zalezy to od czasu naswietlania. a ze ciezki to np. dla mnie lepiej, jak porównałem do lzejszych to tak jak by lepszy uchwyt, mi np mniej reka drzy ale to zalezy od osoby. poprostu jest pewny w uchwycie a przecierz to nie jest jakis wielkie ciezar.

Laminat
26-11-2008, 20:14
no tak, tylko zdjęcia które mam zamiar robic bede robione na hali sportowej, wiec sufit jest bardzo wysoko i lampa sie nie odbije, ale mysle ze chyba na przyszłośc kupie cos lepszego.


dlatego 420stce przekręcasz palnik na wprost i strzelasz. Masz sufit strzelasz na do góry a nawet w górę i w bok. Ale jeśli robisz zdjęcia w hali to nie wiem gdzie twoje założenie zdjęcia z 3/4m ? zdjęcia sportowca przy bandzie ? Pamiętaj dobra lampa też ci strzeli maksymalnie do 15-20m przy tak dużej przestrzeni światło nie ma się od czego odbić.

szymura
26-11-2008, 23:24
dlatego 420stce przekręcasz palnik na wprost i strzelasz. Masz sufit strzelasz na do góry a nawet w górę i w bok. Ale jeśli robisz zdjęcia w hali to nie wiem gdzie twoje założenie zdjęcia z 3/4m ? zdjęcia sportowca przy bandzie ? Pamiętaj dobra lampa też ci strzeli maksymalnie do 15-20m przy tak dużej przestrzeni światło nie ma się od czego odbić.

sport który bede fotografował to zapasy, wiec stoje przy macie która ma długośc max 11m a akcja rozgrywa sie na srodku maty wiec jakies 4/5m, zawodnicy nie przejda dalej odemnie jak 7/8 metrów bo tylko na takim polu mogą walczyc, te 3m maja w zapasie. do tego dochodzi swiatlo na hali.

buzz99
29-11-2008, 17:56
Witam wszystkich amatorow i profesjonalistow :)
Ja jestem typowym amatorem i przymierzam sie do kupna jakiegos "lepszego" aparatu. Bylem kiedys juz prawie zdecydowany na canona s5is i dobrze ze go nie kupilem bo pojawili sie zastepcy SX10 is i SX1 is. I wlasnie tutaj moje pytanie... Nie wiem dokladnie ktory z nich wybrac. Roznica miedzy nimi to prawie 600 zl i nie wiem czy warto dac wiecej za to co ma SX1ka.
Pozdrawiam

siudym
30-11-2008, 13:47
Oba takie same, SX1 ma video FullHD, SX10 typowe VGA. I SX1 ma szybsze serie. Wiec nie ma tutaj nic tajemniczego :) Wogole bawilem sie SX10 - fotki sa ok, SX1 bede mial za dwa tygodnie w lapach :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ah... zanim mi se uploadowaly fotki, stracilem mozliwosc edytowania postu (za to kocham to forum..). Modowie prosze polaczyc moje dwa posty...:

Kilka fotek przy 20x, robione z ręki w pochmurna pogode (bez slonca) z SX10 :
http://www.speedyshare.com/332670599.html

Evii
30-11-2008, 21:08
Witam...
Siudym z niecierpliwością czekam na refleksje i opinie związane SX1, wszędzie cisza liczę na parę słówek o zdjęciach już nie wspomnę...
Pozdrawiam (-;

buzz99
30-11-2008, 23:24
Dzieki siudym za odpowiedz, wiem ze to zadna tajemnica i niby wiem jakie sa roznice pomiedzy nimi i zastanawialem sie tylko czy faktycznie sa warte az takiej kasy. Niby sx1 ma cmos'a ale poki co to pierwszy kompakt z taka matryca i nie wiadomo co to bedzie warte.Ja naszczescie bede chcial go kupicc ( jeden z tych dwoch ) za jakies 3 tyg wiec byc moze jakies nowsze opinie sie juz pojawia i cos mi pomoga w wyborze. Poki co pozdrawiam wszystkich . :)

siudym
01-12-2008, 14:33
Jak bede mial w lapach SX1, zrobie kilka fotek tego samego obiektu/miejsca/te same warunki obydwoma aparatami, wiec zobaczysz na wlasne oczy roznice (jesli bedzie) :)

Ja raczej stawiam na brak roznic, mysle, ze CMOS w SX1 jest spowodowany wymogiem, ktory postawil sobie tryb fullHD w aparacie ;)

bronson
01-12-2008, 19:35
Osobiście posiadłem już SX10 i jestem bardzo zadowolony. Mozna zakładać filtry 52mm. A co do SX1, moje zdanie jest takie: Canon wypuszczając dwa modele jakby kopiuje poprzedni proces sprzedaży S3 i S5. W tym przypadku SX1 jest stawiany jako model który zostanie długo na rynku i wytworzy nowy trend (bebechy lustrzanki w kompakcie). SX10 stanie się takim S3 i zniknie szybko, sądzę, że nawet już za 1,5 roku z oferty Canona. Jednak gdybym miał kupować SX1 to pomyślałbym mocno nad lustrzanką, dodając 200-300 zł można mieć body i dwa obiektywy. Ale w tym przypadku SX1 oferuje większą uniwersalność. Dla każdego coś dobrego :-)

szymura
01-12-2008, 22:30
filtr ? ale montuje się go prosto na obiektyw czy na tulejkę ? bo jak patrzyłem to nie ma on tego "pstryczka/guzika" do montowania tulejek co seria powershot'ów A### więc jak ty to stosujesz ? a nie ukrywam że filtry by się przydały do niego.

szyna
02-12-2008, 02:32
Tez się zastanawiałem nad lustrzanką (450D) z przyzwoitym (w miarę uniwersalnym) obiektywem ale po przeliczeniu kosztów (uwzględniając dodatkową baterię, kartę 4gb i plecaczek) wyszło mi raptem 3800!!

Az tyle nie mam do dyspozycji na aparat więc wybór padł na sx1. Strzał w ciemno ale wątpię żebym się zawiódł po przesiadce ze starego, wysłużonego A610 (swoją drogą nadal świetnie działającego :mrgreen:)

Jak go tylko dostane w swoje łapy podzielę się wrażeniami.

Filtry 52mm ponoć wkręca się w obiektyw :)
Wygodniejsze rozwiązanie niż tuleja ale filtrów 58 nie wykorzystam :evil:

rosim
02-12-2008, 09:48
Szyna, mam podobny dylemat jak Ty i chcę się przesiąść z A630, też waham sie między tanią lustrzanką, a SX1 IS. Najwieksze wątpliwości mam jednak w związku z wielkoscią matrycy - w A610 i A630 jest 1/1.8, w SX1 IS 1/2.3.
A próbowałeś wgrać CHDK do A610?
Pozdrawiam

ewg
02-12-2008, 12:45
Az tyle nie mam do dyspozycji na aparat więc wybór padł na sx1. Strzał w ciemno ale wątpię żebym się zawiódł po przesiadce ze starego, wysłużonego A610 (swoją drogą nadal świetnie działającego :mrgreen:)
Wątpię, że byś się NIE zawiódł! (patrz: wątpliwości Rosim'a) No chyba, że priorytetem jest szeroki kąt a nie jakość zdjęć... :rolleyes:

siudym
02-12-2008, 12:52
W SX10 podoba mi sie zwlaszcza dekielek - w koncu konkretny dekiel w tej serii aparatow, wczesniej byla tragedia. No i gwint 52 od razu na przedzie obiektuwu - bajka :)

rosim
02-12-2008, 13:28
Obawiam się, że jednak sam rodzaj matrycy CMOS przy jej małych rozmiarach niewiele wpłynie na jakość zdjęć...
Ale poczekajmy na sample z SX1 IS

szyna
02-12-2008, 13:56
Rosim próbowałem CHKDK.
Soft działa jak należy, chociaż nie miałem okazji pobawić się i sprawdzić w terenie poza strzałami w zamroczonym pokoju :-P
Zapis pliku raw trwa odrobinę dłużej niż jpg, później trzeba to jeszcze przekonwertować do odpowiedniego formatu by móc to później edytować, no i brak podglądu samych raw-ów z poziomu aparatu (czyli robienie samych rawów nie wchodzi w grę). Jest to trochę niewygodne ale jest :mrgreen: Dodatkowo w momencie gdy dowiedziałem się o czymś takim jak zdjęcia HDR zaciekawiła mnie opcja bracketowania ekspozycji obecna w CHDK. Do tego taki drobiazg jak pokazywanie bieżącego stanu baterii :) Czemu tego nie ma w oryginalnym sofcie? Zebra pokazująca miejsca niedoświetlone i prześwietlone też się czasem przydaje. Do tego np. możliwość dłuższego naświetlania niż standardowe 15s. Sprawdź sam - polecam przekonać się na własnej skórze :) Z uwagi, że nie ingeruje w firmware aparatu jest to rozwiązanie bezpieczne i nie ma obaw ze coś się przy okazji uszkodzi.

Wracając do tematu - tania lustrzanka = kitowy obiektyw, którego i tak pewnie każdy z czasem będzie chciał wymienić. Wziąść przyzwoity obiektyw, w miarę uniwersalny to już jest wysoki koszt (np. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-eos-450d-i-ob-18-200-is.html#) a jak się zachce bardziej wyspecjalizowanych szkieł to te koszty będą się zwielokrotniać. Do tego gabaryty :mrgreen:
Na lustro napaliłem się poważnie do momentu, aż przeliczyłem ile by mnie to wyniosło. Po tym fakcie szybko ochłonąłem.

Rozmiary matryc wręcz spadają, za to istnieje jakaś chora wojna na megapixele. Działania marketingowe skierowane na idiotów. Wolałbym te 6MP a odrobinę większą matrycę :( Z innej strony patrząc większość dzisiejszych aparatów tej klasy posiada taki rozmiar. 3 letni aparat ma większą niż nowe, posiadające 2x więcej pikseli?

Co do jakości zdjęć na podstawie tego co widziałem do tej pory, SX10 ma przyzwoite fotki. Co prawda na dużym powiększeniu widać dokuczliwą aberację chromatyczną. Rozmiar matrycy taki sam jak w SX1 więc gorzej być z nim nie powinno. Dochodzi szybkostrzelność, filmy HD uznaje za "bajer" na dobrą sprawę zbyteczny. Nie ma co porównywać do lustrzanki, jednak finansowa przepaść jest adekwatna do oferowanej jakości.

EWG nie kracz proszę, że się rozczaruję :mrgreen: Jak na razie jestem optymistą!!

rosim
02-12-2008, 14:35
Szyna, akurat jestem na etapie głębszego rozpracowywania CHDK, mam jedynie problem z polskim opisem wszystkich funkcji.
Co do aberracji chromatycznych - pewnie jest to wina obiektywu, ale przy okazji obróbki plików RAW mozna sobie z nia poradzić.
Co do wielkości matryc - wydaje mi się, że chyba taniej jest producentom inwestować np. w bardziej zaawansowany procesor (szybkosc, funkcje odszumiania) niż w sam element śwaitłoczuły, ale tak mi sie tylko wydaje, może jest inaczej.
Wolałbym, żeby SX1 IS miał mniejszy zoom (kwestia aberracji), bo w zasadzie ja osobiście rzadko korzystam z UZ, kosztem większej matrycy i jakości czy jasności obiektywu.
Kompaktowść i cena SX1 IS w stosunku do lustra kusi mnie także, ale obawiam się, czy zmiana z A630 (myślę o A630 z CHDK i RAW m.in.) aż tak bardzo zmieni jakość zdjeć.
Pozdrawiam

Juriko
02-12-2008, 16:25
....no i brak podglądu samych raw-ów z poziomu aparatu (czyli robienie samych rawów nie wchodzi w grę). Jest to trochę niewygodne ale jest :mrgreen:
Jeśli nie chcesz marnować na karcie miejsca na jpg'i robiąc w RAW'ach, to ustaw w apracie jpg'i na 640x480 z dużą kompresją, wówczas jpg będzie ważył tylko ok. 200kB.

jaropm
02-12-2008, 19:19
Mam pytanko odnośnie obsługi kart pamięci przez Canona SX10 IS, posiadam ten aparacik, przeczytałem całą instrukcję obsługi, ale nigdzie nie jest napisane do jakiej maksymalnej pojemności obsługuje on karty pamięci i z jaką maksymalną prędkością zapisuje zdjęcia na kartę. Zamierzam kupić Secure Digital (SDHC) 8GB SanDisk Extreme III - odczyt i zapis 20MB/s. Ale jeśli aparat zapisuje z prędkością max. 10 MB/s to nie chcę przepłacać za kartę i wezmę wtedy o wolniejszym zapisie. I czy SX10 IS obsłuży np. kartę o pojemności 32GB. Kiedyś jak miałem Canona A610 to było wyraźnie napisane, że max 1 GB. Ktoś może wie jak to jest z SX10 IS ?

szymura
02-12-2008, 19:58
jeśli ma wbudowany gwint na filtry to świetnie. a nie orientuję się ktoś kiedy wypuszczą softy do sx10 is ?

marzesz
02-12-2008, 23:13
Tutaj jest kilka nowych fotek Canon Power-Shot SX1 IS:

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2008/12/03/9759.html

rosim
03-12-2008, 00:12
oj, aberracje...

szymura
03-12-2008, 01:05
może to głupie pytanie, ale nie jestem jeszcze za bardzo doświadczony i zapytam. Co to są te aberacje ?

Slider
03-12-2008, 01:44
Co to są te aberacje ?

Samo słowo "aberracje" nie jest chyba zwrotem najszczęśliwszym, bo oznacza on ogół wad, które mogą wystąpić w ukladach optycznych. Dwie najwazniejsze to:
-Aberracja chromatyczna - kolorowe obwódki pojawiajace się wokół przedniotów (zazwyczaj mocno kontrastowych)*
-Aberracja sferyczna - różnica w ostrości pomiedzy środkiem i brzegiem kadru*
Dotego dochodzi aberracja komatyczna, optyczna, astygmatyzm, winieta, dystorsja i krzywizna pola.

*To tak najogólniej jak się da. Jeśli chcesz, moge Ci napisać dokładniej skąd się biorą i jak powstają o ile masz dużą tolerancję na wyklady z fizyki..8-)


może to głupie pytanie

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, o czym jednak czasami niektorzy zapominają i zgrywają wszechwiedzących..:roll:

Pozdrawiam.

Juriko
03-12-2008, 01:46
http://www.fotoporadnik.pl/aberracja-zaaw-en.html

rosim
03-12-2008, 01:57
przepraszam, że nie napisałem dokładnie, chodzi mi o aberracje chromatyczne, czyli jak napisał Slider kolorowe obwódki, to pewnie wada obiektywu z dużym zoomem,
m.in. z tego powodu mam wątpliwość, czy zmieniać A630 na SX1 iS

pozdrawiam

szyna
03-12-2008, 03:04
Jeśli nie chcesz marnować na karcie miejsca na jpg'i robiąc w RAW'ach, to ustaw w apracie jpg'i na 640x480 z dużą kompresją, wówczas jpg będzie ważył tylko ok. 200kB.

W sumie na to nie wpadłem... Podgląd plików będzie a trochę miejsca się zaoszczędzi :) Kto by pomyślał - może nawet zapis trochę przyspieszy...

Co do abberacji chromatycznych w sx1 :| porażka... Mój A610 nie robi takiej "popeliny" !! Jak taka firma jak canon może odwalać taką wiochę w swoim "szczytowym" kompakcie. W G10 matryca nieco większa ale za to 14 mln pikseli :? Jakaś choroba!!

Może jednak faktycznie zamiast SX1 wziąć na razie 450D z kitowym obiektywem?? Miał ktoś z Was szanowni forumowicze podobne dylematy?? Może ktoś doradzi?

Dodam, że mój A610 jest nadal sprawny i powiem szczerze, że nie narzekam na niego. Chciałem go zostawić jako aparat roboczy (ponieważ zasówka obiektywu się rozleciała) i kupić coś bardziej ambitnego (większego, z większymi możliwościami). Nie chciałem wtapiać później za dużo $$$ w tą przyjemność. Strzelać foty bardzo lubię - jest to moje hobby przy okazji jakiś wypadów, wyjazdów. Krajobrazy, macro, portrety czyli wszystkiego po trochu. Ten kitowy obiektyw nada się do któryś z tych zastosowań czy raczej dodają go po to aby aparat się w środku nie kurzył ? :mrgreen:

krzylo
03-12-2008, 10:53
Sam myslę o jakimś zaawansowanym kompakcie z wielkim zoomem, ale jest też inna opcja - kupić najtańszą lustrzankę, np. 350D, A300, D40, osprzedać kita i kupić jakiś obiektyw 24-200 lub 28-300. Całość nie będzie dużo większa i cięższa od S10, a cena zbliżona. Jakoś zdjęć powinna być o niebo lepsza. Na szerokim kącie mi nie zależy, głównie tele.

ewg
03-12-2008, 11:56
[...] no i brak podglądu samych raw-ów z poziomu aparatu (czyli robienie samych rawów nie wchodzi w grę).
Żaden (znany mi) aparat cyfrowy nie ma możliwości podglądu raw. To co widzimy na wyświetlaczach np. lustrzanek to tylko zaszyty w "podlądanym" pliku raw, jpeg. Skoro w CHDK ten jpeg jest zapisywany osobno to tylko się z tego cieszyć, zwłaszcza że jak już pisano jakość tego jpega można dość swobodnie w PowerShotach określać. Jedyna niedogodność to nieco utrudnione kasowanie rawów w aparacie podczas sesji.


Krajobrazy, macro, portrety czyli wszystkiego po trochu. Ten kitowy obiektyw nada się do któryś z tych zastosowań czy raczej dodają go po to aby aparat się w środku nie kurzył ? :mrgreen:
Kit 18-55, ale wersja IS - zdecydowanie "się nada". (Nie chodzi o samą stabilizację tylko o znaczną poprawę optyki w tej wersji "kita".) Co nie znaczy, że łatwo poprzestaniesz na tym szkle, bo taka już ludzka natura... ;-)

zerolinux
03-12-2008, 13:26
Sam myslę o jakimś zaawansowanym kompakcie z wielkim zoomem, ale jest też inna opcja - kupić najtańszą lustrzankę, np. 350D, A300, D40, osprzedać kita i kupić jakiś obiektyw 24-200 lub 28-300. Całość nie będzie dużo większa i cięższa od S10, a cena zbliżona. Jakoś zdjęć powinna być o niebo lepsza. Na szerokim kącie mi nie zależy, głównie tele.

Ale np. dla mnie jest kilka wad takiego rozwiązania:
1. Brak odchylanego wyświetlacza - żona
2. Brak możliwości nagrywania filmów - żona
3. Dedykowane zasilanie a nie "paluszki"
4. Tryb matrycowy i automatyka zdecydowanie lepiej działają w kompakcie- testowane na żonie

Rafał

skawin
03-12-2008, 13:45
Witam wszystkich :)
To mój pierwszy post i odrazu podepnę się pod temat.
Także rozważam zakup Canona SX10IS (myślę też nad FujiS9600 - też ma dobre opinie)
Za Canonem przemawia do mnie ruchomy ekranik, 4xAA (zoom i filmiki to taki dodatek) - żona także się powinna na nim połapać :)
Myślę że tym Canonem spokojnie można porobić dobre foty.
Na lustrzankę narazie mnie nie stać.Wiadomo dodatkowe koszty obiektywów.
Pozdrawiam

siudym
03-12-2008, 14:50
skawin - za Canonem tez przemawia swietna optyczna stabilizacja obrazu, 9600 fajny kopakt, ale nie ma stabilizacji. Nawet jak gdzies wyczytales, ze MA, to jest to 'sztuczna' stabilizacja "ANTIBLUR" czyli zwiekszanie ISO aby skracac czasy naswietlania.

skawin
03-12-2008, 15:23
W zasadzie to Fuji też ma zasilanie AA i ruchomy ekranik choć dużo mniejszy, pozatym nie jest już produkowany a te egzemplarze co zostały są albo na zamówienie, albo z nie polskim menu.
Canon to nowsza technologia, matryca.
Szukam gdzie by go najtaniej wyrwać:) pierw podjade do saturna zobaczyć go na żywo
Pozdrawiam

siudym
03-12-2008, 15:56
Tak, ale w Canonie ekran mozesz odchylic pod kazdym w sumie kątem, a w Fuji tylko np. do gory, a na boki juz nie. Tak samo nie mozesz nim np. zrobic sobie samemu fotki patrzac na LCD itd (odwracanie do przodu, gdy jest odchylony max na bok) ;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img528.imageshack.us/img528/4941/20081203320wm2.jpg)

szyna
04-12-2008, 02:33
Byłem dzisiaj w sklepie, trzymałem w łapach SX10 i napalałem się przez szybkę na 450D... Wizualnie SX prezentuje się okazale. Poręczny, dobrze spasowany co prawda plastik ale dobrej jakości. Do tego bardzo użyteczną rzeczą jest ruchomy ekran (po przesiadce z A610 brakowało by mi tego dodatku). Początkowo szukając nowego aparatu podstawowym kryterium było właśnie żeby był to Canon i posiadał uchylany ekranik (co mi znacznie zawężyło grono potencjalnych ofiar). Gabaryty niby duże ale w stosunku do 450tki jest na prawdę w sam raz :) Niestety nie odpaliłem go bo pożałowali w sklepie baterii. Chciałem mieć również aparat działający na akumulatorkach AA, kupując przy okazji ładowarkę ładującą nieparzystą ilość akumulatorków (do innych zastosowań ale taki zakup pozwolił by mi załatwić dwie rzeczy za jednym zamachem).

Z drugiej strony lustro to wyższy stopień wtajemniczenia, wyższa jakość zdjęć, mniejsze szumy, do tego ponoć kitowy 18-55 IS jest całkiem przyzwoity w swojej klasie i posiada gwint na filtry 58mm (takie dokładnie posiadam - macro, połówkę szarą i polar liniowy). Zaoszczędziłbym tym samym kilka PLN. Niestety zoom tego obiektywu mógłby być większy bo chciałbym móc robić nieco większe zbliżenia niż w A610.
Mam też pytanie, czy polar liniowy nie będzie czasem zakłócał pracy AF lustrzanki?

Nie wiem już sam co robić... Co za popaprany temat :-? Sam jestem ciekaw na co postawię a premiera SX1 tuż tuż...

gietrzy
04-12-2008, 10:00
http://www.vimeo.com/2422404

skawin
04-12-2008, 10:03
Ja również wczoraj oglądałem SX 10 IS. Aparat bardzo fajny, dobrze się trzyma w ręce, plastik dobrej jakości, zaślepki z baterii i usb nie odstają (a były takie opnie na forach).
Też mam dylemat hybryda - lustro, ale chyba zdecyduję się na tego Canonika. Lustro wiąże się z kosztami, wiadomo obiektywy dużo kosztują, do tego z hybrydą żona nie będzie miała dużego problemu (na auto zrobi dobre zdjęcie).
Chciałbym jeszcze aby wypowiedział się ktoś obeznany co do jakości zdjęć tego SX10.
Do tej pory cały czas używałem A75 w manualu i do tej pory spisywał się b.dobrze, myśle że SX10 będzie jeszcze lepszy.
Może przy wejściu SX1 - SX10 jeszcze troszke potanieje:)
Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zapożyczone zdjęcie SX10 z filtrem 52mm :)
http://img88.imageshack.us/img88/3492/104173018j6wv0mt5img019bi5.jpg

bronson
04-12-2008, 10:36
SX1 zejdzie do 1400 zł, a SX10 do mniej więcej 950 złotych w najbliższym czasie, szczególnie po nowym roku. Już można go za 999 zł kupić.

Poniżej moje zdjęcia (4) do pobrania. Nie robione były w najwyższej rozdzielczości (6MP). Jak dla mnie jakość ok. Za szczegóły przy największym powiększeniu zdjęcia się nie czepiam, bo i tak dobrze wypada. Jestem zadowolony z jakości.

http://wrzucacz.pl/file/4531228379187

Laminat
04-12-2008, 18:44
Byłem dzisiaj w sklepie, trzymałem w łapach SX10 i napalałem się przez szybkę na 450D... Wizualnie SX prezentuje się okazale. Poręczny, dobrze spasowany co prawda plastik ale dobrej jakości.
Eos 450 też plastik



Do tego bardzo użyteczną rzeczą jest ruchomy ekran (po przesiadce z A610 brakowało by mi tego dodatku). Początkowo szukając nowego aparatu podstawowym kryterium było właśnie żeby był to Canon i posiadał uchylany ekranik (co mi znacznie zawężyło grono potencjalnych ofiar)
To musisz zweryfikować swoje kryteria bo 450 nie ma uchylnego ekranu a bierzesz go pod uwagę :)



Z drugiej strony lustro to wyższy stopień wtajemniczenia, wyższa jakość zdjęć, mniejsze szumy, do tego ponoć kitowy 18-55 IS jest całkiem przyzwoity w swojej klasie i posiada gwint na filtry 58mm (takie dokładnie posiadam - macro, połówkę szarą i polar liniowy). Zaoszczędziłbym tym samym kilka PLN. Niestety zoom tego obiektywu mógłby być większy bo chciałbym móc robić nieco większe zbliżenia niż w A610.
Mam też pytanie, czy polar liniowy nie będzie czasem zakłócał pracy AF lustrzanki?

Czy ja wiem czy takie same gabaryty ? Jak podepniesz pod eos 450 - 300mm
to już do kieszeni CI się nie zmieści.

Widzę że szukasz lustrzanki która miała by obiektyw 28-500 a gabaryty i cene jak SX10. Niestety nic takiego nie znajdziesz. Dlatego uważam że powinienieś się dobrze zastanowić i spisać na kartce do czego ten aparat ci jest potrzeby.

Mogło by się wydawać że najważniejsze jest obrazowanie czy ilość pixeli a tutaj błędne rozumienie. Jeśli robisz częste wyprawy pieszo, rower, itp i dla ciebie będzie zbyt duże obciązenie dzwigać dodatkową torbę z aparatem plus dwa obiektywy a na drugim ramieniu np kamera :)
To bez wahania bierz SX10 (ale ja bym brał SX1).


Nie wiem już sam co robić... Co za popaprany temat :-? Sam jestem ciekaw na co postawię a premiera SX1 tuż tuż...
Nikt za ciebie tej decyzji nie podejmie.

Lustro i kompakt nie wykluczają siebie i wszystko zależy od zastosowań.
Pamiętaj lepsza będzie nawet najtańsza małpka w kieszeni i zrobiona fotka w ważnym momencie niż lustro w szufladzie.

aha polar nie przeszkadza w AF, a te macro nakręcane to do lustra średnio :) do tego są obiektywy macro lub tańsze i dobre rozwiązanie pierścienie pośrednie.

Slider
04-12-2008, 21:45
i dobre rozwiązanie pierścienie pośrednie.

Z tego co jeszcze wiem, to do macro dobrze się sprawują pierścienie odwrotnego mocowania (tak przynajmniej czytałem). Wiesz może jakie sa wady i zalety tych rozwiązan?


To musisz zweryfikować swoje kryteria bo 450 nie ma uchylnego ekranu a bierzesz go pod uwagę :smile:

Zgadza się. Jedyne lustra, które mają uchylne ekrany to Sony (chyba A300 i A350) ale to i tak nie zastapi LCD na przegubie..:roll:

REX
04-12-2008, 22:46
Zgadza się. Jedyne lustra, które mają uchylne ekrany to Sony (chyba A300 i A350) ale to i tak nie zastapi LCD na przegubie..:roll:

Jeszcze Olympusy e-3 i nowy e-30

szymura
04-12-2008, 22:48
a co do a350 to moze on konkurowac z canon'em czy to jakas dobrze reklamowana lipa ? jest wart swojej ceny i czy warto go kupić ? (wiem ze nie w temacie)

a co do sx10 is, byłem dzis na zawodach sportowych ze słabym doświetleniem hali, i miałem problem, bo zdjęcia nierozmazane wychodziły przy czasie naświetlania 1/100 s, przysłona ustawiona była na f2.8 i zdjęcia wychodziły bardzo ciemno, ratunkiem było iso400 a czasmi konieczne było iso800 (no i już są szumy a przy iso 400 i tak słabe doświetlenie) więc tu pytanie czy nie ma innych sposobów niż stosowanie błysku ? przy zdjęciach seryjnych niestety lampa odpada. może jakiś filtr ?

szyna
05-12-2008, 02:19
Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Nudy w pracy dziś były to też wałkowałem do upadłego temat aparatu. Po powrocie do domu przedyskutowałem jeszcze z kilkoma znajomymi i doszedłem do wniosku - 450D :) Dlaczego?
Po co mi dwa kompakty w domu? Wyjazd rowerowy, wyjście na impreze czy jakąś inną wycieczkę tego typu - od tego będzie A610 (z którego pomimo wieku nadal jestem zadowolony a matrycę ma i tak większą niż te SXy). W dobrych warunkach oświetleniowych robi bardzo ładne fotki, 5MPx też mi w zupełności wystarcza. Tam mam też przeużyteczny uchylany obiektyw, mogę nagrywać filmy (czego i tak nie robię) i jest i tak o połowę mniejszy niż sx.

Zdjęcia z 450D, na podstawie testowych znalezionych w sieci, od SX10/SX1 dzieli jednak przepaść (nawet na kitowym obiektywie). Za rok może kupię sobie jakieś lepsze szkiełko. Póki co do nauki kit wystarczy.
Do tego różnica ok 300PLN między SX1 a 450D jest tak naprawdę niewielka.
Inaczej sprawa by wyglądała, gdybym nie posiadał kompaktu. Wtedy skusiłbym się raczej na SX1.

Jak będę wychodził z zamiarem porobienia zdjęć to wezmę torbę (a właściwie plecak) i tam wrzucę wszystkie potrzebne rzeczy oraz mój przyszły nabytek. Do tego filtry 58mm, które już posiadam (dzięki temu różnica kosztów zakupu między SX1 a 450D się praktycznie zaciera) a do kompletu dokupię jeszcze połówkę neutralną - NDx4 albo NDx8.
Sorry za OT ale powiedzcie mi jeszcze drodzy forumowicze którą z nich wybrać:?: Chciałbym móc uzyskać efekt rozmytej wody zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień. Czy x8 nie będzie za ciemna? Zastanawiam się czy wykorzystanie tego filtra jest użyteczne przy fotografowaniu w pełnym słońcu aby uniknąć prześwietlenia obrazu?
Szukałem przykładowych zdjęć porównujących działanie obu filtrów w podobnych warunkach ale niestety nic nie znalazłem. Może ma ktoś z Was coś takiego albo widział oba te cuda w działaniu i ma porównanie?


Pamiętaj lepsza będzie nawet najtańsza małpka w kieszeni i zrobiona fotka w ważnym momencie niż lustro w szufladzie.

Święte słowa :mrgreen:



aha polar nie przeszkadza w AF, a te macro nakręcane to do lustra średnio do tego są obiektywy macro lub tańsze i dobre rozwiązanie pierścienie pośrednie.
To cieszy - kolejne 150 do przodu :-D

Szymura też jestem amatorem w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że nie ma żadnego filtru co dodaje światła do kadru. Może coś polepszy ustawienie wyższej ekspozycji? Inne rozwiązania nie przychodzą mi do głowy. Może ktoś bardziej w temacie coś wymyśli ;-)

Pozdrawiam

rosim
05-12-2008, 11:44
Szyna masz rację, ja mysle podobnie jak Ty i mam A630. Mam tylko jeszcze jedną rozterkę i przepraszam, że piszę na forum canona, ale waham sie jeszcze między 450D a nikonem D80

Slider
05-12-2008, 21:47
dokupię jeszcze połówkę neutralną - NDx4 albo NDx8. (...) Chciałbym móc uzyskać efekt rozmytej wody zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień..

Ale filtry ND to nie są połówki..:shock: gdzies Ty to wyczytał..?
co do pytania NDx4 czy NDx8, to IHMO oba są dobre i odpowiednie w zaleznosci od sytuacji; NDx4 do dni pochmurnych natomiast NDx8 do slonecznych, bo wtedy zazwyczaj jest zbyt duzo swiatła..:wink: mozna też zrobic tak, żeby kupić NDx4 a w razie potrzeby przymknąć przyslonę (bo przyslony zazwyczaj brakuje tylko w tej dolnej granicy:-))

szyna
06-12-2008, 01:53
tfu... miałem na myśli szary neurtalny oczywiście. Późna pora była i nie dojrzałem błędu czytając przed wysłaniem :) Dzięki MacGyverowi już wiem, że kupię NDx8. Jak będzie zły traf to kupię kiedyś NDx4 i zrobię porównanie działania obu filtrów w warunkach pochmurnych i słonecznych :D

Galad
06-12-2008, 15:59
witaycie, mam pytanko odnośnie SX10 (drugi raz rozpoczynam przygodę z foto, wcześniej był 12XP, ale to było w 1939 :D, więc na temat cyfraków wiem niedużo), trudno mi w nim uzyskać małą głębię ostrości przy przysłonie f2,8. Możecie coś doradzić...

Aha, małą głębię próbowałem uzyskać na preselekcji przysłony, czyli światłem i czułością się nie bawiłem.

Slider
06-12-2008, 22:58
trudno mi w nim uzyskać małą głębię ostrości przy przysłonie f2,8. Możecie coś doradzić...

Jeśli na f/2.8 do zapewne robisz (robi Pan:grin:, '39 to dawno) na najszerszym kącie. W kompaktach przez małe matryce ciężko jest uzyskać małą GO, ale zalezy to własnie od wielkosci matrycy, przysłony i ogniskowej (tutaj im większa, tym mniejsza GO) w przypadku kompaktów z superzoomem najbardziej pomaga ta ostatnia (proszę wierzyć, sprawdzone wielokrotnie). Acha. i ważne jest by obiekt był w miare możliwosci blisko fotografa i w miarę możliwości daleko od tła.
Tak więc w duzej mierze zalezy to od sprzyjających warunków, a jesli i to nie pomoże, można się poratować sztuczną GO w PS'ie:wink:

Pozdrawiam.

Bary1000
08-12-2008, 00:40
SX1 nagrywa video w formacie hdmi czy do odtworzenia tych filmów będę potrzebował specjalnego sprzętu czy wystarczy komp?? . jeśli nie odtworzę tych plików video na kompie czy ma jakieś przestawienie na jakąś inną jakość??

Slider
08-12-2008, 01:31
SX1 nagrywa video w formacie hdmi..

W jakim formacie hdmi?:roll: Canon SX1 IS nagrywa filmy w formacie MOV w rozdzielczosci FullHD, lub VGA, a HDMI, to cyfrowe złącze/interfejs pozwalające przesyłać pliki audio/video bez kompresji; tj możesz podłączyć aparat bezposrednio do telewizora mający to złącze i bezposrednio na nim oglądac filmy. Uff..


czy do odtworzenia tych filmów będę potrzebował specjalnego sprzętu czy wystarczy komp??

Wystarczy telewizor, więc komp tym bardziej..


czy ma jakieś przestawienie na jakąś inną jakość??

Tak, na gorszą. Masz do wyboru:
1920x1080 (FullHD)
640x480 (VGA)
320x240 (QVGA)

Pozdrawiam.

andriusza
08-12-2008, 17:21
jaropm jak możesz a nie będzie to stanowić wielkiego problemu - również skorzystam z Twojej oferty - adr.adr@interia.pl

andriusza
08-12-2008, 20:47
Jak wszyscy pewnie zauważyli - mój poprzedni post miał się ukazać kilkanaście stron wcześniej.
przepraszam za śmiecenie - już sprzątam!!!

kerum
10-12-2008, 08:50
Hej,

chce kupic aparat typu ultra-zoom i rozwazam pomiedzy
Canon SX10 IS i Olympus SP-565UZ.

Parametry maja dosc podobne.
Na korzysc Canona przemawia obracany ekran i face-detection.
Za jego wade uwazam wage wysza o 200g.
Olympus ma ciut silniejsza lampe (6.4m a Canon)
i ogniskowa przesunieta minimalnie w kierunku szerokiego kata (26-520 a Canon 28-560).

Czy ktos mial moze doswiadczenia z oboma aparatami i moglby je porownac?

Pozdrawiam,
Krzysztof
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Olympus ma ciut silniejsza lampe (6.4m a Canon)


mialo byc:
Olympus ma ciut silniejsza lampe (6.4m a Canon 5.2m)

Pozdr.,
K.

Laminat
10-12-2008, 11:29
Na korzysc Canona przemawia obracany ekran i face-detection.
Za jego wade uwazam wage wysza o 200g.


To może postaw sobie inaczej pytanie dlaczego olimpus jest lżejszy o te 200g od Canona a wtedy wyższa waga będzie dla ciebie już zaletą.

Dla mnie to oczywiste:
1. Aparat nie może być za lekki
2. te 200g a to prawie połowa wagi aparatu gdzieś musiała wyparować ? Plastyczki plastyki i jeszcze raz plastykowe elementy, bo nie sądzę żeby olimpus ma magnezową obudowę :lol:

Partyzant1979
10-12-2008, 15:51
Witam
Właśnie kupiłem ten aparat i mam pytanie- czy to normalne że zoom tak hałasuje? W mojej poprzedniej minolcie Z3 nie było go prawie słychać a tu masakra!!!
Pierwsze dwie małe wady to:
brak sznureczka do zaślepki na obiektyw oraz zaślepki na gniazdo lampy błyskowej. W minolcie oby dwie te rzeczy były 4 lata temu.

kerum
10-12-2008, 17:45
Dla mnie to oczywiste:
1. Aparat nie może być za lekki

Dla mnie to nie jest oczywiste.
Aparaty Olympusa maja raczej opinie trwalych, mimo swojej lekkiej wagi.

Z ciekawosci na podstawie http://www.dpreview.com zrobilem zestawienie
aparatow typu ultra-zoom pod katem wagi:

Canon Powershot SX1 IS 615 g (21.7 oz)
Canon Powershot SX10 IS 600 g (21.2 oz)
Fujifilm FinePix S2000HD 426 g (15 oz)
Fujifilm FinePix S8100fd 405 g (14.3 oz)
Fujifilm FinePix S8000fd 510 g (18 oz)
Kodak EasyShare Z1015 IS 375 g (13.2 oz)
Nikon Coolpix P80 405 g (14.3 oz)
Olympus SP-550UZ 460 g (16.2 oz)
Olympus SP-560UZ 365 g (12.9 oz)
Olympus SP-565UZ 413 g (14.6 oz)
Olympus SP-570UZ 405 g (14.3 oz)
Panasonic Lumix DMC-FZ28 417 g (14.7 oz)
Panasonic Lumix DMC-FZ18 407 g (14.4 oz)

Pozdr.,
K.

szymura
10-12-2008, 17:54
Witam
Właśnie kupiłem ten aparat i mam pytanie- czy to normalne że zoom tak hałasuje? W mojej poprzedniej minolcie Z3 nie było go prawie słychać a tu masakra!!!
Pierwsze dwie małe wady to:
brak sznureczka do zaślepki na obiektyw oraz zaślepki na gniazdo lampy błyskowej. W minolcie oby dwie te rzeczy były 4 lata temu.

mam ten aparat, żeczywiście słychać jak się wysuwa ale czy odrazu masakra ? u mnie to jest normalnie, chodź nie wiem jak cicho chodziła twoja minolta wiec nie wiem jakie masz porównanie, najlepiej sprawdź to z innym sx10 is, raczej w jakims sklepie mozesz to porównac.

bronson
10-12-2008, 18:17
U mnie pracuje głośno przy szybkim wysuwaniu, ale przy powolnym jest ok :-)

szymura
10-12-2008, 18:47
U mnie pracuje głośno przy szybkim wysuwaniu, ale przy powolnym jest ok :-)

u mnie podobnie

Partyzant1979
10-12-2008, 20:12
mam ten aparat, żeczywiście słychać jak się wysuwa ale czy odrazu masakra ? u mnie to jest normalnie, chodź nie wiem jak cicho chodziła twoja minolta wiec nie wiem jakie masz porównanie, najlepiej sprawdź to z innym sx10 is, raczej w jakims sklepie mozesz to porównac.

Uspokoiłem się jak zobaczyłem że zoom jest znacznie cichszy podczas filmowania. Trochę głośniejszy niż w minolcie ale ujdzie. Już chciałem zwracać ten aparat bo co z tego że zoom działa podczas filmowania jak wszystko by zagłuszał.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Hej,

chce kupic aparat typu ultra-zoom i rozwazam pomiedzy
Canon SX10 IS i Olympus SP-565UZ.

Parametry maja dosc podobne.
Na korzysc Canona przemawia obracany ekran i face-detection.
Za jego wade uwazam wage wysza o 200g.
Olympus ma ciut silniejsza lampe (6.4m a Canon)
i ogniskowa przesunieta minimalnie w kierunku szerokiego kata (26-520 a Canon 28-560).

Czy ktos mial moze doswiadczenia z oboma aparatami i moglby je porownac?

Pozdrawiam,
Krzysztof
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


mialo byc:
Olympus ma ciut silniejsza lampe (6.4m a Canon 5.2m)

Pozdr.,
K.

Z tego co rozumiem z opisów to ten Olympus obsługuje tylko karty xD-Picture Card oraz microSD. Obie te pamięci mają ograniczoną pojemność do 2 giga. Canon obsługuje między innymi SDHC o pojemności do 32 giga. Warto to też wziąć pod uwagę w razie np wyjazdu . Ja rozważałem zakup Panasonica FZ 28 ale brak ruchomego ekranu i dedykowany akumulator go zdyskwalifikowały.

andriusza
10-12-2008, 21:43
Canon obsługuje między innymi SDHC o pojemności do 32 giga. Warto to też wziąć pod uwagę w razie np wyjazdu.
Mam pytanie, bo instrukcję dopiero zaczynam studiować - skąd masz pewność, że obsłuży kartę 32 GB skoro (przynajmniej filmy) zapisuje do 4 GB (lub 1 godz.)? Jestem żywo zainteresowany tym modelem aparatu, więc taka informacja była by pomocna!

Partyzant1979
10-12-2008, 21:57
Mam pytanie, bo instrukcję dopiero zaczynam studiować - skąd masz pewność, że obsłuży kartę 32 GB skoro (przynajmniej filmy) zapisuje do 4 GB (lub 1 godz.)? Jestem żywo zainteresowany tym modelem aparatu, więc taka informacja była by pomocna!

Mam 16 GB kartę i ją obsługuje. Z filmami jest tak - jak zapisze 4 GB to przestanie nagrywać i od razu można włączyć znowu (chyba za drugim razem może już nagrywać do zapełnienia karty - więcej niż 4 GB ). Ale nie jestem pewien bo gdzieś to czytałem a nie sprawdziłem sam.

tomeq231
10-12-2008, 22:23
Mam pytanie do użytkowników SX10, a mianowicie:
Czy mieliście jednocześnie w ręce SX10 i nikona p80 lub fuji s2000hd/8100fd i moglibyście porównać te aparaty w kwestii jakości zdjęć, szybkości wykonywania zdjęć itd.?

kerum
10-12-2008, 22:59
Mam jeszcze jedno trywialne pytanie do uyztkownikow SX10:

czy jest potrzebna instalacja jakiegos canon'owskiego softu aby zrzucac zdjecia przez USB po podlaczeniu do WinXp czy tez widac aparat jak dysk przy wykorzystaniu standardowych driver'ow WinXp i mozna zrzucac zdjecia od razu?

Pozdr.,
K.

szymura
10-12-2008, 23:09
tak, maxymalna długość filmu to 4 gb lub 1h, tak ma ten aparat jak i chyba wszytskie, a później znowu nagrywasz dalej, ja mam akurat karte 4gb ale myśle ze jak sprzedaja go z karta 8gb to napewno ja obsluguje.

bronson
11-12-2008, 10:38
Mam jeszcze jedno trywialne pytanie do uyztkownikow SX10:

czy jest potrzebna instalacja jakiegos canon'owskiego softu aby zrzucac zdjecia przez USB po podlaczeniu do WinXp czy tez widac aparat jak dysk przy wykorzystaniu standardowych driver'ow WinXp i mozna zrzucac zdjecia od razu?

Pozdr.,
K.
Niepotrzebnie chcesz coś instalować, bawić się tymi kablami, podłączaniem... Kup sobie zwykły czytnik kart SD (19zł zapłaciłem), ja wyciągam tylko karte a czytnik mam podłączony do USB (gniazdo mam z przodu komputera). Dla mnie to najwygodniejszy sposób na zrzucanie fotek. Ogólnie jak podłączysz do komputera aparat to powinien wykryć go jako dysk zewnętrzny (XP) i wtedy "ctrl+x" czy jak tam lubisz ;)

skawin
11-12-2008, 14:28
Aparat zamówiony, na dniach ma być :-D to się co nie co pobawię
Pozdrawiam

kerum
11-12-2008, 14:36
@bronson: nie jestem zainteresowany czytnikiem, ale z tego co piszesz rozumiem, ze moge podlaczyc aparat bezposrednio do PC i widziec go jak dysk bez dedykowanego software'u.

Pozdr.,
K.

Slider
11-12-2008, 21:29
z tego co piszesz rozumiem, ze moge podlaczyc aparat bezposrednio do PC i widziec go jak dysk bez dedykowanego software'u.

Oczywiście, że tak. Przynajmniej u mnie tak jest:-) Natomiast jeśli masz software razem z aparatem, to może on Ci nieco "pomóc", choć to zalezy od preferencji.

Jeśli chodzi o zrzucanie samych zdjęć, to podłączam aparat bezpośrednio do kompa, korzystając z software'u, ale zawsze w zapasie mam czytik obsługujacy 4 rodzaje kart; to też bardzo przydatne urządzonko, a przy tym tanie:wink:

marzesz
12-12-2008, 01:21
Kolejne zdjecia z Canon Power-Shot SX1 IS, chociąz ciągle tak mało o tym aparacie...


http://www.flickr.com/pho...57611079992430/


Musze tez przyznać że filmy w wysokiej rozdzielczości wypadaja niezle..

rosim
12-12-2008, 10:33
link nie działa

Anija
12-12-2008, 13:28
A jak wam wychodzi makro? Ja próbowałam i mi wcale nie wychodzi, nie ostrzy.

siudym
12-12-2008, 14:51
Wtorek-Sroda bede mial SX1 w lapach, wiec jak ktos chce jakies wyrafinowane testy/sample SX10 vs SX1 to piszcie ;)

gietrzy
12-12-2008, 15:27
Wtorek-Sroda bede mial SX1 w lapach, wiec jak ktos chce jakies wyrafinowane testy/sample SX10 vs SX1 to piszcie ;)

Mógłbyś zapodać coś takiego (by sprawdzić IS i nie tylko):

1)

- ISO 3200
- f/ największa (najmniejsza wartość)
- 1/8 sek
- wyłącz lampę
- L-s jpg (własny (custom) preset kolorów: kontrast minimum (minus 2 czy 4), ostrość minimum (minus 2 czy 4), nasycenie -1, wyłączone NR, jak się da) zeskalowany w dół do 1000px po dłuższym boku.

2)

- wrzuć kartę typu extreme III, IV (może koledzy pomogą jak masz wolniejszą)
- L-s jpg
- ISO 3200 i 1600
- włącz tryb 4 kl/s
- wyłącz lampę

i zobacz:

1. ile rzeczywiście jest tych klatek na sekundę,
2. ile da się zrobić fotek zarówno w L-s jak i M-s zanim bufor się zatka.

z góry dzięki.

edit: widzę, że masz S2 IS, które dla mnie jest boskie (detal) na ISO 400, strzel jeszcze fotkę na ISO 400 i gdzieś w okolicy 1/20, 1/10 i porównaj ile detalu zostawia SX1 IS w porównaniu do S2 IS. A i sample zrób w domu, raczej w kiepskich warunkach nie w słońcu, proszę i kończę, Już nie truję.

bronson
12-12-2008, 19:42
Z makro to jest tak że masz dwa tryby "makro i super makro" - nie we wszystkich trybach pracy, jak dobrze czytałem instrukcje napisane było że: super makro 0 - 10 cm, makro 10 - i dalej od przedmiotu. Być może tutaj tkwi przyczyna słabej ostrości, lub słabego światła (z własnych operacji to zauważyłem - nie łapie ostrości przy niedostatecznym świetle). Zbliżam się jednak ku temu, że dobrze trzeba wyczuć ustawienia tego aparatu, bo potrafi zaskoczyć niekiedy wynikami ;-)

Evii
12-12-2008, 21:40
http://www.quesabesde.com/noticias/comparativa-canon-powershot-sx1-sx10-is,1_4746 Może kogoś zainteresuje ;)
Pozdrawiam...

skawin
12-12-2008, 23:15
Czy mógłbyktoś wrzucić na rapidshare instrukcje do SX10IS po polsku jak ma?

marzesz
12-12-2008, 23:43
Canon Power-Shot SX1 IS. Poprawiony link, który powinien teraz działać:

http://www.flickr.com/photos/atp/sets/72157611079992430/


A tutaj krótki filmik:

http://www.stagepics.co.uk/temp/MVI_0020.wmv

(zajmuje ok. 32MB)

rosim
13-12-2008, 00:14
zdjęcia mz nie sa rewelacyjne, poza tym duże aberrcje chromatyczne, jeśli komus zalezy na jakości zdjęć to przy obecnej cenie SX1 IS ok,1600-1800 zł (ceny z sieci) lepiej kupic lustrznkę np. 450D z dobrym kitem IS ok. 1900 zł

Evii
13-12-2008, 00:58
Rosim masz rację...
Chyba w takiej sytuacji wybiorę właśnie 450D, tylko mam problem jaki obiektyw byłby najodpowiedniejszy w miarę uniwersalny... taki na początek, potem może dokupię coś więcej.

Jacek23
13-12-2008, 01:20
Wlasne sie pojawily SX1 na allegro

rosim
13-12-2008, 03:19
Rosim masz rację...
Chyba w takiej sytuacji wybiorę właśnie 450D, tylko mam problem jaki obiektyw byłby najodpowiedniejszy w miarę uniwersalny... taki na początek, potem może dokupię coś więcej.

Słyszałem, że te kitowe 18-55 wersja IS sprzedawane łącznie z 450D sa nawet niezłe jako na początek, podobno dużo lepsze od poprzednich 18-55

andriusza
13-12-2008, 11:28
Czy mógłbyktoś wrzucić na rapidshare instrukcje do SX10IS po polsku jak ma?
wysłałem ci na maila linki, które dostałem od jaropm'a - czyli instrukcje w .pdf

siudym
13-12-2008, 14:39
Słyszałem, że te kitowe 18-55 wersja IS sprzedawane łącznie z 450D sa nawet niezłe jako na początek, podobno dużo lepsze od poprzednich 18-55

Bo jest duzo lepszy ;) A do 1000D tez sa dodawane jako KIT ;)

szymura
13-12-2008, 16:02
sprzedam sx10 is za 900 zł, jeśli ktoś zainteresowany proszę pisać (w zestawie torba, karta 4gb...)

szymura
13-12-2008, 17:19
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=506615369

Jacek23
13-12-2008, 17:41
Prosze panstwa, bylem juz zdecydowany na SX1, ale przeczytalem ew wczesniejszych postach ze ta aparaty (SX10,SX1) nie dzialaja na zwyklych dostepnych w handlu akumulatorach np. GP, Energizer....2500,2700 itp.
Ze dzialaja tylko na zwyklych alkalicznych AA lub dedykowanych Canon NB4-300), Czy to prawda? Jelsi to prawda to bylo by tragicznie , uzywac na zwyklych akalicznych AA:(
Pozdrawiam i czekam na potwierdzenie.

szymura
13-12-2008, 17:47
to prawda ze nie działają na energizer (sprawdzałem), ale ja mam świetne akumulatorki firmy Pentagram i wszystko super działa.

skawin
13-12-2008, 17:50
GP NiMH 2500 - działają

Jacek23
13-12-2008, 17:51
No to mam problem, ja niby posiadam GP 2700 ale nie ma pewnosci ze bedzie dzialalo tak?
Moze ktos uzywa GP i sie okresli?
Ale dlaczego nie dzialaja na Energizer, przeciez parametry sa takie same jak na GP, czy Pentagram.......

momuch
13-12-2008, 17:51
Witam.
Jestem tu nowy. Od kilku dni jestem posiadaczem SX1 i nie wiem skąd wychodzą takie wiadomości , że ten aparat nie działa na zwykłych akumulatorkach. Jest to nieprawda. Aparat jak najbardziej działa na wszelkiego rodzaju akumulatorach AA jak i na zwykłych bateriach typu AA.

Jacek23
13-12-2008, 17:59
SZYMURA dlaczego wprowadzasz ludzi w blad??????

szymura
13-12-2008, 18:06
nie wprowadzam, posiadam batetrie energizer i na 100% nie działają, aparat na nie nie reaguje, były naładowane napewno ! miałem w zapasie pentagram wiec tez sprawdziłem i działają wieć jeśli szanowny kolega nie sprawdzał tego to niech sie kolega dowie a nie czyta specyfikacje czy tym podobne i nie wypisuje głupot !!!

Jacek23
13-12-2008, 18:11
To zadam glupie pytanie, sprawdzales na innym urzadzeniu te Energizer?

siudym
13-12-2008, 18:15
Jednak bede mial aparacik wczesniej - juz w PON. :) Ciekawi mnie najbardziej jedno - ile wlezie filmu na karte 8GB oraz czy aparat umozliwia zoom'owanie do 20x w trybie video.

momuch
13-12-2008, 19:00
Jednak bede mial aparacik wczesniej - juz w PON. :) Ciekawi mnie najbardziej jedno - ile wlezie filmu na karte 8GB oraz czy aparat umozliwia zoom'owanie do 20x w trybie video.

Aparat zbliża obiekt dokładnie tak samo czy to w trybie fotografowania czy też w trybie video HD. Co do pojemności materiału w trybie HD to osobiście nie mogę chwilowo sprawdzić bo moje karty SD są za wolne i dość szybko bufor się dławi, ale w instrukcji jest napisane że na 8GB wchodzi 24 min 30 sek. w trybie Full HD.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

nie wprowadzam, posiadam batetrie energizer i na 100% nie działają, aparat na nie nie reaguje, były naładowane napewno ! miałem w zapasie pentagram wiec tez sprawdziłem i działają wieć jeśli szanowny kolega nie sprawdzał tego to niech sie kolega dowie a nie czyta specyfikacje czy tym podobne i nie wypisuje głupot !!!

Sprawdziłem mojego SX1 na akumulatorkach GP, Energizer, Hama jak i na zwykłych bateriach typu AA. W każdej konfiguracji aparat działa bez problemu.

PL@STI
13-12-2008, 19:10
Jednak bede mial aparacik wczesniej - juz w PON. :) .

Czy bede niedyskretny jesli zapytam o cenę?
Pojawily sie juz pierwsze aparaty i jestem troszke rozczarowany.
Liczylem sie z wydatkiem 1500 zl, a tu widze ze sporo wiecej i teraz sie powaznie zastanawiam...

siudym
13-12-2008, 19:12
1649, bede mial 'firmowo', osobiscie nie kupuje ;)

szymura
13-12-2008, 19:50
To zadam glupie pytanie, sprawdzales na innym urzadzeniu te Energizer?

akumulatorki energizer działają w minolcie dimage z20 a juz w sx10 is nie, wiec tylko uświadamiam ze miałem taki przypadek. (poza tym patrzyłem w 4 pilotach i też działają jaki w budziku)

tomeq231
13-12-2008, 21:19
Szymura, z jakich powodów sprzedajesz?

szymura
13-12-2008, 21:36
chce kupić lustro, ten aparat ma za słabe możliwości jeśli chodzi o zdjęcia sportowe przy słabym oświetleniu bez szumów i lampy więc jedynym rozwiązaniem będzie lustro. a jeszcze te 0,8x/1s w zdjęciach seryjnych w ogóle go wyklucza.

jaropm
14-12-2008, 00:28
Co do akumulatorków to posiadam Sanyo Enelop i Philips i muszę przyznać że na początku po włożeniu i zrobieniu kilku zdjęć aparat wykazał iż są rozładowane, po zmianie na drugie również było to samo (akumulatorki były ładowane kilka dni temu i w canonie A610 działały super), ale po rozładowaniu ich i ponownym naładowaniu już mi się ten przypadek nie powtórzył. Nie wiem dlaczego tak było, ale fakt że się przestraszyłem że nie będzie pracował na akumulatorkach. Teraz jest już ok.

siudym
14-12-2008, 01:17
Mam cztery energizery 2450 w S2 IS i dzialaly w SX10 bezproblemowo.

szymura
14-12-2008, 01:47
nie wiem, sprawdzałem to tylko raz wiec może to był jakiś chwilowy błąd, wszystko się może zdazyc, ale wychodzi na to ze wiekszosc akumulatorków działa, może jeden z moich był jakiś wadliwy ?

Laminat
14-12-2008, 20:23
nie wiem, sprawdzałem to tylko raz wiec może to był jakiś chwilowy błąd, wszystko się może zdazyc, ale wychodzi na to ze wiekszosc akumulatorków działa, może jeden z moich był jakiś wadliwy ?

Ludzie wprowadzacie lekkie zamieszanie z opinią jednego użytkownika.

Aparat jest przeznaczony na akumulatorki NiMH AA i nie ma opcji aby nie zadziałał na nich aparat chyba że akumulatorki są wadliwe.

Dane producenta:
4 baterie alkaliczne AA lub akumulatory NiMH (NB4-300) (w komplecie baterie alkaliczne)



Zywotnosc baterii
Około 160 zdjęć (przy użyciu dostarczonych baterii)
Około 420 zdjęć (przy użyciu opcjonalnych akumulatorów Canon NB4-300)¹
Około 720 minut odtwarzania (przy użyciu dostarczonych baterii)¹
Około 840 minut odtwarzania (przy użyciu akumulatorów Canon NB4-300)¹
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.vimeo.com/2464906

tego ci nie da 450tka :)

szymura
14-12-2008, 22:20
tego ci nie da 450tka :)

do filmów to ja mam kamere :P

pan_filozof
16-12-2008, 02:23
Chciałem gdzieś kupić ten aparat, ale oczywiście nigdzie go nie ma. Niezła kampania Canona: limitować produkt przed świętami, żeby ludzie chcieli go jeszcze bardziej. Nie powiedziałbym aby to było zbyt etyczne...

PatNoe
16-12-2008, 12:18
Witam Wszystkich.

To jest znane działanie Canona chyba nie celowe i nie tylko w branży aparatów. Wiecznie brakuje czegoś, rzucają małe partie i potem trzeba czekać. SX1 na allegro się pojawiła ale bardzo szybko znika. Z tego co wiem to do Polski trafiła mała partia i zaraz nie będzie ich a następna partia po nowym roku. Jak ktoś juz ma to cudeńko to proszę dajcie jakieś foty testowe do popatrzenia. Siudym Ty chyba masz już go na stanie więc się pochwal swoją opinią.

GregoryT
16-12-2008, 21:32
Witam Wszystkich.

To jest znane działanie Canona chyba nie celowe i nie tylko w branży aparatów. Wiecznie brakuje czegoś, rzucają małe partie i potem trzeba czekać.

Będąc bardzo zdesperowanym można kupić w Media Markt za 1899,00zł ;))

rosim
16-12-2008, 23:57
to trzeba być naprawdę zdesperowaym - w tej cenie lub za niewiele wyższą mozna kupić nowy 450D z 18-5 IS

szyna
17-12-2008, 02:17
to trzeba być naprawdę zdesperowaym - w tej cenie lub za niewiele wyższą mozna kupić nowy 450D z 18-5 IS
Właśnie dostałem dzisiaj od św. Mikołaja z DPD :mrgreen: i nie żałuję wyboru... Na początku trzeba się przestawić się z kompaktu, poznać puszkę, szkło... Wrażenia póki co niesamowite :) Zupełnie inny poziom wtajemniczenia w fotografię. Szkoda, że brak funduszy na inne szkiełka (no i ceny tych przyzwoitych przyprawiają o ból głowy).
Do nauki KIT wystarczy, za jakiś czas sobie coś sprezentuje - nie wszystko od razu. Widziałem pełno ładnych zdjęć z kita więc pozostaje kwestia poznania aparatu :-D
Osobiście najbardziej boli mnie brak obrotowego wyświetlacza, chociaż zdecydowanie bardziej praktyczny od LiveView jest wizjer.

Wracając do SX1 nadal czekam na konkretny i zawierający dużo przykładowych zdjęć (w różnych warunkach) test. Filmów w sieci widziałem dosyć sporo. Zoom na prawdę robi wrażenie.
Śmieszny "jelly" efekt powstaje podczas poruszania w trakcie filmowania ;) Widział to ktoś? Nie jest to wada dyskwalifikująca, właściwie to tylko dziwne zjawisko, które nadrabiane jest jakością nagrań. Ciekawe ile zajmuje 10min film w FullHD :neutral: :?:
Co do matrycy CMOS o takich rozmiarach chyba nie wypada wiele lepiej niż CCD. Jedyna różnica rozdzielczość wideo i szybkość zdjęć. Warto dopłacać 50% ceny, szczególnie, że pewnie niewielka część wykorzysta te opcje??

rosim
17-12-2008, 09:45
Szyna, gratuluję, do mnie Mikołaj pewnie przyjdzie z 450D po świętach, pewnie będzie taniej, :)
aha, co do drugiego szkiełka obok kitowego ja szykuję sie do niedrogiego, ale w miare dobrego 50/1.8
pozdrawiam

gietrzy
17-12-2008, 11:06
Troszeczkę nie rozumiem pomysłu na 450D w kicie IS jako alternatywy dla SX1 szczególnie.
IS kończy się na 55mm, SX1 troooooszeczkę dalej. 450D filmu nie nakręci. Oczywiście SX1 to dużo wolniejsza, ale jednak maszynka. Gdyby miała (odblokowany) raw to 85% użytkowników do pełni szczęścia potrzebowałoby tylko LX3 Panasa, który w porównaniu do np. TZ-1/2 nie ma shutter lagu. Dla mnie, teraz, zestaw LX3 + SX1 IS to zestaw, który obsłuży wszystkich amatorów a i w lekkiej reporterce nie powinien przynieść wstydu - M-jpeg, 4 kl/s, 1600, ultra szybka karta, zaczynamy strzelać 1 sekundę przed "tym momentem" (shutter lag) i dzięki M a nie L, kończymy 1 sekundę po tym momencie - do Netu czy gazety wystarczy.
Poza tym jak wyjdzie SX2, to jest wysoce prawdopodobne, że ujrzymy alternatywny firmware dla SX1 wprowadzający zapis w raw i wtedy będzie jak w niebie (zer0 wyostrzania w aparacie).
A kupując 450D imho pakujemy się w błędne koło. Szczególnie dziś, kiedy na D300 powoli zaczynamy mówić T-rex ;)

siudym
17-12-2008, 12:46
Niestety z lepszych testow nici - aparacik ledwo sie pojawil i blyskawicznie zniknal :/ Nagralem tylko kilka filmikow. Jedyne co moge powiedziec, to tylko, ze aparat jest strasznie wrazliwy na urzadzenia elektryczne. Film nagrany np. w sklepie, czy w centrum handlowym mial takie dziwne falowania obrazu na bokach, nie wyglada to za ladnie. Nagrywalem wieloma innymi aparatami i nigdy nie widzialem takich efektow.

gietrzy
17-12-2008, 12:59
Jedyne co moge powiedziec, to tylko, ze aparat jest strasznie wrazliwy na urzadzenia elektryczne. Film nagrany np. w sklepie, czy w centrum handlowym mial takie dziwne falowania obrazu na bokach, nie wyglada to za ladnie. Nagrywalem wieloma innymi aparatami i nigdy nie widzialem takich efektow.

Możesz coś dokładniej? To były odbarwienia widoczne na ekraniku czy na kompie podczas odtwarzania materiału też był ten efekt widoczny?

BTW: Ma ktoś jakiś programik żeby sprawdzić jaki jest bitrate na filmiku 1080.

siudym
17-12-2008, 13:32
No wlasnie juz na TV jak odpalilem.

Art1980
17-12-2008, 14:46
Witam
Czy ktoś wie jak jest z montowaniem Raynoxa DCR-250 MAKRO, spotkałem się z opiniami że można, z kolei inni mówią że nie. I tak w ogóle , jak sądzicie jest sens dokupować do tego aparatu konwerter.

Pozdrawiam

PatNoe
17-12-2008, 17:37
Aparat dotarł. Pokaże wam jedno zdjęcie tak na szybko robione bo już się ściemniało
Canon SX1
manual
ISO80, 1/25, f4.0
http://images26.fotosik.pl/305/afd9221095ec5803m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=afd9221095ec5803)

co do filmów potwierdzam z tym falowaniem na wyświetlaczu tylko to widać, jak się zrzuci do kompa już tego nie ma ale znów dźwięk mi przerywa prawdopodobnie jest to efekt wolnej karty chyba mam 4gb 20mb/s

siudym
17-12-2008, 19:21
No wlasnie falowanie mam na PC podczas wyswietlania. Nagrywajac tego nie zauwazylem, gdy odpalilem na TV bylo falowanie.


Witam
Czy ktoś wie jak jest z montowaniem Raynoxa DCR-250 MAKRO, spotkałem się z opiniami że można, z kolei inni mówią że nie. I tak w ogóle , jak sądzicie jest sens dokupować do tego aparatu konwerter.

Pozdrawiam

Taki sam sens jak w przypadku stosowania z kazdym innym aparatem. Nie rozumiem problemu.

siudym
17-12-2008, 20:37
EDIT: (nie moglem juz edytowac poprzedniego postu)

Krotki sampel pokazujacy 'falowanie' obrazu - nie wiem jak dla kogo, ale dla mnie to upierdliwy efekt. Mam inne sample na ktorych widac zdecydowanie wyrazniej te 'falowanie', jednak ze wzgledu na osoby wystepujace na tych filmikach nie moge ich pokazac publicznie. MPG1 fullhd skopresowane bardzo, ale najwazniejsze, ze widac co i jak:
http://www.speedyshare.com/765560543.html

Jacek23
17-12-2008, 20:48
Moglby ktos linknac jakiegos pdfa do polskiej instrukcji SX1?
Ew. ang......ale wolalbym polski, bo to przent dla kobiety i.....wole jak sobie sama przeczyta instr. za duzo tlumaczenia jak dla mnie:)
prosze.)
............ew SX10???? w sumie to bardzo podobne.....

heniek
17-12-2008, 21:03
Aparat dotarł. Pokaże wam jedno zdjęcie tak na szybko robione bo już się ściemniało
Canon SX1
manual
ISO80, 1/25, f4.0

https://canon-board.info/imgimported/2008/12/afd9221095ec5803m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=afd9221095ec5803)

co do filmów potwierdzam z tym falowaniem na wyświetlaczu tylko to widać, jak się zrzuci do kompa już tego nie ma ale znów dźwięk mi przerywa prawdopodobnie jest to efekt wolnej karty chyba mam 4gb 20mb/s
Radom..
i sąsiad na zdjęciu :grin:

rosim
17-12-2008, 23:00
Aparat dotarł. Pokaże wam jedno zdjęcie tak na szybko robione bo już się ściemniało
Canon SX1
manual
ISO80, 1/25, f4.0

https://canon-board.info/imgimported/2008/12/afd9221095ec5803m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=afd9221095ec5803)

co do filmów potwierdzam z tym falowaniem na wyświetlaczu tylko to widać, jak się zrzuci do kompa już tego nie ma ale znów dźwięk mi przerywa prawdopodobnie jest to efekt wolnej karty chyba mam 4gb 20mb/s

Jak dla mnie aberracje chromatyczne nie są do przyjęcia (lewa strona zdjęca prz niebieskich krawędziach). Z caym szacunkiem, ale mój wysłuzony A630 lepiej poradziły sobie z takim obrazem.Ile osób tak naprawdę często korzysta z ultrazoomu? Wg mnie SX1 mozna kupić, ale nigdy nie wydałym 1899 zł za ten aparat przy spadającyc cenach lustrzanek.Chyba, że komuś niezbyt zależy na jakości zdjęć i konieczne potrzebuje kręcić filmy aparatem (ja jestem zdania,że do tego celu jest kamera). Pzdr

Slider
17-12-2008, 23:37
Jak dla mnie aberracje chromatyczne nie są do przyjęcia

w zasadzie z ostrością nie jest wcale lepiej, bo tu NIC nie jest ostre.. Ja już się przyzwyczailem do kiepskich jakosci w superzoomach, więc i po tym aparacie bym się wiele więcej nie spodziewał..:roll: najlepszą ostrośc to szkło powinno uzyskiwać dla najkrótszych ogniskowych i tak jest (nie wciągam w to kwestii przyslony) ale rozdzielczośc szkła jest ograniczona i nie mozna spodziewac się takich samych wyników dla 560mm.. Swoją drogą to i tak niezły wynik..
poza tym CA.. One się nawet w L-kach Canona zdarzają (tyle, że sa lepiej redukowane), bo tu też wiele zalezy od kombinacji ogniskowa - przyslona. z tego też powodu niechętnie kupuje się do lustrzanek obiektywy uniwersalne poziadające 10-krotne zoomy, a stałki mają dużą rację bytu i cieszą się popularnoscią u fotgrafów, którym zależy przede wszystkim na jakosci..

Pozdrawiam.

szymura
17-12-2008, 23:56
może te zdjęcie było zrobione na "odwal się" za szybko, szczerze mówiąć ja w swoim sx10 is nigdy takich aberacji nie widziałem, to i ja coś pokaże:

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img247/img0657pm8.jpg/1/)

2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img136/img0660xk1.jpg/1/)

Juriko
18-12-2008, 00:05
EDIT: (nie moglem juz edytowac poprzedniego postu)

Krotki sampel pokazujacy 'falowanie' obrazu - nie wiem jak dla kogo, ale dla mnie to upierdliwy efekt. Mam inne sample na ktorych widac zdecydowanie wyrazniej te 'falowanie', jednak ze wzgledu na osoby wystepujace na tych filmikach nie moge ich pokazac publicznie. MPG1 fullhd skopresowane bardzo, ale najwazniejsze, ze widac co i jak:
http://www.speedyshare.com/765560543.html
Filmując przy świetle naturalnym masz też taki efekt?

siudym
18-12-2008, 00:21
tylko w miejscach gdzie jest duzo elektroniki/elektryki itd Czyli sklepy, centrum handlowe itd.

PatNoe
18-12-2008, 00:36
Kolejna próba z fotografowania. Oczywiście nie mam tu zamiaru nikogo przekonywać do wyboru akurat tego aparatu więc zdjęcia są jakości roboczej.
Poniższe zdjęcie jest zrobione w dość ciężkich warunkach dla aparatu: oświetlenie żarówka, tryb manual.
Kwiatki żony...
http://images35.fotosik.pl/41/9295f4a6ae1e787em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9295f4a6ae1e787e)

Co do falowania do dodam że faktycznie na komputerze też się pojawia, i na pewno jest spowodowane dużą ilością urządzeń elektrycznych. Zrobiłem film w domu i nic takiego nie zauważyłem. Co do problemów z dźwiękiem to wiem skąd pochodził- kodeki. W pracy nie miałem odpowiednich do MOV. Mam jeszcze jedno zastrzeżenie co do jakości filmów, w domku przy słabym oświetleniu szumy spore na filmie także kamery z tego aparatu nie zrobimy, choć przy dobrym oświetleniu filmy na pewno wychodzą świetnie jak już zresztą mieliśmy okazję podziwiać.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wg mnie SX1 mozna kupić, ale nigdy nie wydałym 1899 zł za ten aparat przy spadającyc cenach lustrzanek.Chyba, że komuś niezbyt zależy na jakości zdjęć i konieczne potrzebuje kręcić filmy aparatem (ja jestem zdania,że do tego celu jest kamera.

jest kilka powodów dla których warto kupić aparat:
1. Filmy i to dobrej jakości dlaczego mam kupować kolejny sprzęt skoro filmy robię bardzo sporadycznie także strzał w 10 z tymi filmami. Przydaje się często. Wiadomo najlepiej kupić osobno kamerę 2tyś potem aparat dla żony 600 zeta bo z lustrzanką sobie nie poradzi ( z obiektywami 3,5 tyś, i ie mówcie mi o 1800 zeta bo śmiech mnie ogarnie), no i lustrzanka dla mnie bo lubię się pobawić fotografia na poziomie ciut wyższym niż amator (eksperymentuję) załóżmy delikatnie dla początkującego 2,5 tyś.Razem 5100 . Więc proszę nie mówcie mi że lepiej kupić osobno jak kogoś stać to proszę bardzo ale proszę też nie być egoistą i nie krytykować z góry coś czego nawet w ręku się nie miało.

2.SuperZoom - pewnie że można gadać lepiej lustrzanka i kolejny (pewnie już 4 obiektyw za kolejne 1 tys zł )

3. Aparat jest naprawdę solidnie wykonany.

4. Z lustrzanką niestety nie wszędzie się wbiję (koncerty itd.) , tym bardziej z teleobiektywem no chyba że wykupie odpowiednie uprawnienia.

Ludzie ten aparat nie jest dla zawodowców którzy czują się z lustrzanka jak z własnymi jajcami w ręku, wybaczcie trochę wyrozumiałości i dobrego słowa dla tych których nie stać na pełny profesjonalizm. Nie ma sprzętu profesjonalnego za 1800 zł i komu te bajki... A Canon naprawdę bardzo dobrej jakości robi sprzęty i ten też jest bardzo dobry ale lustrzanką nigdy nie będzie.

andriusza
18-12-2008, 01:47
może te zdjęcie było zrobione na "odwal się" za szybko, szczerze mówiąć ja w swoim sx10 is nigdy takich aberacji nie widziałem, to i ja coś pokaże:
...... ale ustaw sobie datę, bo 2009-01-17 to za miesiąc dopiero ;-), a tak na poważnie to ładne obrazki z tego wychodzą.
I nie czarujmy się panie i panowie - kompakt jest po to, żeby uchwycić chwilę, i jak dla mnie - skatalogować to co chcę zapamiętać. "DRUCH'em" robione zdjęcia wywołałem samodzielnie po kilkudziesięciu latach i to dopiero była frajda, a teraz zrobione zdjęcie można dzieciom lub wnukom zaraz po pstryknięciu przesłać mailem :mrgreen:.
Tutaj nie może być wielkiej fotografii - chociaż .....? (dagerotypy dzisiaj osiągają wysokie ceny) :rolleyes:.

Jacek23
18-12-2008, 01:51
A ja mialem zorke piec, i zrobilem kilka zdjec..............

Wlasnie testuje "swojego" SX1:)

andriusza
18-12-2008, 01:57
A ja mialem zorke piec, i zrobilem kilka zdjec..............

Wlasnie testuje "swojego" SX1:)

pogratulować - na zorke mnie nie było stać, ale sx'a kupię bo hp 720 to już camera obskura - w pełnym tego słowa znaczeniu.

rosim
18-12-2008, 02:07
Dobrze, tylko dlaczego mam dźwigać SX1 (585g), który ma rozmiar body lustrzanki i nie zmieści sie do kieszeni (127.5 mmx88.3 mmx87.7 mm, dla porównania 450D body 128.8 mmx97.5 mmx61.9 mm), zapłacić tysiąc kilkaset złotych, a później żałować, że można było kupić kompakt mieszczący się swobodnie do kieszeni, połowę tańszy i do tego robiący zdjęcia lepszej jakości. Cay czas się zastanawiam jak często będziecie korzystali z ultrazoomu. Piszę to dlatego, że 3lata temu stałem przed wyborem S5IS a A630, wybraem ten drugi i nie żałuję. Naprawdę warto sę zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy aparatu z dużym zoomen, a co za tym idzie,niestety, gorszym jaościowo obiektywem. Pozdrawiam

marzesz
18-12-2008, 03:09
Na australijskiej stronie PHOTO REVIEW ukazał sie test Canon PowerShot SX1 IS:

http://www.photoreview.com.au/Canon/reviews/advanced/canon-powershot-sx1-is.aspx

Rating (out of 10):

* Build: 9.0
* Ease of use: 9.0
* Image quality: 8.0
* OVERALL: 8.5

gietrzy
18-12-2008, 10:43
a później żałować, że można było kupić kompakt mieszczący się swobodnie do kieszeni, połowę tańszy i do tego robiący zdjęcia lepszej jakości.

Żałować czego? Wiesz, mam stały dostęp do dziesiątek kompaktów (w większości Canona) i jeśli A630 jest tak mały jak A520 (super sprzęt) to na pewno jest gruby i do kieszeni się nadaje, ale chyba kombinezonu narciarskiego. Ixusy nowe tu są nie do pobicia.


Cay czas się zastanawiam jak często będziecie korzystali z ultrazoomu.

W pomieszczeniach pewnie nie za często, wydaje mi się, że mieszasz dwie różne półki. S (1,2,3,5 i teraz Xx IS) to imho jeden aparat w gospodarstwie domowym zarówno do tańca (w domu) jak i do różańca (na wakacje). I tu SX1 IS ma moją rekomendację dla znajomych, pewnie do czasu SX2 IS.
Dokupić trzeba tylko 430EX i jest OK, nawet w pomieszczeniach a fakt, że kręci filmiki i że karty 32 GB SDHC kosztują grosze również jest nie do przecenienia. Jeden sprzęt, jedna ładowarka (jedna plątanina kabli), jedna (względnie mała) torba-pokrowiec.

Nie dalej jak wczoraj jeden kolega us*ał się na Alfioka 350, bo obejrzał w sklepie bańki mydlane z Bravii i chciał - jak to pięknie ujął Radek Przybył - kupować marzenia.
Jak powiedziałem ile kosztuje lampa, 16-80 już był znieczulony, jak pokazałem zdjęcia z kita już był wyleczony. Zarekomendowałem* mu SX1 IS plus 430EX.

Piszę to dlatego, że 3lata temu stałem przed wyborem S5IS a A630, wybraem ten drugi i nie żałuję.

O to właśnie chodzi - każdemu według potrzeb, twój wybór. Powiedz mi tylko dlaczego jako mniejszy (i rozmiarem i zasięgiem) A630 nie ma szkła np. f/2.0-f/2.5 jak w G2? Czy naprawdę widać tą różnicę w 10x15 czy 13x18 i czy jest ona na tyle duża by rezygnować z ogniskowych powyżej 140 czy 210mm i SZEROKIEGO KĄTA o filmikach nie wspominając? Są na necie sample 720p z SX1 IS i ... wypadają znacznie lepiej (mniejszy promień ostrzenia, brak holos) niż 720p z LX3.


Naprawdę warto sę zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy aparatu z dużym zoomen, a co za tym idzie,niestety, gorszym jaościowo obiektywem. Pozdrawiam

Warto to się zastanowić jakie odbitki (cm) robimy najczęściej...

* - jeśli będzie nie zadowolony odkupię od niego moją rekomendację ;)

szyna
18-12-2008, 13:00
Troszeczkę nie rozumiem pomysłu na 450D w kicie IS jako alternatywy dla SX1 szczególnie.
IS kończy się na 55mm, SX1 troooooszeczkę dalej. 450D filmu nie nakręci.
Ogniskowe to kwestia obiektywu. Na kicie mam zamiar się podszkolić (chociaż wcale nie jest taki tragiczny jak to ludzie piszą) a za jakiś czas kupię sobie dwa obiektywy, w tym jeden tele :)
Bez zoomu x20 da się żyć, a filmu A610 powiem szczerze, że prawie w ogóle nie nagrywałem. Zdecydowanie wolę obrazy nieruchome.
Chciałem kupić trochę bardziej ambitny aparat - wybrałem 450D i nie żałuję. Zdjęcia z SX1 jakoś za bardzo mnie nie przekonują... Jakościowo powiem szczerze, że nie zauważyłem poprawy jakości w stosunku do A610 (mam wrażenie, że jest nawet gorzej - poza rozmiarem obrazu, który urósł z 5 do 10Mpx).
W ciężkich warunkach oświetleniowych lustro zamiata wszystkie kompakty ;) Czekam tylko na jakiś test w plenerze bo do tej pory nie miałem okazji głębiej pobawić się nowym nabytkiem. Przydałby się jakiś wyjazd w góry, czy nad morze, żeby sprawdzić co 450D potrafi! Albo niech chociaż śnieg spadnie ;-)



Żałować czego? Wiesz, mam stały dostęp do dziesiątek kompaktów (w większości Canona) i jeśli A630 jest tak mały jak A520 (super sprzęt) to na pewno jest gruby i do kieszeni się nadaje, ale chyba kombinezonu narciarskiego.

Ja swojego A610 wciskam do kieszeni od luźniejszych spodni razem z etui :mrgreen:
W bardziej "rurkowatych" jeansach etui przypinam do paska. Na wyjście typu impreza rozwiązanie jest idealne.

lesiutek
18-12-2008, 13:14
... i że karty 32 GB SDHC kosztują grosze również jest nie do przecenienia.



witam

jak możesz podaj namiary na karty 32 GB SDHC kosztujące grosze bo ich znaleźć nie potrafię...

pozdrawiam

gietrzy
18-12-2008, 13:55
W ciężkich warunkach oświetleniowych lustro zamiata wszystkie kompakty ;)

LX3 - 3200, 1/6, f/2.0 -> da się żyć. Do tego raw wołany jakimś experymentem raw therapee z dziwnie fajnym V cośtam algorytmem dającym cuda.


Ja swojego A610 wciskam do kieszeni od luźniejszych spodni razem z etui :mrgreen:

Ja się wychowałem na Pink Floyd - sorry ;)


witam
jak możesz podaj namiary na karty 32 GB SDHC kosztujące grosze bo ich znaleźć nie potrafię...
pozdrawiam

Rozumiem, że się czepiasz - twoje wola i prawo.

Wpisz w B&H 32 GB sdhc: jest tańsza (C4, 135) i droższa (C6, 240) a potem sobie przypomnij ile płaciłeś za 256 MB compact Flasha 6 lat do tyłu.

Tak jak pisałem wyżej: każdemu według potrzeb. Moje doświadczenia ze znajomymi nadal utwierdzają mnie w przekonaniu, że w dużej większości przypadków lepiej wybrać SX1 IS niż 450D z kitem. Dla mnie EOT.

siudym
18-12-2008, 14:16
witam

jak możesz podaj namiary na karty 32 GB SDHC kosztujące grosze bo ich znaleźć nie potrafię...

pozdrawiam

Moze nie teraz, ale lada chwila beda 'za grosze'. Obecnie SD16GB mozna kupic za nawet 85zł. Niedawno tak samo bylo z 8-16, i ta ostatia tez byla na poziomie cen 32GB (ok 300zł)

MMM
18-12-2008, 14:25
Aparat dotarł. Pokaże wam jedno zdjęcie tak na szybko robione bo już się ściemniało
Canon SX1
manual
ISO80, 1/25, f4.0

https://canon-board.info/imgimported/2008/12/afd9221095ec5803m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=afd9221095ec5803)
Dawno nie widziałem zdjęć z kompaktu :-).
Jak dla mnie to masakra w kolorystyce, tonalności i ostrości. Ostatnio coś tak marnego widziałem po podpięciu telekonwertera 2x do całkiem dobrego obiektywu :-)
Wolałbym 450D z kitem IS niż coś takiego.

lesiutek
18-12-2008, 14:25
dzięki za odpowiedź

uwielbiam się czepiać :)

rozumiem że 500 zł to dla Ciebie grosze - ok

naprawdę byłem ciekaw tych kart 32GB za grosze bo myślałem że coś okazyjnie się kupi
niestety cena $ 135 za kartę + około $50 za przesyłkę nie jest dla mnie atrakcyjna a C4 z transferem 4MB/s to trochę za mało jak na HD video i trzeba by C6 ...

rosim
18-12-2008, 16:36
gietrzy
1.Nadal podrzymuję, że SX1 jest za duży, żeby go kupić i mieć zdjęca jakości kompaktu, bo od kompaktu wymagam mniejszych rozmarów
2. Canony A6xx mieszczą się w kieszni, a że są nieco większe to wynika z ich zalety - 4 baterii (ja swobodnie roi na komplecie 600-800 zdjęć, lampa się szbciej ładuje)
3. Więcej kabli, torba, jedna ładowarka zupełnie mnie nie przekonuje, równe dobrze mogę kupić komórką z aparatem, kamerą, GPS, mp3 itd, tylko co z tego? Oczekujemy chyba w miarę dobrej jakości, a nie wszystkieg w jednym.
4. Cekawe jaka będzie żywotność matrycy SX1 po dłuższym kręceniu flmów.
5. Wg mnie, biorąc poduwagęjaość zdjęć, ten aprat nie powinien kosztować węcej jak 1000 zł
6. Na koniec link do recenzji uzytkowika teg aparatu - nie będękomentował,ale zapraszam do przeczytania, może niektórzy zmienią zdanie.
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.1545-canon_powershot_sx1_is.0
Pozdrawiam

szymura
18-12-2008, 19:53
mam sx10 is i chodź przyglądałem się z lupą na zdjęciach nie widziałem ŻADNYCH aberacji chromatycznych, co do tej wypowiedzi, zgodze się z tym że ISO jest katastrofalne ja jako amator mogę to zauwazyć, chodź nie wieże ze podany tam link to ISO 400, ja robiłem takie zdjęcia przy ISO 800

oto zdjęcie wykonane bez lampy, na hali przy słabym oświetleniu przy ISO 800:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img175.imageshack.us/my.php?image=img0425jg3.png)

Slider
18-12-2008, 21:55
Dawno nie widziałem zdjęć z kompaktu :-).
Jak dla mnie to masakra w kolorystyce, tonalności i ostrości.

Nie wiem jak Wy, ale ja bym nie komentował, tylko brał lustro..
Wszakże MMM wie co mówi..:grin:

Juriko
19-12-2008, 00:00
E tam, zaraz masakra. :grin:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img216.imageshack.us/img216/2149/sx1bpr0.jpg)

Kompakty mają swoje miejsce na rynku i lustra ich nie zastąpią.
Chociaż faktycznie cena tej zabawki to raczej zaporowa. Poza tym nie można się spodziewać, że dziś na matrycy 8x6 mm cuda zdziała CMOS. Może za 10 lat, kto wie. Ale wówczas wymagania będą już zupełnie inne.

Blizzard997
19-12-2008, 01:22
Przymierzam się do zakupu SX10, jestem już praktycznie zdecydowany.

Myślałem o lustrze, konkretnie Sony A300 + kit ale podsumowując nie mam pieniędzy na dodatkowe obiektywy... alfa 1400zł + za jakiś czas obiektyw za 700zł + akcesoria (np. torba, statyw, filtry) to w sumie zaporowe dla mnie 2500zł :roll: do tego noszenie całego osprzętu zajmuje sporo miejsca.

czy aż tak fatalny jest ten SX10?

Slider
19-12-2008, 02:15
czy aż tak fatalny jest ten SX10?

Nie jest fatalny. Jeśli chodzi o użytkowanie jest bardzo intuicyjny, podobnie jak inne kompakty z serii "S". Do tego mnóstwo funkcji, czytele menu, to wszystko ułatwia poslugiwanie, sprawia przyjemność i nie stwarza problemów.
Nasze rozwody dotyczą głównie optyki, bo 20-krotny zoom zapewnia uniwersalnośc (od dobrych landshaftów, przez świetne zdjęcia macro, aż po foty ptaków na najdłuższej ogniskowej) ale jak mawia stare porzekadło: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego" I tak własnie tutaj sprawdzamy sobie sample oceniając ostrość i CA.. To tak w skrócie..8-)

Skoro juz wprowadziłem Cie w temat, to dodaj coś więcej od siebie:-)
i BTW. skoro już na wstępie wybierając lustro zakładasz, że nie będziesz bawil sie w rozbudowę systemu jesli chodzi o szkła, to mi to podchodzi pod system Olka. Bardzo dobre obiektywy kitowe (zdecydowanie lepsze od Sonego) a przy tym stosunkowo tanie. Jesli wielkość ma znaczenie, to po podpieciu "nalesnika" jest naprawdę mały (Np Olek 410 + 14-35), o czym wielokrotnie pisano..:wink:

Pozdrawiam

krzylo
19-12-2008, 03:27
E tam, zaraz masakra. :grin:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img216.imageshack.us/img216/2149/sx1bpr0.jpg)

Kompakty mają swoje miejsce na rynku i lustra ich nie zastąpią.
Chociaż faktycznie cena tej zabawki to raczej zaporowa. Poza tym nie można się spodziewać, że dziś na matrycy 8x6 mm cuda zdziała CMOS. Może za 10 lat, kto wie. Ale wówczas wymagania będą już zupełnie inne.
Zdjęcia z Kodaków za 229zł wyglądają podobnie, lub lepiej. pomijając aberracje to zdjęcie jest po prostu nieostre.

gietrzy
19-12-2008, 09:54
czy aż tak fatalny jest ten SX10?

Zależy do czego porównujesz jeśli do starszych aparatów np. Ixus II, G2, G3, A520 czy ostatni super sprzęt - S2 IS to imho tak, SX10 jest fatalny.
Niestety, imho te kolorki ze starych kompaktów Canona są po prostu rewelacyjne. Dzisiaj (pierwszy raz widziałem to w A650IS i S5 IS) są już jakieś takie powypierane plus te wszędobylskie miedziane paski (cyfrowy szum w nowej generacji kompaktach, w starej był kolorowy groch).
Ja jednak radzę się tym nie przejmować tylko robić zdjęcia i odbitki - tam większość cyfrowego syfu znika a zostają wspomnienia.

Blizzard997
19-12-2008, 12:48
wszędobylskie miedziane paski
w moim obecnym złomowanym kompakcie (premier dc4366)prawie na każdym mniej doświetlonym zdjęciu miałem paski, normalnie ruszt od grilla:evil:
http://img254.imageshack.us/img254/8121/prubka7bj.jpg

mam nadzieje że sx10 wytrzyma dłużej bezawaryjnie...

Jacek23
19-12-2008, 13:16
No niestety w obsludze sx1 cos mi sie nie podoba:( Kolko nastaw, mogli by zrobic jakis klik na nim, a tam nic, zadnego kliku i do tego zeby zmianila sie jakas opcja to trzeba je przekrecic o 180 stopni:(

cheeba
19-12-2008, 13:31
Witam serdecznie wszystkich na forum.

I od razu do rzeczy, jeszcze parę stron temu byłem zdecydowany na zakup ... a teraz się waham. Sprzętu używał będę do robienia takich http://picasaweb.google.pl/Adrian.Skrzypulec/Grecja?feat=directlink zdjęć oraz do kręcenia filmików z dziećmi http://pl.youtube.com/watch?v=XQlqpaiR_o8 i jak na razie do samych zdjęć mój wysłużony PowerShot A80 nadaje się rewelacyjnie.
No i zaczynam się zastanawiać czy SX1 IS będzie oferował gorszą jakość ?
Nie chciałbym wydawać 1700.00 zł tylko dla filmów

Pozdrawiam.

gietrzy
19-12-2008, 13:45
Jeśli A80 spełnia twoje wymagania/oczekiwania to nie zmieniaj a za 1700 zł kup sobie HV10 a może i 20.
Z drugiej strony miej świadomość, że rezygnujesz z meeega zasięgu, 4 kl/s, szerokiego kąta, lepszych zdjęć wewnątrz (po dokupieniu lampy 430EX) i super filmików przynajmniej w 720p.
Natomiast jeśli oczekujesz lepszych kolorków w dobrych warunkach oświetleniowych no to sorry, ale jeszcze nie widziałem kogoś komu bardziej by podchodziły te z cmosa (SX1) niż z ccd (A80) -> patrz przepiękne kolorki z 1D (classic).