PDA

Zobacz pełną wersję : Problem: Canon 20d i lampa błyskowa



Mateusz.Hallala
04-09-2008, 20:53
Posiadam od dłuższego czasu prehistoryczną lampę błyskową na stopkę Canona, firma nieznana, używałem jej z G7 i działała, oczywiście nie ma mowy o automatyce, bo w automacie to może i ona działała, ale z dwadzieścia lat temu. Nie posiada regulacji siły błysku. Po podpięciu do Canona 20d, lampa błyska strasznie słabo, na G7 przy identycznych ustawieniach daje dużo, dużo, dużo... więcej światła, nawet powiem, że na 20d ledwo mruga. W czym tkwi problem? Czy wina może leżeć po stronie aparatu?

Z góry dziękuje za pomoc.
Mateusz

poszukiwacz2006
05-09-2008, 10:18
Witam. Podejrzewam, że problem polega na tym, że elektronika aparatu nie bardzo chce "współpracować" z elektroniką lampy. Na tym forum, gdzieś wcześniej wyczytałem, że często tak się dzieje, kiedy starą lampę podłączymy do nowego aparatu, z nową elektroniką.
łle najważnieszja rzecz jaką zapamietalem, to aby nie podpinać niektórych lamp do aparatu ( była jakaś specjalna tebela porównawcza) albowiem różnica w napięciu, czy oporze może doprowadzić do padnięcia elektroniki w puszcze. Dlatego swojego starego Vivitara ( nie pasował do 20D) oddałem koledze, a kupiłem 430 i z moją dwudziestką pracuje OK. Rada dla Ciebie - nie kombinuj na siłę i odstaw lampę, póki nie zepsuła 20D ( no chyba, że gdzieś znajdziesz dokładną specyfikację i potwierdzisz, że zestawć może razem pracować. Pozdrawiam.

MaciekH
11-09-2008, 14:59
Jak do tej pory nic sie nie spaliło tzn że napiecie w lampie jest wporzadku. Ale tak jak kolega wyzej wspomnial, aparat moze nie kumać elektroniki lampy wiec najlepiej by było jakbyś odizolował dowolną metodą wszystkie niepotrzebne styki (o ile jest ich więcej niż jeden) na stopce lampy a zostawił ten najwazniejszy - wyzwalający błysk (srodkowy), wtedy lampa powinna błyskać cały czas tak samo.
Co to wogóle za lampa? Może to jakiś wytwór tyrystorowy i dlatego różnie błyska?

Mateusz.Hallala
17-09-2008, 08:07
Nie ma imienia, nazywam ją lampa... Wątpie, żeby to był jakiś wymyślny sprzęt. Chyba kupię sobie jakieś tanie chińskie radiówki i jeszcze lampę jakąś lepszą. Dziwne, że z G7 działa zawsze super, bardziej bym się spodziewał, że nie powinna działać z kompaktem.
Czyli zostawić tylko ten jeden samotny, a te cztery ułożone w kwadrat odizolować?

MaciekH
17-09-2008, 10:45
Czyli zostawić tylko ten jeden samotny, a te cztery ułożone w kwadrat odizolować?

Domyślam się, że właśnie tak, ale niestety nie widziałem jak wygląda stopka Twojej lampy, fotki moze jakies wrzuc?
Zanim kupisz wyzwalacze to sprawdz czy bedzie ona z takimi wyzwalaczami dzialac...

Mateusz.Hallala
17-09-2008, 16:56
http://img359.imageshack.us/img359/2022/img0003my5.jpg
Stopka do canona, najzwyklejsza mi się zdaje.
A co do wyzwalaczy, to działają one chyba z każdą lampą.

Mateusz.Hallala
17-09-2008, 18:20
Wielkie dzięki za pomoc, rozłożyłem lampę, uciąłem jej kable łączące te niepotrzebne bolce i już błyska pełnią sił.

MaciekH
17-09-2008, 18:22
Stopka do canona, najzwyklejsza mi się zdaje.
A co do wyzwalaczy, to działają one chyba z każdą lampą.

No właśnie z tym, że nie koniecznie. A ze stopką/elektroniką Canona to już wogóle różnie bywa. Nie zapominaj że te wyzwalacze są tanie;) i chińskie;)
Najlepiej to jakbys rozkrecił tą stopke i poprostu pozbył sie tych 4 styków. Wtedy powinna wyzwalać tak samo i na aparacie i z wyzwalaczem. A jeśli nie to taśma izolacyjna etc. Pokaż jeszcze przód i tył tej lampy, mam przeczucie że to może być tyrystor.

EDIT: No chyba czytałeś moją odpowiedź dokładnie kiedy ją pisałem:mrgreen:

Mateusz.Hallala
17-09-2008, 18:47
Próbowałem tam z początku wsadzić jakąś taśmę, bądź coś innego nieinwazyjnego, ale ciężko wcisnąć, poza tym, nie będę się męczył za każdym razem lampę zakładając.
A co do chińskich radiówek, to te akurat: http://allegro.pl/show_item.php?item=435246941&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any., które chcę kupić wg kilku niezależnych źródeł działają i to nawet nieźle, a dla mnie nawet jeśli czasem nie błysną, to i tak wystarczy. Poza tym, przy ich cenie, to nawet ich chińskość można wybaczyć :-)

MaciekH
17-09-2008, 18:51
Całkowicie rozumiem i popieram, sam chce sobie kiedyś to w końcu kupić;) Czytałem tylko gdzieś-kiedyś że np 580tka nie za bardzo chce błyskac jak jest stopką podłączona (dla mnie no problem bo przecież można kabelkiem).
Pzdr;)