PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 350d a ostrzenie z obiektywem >5,6f



wolfikx
28-08-2008, 19:16
Przymierzam się do zakupu zooma o ogniskowej os 18 do około 200 np.
Tamron 18-200 mm f/3.5-f/6.3 X IR Di-II LD ASLF.

Jakkolwiek w instrukcji lustrzanki przeczytałem fajną informację:
"Automatyka ostrości nie działa, gdy używany jest telekonwerter, a obiektyw ma jasność f/5.6 lub mniejszą"

Czy to znaczy, że przy długich ogniskowych nie będzie ostrzył czy tylko w momencie jak założę telekonwerter?

popi
28-08-2008, 19:21
oznacza to że jesli obiektyw ma swiatlo 5.6 lub ciemniejsze i zalozysz konwerter to nie dziala automatyka ostrosci.......

mam nadzieje ze jeszcze nie pisales nowej matury z czytaniem ze zrozumieniem.... ;D:D

no offence

icik
28-08-2008, 19:27
wolfikx pyta czy zakładając obiektyw 18-200 z konwerterem automatyka AF będzie działał z przesłonami mniejszymi od 5,6 czy nie.

do popi - na maturze wymaga się również logicznego myślenia - :D:D

Tezet-gdynia
28-08-2008, 19:30
Ale pytanie jest czy ogolnie bedzie dzialac, bez konwertera, w instrukcji jest ze swiatlo 5,6 + konwerter = nie dzialanie, poniewaz jest ciemniej niz 5,6 tak ? Ale ten obiektyw ma swiatlo 3.5-6.3 wiec przy 6.3 to tak jakby byl 5,6 + jakis konwerter. I tu jest pytanie. Czy bedzie dzialal AF przy calym zakresie ;)

wolfikx
28-08-2008, 19:36
Spokojnie panowie z tą maturą, już dawno jest magazynier na koncie.
Dlatego też wiem, że lepiej się upewnić niż później żałować.

Jakkolwiek nie uzyskałem odpowiedzi ;)

Więc jak założę sam obiektyw który maksymalnie ma f/6.3 to będzie OK??

A jak założę do niego telekonwerter x1,5 to przy małej ogniskowej będzie ostrzył a przy dużej już nie?? A może wcale nie będzie ostrzył??

Tezet-gdynia
28-08-2008, 19:39
Mi sie wydaje ze bez konwertera bedzie ostrzyl do 5,6. A z konwerterem tylko na najmniejszej, ale to sie mija z celem poniewaz 18mm x 1,5 to i tak duzo mniej niz sam obiektyw przy 5,6 ;) Ale to nie jest poprzedzone praktyka u mnie ;)

wolfikx
28-08-2008, 19:42
Mi sie wydaje ze bez konwertera bedzie ostrzyl do 5,6. A z konwerterem tylko na najmniejszej, ale to sie mija z celem poniewaz 18mm x 1,5 to i tak duzo mniej niz sam obiektyw przy 5,6 ;) Ale to nie jest poprzedzone praktyka u mnie ;)

A ja nie wiem co mi się wydaję więc pytam tych co mogą mieć doświadczenie.

No więc jak koledzy??
Ostrzy przy f/6.3 czy nie??

popi
28-08-2008, 19:49
tak jak nie uzywasz konwertera

wolfikx
28-08-2008, 19:52
Dzięki za info popi.

A tak przy okazji się zapytam jakim szkłem się zainteresować.
Chcę zakupić zoom 18-do około 250 mm z stabilizacją.


Do wyboru jest kilka modeli Sigmy, Tamrona i niedługo nowy Canon.

Yenox
28-08-2008, 19:55
Z tego co wiem to niektóre obiektywy, a i pewnie Tamron 18-200 mm f/3.5-f/6.3 X IR Di-II LD ASLF oszukuje body i pokazuje 5,6, gdy w rzeczywistości jest f6.3

wolfikx
28-08-2008, 19:58
Z tego co wiem to niektóre obiektywy, a i pewnie Tamron 18-200 mm f/3.5-f/6.3 X IR Di-II LD ASLF oszukuje body i pokazuje 5,6, gdy w rzeczywistości jest f6.3

A to, że oszukuje body nie niesie ze sobą jakiś konsekwencji np: prześwietlenia przy maksymalnych ogniskowych??

Yenox
28-08-2008, 20:00
Nie mam pojęcia, gdzieś u nas na forum wyczytałem o tym 'oszukiwaniu'

rubio
28-08-2008, 20:10
....jak to przeczytalem to prawie z krzesla spadlem; zaden obiektyw nie oszukuje body i nie ma takiej mozliwosci ze masz 6,3 a na body 5,6 i nie bedzie przeswietlen!!!! jak ktos pisze glupoty to choc ich nie powtarzajcie; co do swiatla obiektyw bedzie ostrzyl w calym zakresie przyslon!! nie bedzie tylko ostrzyl gdy do jakiegokolwiek obiektyw podczepisz konwerter i osiagniesz tym samym swiatlo 5,6 lub gorsze ( w praktyce jest nieco inaczej z tego co wiem tj ze slabiutko ale ostrzy poza tym mozna to ominac) ...

wolfikx
29-08-2008, 12:00
....jak to przeczytalem to prawie z krzesla spadlem; zaden obiektyw nie oszukuje body i nie ma takiej mozliwosci ze masz 6,3 a na body 5,6 i nie bedzie przeswietlen!!!! jak ktos pisze glupoty to choc ich nie powtarzajcie; co do swiatla obiektyw bedzie ostrzyl w calym zakresie przyslon!! nie bedzie tylko ostrzyl gdy do jakiegokolwiek obiektyw podczepisz konwerter i osiagniesz tym samym swiatlo 5,6 lub gorsze ( w praktyce jest nieco inaczej z tego co wiem tj ze slabiutko ale ostrzy poza tym mozna to ominac) ...

Coś nie chciało mi się wierzyć tym bardziej, że na 100% byłyby przekłamania w pomiarze ekspozycji.
A jak można ominąć słabe ostrzenie przy konwerterze??

rubio
29-08-2008, 12:52
to zalezy tez od wersji owego konwertera tj ile ma stykow; bylo tutaj o tym wielokrotnie; chodzi o zaklejenie stykow i wowczas aparat nie dostaje informacji o tym ze swiatlo jest 5,6 lub gorzej; tylko tyle bo to oczywiscie nie zmienia faktu iz AF bedzie dziala wolniutko a to za sprawa iz sprawnosc AF zalezy nie od cyferek 3,5 , 4 czy 5,6 a od rzeczywistej ilosci swiatla; czyli nawet jesli oszukasz aparat poprzez zaklejenie stykow ze jest 4 to tak naprawde wciaz jest 5,6; AF zalezy od ilosc swiatla ( i od modelu korpusu) od kontrastu sceny itp


http://canon-board.info/showthread.php?t=30017&highlight=zaklejanie+stykow

http://canon-board.info/showthread.php?t=22593&highlight=zaklejanie+stykow

i wiele innych :)

dr11
29-08-2008, 13:57
Nie mam pojęcia, gdzieś u nas na forum wyczytałem o tym 'oszukiwaniu'
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=37364
Tutaj problem byl przedstawiony. Jesli chodzi mozliwosc 'oszukiwania' to byla tylko moja hipoteza. Wydawalo mi sie to logiczne.
Przeklaman w pomiarze nie bedzie, bo body mierzy swiatlo nie patrzac na wartosc przeslony. Jak zakladasz szklo manualne albo robisz pinhole, body jest w stanie poprawnie naswietlic zdjecie mimo, ze informacje o przyslonie sprowadzaja sie do jednej wartosci - f/0.

EDIT: Jak zaklejam styki w TC i podlaczam go pod obiektyw z f/5.6 to aparat widzi nadal f/5.6. Mimo, ze fizycznie jest f/8. I zdjecia maja prawidlowa ekspozycje. Wiec jest mocno prawdopodobne, ze obiektywy ciemniejsze niz granica dzialania AF (poza seria 1D) moga raportowac f/5.6.

dr11
29-08-2008, 14:21
Acha...

...zaden obiektyw nie oszukuje body i nie ma takiej mozliwosci ze masz 6,3 a na body 5,6 i nie bedzie przeswietlen!!!! jak ktos pisze glupoty to choc ich nie powtarzajcie...
Hm, mozesz pokazac/opisac jakis przyklad na to, ze wystepuje przeswietlenie?

Richie
29-08-2008, 15:13
Jasne że będzie ostrzył,nic się nie bój.Kiedyś używałem Sigmy 100-300 4,5-6,7,śmigała bez kłopotów na 300D :)

rubio
29-08-2008, 17:21
Acha...

Hm, mozesz pokazac/opisac jakis przyklad na to, ze wystepuje przeswietlenie?

o czym ty mowisz czlowieku ? czy jak chocby slowem wspomnialem o przeswietleniu ??