PDA

Zobacz pełną wersję : 400d - pytanie techniczne



helpme
09-09-2008, 00:34
1.Czy jeśli za każdym razem w trybach automatycznych, nawet przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, aparat robi niedoświetlone zdjęcia, histogram ucieka w lewo, to problem sprzętowy i należy oddać do serwisu?

2.Czy jeśli się tak dzieje w trybach automatycznych, to czy podczas dobierania parametrów ekspozycji w AV TV też będzie źle dobierał parametry??

3.Czy tak jak w AV i TV to i w trybach automatycznych można podbić ekspozycję?

pan.kolega
09-09-2008, 01:10
1.Czy jeśli za każdym razem w trybach automatycznych, nawet przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, aparat robi niedoświetlone zdjęcia, histogram ucieka w lewo, to problem sprzętowy i należy oddać do serwisu?

2.Czy jeśli się tak dzieje w trybach automatycznych, to czy podczas dobierania parametrów ekspozycji w AV TV też będzie źle dobierał parametry??

3.Czy tak jak w AV i TV to i w trybach automatycznych można podbić ekspozycję?

1. Tak
2. prawdopodobnie tak
3. Nie

majku
09-09-2008, 01:50
1. Weź aparat od kolegi(dobry z programem Auto;))))))
szarą kartkę(może byc biała lub czarna-ale jednolita!)
wypełnij nią cały kadr, ustaw na manualne ostrzenie)
daj pomiar matrycowy
ustaw na program auto i strzel ze statywu!
porównaj wynik ze zdjęciem z aparatu kolegi (ta sama kartka i światło padające na nią)
jak sie bardzo różni (troszke może bo modele różne, różnie naświetlają)to jest problem i trzeba sparwdzic z jeszcze innym sprzetem(by potwierdzić)
jak nie to nie używać auto :)

remol71
09-09-2008, 06:23
1. Weź aparat od kolegi(dobry z programem Auto;))))))
szarą kartkę(może byc biała lub czarna-ale jednolita!)
wypełnij nią cały kadr, ustaw na manualne ostrzenie)
daj pomiar matrycowy
ustaw na program auto i strzel ze statywu!
porównaj wynik ze zdjęciem z aparatu kolegi (ta sama kartka i światło padające na nią)
jak sie bardzo różni (troszke może bo modele różne, różnie naświetlają)to jest problem i trzeba sparwdzic z jeszcze innym sprzetem(by potwierdzić)
jak nie to nie używać auto :)

Pomiar matrycowy to akurat słado się nadaje do tego rodzaju porównań.

Krzychu
09-09-2008, 09:49
1.Czy jeśli za każdym razem w trybach automatycznych, nawet przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, aparat robi niedoświetlone zdjęcia, histogram ucieka w lewo, to problem sprzętowy i należy oddać do serwisu?


Zależy co jest w kadrze, nie oczekuj że aparat w jakimkolwiek trybie sam dobierze poprawną ekspozycję - najlepiej poczytaj o pomiarze światła i szarej karcie...



2.Czy jeśli się tak dzieje w trybach automatycznych, to czy podczas dobierania parametrów ekspozycji w AV TV też będzie źle dobierał parametry??


Będzie działał tak samo jak w trybie auto zakładając że jest wybrany ten sam tryb pomiaru. I nie będzie dobierał źle...




3.Czy tak jak w AV i TV to i w trybach automatycznych można podbić ekspozycję?

Chyba tylko w P.

VANT
09-09-2008, 10:49
IMO wszystko jest ok. generalnie canony niedoświetlają unikając tym samym przepaleń z których nic byśmy już nie wyciągnelli.

btw. nigdy nie robiłem w trybie automatycznym....

QBUŚ
09-09-2008, 17:25
Potwierdzam, Canony nie doświetlają tak jak kolega wyżej napisał, ja też mam 400D i to samo jest u mnie, moja rada: przesiądź się na tryby M, AV, TV i pstrykaj w RAW’ach, w programie do obróbki RAW’ów od Canona można troszeczkę rozjaśnić fotkę nie tracąc przy tym jakości tak jak przy rozjaśnianiu JPEG i jest to bardzo proste.

Krzychu
09-09-2008, 17:31
Panowie (i Panie) - nie Canony nie doświetlają tylko użytkownicy niedoświetlają - powtarzam to po raz setny. Douczcie się jak działa i co mierzy światłomierz.

talarczyk
09-09-2008, 17:49
swiatłomierz przy pomiarze skupionym zakłada, że naświetlamy 12% szarości (bez korekt) ale przy pomiarach matrycowych i centralnie-ważonych może chyba być już różnica pomiędzy aparatami Canona, Nikona, Sony czy Olka? Ososbiście od pewnego czasu często ustawiam korektę na około +2/3ev (pomiar centralnie-ważony i matrycowy) i IMHO "poprawność" naświetleń jest jakby lepsza. B. możliwe, że jestem jednak w błędzie :mrgreen:

Krzychu
09-09-2008, 18:04
swiatłomierz przy pomiarze skupionym zakłada, że naświetlamy 12% szarości (bez korekt) ale przy pomiarach matrycowych i centralnie-ważonych może chyba być już różnica pomiędzy aparatami Canona, Nikona, Sony czy Olka? Ososbiście od pewnego czasu często ustawiam korektę na około +2/3ev (pomiar centralnie-ważony i matrycowy) i IMHO "poprawność" naświetleń jest jakby lepsza. B. możliwe, że jestem jednak w błędzie :mrgreen:

Przy matrycowym światłomierz dalej widzi na "szaro" tyle że wielopolowo - i z tych wielu pól próbuje sobie tylko znanym algorytmem wykombinować jaka ta ekspozycja powinna być, co prowadzi do tego że tak naprawdę nie wiadomo co robi...

Wystarczy załapać ile mniej więcej różne powierzchnie odbijają światła w stosunku do szarej karty i odpowiednio korygować pomiar (najlepiej spota) (co jest w sumie dość trywialne jak można po chwili zajrzeć na histogram i powtórzyć ujęcie) żeby nie musieć się zdawać na pomiar matrycowy i dostać dokładnie taką ekspozycję jaką się chce...

talarczyk
09-09-2008, 18:10
Przy matrycowym światłomierz dalej widzi na "szaro" tyle że wielopolowo - i z tych wielu pól próbuje sobie tylko znanym algorytmem wykombinować jaka ta ekspozycja powinna być, co prowadzi do tego że tak naprawdę nie wiadomo co robi...

Wystarczy załapać ile mniej więcej różne powierzchnie odbijają światła w stosunku do szarej karty i odpowiednio korygować pomiar (najlepiej spota) (co jest w sumie dość trywialne jak można po chwili zajrzeć na histogram i powtórzyć ujęcie) żeby nie musieć się zdawać na pomiar matrycowy i dostać dokładnie taką ekspozycję jaką się chce...

Niestety w 400D prawdziwego spota nie ma :(

Podsumowując: przy pomiarze matrycowym ta sama scena może zostać różnie naświetlona przez dwa aparaty różnych firm (różne algorytmy przetwarzania danych z tego "wielopolowego" pomiaru). Dobrze wnioskuję?

Krzychu
09-09-2008, 18:27
Niestety w 400D prawdziwego spota nie ma :(

Podsumowując: przy pomiarze matrycowym ta sama scena może zostać różnie naświetlona przez dwa aparaty różnych firm (różne algorytmy przetwarzania danych z tego "wielopolowego" pomiaru). Dobrze wnioskuję?

Jak najbardziej.

Co do spota - w 350D z niezłym skutkiem używałem pomiar skupionego (partial).

talarczyk
09-09-2008, 18:36
Czyli można stwierdzić, że "Canony nie doświetlają (w trybach innych niż skupiony [spot])"?:twisted:

I pytanie bardziej praktyczne: ile to jest, tak +/-, te 9% na matówce? To tyle co powierzchnia jednego "kwadracika AF"?

helpme
09-09-2008, 19:34
Reasumując:
1. przejść na AV, TV, M gdy auto nie doświetla :(
2. nie używać pomiaru matrycowego w tych trybach, czyli którego z pozostałych używać?
3. czym się kierować przy doborze trybu pomiaru?
4. czy w trybach Av i Tv podbijacie ekspozycję, czy na zero wychodzą doświetlone?

helpme
09-09-2008, 19:39
Reasumując:
1. przejść na AV, TV, M gdy auto nie doświetla :(
2. nie używać pomiaru matrycowego w tych trybach, czyli którego z pozostałych używać?
3. czym się kierować przy doborze trybu pomiaru?
4. czy w trybach Av i Tv podbijacie ekspozycję, czy na zero wychodzą doświetlone?

Krzychu
09-09-2008, 19:42
Ja bym powiedział tak - jakiegokolwiek trybu byś nie używał, rzuć okiem na histogram i odpowiednio do tego co zobaczysz - koryguj.

helpme
13-09-2008, 17:38
Ja bym powiedział tak - jakiegokolwiek trybu byś nie używał, rzuć okiem na histogram i odpowiednio do tego co zobaczysz - koryguj.
oczywiście, tylko trochę wiedzy technicznej też się przyda, dlatego pytam.. pozdrawiam