PDA

Zobacz pełną wersję : 40D czystość matówki



krzysztof1981
28-08-2008, 10:28
Witam!

Właśnie zostałem mniej lub bardziej szczęśliwym posiadaczem 40D. Ogólnie jestem zadowolony, choć niepokoją mnie 2 sprawy.

1. Gdy patrzę przez wizjer optyczny, mam wrażenie, jakby obraz nie był zupełnie czysty. Odnoszę wrażenie, jakby szkło było lekko "przydymione". Wygląda to jak tysiące malutkich czarnych kropeczek, rozłożonych losowo na szkle. Heh może brzmi to śmiesznie ale nie potrafię tego lepiej opisać. Jest to widoczne szczególnie wtedy, gdy patrzę na jakiś jasny obiekt. Nie mam możliwości w tej chwili sprawdzenia tego z innym obiektywem, więc nie wiem czy to nie jest jego wina... Obiektyw to KIT - 17-85 IS USM Canona. Nie sądzę jednak aby to on był winien, ponieważ na zdjęciach tego nie zauważam... a może nie przyglądałem się zbyt dobrze...
Może tak ma być...

2. Zdjęcia wydają mi się niezbyt ostre. Nie tak, jakbym to sobie wyobrażał...
Być może to wina przejścia z kompaktu (Sony f-717), gdzie zdjęcia były wysotrzone cyfrowo... Dodam, że nie jest to raczej wina autofocusa, gdyż zdjęcia robiłem używając także manualnego ustawiania ostrości. Być może też mi się wydaje :)

Jak wrócę do domu, to wrzucę jakieś przykładowe zdjęcia. Myślę, że bardziej doświadczeni, lub inni użytkownicy podobnego zestawu dadzą jakiś odzew.

Pozdrawiam

Max78
28-08-2008, 10:38
Kropki na matowce - jesli dobrze Cie zrozumialem, to nie ma powodow do obaw - TAK MA BYC :) Matowka jak sama nazwa wskazuje, jest matowa, zatem wrazenie mikro-kropek w pewnych warunkach moze wystepowac :) Mam to samo, a jakos nie klasyfikuje tego jako problem i na fotkach tez jest wszystko w porzadku.

Ostrosc - moje pierwsze foty z 40D zwalily mnie z nog - mydlaste paskudnie... Pozniej bylo juz lepiej ;)
Wlasciwy dobor nastaw, 'niewzruszona' pozycja (reka) podczas focenia (i dodatkowo moze uzyc MLU z wyzwalaniem czasowym lub wezykiem) i dalej obrobka w kompie :)

Pozdrowka i zadowolenia ze sprzetu - i puszka i szklo sa calkiem porzadnym sprzetem :)

krzysztof1981
28-08-2008, 20:38
Właśnie ponownie obejrzałem sobie zdjęcia na komputerze. Fakt jedno zdjęcie na 10 zdarzy się lekko nieostre ale porównałem sobie z przykładowymi zdjęciami z tego aparatu i porównywalnego obiektywu. Nie widzę żadnej znaczącej różnicy w jakości między nimi.
Więcej już nawet nie będę się doszukiwał uchybień technicznych w zdjęciach z tego aparatu. Kupiłem lustrzankę, ponieważ stary aparat (choć nadal całkiem niezły) męczył mnie tym, że mijało wieki od momentu wciśnięcia spustu migawki do zrobienia zdjęcia. Czego efektem były całkiem inne ujęcia niż zamierzałem wykonać, szczególnie jeśli chodzi o przemioty, postaci w ruchu. Do tego ta powolna zmiana ogniskowej, o zdjęciach seryjnych nawet nie wspominam. Po prostu ich nie było.
40D pod tym względem jest na prawdę świetny!!!
I od teraz zamierzam cieszyć się nim i uczyć, uczyć, uczyć...

Pozdrawiam i przepraszam za zaśmiecanie forum...

W pełni zadowolony posiadacz 40D :)

maxiu123
05-09-2008, 19:33
czesc!
Post troche stary, ale moze sie komus przyda ta odpowiedz.
40d ma domyslnie mocno obnizona ostrosc. W ustawieniach Picture style mozna to zmienic i roznica jest znaczna!!!!
Koniecznie zaglebcie sie w to drodzy nowi uzytkownicy, bo mnie na poczatku tez zmrozilo, a w zasadzie rozmazalo.
pozdrawiam
M

Preskaler
06-09-2008, 08:13
To może i ja jeszcze coś dorzucę bo problem z paprochami w tym aparacie będzie występował.
Najlepiej jest sprawdzić czystość matrycy przez ustawienie przesłony w obiektywie na jak najmniejszy otwór (jak największa liczba, wyłączyć "AF", ręcznie ustawić ostrość na nieskończoność i strzelić fotkę jednolicie białemu tłu (kartka papieru, biała ściana itp.) z małym niedoświetleniem (-2eV?). Można zrobić kilka z różnymi ustawieniami. Wtedy wyjdą wszelkie zanieczyszczenia matrycy jak na dłoni.
Poza tym należy rozróżnić zakurzenie wizjera (lustra, pryzmatu czy lupki) od zanieczyszczenia matrycy.

elix
07-02-2009, 06:03
A co z tym, szklo za matowka jakos czyscicie? To na ktorym sa punkty ostrosci, czy ktos wie jak sie to szklo nazywa fachowo, jesli czyscicie to w jaki sposob, czym i czy pylki/kurz na tym szkle wychodzi takze na zdjeciach? (w moim przekonaniu nie), co tam jeszcze...moze napiszcie o swoich doswiadczeniach w czyszczeniu poszczegolnych czesci sprzetu :)
Pozdrawiam.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aha...czytalem na innym forum ze bardzo, bardzo latwo porysowac, pisali nawet ze porysowali to sciereczka i tymi bawelnianymi paleczkami takze, to szklo nad matowka, ciekawa sprawa.