PDA

Zobacz pełną wersję : PS CS3 - czy można to zrobić akcją?



Loram
01-09-2008, 09:37
Witam

Potrzebuję przerobić całą serię zdjęć w PeeSie i mam wytyczne końcowe w postaci wagi zdjęcia. Zdjęcie nie może być cięższe niż 100kb. Czy da się to zrobić akcją? Rozmiary można zmieniać bez problemu ale czy da się zafiksować rozmiar wynikowy zdjęcia, tak by sam sobie rpzeskalował rozmiar i dpi z 300 na 72?
No i przy okazji żeby usunął EXIFa

Wszelkie rady mile widziane, z góry dzięki za pomoc

Merde
01-09-2008, 09:54
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dpi

mtata
01-09-2008, 10:22
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dpi

A jak definicja DPI ma się do postawionego pytania o akcje? :-?

Merde
01-09-2008, 10:36
Przede wszystkim pytanie jest bez sensu, właśnie przez to dpi.

Janusz Body
01-09-2008, 10:46
Witam

Potrzebuję przerobić całą serię zdjęć w PeeSie i mam wytyczne końcowe w postaci wagi zdjęcia. Zdjęcie nie może być cięższe niż 100kb. Czy da się to zrobić akcją? Rozmiary można zmieniać bez problemu ale czy da się zafiksować rozmiar wynikowy zdjęcia, tak by sam sobie rpzeskalował rozmiar i dpi z 300 na 72?
No i przy okazji żeby usunął EXIFa

Wszelkie rady mile widziane, z góry dzięki za pomoc


Napisz sobie akcje do zmiany jednego zdjęcia i uruchom akcje w batchu.

Z tym DPI to fakt - bez sensu :)

Loram
01-09-2008, 10:57
No poszedłem trochę na skróty myślowe i się pogubiliście ;-)

Mam rozmiar zdjecia np taki 3000x2000pikseli x 300 dpi i muszę to zmienić na powiedzmy 1500x1000pikseli przy 72 dpi

Janusz, to by trzeba było robić chyba dwuetapowo
1. zmiana dpi 300 na 72
2. zmiana rozmiaru zdjęcia

Poza tym dalej nie odpowiedzieliście na najważniejszą część pytania: czy da się zafiksować wynikowy rozmiar pliku tak, żaby nie przekraczał 100 kb ?? A to jest najistotniejsze

Zapomniałem dodać że plik wynikowy ma być w tiffie i z przezroczystym tłem, a to wyklucza save for web

Merde
01-09-2008, 10:58
Napisz sobie akcje do zmiany jednego zdjęcia i uruchom akcje w batchu.
A propos - w "save for web" jest opcja optymalizacji zdjęcia do rozmiaru pliku. Zrobiłem sobie testowo akcję, która to wykorzystuje, ale w akcji nie zapisuje się docelowa wielkość pliku w KB. Zapamiętywana jest wyliczona jakość jpega użytego przy nagrywaniu akcji. Dlatego kolejne zdjęcia potraktowane w/w akcją niestety będą się różnić wielkością pliku. Jak sobie z tym poradzić?

Merde
01-09-2008, 11:12
No poszedłem trochę na skróty myślowe i się pogubiliście ;-)
Obawiam się, że to ty nie rozumiesz co oznacza DPI, dlatego wkleiłem definicję.


Mam rozmiar zdjecia np taki 3000x2000pikseli x 300 dpi i muszę to zmienić na powiedzmy 1500x1000pikseli przy 72 dpi
Podczas obróbki na komputerze zdjęcie 1500x1000 piksli i 300 DPI nie różni się niczym od zdjęcia 1500x1000 piksli w 72 DPI. Niepotrzebnie ten parametr w ogóle bierzesz pod uwagę. DPI będzie się liczyć dopiero w druku.


Poza tym dalej nie odpowiedzieliście na najważniejszą część pytania: czy da się zafiksować wynikowy rozmiar pliku tak, żaby nie przekraczał 100 kb ?? A to jest najistotniejsze

Zapomniałem dodać że plik wynikowy ma być w tiffie i z przezroczystym tłem, a to wyklucza save for web
Zapis w TIFF wyklucza optymalizację do wielkości pliku. Albo rybki, albo akwarium.

Loram
01-09-2008, 11:28
Obawiam się, że to ty nie rozumiesz co oznacza DPI, dlatego wkleiłem definicję.

niepotrzebnie się obawiasz



Podczas obróbki na komputerze zdjęcie 1500x1000 piksli i 300 DPI nie różni się niczym od zdjęcia 1500x1000 piksli w 72 DPI. Niepotrzebnie ten parametr w ogóle bierzesz pod uwagę. DPI będzie się liczyć dopiero w druku.


Już na starcie błędnie zakładasz, że sprawa dotyczy wyłącznie obróbki na komputerze. Część zdjęć musi być w 300 DPI bo będzie szła do druku i ma być w dużym formacie, a część ma być zmniejszona do 72 dpi i o wadze nie większej jak 100 kb bo będzie szła do programu jako miniaturki. Wymóg TIFF powstał w związku z wycinaniem tła i pozostawieniem go przezroczystym.



Zapis w TIFF wyklucza optymalizację do wielkości pliku. Albo rybki, albo akwarium.

Słuchaj, dostałem od klienta konkretne wytyczne i mam się ich trzymać.
Nie ma się co nad nimi doktoryzować czy są słuszne czy nie. Poprostu tak ma być i koniec.

Zadałem proste pytanie o zmianę rozmiarów zdjęcia wraz ze zmnianą DPI, a tu się elaboraty o DPI zaczynają, zupełnie niepotrzebnie

Sprawa się rozbija o zmianę ponad 400 zdjęć, więc chcę sobie to jakoś uprościć i skrócić czas bobcenia się z zapisywaniem każdego pojedynczego zdjęcia

Janusz Body
01-09-2008, 11:46
niepotrzebnie się obawiasz



Już na starcie błędnie zakładasz, że sprawa dotyczy wyłącznie obróbki na komputerze.



Nie, nie błędnie. Sprawa dotyczy wyłącznie obróbki zdjęć w kompie a przypisanie rozdzielczości jest całkowicie drugorzędne i bez znaczenia dla wielkości wynikowej pliku. To tylko informacja z jaką rozdzielczością planujemy drukować zdjęcie. Zupełnie bez znaczenia bo drukarka tą informację i tak ignoruje.



Wymóg TIFF powstał w związku z wycinaniem tła i pozostawieniem go przezroczystym.


Nie da się optymalizować tiff - można kompresować (zalecane LZW) ale ogólnie to... powodzenia 1500x1000 czyste białe bez warstw po kompresji to 36 kb. Z warstwami i jakąkolwiek treścią plik rośnie i rośnie.

Ogólnie przy tiff masz znikomy wpływ na rozmiar pliku - jakiś tam masz bo standardów tiffa jest milion i można przewrotnie wybrać ten najskromniejszy ale jak mówimy o wielowarstwowym to pliki będą duże nawet po kompresji. Chyba, że będą puste :)


...
Sprawa się rozbija o zmianę ponad 400 zdjęć, więc chcę sobie to jakoś uprościć i skrócić czas bobcenia się z zapisywaniem każdego pojedynczego zdjęcia

A to już Twój problem i "napadywywanie" na kogoś kto Ci pisze prawdę o DPI mało sensowne jest. To Ty prosisz o pomoc...

Loram
01-09-2008, 12:06
Janusz, a czy kompresja LZW nie jest optymalizacją rozmiaru ? Jak dla mnie jest. Bez kompresji LZW plik jest większy, zatem zmniejszenie go jest optymalizacją.

1500x1000 to rozmiar przykładowy. Żeby bardziej zobrazować i urealnić sprawę to napiszę, że zdjęcie które jest po obróbce, zapisane w TIFF, rozmiar 160x107pikseli przy 72dpi zajmuje 98,4 KB i właśnie o takie coś mi chodzi. Tak jak wspominałem będzie to jedynie miniaturka do specjalistycznego programu

Czym jest z definicji DPI wiem i nie było sensu tego przytaczać, zwłaszcza bez słowa komentzarza, tylko sam link. Na nikogo nie "napadam", nie jest to moją intencją w momencie kiedy zwracam się do kogoś o pomoc. Próbuję tylko doprecyzować o co mi chodzi, ale po części przypominacie mi dlaczego tak rzadko piszę na forum... ;-) Słowo pisane nigdy nie zastąpi tradycyjnej rozmowy "face to face" z wszystkimi aspektami z nią związanymi, czyli mimiką, intonacją, modulacją głosu, kontaktem wzrokowym itp. Właśnie stąd biorą się niepotrzebne nieporozumienia i napięcia, a nie o to chodzi.

Janusz Body
01-09-2008, 12:33
... rozmiar 160x107pikseli przy 72dpi zajmuje 98,4 KB i właśnie o takie coś mi chodzi. ....

Było tak pisać od początku :)

Różnica w wielkości pliku pomiędzy zapisem 72DPI a 300DPI jest całe 4 bajty :)

Kompresja to kompresja a nie optymalizacja :) Optymalizacja musi mieć zdefiniowane kryteria - zwykle kilka - żeby było co optymalizować :) ale to znowu off topic.

No to w czym problem - akcja na jedno zdjęcie i batch na cały folder. Choć dalej wątpię, żeby pliki były takie małe jeśli chcesz mieć kilka (nawet tylko 2) warstwy. Warstwy są pamięciożerne.

Merde
01-09-2008, 12:41
Już na starcie błędnie zakładasz, że sprawa dotyczy wyłącznie obróbki na komputerze.
Pytasz o Photoshopa, a o ile mi wiadomo, Photoshop działa na komputerze.


Część zdjęć musi być w 300 DPI bo będzie szła do druku i ma być w dużym formacie, a część ma być zmniejszona do 72 dpi

No i dokładnie o tym mówię - ty po prostu nie rozumiesz zupełnie o co pytasz.
Tu masz przykładowy obrazek zapisany jako 300 dpi:
http://img80.imageshack.us/img80/8418/monalisa300dpinm6.jpg
A tutaj to samo 72 dpi:
http://img352.imageshack.us/img352/4458/monalisa72dpibm6.jpg
Jak widać, wymiar w pikselach jest dokładnie taki sam. Jeśli obrazek idący do druku ma mieć te przykładowe 3000x2000 piksli, to po zmianie z 300 na 72 dpi będzie mieć... surprise! 3000x2000 piksli. DPI mówi nam wyłącznie o tym, w z jaką gęstością dany obrazek ma zostać wydrukowany. Tj. w twoim przypadku 3000x2000 piksli w 300 DPI da nam na papierze obrazek o wymiarach 25,4x16,9cm, a przy wydruku w 72 dpi da nam na papierze 105,8x70,5cm. Uff, jaśniej nie potrafię.


i o wadze nie większej jak 100 kb bo będzie szła do programu jako miniaturki. Wymóg TIFF powstał w związku z wycinaniem tła i pozostawieniem go przezroczystym.
A więc miniaturki skalujesz do żądanej rozdzielczości w pikslach, ale na wielkość pliku masz niewielki wpływ (dokładnie poprzez wybór kompresji LZW/ZIP/brak kompresji). TIFF może być zapisany również z kompresją JPEG, ale wtedy tracisz przezroczystość.


Słuchaj, dostałem od klienta konkretne wytyczne i mam się ich trzymać.
Nie ma się co nad nimi doktoryzować czy są słuszne czy nie. Poprostu tak ma być i koniec.

W takim razie odpowiedź na twoje pytanie brzmi: nie da się i koniec.