PDA

Zobacz pełną wersję : rozdzielczość



amz
22-08-2008, 22:18
Jak zapisac zdjecie ktore mam w RAW (*.CR2) do JPEG o rozdzielczości 300 dpi w Photoshopie?

Janusz Body
22-08-2008, 22:49
Jak zapisac zdjecie ktore mam w RAW (*.CR2) do JPEG o rozdzielczości 300 dpi w Photoshopie?


Krótko? Się nie da.

Nie ma czegoś takiego jak "zapis do jpega o rozdzielczości xxx DPI...".

DPI to DOT PER INCH (kropek na cal) a to przecież będzie różne w zależności np. od rozmiarów monitora.

photographus
22-08-2008, 23:05
na 300 pixeli na cal możesz przejść już w samym PS-ie po przekonwertowaniu cr2 do jpega w jakimś wywoływaczu i wczytaniu go do ps-a. Następnie z menu Obrazek wybierz Rozmiar obrazka
pozdro

krzysztofr
22-08-2008, 23:09
W DPP wybierając Convert and save masz na dole okienka output resolution i tam wpisujesz 300

amz
22-08-2008, 23:18
Chodzi o to ze kazali mi wyslac zdjecia w 300dpi :)

to piks/cal to jest do dpi :>?

Janusz Body
22-08-2008, 23:19
na 300 pixeli na cal możesz przejść już w samym PS-ie po przekonwertowaniu cr2 do jpega w jakimś wywoływaczu i wczytaniu go do ps-a. Następnie z menu Obrazek wybierz Rozmiar obrazka
pozdro

Tak się właśnie rodzą legendy... To o czym piszesz służy do zamiany "w drugą stronę" żeby łatwo CS wyliczał potrzebny rozmiar w pixelach dla danych rozmiarów końcowego obrazu.

Ogólnie "zapis do jpega w rozdzielczości xxx DPI" to po prostu bzdura i to piramidalna.

amz
22-08-2008, 23:21
To jak mam wyslac zdjecia w 300dpi :P?

Janusz Body
22-08-2008, 23:24
Chodzi o to ze kazali mi wyslac zdjecia w 300dpi :)

to piks/cal to jest do dpi :>?

Rozmiar obrazka w pikselach / rozmiar odbitki w calach ma być ok. 300. Tak naprawdę 240 też wystarczy a przy dużych rozmiarach odbitek i 140 też przejdzie.

amz
22-08-2008, 23:38
ale to maja byc w formacie JPEG 300dpi :p (RAW ma 240), to jak to zrobic?

Janusz Body
22-08-2008, 23:53
ale to maja byc w formacie JPEG 300dpi :p (RAW ma 240), to jak to zrobic?

Zrozum, że ani RAW nie ma 240 ani jpeg nie ma 300 DPI bo to zależy od końcowego rozmiaru odbitki a nie od samego pliku czy sposobu zapisu (RAW/JPEG).

Ty chcesz jakąś wielkość odbitki np. 10 cali po dłuższym boku. Żeby mieć 300 DPI musiałbyś miec plik o rozmiarze 10*300 czyli 3000 pikseli też po dłuższym boku. Koniec, kropka.

To co masz w PS w okienku Image Size to tylko rachunki żeby Tobie życie ułatwić - nic więcej. Nie zapisujesz pliku z rozdzielczością bo się tego po prostu nie da zrobić. Chcesz odbitki 5 cali (ok. 13 cm) po dłuższym boku to plik powinien być 1500 pikseli. itp, itd...

Zanim tego nie opanujesz i dopóki nie będziesz ostrzył pod końcowy rozmiar to się po prostu tym w ogóle nie przejmuj. Wyślij im to co masz. Głównie chodzi o to żebyś im nie wysłał pliku 300 x 200 pix i nie zażądał odbitki 30 x 20 cm bo wyjdzie kaszana.

EDIT: To jest też po to żeby nie było sytuacji odwrotnej i żebyś nie wysyłał pliku o rozmiarze 30000 x 20000 pikseli i chciał odbitek 3 x 2 cm bo to starta czasu na transmisję i przetwarzanie w labie.

arturs
22-08-2008, 23:54
Janusz ma rację, jak masz mieć jpg w 300 dpi to sobie przelicz - np. wymiary odbitki masz mieć 4 cale na 6 cali i ma być 300 DPI czyli plik ma mieć wymiary (4x300) X (6x300) = 1200x1800 punktów.. cale na centymetry przelicz sobie sam

Edit: Janusz mnie ubiegł - ale wychodzi na to samo

amz
22-08-2008, 23:56
To to pomniejszyc poprostu w photoshopie?


Pamiętajcie jednak, aby przesłać te materiały na płycie CD w rozdzielczości 300 dpi i jednym z formatów: JPEG lub TIFF.

arturs
22-08-2008, 23:58
To to pomniejszyc poprostu w photoshopie?

jak nie pomniejszysz to ci sami pomniejszą prawdopodobnie ale możesz się zdziwić widząc efekty ;)
BTW... Mam takie zdjęcie testowe jeszcze z 350D - jak chcę przetestować lab to daję im je do wywołania.. oprócz różnych haczyków (np. szczegóły w cieniach) jest tam jeszcze jedna ciekawa rzecz - mianowicie jest na nim moja córka w wieku około lat 5 ubrana w spodnie SZTRUKSOWE - a w jakimś 80% odbitek które mi robiły różne laby wygląda jakby była w DŻINSOWYCH :roll: i dzięki temu wiem gdzie robić odbitki a co omijać..

Janusz Body
23-08-2008, 00:03
To to pomniejszyc poprostu w photoshopie?


Zauważ, że to może oznaczać też "zwiększenie" rozmiarów pliku w pikselach jak będziesz chciał duże odbitki.

Ten co pisał instrukcję chyba sam nie bardzo wiedział co pisze. Przyjęło się, że 300 DPI zapewnia "fotograficzną" jakość co nie jest prawdą. Już 144 DPI w druku daje bardzo przyzwoity wynik. Nikt nie będzie robił bannera z rozdzielczością 300 DPI bo pliki ważyły by po kilka ton. Naprawdę tone dysków twardych by trzeba żeby to w TIFF zapisać ;-)

Zapis w TIFF do labu nie ma sensu. Zupełnie nie ma sensu. JPEG zapisany z jakością 10 jest praktycznie nie do odróżnienia.

ewg
23-08-2008, 09:37
Nie warto współpracować z kimś, kto wymaga 300dpi nie podając wymiarów fotki.

ps Rozumiem dydaktyczny cel kol. Janusza i owo uproszczenie, ale w pliku jest zapisana rozdzialczość, gdyż jest zapisany rozmiar (do wydruku) - choć pewnie tylko jeden z tych parametrów, bo jedno z drugiego wynika.

ps2 Witamy! ;-)

Janusz Body
23-08-2008, 10:14
...ale w pliku jest zapisana rozdzialczość, gdyż jest zapisany rozmiar (do wydruku) ...

A jesteś tego pewien? :-P

Nie znam dokładnej specyfikacji EXIFa ale przecież to wszystko to czyste rachunki na poziomie kalkulatora czterodziałaniowego. Jak jest znany rozmiar pliku w pikselach to resztę można sobie policzyć. W PS ustawia się jakąś defaultową rozdzielczość i potem z tego wynika wyliczony rozmiar. W każdym innym programie jest dokładnie tak samo. Nawet FastStone pozwala na dowolne ustawianie rozdzielczości bo to zupełnie nic nie oznacza. Rachunki i tyle.

Zapisywanie DPI czy "rozmiaru do wydruku" wewnątrz exifa jest IMHO zbędne, niczego nie wnosi i nic z tego nie wynika.

My Nick
23-08-2008, 10:42
http://canon-board.info/showthread.php?t=18173

gwozdzt
23-08-2008, 10:56
Pamiętajcie jednak, aby przesłać te materiały na płycie CD w rozdzielczości 300 dpi i jednym z formatów: JPEG lub TIFF.
to są brednie.

wyślij im tego linka - niech sie dokształcą:
http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/dpi.html

Krzychu
23-08-2008, 12:20
Nie warto współpracować z kimś, kto wymaga 300dpi nie podając wymiarów fotki.


? A skąd mają wiedzieć w jakim rozmiarze będą zamawiane odbitki ? Właśnie taki zapis mówi dokładnie wszystko - jakikolwiek rozmiar ma być, rozdzielczość ma wynosić 300 dpi...
Może tylko nie do końca dobrze to w słowa ubrane...

A że dla zamawiających to zbyt trudne do pojęcia to inna sprawa...

Janusz Body
23-08-2008, 12:21
... ale w pliku jest zapisana rozdzialczość, gdyż jest zapisany rozmiar (do wydruku) - choć pewnie tylko jeden z tych parametrów, bo jedno z drugiego wynika....


Pogrzebałem trochę w specyfikacji EXIFa. Jest rozdzielczość. Tyle, że jakoś specjalnie zastosowania tegoż nie widzę. To dalej czyste rachunki.



? A skąd mają wiedzieć w jakim rozmiarze będą zamawiane odbitki ? Właśnie taki zapis mówi dokładnie wszystko - jakikolwiek rozmiar ma być, rozdzielczość ma wynosić 300 dpi...


Eeee... bez sensu. 2 metry na 5 metrów też będziesz w 300 DPI drukował/wywoływał? Nie znam labu w którym nie pytali by się o rozmiar odbitki - to przecież warunkuje cenę. Rozdzielczość 300 DPI nic nie mówi bo pomiędzy 300 DPI a 240 DPI i tak różnicę widać tylko pod lupą. O niuansach typu optymalizacja pod sprzęt na 309 DPI to już nawet szkoda wspominać. :)

Krzychu
23-08-2008, 12:27
Eeee... bez sensu. 2 metry na 5 mertów też będziesz w 300 DPI drukował/wywoływał?

Ale ten lab to pewnie jakiegos mini-laba z 25x38 cm maks posiada...
Generalnie się zgadzam że powinni podawać rozmiar w pikselach, ale przy odrobinie dobrej woli można wywnioskować o co chodzi...

Mi ostatnio w labie który podaje dokładne rozmiary pozostawiali białe paski na odbitce pomimo plików przygotowanych dokładnie w takich rozmiarach w jakich sobie życzyli...

Janusz Body
23-08-2008, 12:38
...
Generalnie się zgadzam że powinni podawać rozmiar w pikselach, ale przy odrobinie dobrej woli można wywnioskować o co chodzi...

No właśnie NIE!

Lab ma obsłużyć również przysłowiową "blondynkę" i klienta którego mało obchodzą szczegóły techniczne bo ma to zwyczajnie w d...

Informacja w labie ma być prosta i zrozumiała dla laika np. 1 Mpix max. rozmiar odbitki 4x5 cali. Chcesz 20x30 cm daj nam plik z kamery minimum 6 Mpix. To klient jest w stanie przetrawić bo ma to napisane na obudowie aparaciku. Klient który kupuje małpkę naprawdę dostaje wysypki jak ma na aparaciku napisane 8.1 Mpix a lab mu pierniczy o jakichś DPI.

My Nick
23-08-2008, 13:09
Generalnie się zgadzam że powinni podawać rozmiar w pikselach
A mi podali w cm i też daję rade.

Krzychu
23-08-2008, 13:48
Informacja w labie ma być prosta i zrozumiała dla laika np. 1 Mpix max. rozmiar odbitki 4x5 cali. Chcesz 20x30 cm daj nam plik z kamery minimum 6 Mpix. To klient jest w stanie przetrawić bo ma to napisane na obudowie aparaciku. Klient który kupuje małpkę naprawdę dostaje wysypki jak ma na aparaciku napisane 8.1 Mpix a lab mu pierniczy o jakichś DPI.

Ale taki klient - jak mu (przesadzając oczywiście) z 3 mpix zrobią 20x30 interpolując (bo bez wątpienia potrafią) też będzie zadowolony... A jak w jednym labie zobaczy że ma za małą matrycę na 20x30 to pójdzie do innego...

amz
23-08-2008, 18:31
to są brednie.

wyślij im tego linka - niech sie dokształcą:
http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/dpi.html


http://fotocyfrowa.pl - tu chcialem wyslac do galerii :P

Janusz Body
23-08-2008, 20:06
http://fotocyfrowa.pl - tu chcialem wyslac do galerii :P

Czegoś tu nie rozumiem. Do Galerii? Na www? 300 DPI?

Oni to ewentualnie publikują w tym pisemku? Przecież drukują w 144 DPI to po diabła im 300 DPI. Coś to źle pachnie...

amz
27-03-2009, 12:32
Nie, w gazecie publikuja :)
Tylko wlasnie nie wiem jak przerobic te fotki bo z 350D maja 72 DPI :(

gwozdzt
27-03-2009, 12:46
Tylko wlasnie nie wiem jak przerobic te fotki bo z 350D maja 72 DPI :(
wiemy już, że wartość DPI w EXIFie to bezsens:

"Konia z rzędem temu, kto zrozumie po co ta cecha w EXIFie.[...] Istnienie tej liczby nic nie mówi o rozdzielczości matrycy. [...] Nic nie mówi o wielkości zarejestrowanych przedmiotów, bo i jak? Nie ma też nic wspólnego z optymalną wielkością reprodukowanej fotografii..."
http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/dpi.html

ale gdyby tak nie wnikając w sens tego działania - wyedytować EXIFERem EXIF i zmienić ten nieszczęsny wpis DPI ?
może rozwiązalibyśmy ten ciągnący się od ponad pół roku problem....

spróbuj:
http://www.photo-freeware.net/exifer.php

amz
27-03-2009, 13:58
http://www.bildecke.de/files/exifersetup.exe

link nie dziala :(

gwozdzt
27-03-2009, 14:06
http://www.bildecke.de/files/exifersetup.exe

link nie dziala :(
SOA#1 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Standardowa_odpowied%C5%BA_administratora)

i w 10sek. program ląduje na dysku.