PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki system do obróbki zdjęć dla PC?



myst
11-09-2008, 11:12
Niestety człowiek popełnia błędy, i w marcu kupiłem PC'ta za jakieś 4k (szybki procek, 4GB szybkiego RAM'u , , grafika 8800GT) , zamiast przeczytać ofertę MAC'a i za 4.5k kupić fajną stację...
No i teraz mam mały problem z systemem: XP 32bit nie widzi części ram'u, więc muszę go zmienić. W grę wchodzi vista 64bit i xp 64bit. Viste miałem przez okres 'demo' - 30 dni i dla mnie to totalna porażka. Wolne toto i co chwile woła o jakiś sterownik, którego np jeszcze nie ma. Poza tym jest kilka aplikacji, które pod Vistą chodzić nie chcą...
XP 64 bit to w sumie trochę wymarła technologia (tak mi się wydaje). Dostępny tylko w wersji angielskiej i bez większych uaktualnień od samego początku.
Co możeice mi doradzić w tej sprawie? System ma słuzyć głównie do obróbki fot i webmasteringu. :?:

mate00sh
11-09-2008, 11:24
Wszyscy jakoś psioczą na Vistę, a ja mam okazję od prawie półtora roku użytkować Vistę Business (przyszło toto z laptopem) i na prawde nie mam z nią żadnych problemów. Wszystkie aplikacje, których potrzebuję działają bez problemu. System jest bardzo stabilny, szybki (jak na Windows). Ja rozumiem Twoją frustrację po korzystaniu z wersji testowej (sam ostatnio skląłem maksymalnie za to samo Longhorna - brak sterowników), ale każdy system ma początkową fazę braku sterowników. Moim zdaniem Vista jest teraz alternatywą dla XP.

unicorn78
11-09-2008, 11:30
Zastanawiam się czemu sprzedawca nie zaznaczył, że XP widzi jedynie 3,2GB!? Chyba, że nie wspomniałeś o systemie jaki zainstalujesz!
Bardzo prosze:
komputer z 4 rdzeniowym procesorem intel q9550, hdd 750GB, 4GB ram, gr karta nvidia 260GTX, dvdrw, płyta główna asus całość 3849 + windows vista 64bit home premium w cenie 350zł, razem około 4200zł piszę około bo różne sklepy różne ceny, napewno hula i nic nie zwalnia ani Vista ani Adobe LR 2.0 a obróbka 30mb RAW to poezja:!: A takich osiągów w ogryzku za taką kase nie znajdziesz!

Kolaj
11-09-2008, 11:35
Pierwsza rzecz, to czy uważasz, że niewidoczność części ramu ma jakiś drastyczny wpływ na wydajność systemu? Raczej nie. Te dodatkowe 0,5GB nie zmienia zasadniczo sytuacji. Szczególnie na XP.

O ile nie zamierzasz w najbliższym czasie zwiększyć ramu do np. 8gb to w ogóle nic bym nie zmieniał. O ile wiem, to obecna wersja PS i tak nie wykorzysta więcej RAM-u niż 4G. Wywoływarki RAW-ów też sobie przy tej ilości pamięci nieźle radzą. Więc bym się aż tak nie napinał.

Możesz napisać, które aplikacje do edycji fot i webmasteringu nie chodzą poprawnie z Vistą 64-bit? Projektowaniem WWW się nie zajmuję, natomiast wszystkie używane przeze mnie programy do foto nie mają z tym systemem żadnego problemu.

Mac to oczywiście śliczna maszynka ale to nie jest tak, że jest jakaś wydajnościowa przepaść na jego korzyść, więc aż tak tragicznej w skutkach decyzji to nie podjąłeś wybierając PC.

myst
11-09-2008, 12:00
Pierwsza rzecz, to czy uważasz, że niewidoczność części ramu ma jakiś drastyczny wpływ na wydajność systemu? Raczej nie. Te dodatkowe 0,5GB nie zmienia zasadniczo sytuacji. Szczególnie na XP.

O ile nie zamierzasz w najbliższym czasie zwiększyć ramu do np. 8gb to w ogóle nic bym nie zmieniał. O ile wiem, to obecna wersja PS i tak nie wykorzysta więcej RAM-u niż 4G. Wywoływarki RAW-ów też sobie przy tej ilości pamięci nieźle radzą. Więc bym się aż tak nie napinał.

Możesz napisać, które aplikacje do edycji fot i webmasteringu nie chodzą poprawnie z Vistą 64-bit? Projektowaniem WWW się nie zajmuję, natomiast wszystkie używane przeze mnie programy do foto nie mają z tym systemem żadnego problemu.




No właśnie chętnie bym sobie ramu dorzucił i wtedy będzie problem... Niewidocznośc jest problemem o tyle że PS mi widzi 1.6GB (zupełnie nie wiem czemu) a system 3.2GB.

Jeśli chodzi o aplikacje to dokładnie nie pamiętam - to było jakiś czas temu (luty) ale ten gimp co go miałem nie bardzo chodził i chyba którys Apertur też nie chciał się zainstalować. Co do webowych to stary Macromedia Flash się buntował z tego co pamiętam.

Może jeszcze raz podejdę do viściaka - może się z nim przegryzę jakoś :)

Kolaj
11-09-2008, 12:02
PS mi widzi 1.6GB (zupełnie nie wiem czemu) a system 3.2GB. To ja w pierwszej kolejności skupiłbym się na rozwiązaniu tego problemu.

robsohn
11-09-2008, 13:20
wydaje mi sie ze w PS mozesz ustawic ile RAMu bedzie on wykorzystywal. Moze dlatego widzi ci tylko 1.6

BelYaal
11-09-2008, 14:08
Jest jeszcze nielegalne rozwiazanie i przystosowanie pieca pod MAC OS, gdzies widzialem instrukcje jak tego dokonac :)

Kolaj
11-09-2008, 14:10
Jest jeszcze nielegalne rozwiazanie i przystosowanie pieca pod MAC OS, gdzies widzialem instrukcje jak tego dokonac :)Skoro nielegalne, to po co w ogóle o nim pisać. To tak, jakbyś napisał "da się też ukraść samochód. Widziałem instrukcję, jak tego dokonać"

myst
11-09-2008, 14:10
wydaje mi sie ze w PS mozesz ustawic ile RAMu bedzie on wykorzystywal. Moze dlatego widzi ci tylko 1.6

No wg PS'a 1.6 to jest właśnie 100% Ramu... :|

miklo
11-09-2008, 14:39
W XP jest ograniczenie na aplikację do 2GB. Pod Vistą 64bit też tak będzie, bo aplikacja nie wspiera technologii 64 bitowych...

Ja mam Vistę 64 bity i 4gb ramu. Śmiga, jak głupia. Nie ma na co narzekać. Na prawdę. Mam na przykład jednocześnie odpalonego PSE4 (bo taki akurat mam), C1 v4, przeglądarkę, lecą mp3 itp i nic się nie tnie i działa cacy... Aha - mam starego Core2Duo E4600, więc dużo wolniejszy niż Twój gigant :-)

Możesz spokojnie zapakować Vistę 64 bity i będzie cacy. Ale mi osobiście nie chciałoby się. Zostałbym przy XP. Z lenistwa :-)

Tomasz Golinski
11-09-2008, 14:51
Co możeice mi doradzić w tej sprawie? System ma słuzyć głównie do obróbki fot i webmasteringu. :?:

Do obróbki fot i webmasteringu to zdecydowanie nada się linux. Mnie np. nie stać na kupowanie photoshopa :)

czornyj
11-09-2008, 14:59
Sens stawiania 64-o bitowego systemu jest wtedy, gdy pracujemy na wydupiaszczo wielkich pliczorach, do tego w kilku aplikacjach na raz, itd. Samo wykorzystanie większej ilości RAM-u niewiele nam da, zresztą system 64-o bitowy jest w pewnym stopniu bardziej pamięciożerny, bo długość słowa jest dwukrotnie większa - trzeba się zatem zatem liczyć z tym, że by coś naprawdę zyskać, trzeba będzie wrąbać nie 4 a 8GB.

Osobiście wykorzystując kompa zawodowo mam najwolniejsze C2D z 4GB RAM-u pod XP i naprawdę szybko i swobodnie pracuję np. z 39MP RAW-ami z Hasela, albo z jeszcze większymi skanami z 6x7. Nie bardzo też widzę techniczną możliwość znacznego zwiększenia wydajności swojego sprzętu.

miklo
11-09-2008, 15:04
Teraz to na szybciutkie dyski postaw. W stripe najlepiej. Na swapa i scratcha :-)

czornyj
11-09-2008, 15:12
Teraz to na szybciutkie dyski postaw. W stripe najlepiej. Na swapa i scratcha :-)

Komp stoi na 0,5GB Barracudach, które są mz. wystarczająco szybkie. W stripe nie będę się bawił, ale chyba dokupię sobie małego Velocirapka na swap/scrach (o ile będą w sensownej cenie), mają się niebawem pojawić.

miklo
11-09-2008, 15:15
No w sumie racja. Chociaż Rapory WD w stripe podobno dają zauważalnego kopa. Tylko głośne są.

Tyle, że stripe sprzętowy z porządnym kontrolerem z dużym buforem. Wtedy zapindala jak ta lala ;-)

canis_lupus
11-09-2008, 19:20
Niestety kontrolery sprzętowe sa koszmarnie drogie.

myst
11-09-2008, 20:10
ja mam raptorka 160GB, ale pojedynczego, więc jakiegoś mega przyspieszenia nie czuję;)
Ponoć system postawiony na flash drive'ach chodzi zdecydowanie szybciej...

unicorn78
11-09-2008, 21:00
Gdzieś, kiedyś, ktoś... w każdym razie słyszałem, że istotna jest pamięć samej karty graficznej, zaznaczam ja się na tym do końca nie znam ale chyba coś w tym jest, aplikacja korzysta z pamięci karty i nie zamula (ma w zapasie) RAM-u, ale mogę się mylić;-) Czy ktoś może to potwierdzić?

czornyj
11-09-2008, 22:35
Gdzieś, kiedyś, ktoś... w każdym razie słyszałem, że istotna jest pamięć samej karty graficznej, zaznaczam ja się na tym do końca nie znam ale chyba coś w tym jest, aplikacja korzysta z pamięci karty i nie zamula (ma w zapasie) RAM-u, ale mogę się mylić;-) Czy ktoś może to potwierdzić?

Nawet karta graficzna wyjęta ze śmietnika ma teraz statystycznie rzecz biorąc dowlone tyle RAM-u (na potrzeby gierek 3D), że praktycznie nie ma to znaczenia.


No w sumie racja. Chociaż Rapory WD w stripe podobno dają zauważalnego kopa. Tylko głośne są.

Tyle, że stripe sprzętowy z porządnym kontrolerem z dużym buforem. Wtedy zapindala jak ta lala ;-)


ja mam raptorka 160GB, ale pojedynczego, więc jakiegoś mega przyspieszenia nie czuję;)
Ponoć system postawiony na flash drive'ach chodzi zdecydowanie szybciej...

Tylko właśnie tutaj brniemy w cenowy hardkor, a ile w ten sposób można zyskać na wydajności? 10-20%? Albo i nie...

Dyski SSD są drogie jak cholera, RAID-y zapieprzają na dowalonych cachem, cholernie drogich kontrolerach, w dodatku trzeba więcej dysków i jest to niezbyt bezpieczne, chyba że dowali się jeszcze więcej dysków, albo SSD itd.

Łatwo jest wydać parę tysięcy, tylko bardzo ciężko żeby przyniosło to faktycznie wymierne efekty.

canis_lupus
11-09-2008, 22:53
Gdzieś, kiedyś, ktoś... w każdym razie słyszałem, że istotna jest pamięć samej karty graficznej, zaznaczam ja się na tym do końca nie znam ale chyba coś w tym jest, aplikacja korzysta z pamięci karty i nie zamula (ma w zapasie) RAM-u, ale mogę się mylić;-) Czy ktoś może to potwierdzić?

Bzdura. Pamięć na grafice przydaje się tylko i wyłącznie do gier.

unicorn78
12-09-2008, 09:08
Bzdura. Pamięć na grafice przydaje się tylko i wyłącznie do gier.
Dziękuje za wyjaśnienie.

Kolaj
12-09-2008, 09:10
Bzdura. Pamięć na grafice przydaje się tylko i wyłącznie do gier.Przynajmniej do czasu ukazania się PS CS4.

czornyj
12-09-2008, 11:55
Bzdura. Pamięć na grafice przydaje się tylko i wyłącznie do gier.

Nie do końca. PS CS wykorzystuje jakoś pamięć karty grafiki - w instrukcji jak byk jest napisane, że zalecana jest karta z 128MB RAM na pokładzie. Ponieważ jednak obecnie praktycznie wszystko ma więcej niż 128MB RAM, więc nie ma sobie czym głowy zawracać.

minek
12-09-2008, 23:20
No właśnie chętnie bym sobie ramu dorzucił i wtedy będzie problem... Niewidocznośc jest problemem o tyle że PS mi widzi 1.6GB (zupełnie nie wiem czemu) a system 3.2GB.


To ja jakiś dziwny jestem...
bo mi XP 32 widzi 3.5GB z 4, zaś fotoszop jako available RAM pokazuje: 2650MB i tyleż mu ustawiłem żeby sobie zagrabił w razie potrzeby.

blum
12-09-2008, 23:28
mi XP 32 widzi 3.5GB z 4, zaś fotoszop jako available RAM pokazuje: 2650MB
to ile widzi zalezy od plyty glownej/biosu raczej ale system 32bitowy nie zaadresuje pelnej 4ki. mnie na 4 widzi 3.25 a PS 1696 :roll:

miklo
13-09-2008, 12:32
Łatwo jest wydać parę tysięcy, tylko bardzo ciężko żeby przyniosło to faktycznie wymierne efekty.
No właśnie. Konkluzja jest więc dość prosta: obecnie produkowane proce ze średniej niższej półki (jakieś Core2Duo) całkowicie wystarczają. Wąskie gardła są w wymianie danych - głównie dyski. I nie ma się co szarpać finansowo, bo różnice nie są wielkie i proporcjonalne do zainwestowanych pieniędzy.

myst
13-09-2008, 15:20
No to pytanie do doświadczonych 64 bitami : Ile szopa będzie widziała RAMu pod vistą64bit (zakładając powiedzmy 4GB na płycie) ???

Kolaj
13-09-2008, 15:51
No to pytanie do doświadczonych 64 bitami : Ile szopa będzie widziała RAMu pod vistą64bit (zakładając powiedzmy 4GB na płycie) ???Pytasz zasadniczo o konfigurację zgodną z moim kompem, zatem u mnie wygląda to tak:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

myst
13-09-2008, 16:06
Czy dobrze widzę, że pod systemem 64 bit PS widzi 3.2 GB Ramu zamiast 4? u mnie widzi 1.6, to może jakaś taka analogia ;) Ciekawe czy jest możliwość, żeby PS widział całość (czyli 4GB z 4 czy 8GB z 8) ??

Kolaj
13-09-2008, 16:08
Available to nie znaczy cała zainstalowana, tylko dostępna w danej chwili. Zależy od tego ile pamięci zużył system i inne uruchomione w tym czasie aplikacje.

myst
13-09-2008, 16:15
Troszkę mi się w to nie chce wierzyć : zawsze pokazuje tyle samo, niezależnie od 'świeżości' systemu (czyli od tego ile ramu potrzebuje) i od ilości uruchomionych aplikacji. Wydaje mi się że Available to cała fizyczna pamięć jakiej może użyć aplikacja, a nie wolna w tym momencie.

Vitez
13-09-2008, 21:25
Wydaje mi się że Available to cała fizyczna pamięć jakiej może użyć aplikacja, a nie wolna w tym momencie.

Po prostu Photoshop nie jest na tyle głupi i nie pozwala sobie ustawić pełnych 100% pamięci dostępnych bo gdyby tak było i zająłby tyle to nic by dla innych aplikacji/systemu mogło nie zostać i wtedy "hello BSOD" :roll: .

oszołom
13-09-2008, 23:48
System 32bit może maksymalnie zaadresować pamięć 2^32 czyli to jest 4GB, ale jest to adresowanie pamięci całkowite. System więc musi odjąć z Ramu aby zaadresować pamięć karty graficznej. Dlatego jest widoczne przez system ok 3,25GB lub 3,5GB ramu. Kiedyś Microsoft oferował rozwiązanie tego problemu poprzez rozszerzenie do Microsoft Windows Serwer i system serwerowy stawał się 36bit. Wtedy była widoczna cała zawartość ramu przez system. Systemy 64bit w dzisiejszych czasach nie mają takiego problemu 2^64 to chyba za 50 lat tyle ramu nie znajdziemy w komputerach !:D ( chociaż podobno wszystko jest możliwe :mrgreen::mrgreen::mrgreen:)