Zobacz pełną wersję : stabilizacja w teleobiektywach
witam, nie rozumiem takiej rzeczy: po co jest stabilizacja w w L 500mm czy L 600mm skoro producent nie zaleca używania jej na statywach a z ręki to chyba
trochę ciężko taką ciężką lufą operować.
witam, nie rozumiem takiej rzeczy: po co jest stabilizacja w w L 500mm czy L 600mm skoro producent nie zaleca używania jej na statywach a z ręki to chyba
trochę ciężko taką ciężką lufą operować.
Znam co najmniej kilka osób fotografujących 500 mm z ręki, jedna z nich potrafi utrzymać czasy rzędu 1/100 i niższe....
acha, nigdy nie miałem w rękach takiego i nie sądziłem że to możliwe
Weźmy na przykład 500 mm - optymalny czas przy fotografowaniu z ręki to 1/500 sekundy. Nie sprawdzałem specyfikacji, ale przypuśćmy, że skuteczność stabilizacji wynosi 3EV - wtedy czas można wydłużyć ośmiokrotnie, więc praktycznie mamy 1/60 sekundy.
Wiadomo - żeby sprawnie operować prawie czterokilogramową armatą, trzeba mieć silną i pewną rękę, ale wydaje mi się to absolutnie wykonalne.
Jest też pewnie tryb panoramowania, może się przydać też...
no i można używać na monopodzie... w końcu to nie taka sama stabilność jak statyw więc (podejrzewam), że stabilizacja może być b. pomocna :)
Pozdrawiam
Pamiętam, że na reklamach pokazywali zdjęcia z IS i bez robione z samochodu - widać było różnicę.
podpinam do 40D obiektyw 500/4 IS na statyw, włączam LV i daję 10x powiększenie. Obraz drga widocznie.
Wciskam spust migawki aby uruchomić stabilizację i drgania obrazu na LCD natychmiast ustają, stają się prawie niewidoczne nawet przy takim powiększeniu.
Wniosek: działa na statywie.
Kolekcjoner
09-09-2008, 16:48
Statyw to nie kamień też nie jest idealnie stabilny - także IS nawet na statywie ma sens przy tak długich szkłach. Po za tym łatwiej jest ustawiać ostrość.
to że IS działa i pomaga na statywie to chyba normalne -ale czy bez szkody dla obiektywu? czy naprawdę można uszkodzić IS na statywie?
Skąd opinia, że można uszkodzić IS na statywie?
mam 300mm L i producent w instrukcji obsługi zabrania używania IS na statywie i w samochodzie przy pracującym silniku.
Chodzi o częstotliwość i amplitudę drgań układu statyw(ręka)-aparat. Na statywie amplituda jest mała a częstotliwość większa,w ręku odwrotnie. IS-y projektowane są na kompensacje drgań o stosunkowa małej częstotliwości (amplituda zasadniczo też nie możebyć zbyt wielka). Wg mnie dla nowoczesnych układów nie ma różnicy. A i nie słyszałem o przypadkach uszkodzenia IS obiektywu na statywie. Bez obaw.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.