PDA

Zobacz pełną wersję : 30D + Tokina 28-70/2.8 = error99



timo
16-09-2008, 14:24
przerabial ktos temat err99 na takim zestawie? z tego co czytalem na tym i innych forach, to raczej tokiny rzadko powoduja ten blad... ale od poczatku:
- szklo od jakiegos czasu miewalo "fochy" - czasami trzeba bylo odblokowac i lekko odkrecic a potem zakrecic, zaby zalapal - inaczej nie chcial robic zdjec
- wczoraj pierwszy raz wyskoczyl err99, aparat polezal chwile wylaczony, przeczyscilem styki - dzialo, a dzisiaj znow padlo
- kilka tygodni temu z obiektywu wykrecila sie jedna ze srubek mocujaca ten plastikowy pierscien, na ktorym jest przelacznik AF/MF

pytania:
- na pewno szklo czy moze byc cos z body? wolalbym z body, bo jest na gwarancji ;)
- czy ta wypadnieta srubka moze powodowac (pierscien sie troche rusza), ze cos nie kontaktuje i dlatego wyskakuje err99?
- zna ktos serwis, ktory sie zaopiekuje tym szklem?

poss
18-09-2008, 19:15
zaklej styki obiektywu i podłącz. jeśli body pokaże, że nie ma obiektywu , to sprawa leży po stronie słoika, jeśli pokaże 99 to po stronie body. Ja bym stawiał na to, że przez ruszający się pierścień odpadł jakiś kabelek od włącznika i to powoduje błąd

timo
18-09-2008, 22:53
poeksperymentowalem dzisiaj troche i ustalilem co nastepuje:

- przy przyslonie 2.8 zwykle dziala (baaardzo sporadycznie robi blad) niezaleznie od ogniskowej
- przy przyslonie 3.2 do 4.0, moze 4.5 raczej dziala na krotkich ogniskowych, czesciej robi blad przy dlugich
- na dlugim koncu robi blad prawie zawsze niezaleznie od przyslony (z wyjatkiem 2.8)
- na krotkim koncu zwykle dziala na dowolnej przyslonie, az do konca (22)

naciskajac podglad glebi slychac, ze silnik cos walczy i probuje zamykac przyslone - zwykle bezskutecznie.

pytanie: jaki jest zwiazek ogniskowej z tym problemem?

dzwonilem do serwisu w krakowie, facet twierdzi, ze w tych szklach dosc typowa usterka jest uszkodzenie jakies tasmy od przyslony (?) - czesc niedostepna, wiec usterka nienaprawialna. druga, mniej prawdopodobna, opcja jest podobno mechaniczne blokowanie sie przyslony.

co do puszki: po weekendzie jedzie do serwisu - i tak w ramach gwarancji mam jedno czyszczenie gratis, a najwyzszy czas na nie, wiec przy okazji niech sprawdza body - moze akurat cos z nim nie tak, chociaz z druga tokina hula normalnie.

mam nadzieje, ze faktycznie sie okaze, ze to jakis drobiazg typu kabelek przez te srubke wypadnieta - w niedziele bede w krakowie, to zostane do poniedzialku - umowilem sie tam do serwisu na poniedzialek rano, bede mial na poczekaniu diagnoze. srubke mam nadzieje, ze tez mi wkreca ;)

P.S. mial ktos do czynienia z serwisem na ul. Czapskich 1 w Krakowie? facet nazywa sie Kadeja i robi miedzy innymi serwis gwarancyjny dla firmy bodajze Migomex (czy jakos tak), importera Tokiny.

PawelB
19-09-2008, 07:51
Miałem podobny problem z Tokiną 28-70 ATX Pro SV na 10D. Najpierw sporadycznie err99, pod koniec prawie przy każdej próbie zdjęcia. Gość w serwisie (nie na Czapskich) stwierdził że przeciera się taśma łącząca styki z elektroniką wewnątrz obiektywu, że jest to wada serii SV i że nie udało mu się zdobyć takiej taśmy. Na szczęście problem okazał się banalniejszy. Winne były ... styki baterii w gripie :lol: Po przełożeniu baterii do korpusu obiektyw działał aż miło, tak samo po przeczyszczeniu styków w gripie. Wygląda na to że ten obiektyw ma jakieś momenty większego zapotrzebowania na prąd, z innymi obiektywami nie było żadnych problemów.

timo
19-09-2008, 11:08
dokladnie o tej tasmie wspominal facet z serwisu. podobno czesc jest calkowicie niedostepna. gripa nie mam.

MacGyver
19-09-2008, 11:19
- zna ktos serwis, ktory sie zaopiekuje tym szklem?
Spróbuj tu:
http://www.fotoserwis.krakow.pl/
lub tu:
http://www.migomex.com.pl/akcesoria_foto/page/kontakt

t00mcio
19-09-2008, 11:24
Miałem podobnie na Tokiną 12-24/4 i 30D. Nowa kupiona z intrnetowego sklepu, wyjęta z kartonu - zrobilem może z 20 ujęć i ... brak AF. Po wyjeciu i ponownym zamontowaniu ERR99
Wymieniłem na inny egzemplarz, ten działa do dziś.

timo
19-09-2008, 12:58
Spróbuj tu:
http://www.fotoserwis.krakow.pl/
lub tu:
http://www.migomex.com.pl/akcesoria_foto/page/kontakt

wlasnie o tym serwisie pisalem wyzej. a z migomexu mam wlasnie namiar na ten serwis.

PawelB
19-09-2008, 13:11
Spróbuj przeczyścić styki aku. U mnie akurat trochę się przybrudziły te w gripie, może u Ciebie coś jest na tych w aparacie. Widzę w podpisie że masz jeszcze Tokinę 80-200/2,8. Też ją mam i chodziła bez problemów a 28-70 wieszała aparat.

MacGyver
19-09-2008, 13:46
wlasnie o tym serwisie pisalem wyzej. a z migomexu mam wlasnie namiar na ten serwis.
Fakt, nie doczytałem kolejnego postu. Ale jeśli tą droga się nie da to może generalnie być kłopot z naprawą tej Tokiny w Polsce.
Możesz spróbować zadzwonić jeszcze do:
http://www.fotoserwis.lublin.pl/
http://www.fototronik.com.pl/index.html
http://www.fototechnik.pl/page1.aspx
ale szczerze powiedziawszy wątpię w powodzenie,

timo
19-09-2008, 14:02
dzieki za namiary i porady. sprobuje i napisze jak cos nowego wyniknie.

poss
19-09-2008, 23:16
jeśli się okaże, że to taśma zajrzyj na elektroda.pl. Jak dobrze poszperasz to ktoś ci taką taśmę dorobi :D (tylko będziesz musiał na wzór mieć starą)

timo
22-09-2008, 21:39
no i okazalo sie, ze tasma. teraz szukam dorabiacza. jakby ktos cos wiedzial o mozliwosci dorobienia, to niech da znac, bede wdzieczny.

timo
20-10-2008, 12:53
hm, okazalo sie, ze dorabiacz nie jest w stanie dorobic takiej tasmy.

w miedzyczasie wyslalem maila do centrali Tokiny do japonii, jak to mozliwe, ze nie jest dostepna ta czesc zamienna (bo taka informacje uzyskalem od autoryzowanego serwisu). odpowiedz, o dziwo, byla po kilku godzinach, ze skontaktuja sie z polskim dystrybutorem, zeby wyjasnic sprawe i odpowiedza mi najszybciej jak to bedzie mozliwe.

jedno co mnie zastanawia: skoro problemem jest tasma (zdiagnozowane jednoznacznie przez serwis), to dlaczego szklo przez jakis czas dziala po czyszczeniu stykow?

timo
25-10-2008, 00:05
sprawa nabiera tempa. w miedzyczasie dwa razy dzwonilem do polskiego dystrybutora, zeby przyspieszyc odpowiedz, dzisiaj rozmawialem z nimi juz dosc stanowczo no i pojawil sie efekt w postaci maila: "tasma zostala zamowiona w japonii". niby fajnie, ale zadnych szczegolow, wiec lapie za telefon i dzwonie do nich. i co sie dowiaduje? owszem, zamowili, ale nie sa w stanie podac nawet przyblizonych kosztow (dopiero jak przyjdzie paczka) - moim zdaniem chore. pytam, kiedy mozna sie spodziewac przesylki... i tu umarlem: w najlepszym wypadku okolo miesiaca, ale raczej 2-3 miesiecy... no comment.

jutro pisze maila do japonii jak to mozliwe, zeby trzeba bylo czekac 3 miesiace na wysylke czesci w dobie powszechnych i relatywnie tanich przesylek lotniczych...

zobaczymy co dalej.

piatek77
16-04-2009, 00:21
Witam, czy sprawa urwanych taśm się zakończyła?? Co się dzieje z Waszymi obiektywami??

Dusiol
15-06-2009, 16:32
Witam!
Autorze topica, napisz jak zakończyła się ta sprawa. Mam identyczny problem z identycznym obiektywem na body 350D.
Pozdrawiam!

jac+
15-06-2009, 18:20
Wersji Pro SV używałem kilka lat z 10D, później kilka miesięcy z 40D. Nigdy nie było najmniejszych problemów z współpracą sprzętów w tych konfiguracjach.

gustawgustaw
14-08-2009, 23:59
Witam

Ja miałem podobny problem z Konicą Minoltą 7D + tokina w/w - problem polegał na buczącym silniku w body - raz na jakiś czas, kręcił śrubokrętem aż mi gały wychodziły

Sprzedałem wszystko w cholerę - kupiłem 40D + 17-85 i mam spokój od 2 lat

Jedyne co, to sentyment pozostał do minolty - bo canon jest taki ze nic w nim się nie psuje, wszystko działa idealnie - no i ja, polak jak to polak, niema na co narzekać :(

timo
15-12-2009, 21:39
odkopie temat, poniewaz pare miesiecy nie bylo mnie na forum z przyczyn niezaleznych ode mnie...

co do mojej tokiny, to po licznych awanturach mailowych z japoncami udalo sie w koncu sciagnac z japoni cala przyslone (a nie tasme) i "w ramach polityki przyjaznej klientowi" (jak wyrazil sie czlowiek z migomexu) cala naprawe zalatwiono za 200 zl (czesc + robota) w serwisie na czapskich w krakowie, gwarancja 3 miesiace. ludzie z migomexu byli w szoku, ze wreszcie komus udalo sie cokolwiek zalatwic ze skosnookimi ;) obiektyw dziala do dzis bezproblemowo.