PDA

Zobacz pełną wersję : Oddawanie aparatu w 10 dni od zakupu do sklepu internetowego



Łukasz Unterschuetz
31-08-2008, 17:59
Cześć, mam problem, a raczej go nie mam ale potrzebuje szczegółowych informacji na temat:

Kupiłem mojej lubej na urodziny kompakta, nich ma. Nabyłem go drogą kupna przez allegro od jakiegoś internetowego sklepu. Aparat jest uszkodzony. Wysuwany obiektyw jest krzywy, w związku z czym jest olbrzymia winieta na zdjęciach. I teraz, wiem że mam prawo oddać sprzęt nawet bez podawania powodu w ciągu 10 dni. Muszę aparat wysłać kurierem, teraz:
kto pokrywa koszta przesyłki takiego aparatu? Czy mam prawo do wysłania za pobraniem, i oni bulą, czy ja musze pokryć koszta? W paczce nie było paragonu na zakup aparatu... to jest wina sklepu ale ja nie mam dowodu zakupu.. co z tym?

proszę kolegów, którzy mieli podobne doświadczenia o radę :)

TomS
31-08-2008, 18:33
Jeśli zwracasz aparat bo ci się nie podoba to ty płacisz za kuriera.
Natomiast jeśli jest tak jak piszesz zwracasz bo aparat ma wadę to w takim wypadku koszt ponosi sklep.

KMV10
31-08-2008, 18:36
Ty płacisz za odesłanie.

arturs
31-08-2008, 21:09
Kupiłem mojej lubej na urodziny kompakta, nich ma. Nabyłem go drogą kupna przez allegro od jakiegoś internetowego sklepu. Aparat jest uszkodzony. Wysuwany obiektyw jest krzywy, w związku z czym jest olbrzymia winieta na zdjęciach. I teraz, wiem że mam prawo oddać sprzęt nawet bez podawania powodu w ciągu 10 dni. Muszę aparat wysłać kurierem, teraz:
kto pokrywa koszta przesyłki takiego aparatu? Czy mam prawo do wysłania za pobraniem, i oni bulą, czy ja musze pokryć koszta? W paczce nie było paragonu na zakup aparatu... to jest wina sklepu ale ja nie mam dowodu zakupu.. co z tym?

proszę kolegów, którzy mieli podobne doświadczenia o radę :)

Obawiam się że podkreślony fragment jest kluczowy - jeśli kupiłeś na aukcji internetowej (licytacja - opcja kup teraz też się zalicza) czyli np. przez allegro nie masz prawa do zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 10 dni.. pozostaje ci jedynie go szybko zareklamować/wymienić na inny ale to już drogą negocjacji ze sprzedawcą

Edit:
polecam http://10dni.eu/content/view/3/1/
i ogólnie http://10dni.eu/

4kwiatek
31-08-2008, 21:19
Hi...


Obawiam się że podkreślony fragment jest kluczowy - jeśli kupiłeś na aukcji internetowej czyli np. przez allegro nie masz prawa do zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 10 dni.. pozostaje ci jedynie go szybko zareklamować/wymienić na inny ale to już drogą negocjacji ze sprzedawcą

Kluczowe jest czy sprzedawca sprzedaje towar w celach komercyjnych czy tez jest to sprzedaż okazjonalna. Jeśli jest to sprzedaż w celach komercyjnych (w szczególności sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą, albo ilość sprzedawanego towaru sugeruje że jest to obrót handlowy) to masz 10 dni na zwrot w przypadku zakupu "na odległość".

Jeśli natomiast aparat był kupiony u osoby prywatnej, która sprzedaje okazjonalnie to umowa zawarta przez Allegro jest umową cywilną. Gdyby z opisu wynikała wada aparatu - wtedy zwrot jest oczywiście niemożliwy.

Kolega jednak pisze że kupił w "sklepie" internetowym na allegro. IMHO ma 10 dni na zwrot bez podania przyczyny, albo 2 lata na reklamowanie z paragrafu
"zgodność z umową". W tym pierwszym przypadku oczywiście sklep nie ponosi kosztów wysyłki. W tym drugim - przyznam się że nie wiem i nie chce mi się sprawdzać ;).

Pozdrawiam
Kwiatek...

P.S. Jeśli brak dowodu zakupu to sklep może mieć poważne nieprzyjemności. Zgraj koniecznie aukcję na płytę CD bo to jedyny dowód zawarcia umowy.

shozo
31-08-2008, 21:21
... jeśli kupiłeś na aukcji internetowej czyli np. przez allegro nie masz prawa do zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 10 dni.. pozostaje ci jedynie go szybko zareklamować/wymienić na inny ale to już drogą negocjacji ze sprzedawcą
Moim zdaniem nie jest to takie oczywiste. Wydaje mi się, że uprawnienie do zwrotu towaru w dziesięciodniowym terminie bez podania przyczyny będzie zależało od tego czy autor wątku zakupił aparat na allegro w drodze tradycyjnej licytacji czy też przez opcję "Kup Teraz".
W pierwszym przypadku zwrot faktycznie nie będzie możliwy, ale w drugim wypadku zawarcie umowy następuje przez przyjęcie oferty przez nabywcę bez licytacji, więc zwrot chyba jak najbardziej realny...

canis_lupus
31-08-2008, 21:38
Panowie. Mylicie pojęcia.
10 dni przysługuje na odesłanie zakupionego "na odległośc" towaru, nie rozpakowanego i nie uzywanego. I to jedynie gdy nie został kupiony na licytacji. Jak na allegro jest tylko opcja kup teraz to to nie jest licytacja.

Tutaj ma miejsce inny przypadek. Rękojmia. Klient kupil towar, który okazał sie być uszkodzony. towar został rozpakowany, i włączony. W takim przypadku odsyła się towar na koszt GWARANTA (nie koniecznie sprzedawca, ale sprzedawca nie może odmówić jego przyjęcia).

arturs
31-08-2008, 21:51
Moim zdaniem nie jest to takie oczywiste. Wydaje mi się, że uprawnienie do zwrotu towaru w dziesięciodniowym terminie bez podania przyczyny będzie zależało od tego czy autor wątku zakupił aparat na allegro w drodze tradycyjnej licytacji czy też przez opcję "Kup Teraz".
W pierwszym przypadku zwrot faktycznie nie będzie możliwy, ale w drugim wypadku zawarcie umowy następuje przez przyjęcie oferty przez nabywcę bez licytacji, więc zwrot chyba jak najbardziej realny...

Masz rację, jednak nie było napisane nigdzie że kupił za pomocą "Kup teraz"


Panowie. Mylicie pojęcia.
10 dni przysługuje na odesłanie zakupionego "na odległośc" towaru, nie rozpakowanego i nie uzywanego. I to jedynie gdy nie został kupiony na licytacji. Jak na allegro jest tylko opcja kup teraz to to nie jest licytacja.

Tutaj ma miejsce inny przypadek. Rękojmia. Klient kupil towar, który okazał sie być uszkodzony. towar został rozpakowany, i włączony. W takim przypadku odsyła się towar na koszt GWARANTA (nie koniecznie sprzedawca, ale sprzedawca nie może odmówić jego przyjęcia).

Tu nie do końca masz rację - towar nie może nosić śladów używania poza tzw. "zwykłym zarządem" czyli nie powinien być np. porysowany ale opakowanie może być otwarte bo jest to "zwykły zarząd" - trudno się zorientować że np. aparat nie spełnia naszych oczekiwań bez rozpakowania go.. co do "kup teraz" to kolega nie napisał jak kupił na allegro - jeśli kup teraz to fakt, nie jest to licytacja więc tu prosimy o sprecyzowanie..
I dalej też masz rację - jesli od razu zgłosił że towar jest uszkodzony i ma protokół z poczty czy od kupiera to ok, ale jeśli nie to już pod "10 dni" chyba nie da się tego podciągnąć bo towar powinien być nieuszkodzony.. więc raczej z rękojmnią/gwarancją trzeba działać

efish
31-08-2008, 22:15
Jeżeli to sklep internetowy ( na Allegro musi być zarejestrowany jako sklep ) to wg. prawa UE masz prawo na odesłanie towaru w ciągu dziesięciu dni. ( Jest to czas na sprawdzenie towaru i ocenienie czy jego opis był zgodny co do opisu w internecie ) towar musi być w stanie nienaruszonym. ( wysyłamy na własny koszt !)Ale tu mamy inną sytuacje. Aparat jest uszkodzony wiec nie jest w stanie nienaruszonym. A sprzedawca nie wie czy to przypadkiem nie klient wygiął obiektyw i chce aparat zwrócić. Wiec teraz pozostaje dogadanie się ze sprzedawcą i reklamowanie towaru. Oczywiście wysyłka uszkodzonego aparatu na swój koszt.
IMHO to jakiś podejrzany ten sklep skoro paragonów nie daje. A czy chociaż jest jakaś gwarancja? Napisz jak się sprawa potoczyła, bom ciekaw jestem.

Łukasz Unterschuetz
31-08-2008, 22:17
Hej,

kupiłem aparat przez "kup teraz". Teraz to sam już nie wiem czy mogę odesłać czy nie powołując się na "10 dni". Zależy mi szczerze mówiąc na zwrocie pieniędzy. Nie chcę nowego aparatu, mam złe doświadczenia z tym sklepem po zakupie tego kompaktu (operacja trwała równo tydzień od momentu kiedy nacisnąłem "kup teraz", odpisywali na co drugiego mejla w odstępie jedno dniowym) dlatego chce kase z powrtem i kupie aparat w innym sklepie.

---------

EDIT

Czyli, pozostaje mi tylko zasada rękojmi? Na co mam się powoływać rozmawiając ze sklepem?

TomS
31-08-2008, 22:27
Ale aparat jest chyba nowy więc powinien być na gwarancji a w tym przypadku nie powinno być problemem ze zwróceniem jego skoro ma wadę. Choć bardzo często tak bywa że w takim przypadku nie dostaniesz kasy tylko nowy aparat.

Viqy
31-08-2008, 22:29
Łukasz, jeśli masz na aparat paragon/fakturę z nipem firmy, a aparat jest w stanie "jak nowy", śmiało pisz do podmiotu który ci wysłał urządzenie. Masz 10 dni na POWIADOMIENIE SKLEPU o decyzji o zwrocie urządzenia. Nie ważne kiedy Ci odpowiedzą. W ciągu 10 dni musisz ich powiadomić o swojej decyzji. Aparat wysyłasz do nich na własny koszt ( i odpowiedzialność ).

Gorzej, jeśli kupiłeś od osoby prywatnej ...

efish
31-08-2008, 22:34
O tak dokładnie stanowi prawo :

05-04-13
USTAWA
z dnia 2 marca 2000 r.
o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę
wyrządzoną przez produkt niebezpieczny1)
Rozdział 1
Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa
Art. 1.
1. Przedsiębiorca, który proponuje konsumentowi zawarcie umowy poza lokalem
przedsiębiorstwa, okazuje przed zawarciem umowy dokument potwierdzający
prowadzenie działalności gospodarczej oraz dokument tożsamości. W razie zawierania
umów w imieniu przedsiębiorcy zawierający umowę okazuje ponadto
dokument potwierdzający swoje umocowanie.
2. Przez lokal przedsiębiorstwa rozumie się miejsce przeznaczone do obsługiwania
publiczności i oznaczone zgodnie z przepisami o działalności gospodarczej.
3. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się także do umowy zawartej w wyniku
zorganizowanego poza lokalem przedsiębiorstwa zbierania ofert konsumentów
w czasie odwiedzin przedsiębiorcy lub osoby działającej w jego imieniu w miejscu
pracy konsumenta, w jego mieszkaniu albo w innym miejscu jego prywatnego
pobytu.
1Art. 2.
1. Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej
odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w
terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy
wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy
za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument
jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi
w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach
zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie
czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą
się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.
Art. 3.
1. Kto zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien
przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia
od umowy w terminie, o którym mowa w art. 2 ust. 1, i wręczyć wzór oświadczenia
o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz
adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi
pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz
przedmiot świadczenia i cenę.
2. Konsument, na żądanie przedsiębiorcy, poświadcza na piśmie, że został poinformowany
o prawie odstąpienia i że otrzymał wzór oświadczenia o odstąpieniu
od umowy.
Art. 4.
Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy,
bieg terminu, o którym mowa w art. 2 ust. 1, nie rozpoczyna się. W takim wypadku
konsument może odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od uzyskania
informacji o prawie odstąpienia. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić
od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

Łukasz Unterschuetz
31-08-2008, 22:34
Problem w tym, że jak już mówiłem to jest prezent, a next sobota jedziemy na wesele i chcę zrobić tak, żeby moja kobieta miała aparat na imprezie..

4kwiatek
01-09-2008, 01:53
Hi...

Ale aparat jest chyba nowy więc powinien być na gwarancji a w tym przypadku nie powinno być problemem ze zwróceniem jego skoro ma wadę. Choć bardzo często tak bywa że w takim przypadku nie dostaniesz kasy tylko nowy aparat.

UWAGA: To jest pułapka. Skorzystanie z uprawnien gwarancyjnych powoduje niemożność skorzystania ze "zgodności z umową" ! "Niemożność" jest oczywiście tak długo jak długo trwa gwarancja. W ramach gwarancji 99% gwarantów naprawia aparat co szczególnie w przypadku naszego kolegi jest bardzo niewygodne.

Szczerze mówiac to sytuacja kupującego tutaj jest mocno niezręczna. Sam bym się chętnie dowiedział jak to się skonczyło.

Pozdrawiam...
Kwiatek...

Łukasz Unterschuetz
01-09-2008, 10:25
całość zakończyła się bardzo miło. Zamówili dla mnie kuriera i wpłacą pieniądze na konto.. jeśli wszystko zakończy się pomyślnie dam znać

arturs
01-09-2008, 12:28
całość zakończyła się bardzo miło. Zamówili dla mnie kuriera i wpłacą pieniądze na konto.. jeśli wszystko zakończy się pomyślnie dam znać

No i super - jeśli faktycznie się tak zakończy to napisz co za sklep - dobrze wiedzieć zarówno kto potrafi się porządnie zachować jak i kto ma klienta w ... wiadomo gdzie ;) . Usterka zawsze może się zdarzyć i to nie wina sklepu ale już sposób jej załatwienia mówi już bardzo dużo o sklepie..