PDA

Zobacz pełną wersję : Kopiowanie z aparatu na HDD + tagowanie



ppawcio
30-08-2008, 16:40
Jak wygląda u Was proces pomiędzy zrobieniem zdjęcia a zapisaniem go w odpowiednim miejscu na twardzielu? Chodzi mi o to, że np. robicie 1000 zdjęć, część po obejrzeniu ich na kompie będzie do wywalenia, a zostaną tylko te dobre... Jak u Was wygląda proces od tych 1000 zdjęć na karcie do zapisanych na twardzielu np. 700?

i drugie pytanie:
jak najlepiej tagować zdjęcia na kompie? Robię zdjęcia na meczach (z każdego po kilkaset) i chciałbym do każdego z nich dopisać tagi jacy są na nich zawodnicy. Jest na to jakiś prostszy sposób niż Adobe Bridge i tam bawienie się w "słowa kluczowe"?

djcargo
30-08-2008, 17:03
Nie wiem jak inni, ale ja stawiam na jakość, a nie na ilość. Z meczy potrafiłem przywieźć po 700-1000 zdjęć (wiadomo, tryb seryjny), ale zawsze zostawiałem max. 50-60 najlepszych zdjęć.
Ale to tylko moje podejście, Ty pewnie robisz to bardziej zawodowo skoro potrzebujesz tagowania.

Viqy
30-08-2008, 17:08
Po wykonaniu dużej ilości zdjęć robię przesiew, często odpada nawet do 70%. Potem ważniejsze zostają w RAWie, mniej istotne z RAWa do TIFFa, i z TIFFa do JPEGa.
Tagów nie stosuję, tak modyfikuję nazwę pliku, aby wiedzieć później co jest czym. I wszystko w odpowiednich katalogach.

ppawcio
30-08-2008, 17:22
Nie wiem jak inni, ale ja stawiam na jakość, a nie na ilość. Z meczy potrafiłem przywieźć po 700-1000 zdjęć (wiadomo, tryb seryjny), ale zawsze zostawiałem max. 50-60 najlepszych zdjęć.
Ale to tylko moje podejście, Ty pewnie robisz to bardziej zawodowo skoro potrzebujesz tagowania.

ja też przesiewam i dlatego interesuje mnie jak to robicie :) u mnie ostatnio zostaje coś koło 20% oryginalnie zrobionych.

Moja metoda przesiewania jest dość skomplikowana: najpierw całość kopiuję na twardziela, tam wywalam złe zdjęcia, porównuję w Total Comanderze katalogi i dzięki temu na karcie mam to samo co na twardzielu, później karta do aparatu i skopiowanie ze zmianami nazwy (data i numer pliku) na twardziela za pomocą kabelka i EOS Utility... Wiem, że jest to baaaaaaardzo skomplikowane, dlatego pytam Was jak to robicie :)

A tagi potrzebuję po to, żeby np. odszukać jakiegoś zawodnika z jakiegoś meczu, bo foty mam poukładane wg spotkań...

arturs
30-08-2008, 17:50
ja robię tak (jeśli chodzi o mecze ale nie tylko że zgrywam do katalogów z datami (struktura rok - miesiac - dzien ) a same foty opisuję w formacie IPTC i pole opis w exifie programem który sobie napisałem (w zasadzie nakładka na już istniejące exiftool ale też swoje biblioteki) bo exifer mnie lekko wkurzał.. zrobiłem sobie automat do szybkiego opisywania nazwisk zawodników, potem bez problemów się to wyszukuje

ppawcio
30-08-2008, 19:22
zrobiłem sobie automat do szybkiego opisywania nazwisk zawodników, potem bez problemów się to wyszukuje
ten automat sam rozpoznaje zawodników? :)

mtata
30-08-2008, 19:31
Być może nie jest to dokładnie odpowiedź na Twoje pytanie, ale w tym poście pytałem o pełny tzw. workflow fotografów ślubnych, podając jednocześnie mój "przepis" na zapanowanie nad dużą ilością zdjęć:
http://www.canon-board.info/showthread.php?p=448259#post448259

arturs
30-08-2008, 23:59
ten automat sam rozpoznaje zawodników? :)

nie, aż tak mądry to nie jest, działa tak że jak mam 2 drużyny i mam na zdjęciu zawodnika drużyny Korony Kielce o nr 6 i np. 2 zawodników gości o nr 4 i 16 to mam wcześniej przygotowaną listę zawodników z numerami i w opisie piszę K6 G4 G16 i program zamienia to na dane zawodnika