PDA

Zobacz pełną wersję : Profesjonalne studio/atelier step by step



Zbigu
11-08-2008, 21:47
Bardzo proszę o poradę, zamierzam otworzyć profesjonalne studio/atelier fotograficzne, pytanie jak to zrobić krok po kroku?

Moja specjalizacja to ludzie, portret, etc. czyli wszystko nakierowane na człowieka.

Interesuje mnie w szczególności:

1. Jak zabrać się za stworzenie profesjonalnej strony WWW?
2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu w Warszawie?
3. Jakie wyposażenie powinienem nabyć do ww projektu?
4. Jakie kroki podjąć aby stworzyć od zera coś profesjonalnego?


Wiem, że to temat rzeka ale od czegoś trzeba zacząć, może wśród Was są osoby, które już przeszły ten etap. Na razie poza talentem i podstawowym sprzętem foto (sorry, że nieskromnie) nic więcej nie robiłem w tym temacie.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i porady.

Fotografia jest super, ale jeszcze lepsze jest możliwość dzielenia się swoją pracą, zarabianie na tym, dobre hobby i dawanie ludziom ich własnego piękna...

myst
11-08-2008, 22:38
prowokacja? :)

Zbigu
11-08-2008, 22:47
Nie, absolutnie poważnie....

Burner
11-08-2008, 22:58
Szczerze mówiąc takie pytanie od osoby mającej w stopce to co TY brzmi co najmniej dziwnie...

Powodzenia!

myst
11-08-2008, 23:00
Patrząc po stopce, to z funduszami raczej problemów nie będzie... Proponuje poszukać lokalnego dystrybutora firm Bowens czy Hensel - on doradzi czego potrzebujesz do swojego studio pod względem oświetlenia i pewnie nie tylko.
Jeśli chodzi o lokal, to nie znam wawki, ale jeśli chodzi o lokal, to pomieszczenie do pstrykania wg. mnie minimum 10mx10m (wygodna praca na 85mm) x 4m(minimlna wysokość).

Zbigu
11-08-2008, 23:07
"Stopka" jak wiecie to nie wszystko, można mieć sprzet i nigdy nie wyjść z ukrycia, ja powoli dorastam do tego aby zacząć coś robić na poważnie, potrzebuję Waszych rad jak powietrza i to nie jest żart. Jak wiecie lepiej jest zapytać i zawsze można się czegoś nauczyć.

arapaho
11-08-2008, 23:29
Zrobisz prof., studio a potem usiadziesz i zaczniesz plakac co z tym zrobic :)

hroopek
12-08-2008, 13:15
Jak będziesz w krakowie, zapraszam do mnie, pokaze Ci co i jak na podstawie własnego. Trudno jest napisac, lepiej pokazać i od razu chwycisz co jest ważne a co nie...
Sprzęt to podstawa, ale fizyka działa wszedzie tak samo... dlatego sensowne wydane pieniądze potem owocują...
Studio to nieco inna zabawa w fotografię, tutaj, każdy detal od razu wychodzi na zasadzie dobrze - źle - studio to wiecej pracy i duzo wiecej przygotowan do sesji...

Zapraszam do krakowa.

Ps. W przygotowaniu mamy cykl wykładów o kompozycji, mapie kolorów i cieni. Zajecia poprowadzi jeden z czołowych polskich artystów. Nie zdradzam jeszcze kto bo rozmowy trwają. Warsztaty będziemy prowadzic takze w warszawie wiec bedziesz miał okazje dowiedziec sie bardzo duzo waznych i ciekawych elementów z zakresu kompozycji ... itd.

krzysztofr
12-08-2008, 14:44
1. Jak zabrać się za stworzenie profesjonalnej strony WWW?

Jest kilka opcji:
- dla ambitnych - uczysz się xhtml/css/php/sql i piszesz stronę od zera, według własnych potrzeb
- dla wygodnych - szukasz darmowego systemu cms
- dla leniwych - znajdujesz firmę która zrobi stronę za rozsądne pieniądze

tom170
12-08-2008, 15:46
Jest kilka opcji:
- dla ambitnych - uczysz się xhtml/css/php/sql i piszesz stronę od zera, według własnych potrzeb
- dla wygodnych - szukasz darmowego systemu cms
- dla leniwych - znajdujesz firmę która zrobi stronę za rozsądne pieniądze

Co do wersji dla ambitnych mówię od razu. Jak nigdy nie programowales to nie dasz rady no chyba ze po pol roku nauki :) Szczególnie mam na myśli CSS który lubi sie zachowywać w każdej przeglądarce inaczej ;) Mimo poprawnego użycia DOCTYPE zgodnego z W3C strony potrafią sie rozjeżdżać z różnych względów. Zreszta nie będe sie tu rozwodził nad tym ale wg mnie osoba, która nigdy tego nie robiła za bardzo nie ma sie za co brać. Chyba, że użyje photoshopa i zapisze for WEB ze slice toolem a grafike potrafi zrobic to pozniej tylko zrobic iframe i bedzie staromodna strona tabelkowa zupelnie nie dynamiczna. Wszystko co ma być choć nieco bardziej rozwinięte to już spore naklady pracy.

A co do CMSów to nei wiem nigdy nie probowałem niczego darmowego.

Dla leniwych opcja najlepsza dla osoby, ktora nie wie jak za to sie zabrać pytanie tylko co dla kogo jest rozsądną ceną ???
Napisz jakie masz wymagania co do strony jakie ma mieć funkcje, możliwości.

Ja właśnie skończyłem strone na prace mgr ale klient nie życzy sobie żebym umieszczał linki dopoki nie bedzie działać oficjalnie. Graficznie to moze nie cudo ale wymagała sporo pracowitości. Wszystko na tej stronie dziala na bazie ajaxa więc naprawde trzeba sobie zdać sprawe, że cena rośnie proporcjonalnie do wymagań i funkcjonalności :) A i napisałem jeszcze do tego program w c# do obsługi i to taki całkiem podstawowy :) Strona sluzy do sprzedaży odbitek przez www. Myślę, że mogłbym to nawet gdzieś indziej zaimplementować i sprzedać :) JAk sie już obronie to zrobie może wersje demo ;)

Zbigu
12-08-2008, 21:50
Sądzę, że wersja dla leniwych, macie jakieś namiary, linki na kreatorów takich serwisów www w wersji "pod klucz". Prawdę mówiąc jeszcze nie widziałem strony która by mnie zachwyciła swoją treścią, sposobem prezentacji prac etc.

Druga kwestia dla mnie równie ważna czyli studio. Macie może jakieś zdjęcia z wewnątrz takich miejsc, jak są urządzone, wyposażone...?

Trzecia kwestia to uruchomienie całości, promocja, zdobycie zainteresowania wśród innych agencji, potencjalnych modeli, etc.

Moim zdaniem trzeba szukać możliwości wyjścia do ludzi ze swoją pracą a nie tylko trzymać zdjęcia na dyskach.

Jak się posunąć do przodu?

100dool
12-08-2008, 22:28
Co do urządzenia studia i wyposażenia polecam książkę: Fotografia studyjna Michaela Freemana, teraz jest bardzo trudno dostępna bo ostatnie wydanie było chyba w 1993, ale dla chcącego nic trudnego.


Znalazłem na forum:
http://canon-board.info/showthread.php?t=8817&page=12

Soundman
12-08-2008, 23:40
Co do strony skoro napisałeś że potrzebujesz profesionalnej strony www to wersja dla leniwych i cms bez odpowiedniego przystosowania odpadają.

minek
13-08-2008, 00:41
Orany.
Skoro ,,powoli dorastasz'' by zacząć być profesjonalistą, to również powoli zacznij się nim stawać.
Od razu nie zbudujesz studia, nie zrobisz tego na podstawie rad. A jeśli mimo wszystko zrobisz, to wejdziesz do środka i nie będziesz wiedział co począć. Potrzebne Ci będzie doświadczenie.
Opracuj temat do zdjęć, wynajmij studio, model(k)i, wizażyst(k)ę, albo marwych natur ponaprzynoś i przedmiotów do fotgrafowania i zaczynaj. Poproś właściciela studia o pomoc, pytaj o wszystko.
Zobacz w jednym studiu jak jest, w drugim, albo załap się na parę sesji jako asystent, pooglądaj na czym to polega.
Kup małe lampy, porób drobne pakszoty w domu, zobacz co się dzieje ze światłem. Potem kup większe lampy i więcej akcesoriów do nich i kombinuj dalej. Jak Ci będzie za ciasno, to będziesz wiedział o ile więcej miejsca potrzebujesz, oraz jakiego lokalu Ci potrzeba. Jak już w nim wszystko sprawdzisz, potestujesz i zrobisz sporo zdjęć, będziesz z kolei wiedział, jakiego sprzętu musisz dołożyć, aby pracowało się wygodniej i wydajniej. Tak, wygodniej, a nie w ogóle. Bo zawsze można wykombinować coś z niczego, można przy lichych halogenach z parasolkami i kawałem styropianu robić świetne zdjęcia studyjne. Drogi sprzęt jedynie znacznie ułatwia pewne działania, ale musisz się samemu dowiedzieć jakie oraz co chcesz przy pomocy tego sprzętu osiągnąć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Jak się posunąć do przodu?

Zdjęcia rób!

fmagik
13-08-2008, 08:23
Co do urządzenia studia i wyposażenia polecam książkę: Fotografia studyjna Michaela Freemana, teraz jest bardzo trudno dostępna bo ostatnie wydanie było chyba w 1993, ale dla chcącego nic trudnego.


Znalazłem na forum:
http://canon-board.info/showthread.php?t=8817&page=12

ta ksiazka jest chyba w emulu?
sam jestem laikiem w kwesti swiatla studyjnego ale jesli chodzi o wyglad studia to polecam strobist.com, sam tez chetnie odwiedzilbym prawdziwe studio zeby zobaczyc co jest wazne, ile swiatla jak to wyglada, teoria bez praktyki jest ulotna :(

Zbigu
13-08-2008, 10:03
Ok, dobre rady, książka na pewno będzie pomocna. Próby w domu, też super pomysł, właściwie już to robię ale na razie bez dodatkowych lamp etc. Na pewno warto w tym kierunku też iść. Odwiedzanie innych? Nie wiem czy to ma sens, po pierwsze nie wiem czy właściciele takich miejsc będą zachwyceni do a. zdradzania swoich sekretów, b. poświęcania swojego cennego czasu etc.
Praca jako asystent, pewnie była by fajnym przeżyciem i doświadczeniem, chyba warto to rozważyć chociaż nie wiem, czy dam radę (opory "mentalne").

Tak czy owak, na pewno trzeba zobaczyć jak działa takie profesjonalne studio od środka i wyrobić sobie własne zdanie. Problem w tym, że wielu fotografów uważa siebie za mistrzów a ich zdjęcia są poprostu marnej jakości. Dobrze jest pracować z kimś kto ma talent i wie o co chodzi.

1. Przeczytać książkę
2. Jak się da to zapoznać się z działającym profesjonalnie atelier.
3. Równolegle eksperymentować w domu
4. Zacząć od martwej natury
5. Zlecić zrobienie serwisu WWW profesjonalnej agencji???


Ok to już coś na start.....

Inne rady?

KvM
13-08-2008, 11:20
Odwiedzanie innych? Nie wiem czy to ma sens, po pierwsze nie wiem czy właściciele takich miejsc będą zachwyceni do a. zdradzania swoich sekretów, b. poświęcania swojego cennego czasu etc.

Ok to już coś na start.....

Inne rady?

Na ostatnim plenerze kkm były zajęcia studyjne z fachowcem z wieloletnim doświadczeniem, który nie tylko znał się na rzeczy, ale dodatkowo potrafił tę wiedzę przekazać, byli też przedstawiciele producenta lamp, można było się wiele rzeczy dowiedzieć, nauczyć. Takich możliwości jest w Polsce sporo, wystarczy poszukać (nie zawsze za darmo jak w tym wypadku).

Konkretnie chodziło o Pana Niesporka http://www.foto-niesporek.pl/
Myślę, że jeśli Cię stać na to to spokojnie możesz się z tym Panem umówić na indywidualne lekcje. Aby poznać podstawy i nabrać jako takiego rozeznania weekend powinien wystarczyć.

Zbigu
13-08-2008, 18:44
Nie mogę trafić na tę książkę, ma ją ktoś do "pożyczenia" do przeczytania?

Mam pytanie: Czy można robić fotki na pokazach mody, bez specjalnych zezwoleń etc, poprostu wejść i zrobić sobie małą sesję przy okazji?

arturs
13-08-2008, 22:52
Poszukaj książek np. wydawnictwa Rotovision (po angielsku) np.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.humalibra.pl/) jest parę pozycji na temat np. portretów, aktów itp. (z przykładami ustawiania lamp). Polecam pogadać z gościami z bowensa czy elfo (producenci osprzętu studyjnego)
a co do pokazów mody to zależy od organizatorów - z reguły trzeba mieć jakąś akredytację ale dosyć często wystarczy o nią poprosić.. z marszu to dobrze albo mieć jakiś papier (legitymacja prasowa itp.) albo wyglądać jak profesjonalista ;) - zależy jaka ochrona będzie i co organizator wymyśli

Zbigu
17-08-2008, 22:45
Uff, przeczytałem książkę Freemana Fotografia Studyjna, fajna, trochę staroświecka ale pewne reguły i zasady są takie same np. oświetlenie więc nie ma co narzekać.

Kolejne pytanie: Z jakiego serwisu (Hostingu) najlepiej waszym zdaniem skorzystać, interesuje mnie przede wszystkim a. bezpieczeństwo danych, b. bardzo szybki transfer. Zależy mi głównie na WWW 10-20GB lub więcej przestrzeni pod galerię zdjęć. Nie chce mi się czytać i analizować np tego http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=63958

Z przyjemnością pokazałbym Wam kilka fotek (portretów) jeszcze bez studia, tak poprostu zrobionych, szczególnie moimi dwoma najlepszymi (moim zdaniem) obiektywami tj. 35mm f1.4L USM oraz 85mm f 1.2L II USM.

Mój ranking to:

1. 35mm f1.4L ten jest poprostu wspaniały
2. 85mm f1.2L II ten jest genialny do portretu, poprostu boski
3. 135mm f2.0L ten jest bardzo ostry ale ma to coś, że go nie lubię :)
4. 70-200mm f2.8L IS ten poza 200mm jest OK :(
5. 24 -70mm f2.8L ten jest super "u Babci na imieninach"

Vitez
18-08-2008, 12:33
Nie chce mi się czytać i analizować np tego

To dlaczego nam miałoby się chcieć? To twój wybór, nie nasz. Naprawdę oczekujesz że ktoś ci powie "bierz to" i kupisz tak w ciemno jak ci radzą?
A potem przynajmniej będzie na kogo zwalić winę "bo na forum mi kazali" ;) .

Zbigu
18-08-2008, 21:44
Sorry masz rację, w życiu trzeba iść samemu do przodu i nie patrzeć na innych zdanie czy opinię. Samemu trzeba wyrobić sobie zdanie i szukać rozwiązania. Nie zgadzam się natomiast z Tobą, że na forum będę szukał kogokolwiek do obwiniania za swoje decyzje, to absurd.
Pozdrawaim,

Zbigu

PS. Jak ktoś zna super szybki i bezpieczny serwis hostingowy to nadal będę wdzięczny za pomoc ( decyzję podejmę sam - jak zawsze ;-) )

krzysztofr
18-08-2008, 22:22
nazwa.pl i nq.pl, oba działają pewnie i wydajnie

pazurek
19-08-2008, 15:05
20GB na galerie na www? To ile Ty chcesz tych zdjec wystawiac? Biorac pod uwage, ze na takiej sredniej wielkosci wystarczy powiedzmy 200KB, to wychodzi 100 tysiecy fotek.

Zbigu
19-08-2008, 19:48
Tam będą fotki do oglądania jak i do ściągnięcia w pełnej rozdzielczości np. RAW 20-25MB/fotkę, JPG to tylko 10-20MB/fotkę, TIFF to już kilka razy więcej. Nie pytaj dlaczego, poprostu taki mam pomysł na ten serwis.

A więc 10-20GB to bardzo mało miejsca, ja już mam na dyskach ponad 2TB materiałów do publikacji a więc będę musiał bardzo dokładnie i starannie wybierać fotki ale to już moje zmartwienie. Szybki transfer w tym przypadku to konieczność.

tomekde
19-08-2008, 21:05
stary przy takich zasobach potrzebujesz przede wszystkim transferu bo to raczej on stanie się szybko piętą achillesową serwera
dwaj giganci: home.pl, nazwa.pl
do takich potrzeb być może niezbędny stanie się serwer dedykowany (w zależności jak bardzo będziesz zajeżdżał serwer wirtualny - prędzej czy później dostaniesz kopa) - dobrą ofertę ma firma ovh.pl - ale tu trzeba już coś wiedzieć o zarządzaniu serwerem lub mieć kogoś w rodzaju administratora którego będziesz opłacał
BTW; ciekawy poruszyłeś problem, ale trochę w prowokacyjny sposób, sam stoję przed potrzebą zorganizowania sobie studia; bądź wynajem na godziny, bądź własnego, ja już trochę fotografuję na stole bezcieniowym z lampami studyjnymi więc mniej więcej wiem czego chcę w kwestii sprzętu, jednak nie mam zupełnie doświadczenia z dużym, profesjonalnym studiem
zastanawiałem się nad jakimiś warsztatami, kursami - ot tak żeby obyć się trochę - mnóstwo tego znajdziesz przez sieć
druga sprawa: wynajem na godziny: nie wiem jak właściciele takiego studia patrzyliby na żółtodzioba? czy chcieliby aby uczył się na ich sprzęcie? - tego nie wiem, ale boję się trochę takiej konfrontacji - może to głupie ale mam jakąś blokadę przed podjęciem pierwszej rozmowy
pomyśl o tym
jest również sporo fajnych filmów na youtube - można podpatrzeć na czym i jak pracują inni
wiem ze najlepiej byłoby zorganizować sobie własne studio i tam praktykować pozyskaną w ten czy inny sposób wiedzę, ale to kosztuje bo w dużej mierze uczymy się wtedy na własnych błędach
cennym doświadczeniem będzie wizyta na targach foto - mnie foto video w Łodzi wiele rozjaśniło - wystawiają się dystrybutorzy/producenci sprzętu oświetleniowego i wyposażenia studia, można pogadać i obejrzeć sprzęt na żywo, zabrać parę katalogów i w domu przemyśleć sprawę na spokojnie
w stolicy działa firma medikon która jest przedstawicielem firmy Fomei - wiem że mają studio demonstracyjne w Warszawie - nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać się tam, porozmawiać, popatrzeć, popróbować ... - nawet jeśli miałbyś kupić sprzęt innego producenta

Zbigu
19-08-2008, 21:56
Bardzo dziękuję Tobie za cenne rady, z przyjemnością z nich skorzystam, szczególnie demo studio. Ja mam takie same opory przed korzystaniem z czyjegoś studia, ja poprostu potrzebuję prywatności i wypracowania własnego stylu, nie sądzę abym uczył się patrząc na kogoś lub wykonując swoje zdjęcia pod okiem lub nadzorem kogokolwiek. Filny w necie, ciekawy pomysł na inspirację dla swojego studio.

Fajnie, że nie tylko ja myślę o stworzeniu czegoś więcej niż tylko robienie sobie zdjęć na pamiątkę :)

Serwizy home.pl i nazwa.pl wydają się ok, sprawdzę ich wydajność i popytam jak z bezpieczeństwem danych.

Kurs jest obowiązkowy, zawsze warto uczyć się i poznawać tajniki robienia dobrych technicznie zdjęć, reszta to już umiejętność uchwycenia tej właściwej chwili.

pozdrawiam, Zbigu

Quadrifoglio
20-08-2008, 00:03
Obyś nie zapomniał o aspekcie biznesowym ... czyli jak tym zarobić. No chyba, że to ma być działalność przynosząca straty i dużo wolnego czasu albo pozowanie za zdjęcia ;-)

Yenox
20-08-2008, 14:16
Co do hostingu to zobacz też oprócz home.pl i nazwa.pl - kei.pl

Zbigu
22-08-2008, 19:03
Podobno ta firma robi przyzwoity sprzęt i nie drogo http://www.elfo.com.pl/.

Rozmawiałem z profesjonalistą, powiedział, że 30mkw studio wystarczy, 5 lamp i można robić cuda.

MaciekH
28-08-2008, 02:20
Co do hostingu/serwera, myślę, że w Twoim przypadku to najlepiejby by było jakbyś zlecił np tp zeby Ci światłowód do domu podciągneli, po tym internecik jakiś porządny powiedzmy 100MBit/s w obie strony. W domku stawiasz sobie serwier z dyskiem ile Ci sie tylko zażyczy, montujesz firewalle hardwarowe softwarowe i masz mnóstwo miejsca, szybko i bezpiecznie.

Co do metrażu studia, żeby Ci sie wygodnie pracowało no to by sie ze 15m odejścia od tła przydało no i conajmniej 4m szerokości co już Ci daje 60mkw, a gdzie jakieś zaplecze/garderoba ect?
W takim studio wypadałoby conajmniej 5 lamp powiesić na szyny pod sufit no i kilka mniejszych "luzem" na statywach (albo zamiast tego jakiś potężny generator) z odpowiednimi modyfikatorami, tak, żebyś mógł bez żadnych ciśnień realizować swoje wszystkie pomysły...

Ja bym mniej/wiecej tak taką inwestycje widział, no chyba że jakoś ciasno budżetem jesteś ograniczony...

EDIT: Orta znalazłem:P

krzysztofr
28-08-2008, 10:56
Co do hostingu/serwera, myślę, że w Twoim przypadku to najlepiejby by było jakbyś zlecił np tp zeby Ci światłowód do domu podciągneli, po tym internecik jakiś porządny powiedzmy 100MBit/s w obie strony. W domku stawiasz sobie serwier z dyskiem ile Ci sie tylko zażyczy, montujesz firewalle hardwarowe softwarowe i masz mnóstwo miejsca, szybko i bezpiecznie.
Gigantyczne koszty a wydajność jak na darmowym koncie :???:

MaciekH
29-08-2008, 00:06
No te koszty z nikąd sie nie biorą, gdyby było to samo to kazdy by miał na darmowym, a znajdz takowy z 2TB miejsca... ;) Zartobliwie do tego podszedłem bo na taki mi ten wątek wygląda8)

Conik
29-08-2008, 00:17
Podobno ta firma robi przyzwoity sprzęt i nie drogo http://www.elfo.com.pl/.

Rozmawiałem z profesjonalistą, powiedział, że 30mkw studio wystarczy, 5 lamp i można robić cuda.

na 30 metrach z piecioma lampami po ca. 5 minutach ty i modele wyziona ducha z przegrzania
pomysl rowniez jakie odejscie musisz miec zeby zrobic portret jakie dla calej postaci a jakie dla kielbasy
5 lamp to tez imo lekka przesada...jedyna sytuacja ktora pamietam a przy ktorej uzylem 6 lamp to byly lodowki robione w namiocie bezcieniowym 5x5x5m w hali fabrycznej u producenta
sugerowalbym trening z 2 lampami + blendy a dopiero pozniej uzupelnianie tego o kolejne swiatla. 3 lampami w zasadzie da sie zrobic 90% studyjnych spraw

oskarkowy
29-08-2008, 13:55
na 30 metrach z piecioma lampami po ca. 5 minutach ty i modele wyziona ducha z przegrzania
pomysl rowniez jakie odejscie musisz miec zeby zrobic portret jakie dla calej postaci a jakie dla kielbasy
5 lamp to tez imo lekka przesada...jedyna sytuacja ktora pamietam a przy ktorej uzylem 6 lamp to byly lodowki robione w namiocie bezcieniowym 5x5x5m w hali fabrycznej u producenta
sugerowalbym trening z 2 lampami + blendy a dopiero pozniej uzupelnianie tego o kolejne swiatla. 3 lampami w zasadzie da sie zrobic 90% studyjnych spraw

Posłuchaj człowieka, bo wcześniejsze pomysły to jak z 1 kwietnia.
Pamiętaj też, że ze studiem jest jak ze sprzętem, nie każde każdemu odpowiada.
Zacznij od dwóch lamp, (dwóch softów, spota, wrót) i najprostszych gładkich teł, później dokupuj to, co Ci będzie niezbędne.

Z pomieszczeniami jest jak z torbą foto, nie znajdziesz "za dużego". Takie 5x7 metrów to minimum, przynajmniej 3.50 wysokie. Musisz mieć pomieszczenie na łazienkę i garderobę, ale to wszystko możesz robić w miarę potrzeb.

myst
29-08-2008, 20:36
Ja właśnie moje buduję i ma 7.5m długości (x7.5 szerokości). Z tej odległości, Canon 85mm na FF robi jakieś 3metrowy obiekt w pionowym kadrze. I wydaje mi się że to będzie OK. Można zwiększyć odejście robiąc po przekątnej, jeśli trzeba będzie. Wysokość 4.5 najniżej. Takie wymiary minimalne doradził mi znajomy doświadczony fotograf. pewnie za rok będzie się już tam nawet dało fotografować:)

KuchateK
30-08-2008, 03:27
Co do studia to na poczatek umiar. Nawet jedna lampa + parasol/soft i blenda mozna duzo zrobic. Latwiej jest sie nauczyc kontrolowac swiatlo zaczynajac od bardzo prostych ustawien.

Zagladnij tez do tego (http://www.fredmiranda.com/forum/topic/144181) watku tasiemca. Duzo zdjec juz nie dziala, ale nadal mozna wiele podpatrzec co kto ma i jak tego uzywa. Pokazano wszystko od adaptacji piwnic po monstrualne studia do fotografii samochodow ;)

Imho z konfrontacji home.pl vs nazwa.pl zdecydowanie ten drugi. Ceny i stabilnosc sa na tym samym poziomie, ale Home.pl wybralo rozwiazanie bardzo alternatywne (IdeaWebServer) zamiast Apache i sa powazne problemy z wieloma prostymi i standardowymi rzeczami.

Ponoc to cos ma byc kompatybilne, ale ja zrezygnowalem po 14 dniach okresu probnego i intensywnego googla. Nie udalo sie zmusic do dzialania niczego co dzialalo na nazwa.pl "od kopa" po niecalej godzinie. Nazwa.pl moge polecic z czystym sumieniem ;)

VirusTI
27-02-2009, 23:56
Witam, odświeżę trochę temat, a mianowicie stoję przed ciężkim zadaniem, stworzenia własnego studio. Do dyspozycji mam garaż ojca o wymiarach ok. 8,5 x 4,6m i wysokości (niestety) 2,44 m, sufit jest odrapany i nadaje się do generalnego remontu więc albo tynk albo podwiesić, więc jeszcze troszkę cm odejdzie. Moje pytanie brzmi, czy przy tej wysokości da się wogóle cos wykombinować sensownego? Wiem, że najlepiej nadają się do tego pomieszczenia o wysokości jak w starym budownictwie ale raczej inne pomieszczenie nie wchodzi w grę, choćby z racji tego, że garaż mam do dyspozycji "prawie" za darmo.
Czekam na Wasze opinie....

MM-architekci
28-02-2009, 12:02
Zalezy do czego to studio , w sensie odrazu wykorzystanie glownie komercyjne czy inne , zabawa , nauka itp , bo jesli tak to jak dla mnie warto , zawsze wlasne miejsce do pracy to plus. Na pewno beda pewne ograniczenia.

VirusTI
28-02-2009, 14:37
Zakładam głownie do portretu i martwej natury, chciałbym zacząć kształtować studyjne nawyki, na początku trochę nauki, a potem zacząc tam zarabiać powoli, no i jeszcze pod wynajem ewentualnie dla chętnych jak będzie wolne, dlatego nie zamierzam wyposażać go raczej w sprzęt z najniższej półki, ale raczej coś ze średniej np. Elfo

Przemek Lipski
28-02-2009, 14:52
Wysokość może i nie jest duża (chociaż z pół metra więcej by się przydało), ale pozostałe wymiary doskonałe i godne pozazdroszczenia. Nie ma co się zastanawiać, sufit oskrobać i pomalować. W końcu on nie będzie obiektem fotografowania.

Alde
28-02-2009, 14:58
Do nauki będzie zupełnie wystarczające a i dalej da się pracować nie takie cuda ludzie w blokach robili ... na początek pomalować wszystko na czarno wstawić lampy i zdjęcia robić potem będziesz wiedział co poprawić...

VirusTI
28-02-2009, 18:43
Dzięki za pierwsze opinie, dzisiaj już myślałem nawet, żeby skuć posadzkę betonową i wkopać się z pół metra w ziemię (schodki by trzeba bylo zrobić), ale myślę czy to az takie konieczne będzie. Zastanawiam się jeszcze czy sufit tynkować czy podwiesić, ale znowu podwieszenie eleiminuje zawieszenie szyn na suficie i znowu kilka centymetrów odejdzie (minimum 10). W tym garażu kiedyś dawno temu był chlewik, a budynek ma ponad 100 lat więc sobie wyobraźcie jak wygląda ten sufit:)

oskarkowy
28-02-2009, 20:24
Dzięki za pierwsze opinie, dzisiaj już myślałem nawet, żeby skuć posadzkę betonową i wkopać się z pół metra w ziemię (schodki by trzeba bylo zrobić), ale myślę czy to az takie konieczne będzie. Zastanawiam się jeszcze czy sufit tynkować czy podwiesić, ale znowu podwieszenie eleiminuje zawieszenie szyn na suficie i znowu kilka centymetrów odejdzie (minimum 10). W tym garażu kiedyś dawno temu był chlewik, a budynek ma ponad 100 lat więc sobie wyobraźcie jak wygląda ten sufit:)

Jeśli dobrze zrozumiałem, nie zamierzasz tam zakładać profesjonalnego studia dla ekskluzywnych klientów. Więc jeśli tylko gnojówka nie skapuje z niego na ziemię, to przestań się nim przejmować. Już chyba większym kłopotem będzie średnica wiatraka do późniejszego zakupu niż to, jaką fakturę ma sufit. Przejedź go po prostu wałkiem na neutralne szaro razem z resztą ścian i zapomnij o sprawie.

Wysokość pomieszczenia masz faktycznie trochę małą, ale da się z tym żyć. Po prostu nie będziesz mógł sobie pozwolić na podwieszenie systemu lamp, tylko będziesz działał ze statywów. Do tego system teł będziesz musiał wybierać pod możliwości, a nie pod zachcianki.

To tyle, choć reszta pewnie sprawi Ci jeszcze nie jeden problem.

MM-architekci
28-02-2009, 22:40
Odpusc sobie kopanie jak juz wspomniano , to nie miejsce na to zeby robic komercyjne studio na sile. Kladzie karton-gipsu na sufit tez nie ma sensu , chyba ze modelki chcesz focisz na suficie ;]

VirusTI
01-03-2009, 00:15
Powiem tak chciałbym, żeby to jakoś wyglądało, myślałem o systemie lamp na ramionach-wysięgnikach przymocowanych do ścian (nie chce robić slalomu między statywami), bo do sufitu to raczej nie da rady, ale ja jestem takim trochę estetą i myślę, że samo pomalowanie sufitu nie wystarczy. W pomieszczeniu od ok. 15 lat już funkcjonuje garaż, ale w sufit ojciec nie inwestował więc wygląda on tak jak kilkudziesięcioletni sufit;) Myślę o tynku, żeby nie stracić wysokości przez podwieszanie i potem dopiero pomalowaniu. Wogóle to znalazłem ofertę firmy VENTIS www.ventis.com.pl , która proponuje darmową pomoc w projekcie i aranżacji studia w zamian za zakup u nich sprzętu. Mam też mały rabacik przez znajomego w Foto 7, bo mieszkam 10 km od Gliwic, wiec moze skorzystam z fachowej pomocy którejś z tych firm. Co o tym myslicie? W moim miasteczku i okolicznych miejscowościach nie ma raczej żadnego kreatywnego studio (oprócz takiego nastawionego na zdjecia do dokumentów i wywoływanie odbitek plus raczej marne sesje ślubne i okolicznościowe), a myślę że zapotrzebowanie na to jakieś tam jest, ludzie dojrzewają do dobrych zdjęć. Dodatkowo moja żona chciałaby fotografować kobiety w ciązy i z małymi dziećmi. Także nie chce robić czegoś co odstraszy klientów (sufit). Lokalizacja może nie jest wymarzona, bo poza centrum w dzielnicy domków jednorodzinnych ale myślę, że dla umówionych klientów - a na takich się nastawiam, to chyba nie ma większego znaczenia. Grunt to dobra reklama i kuszące portfolio. WAZNE. Koszty - chciałbym się na początek zamknąc maxymalnie w 25000 zł liczę koszt łączny z przygotowaniem pomieszczenia. Czy jest to zadanie wykonalne??

MM-architekci
01-03-2009, 00:25
A ktos wie ile kosztuje to mocowanie na sciane ? No to jest dobre rozwiazanie w sumie w takim pomieszczeniu.

VirusTI
01-03-2009, 10:39
Cenę będę znał jak skontaktuję się z firmą Ventis

Przemek Lipski
02-03-2009, 03:20
Koszty - chciałbym się na początek zamknąc maxymalnie w 25000 zł liczę koszt łączny z przygotowaniem pomieszczenia. Czy jest to zadanie wykonalne??

Jeżeli sam zrobisz ten remont, to spokojnie wystarczy kasy (zakładam, że aparat i obiektywy masz). Mi by wystarczyło...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wogóle to znalazłem ofertę firmy VENTIS www.ventis.com.pl , która proponuje darmową pomoc w projekcie i aranżacji studia w zamian za zakup u nich sprzętu.

Szkoda, że ta firma na dzień dobry odstrasza brakiem jakichkolwiek cen :/

VirusTI
02-03-2009, 21:19
Byłem dziś w Foto 7 i zaproponowali mi 2 zestawy lamp Bowens BW 4305 2 x 500 GEMINI, składajęce się z (każdy zestaw):
1. 2 studyjne lampy błyskowe ESPRIT GEMINI 500Wsek.
2. żarówki światła modelującego,
3. reflektor Spill Kill do paraqsola
4. Parasol srebrno biały 90 cm
5. Bowens SoftBox 60x80
6. przewód synchro, przewody sieciowe,
7. 2 statywy oświetleniowe
8. torba na cały zestaw

Koszt jednego zestawu po rabacie to 5000 zł, czyli w sumie 10k zł. Za pare dni ceny rosna i jest ostatnia szansa kupic po cenach ze starego cennika z marca 2008. Co o tym sądzicie. Miałbym system 4 lamp na statywach... o mocowaniu sufitowym przy mojej wysokoście studia kazali zapomnieć, ewentualnie mocowanie ścienne na ramionach Manfrotto za ok 1200 zł za 2 szt. Czekam na opinie

oskarkowy
02-03-2009, 22:06
4 lampy na początek to za dużo. A już zróżnicowanie 4x500Ws to głupota. Będziesz 500tkę stawiał na pieska?
Żarówki modelujące i torba nie są warte nic, ale punkty na liście Ci pięknie przybywają. Kable są w każdym zestawie, niedługo zaczną pewnie oddzielnie śrubki wyliczać. A pewnie i tak z tych kabli nie skorzystasz, bo będziesz wyzwalał radiowo.

Tekst pt. "kupuj szybko, bo od jutra drożeje" to najstarszy chwyt handlowców i myślałem, że nie znajdzie się już na to jeleń.

IMO wyczuli, że nie masz pojęcia a masz kasę. Diament nie klient, szczególnie w trudnych czasach. Porównywałeś ofertę w innych firmach? Obstawiam przynajmniej 2K oszczędności.

VirusTI
02-03-2009, 22:35
Jutro jadę do Ventis'a i zobaczymy co tam powiedzą, jedyne co zauwazyłem, to fakt, że elfo wcale nie jest dużo tańsze od bowensa. Akurat jeden taki zestaw podrózny z torbą i statywami by mi się przydał do plenerów i wyjsc w świat. Ale nie pasuje mi że są tam softboxy i parasolki bo wolalbym system na samych softboxach. To ile proponujesz lamp na początek?? Wiem, też że taniej Bowens'a niż u nich to już chyba nie dostane, pamietam jak kupowałem u nich statyw Manfrotto + głowica + pasek to dostalem rabat 15%, wyszło taniej niż najtańsza oferta z allegro o 50 zł. Powiedzieli mi, że dostają nowy cennik jutro i do konca tygodnia te zestawy moga puscic w starych cenach, bo maja je w magazynie. Ponoć manfrotto juz zdrożało....

Przemek Lipski
02-03-2009, 23:41
Jak już musisz to kup te lampy Bowensa, a resztę poszukaj taniej (zresztą lampy też można poszukać). Solidne statywy dostaniesz na allegro za jakieś 90 zł/szt; na ten mały softbox jaki ci zaproponowali to szkoda kasy, lepiej coś większego np. stripa 140x40 cm (dostaniesz taki z mocowaniem Bowensa za około 200zł); żarówki modelujące i kable powinny być bez łaski w komplecie z lampami; parasolki kupisz na allegro do koloru do wyboru,a do tego jakieś większe blendy (też się przydadzą). Do tego dokup reflektory 18 cm, ze dwa zestawy wrót z plastrami miodu i filtrami (bardzo się przydają), strumienicę. W tym sklepie fachowcy ci zaproponowali uniwersalny zestaw, który w sumie do niczego się zbytnio nie przyda...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A co do ilości lamp, to na początek akurat co najmniej 4 się przydadzą:) Ja mam 5, maluteńkie studio i nie wydaje mi sie to za dużo :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mam wrażenie, że zaproponowano ci taki zestaw:
http://www.calumetphoto.co.uk/item/BW4320UK/
Najlepiej by było kupić osobno lampy z travelpackiem , a osprzęt dokupić według własnego uznania i potrzeb. Oczywiście jeżeli nie muszą, to być markowe lampy z travelpackami, to można dużo taniej mieć coś w sumie solidnego...

VirusTI
03-03-2009, 00:10
Sprawa wygląda tak, że jakbym chciał te 4 lampy kupić osobno to muszę za nie zapłacić 8215 zł po rabacie, czyli zostaje mi 1785 zł
Jeżeli wezmę z oferty cennikowej te części które dają w zestawie to:
1. 4 oryginalne statywy - 4 x 180 = 720
2. 2 parasolki srebrno-białe 90 cm- 2 x 155 = 310
3. 2 softboxy 80x60 - 2 x 785 = 1570
4. 2 reflektory Spill Kill - 2 x 205 = 410
5. 2 przewody synchro - 2 x 100 = 200
6. 2 torby na kółkach - 2 x 590 = 1180

Suma po rabacie = 4126 - 1785 = 2341

Dawno się w rachunki nie bawiłem, ale wyszło, że kupując 2 zestawy oszczędzamy 2341 zł (sporo). O ich przydatności można polemizować, ale napewno oszczędność biorąc pod uwagę zakup wszystkiego od Bowensa jest duża. Bólem jest to, że to są gotowe paczki przygotowane przez producenta bez możliwości modyfikacji. Elfo np. ma taki zestaw z 2 softboxami (większymi) i lampami 500, w cenie na ich stronie 4999, więc de facto tyle samo. Macie może jakieś konkretne propozycje co jeszcze wziąć pod uwagę? Nie rozglądam się za chinszczyzną raczej. Wolę coś markowego. Czy koniecznie potrzebuję 4 x 500Wsek czy może jakieś inne kombinacje wydajności lamp??

@ Przemek Lipski: to ten zestaw który znalazłeś ale bez travel packa, bo ten z Travel Packiem jest ponad 2000 zł droższy

Przemek Lipski
03-03-2009, 00:39
Olej te oferty po prostu, albo zwiększ sobie limit do 20 tysięcy i kup, to co potrzebujesz, a nie bezsensowne zestawy.
Przede wszystkim to nie potrzebne jest 4x 500Ws, rozsądniej będzie 2x250Ws i 2x500Ws. Już masz oszczędność. Druga sprawa softboxy 80x60 nie bardzo się przydadzą, a jak jeszcze dochodzi cena 785 zł /szt to się robi całkiem absurdalne. Parasolki za 155zł sztuka??? To cena totalnie z kosmosu, na allegro dostaniesz za 30 zł i nie sądze by w czymś ustępowały tym Bowensa, to jest zbyt prymitywna rzecz. Przewody synchro w cenie 100 za sztukę, to już całkiem odlot i ROTFL :))))
Lepiej kupić nawet za te proponoweane ceny 2 x 500Ws do tego 2 x 250Ws (będzie na pewno taniej niż 8000) i do tego (ceny z allegro):

1. 4 statywy - 4 x 76zł = 304 zł
2. 2 softboxy 140x40 cm - 2 x 185zł = 370zł
3. 2 x czasza 18 cm - 2 x 35 zł = 70 zł
4. 2 x wrota z plastrami i filtrami - 2 x 98zł = 196 zł
5. 1 x boom - 260zł
6. 1 x strumienica - 78zł
7. może jakiś beauty dish 40 cm - 150 zł

Na razie wyszło 1428 zł + koszty wysyłki, kabli synchro to nawet nie warto liczyć, bo to groszowe sprawy. Jeżeli kupisz lampy 2x500 i 2 x 250, to jeszcze zostanie duuużo kasy na dodatkowe softboxy, czasze do oświetlania tła, tło kartonowe szare i jakiś prosty system mocowania tego tła (albo statywy na tło) i pewnie jakieś inne gadżety.
Twoje pieniądze i wybór, albo wolisz mieć wszystkie markowe i niewiele tego będzie (a co za tym idzie małe możliwości), albo konkretnie wyposażone studio: z markowymi lampami i niemarkową masą modyfikatorów do światła i innymi dodatkami. Pamiętaj, że masz ograniczone zasoby gotówki, ja bym się nie zastanawiał...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A tak wogóle polecam jakąś radiówkę do lamp, czasem jest nieoceniona i nie plączą się kable pod nogami...

VirusTI
03-03-2009, 01:20
Dzięki za ciekawe wyszczególnienie <piwo>. Co do lamp, szkoda że różnica między lampami 250 a 500 nie jest duża bo cennikowo to wygląda tak: 250 - 1835 zł, a 500 - 2185 zł, jest za dużo różnica jak sie weźmie najsłabszą lampę 200 Wsek - ona jest za 1305 zł, tylko czy warto?? Ich minus jest taki, że te 250 i 500 mają płynna regulację mocy od 1/1 do 1/32 a te 200 od 1/1 do 1/4

Podsumowując:
2 x 500 + 2 x 250 = 7557 po rabacie
2 x 500 + 2 x 200 = 6561 po rabacie

Może jakoś tak pokombinować??

Co do radiówki to polecili mi jakis chinski ale ponoć dobry (skoro Foto 7 go sprzedaje) Radio wyzwalacz 4 kanałowy Fart 4 za 265 zł...

Przemek Lipski
03-03-2009, 01:48
Przy 7557zł, to jeszcze sporo zostanie na resztę sprzętu. Tych 200Ws to chyba nie warto brać, podział mocy 1/32 jest warty uwagi. No ta różnica między 250Ws, a 500Ws faktycznie jest dość mała, może jednak 4 x 500Ws w tej sytuacji wziąć. Trzeba sobie wszystko dokładnie wyliczyć i rozważyć. Co do wyzwalaczy, to ja kupiłem jakiś chiński za 140 zł, czasem nie błyśnie, czasem nie zsynchronizuje, ale to jest mały odsetek zdjęć, więc nie ma co się przejmować zbytnio...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przede wszystkim rozejrzyj się jeszcze za lampami u innych sprzedawców, poszukaj za granicą - może będzie taniej z wysyłką.

VirusTI
03-03-2009, 01:52
Jutro jade do Ventisa zobaczymy co oni wymyślą i wtedy napiszę:) Napisz co jeszcze byś brał pod uwagę: Elinchrome, Hensel to wysoka półka, Elfo też chwalą, ale np. kolega polecał Chińskie Powerluxy. Co Ty na to, a może napisz na czym Ty pracujesz??

Przemek Lipski
03-03-2009, 02:12
Elinchrom i Hensel mają jedna zasadniczą wadę: praktycznie brak tanich modyfikatorów światła z ich mocowaniami. Praktycznie na placu boju zostaje Bowens lub chińskie lampy z ich mocowaniem.
Ja używam lamp Digital Pioneer DP-250 (cena około 550zł) podział mocy do 1/16 jak na razie sprawują się doskonale, przeżyły kilka kilkugodzinnych sesji bez kłopotów.
Tegoż producenta (JinBei - http://www.goldenshell.com.cn/doce/company.htm ) jest spory wybór lamp na allegro i można coś wybrać dla siebie.
Jeżeli to studio do własnych potrzeb, a nie do komercyjnego wynajmowania na duża skalę, to Chińskie lampy spokojnie dadzą radę. Jest jeszcze jedna zaleta, wydasz te 2500 zł na lampy chińskie, spokojnie będziesz nimi robił zdjęcia, a jednocześnie ocenisz swoje potrzeby i nauczysz się pracy z lampami. Może takie wystarczą na dłużej, a jak nie, to sprzedasz za jakiś czas za pół ceny (myślę, że wówczas chętnie się znajdą bez problemu). Stracisz co prawda 1250zł, ale ta kwota za kilka miesięcy spokojnej nauki we własnym studiu, to jest nic. Może warto pójść tą drogą?

MM-architekci
03-03-2009, 09:01
Skromnie powiem ze gdyby byl na Twoim miejscu , i jednak nie pakowal sie w komercje itd to kupil bym lampki pokroju Quantuum ktore mialem jakis czas badz podobne. Za ta cene daja dobre mozliwosci , ceny mozesz sprawdzic sobie.

Jak bedziesz bral statywy pomysl wlasnie o Quantuum Air nie tych z allegro - sa masywniejsze , grubsze rurki i to sporo , a ten system Air , dopoki nie siadze ;] , dziala bardzo dobrze i to zawsze maly plus , cena pamietam cos 100 zl do szt , mialem gdzies fotke porownawcza ale wsiakla mi :/

VirusTI
03-03-2009, 15:48
Właśnie chodzi o to, że ja jednak na tym studiu chce zarabiać pieniążki (inaczej nie inwestowałbym w nie tyle kasy), wiadomo, że nie na początku, ale za rok, może dwa....

@MM-architekci - piszesz, że miałeś Quantuum jakiś czas, czyli zakładam, że już ich nie masz, czyli zmieniłeś na inne-lepsze (wątpie, że na gorsze), jakiś musiał być tego powód. Ja należe do tego typu ludzi, że jak już coś kupuję to staram się kupić coś co będzie na lata, a nie stopniowo kupować gorsze, potem lepsze, ...najlepsze i za każdym razem tracić na odsprzedaży - uważam, że nie tędy droga chyba, skoro chce się związać z tym fachem na dłużej....

Przemek Lipski
03-03-2009, 16:25
Właśnie dlatego, że chcesz zarabiać za rok dwa, to na początek spokojnie wystarczy inwestycja 2500zł w dobrej jakości chińskie lampki (a niektóre są naprawdę solidne). Jak już pouczysz się, ocenisz swoje potrzeby, łatwiej i pewniej wydasz konkretniejszą kasę na lampy, a te co masz odsprzedasz (albo i będą dalej służyły razem z nowymi :)

VirusTI
03-03-2009, 21:32
A co powiecie o ofercie ze strony http://www.milso.a.net.pl/ o treści: Takiej promocji jeszcze nie było!!

W związku z uruchomieniem nowego serwisu internetowego firmy MILSO, pragniemy zaproponować Państwu niepowtarzalną ofertę na zakup rozbudowanego zestawu lamp FX 400Ws w niesamowitej cenie: 3674zł.

Liczba zestawów promocyjnych ograniczona!!

??

MM-architekci
03-03-2009, 22:08
Sprzedalem bo nie uzywalem i wolalem kupic szkielko , wiec nie zaluje , a nie ze byly zle , wrecz przeciwnie , i jestem takiego samego zdania jak Przemek.

Na tym sprzecie bedzie mozna pracowac komercyjnie , bardziej ograniczy cie samo pomieszczenie niz te lampy.

Brak info o produkcje , jak dla mnie zestaw w ktorym nie wiadomo co jest , moze i lampa dobra , ale wolal bym sobie calosc samemu kompletowac.

Przemek Lipski
03-03-2009, 22:59
A co powiecie o ofercie ze strony http://www.milso.a.net.pl/ o treści: Takiej promocji jeszcze nie było!!

W związku z uruchomieniem nowego serwisu internetowego firmy MILSO, pragniemy zaproponować Państwu niepowtarzalną ofertę na zakup rozbudowanego zestawu lamp FX 400Ws w niesamowitej cenie: 3674zł.

Liczba zestawów promocyjnych ograniczona!!

??

To jakieś kpiny, ani jednego opisu nie mają do żadnej lampy i zestawu, że o zdjęciach nie wspomnę. Jak dla mnie trochę niepoważna firma.

HooMaR
03-03-2009, 23:36
Panowie stoję przed podobnym dylematem co Virus, lada moment będę budował swoje studio. Mam do dyspozycji pomieszczenie o wymiarach 7,4 metra długości i 3,3 metra szerokości, wysokość ok. 4 metry tak więc tu nieco zyskuje. Co myślicie o tej szerokości? Wiem, że momentami może mi zabraknąć miejsca, ale chyba długością i wysokością mogę nieco nadrobić? Planuje sufitowy system zawieszania lamp firmy Quantuum, w porównaniu do Fomei, czy Manfrotto jest 3 razy tańszy. Do tego 3 lampy Bowens Esprit Digital 500WS + akcesoria firmy Quantuum (dish, softboxy, gridy, boom itd.), które są dużo tańsze. I tu pytanie, czy ktoś współpracował na Bowensach z akcesoriami Quantuum? Do doświetlenia mam swoje wcześniej zakupione 2xCY100MR, czyli razem zestaw składa się z 5 lamp, myślę że mocy na początek wystarczy. Zastanawiam się nad systemem zawieszania teł? Ma ktoś jakieś propozycje, co najlepiej wybrać? Przeglądałem tasiemca na Mirandzie, którego ktoś tu zapodał i byłoby fajnie, gdybyście i w tym wątku zamieszczali zdjęcia swoich pomieszczeń. Ja oczywiście po remoncie i oddaniu na gotowo, zamieszczę również swój backstage.

VirusTI
03-03-2009, 23:48
Wiesz oni są akurat oficjalnym dystrybutorem Elinchroma na Polskę i wielu innych firm, więc raczej poważna firma. Mają, mają wystarczy poszukać: http://www.milso.a.net.pl/inc_milso/static/upload_dir/Elinca%202009%20FX-BX%20Set.pdf
20649 STYLE FX 400 / FX 400
(2 lampy pilotujące, 2 kable zasilające, 1 kabel synchro 5m)
1 x 26143 Reflektor 16 cm,
2 x 26124 Klosz ochronny,
1 x 26127 Softbox 66x66 cm,
1 x 26305 Deflektor transparentny,
1 x 72403 Płyta DVD Portrait,
1 x 33197 Torba Softbag na 2 lampy

i tutaj nie wiem czy dodają statywy i parasolki tak jak w październikowej promocji...., która wyglądała następująco:
http://milso.com.pl/images/eli_promo.html

Jakby to było to warto się zdecydować chyba bo to już producent z górnej półki.

tomekde
04-03-2009, 00:19
HooMaR - z tą szerokością faktycznie będzie ciężko - wiem bo sam coś podobnego przerabiałem i w końcu znalazłem większy (szerszy bo 5,7m lokal), weź pod uwagę że duże tła mają szerokość w okolicach 3m - do tego trzeba dodać system zawieszania no i lampy - pewnie nie jest niewykonalne ale uciążliwe
z systemu zawieszania najtańszy jest chyba fomei - warto się nim zainteresować - do mnie właśnie jedzie - będę miał go jutro jak chcesz mogę się podzielić opinią - ale do tej pory nie zawiodłem się na tej firmie
(pomijam rozwiązania na jedno tło czyli rozpórka na statywach bo w tym przypadku można kupić tanio np. w funsports)
akcesoria teoretycznie powinny pasować - w końcu są w tym systemie - nie wiem ile kosztują "markowe" softy - ja posiadam trochę modyfikatorów quantuuma i funsport i w tym akurat przypadku zupełnie nie widzę potrzeby dopłacania do marki

Przemek Lipski
04-03-2009, 00:23
Czyli to zestawy i lampy Elinchroma:) Firma solidna, ale musisz się liczyć ze sporymi wydatkami na modyfikatory światła, niestety jest się skazanym chyba tylko oryginalne Elinchroma, a te kosztują słono... Na dzień dobry ograniczasz w tym momencie swoje możliwości oświetleniowe, albo dokładasz duuużo więcej kasy by zaspokoić potrzeby na sprzęt z górnej półki...

VirusTI
04-03-2009, 00:39
Przemek i to chyba największy minus tego rozwiązania, jak zamienniki to głównie do Elfo i Bowensa - tego jest multum.

tomekde
04-03-2009, 00:51
niektóre firmy w tym np. fomei ma w swojej ofercie adaptery do elinchroma na swoje modyfikatory- co nie zmienia faktu że dostępność w bowensie jest największa i najtańsza - ale to tylko tak gwoli ścisłości

Fik
04-03-2009, 01:54
Człowieku Sun-Box (http://www.sun-box.pl/) to lampy naszej produkcji, serwis i pełna obsługa, a i ważna rzecz - ciężko je zarżnąć :-D:-D

VirusTI
04-03-2009, 02:41
Znalazłem właśnie sklep internetowy z Anglii www.karlu.com, ceny na zestawy Bowensa mają rewelacyjne, szczegolnie przy płatności w funtach
np. zestaw bowens o którym pisałem wcześniej - w Polsce po rabacie 5000 zł, a tam http://www.karlu.com/product_info.php?cPath=41_806_64_716_546&products_id=8772 738,92 funtów x 5,2911 = 3909 zł + ok 200 zł wysyłka - 9 stów w portfelu:)
Jeszcze większa oszczędność na godnym uwagi zestawie z Travel Packiem
http://www.karlu.com/product_info.php?cPath=41_806_64_716_546&products_id=8773
1047,22 funtów x 5,2911 = 5540 + wysyłka 200 a u Nas po rabacie 7186 - oszczędność 1446!! - chyba się skuszę na jeden taki, będe mógł robić ciekawie oświetlone plenery:)
Zaczynam się zastanawiać nad taką opcją... Kupował ktoś z Was coś z Anglii?? a może nawet z tego sklepu??

Vitez
04-03-2009, 12:38
Zaczynam się zastanawiać nad taką opcją... Kupował ktoś z Was coś z Anglii?? a może nawet z tego sklepu??

Po co duplikować posty? Masz wątek o oświetleniu studyjnym to się go trzymaj a nie zakładasz nowy :p .

VirusTI
04-03-2009, 12:45
Przepraszam Szefie:) tylko ten wątek czyta niewiele osób dlatego pomyślałem, że warto, żeby dotarli do niego inni...

A co do sklepu to znalazłem ich na angielskim ebayu: 5091 komantarzy w tym 100% pozytywnych, może naprawde warto u nich kupić to...??

Kumpel z Anglii dzwonił tam w celu potwierdzenia dostępności, nie mają na stanie ale sprowadzają do 3 dni.

Vitez
04-03-2009, 13:10
tylko ten wątek czyta niewiele osób dlatego pomyślałem

Jesteś jasnowidzem czy masz tak szczegółowy dostęp do bazy danych i statystyk forum?
Bez przesady.
To że sobie ubzdurałeś że ten wątek mało osób czyta nie jest dobrą wymówką na duplikowanie i zakładanie nowego.

VirusTI
04-03-2009, 13:35
Spokojnie, nie musi być tak ostro. To że słyniesz z ostrych wypowiedzi, wcale nie znaczy, że zawsze musisz je uskuteczniac. Przeprosiłem, wytłumaczyłem i to chyba powinno wystaczyć...

Przemek Lipski
04-03-2009, 15:05
Tak na marginesie wątek odwiedziło 4870 osób (do teraz), tak więc nie jest to niewiele osób :) A nawet sporo...

VirusTI
04-03-2009, 16:31
Przemek, ja się podpiąłem pod ten temat pare dni temu, a wątek jako wątek ma już ponad pół roku i od sierpnia nic się w nim nie działo... zresztą... czy to ważne??

fotocoto
05-03-2009, 10:40
Moje zdanie jest takie, jeśli chcesz kupić sprzet na lata, do pracy i decydujesz sie na studio systemowe, nie kupuj chńszczyzny. Jeżeli potrzebujesz dobrej rady:
http://www.hensel.pl/kontakt.html
zadzwoń do Piotrka, doradzi kompleksowo. Najpoważniejsza wadą chińszczyzny jest to, że nie można z tym wyjść poza studio, nawet fomei ma do d... "generatory". Jeżeli ktoś pracował na sprzęcie profi to wie, że nawet bowens i hanshel nie jest supermarką ale ma oczywiste zalety, które wskazują to a nie inne rozwiązanie. Naprawdę szczerze polecam Ci rozmowę z Piotrem dokładnie wytłumaczy co zyskasz kupując droższego producenta i wtedy zdecydujesz. Możesz zaoszczędzić na statywach moim zdaniem czy parasolce ale lampy powinieneś kupić w dobrym systemie.

VirusTI
05-03-2009, 12:18
@Fotocoto - dokładnie z takiego samego założenia wychodzę co Ty <piwo> zorientuję się w ofercie Hensela, na dzień dzisiejszy moim faworytem jest Bowens ze względu na duży wybór akcesoriów w zamiennikach, ale nie wykluczam też Hensela czy Elinchroma, ewentualnie Elfo, cóż dużo do myślenia jest:) Pozdrawiam

piotrek72t
05-03-2009, 13:32
Stawiam pierwsze kroki w tym temacie, ale skoro napisaleś o zamiennikach do Bowensa, pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze, a mianowicie inwestująć w Bowensa inwestuj w orginalne akcesoria, mialem ostatnio okazję porównać zamienniki i orginały i powiem tyle , że chińszczyzna ( chodzi mi o softboxy, tuby, itp ) potrafi nieco namieszać, oczywiście wszystko można skorygować w PS, ale po co.. Podbnie jak z "błyskami" decydując się nie na chińszczyznę, warto iść za ciosem i postawić na jakość.
Przed dokonaniem zakupu, w trakcie analiz jakościowo/kosztowych Bowens wygrywał , ze wszystkimi, ale po podsumowaniu osprzętu, zdecydowałem sie na inna firmę.

Przemek Lipski
05-03-2009, 15:17
Panowie, ale kolega VirusTI ma na to przeznaczone tylko 10 000 zł. A w przypadku Hensela, to sam grid do małego softboxa kosztuje jakieś 1000 zł, a strip 30x150 też prawie 1500 zł... Jeżeli nie można zwiększyć budżetu, to trzeba iść na kompromisy.

oskarkowy
05-03-2009, 15:38
A ja cały czas zastanawiam się, czemu tak łatwo skreśliliście chińszczyznę. Za nazwę? Mam kilka takich lamp, służą mi w zasadzie tylko na wyjazdach, więc pewnie w stabilnych warunkach studyjnych sprawdzają się jeszcze lepiej. Najstarsze mają po 6 lat i nigdy nie miały najmniejszej awarii, nawet żarników jeszcze nie wymieniałem.
Czemu o tym piszę? Bo te zabawki są sporo tańsze, wszystkie modyfikatory dostępne za małe pieniądze a w praktyce używa ich się tak samo, jak tych drogich. Szczególnie początkujący nie zauważy różnicy.
Jedyną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że jak będzie kiedyś chciał wymieniać lampy na inne, to niestety razem z całym osprzętem.
Jeśli ktoś widzi inne problemy z tym związane, piszcie proszę.

piotrek72t
05-03-2009, 16:27
No ja mam zgoła inne doświadczenie ( ale jestem kompletnym pechowcem, w sprawach zakupowych ). Na dwie kupione lampy , jedna od początku nie działała na kablu synchro , druga przestała po 3 miesiącach ( obie naprawione przez znajomego "kabelka" bez udziału gwarancji ) , na tych samych nastawieniach,o tej samej porze potrafily miec różną temperaturę światła itp.
Generalnie sie z tobą zgadzam, całkowicie da się na nich robić zdjecia,ale przynajmniej w moim przypadku trzeba potem trochę pogrzebać w PS. W przypadku firmówek tego grzebania jest zdecydowanie mniej ;)

VirusTI
05-03-2009, 18:26
@Piotrek72t - i co w końcu wybrałeś?? co do kasy to mam przeznaczone 25000 na wszystko czyli remont pomieszczenia i wyposażenie studia i na początek tego bym nie chciał przekraczać...
@oskarkowy - prześledziłem wiele wątków o chińskim sprzęcie i naprawdę należysz do nielicznych, ktorym nic się nie zepsuło:) Azjaci Cie lubią - pewnie widzieli Twoje portfolio:P Pozdrawiam

piotrek72t
05-03-2009, 18:59
Miałem ochotę na Hensla -odpadł z powodu ceny, potem przerabiałem Bowensa + osprzęt nieoryginalny , przedwczoraj pod wpływem impulsu ( miałem już dość gdybania ) złożyłem zamówienie w elfo na swiatła i osprzęt , dzis dostałem paczkę, przetestować jej zawartości nie mogę w domu ( pod groźbą eksmisji ), a "studyjko" jeszcze nie gotowe.. :) pozostało czekać...

P.S.
Chińczyków się nie pozbywam ,raz z sentymentu, dwa , że pewnie się je jakoś wykorzysta.

Przemek Lipski
05-03-2009, 19:27
Ja używam chińskich lamp i też na razie nic sie nie zepsuło, a najstarszy Boling 400SM jest eksploatowany już prawie 3 lata.

Przemek Lipski
14-03-2009, 17:08
Tak przy okazji, to ostatnio oglądałem lampy i zestaw Elinchroma D-lite 4 (można zobaczyć na http://www.elinchrom.com ). Może i technicznie parametry ma OK, ale pod względem wykonania to wyjątkowa tandeta :/ Mocowanie na dwa przeciwlegle umieszczone wycięcia w modyfikatorach światła jest jakieś takie liche i chybotliwe, trzeba się upewniać, czy się dobrze wszystko trzyma i nie odpadnie. Niby to markowy sprzęt, ale ja zdecydowanie wolę jednak Chińszczyznę z allegro...

Bartek DJC
18-03-2009, 17:22
ja w moim mini studio (6x4x3,5 m dł/szer/wys) pracuje na całym osprzęcie Quantuuma - mam lampy 2x750W i 1x400W + modulatory (soft boxy, okta, parasole, garnki, snooty, wrota, plastry, itp.) - wszystko Quantuuma. Statywów nie mam całość na suficie wisi. Jestem zadowolony i uczciwie moge polecić - za te pieniądze nie mam sie do czego przyczepić. Wcześniej miałem lampy CY (Funsport'owe) - wkońcu od czegoś trza było zacząć ;). Jedno i drugie to chińszczyzna ale CY do Quantuuma to nie ma porównania.

M_Kuron
31-05-2009, 14:21
Jak sądzicie? Alternatywą dla Quantuuma może być polski Sun-Box? Zestawy jakie sobie na szybko poskładałem cenowo wyglądają podobnie. Sun-Box to jednak polski producent, ale niewiele można o nim wyczytać.
Markoflash jest kolejną opcją. Niewiele droższy od dwóch pozostałych.
Potrzebuję dwóch lamp o mocy ok. 600ws i dwóch ok. 200/300ws.
W Sun-Boxie i Quantuum zestaw złoży się za 5000zł, w Markoflash za 6000zł.
Akcesoria są właściwie identyczne, więc problem stanowią same lampy.
Dysponuję jeszcze dwiema CY400K z funsportu.
Co byście polecili?

VirusTI
08-06-2009, 21:10
Witam po dłuższej przerwie, z przyjemnością informuję, że jednak zdecydowałem się na obniżanie pomieszczenia, poprzez wkopanie się do poziomu fundamentów:) Dzięki temu uzyskałem finalnie ok 45 cm i teraz mam wysokość 2,85 cm. Mam w związku z tym pytanie: jakich firm macie lub możecie polecić systemy sufitowego zawieszania oświetlenia i mocowania teł - chodzi mi o takie automatyczne ze sterownikiem i silnikami a nie łańcuchowe... ja byłem we wspomnianym Ventisie - całkiem porządny sprzęt ale dość drogi, dlatego chciałbym mieć jakąś alternatywę.... czekam na porady i pozdrawiam

VirusTI
18-06-2009, 00:07
Wciąż czekam na porady z powyższego postu, bo chyba temat zaginął w gąszczu innych...

MM-architekci
18-06-2009, 08:41
Kupilismy do siebie mocowanie z Funsportu na 4 tle za 650 zl eketryczne , ciezko ocenic jak dlugo to wytrzyma , dziala generalnie bardzo dobrze i nie zaluje. Wiec na pewno pod wzgledem ekonomicznym dobre rozwiazanie , o ile ktos dzien w dzien nie katuje sprzetu i rozwija tel wydaje mi sie dobrym rozwiazaniem.

piotrek72t
18-06-2009, 09:00
30 m2 wystarczy pod warunkiem ze w prostokącie, sam mam studyjko o tym wymiarze ale w kwadracie i jest za "krótko",co do lamp to przy tej wielkości studia o ile nie zainstalujesz mocowania sufitowego, to już 4 stworzą tłok ( ze względu na statywy, kable itp ).

Parteq
18-07-2009, 06:43
Podepne się tutaj.

Miałem okazję popracować na sprzeciw Elinchroma, dwóch kitach jednocześnie; d-lite 2 i 4. Pozapinane oryginalne kitowe softboxy - mają chyba w okolicach 50x50 czy 60x60.
Mając takie 4 zawsze można się jakos pobawić w ustawianie.

Ale

No właśnie - jak z waszego doświadczenia wynika?
Czy taki softbox 40x140 czy 60x120 czy inne podobnie długie/wysokie dają o wiele więcej możliwości? Bo jak wiadomo, lepiej kijaszek pocieniowac niż go później pogrubasic.. :)

Tylko w wyobraźni sobie ustawiam taki soft 90x120 i mysle ze bawiąc się lampa można o wiele fajniej doswietlic modela niż dwoma małymi 50x50. Czy może jednak się mylę? Chętnie poczytam na jakich softboxach pracuje się Wam najwygodniej.

Vitez
18-07-2009, 08:41
Chętnie poczytam na jakich softboxach pracuje się Wam najwygodniej.

Kwadratowy do portretów z dekoltem/nad dekoltem, zależy od wielkości softboxu i dodległości od modela/modelki .
Prostokątny do sylwetkowych, z odpowiednim ukierunkowaniem zależy czy orientacja pionowa czy pozioma.
Czyli: najlepiej mieć oba...

Parteq
18-07-2009, 13:31
słusznie, najlepiej oba.
Z innej beczki - czy dwie lampy po 200ws wystarcza do domowego zastosowania?
Nie studio a raczej domowe portrety - może dodatkowo lampy beda użyte na jakiejś imprezie pod ścianą do jakiegoś portretu. 200ws x2 to nie za mało?
I jeszcze jedno - pojęcia nie mam o elektryce, ale tak na logikę - jeśli lampa ma 200ws to mogę tam wsadzić żarówkę modelujaca o mocy 250?
Pojęcia nie mam :D

piotrek72t
18-07-2009, 15:01
W przypadku, każdej lampy producent okresla maksymalna moc żarówki modelującej.
Co do mocy 200 W , spokojnie wystarczy o ile nie planujesz skarajnego przymykania przesłony ( a i wtedy da radę o ile nie jesteś skrajnie przywiązany do iso 100 ).

Sergiusz
18-07-2009, 15:03
Trza tam wsadzić taką żarówkę jak producent zaleca. Teraz w Elinchrom można kupić zestaw 200/400 za niewiele ponad 2k. Do takich zastosowań starczy w razie by co to masz i jedną 400Ws.

MM-architekci
18-07-2009, 15:05
jak przesadzisz z zarowka modelujaca to bedzie sie wszystko grzac , w ogole lepiej ja na min dac , 250w zarowka to przesada mocna

Parteq
18-07-2009, 15:32
[...]Co do mocy 200 W , spokojnie wystarczy o ile nie planujesz skarajnego przymykania przesłony ( a i wtedy da radę o ile nie jesteś skrajnie przywiązany do iso 100 ).

Czyli ok, lubie nawet 1600. Dam rade.


[...]Teraz w Elinchrom można kupić zestaw 200/400 za niewiele ponad 2k. Do takich zastosowań starczy w razie by co to masz i jedną 400Ws.

No wlasnie, Elinchrom kusi, pracowalem na tym i fajnie sie sprawowal, ta 400setka jest chyba w drugiej wersji dodatkowo chlodzona wentylatorkiem. Zastanawiam sie jednak nad tym ze Elinchrom nie ma chyba uchwytu typu S tak? Czyli jakies zamienniki bowensowe odpadaja? Zostanie jakas przejsciowka o ktorej tu chyba gdzies na watku czytalem ze malo stabilna. Lub zostanie kupowanie drozszych akcesoriow.
Ale faktycznie 200/400 fajnie miec na poczatek.

Parteq
19-07-2009, 15:20
Ok.

200/400 Elinchroma zdecydowane i kupione.
Trafilo sie praktycznie nowe na gwarancji w dosc dobrej cenie.
Jedyny mankament - z parasolkami.

Jako ze mam doswiadczenie w studio takie sobie - a te ktore mam opiera sie wlasnie o sprzet Elinchroma - to tylko z softboxami.

Pytanie - jaka jest wyzszosc (jezeli jakas jest) parasolek (biala rozpraszajaca/srebrna odbijajaca) nad softboxami? Bo zastanawiam sie czy od razu nie wystawic ich na sprzedaz. Softboxy mam upatrzone. Moze jednak warto parasolki sobie zostawic?

Drugie pytanie - wchodzac w Elinchroma trzeba plakac i placic (akcesoria), albo decydowac sie na zamienniki. Nie ma ich sporo, ale jakies sa.

Czy sa tez przejsciowki/adaptery umozliwiajace zalozenie osprzetu Bowensa lub jemu dedykowanego na lampe Elinchroma?

Czy jest duza roznica w jakosci materialu (glownie chodzi mi o rozproszenie swiatla i jego kolorystyke) zamiennikow od oryginalu? Bo moze nie ma sensu wydawac kasy na zamienniki?
Jezeli ktos ma jakies doswiadczenie w tym temacie to bedzie wdzieczny za pomoc.

Sergiusz
20-07-2009, 15:35
Z mojego doświadczenia: widziałem kiedyś jak jeden z fotografów używał do okty Elinchrom lampę Elfo ale odwrotnie aby z lampą Elinchrom to już nie. Wydaje mi się, że skoro wydajemy parę groszy więcej na markowy sprzęt to i warto chyba korzystać z markowych rozwiązań?

tomekde
20-07-2009, 17:54
zalety parasolki: mobilność, cena
zalety softboxu: lepsza kontrola nad kierunkiem światła

nie wiem co może być złego w sofcie, parasolce (OK, te czasem puszczają na szwach - mam taki przypadek, jednak mowa o parasolce za 20 zł!) czy dishu chińskim, osobiście korzystam zarówno z osprzętu od quantuum jak również funsportowego ... są OK, choć te od quantuum sprawiają wrażenie lepszej jakości