PDA

Zobacz pełną wersję : Amatorski zestaw wycieczkowy - 450D + Tamron 18-250



sprocket73
25-08-2008, 20:09
Witam szanownych forumowiczów!
Pozwolę sobie opisać wrażenia z 22 dni urlopu spędzonych z moim nowym aparatem na szyi - Canonem 450D z obiektywem Tamron 18-250.

Najpierw parę słów o mnie - jestem całkowitym amatorem, któy zapragnął mieć coś większego niż kompakt. Wybór aparatu i obiektywu poprzedzony był wnikliwą lekturą tego i innych forów, w końcu wybrałem to co wydawało mi się dla mnie najlepsze i nie żałuję. Aparat kupiłem parę miesięcy temu, najpierw poćwiczyłem robienie zdjęć w warunkach wycieczkowych, więc na urlop wyruszyłem mając sprzęt jako tako oswojony.

17 dni urlopu spędziłem w górach, w skwarze, wietrze i deszczu, a 5 w Wiedniu. Aparatu nie oszczędzałem, cały czas był włączony, obiektyw odsłonięty, gotowy do strzału jeśli tylko zapragnę. Zestaw waży mniej więcej 1 kg, przyznam, że dość szybko przyzwyczaiłem się do tego ciężaru na szyi, w czasie marszu przeważnie przytrzymywałem aparat ręką, aby nie dyndał i aby obiektyw się nie wysuwał. Nie miałem statywu, wszystkie zdjęcia robiłem z ręki. W ciemnych wiedeńskich muzeach ćwiczyłem IS w rękach, z efektów jestem nawet zadowolony, choć obiektyw T18-250 na ciemne wnętrza się zupełnie nie nadaje. Za to w górach sprawował się bardzo dobrze, dość szeroki kąt na widoczki, duży zoom aby uchwycić dzikiego niedźwiedzia lub kozicę, soczyste kolory. Ale główna zaleta to możliwość zrobienia szybkiego zdjęcia o dowolnej ogniskowej w dowolnym momencie. Zaznaczam, że dla mnie robienie zdjęć w górach nie jest sensem samym w sobie. Kocham góry, a zdjęcia mają oddawać atmosferę tego co czułem kiedy te zdjecia robiłem - i oddają.

Zrobiłem ok 4,5 tys. zdjęć, z czego 1900 przywiozłem na karcie - resztę usuwałem na bieżąco zaraz po pstryknięciu. Zdjęcia robiłem w średnim formacie M i w jpg o zwiększonym stopniu kompresji. Jeżeli ktoś ma ochotę może je sobie pooglądać w moim albumie na picassie.

http://picasaweb.google.com/sprocket1973/WielkaFatraLato2008
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/NiNeTatryLato2008
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/WiedeLato2008
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/RosutceMaAFatraLato2008

Zdjęcia nie zostały poddane żadnej obróbce w programach graficznych.

Dziękuję za uwagę.

Troyan
26-08-2008, 20:16
Zdjęcia naprawdę sympatyczne, kilka kadrów jest takich, że przy "modnej" obróbce były by ochy i achy ale cos czuję, że autorowi watku niekoniecznie na tym zależało :)

tom170
26-08-2008, 21:03
Zdjęcia naprawdę sympatyczne, kilka kadrów jest takich, że przy "modnej" obróbce były by ochy i achy ale cos czuję, że autorowi watku niekoniecznie na tym zależało :)

Tak racja ten wróbelek fajnie wyszedł (jak nie to poprawcie mnie bo nie wiem mi to wróbelka przypomina) :) No i zdjęcia z wiednia niektóre są ciekawe :)

sprocket73
27-08-2008, 10:59
Postanowiłem uzupełnić mój "test" o uwagę odnośnie AF.

Wiele osób zarzuca Tamronom problemy z autofocusem. U mnie też pewne wystąpiły. Z szybkosci byłem zadowolony, porównując do mojego poprzedniego aparatu - kompaktu S3, Tamron jest szybszy. Niestety z dokładmością gorzej. O ile przy długich ogniskowych dokładność była zadowalająca, to przy krótkich, np. 18 mm AF bardzo sie gubił. Przykładem może być zdjęcie robione w lesie z ok 5 metrów - bardzo często AF ustawi się wtedy na 2m i jest mydło. Przy robieniu widoczków podobnie, często ustawiał się na 3m w przypadku kiedy fotografowany obiekt był zalesioną górą w odległości kilku kilometrów. W związku z tym często wyłączałem AF i ustawiałem na oko 5m dla zdjęć w lesie, 30m dla widoczków (tyle wystarczało z podowu dużej głębi ostrości), dawało to dużo lepsze rezultaty niż na AF - różnicę było widać na podglądzie w powiększeniu, patrzyłem też na rozmiar pliku, te rozmyte były mniejsze niż te ostre.

Fotofil
04-09-2008, 22:55
Nareszcie ktoś kto kupił aparat żeby robić zdjęcia a nie podniecać się sprzętem fotografując karty testowe.

M@riusz
05-09-2008, 19:59
Powiem tak - choć nie przepadam za mega zoomami - jeżeli ten obiektyw dał Ci frajdę i satysfację - nie porzucaj tego hobby :-):!::!::!:
Baw się dobrze :D
Pozdrawiam,
M@riusz

mamut9
03-11-2008, 15:40
Całkiem fajne foty....na picasie .
450d daje radę i nie bardzo przeszkadza w robieniu zdjęć, w myśl zasady, że najbardziej w robieniu dobrych zdjęć przeszkadza aparat:)

Jago
12-12-2008, 14:49
..........w czasie marszu przeważnie przytrzymywałem aparat ręką, aby nie dyndał i aby obiektyw się nie wysuwał............

sprocket73 z Twoich słów wynika, że tubus obiektywu ma tendencję do samowolnego wysuwania się - jeśli obiektyw nie ma przycisku do mechanizmu blokującego, uważam to za dużą wadę. W czasie marszu (tym bardziej górskiego) ręce wolę mieć raczej wolne - ewentualnie jak już, to podtrzymywać swoją kobietę a nie obiektyw. Powiedz jeszcze, czy mając obiektyw skierowany do góry wysuwa się on ciężej niż w położeniu poziomym ? Pozdrawiam.


Nareszcie ktoś kto kupił aparat żeby robić zdjęcia a nie podniecać się sprzętem fotografując karty testowe.

Racja, racja. Moja babcia powiedziałaby: święte słowa

punky
12-12-2008, 21:35
Zdjecia fajne
Sam w zeszle wakacje bylem na Malej Fatrze
miejsce niesamowite i chce tam wrocic w przyszlym roku
zaliczyles Horne i Dolne Diery?? moze masz zdjecia z tamtego rejonu?

sprocket73
29-01-2009, 21:46
Dawno tu nie zaglądałem, a widzę że pojawiły się pytania.

Jago:
Obiektyw ma przełącznik do blokowania i często go włączałem. Kiedy obiektyw był nowy nie wysuwał się, jednak po kilku dniach użytkowania zaczął chodzić na tyle luźno, że wisząc na szyi pod kątem 45 stopni w dół, przy energicznych krokach wysuwa się samoczynnie.
Co do zjawiska większych oporów przy zmianie ogniskowej przy skierowaniu aparatu pionowo do góry - tak jest to odczuwalne.

Punky:
Nie, nie widziałem Dier. Szliśmy inną trasą. Nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje. Teraz juz wiem dzięgi Googlom oraz Tobie i pewnie następnym razem je zobaczę :)

Przy okazji kolejna porcyjka zdjęć zestawu - Tatry w listopadzie. Uwaga, nie wszystkie, ale większość było robionych C450D+T18-250. Jestem z nich nieco mniej zadowolony. Przesadziłem z balansem bieli, chciałem żeby trawy wychodziły mocno żółto... i wyszły za mocno.
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/TatryWListopadzie2008#

Jago
30-01-2009, 15:37
sprocket73 dzięki za odpowiedź. W sumie fakty, które podałeś są na niekorzyść tego szkła. W każdym razie fotki z gór są bardzo korzystne :!:

sprocket73
05-08-2009, 09:36
odświeżę nieco swój wątek

już ponad rok pstrykam 450D + T18-250, tym razem wzbogaciłem zestaw o filtr polaryzacyjny Hoya pro1 digital i wyruszyłem na Chorwację

zdjęcia jak zwykle bez obróbki, jpg zgrane bezpośrednio z aparatu,
z efektów jestem zadowolony, choć zdaję sobie sprawę, że to tylko amatorskie pstrykanie, a nie żadna artystyczna twórczość:
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/ChorwacjaLato2009#

zauważyłem, że coraz więcej forumowiczów myśli o dokupieniu ultrazoomu i jakaś ogólna wroga niechęć do takich rozwiązań powoli opada

ja z kolei zastanawiam się nad kupnem jakiegoś drugiego obiektywu, może ultraszerokokątny, coś w zakresie 10-20... myśl ta powoli we mnie dojrzewa

robgr85
05-08-2009, 10:20
zdjęcia jak zwykle bez obróbki, jpg zgrane bezpośrednio z aparatu,
z efektów jestem zadowolony, choć zdaję sobie sprawę, że to tylko amatorskie pstrykanie, a nie żadna artystyczna twórczość:
http://picasaweb.google.com/sprocket1973/ChorwacjaLato2009#

zauważyłem, że coraz więcej forumowiczów myśli o dokupieniu ultrazoomu i jakaś ogólna wroga niechęć do takich rozwiązań powoli opada


drogie obiektywy tak na prawdę w większości (prócz kwestii kolorystyka, kontrast, bokeh, winietowanie, AF w trudnych sytuacjach) pokazują swój pazur dopiero podczas druku do dużych formatów, czy oglądaniu w 100% powiększeniu. Gdybyś wrzucił pliki w pełnej rozdzielczości na picasse, wtedy można by oceniać. Przy miniaturkach to nawet na jakość ze swojego starego poczciwego kit'a nie mogę narzekać.

edit: coś okropnego dzieje się z edycją. Wcina mi losowo jakieś wyrazy!!

Fotofil
05-08-2009, 10:32
Kolejny raz z przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia. Przed zakupem 10-20 proponuję najpierw dobrze przetestować te szerokie ogniskowe. Może się bowiem okazać że zniekształcenia mogą być dla Ciebie nie do przyjęcia. Osobiście nie przepadam za ultraszerokimi kątami. Niezbędne są tylko do wnętrz.

rychu
05-08-2009, 11:00
Już dawno stwierdziłem, że megazoom ma takie same prawa do istnienia, jak ultrazoom czy supertele. To jeden z obiektywów na szczególne okazje (wycieczki przy dobrym słońcu głównie), a nie obiektyw, który ma zastąpić wszystkie inne. Jeśli tak go potraktujemy i uzupełnimy np. stałkami czy standartowymi zoomami o lepszej optyce i świetle, to stajemy się posiadaczami bardzo uniwersalnej szklarni.

swnw
05-08-2009, 11:23
Miły do oglądania zestaw zdjęć. Po ich obejrzeniu pojawiłe się w mojej głowie myśl: "Czy dobrze robię fotografując w RAW?" :).

Pozdrowienia, swnw.

andrewjohn
08-08-2009, 20:09
Niedawno ukazał sie na optycznych test tamrona, o którym tu mowa.Został mocno skrytykowany, generalnie jeden z gorszych obiektywów. Jeżeli jednak nawet takim słabym obiektywem można robić na wakacjacach zdjecia i być z nich zadowolonym, to pewnie wiecej satysfakcji może dać nowoczesniejszy superzoom ,o zdecydowanie lepszych parametrach opycznych i stabilizacji jak Tamron 18-270 VR , Canon 18-200 IS czy Sigma 18-250 OS (chciaz testów tej ostatniej to jeszcze nie widziałem). Moim zdaniem takie superzoomy są stworzone właśnie na wakacyjne wyjazdy, wycieczki itp.

sprocket73
09-08-2009, 21:55
Aż zajrzałem na optyczne i faktycznie... pojechali po nim tak ostro, że jakbym przeczytał tą recenzję przed zakupem, to chyba bym nie kupił. Ale, że już kupiłem jakiś czas temu i oswoiłem trochę, to pozostanę zadowolonym użytkownikiem.

Rok temu porównywałem go z kitem 18-55 IS (miałem oba). Robiłem dużo zdjęć w terenie i gapiłem się na nie na monitorze. Podobno ten kit jest bardzo udany, więc chciałem zobaczyć że zdjęcia z niego są w czymś lepsze. Nie udało mi się i kita sprzedałem.

Gdybym tak teraz miał podsumować jego wady i zalety, to najgorsza jest chyba jego jasność, a właściwie "ciemność". Odkąd używam go z filtrem polaryzacyjnym nawet w słoneczny dzień na długich ogniskowych, gdzie warto go przymknąć fo f11, brak stabilizacji powoduje, że z ręki ciężko zrobić nieporuszone zdjęcie, ale jak już się uda, to nawet na 250mm jest wystarczająco ostre.

Obecnie obiektyw ma "przebieg" ok. 20 tys. zdjęć w ponad rok. Można już wyczuć lekkie luzy na pierścieniach. Zassał mnóstwo kurzu, najwięcej w maju, jak pyliła sosna (ale na zdjęciach nie umiem zobaczyć jakiegoś negatywnego wpływu tego kurzu).
Kiedy robię zdjęcia na 18mm wyłączam autofocus. Przy włączonym często wybiera ostrość na mniej więcej 2m, podczas gdy najbliższe obiekty są powiedzmy 5m i dalej. W efekcie powstawało nie do końca ostre zdjecie.

Jeżeli o zalety chodzi... jak dla mnie wciąż te same... małe rozmiary, mała waga, i przede wszystkim odpowiadający mi zakres ogniskowych.

Robgr85 sugerował, że aby oceniać jakość trzeba przyglądać się zdjęciom w pełnej rozdzielczości. Ja mam trochę inne podejście, nigdy nie oglądałem swoich zdjęć powiększonych do 100% i więcej. Prawdopodobnie przy tak dogłębnej analizie wychodzi wielka niedoskonałość T18-250, ale jak ogląda się zdjęcia w całości na monitorze, to te z picassy wyglądają tylko ciut gorzej niż pełnowymiarowe.

Pozdrawiam.

P.S.
Przy okazji, że tu piszę, dzięki za parę ciepłych słów pod adresem moich zdjęć. Bardzo miło usłyszeć drobną pochwałę od ludzi, którzy znają się na fotografii lepiej ode mnie.

sprocket73
26-04-2010, 22:43
Wróciłem do mojego starego wątku i widzę, ze już w sierpniu zeszłego roku chodził mi po głowie Canon 10-22. Przeglądając wszystko w internecie na temat UWA zdecydowałem się ostatecznie właśnie na niego, jako że oferuje najlepszą jakość z dostępnych obecnie ultraszerokich obiektywów (na premierę i oceny S8-16 zdecydowałem się nie czekać). Canona chciałem sobie kupić na urodziny, ale Ukochana, znając moje potrzeby, postanowiła mi go sprezentować, co wzruszyło mnie niezmiernie, bo czytałem na tym forum nie raz, że żony/partnerki szanownych forumowiczów ograniczają rozwój fotograficznych pasji, zakazując zakupów sprzętu, a mój Skarb z własnych zaskórniaków takie przyjemności mi robi.

Obiektyw mam prawie od miesiąca. Robiłem fotki na spacerach po okolicy, w mniej i bardziej ciekawych miejscach, na wycieczce w Dolinkach Podkrakowskich i w ostatni weekend na wycieczce w górach, gdzie używałem już zamiennie obu posiadanych obiektywów i do tego niosłem wielki plecak, z rzeczami dla 2 osób na 2 dniowe bacowanie. Właśnie tego najbardziej się obawiałem, jak to będzie przepinać obiektywy w trakcie wycieczki. Do pasa biodrowego przyczepiłem sobie pokrowiec na drugi obiektyw i wymiany mogłem dokonać w kilkanaście sekund, nie zdejmując plecaka. Nie sprawiało mi to praktycznie żadnego kłopotu.

Skupiając się na Canonie 10-22 i porównijąc go z Tamronem 18-250 to jest jakby z innej bajki. Odznacza sie wysoką kulturą pracy, cichy, szybki, celny AF, pierścień ogniskowej chodzi jak marzenie, nie wysuwa się, jest lżejszy i wyraźnie ostrzejszy i ładniej odwzorowuje kolory - same plusy. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, w jaki sposób widzi się przez niego świat. Nie wiem jak to wyrazić, ale zdjęcia nabierają przestrzeni, stają się bardzo ciekawe. Co prawda łatwo przekombinować i zniekształcić rzeczywistość tak, że wygląda śmiesznie, ale to już kwestia wyczucia i kreatywności robiącego zdjęcia. Bardzo podobają mi się ujęcia "makro" na ogniskowej 10mm - mam na myśli np. kępka kwiatków i tło, łączka z kawałkiem nieba, lasu.

Jednym słowem zakochałem się w tym obiektywie i na pewno będę go używał jako podstawowego na wycieczkach. Tamron będzie uzupełnieniem jako tele. Moim skromnym zdaniem, świat widziany szerzej wygląda ciekawiej. Przykładowe fotki z pierwszych doświadczeń z UWA wrzuciłem na picase:
http://picasaweb.google.pl/sprocket1973/Canon1022PierwszeZdjecia#

Przy okazji dwa słowa na temat filtrów polaryzacyjnych. Lubię ich używać, znacznie poprawiają kolorystykę zdjęć. Do Tamrona używam Hoya Pro1 Digital, a do Canona Marumi DHG Super. Optycznie nie widzę między nimi różnic, natomiast jeżeli chodzi o wykonanie, to Hoya chodzi ze znacznie większym oporem, co przy upałach nie ma znaczenia, natomiast przy temperaturach bliskich zeru utrudnia ustawianie filtra. Zauważyłem też, że Hoye trudniej wyczyścić, smugi lepiej się jej trzymają. Marumi podobno ma powłoki ułatwiajace czyszczenie i chyba coś w tym jest. Moim zdaniem Marumi to lepszy wybór.

p.s.
Jeżeli przeczyta to Moderator, to mam prośbę, o dopisanie do tematu wątku " + Canon 10-22".